Bos is geen eendagsvlieg [ockeysters spelen hun beste toernooi ooit Indische antilope pakt goud op 100 meter horden Springruiters nuchter na behalen van vierde plaats 17 iscuswerper moet goud inleveren Wereldkampioen pakt zilver op olympische sprint schokken Zwemtweeling mist finale Hayes kampioene op horden India ontslaat coaches gewichtheffen Japanse honkballers voor schut Voetbalfinale Argentinië-Paraguay Twee paarden gewond tijdens landenwedstrijd h T woensdag 25 augustus 2004 [HENE - De Hongaarse sttiswerper Robert Faze- f j5 betrapt op het ge- nuk van doping. Hij zal |»gouden medaille moeten leveren die hij maandag met en worp van 70,93 >r, een nieuw olym- record. !e: internationaal Olym- Comité bevestigde Seren het zestiende do- sggeval op de Spelen van iiene. De 29-jarige Faze- gprobeerde na zijn zege [dopingcontrole te mani- teren. Hij leverde bij de jplichte controle de plas een ander in. Fazekas ijdens deze Spelen de de atleet die zijn gou- medaille moet inleve- Eerder overkwam dat jossische Irina Korsja- ;o bij het kogelstoten, itouwer Virgilijus Ale- ook al winnaar in Syd- f, zal het goud alsnog gen omgehangen. Giste- i bleek verder dat de t-Russische hoogsprin- Aleksej Lesnitsji, die was in de kwalifica- positief is getest ihet gebruik van het ver- m middel clenbuterol. WPA/RTR door Arjen Vos ATHENE - Hij werd zondag 21, maar zijn verjaardag werd niet gevierd. Giste ren gaf Theo Bos zichzelf alsnog een mooi geschenk: een zilveren medaille op de Spelen. Na 68 jaar heeft Arie van Vliet, die tijdens de Zomerspelen van Ber lijn ook zilver pakte, een opvolger als me daillewinnaar op het koningsnummer van het baanwielrennen. In de halve finale rekende Bos gisteren re soluut af met de Duitser René Wolff. In de finale won Bos de eerste heat nog wel van Ryan Bayley, maar in de twee daar opvolgende heats was de Australiër ster ker. „Meteen na afloop was het wel even balen", zei Bos, „maar nu ben ik alleen maar heel blij met zilver. Bayley was ge woon te sterk." Wat een jaar is het voor Theo Bos. Het zil ver in Athene is een nieuwe kroon op het werk van de jonge renner uit Hierden. Eerder dit jaar werd hij plotsklaps we reldkampioen in Melbourne. Een een dagsvlieg, werd toen wel eens gesugge reerd. Bos was daarom opgelucht met zijn prestatie van gisteren. „Ook daarom is het zo mooi dat ik hier de finale reed. Het is dus geen toevalstreffer geweest." Met het bereiken van de halve finale was Bos stiekem al behoorlijk tevreden. „Wolff was een lastige tegenstander, dat wist ik. Ik hield er sterk rekening mee dat ik om plaats drie en vier moest gaan rijden." Maar Wolff maakte tactische fou ten en die strafte Bos koelbloedig af. Branden De finale benaderde hij alsof het een NK-wedstrijd was, zei hij, Zogenaamd niet beseffend wat er op het spel stond. „Zo rijd ik altijd. Alsof het mijn laatste kans is. Ik heb gevochten als een leeuw." Nou ja, NK. Het zijn wel de Olympische Spelen. Maar Theo Bos probeert de les sen van broer Jan - de schaatser, in Athe ne ook actief als baanwielrenner - in acht te nemen. „Jan zegt: van buiten moet je rustig blijven, van binnen moet je branden." Bos huurt al een tijdje een vakantiehuis je in Egmond aan den Hoef, dichtbij de wielerbaan in Alkmaar. Zo kan hij veel trainen en beter worden. Vorig jaar ver bleef hij twee maanden in Japan. Hij nam op uitnodiging deel aan een lucra tief keirin-circuit. Dat onderdeel van het baanwielrennen is razend populair in Ja pan. Er wordt op gewed en er gaat veel geld in om. Bos deed twee maanden mee met de toppers. Ook volgde hij een oplei ding bij de UCI-sprintschool in Aigle (Zwitserland), waar de faciliteiten beter zijn dan in Nederland. Door die buiten landse stages werd hij harder, belangrijk voor een topsporter, en hij zoog alle erva ringen die hij opdeed op als een spons. Vergeleken met de grote sprintkanonnen is Bos maar een schriel mannetje. Veel sprinters zijn fietsende spierbundels. Theo Bos niet, hij is eerder pezig dan ge spierd. Toch heeft intensieve krachttrai ning hem zeven kilo zwaarder gemaakt. Dat hij minder gespierd oogt, doet hem niks. Spiermassa's zijn in de baanwiel- rennerij vooral bedoeld om te impone ren, zegt hij. Of je er ook beter door gaat sprinten? Bos betwijfelt het. U2 In Athene geniet Bos, die vandaag weer in actie komt in het keirin-toernooi, van de Spelen. En van de aandacht. „De me dia, dat vind ik mooi. Die maken dit ook speciaal. Wie had dit gedacht? Vier jaar geleden keek ik gewoon op televisie naar de Spelen. Dan hoorde je steeds dat num mer van U2, Beautiful day. Daarvan kreeg ik meteen een olympisch gevoel." Als je zelf meedoet, beleef je het echter anders. „Ik weet niet of er hier ook zo'n lied is. Ik krijg het in ieder geval niet mee." Na het zilver in Athene, wil hij wederom opgaan voor goud bij het WK in 2005, in Los Angeles. „Dat ben ik verplicht aan de sport en aan de mensen die me zo ge holpen hebben." GPD [IE - Athene is gister- opgeschrikt door aard- Een eerste lichte be- werd gevolgd door een aardschok. De had een kracht van 4,5 schaal van Richter. De geen gewonden of tot gevolg. Griekenland te maken met aardbevingen, sommige hebben daar dagelijks ANP/AFP Theo Bos ligt nog aan kop in de derde en beslissende race om het goud. De Australiër Ryan Bayley zal hem echter nog ruim passeren. Robert Vos/ANP inje bereikt finale in Athene na strafballenserie tegen Argentinië fare Molenaars De linkerarm is nog net hersteld van een bot- ,maar met de rechterarm larinda Sinnige is niets Het was precies met die dat de keepster van het Ne ds hockeyteam haar gisteravond naar de eind- van het olympisch toer- |in Athene loodste. In een ïtische lalve finale, die gde in 2-2, werd wereld- inen Argentinië met straf- i verslagen. ttlading was groot nadat ge met een snelle reflex de van Ayelen Stepnik uit de jïanselde. Omdat ook Rog- al had gemist en geen van erlandse speelsters faal- Oranje morgenavond op ïpische titel. Daarin id de tegenstander, met strafballen ver- •land won eerder in met 4-1 van de Duit ijl Sinnige werd bedol- ler haar ploeggenoten, 'icoach Mare Lam- ïand door de emoties, op de dag af precies een deden dat mijn moeder is fen. Zij heeft hier altijd iifd. Misschien heeft ze «gekeken vanavond." en 'zijn meiden' kre- 8® Argentinië loon naar o De winst in de strafbal- niet echt een Neder- andelsmerk, is dan ook Jltante van intensieve trai- ïbeid. op de Olympische Spelen niet kunt nabootsen, maar je kunt wel heel dicht in de buurt ko men. Het helpt wel als je hon derdduizend keer hetzelfde hebt gedaan, als je weet wat je te wachten staat. Ik was absoluut niet nerveus", zei Mijntje Don- ners. Met Janneke Schopman, Ageeth Boomgaardt, Lieve van Kessel en Minke Booij, toevallig of niet allemaal speelsters van lands kampioen Den Bosch, was ze een paar weken geleden al aan gewezen als schutter. „We ken den de volgorde, we kenden de hoek waarin we zouden pushen. Ze zaten er allemaal strak in. Dit mochten we niet verliezen." Bijna nog had Mare Lammers zich te vroeg rijk gerekend. Aan de vooravond van het cruciale duel was hij nog overtuigd van de winst. „We zijn fitter, we zijn sneller op de eerste meters, we hebben een betere corner en een betere defensie. Argentinië moet het louter hebben van indi viduele acties", luidde zijn sterk te-zwakte-analyse. Verkrampt Lammers kwam aanvankelijk bedrogen uit. Oranje bakte er in de eerste helft bar weinig van en was geen schim van de ploeg die in de groepswedstrijden zo ex celleerde. Nederland speelde verkrampt en had de handen vol aan het temperamentvolle spel van 'Las Leonas', die de Neder landse leeuw al na zeventien mi nuten in zijn oranje hemd zet ten. Garcia werd door een woud van spelers aangespeeld, dreig de de controle over de bal te ver liezen, maar verraste keepster Sinnige met een fraaie achter waartse backhandslag. Lammers greep de pauze aan om zijn ploeg stevig wakker te schudden. „We speelden veel te schijterig. Daarom heb ik er voor gekozen om met vier spit sen te gaan spelen. Dat pakte ge lukkig goed uit." Rechtsachter Maartje Scheepstra schoof twee linies op en zorgde daarmee voor de nodige vertwijfeling in de Argentijnse defensie. Niet toevallig was zij het dan ook die de gelijkmaker inluidde. Haar harde voorzet werd door Sylvia Karres binnengetikt. Drie minu ten later was het opnieuw raak. Mijntje Donners schoof een strafcomer onder de Argentijn se keepster Antoniska tegen de plank: 2-1. Risico Hoewel in overtal - Arronda moest met een gele kaart naar de kant na een overtreding op Scheepstra - durfde Oranje niet van assis- Alyson Annan en 'Coach Bill Gillissen heb- 5 speelsters van Oranje ^gelopen twee jaar na- 'jk bekwaamd in dit spe- Op het WK in Perth Oranje in soortgelijke om deden de titel nog laten ?entinië en dat zat Lam- S&oorlijk dwars, wel dat je de omstan- van een halve finale echt door te drukken. Lammers: „Er stond nog twintig minuten op de klok. Wat moet je dan doen? Met vier spitsen verder gaan? Dat vreet energie en brengt nogal wat risico's met zich mee. Desondanks had het niet op strafballen hoeven uit draaien. De gelijkmaker van Ar gentinië was niet terecht. Het was al geen strafcorner, maar het doelpunt had nooit mogen worden toegekend." Die gelijkmaker viel drie minu ten voor tijd. De strafcorner, in geluid door een wervelende solo van Aymar, was discutabel, maar werd vervolgens snoei hard ingeslagen door Aicega. „Maar wel veel te hoog", mop perde Ageeth Boomgaardt. Oranje protesteerde heftig, maar scheidsrechter Farrell gaf geen krimp. Zoals ze ook niet reageerde toen Nederland diep in de tweede verlenging, op zoek naar de golden goal, een strafcomer claimde. „Het was zo onredelijk wat er allemaal ge beurde dat het niet meer dan te recht is dat we de strafballense rie wonnen. We spelen hier ons beste toernooi ooit; we horen in de finale. Dit is gerechtigheid." GPD ATHENE - Synchroonzwemsters Sonja en Bianca van der Velden zijn er bij de Olympische Spelen net niet in ge slaagd de finale van de duetten te bereiken. Na de techni sche en vrije routine eindigden de Nijmeegse tweeling met een totaal van 89,167 punten op de dertiende plaats. Dat was een plek te laag voor deelname aan de eindstrijd. ANP ATHENE - De Amerikaanse atlete Joanna Hayes is giste ren in Athene olympisch kampioene geworden op de 100 meter horden. Zij liep in de finale een nieuw olympisch re cord van 12,37 seconden. De wedstrijd verliep dramatisch voor de Canadese Perdi- ta Felicien. De wereldkampioene struikelde over de eer ste horde en bereikte de finish niet. Olena Krasovska uit Oekraïne won zilver in 12,45 en Melissa Morrison uit de Verenigde Staten veroverde brons in 12,57. ANP ATHENE - De Indiase minister van Sport heeft gisteren twee trainers bij het gewichtheffen ontslagen. Aanleiding is de schorsing van de twee gewichtheffers Pratima Kuma- ri Na en Thingbaijam Sanamacha Chanu wegens doping. Het tweetal werd tijdens de Olympische Spelen positief bevonden en naar huis gestuurd. ANP/DPA ATHENE - De Japanse honkballers zijn gisteren voor schut gezet door Australië. De multimiljonairs uit Japan verloren de halve finale met 0-1. Brendan Kingman sloeg in de zesde slagbeurt de winnende run voor Australië over de thuisplaat. In de finale staat Australië dat ge bouwd is rond spelers uit de filialen van de Amerikaanse topclubs, tegenover Cuba. De staatsamateurs versloegen Canada in de avond met 8-5. ANP ATHENE - Voor het oog van 3000 enthousiast meeleven de landgenoten op de tribunes staakten de voetballers van Irak gisteren hun jacht op de eerste olympische gou den medaille die het land ooit heeft gewonnen. Paraguay belette de verrassing van het olympische voetbaltoernooi via een verdiende zege (3-1) de toegang tot de finale. De Zuid-Amerikanen nemen het in de eindstrijd op tegen Argentinië. De favoriet voor de gouden medaille was veel te sterk voor Italië (3-0). Carlos Tevez (begeerd door PSV), Luis Gonzalez en invaller Mariano Gonzales maak ten de doelpunten voor het land dat nog nooit het olympi sche voetbaltoernooi heeft gewonnen. Irak kon de verras sende overwinning in de kwartfinale op Australië (1-0) geen vervolg geven. Met twee treffers binnen 35 minuten verschafte Cardozo Paraguay een goede uitgangspositie voor de finale. Bareiro zorgde in de 68e minuut voor 3-0. Razzaq maakte zeven minuten voor tijd de 3-1. Irak treft Italië in de strijd om het brons. Bij een zege wint het door oorlogen geplaagde land voor de tweede keer in de historie een olympische medaille. Irak won bij het gewichtheffen een bronzen plak op de Olympische Spelen van Rome in 1960. ANP/RTR door Fardau Wagenaar MARKOPOULO - Nee, ze had den er nooit echt rekening mee gehouden dat ze een olympische medaille zouden kunnen pakken. Heel hard kwam het nipte verlies dan ook niet aan, maar een lichte steek schoot wel door de harten van de Ne derlandse springruiters. Ze wer den gisteravond laat vierde tij dens de olympische landenwed- strijd. Duitsland won met over macht. Vraag drie nuchtere Tukkers en een ingetogen Brabander na af loop van de olympische finale hoe het met ze gaat en ze zeg gen: „Jammer hè, maar dat is on ze sport." Gert-Jan Bruggink zei het gisteravond laat iets krachtiger: „Shit. Of op zijn Duits: scheisse!" Het was niet anders, realiseer den ze zich al snel. „We zijn het gewend, het gebeurt vaker", zei Wim Schroder. „Het ene mo ment ben je de held, het volgen de moment gaat het mis." Fouten Hij kwam als eerste in de ring met Montreal, hij maakte twee springfouten. Net als Leopold van Asten - met Fleche Rouge - die op de allerlaatste hindernis pas zijn tweede fout maakte. Wim Schroder keek toe op de tri bune, hij geloofde er op dat mo ment al niet meer in. zei hij. Gert-Jan Bruggink en Joël wa ren 's ochtends foutloos, maar gisteravond verliet de ruiter hoofdschuddend het parkoers, vier strafpunten. Hij had net als Schroder en Van Asten een fout gemaakt op de (te) brede sloot. Brons was echter nog steeds dichtbij. Aan Gerco Schroder en Monaco de eer om in de spannende fina le de medaille binnen te halen. Hij ging als een speer, maar hal verwege maakte hij een spring- fout. Het lot van Oranje lag in handen van Amerika. Als amazor ne Beezie Madden twee foutjes zou maken, was het brons voor Nederland. Ze bleef foutloos. Het zat er nu dus niet in, klaar, jammer. Nu op naar een nieuwe poging op olympisch succes: de indivi duele wedstrijd op vrijdag. GPD ATHENE - De eerste manche van de olympische landenwed strijd voor springruiters is giste ren tot twee keer toe stilgelegd omdat een paard tijdens de wed strijd geblesseerd raakte. Eerst overkwam het Dileme de Cephe van de Fransman Bruno Broucq- sault, vervolgens Who Knows Lilly van de Argentijnse ruiter Federico Sztyrle. De ruiters klaagden over gaten in het par koers. ANP Advertentie Dolle vreugde bij de Nederlandse hockeysters nadat doelvrouw Clarinda Sinnige de laatste strafbal heeft gestopt. foto Lucy Nicholson/Reuters Wat een fantastische prestaties in Athene. Maar van onze Indische antilopen valt niet te winnen met een tijd van 3,75 seconden op de 100 meter. Kom naar Diergaarde Blijdorp en meet je Krachten met de snelste lopers, de beste springers en de krachtigste zwemmers Zoolympics 2004: meetje krachten met de dieren in Diergaarde Blijdorp. Dagelijks geopend vanaf 9.00 uur. www.diergaardeblljdorp.nl lOOlÏMPIC S DIERGAARDE BLIJDORP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17