»zc foch strikte eisen aan bedrijven PZC Afgestudeerd op een uitgaanscomplex Hulpdiensten testen samenwerking Middelburgs bedrijf in citrusbeleggingen schikte overtreding 11 College Veere komt met nieuw voorstel aan gemeenteraad nazomer teótival.nl Straf voor rijden tijdens verbod Hulp bij winkeldiefstal bestraft Vrouw bestraft voor hennepteelt Shell-pomp Statenlaan verdwijnt Kleine sluis bij Vlissingen dicht agenda woensdag 25 augustus 2004 v-ifAb van der Sluis OMBURG - B en W van Veere illen toch strikte eisen stellen i nieuwe bedrijven. Zo moe- ze werknemers hebben uit I dorp of de gemeente Veere, s5en in het landschap en een »silieve bijdrage leveren aan sociaal-maatschappelijke (baarheid binnen de vesti- (gsplaats. De gemeenteraad tiiooi vorig jaar tot minder renge eisen. •enteraad van Veere dis- beerde vorig jaar oktober ge- 2e tijd over het begrip mgebonden/lokale bedrij- Daarvoor was een drietal •ena opgesteld. Een meerder- d van de gemeenteraad vond 'bedrijven niet per se aan al- literia hoeven te voldoen om ji te mogen vestigen op een de bedrijventerreintjes in gemeente Veere. Ze hoefden en/en, maar of/of aan de anvaarden te voldoen, jr het college was het besluit ;en een brief te sturen naar de dsleden, waarin het de ha nen ogen uiteen zette. B en W aden het besluit niet alleen jijpend, maar ook nog eens uitvoerbaar „Alleen al daar- kan het niet in stand blij- met vasthouden aan strenge tena had een aanzienlijke ver- ietstocht Advertentie IDUttü. oaust/m 12 aept 2C04 id090c 33 00033 neater op locatie in Zeeland leaterduet )E EEND VARIATIES praathuisjes in havens 31 aug t/m za 4 sept j30Arnemuiden "a6 t/m wo 8 sept MO Bruinisse 9 t/m za 11 sept j30Paal s 15.00 REDACTIE WALCHEREN Menruststraat 18 ?ostbus 8070 «30 eb middelburg iel: 0118-493000 Ra: 0118-493009 Efliail: redwalch@pzc.nl Hbvan der Sluis (chef) 'hdia Berkelder ^ith Ramakers Minam van den Broek tonMagnée Hoen de Vries (sport) centrale redactie •htionspark 28 Postbus 31 Wsoaagoes iel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 i'fnafl: redactie@pzc.nl Ternet Nv.pzc.nl i'Oiail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 9800-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur ruiming van het vestigingsbe leid voor bedrijven tot gevolg. Vrijwel elk bedrijf zou zich kun nen vestigen in Veere, omdat ze maar aan één van de voorwaar den hoefden te voldoen. Naar de mening van het college zou dat niet passen bij bij een platte landsgemeente van de omvang van Veere. Ook bovenlokale, zelfs grote landelijke bedrijven, zouden zich in de gemeente Veere kunnen vestigen. Dat zou weer ten koste gaan van Vlissin- gen en Middelburg, die zijn ge wezen als vestigingsgebied voor grote bedrijven. Ook bestond er onduidelijkheid over de zogehe ten actieve en passieve grondpo- litiek van het college. B en W stellen de gemeenteraad nu voor dat de gemeente Veere alleen grond aankoopt bij de aanleg van de wat grotere bedrij venterreinen. De gemeente ver koopt de grond na wijziging van het bestemmingsplan als bouw rijpe grond aan ondernemers. Bij de kleinere bedrijfsterrein- tjes wacht de gemeente op initia tieven van ondernemers. Het college stelt ook voor om be staande bedrijven, die om wat voor reden dan ook in de knel komen op de huidige locatie en voldoen aan alle criteria, te hel pen met een nieuwe vestigings- plek bij het bewuste dorp. De gemeenteraad neemt op 7 ok tober een definitief besluit. IJPSKERKE - Landbouwor- lisaties en de vereniging van mpeerboeren VeKaBo houden avond een fietstocht tijdens «eek van de verlichte boerde- in en woningen op Walche- iroute is dit jaar uitgezet tus- Grijpskerke, Oostkapelle en gtekerke. Start- en stempel- atsen zijn: de Gouwe Geit in ijpskerke, camping Ons Bui- in Oostkapelle en familie de sser aan de Kloosterweg in gtekerke. De verlichte fiets te duurt van 21 tot 23.30 Jasper Ruinard (22): „Wat de boulevard moet hebben is een eye-catcher". door Ron Maqnée VLISSINGEN - Jasper Ruinard (22) stu deerde onlangs af in de bouwkunde met een ontwerp voor een spectaculair uit gaanscomplex, tachtig meter voor de kust van Vlissingen. Hij kreeg er de hoogste waardering sinds tijden voor. Want zijn begeleiders aan de HZ waren lovend over zijn creatie: een loungebar, disco, restaurant en eetcafé in één pand. En dan niet met de voeten op het droge, maar tachtig meter uit de kust van Vlissingen, nabij de Gevangento ren. Een utopie van een jonge, bevlo gen, weinig realistische bouwkundige? Zelf benadrukt Jasper Ruinard dat zijn creatie op elk element is doorgerekend: veiligheid, stabiliteit, geluidsoverlast, energieverbruik en bevoorrading. „Je mist wat in Vlissingen. Het is een mooie badplaats. Maar de boulevard bij voorbeeld, daar wordt te weinig mee ge daan", vindt Ruinard. De student die oproeide in Heinkenszand en de afgelo pen vier jaar in Vlissingen woonde, vindt dat de havenstad met de boule vard goud in handen heeft, maar kan sen laat liggen. „Wat de boulevard moet hebben, is een eye-catcher." En dan niet zoals de Sardijntoren, benadrukt de bouwkundige. „Nee, dat vind ik nou bepaald geen architectonisch hoog standje." Het afstudeerontwerp van Jasper zou totaal anders worden, dat stond bij voorbaat al vast. Allereerst moest het nieuwe pand uitdrukkelijk een maritie me uitstraling krijgen. „Want Vlissin gen is een stad van de zee. Maar die identiteit zie je verder nergens in de stad", aldus Ruinard. Vervolgens formu leerde hij nog een aantal uitgangspun ten. Zo moest het mogelijk zijn om in zijn complex 24 uur per dag te stappen en zou het centrum verschillende uit gaansmogelijkheden onder één dak moe ten herbergen. Hierdoor zou de politiek ook sneller geneigd zijn om het project te omarmen. „Want de gemeente associ eert uitgaan altijd alleen met negativi- teit en overlast en ziet het niet als een verrijking van de stad." Een locatie vond Ruinard na uitvoerige bestudering van de kust van Vlissingen: ter hoogte van De Naald, in het verleng de van de Coosje Buskenstraat. Daar is de stroming nog beperkt, kan gebouwd worden op voldoende afstand van de vaargeul, is een bioscoop in de buurt en kan er voldoende geparkeerd worden. Bij zijn afstuderen presenteerde Rui nard zijn finale ontwerp: een gebouw van veertig meter hoog dat met een brug van tachtig meter met de kust is verbonden. Goed voor 2500 vierkante meter uitgaansplezier voor maximaal 1250 man. Een stijf betonnen kolom houdt het pand in evenwicht. Een schuin aflopend deel dat aan deze pi laar hangt, herbergt het eetcafé, het res taurant, de disco en het loungecafé. He lemaal bovenin is er zelfs nog plek voor een klein zwembad. Door enkele glazen tegels kunnen bezoekers van de lounge bar, een verdieping onder- het zwem bad, zelfs de schimmen van de zwem mers bewonderen. Alle verdiepingen zijn in een vide-stijl opgebouwd, wat de sociale controle, ruimtewerking en vei ligheid weer ten goede komt. En denk nu niet dat het hele ontwerp luchtfietserij van de bovenste plank is. Over alle mogelijke tegenwerpingen heeft Ruinard nagedacht: ligt het pand foto Ruben Oreel niet te dicht op de vaargeul bijvoor beeld? Nee, vindt Ruinard. De geul be gint op 130 meter uit de kust. Het cen trum staat 80 meter uit de kust. Er is dus nog voldoende afstand tot de geul. En als een schip dat uit koers ligt, het pand ramt? Daarvoor is een zware be tonnen sokkel opgetrokken. En is het pand bestand tegen windkracht twaalf? Zeker, betoogt Ruinard. De constructie van de dragende pilaar houdt het ge bouw overeind. En wat als veiligheids diensten ingeval van calamiteiten naar het centrum willen? Over de dubbel deks toegangsbrug van tachtig bij ze ven meter kunnen eenvoudig ambulan ces, politiewagens en brandweervoertui gen rijden, zo betoogt de ontwerper. Ja zelfs de Sligro kan gewoon met vracht wagen en al de kroketten afleveren. Alleen aan één element kan Ruinard niets veranderen: de zogeheten risico contouren die het bouwen in zee in de weg staan, omdat het nu eenmaal te ge vaarlijk is. „Tja, en in die zin is dit pro ject niet uit te voeren", aldus Ruinard. Ook heeft hij zich maar niet gewaagd aan een kostenberekening van het pro ject. „Maar mijn mentor zie mij: 'Gemid deld worden ideeën na zeventig jaar uit gevoerd'." Lachend: „Dan zou ik 92 zijn als het gebouw er staat." door Ab van der Sluis AAGTEKERKE - Brandweer, politie, het Rode Kruis en de am bulancedienst hebben gister avond een grote hulpverlenings oefening gehouden in Aagteker- ke. Doel was te kijken hoe de sa menwerking tussen de verschil lende hulpdiensten verloopt. „En", vulde de Veerse brand weercommandant A. Willem- stein aan, „oefenen op een groot schalige inzet." Aan de oefening deden rond de vijftig hulpverleners mee en zo'n twintig voertuigen. De oefening draaide om een ramp bij de peuterspeelzaal en verenigingsgebouw Amicitia. Tijdens graafwerkzaamheden met een mobiele kraan was de hoofdgasleiding kapotgetrok- ken. Het gevolg was een explo sie en een brand in het vereni gingsgebouw. De grondwerker bij de kraan werd door de klap weggeslin gerd. Hij raakte bekneld onder een tank gevuld met water. De kraanmachinist liep een shock op, maar bleef verder onge deerd. Door de schokgolf raak ten vijf mensen de kluts kwijt in het verenigingsgebouw. Er ont stond een forse brand op het dak van Amicitia en in het pand zelf, met een enorme rookont wikkeling. Op het aangrenzende school plein bevonden zich op het mo ment van de ramp een onbekend aantal kinderen. Het plein moest worden ontruimd. Hulp verleners van het Rode Kruis zorgden voor de opvang. In de peuterspeelzaal bleef de schade beperkt. Het moest alleen wor den gecontroleerd op personen en eventuele brandjes. Om er ze ker van te zijn dat de rest van het dorp geen gevaar liep, wer den metingen gehouden. Willemstein toonde zich tevre den over het verloop van de oefe ning. „Wat ik gezien heb, gaat top." Rondom de hulpverleners liepen waarnemers, die na af loop de grootschalige inzet eva lueerden. De hulpverleners waren vante- voren op de hoogte gebracht van de oefening, alleen het sce nario was bij hen onbekend. „De paraatheid van de mensen hoeven we niet te testen", stelde Willemstein, „dat doen we al bij ieder incident. In deze oefening lag het accent op kennen en kun nen en het spoedeisend verplaat sen van mensen." Met de paraatheid van de diver se Veerse brandweerkorpsen is het volgens de commandant uit stekend gesteld. „We hebben de laatste tijd veel geïnvesteerd in het zoeken naar mensen, die wo nen en werken in de plaats waar we brandweermensen nodig heb ben. We hebben heel lang moe ten zoeken, maar het is gelukt." MIDDELBURG - Een 52-jarige inwoner van Grijpskerke is gisteren door de politierechter in Middelburg voor dron ken rijden en het rijden tijdens een rijverbod veroordeeld tot 900 euro boete, zeven maanden rijontzegging en 28 uur taakstraf. De man bestuurde op 2 juli dit jaar in Grijpskerke om half zes 's morgens dronken een auto. Uit de blaastest volgde een score van 655 microgram: drie keer de limiet. Het rijbewijs werd ingenomen, maar dat weerhield hem er niet van om twee uur later opnieuw in zijn auto te stap pen. Dit keer werd hij betrapt met een alcoholpercentage van 505 microgram. De verdachte, die gisteren niet op de rechtszitting aanwe zig was, had verklaard aan de drank te zijn gegaan toen hij van zijn werk uit de nachtdienst kwam. Officier van justitie J. Zondervan eiste 900 euro boete, zeven maanden rijverbod en twee weken cel. Politierechter A. Jans- sens-van Kampen zette de gevangenisstraf om in een werkstraf. Voor het overige vonniste ze conform de eis. MIDDELBURG - Twee Vlissingse vrouwen van 31 en 29 jaar zijn gisteren door de Middelburgse politierechter voor medeplichtigheid aan een winkeldiefstal veroor deeld tot werkstraffen van veertien uur. De vrouwen hadden ervoor gezorgd dat een kennis met een geprepareerde tas op dievenpad kon gaan. Daardoor waren ze medeplichtig aan een winkeldiefstal in maart van dit jaar in Vlissingen. De officier van justitie eiste te gen het duo 26 uur werkstraf. Hij liet meewegen dat de verdachten eerder voor winkeldiefstallen zijn veroor deeld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 22-jarige vrouw uit Poortvliet wegens het te len van hennep veroordeeld tot zeventig uur werkstraf. Op de zolder van haar woning had de politie op 20 juni dit jaar een wietplantage met 127 hennepplanten aange troffen. Ook bleek ze illegaal stroom van energiebedrijf Delta te hebben afgetapt. MIDDELBURG - Het Shell-tankstation aan de Staten laan in Middelburg verdwijnt en wordt een onbemande Tinq-pomp. De keuze is gemaakt op bedrijf economische gronden. Volgens een zegsmans van Shell zijn de marges in de ben zineverkoop tegenwoordig zo klein, dat voor elke pomp een optimale formule moet worden bedacht. Ingeval van de Statenlaan verandert het station dan ook aan het eind van het jaar naar een Tinq-formule. Hierbij kan de klant alleen met plastic geld betalen. Shell blijft eigenaar van het tankstation. Over het lot van het personeel van het station is niets be kend, maar de woordvoerder benadrukt dat er naar een goede oplossing zal worden gezocht. De laatste maanden schakelen tankstations vaker over naar een onbemande formule vanwege de lagere kosten. In Vlissingen verschenen onlangs kort na elkaar aan de President Rooseveltlaan en de Gerbrandystraat een perso- neelsloze pomp. Brandweer, politie, het Rode Kruis en de ambulancedienst hielden gisteravond een grote hulpverle ningsoefening in Aagtekerke. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De directie van het failliete bedrijf New World Products heeft met het Openbaar Ministerie een schik king getroffen voor een overtre ding van de Wet Toezicht Effec tenverkeer. Dat heeft het Openbaar Ministe rie (OM) gisteren bevestigd. De overtredingen werden gepleegd in de jaren 2001 en 2002. Wan neer de zaak is geschikt en om welk bedrag het gaat, wil het OM niet zeggen. De zaak tegen het bedrijf is vervolgens gesepo neerd omdat de leidinggeven den al vervolgd waren. Als een zaak wordt geschikt, hoeft die niet voor de rechter te komen. Allen delicten waarop een maximale gevangenisstraf van zes jaar staat, kunnen met een schikking, ook wel een trans actie genoemd, worden afge daan. Vaak wordt voor een schikking gekozen als men vreest voor een lange, ingewik kelde rechtszaak. Het OM stelde vervolging in om dat het bedrijf niet voldeed aan de voorwaarden die aan de uit gifte van effecten worden ge steld. Ook de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) heeft dat vastgesteld. New World Pro ducts, ook bekend als New World Investments, staat op de waarschuwingslijst die de orga nisatie op internet publiceert. Het Middelburgse bedrijf is één van de ondernemingen die geen prospectus aanbieden, zegt de AFM. Een prospectus moet in zicht bieden in wat er gebeurt met het geld dat een bedrijf bij investeerders ophaalt. „Het gaat om de rechten en plichten die aan de effecten zijn verbon den", zegt B. Kroon van de AFM. De vereniging van investeerders in het failliete bedrijf New World Products uit Middelburg wil pas volgende week openheid van zaken geven. J. Wind, de cu rator van het bedrijf uitte giste ren in de PZC beschuldigingen tegen de vereniging. Zo zou de vereniging hem niet van infor matie voorzien. Bovendien zou den gedupeerden voor ze zich bij de vereniging aansluiten een contract moeten tekenen waar bij mensen die informatie geven worden gevrijwaard van claims. Volgens L. Kassing van de vere niging heeft Wind nooit contact met hen opgenomen. New World Products beloofde beleg gers een rendement van tien pro cent op investeringen in citrus- plantages in Costa Rica. Eind vo rig jaar stopte het bedrijf de uit betalingen aan de klanten. Twee maanden geleden werd heUbe- drijf failliet verklaard. Ook ver wante bv's zijn failliet. Ongeveer 750 mensen staken elk minimaal 50.000 euro in het be leggingsprogramma, voor een to taalbedrag van veertig tot zestig miljoen euro. De curator heeft grote moeite om informatie over het bedrijf te krijgen. Dat is no dig om de gedupeerden in ieder geval een deel van hun geld te rug te kunnen geven. Bij de Con sumentenbond is het bedrijf be kend. „Als mensen ons bellen met advies over beleggen in plantages of hout, raden wij dat altijd af", zegt een woordvoer der. VLISSINGEN - De kleine sluis in Vlissingen, die toegang geeft tot het Kanaal door Walcheren, is van maandag 6 september 7.30 uur tot en met 17 septem ber 19.00 uur gesloten voor alle scheepvaartverkeer. In de twee weken worden de buitenvloed- deuren van de sluis gewisseld en de draaipunten vernieuwd. STREEKACTIVITEITEN DISHOEK Strandtent Philippine, 20.00 uur: Groove to chill, dancefeest; GRIJPSKERKE, De Gouwe Geit. 21.00 uur Start verlichte fietsroute OOSTKAPELLE - Camping Ons Bui ten, 21.00 uur: Start verlichte fietsroute; AAGTEKERKE - Kloosterweg, 21.00 uur: Startpunt verlichte fietsroute; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmid- dag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts; Kinderboerderij Klepperhoeve, 13.30 - 15.30 uur: Werken op de boerderij voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; ZOUTELANDE - Centrum, 19.00 uur: Kindertheater water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11