PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Iele LPF-fractie stapt uit partij HUB Slimme wapens voor politie I II iwm Kantine en toiletgebouw Camping Bru in de as gelegd 21 Mende Kamerleden gaan wel door onder oude naam Nederlanders in Irak onder druk ireker steekt eisje neer Al Qaeda richt zich op Afrika Oud-politicus Don overleden 13 Minder bussen in avonduren ^DUBBELGLAS ilver voor Bos op sprint Meedoen en winnen! kidsolvnpics.kennishet.nl 19° Jl4u ZW 4 uien jnderlijk bewolkt en buien, lokaal met "eeren veel neerslag. dagtemperatuur rond 19 graden. He jaargang no. 200 gnsdag 25 augustus 2004 nummer 1,20 Orgel klinkt weer vol en rond internet: www.pzc.nl m?eredactie binnenland HAAG - De acht Ka rleden van de LPF zijn de partij gestapt. Lieten maandag al weten geen douwen meer te hebben et partijbestuur, giste- zegden zij hun lidmaat- op. tractie is het voortdurende zat en wil zo snel moge een eigen partij oprichten, nieuwe naam is nog niet be- OFDDORP - Een 14-jarig bje is gisterochtend zwaarge- dgeraakt na een confronta- met een inbreker in haar irfijkhuis in Hoofddorp. slachtoffer heeft een steek- m haar buik opgelopen, per ambulance naar het ziekenhuis in Amsterdam roerd en verkeert inmiddels dl levensgevaar, tiener was alleen thuis toen meden gestommel hoorde, darmeerde direct de politie, de agenten in de woning •en, vonden ze het slachtof- uraargewond in de keuken, meisje was nog in staat om ignalement van de inbreker ren, Inmiddels heeft de poli- Mi verdachte aangehouden 'lij de woning. ANP dacht. „Maar er moet wel iets van Fortuyn in voorkomen", al dus Kamerlid Nawijn. Partijvoorzitter Beider kondig de gisteren aan met de oude LPF door te gaan en aan Kamer verkiezingen mee te doen. In de Tweede Kamer blijft de fractie gewoon onder de naam LPF bestaan. „Daar heeft Ka mervoorzitter Weisglas al toe stemming voor gegeven", aldus Nawijn. Beider wil echter dat de LPF-fractie haar naam wij zigt. Desnoods neemt het be stuur juridische stappen om dat af te dwingen, kondigde hij gis teren aan. „Met name omdat er geen enkele mogelijkheid is ge bleken tot communicatie met de fractie de afgelopen dagen." De breuk met de partij was on vermijdelijk, stelde Nawijn op zijn beurt. „Ik werd op straat door leden en kiezers aangespro ken op de chaos en ruzies in de partij. De voortdurende onrust belemmert ons functioneren als fractie." De laatste maanden heeft de fractie zich intensief be moeid met de bestuursperikelen in de partij, zonder dat het tot zichtbaar resultaat leidde. Frac tievoorzitter Herben sprak van een pijnlijke beslissing, maar hij liet het woord verder groten deels aan Nawijn, die deze zo mer als toegevoegd bestuurslid de strubbelingen van nabij mee maakte. De fractie heeft een commissie aangesteld die een nieuwe partij moet oprichten. „We willen in 2007 aan de verkiezingen mee doen. De nieuwe partij moet voor 1 januari 2005 opgericht zijn", zegt Nawijn. De fractie wil met een strenge se lectie voorkomen dat de LPF-le- den die voor onrust zorgen mee gaan naar de nieuwe partij. „We willen een gewone democrati sche politieke partij worden", al dus Nawijn. Arm en onafhankelijk De groepering gaat niet in zee met de grote ondernemers die de LPF tot nu toe hebben gefi nancierd. „Arm, maar onafhan kelijk, dat zal de nieuwe LPF worden. We zijn de heren Maas en Thunnessen (vastgoedonder nemers die twee miljoen euro in de partij hebben gestoken) dank baar voor hun bijdrage. Zonder hen hadden we niet in de Twee de Kamer gezeten. Maar zij zul len de nieuwe partij niet meer fi nancieren." Nawijn verwacht dat het groot ste deel van de drieduizend LPF-leden zal meegaan naar een nieuwe partij. Beider meent dat het merendeel van de partij juist achter het bestuur staat. Hij stelde gisteravond dat de breuk een vooropgezet plan is, waarbij met name Nawijn een kwalijke rol speelde. GPD/ANP De Iraakse bevolking ziet steeds minder in de aanwezig heid van de Nederlandse militairen in de provincie Al Muthanna. „Het wordt moeilijker om de steun van de be volking vast te houden", waarschuwde minister Kamp (r) van Defensie gisteren in een spoeddebat. De Tweede Kamer had felle kritiek op de slechte inlichtingenpositie van de militairen. Het lijkt er sterk op dat Al Qaeda zich probeert te ver plaatsen van Pakistan en Afghanistan naar de Hoorn van Afrika. Volgens een hoge Amerikaanse inlichtingenoffi cier in Pakistan vertrekt de groep vanwege de groeiende controle van Amerikaanse en Paki staanse troepen in Afghanistan en Pakistan. Willem Don, de Zeeuw die tussen 1971 en 1991 een fors stem pel drukte op het Zeeuwse politieke en bestuurlijke be drijf, is gisteren in zijn woonplaats Voorburg overleden. Don, Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, werd 76 jaar. ConneXXion moet driekwart miljoen euro bezuinigen en daarom worden op bijna alle lijnen slechtbezette busritten geschrapt, met name in de avonden en weekein den. Wel komt er een directe lijn Terneu- m zen-Goes bij. .i5 Advertentie is Woonsdag! m op Woonsdag avond in alle leien en winkelen. Hel bedrag plussen 17-21 30 uur besteedt wrestaurant, krijg |e terug korting op je IKEA aankopen* j izijn lot 22 uur open! •randoog geldig wwooiden op IKEA.nl of in Kei restaurant kWOO-235 45 32(0.1 O/min IKEA* www woonsdag nl (Advertentie) Super isolerend! Glashandel j MELIESTE Vakkundige montage i ^Scraweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Dertig brandweerlieden waren nodig om het vuur op de camping in Bruinisse te bedwingen. door Piet Kleemans I BRUINISSE - Bij een felle brand zijn gisteren de kantine en het toiletgebouw van Cam ping Bru aan de Langeweg in Bruinisse volledig in de as ge legd. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. Er raakte nie mand gewond. toont zijn zilveren medaille. ÜÜgesporterdactie - Baanrenner Theo 'taft bij de Olympische Spe ler behaald op de sprint, "gerend wereldkampioen Rl in de beslissende derde 1 Z|]n meerdere erkennen in Australiër Ryan Bayley. Het js was voor de Duitser René E de eerste teleurstelling verwerkt, kon Bos vrede oer' met zijn tweede plaats, 'vnd dat ik iets bijzonders 'gepresteerd. Nadat ik we reldkampioen was geworden wa ren er mensen die vertelden dat ik te vroeg gepiekt had en dat de concurrentie nog niet goed was. Ik ben blij dat ik het hier waarmaak door de finale te be reiken." Jan Bos kende het gevoel dat zijn broer meteen na de race had, als schaatser won hij twee maal zilver op de Spelen. „Dit zijn de twee beste sprinters van dit moment. Van dit resultaat had Theo vorig jaar niet durven dromen. Hij zal inmiddels wel beseffen wat hij hier gepres teerd heeft." ANP De brand brak gisterochtend rond tien uur uit en werd ont dekt door eigenaar Wim Biever en diens vriendin Jeanet van Bijsteren. Het tweetal zat in de tuin bij de bedrijfswoning thee te drinken en werd gealarmeerd door plot selinge rookontwikkeling in de verderop gelegen kantine. Toen Biever ter plaatse arriveerde bleek brand te woeden in het ge bouw. Biever zag nog kans binnen de gaskranen dicht te draaien, maar hij moest zich vanwege het snel om zich heen grijpende vuur ijlings uit de voeten ma ken. Ondertussen alarmeerde Van Bijsteren de brandweer en alle campinggasten, die werd ge vraagd hun caravan te verlaten en de gaskraan dicht te draaien. Toen de brandweer arriveerde, was er al sprake van een uit slaande brand. De korpsen Bruinisse en Ooster- land bestreden het vuur met twee tankautospuiten. Ook een hulpverleningsvoertuig werd in gezet. Vanwege ontploffingsgevaar en het feit dat bij de brand asbest- deeltjes uit het dak van de kanti ne vrijkwamen, werden de we gen in een wijde cirkel rond de camping afgezet door de politie. Om alle risico's uit te sluiten, werd besloten de dertig gasten die op de camping verbleven te evacueren. De vakantievierders werden met een inderhaast gecharterde touringcar overgebracht naar dorpshuis De Oosterhof in buur dorp Oosterland. Een gespecialiseerd schoon- door Ap van den Berg en Ferdi Schrooten DEN HAAG - De weg ligt open voor meer slimme, niet-dodelij- ke wapens voor politie en leger. Een ruime Kamermeerderheid van CDA, VVD en PvdA vindt dat de politie moet worden uit gerust met semi-automatische 'pepergeweren' en 'elektroguns', als die effectief blijken te zijn. In een nog niet gepubliceerd rap port aan Defensie adviseert TNO nieuwe strijdmiddelen als schietnetten, stootkogels, stra lingsprojectielen en 'flits-boem- granaten'. Duizenden politiekorpsen in de Verenigde Staten gebruiken al de 'taser', een wapen dat op af stand met een stroomstoot een verdachte uitschakelt. Ook het semi-automatische ma chinegeweer voor het afvuren van salvo's patronen met bij tend peperstof, is in Amerika gangbaar. Het geringe risico op doden en ernstig gewonden spreekt Neder landse politici aan. WD-Kamer- lid L. Griffith is voor experimen ten bij arrestatieteams, zonder enige belemmering. „Daar zit ten de experts." Als blijkt dat nieuwe wapens effectief zijn, dan moeten ook de agenten op straat ermee worden uitgerust, vindt de WD. Griffith: „De cri minaliteit moderniseert zich zelf, de politie moet dat dus ook doen." De partij eist wel strikte wettelijke regels voor het ge bruik van nieuwe wapens. Voor CDA en PvdA zijn nieuwe wapens voor agenten op straat nog een brug te ver. „Met wapen stok en pepperspray als alterna tief voor het dienstpistool heb ben dienders prima middelen om zich tegen geweld teweer te stellen", vindt CDA'er R, Algra. Maar voor de arrestatieteams maken CDA en PvdA een uitzon dering. PvdA'er P. Straub: „Het koppel van de gewone agent hangt al vol. Maar elk middel dat ge schikt is voor een arrestatie team en minder gevaarlijk is dan de kogel, juich ik toe." Terughoudend De politietop en het ministerie van Binnenlandse Zaken reage ren terughoudend. „Op dit mo ment hebben we geen behoefte aan uitbreiding van het wapen arsenaal", aldus een politie woordvoerder. Het ministerie (Advertentie) Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 27 en 29 (Advertentie) goog Extra Voordeel Cif Allesreiniger original, sensations of oxy-gel flacon 750/1000 ml actieprijs liter 153/1.15\ foto Marijke Folkertsma maakbedrijf werd ingehuurd om de over de camping versprei de asbestdeeltjes op te ruimen. Nutsbedrijf Delta NV zorgde voor een noodstroomvoorzie- ning De brandweer was enkele uren bezig met nablus werk. Over de oorzaak van de brand was gister middag nog niets bekend. De technische recherche stelt een onderzoek in. De campinggasten konden aan het begin van de avond weer te rug naar hun caravan op de Bru- se familiecamping. Shoarmareepjes gekruid varkensvlees kilo Week 35 2004 Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 28 augustus 2004. Prijswijzigingen, drukfouten en uitverkocht voorbehouden. i. Dat scheelt, (Advertentie) sluit zich daarbij aan. Wel laten ze weten nieuwe ontwikkelin gen nauwlettend te volgen. De onderzoeksgroep wapeneffec tiviteit van TNO adviseert De fensie om het militaire arsenaal uit te breiden met onder meer 'stootkogels', ook wel beanbags benoemd. Die zijn afgelopen weekeinde nog door de politie gebruikt tegen een man in Woer den. Een 'magnetron-granaat', die op afstand elektronica verstoort of vernielt met sterke microgol ven, wordt ook aanbevolen. Net als de verschietbare drijfnetten voor de marine, voor het strik ken van snelle drugsboten. TNO adviseert bij de Land macht de aanvalsgranaten, die nu nog vooral knallen, te vervan gen door nieuwe 'flits-boem-gra- naten'. Onderzoeker P. Parilis sen: „Die zijn zeer geschikt om verwarring te zaaien bij de te genstander, die vervolgens over meesterd kan worden. Zo kun nen militairen mensen aanhou den, in plaats van ze overhoop te schieten." GPD 711688"555530 umijv. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1