Gespecialiseerd in Haydn Aardse dans Eka Santi Dewi 'an powerpoint jtJ. S. Bach 1r lijkt een wereld van ver- jjschil te liggen tussen power- Dt en Bach, maar dankzij mo- a>edigitale techniek zijn de Hjosities van deze grootmees- loegankelijker te maken een breed publiek. latiefnemers organist Rinus è3ge en muziekpedagoog van der Veer maken dan donderdag dankbaar ge- si; van hedendaagse appara- fvoor de presentatie tijdens (facht van Bach in de Nieu- Kerk Zierikzee. joekers worden onthaald op mek, poëzie en beelden waar- soortdurend Johann Sebasti- Bach centraal staat. Die com- atievan teksten, beelden en dek rondom het leven van Rcomponist bleek vorig jaar serzo goed aan te slaan dat jmtiatoren besloten tot een togatie. Om een gebaar te ien naar de vele Duitse he rtellenden is er ditmaal jrgekozen Duits als hoofd- iite gebruiken tijdens deze tót van Bach. igens Van der Veer betreft iprogramma in feite op een avond bij elkaar komen en nieten van schitterende mu sdie op een bijzondere wijze spreken dankzij de uitge- ede toelichting. [verhaal rond Bach is het (dmenu van de avond. Als irgerecht treedt de gitarist iae Koning uit Zierikzee op. jiaat enkele delen uit suites iBach voor luit op zijn gitaar Hl. erschakeling ponder aspect in het program éde 'overschakeling' naar anist Rinus Verhage. Nor- al heeft het publiek geen atop de musicus tijdens een Iconcert. it geval wordt de organist lit in beeld gebracht en kan iubliek meegenieten van het <op de toetsen en de peda- :probeer me zo op de uitvoe- g van de muziek te concentre- 3, dat ik die camera helemaal rtmerk. Dat lukt me vrij aar- t.We doen het bij meerdere esentaties en ik heb er in feite en last van", zegt Verhage. poort veelvuldig van toe- orders dat zij het waarderen Hoeschouwer te kunnen zijn. Igens de organist schept deze sevan presentatie een nauwe- tanl tussen concertgever en lek. ader Veer geeft een toelich- igop de symboliek en de ge- structuren die Bach toepaste rijn composities. and aan elk muziek- kworden fragmentjes noten- uift op het scherm geprojec- sd. diage speelt onder meer een idconcert dat in feite een be- rbng is van vioolconcert van Verder brengt hij enke- ioraalvoorspelen ten gehore tóe Drie-eenheidsfuga in Es M Ali Pankow 'Nacht van Bach begint don- dag om 22.00 uur in de Nieu- 'Kcrk in Zierikzee. Voor sommige componis ten betekende compone ren je reinste slavenarbeid. Hay dn was er zo één. Wat heeft die man gewerkt en wat heeft dat een hoop leu ke muziek opgeleverd. Een aantal van zijn werken wordt vrijdag in de Grote Kerk van Veere gespeeld door niemand minder dan Frans Brüggen en het Or kest van de Achttiende Eeuw. In 1761 trad Joseph Haydn in dienst bij de Esterhazy's, één van de rijkste en machtigste Hongaarse adellijke families. Vorst Nicolaas Esterhazy was een enorme muziekfanaat en stelde ongelofelijke eisen aan zijn eerste kapelmeester. Haydn moest alle muziek schrijven die zijn baas bestelde en elk concert en voorstelling leiden. Hij had de zakelijke en muzikale leiding over 37 musici en was verant woordelijk voor de zorg voor hun instrumenten. Iedere week werden er naast twee concerten twee opera's uitgevoerd. Daar bovenop klonk er dagelijks ka mermuziek. De werkdruk ging Haydn goed af. Sterker nog, zijn naam groei de in Europa. De uitgave van zijn werken brachten flink wat geld in het laatje. Toen Haydn zich in 1790 met een behoorlijk pensioen in Wenen vestigde was hij een vermaard man. Het zweet had niet voor niets ge stroomd. Het al even vermaarde Orkest van de Achttiende Eeuw is gespecialiseerd in de muziek van Haydns tijd. Het orkest is gemodelleerd naar het orkest van Mannheim uit dezelfde pe- Frans Brüggen dirigeert Het Orkest van de Achtiende Eeuw. riode. Dit orkest werd in heel Europa geroemd om haar virtuo siteit en de - voor die tijd - ener verende grote dynamische con trasten in de muziek. 'Een leger van generaals', zo werd het or kest genoemd. Dirigent Frans Brüggen richtte zijn orkest op in 1981. Het bestaat uit onge veer vijftig leden uit de gehele wereld die allen individueel be kend zijn als specialisten op het gebied van de muziek uit de tijd van de Verlichting. Ze spelen op instrumenten uit die tijd of ko pieën ervan. Zo probeert het or kest de muziek te spelen op een manier zoals mannen als Haydn, Mozart en Beethoven waarschijnlijk voor ogen stond. Het orkest speelt een aantal aria's uit opera's van Haydn en twee van zijn symfonieën. Sym fonie no. 59 stamt vermoedelijk uit 1769. De première vond plaats tijdens één van de vele huisconcerten van de Esterha zy's. Het werk heeft de bijnaam 'Vuur' omdat er een manuscript van bestaat waarin vermeld wordt dat het gelegenheidsmu- ziek betreft voor een toneel stuk met de naam Die Feuersbrunst. Tegenwoordig zijn de muziekwe tenschappers niet meer zo zeker van die connectie. Symfonie no. 103 heeft de bijnaam 'De pau- kenroffel'. Het eerste deel be gint met een eenzame roffel op een pauk, gevolgd door een lang zaam unisono melodie in de lage instrumenten. Een melodie die ook nog eens begint met de eer ste vier noten van het Dies Irae. Vandaag de dag kijken we van zoiets niet meer op. Het publiek in Londen echter, waar het werk in 1795 in première ging, had een dergelijk opening van een symfonie nog nooit meege maakt. De aria's worden gezon gen door de mezzosopraan Wil- ke te Brummelstroete. Douwe Eisenga Het Orkest van de Achtiende Eeuw speelt vrijdag in de Grote Kerk in Veere, aanvang 20.00 uur. het begin van de twintigste eeuw ontstond. Ze leerde deze dans, die het sluitstuk vormt van haar optreden iri Terneu- zen, van de kleinzoon van Pan Wandres; de choreograaf. Het eerste deel van haar pro gramma bestaat uit Rejang De- wa, een sacrale tempeldans, en Tari Nelayan, een dans over een eenvoudige visser, waarin de toeschouwer al zijn handelin gen op de voet kan volgen. Een Balinese dans drukt het onder werp niet figuratief uit, maar beoogt de innerlijke waarden in danstaal weer te geven. In tegen stelling tot de westerse klassie ke dans die zich quasi zwevend van de aarde wil losmaken, schiet de Balinese dans wortel in de aarde om van daaruit te groeien. Hoe gracieus het er ook uit mag zien, deze danskunst vergt een enorme fysieke inspan ning. Hoe minder die zichtbaar is, hoe bekwamer de danser. Tussen deze korte dansen speelt de pianiste Lan Cui twee Chine se composities. Beide zijn geïn spireerd op Chinese volksliede ren en melodieën, maar op klas sieke leest geschoeid. Frans Doeleman Eka Santi Dewi en Lan Cui tre den zondag op in Porgy Bess in Terneuzen, aanvang 15.00 uur. Als voorloper op het poëzie-evene- ment Park Poëzie 2004, een initia tief van stadsdichter Chawwa Wijn berg. is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg tot en met zaterdag 25 september de expositie Park Poë zie, Dichters Natuurlijk te zien. Ge opend maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Fotografe Petra van Velzen presen teert de fototentoonstelling Zon Zee Zand - Deel 1 in restaurant Servus in Zierikzee. De serie toont gestileerde strandlandschappen van Schou- wen-Duiveland. Te zien tijdens de openingsuren van restaurant Servus (woensdag gesloten). Sjaak Willemsen (1935) maakt beel den en schilderijen. Onder de titel Nog steeds op zoek... exposeert hij tot en met 18 september in galerie 't Kunstuus in Heinkenszand. Geopend op woensdag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag bo vendien van 19.00 tot 21.00 uur en za terdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Donderdag wordt om 13.30 uur in ga lerie-atelier De Kaai in Goes de expo sitie met werken van Hans Luiken en Thea Boss geopend. Na een hyperrea listische periode werkt Luiken tegen woordig vanuit de structuren en ver wering van vergane glorie, waaruit bij nadere beschouwing weer nieuwe beelden ontstaan. Thea Boss werkt vier dagen in de week in het atelier van De Kaai. Haar typische stijl be staat uit zeer uitgekiend kleurge bruik. Te zien tot en met 15 novem ber van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Sigmund de Jong exposeert Wallcon- cepts en Anne-Marie van Sprang gra fiek, beelden en tekeningen in galerie Van den Berge in Goes. De tentoon stelling loopt van zaterdag 28 augus tus tot en met zaterdag 2 oktober en is te zien van donderdag tot en met za terdag van 12.00 tot 17.00 uur. Tijdens Small Sail is het muZEEum in Vlissingen zaterdag en zondag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur, wan neer men drie exposities kan bezoe ken: Weelderige dames en ander zee- mansgeluk met humoristische teke ningen van Jan Sanders; Geïnspi reerd door het Zeeuwse licht met schilderijen uit de collectie van Kunstkring het Zuiden; en Noordzee kusten, 1830-1930, gezien door de ogen van schilders uit Denemarken, Duitsland, Nederland en Noorwegen. Piet van der Vlies signeert zaterdag van 11.00 tot 14.30 uur zijn boek 20 jaar calamiteiten in de Zeeuwse wate ren in de kraam van het muZEEum. Sieraden van elf sieradenontwerpers uit binnen- en buitenland, sculpturen van Hannes Helmke. aquarellen van Addie Nieuwenkamp-Midavaine en coconsieraden van Diane Christine Dille zijn van zondag tot en met 31 oktober te zien in galerie Art Aurum in Domburg. Openingstijden van dins dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 19.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Kunstenares Daniëlle Orelio in Burgh-Haamstede stelt zaterdag be langstellenden in de gelegenheid een demonstratie bij te wonen. Zondag is zij, evenals andere kunstenaars en ga lerieën, van 12.00 tot 17.00 uur ge opend in verband met het Rondje Kunst Westenschouwen. Een folder met gegevens is te verkrijgen bij de galerieën Het Oude Raadhuis en Haamstede in Haamstede. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Gewe ven Goud, textiel van Sumatra; t/m 5 september - Iza's vliegenmeppermu seum. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 26 september - Terug uit Kiev; t/m 26 september - Holbein, Baldung en Beham. Ned. Architectuurinstituut: t/m 26 september - Distributie Postkanto ren; t/m 3 oktober - De Jaren Zeven tig; t/m 3 oktober - Sternet; t/m 3 ok tober - Woonerven en Zitkuilen. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 19 decem ber - Meesters van Middelland; t/m 10 oktober - Kleurrijke Kinderen. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 septem ber - Hundertwasser. Fantastische ar chitectuur. Nederlands Fotomuseum: t/m 12 sep tember - Snapshots; t/m 12 septem ber - Gemengd bedrijf; t/m 12 septem ber - Mikkel McAlinden. Chabot Museum: t/m 26 september - Villa Müller. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaarten; t/m 7 november - Varen in Indië. ANTWERPEN KMSK: tot 12 september - Copyright Rubens. Rockoxhuis: tot 12 september - Ru bens in zwart en wit. Museum Plantin-Moretus: tot 12 sep tember - Rubens en de boekillustratie Zomer van de Rubens Grafiek. GENT Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 no vember - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. Museum Dr. Guislain: tot 14 septem ber - Art en Marge, de Collectie; tot 27 september - De rest van de wereld, fototentoonstelling. Museum voor Schone Kunsten: tot 20 september - Reizen. Design Museum gent: tot 20 septem ber - Scandinavion Design en Het licht van zilver. MI AT: tot 26 september, De geschie denis van de auto in miniatuur. Huis van Alijn: tot 14 november - De ontembare passie voor het circusle ven. BRUGGE Stedelijk Museum voor Volkskunde: tot 12 september - Over trekzakken en Lepelkleppen. Oud Sint-Jan: tot 12 september - Da- li, Grafisch werks. woensdag 25 augustus 2004 25 t/m 31 augustus WOENSDAG Duo Gavotte liet Duo Gavotte geeft een zomerconcert. Dit duo bestaat uit de panfluitiste Noortje van Middelkoop en de organist Martin Mans. Het programma vermeldt klas sieke en geestelijke muziek, maar ook populaire werken en volksmuziek. Martin Mans zal het programma afwisselen met enkele improvisaties op orgel. Tevens presenteren de mucisi tijdens het concert hun nieuwe dvd. •Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Christo Iliev De pianist Christo Iliev geeft een concert. De musicus uit Enschede speelt uitsluitend werk van Ludwig van Beethoven, zoals de Mondscheinsonate, de sona te De storm en de sonate Appassionata. •Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur Zomeravondconcerten In West-Zeeuws-Vlaanderen worden Zomeravondconcerten aan Zee gehouden. Tot slot treedt de gerenommeerde klaveciniste Christine Wauters op. Ze werkte onder meer samen met Tanzforum Köln, de Opera van Keulen, I Fiamminghi, Ars Musica en Latvian Philharmonic Chamber Orchestra. Op haar pro gramma staan werken van H. Purcell, J. S. Bach, G. F. Handel, D. Scarlatti en C. Denissen. •Hervormde Kerk, Groede, 20.00 uur Desafinado In eet-café Desafinado zijn er regelmatig concerten. Deze keer staat er een optreden van band Light House op het programma. •Eet-café Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauzeconcert Donderdags wordt een middagpauze-orgelconcert gegeven. Organist Wout Bosschaart uit Aagtekerke bespeelt het be roemde De Rijckere-orgel uit 1782. •Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Lange Jan Project Een miniconcert past in 't kader van het Lange Jan Project. Deze keer komt dat voor rekening van de sopraan Lonne van Liere, de alt Marja de Waard en Hans van der Stal aan de piano. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Carillonconcert Sergej Gratchev geeft een carillonconcert. Hij werd geboren in 1970 in Privolzhsk in Rusland en behaal de zijn meester-diploma met grote onderscheiding in 1994 aan het Staatsconservatorium in Saratov. Ook verwierf hij zich het einddiploma aan de Russische Academie voor Klok- kenkunst. Naast werken van zichzelf speelt hij composities van Staf Nees, Mozart, Marcel Siebers en Jo Haazen. •Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt zijn theaterprogramma De Puzzel. De puzzel die leven heet, bestaat uit vele stukjes. In deze kleinkunstvoorstelling bekijkt Oosterling een aantal van die puzzelstukjes, die de één volkomen onbekend voorkomen, maar de ander precies blijken te passen in de eigen puzzel, zoals onze opvoeding tot schijndemocratie, ons verlangen ie mand te zijn, onze verdrongen hartstocht, uw persoonsge- bonden budget en vriesdrogen in plaats van cremeren. •Boerderijgalerie de Osseberg, Grijpskerke, 20.00 uur Zomeravondconcert Twee studenten conservatorium geven een concert. Het betreft Wout Bosschaard, die orgel studeert aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag, en Rianne Weekhout, die klassieke zang wordt onderwezen 'aan het Rotterdams Conservatorium. •Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur VRIJDAG Janno den Engelsman Janno den Engelsman verzorgt een orgelbespeling. Deze organist uit Bergen op Zoom (1970) studeerde orgel, clavecimbel en kerkmuziek aan het conservatorium te Utrecht. In 1996 won hij de eerste prijs op het Nationaal Or gelconcours voor vakstudenten in Leiden en in 2002 was hij laureaat en winnaar van de publieksprijs tijdens het Interna tionaal Orgelconcours in Nijmegen. Hij is werkzaam als diri gent-organist in de Michael en Laurensparochie in De Bilt. Tevens is hij een van de vaste bespelers van de historische Ibach-orgel in de St. Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Hij speelt werken van Giles Famaby, Georg Philip Telemann. Johann Sebastian Bach. Johannes Matthias Michel en Jo hann Christian Kittel. •Sint Jacobskerk. Vlissingen, 12.00 uur Orkest van de Achtiende Eeuw Frans Brüggen dirigeert het Orkest van de Achtiende Eeuw. Medewerking verleent de mezzosopraan Wilke te Brummel- stoete. Er worden uitsluitend werken van Franz Haydn uit gevoerd. Het orkest werd in 1981 door Brüggen opgericht en bestaat uit zestig leden uit 22 verschillende landen. Men gaat drie of vier keer per jaar op tournee. •Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Ines Maidre De Noorse organiste Ines Maidre geeft een concert. Zij is als orgeldocente verbonden aan het Grieg-conservato- rium in Bergen (Noorwegen). Zij voert werken uit van Süda, Vierne, Lindberg, Albert en Jehan Alain, Langlais en Mulet. •Cuyperskerk, Sas van Gent, 20.00 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt zijn theaterprogramma De Puzzel. Zie donderdag. •De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur Het heet een Open Haard- concert, maar dans vormt de hoofdmoot van de voorstel ling die zondag wordt gegeven in Porgy Bess in Terneuzen. De Balinese danseres Eka Dewi geeft dan enkele fantas tische dansen ten beste, waaron der de ongeëvenaarde Legong Kebyar, afgewisseld met piano spel door de Chinese Lan Cui. Eka Santi Dewi werd op 3 ja nuari 1980 geboren in het berg dorp Satera in het noordoosten van Bali. Op 7-jarige leeftijd zette ze haar eerste danspasjes en toen ze 16 was, vervolmaak te ze zich aan de befaamde aca demie SMKI in Batubulan, die haar meteen selecteerde voor een optreden in Denemarken. Als jongste deelneemster kreeg ze daar een 'teken van waarde ring' van de Indonesische am bassade in Kopenhagen. Op 18-jarige leeftijd studeerde ze af aan het SMKI met een eer ste prijs voor dans. Sinds 1998 geeft ze les aan een van de groot ste dansscholen van Bali, waar ze ruim honderd leerlingen on der haar hoede heeft, en groeide uit tot een veelgevraagd danse res op religieuze ceremonies en feestelijkheden. Ze bezoekt in ternationale concertpodia en was te gast in Singapore, Luxemburg, Portugal en in sep tember 2002 in het Zijdemu- De Balinese danseres Eka Santi Dewi, foto Tomas Riehle seum in Meliskerke. Onlangs nog verzorgde ze op Bah een pri- vé-optreden voor de prins van Denemarken. In juni 2003 werd ze op het pres tigieuze Internationale Artfesti- val in Denpasar uitgeroepen tot de beste danseres van Bali voor het uitvoeren van de dans Le gong Kebyar, die bijna verloren gegaan was, uitgevoerd in de nieuwe gamelanstijl, die aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27