Militie van Al Sadr houdt stand in Najaf Oplossing voor ellende in Darfoer is nog ver weg ■Hartz IV stoppen - Onderzoek Britse schadeclaim-golf Militairen VS staan terecht voor folteren in Irak Mi Geweld in Irak lijkt toe te nemen Tsjechië klaagt Nederland aan over werknemers Vrouw overleeft val 3300 meter Scheve toren van Pisa gered Honderden illegalen opgepakt Grieken leveren verdachte uit Spaanse visser vangt piranha Israël bouwt honderden huizen in nederzettingen Taiwanees parlement lialveert zich prinkhanen Maandag-betogers trekken door Berlijnse straten eit soz/a/e Gerec yannnze redactie buitenland \AJAF-In de sjiitische heilige iiad Najaf is gisteren opnieuw Ifïig gevochten. Amerikaanse ,echtshelikopters bestook- i onder meer de grote be nplaats bij de heiligdom- *Kn en beschadigden volgens Kiggetuigen het mausoleum nnimam Ali. gidicale sjiitische strijders van geestelijke Muqtada al Sadr ien in Najaf nog steeds hevig iet. Zij zijn bovendien nog steeds niet tot een akkoord geko men met gematigde sjiieten over de overdracht en ontruiming van de heiligdommen. Het geweld in Irak lijkt verder toe te nemen. Een Amerikaanse legeranalist verbonden aan de mariniers schat dat het neer slaan van het verzet in Irak tien jaar kan duren. De Verenigde Staten hebben vooralnog 140.000 militairen in Irak en het land is verre van sta biel. Moorden, ontvoeringen en aanslagen zijn aan de orde van de dag. Het geweld is niet alleen het werk van bewapende groe pen die verzet plegen tegen de buitenlandse troepen. Allerlei bendes exploiteren het geweld zoals in de nieuwe 'Bermuda driehoek voor buitenlanders' tussen Bagdad en Najaf. Het is een streek 40 kilometer ten zui den van de hoofdstad tussen de plaatsen Latifiyah, Iskande- riyah en Mahmudiyah. Vrijdag verdwenen twee Franse journa listen waarschijnlijk hier. Een soennitische voorman meen de gisteren dat hen waarschijn lijk niets zal overkomen dankzij Frankrijks houding in het con flict, maar hij wist niet wie de mannen had ontvoerd. Nepal De Nepalese regering beklem toonde gisteren dat hun landge noten in Irak gewone arbeiders zijn. Nepal is beslist geen land dat deel uitmaakt van wat Was hington 'de coalitie' in Irak noemt. Een groep verspreidde zondag foto's van een dozijn Ne- palezen in Irak die zouden sa menwerken met de Amerikaan se troepen. ANP/DPA/AFP/EFE van onze redactie buitenland PRAAG - Tsjechië heeft de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, ge vraagd Nederland tot de orde te roepen. Aanleiding vormt het Haagse beleid om werkne mers van Tsjechische bedrij ven die uit Nederland een or der krijgen, niet toe te staan het product in Nederland te installeren of te monteren. Dit wegens een beperking die Nederland hanteert voor werknemers uit nieuwe EU-landen, waaronder Tsje chië. Volgens de Tsjechen is de Nederlandse maatregel in strijd met het toetredingsver drag dat het land met de EU sloot. Alleen Oostenrijk en Duitsland maakten een voor behoud ten aanzien van werk nemers die bepaalde diensten uitvoeren. De Tsjechen noe men het belachelijk dat werk nemers van bijvoorbeeld een meubelfabriek die een order uit Nederland krijgt, niet in Nederland de meubelen in el kaar mogen zetten. Dat is dienstverlening en heeft niets met het innemen van arbeids plaatsen van Nederlanders te maken, menen de Tsjechen. Bij het Tsjechische ministerie van Economische Zaken zijn honderden klachten van Tsje chische ondernemers binnen gekomen. De Tsjechen wijzen erop dat de Fransen een soort gelijk beleid voerden ten aan zien van Portugezen toen dat land tot de EU toetrad. Het Europese Hof veroordeelde toen de Franse praktijk. GPD dinsdag 24 augustus 2004 5 JOHANNESBURG - Een Zuid-Afrikaanse parachutiste heeft een val van ruim 3300 meter overleefd met 'slechts' een bekkenbreuk. Dat zij haar angstige avontuur als ge volg van een niet-werkende parachute en een kapot reser- vescherm vanuit haar ziekenhuisbed kan navertellen, dankt zij aan de elektriciteitskabels die haar val vlak bo ven de grond braken. Dat vertelde de 23-jarige Christine McKenzie aan de krant The Star van gisteren. McKenzie was zondag met andere leden van een paraclub bij Johannesburg uit een vliegtuig gesprongen. Toen zij na 45 seconden vrije val haar scherm wilde openen om haar snelheid van 160 kilometer per uur af te remmen, ge beurde er niets. Daarop opende zij haar reservescherm, maar dat ging zo hard dat een paar lijnen braken en ande re lijnen in de knoop raakten. ANP/DPA ROME - De scheve toren van Pisa is voor de komende drie eeuwen gered. Volgens Italiaanse wetenschappers is de toekomst van het Italiaanse symbool gegarandeerd en zal de toren niet omvallen. Het 800 jaar oude bouwwerk geldt sinds een jaar als sta biel, meldden Romeinse media gisteren. In het ergste ge val staat de 58 meter hoge toren over driehonderd jaar weer zo scheef als voor de ingrijpende reddingsactie die eind jaren negentig begon. ANP/DPA MADRID - De Guardia Civil heeft de afgelopen dagen op de kusten van de zuidelijke provincie Andalusië zeker 270 Noord-Afrikanen opgepakt, die illegaal Spanje wil den binnenkomen. Dat heeft de krant El Mundo gisteren gemeld op gezag van de Spaanse autoriteiten. Alleen gisterochtend al hield de Guardia Civil 24 Noord-Afrikanen aan, die met een bootje de kust van Almunécar probeerden te bereiken. Van de ruim 270 aan gehouden immigranten zijn er inmiddels ruim honderd naar hun land van herkomst teruggestuurd. ANP ATHENE - Griekenland zal een vorige maand opgepakte verdachte van de moord op de Servische premier Djindjic uitleveren aan Servië. Volgens een Grieks persbureau ver wierp een rechtbank gisteren een verzoek van de 34-jari- ge verdachte om niet naar zijn geboorteland te worden te ruggestuurd. De man, die zegt te vrezen voor zijn leven, werd in juli gearresteerd in Thessaloniki. De verdachte zou lid zijn van de Zemun-maffiabende, die achter de moord in maart 2003 zou zitten. ANP/RTR MADRID - Een visser heeft in het recreatiegebied Panta- no de San Juan bij Madrid een piranha van 14 centimeter gevangen. Spaanse wetenschappers zijn verbaasd dat de piranha zich in de wateren van het Pantano de San Juan in leven heeft kunnen houden. De watertemperatuur is er veel la ger dan in het leefgebied van de roofvis, het zoete water van Zuid-Amerika. Vermoedelijk heeft een aquariumhou der de piranha uitgezet. ANP/EFE door Esther Gotink LONDEN - De Tories (conserva tieven) in Groot-Brittannië wil len een einde maken aan de 'compensatiecultuur'. Ze heb ben een commissie in het leven geroepen die de Wet ter bescher ming van de Mensenrechten aan een kritische evaluatie zal onder werpen. De wet blijkt ziekenhui zen en scholen vorig jaar een miljard euro aan soms heel bi zarre schadeclaims te hebben ge kost. In Engeland profiteren duizen den advocaten van de wet - een Britse vertaling van de Europe se wetgeving - omdat ze namens 'slachtoffers' miljoenen claimen bij bedrijven en instellingen. In Groot-Brittannië gaat het de zelfde kant op als in Amerika, menen de Tories. Burgers die over drempels in de gemeentelij ke bibliotheek struikelen, uit bo men op het schoolplein vallen of hun duim tussen de ziekenhuis deur klemmen, kunnen een claim deponeren bij respectieve lijk de gemeente, school en het ziekenhuis. En met succes. Be drijven en toeristische trekpleis ters weten inmiddels niet meer hoe ze hun diensten kunnen aan bieden zonder kans te lopen in eens miljoenen te moeten beta len. Ouders van Britse padvinders moeten een verklaring tekenen voordat hun kinderen met kas tanjes mogen spelen. Ouders van peuters die uitglijden in de supermarkt krijgen een formu lier onder de neus. Met hun handtekening geven zij aan dat de val naar tevredenheid is afge handeld en de winkel niet aan sprakelijk wordt gesteld. Zeep kistenraces en ezeltje rijden zijn bijna verdwenen omdat een aan sprakelijkheidsverzekering on betaalbaar is. „Oude bomen, meren met boot jes, speeltuinen, festivals, mark ten, waterpartijen, openbare kunst, het wordt allemaal onvei lig geacht. Het gevolg is dat open plekken op termijn ont daan worden van elk oma- ment", aldus Torrie-voorman Davis. Vorig jaar betaalden scholen 300 miljoen euro aan schade claims: omgerekend het salaris van zevenduizend leerkrachten. Ziekenhuizen keerden 720 mil joen euro uit: goed voor 23.000 verpleegsters. „Het is geen wonder da{ de lera- renbond adviseert schoolreisjes te stoppen en artsen defensieve zorg praktizeren", aldus Davis. De commissie van de Tories moet net voor de parlementsver kiezingen van mei 2005 met aan bevelingen komen. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël bouwt meer dan 760 woningen in zeker zeven nederzettingen op de be zette Westelijke Jordaanoever. Israëliërs die in de nederzettin gen willen gaan wonen, kunnen rekenen op steeds hogere subsi dies. Dat heeft de krant Yediot Aharo- not gisteren gemeld. De nederzettingen die uitge breid worden, liggen in de omge ving van Jeruzalem en Bethle hem. Palestijnen hebben de Verenig de Staten ervan beschuldigd het vredesproces in gevaar te bren gen door te laten merken dat zij uitbreiding van de nederzettin gen willen accepteren. Eerder had de regering in Washington steeds gezegd dat Israël de bouwplannen moest bevriezen in overeenstemming met de 'rou tekaart voor de vrede', het inter nationale vredesplan. Nu zijn de Verenigde Staten ech ter wat flexibeler, om de Israëli sche premier Sharon speelruim te te geven bij de uitvoering van zijn plan voor terugtrekking uit de Gazastrook. Prijsopgave Sharon heeft vorige week dins dag eerder bevroren bouwplan nen voor de bezette Westelijke Jordaanoever weer uit de kast gehaald. Zijn regering nodigde bouwers uit prijsopgave te doen voor de bouw van duizend wo ningen voor joodse kolonisten. ANP/RTR/AFP TAIPEI - Het parlement van Tai- nn heeft gisteren besloten het untal leden terug te brengen nn 225 naar 113. Dit is bedoeld im de volksvertegenwoordiging jagvaardiger te maken. set Taiwanese parlement is eer- te bekend van spectaculaire echtpartijen dan door de diep ing van het politieke debat. Ie halvering van het aantal ze- lis maakt volgens Aziatische ledia onderdeel uit van een iKket maatregelen om het kies- elsel te wijzigen. Vooral kleine- politieke partijen vrezen de upe te worden van de hervor- rngen, die over drie jaar van acht moeten worden. Door inpassingen van het districten- leisel krijgen kleinere partijen d radicale politici met een klei- achterban voortaan minder insop een zetel. Sommige ana- iten zien helemaal niets in de bnnen. Ze menen dat een klei- tr parlement niets oplost, om- at de kwaliteit Van de volksver- genwoordigers nog altijd bene nde maat blijft. ANP/RTR OUAKCHOTT - In het oosten in Mauritanië onstaan nieuwe termen sprinkhanen, die bin- inkort de voedselproductie in ote delen van westelijk Afrika innen bedreigen. Dat meldden auritaanse wetenschappers steren. ANP/RTR oorWierd Puk IA.VNHEIM - Hij is het maca- ere gezicht van de Abu Ghraib tvangenis in Bagdad: korpo- ial Charles Graner (35). Giste- tnwerd hij voorgeleid voor een Afrikaanse militaire recht zak bij het Duitse Mannheim, kt zijn collega's Megan Ambu- Uvan Frederick en Javal Da- «s wordt Graner ervan be- ïhuldigd. samen met nog drie sderen, Iraakse gevangenen te d>ben mishandeld en verne- krd. kAmerikanen, die behoren tot areserve-eenheid van de mili- politie uit Maryland, zeg- a slechts bevelen te hebben Revolgd. De rechtbank onder st of het bewijsmateriaal toe wend is om tot een proces *r te gaan. Dat moet in Bag- a worden gehouden. Voor de flttairen dreigt gevangenis- :_"j tot twintig jaar. ads de foto's uit Abu Ghraib de publiciteit kwamen, kent wereld Charles Graner als de 'i^nde bewaker met snor en die zich zichtbaar ver hakt achter een menselijke pi- üiide van naakte Iraakse ge- angenen. Graner zou ook dege- ?aJn die zijn zwangere vrien- c Lynndie England er toe ^ht een ontklede gedetineer- t aangelijnd als een hond, fer de vloer te slepen. England Nt verhoord in Amerika, "hoorzittingen in Mannheim, ^ar de enige Amerikaanse mili- gevangenis in Europa is ge- ^'gd, duren waarschijnlijk kef dagen en hebben plaats on tstrikte veiligheidsmaatrege- r-De belangstelling van de me- ta is groot. meeste belangstelling gaat 'j^aar Graner, die wordt om- ®*ven als bijzonder geweld ig Hij ou de aanstichter zijn van de misdragingen in Abu Ghraib. Graner wordt er onder meer van beschuldigd ge detineerden te hebben gedwon gen tot masturbatie en tot simu latie van orale sex. Eén gevange ne zou het bewustzijn hebben verloren na door Graner hard te zijn geslagen. Graners advocaten voerden aan dat het bewijsmateriaal tegen hun cliënt onrechtmatig is ver kregen. Militaire onderzoekers namen onder meer een laptop en cd-roms van Graner in be slag, met de intussen beruchte foto's, zonder dat de gevangen bewaarder was verteld dat hij verdachte was in het schandaal. Daarmee zouden de rechten van Graner zijn gesehonden, menen de advocaten. Het verzoek om de foto's als be wijsmateriaal te schrappen, wees de rechter van de hand. Hij weigerde ook in te gaan op Graners verzoek om een even tueel proces buiten Irak te laten plaatsvinden. Graner had ge klaagd dat een eerlijk proces voor een onbevooroordeelde ju ry in Bagdad vrijwel onmogelijk is wegens de opschudding die het schandaal in Irak heeft ver oorzaakt. Bij eerdere zittingen in Bagdad bleek dat advocaten van de aangeklaagden niet aan wezig konden of wilden zijn we gens de hoge (verzekeringskos ten of wegens de onveiligheid in de Iraakse hoofdstad. Stress Graner verweerde zich door te wijzen op de stress van zijn baan als bewaker. „We werkten elke dag. Sommigen van ons pe loton waren onder vuur- geko men, anderen waren gewond ge raakt." Van zeven Amerikaanse militairen, die in verband met het schandaal zijn opgepakt, is Jeremy Sivits in mei tot een jaar cel veroordeeld. GPD BERLIJN - Met spandoeken tegen de plannen van de Duitse regering trekken mensen door de straten van de hoofdstad Berlijn. Gisteren gingen de protesten tegen het snijden in de sociale verzekeringen de vierde week in. De maandag-betogingen vonden gisteren plaats in 140 steden, tegen 110 vorige week. foto Fabrizio Bensch/RTR Het brute regime in Soedan is omsingeld door een vrede predi kende buitenwacht. Afrika profi teert van het moment door te po gen de machthebbers in Khar toem 'een Afrikaanse oplossing' op te leggen voor de crisis in Darfoer. De voorzitter van de Afrikaanse Unie (AU), Nigeria's president Olusegun Obasanjo, stelt dat die oplossing 'vriende lijker' voor Soedan zal zijn dan die waarmee die buitenwacht zal komen, maar over dat laat ste bestaat grote twijfel. door Eelco van der Linden PRETORIA - Soedan is een cru ciale week ingegaan. Het rap port van speciaal VN-gezant Jan Pronk ligt op het bureau van de VN-Veiligheidsraad, die deze week moet beslissen of het regime echt werk maakt van de belofte de Janjaweed-militie te ontwapenen en in aanmerking komt voor sancties. De Arabische milities, die vol gens veel waaraemers de steun genieten van de Soedanese rege ring, zijn verantwoordelijk voor het systematisch moorden, ver krachten en verdrijven van de zwarte. Afrikaanse, bevolking van Darfoer. De diplomatieke druk van de buitenwereld, die ondanks de nu 50.000 gerapporteerde doden niet durft te spreken van een ge nocide uit vrees zich dan te ver plichten tot militair ingrijpen, blijft groot. Na bezoeken van de Amerikaanse en Franse minis ters van Buitenlandse Zaken, is nu de Brit Jack Straw in Khar toem om 'grote bezorgdheid' over te brengen. Later in de week doet de minister Ben Bot namens de EU hetzelfde. Zinvol? Afrika denkt op haar manier van wel. Gisteren haalde AU-voorzitter Obasanjo hoge vertegenwoordigers van de Soe- Een jongen verkoopt messen in het vluchtelingenkamp Kalma in het zuiden van de Soedanese regio Darfoer. foto Antony Njuguna/RTR danese regering, de twee rebel lengroepen en enkele regionale grootmachten naar Nigeria's hoofdstad Abuja om over vrede in Darfoer te onderhandelen. Obasanjo constateerde dat 'een huis in Afrika in brand staat' en dat de eigenaren er beter aan doen een deal te sluiten met Afri ka dan de confrontatie aan te gaan met de buitenstaanders. Test Obasanjo weet dat de crisis in Darfoer een test is voor de Afri kaanse Unie en haar streven dat Afrika zelf optreedt in geval van oorlog en volkerenmoord op het continent. Obasanjo denkt bovendien dat hij als ex-militair die de recent hervonden Nigen- aanse democratie leidt, de juiste man is om dwarse totalitaire re gimes tot redelijkheid te bewe gen. Hij durft zich in elk geval veel meer te permitteren. De regering van Soedan wilde zich echter niet committeren aan Obasanjo's voorstel om Afri kaanse militairen de twee rebel lengroepen te laten ontwape nen. Khartoem zei zowel de Jan- jaweed als de rebellen te kun nen neutraliseren, wat voor de rebellen weer onacceptabel was. Zij stellen dat het geweld tegen de zwarte Soedanezen doorgaat en de wapens inleveren overeen komt met een doodvonnis. Pronk verklaarde dat het moor den doorgaat, maar dat Khar toem dit keer 'niet verantwoor delijk lijkt' en poogt de veilig heid voor de bewoners te verbe teren. Hij onderkende wel dat de vluchtelingen buiten de kam pen nog steeds gevaar lopen. De regering zegt vrijwillige te rugkeer te willen bevorderen, maar de meesten zijn vaak zo bang zijn dat ze de kampen niet uit durven, laat staan terugke ren naar de dorpen waaruit ze zijn verjaagd. Om de veiligheid te vergroten zijn volgens Pronk veel meer waarnemers nodig dan de honderd van de AU die nu in Soedan zijn. en moeten ze meer bevoegdheden krijgen. Obasanjo zit op dezelfde lijn, maar weet hoe allergisch Khar toem voor buitenlandse bemoeie nis is. Hij hoopt via een 'Afri kaans scenario' te profiteren van de westerse dreigementen, maar weet nu door de toon van Pronk en het daardoor waar schijnlijk relatief milde oordeel van de VN-Veiligheidsraad min der kans op succes te hebben. De 'oplossing' voor Darfoer blijft ver weg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5