Bank kruipt via sport naar klant Lode wijk de Waal verwacht strijd in hele kabinetsperiode PZC Ontvoering naar Libië wekt woede Bangladesh glijdt af naar anarchie Financiële instellingen denken garen te spinnen bij sponsoring 24 augustus 1954 •<- dinsdag 24 augustus 2004 Banken en verzekeraars steken miljoenen in sport. ABN Amro blijft in elk geval tot 2011 de shirtsponsor van Ajax en Fort is gaat dit jaar met Feyenoord Eu ropa in. Voor al dat geld willen ze maar één ding: 'sexy' gevon den worden en klanten winnen. door Eric de Bie Het raarketingteam van bankverzekeraar Fortis sprong een gat in de lucht toen de presentator van Studio Sport zich hardop afvroeg of Feyenoord-trainer Ruud Gullit geen hondenpoep aan zijn schoen had. Daarmee verwij zend naar het reclamefilmpje van Fortis dat sinds begin juli regelmatig in de reclameblok ken opduikt. Voor een commer cieel manager is een dergelijke verwijzing in de uitzending smullen, want bij sponsoring gaat het toch in de eerste plaats om naamsbekendheid. Die extra 'reclame' was mooi meege nomen. Fortis staat dit voetbalseizoen voor het eerst op het shirt van Feyenoord. De afgelopen jaren was die plek gereserveerd voor Stad Rotterdam Verzekeringen, een dochterbedrijf van Fortis. De bankverzekeraar is de na men van de dochters, waaron der ook Amev, echter langzaam aan het vervangen door die van de moeder. Vandaar de 'nieuwe' - shirtsponsor voor de Rotterdam- - se club. „De naam Fortis past ook beter bij de internationale uitstraling van Feyenoord. Stad Rotterdam zegt niemand iets in het buiten land'', zo meent Hendrik Jan Eij- pe, woordvoerder van Fortis. „Daarnaast komt Fortis van oor sprong uit Rotterdam en spelen we in het reclamefilmpje ook een beetje in op de onderlinge strijd met Ajax." Bij de Amsterdamse club zwaait ABN Amro al jaren de scepter. Het bankconcern verlengde gis teren het sponsorcontract met Ajax tot en met het voetbalsei zoen 2010-2011. Tot die tijd stopt de shirtsponsor jaarlijks zeven miljoen euro in de lands kampioen. ABN Amro is als sinds 1989 sponsor van Ajax. Daar werd vooral voor gekozen vanwege de vele media-aan dacht die de Amsterdamse club krijgt. „Zowel nationaal als internatio naal gezien is Ajax een club met ambitie. Het sponsorschap le vert daarmee een belangrijke bij drage aan ons merk", zei Jan Peter Schmittmann, directeur van ABN Amro Nederland, zon dag bij de ondertekening van het nieuwe contract. „Boven dien vertegenwoordigt de aan houdende media- en publieks- aandacht veel waarde." Banken en andere financiële in stellingen hebben iets met sport sponsoring. In Nederland schui ven geldschieters jaarlijks 750 tot 800 miljoen euro naar sport verenigingen en -instellingen. In dit cijfer is ook het reclame bord van de plaatselijke slager langs het veld van de amateur voetbalclub meegerekend. Ban ken en verzekeraars nemen als sector de grootste hap voor hun rekening: ongeveer 60 miljoen euro per jaar. De Rabobank (wielrennen, hock ey en paardensport) is met twin tig miljoen de gulste financiële instelling. Tweede op de lijst is ABN Amro (behalve Ajax het tennistoernooi in Rotterdam en zeilen) met tien miljoen. ING geeft een kleine acht miljoen aan enkele marathons en via dochter Nationale Nederlanden aan het Nederlands voetbalelf tal. Fortis (zeven miljoen euro) staat nu voor Feyenoord, het Dutch Open golf en de marathon van Rotterdam. Verder zijn ook Uni- vé, Levob en natuurlijk Aegon (schaatsen) veelvuldig terug te vinden op de sportvelden. Dat bankinstellingen hun spon sorgeld vooral in sport stoppen, vindt Frank van den Wall Bake, de sportmarketinggoeroe van Nederland, een logische ontwik keling. „Met financiële produc ten kun je je moeilijk onder scheiden. Er zit weinig verschil tussen en ze zijn niet sexy. Als fi nanciële instelling moet je je naam dan aan iets anders ver binden om dicht bij de consu ment te komen. Dat gaat prima via sport. Iets waar zeventig pro cent van de Nederlandse bevol king van houdt." Emotie De keuze van Fortis voor Feye noord noemt Van den Wall Bake dan ook 'verstandig'. „Het be drijf laat zien dat het ook van voetbal houdt. Op die manier speel je in op emotie. Als ie mand bij een tussenpersoon de folders van twee aanbieders voor zijn neus krijgt, zal hij de gene kiezen die het dichtst bij hem staat. Een Feyenoord-fan neemt Fortis, een supporter van Oranje gaat voor Nationale Ne derlanden." Sportsponsoring houdt echter ook een risico in. Als Feyenoord dit jaar slecht presteert, straalt dat af op Fortis. En als de sup porters van Ajax zich misdra gen, is ook ABN Amro daar niet blij mee. „Dat risico neem je mee in je af weging", vertelt Eijpe van For tis. „Aan de andere kant geldt dat als Feyenoord goed pres teert, de naam Fortis vaker op televisie komt. We hebben wel bewust naar de sport gekeken waarmee we geassocieerd wil len worden. Fortis zal bijvoor beeld nooit in de Formule 1 stap pen." Populariteit In hoeverre goede of slechte prestaties van de sportclubs van invloed zijn op de populariteit van een sponsor, is moeilijk vast te stellen. „Daarvoor spelen te veel facto ren een rol", zegt Van den Wall Bake. Wel is het duidelijk dat veelvuldig opduiken in de me dia, en dan met name op de tele visie, werkt. „De naamsbekendheid van de Rabobank stijgt tijdens het wie- Ierseizoen. Of de bankinstelling door het slechte optreden van de wielerploeg in de Tour de France nu minder populair is ge worden, weet ik niet. Maar als het volgend jaar weer gebeurt, zal de sponsor zeker met de ploegleider om de tafel gaan zit ten." GPD door Lucien Baard en Bert Janssen De Stichting Kinderont voering krijgt een stroom van geëmotioneerde telefoontjes over de ontvoe ring van het meisje Isra uit Goor naar Libië. Tientallen Twentenaren doen een be roep op de stichting in actie te komen en het blonde kind terug te halen. Isra werd gis teren drie jaar. Volgens Jacques Smits, de ex-politieman achter de stich ting, lopen de emoties in het oosten van het land 'heel hoog' op. „Mijn mailbox zit vol smeekbedes om Isra te hel pen. Het waren huilende, sme kende, scheldende mensen, die gegrepen waren door dit misdrijf", zegt de Arnhem mer vanaf zijn vakantieadres. Hij haalde in het verleden meerdere kinderen terug uit islamitische landen, met blik semacties. Isra werd twee weken gele den ontvoerd, waarschijnlijk door haar vader, en naar zijn geboorteland Libië gebracht. Moeder Marisse van der Burg (25) werd die maandagmid dag vermoord gevonden. De kapster kwam door verstik king om het leven. De vader van Isra geldt ook voor dat misdrijf als hoofdverdachte. Eeq Libiër (28) uit Rotterdam en een Nederlandse vrouw (30) uit Den Haag zijn in ons land aangehouden. De vrouw reisde mee met de vader van Isra; de rol van de aangehou den man is onduidelijk. Zij worden verdacht van mede plichtigheid, zitten vast en mogen geen enkel contact met de buitenwereld hebben. Direct na de ontvoering is al met de stichting Kinderont voering gebeld door mensen, 'die zeiden dicht bij de fami lie te staan', vertelt Smits. Hij had geen contact met de fami lie zelf. „Ik ben bereid in ac tie te komen. Maar alleen als de familie zelf een verzoek doet. En onder één voorwaar de: ik wil de garantie da; familie zelf de zorg voorla op zich neemt. Ik haalg^ kind terug om het daarna j een of ander pleeggezin tel» ten opgroeien." Via de o» ciële weg lijkt de kans kte dat Isra terugkeert naar os land. Libië tekende het infe. nationale verdrag legen fc. derontvoering niet. Volgensj. lamitische wetten hoort 'aj gezag van een kind toe aan j vader of diens familie. Zijig schouwen het meenemen Isra niet als ontvoering, maj als recht. De enige hoopvoj de familie Van der Burg is» onderhandelingstafel, de le diplomatie. Of de vader wordt uitge*. verd op verdenking van 3 moord of doodslag op Maria is eveneens twijfelachtig derland heeft geen uiiV veringsverdrag met Libii Zou de verdachte toch vg den uitgeleverd, komt meta» tomatisch Isra mee. Hachelijk Het 'terug ontvoeren' uit m al islamitische landen is eg hachelijke onderneming, ft. pakte uitvoerders wachtzm re straffen. Smits acht een» tie in Libië niet kansloa „Overal waar ik in ata kwam was het linke soep i heb een kind met z'n moefe midden uit de Sahara js haald om daarna zes uur moeten racen naar de vel heid." De Arnhemmer volgde vtö ontvoeringszaken .van kindf- ren naar Arabische lands van dichtbij. Hij heeft g« hoge pet op van de inspannii gen en daadkracht van deKt derlandse overheid. „Te lab geen haar op de tanden. Ai het via de diplomatieke wq gaat, ben je jaren bezig. Ei dan is het te laat." Volgensic ternationale verdragen is Is ongewenst een kind terug i halen dat langer dan een jaa elders woont. Een kind20 dan daar zijn ingeburgeri Smits houdt zich aan die te mijn. GPD door Harald Doornbos Natuurrampen, geweld en ellende lijken elkaar con stant af te wisselen in Bangla desh, een van 's werelds arm ste en dichtst bevolkte lan den. In de lente van dit jaar werd al een aantal aanslagen gepleegd waarbij tientallen mensen werden vermoord. Deze zomer kwamen ruim 1500 mensen om bij overstro mingen die zestig procent van het land onder water zet ten. En het water is nog maar net gezakt, of er vallen 19 do den en 200 gewonden tijdens een aanslag op een bijeen komst van de oppositie in de hoofdstad Dhaka. Dat die de monstratie juist georgani seerd was tegen terrorisme maakt de situatie alleen nog maar cynischer. De aanslag van zaterdag op de pro testbij eenkomst van de oppositionele Awami Liga was een van de bloedigste uit de recente geschiedenis van het land. Tenminste zes hand granaten werden richting po dium gegooid waar mevrouw Hasina, de leidster van de op positie, een toespraak wilde houden voor een menigte van twintigduizend aanhangers. De granaten misten de opposi tieleidster en belandden tus sen partijaanhangers die zich voor het podium bevonden. Het bloedbad werd toevallig opgenomen door de televisie, waardoor de hele bevolking het kon zien. De straten ge vuld met lijken en schreeu wende mensen. Overal lagen gewonden. Zo werd een be wusteloze Ivy Rahman, de partijsecretaris voor vrouwen zaken van de Awami Liga, in een ambulance afgevoerd. La ter in het ziekenhuis moesten haar beide benen geampu teerd worden. Als reactie op het geweld gin gen leden van de oppositie di rect weer de straat op. Auto's, gebouwen - bijna het hele cen trum van Dhaka stond in brand. Op zondag ging een trein in vlammen op nadat woedende leden van de oppo sitie hem in brand staken. Bangladesh, waar 80 procent van de bevolking moslim is, is scherp verdeeld. Politiek ver schillen beide partijen niet veel van elkaar, maar de haat tussen regering en oppositie wordt gevoed door de enorme rivaliteit tussen regeringsleid ster mevrouw Zia en me vrouw Hasina, die bij de aan slag van zaterdag licht ge wond raakt. Beide vrouwen, die uit traditioneel belangrij ke families komen, kunnen eikaars bloed wel drinken. Volgens de oppositie gebruikt de regering al jarenlang aan Al Qaeda gelieerde mos lim-doodseskaders om van po litieke tegenstanders af te ko men. De regering ontkent dit en zegt juist dat de oppositie het geweld organiseert om de regering er de schuld van te kunnen geven. De afgelopen jaren zijn ech ter vooral leden van de oppo sitie vermoord. Maar ook libe rale journalisten en kunste naars zijn doodgeschoten. Te vens is er een groot aantal aanslagen gepleegd op biosco pen en circussen. Dit wijst in derdaad in de richting van Al Qaeda-achtige groepen die niets moeten hebben van libe rale intellectuelen en cine ma's en circussen beschou wen als 'huizen van Satan'. Veroordeeld Toen Osama bin Ladens orga nisatie 'De Heilige oorlog te gen de kruisvaarders en de Jo den' in 1998 opriep tot het ver moorden van Amerikanen, was deze verklaring mede on dertekend door een groep uit Bangladesh, Fazlur Rahman, Amir of the Jihad movement in Bangladesh. Maar om de re gering ervan te beschuldigen dat zij Al Qaeda gebruikt om af te rekenen met de opposi tie gaat ver. De regering van mevrouw Zia veroordeelde de aanslagen van 11 september 2001 als een van de eerste moslimlanden. Ook gaf zij toe stemming aan de Verenigde Staten om het luchtruim van Bangladesh te gebruiken tij dens de Afghanistan-campag- ne tegen de Taliban. De tragedie van Bangladesh is dat er langzamerhand bi jna niets meer van overblijft. Want wat bij de overstromin gen overeind bleef staan, wordt door het geweld kapot gemaakt. GPD door James McGonigal Hoofdschuddend beziet Lo- dewijk de Waal namens de vakcentrale FNV het slagveld op sociaal-economisch gebied. Het eens zo succesvolle Neder landse poldermodel, dat interna tionaal lof en verwondering oogstte is geheel achter de hori zon verdwenen. Volgens De Waal verandert het tweede kabi net-Balkenende de arbeidsver houdingen op fundamentele wij ze. Maar zonder dat daar voor wie dan ook een voordeel uit rolt. „Ik zie alleen maar verlie- „Het is ongelooflijk waar het ka binet mee denkt weg te komen. Keer op keer schept het een gat in de rechten en inkomens van mensen met werk of een uitke ring. Vervolgens komt minister De Geus (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) met een plan om de ergste gevolgen van die in grepen een beetje te verzachten. En dat wordt dan gepresenteerd als het sociale gezicht van dit ka binet!", fulmineert de voorzitter van de vakcentrale FNV. Lodewijk de Waal vindt het on begrijpelijk dat nog zovelen, bin nen en buiten de politiek, deze truc niet door hebben. Het socia le gezicht dat het tweede kabi net onder Balkenende met regel maat presenteert, is volgens de vakbondsvoorman een vals beeld. Rechts-conservatief „De CD A-bewindslied en in het kabinet zijn in feite ouderwets rechts-conservatief. Hun natuur lijke bondgenoten zijn de boek- houdliberalen van de VVD. De ze politieke combinatie leidt tot een beleid dat neerkomt op het pesten van mensen, door middel van inkomensverslechteringen Weg uit een uitkering, of daar nu recht op bestaat of niet. Bo vendien wordt op de arbeids markt de ene inkomensverlagen- de maatregel na de andere geno men." De Waal kan zich vanuit de hem zelf vreemde rechtse ideologie nog wel een klein beetje voor stellen dat zulke gedachten be staan, maar: „Wie wordt hier nu wijzer van? Uit het bedrijfsle ven wordt de sociale smeerolie weggehaald. Ook ondernemin gen merken dat het steeds moei- - J IBB Wn lijker wordt afspraken te maken over sociale plannen. Het be drijfsleven is zeker niet gebaat bij een klimaat waarin - terecht - het verzet alleen maar toe neemt." De voorzitter van de FNV voor ziet de komende jaren dan ook heel vervelende situaties in on dernemingen, zowel in de grote als de kleine. „Ik vind dat jam mer en vervelend, maar het is niet anders. Ik weet dat veel be drijven het ook niet eens zijn met deze lijn van het kabinet," Maar denkt hij dat werknemers bereid zijn de komende tijd daadwerkelijk in actie te komen om zich te verzetten tegen ach teruitgang? Dat zij de FNV door dik en dun zullen steunen bij haar pogingen dat inkomensver lies te repareren? De Waal: „De FNV neemt daar inderdaad een gok. Maar ik heb er een goed ge voel bij. Wat nu gebeurt en nog dreigt te gebeuren (De Waal wijst ter illustratie op de sterke verhoging van de zieken fondspremie volgend jaar) zet de mensen echt aan het denken. Er is heel hard verzet nodig om te voorkomen dat grote groepen mensen er enorm op achteruit gaan. juist nu de economie weer aantrekt." De Waal weet dat zijn grootste tegenstrever buiten het kabinet de ondernemersorganisatie VNO-NCW is. „Daar denken ze dat de vakbeweging geen vuist kan maken, dat mensen niet be reid zijn in staking te gaan. We zullen overigens zo veel moge lijk publieksvriendelijke acties voeren. Maar als werkgevers voorzitter Jacques Schraven denkt dat er de komende maan den toch niks gebeurt, neemt hij óók een gok." Signalen De FNV-voorzitter ontvangt re gelmatig signalen van MKB Ne derland (organisatie van kleine en middelgrote bedrijven) en van de Algemene Werkgevers Vereniging Nederland AWVN (de werkgeversorganisatie die daadwerkelijk CAO's afsluit; dit in tegenstelling tot het op be langenbehartiging gerichte VNO/NCW) dat de ondernemin gen evenmin staan te juichen NEERGESTORT - V001 de kust van Bergen aan zee is een KLM-lijntoestel neergestort. Alle inzittenden (12 passagiers en 9 bemanningsleden) zijn om het leven gekomen. De Willem Bontekoe was op weg van New York naar Amsterdam toen het toestel op ongeveer vijf ki lometer uit de Nederlandse kust in zee stortte. NIEUWE RAAD - Meer dan honderd toeschouwers hebben in Zierikzee de eerste vergade ring van de nieuwe raad bijge woond. Vanwege de drukte werden toegangsnummertjes uitgedeeld. Het publiek kreeg waar het voor kwam: een p tig debat voorafgaand aan wethoudersverkiczing waai kiesvereniging Het Roer onder vuur kwam te liggen,I borgstellingskwestie en delf tische noten die Het RoerC daarna in een verkiezingspsj flet had geuit, werden tijde de vergadering opgerakeld. STROP - Zeeuwse vlasboert beklagen zich over de geij gen van het slechte weer I kwaliteit van het vlas ïsgoj maar doordat de stengelij is gebleven is hij moeilijks verwerken. De telers via een financiële strop. Lodewijk de Waal: „Ik weet dat veel mensen in het bedrijfsleven het ook niet eens zijn met deze lijn van het kabinet." foto Cees Zorn/GPD over het slagveld dat nu is ont staan. De Waal: „Dat is ook lo gisch. Er komt veel onrust. Bo vendien weet de tegenpartij aan de CAO-onderhandelingstafel dat in ieder geval een deel van de rekening van het kabinetsbe leid bij hen terechtkomt. Juist nu zij hopen dat het wat beter gaat met de internationale eco nomie, zitten de ondernemers daar niet op te wachten." De Waal beschikt momenteel niet over een recept voor vrede in sociaal-economisch polder land. De verhoudingen zijn ern stig verstoord, er zijn te veel plannen in de maak of in uitvoe ring om zonder meer terug te ke ren naar de overlegsituatie van een jaar gëleden. „Ik vrees dat we de hele kabi netsperiode vastzitten aan strijd. De FNV is altijd bereid te praten over oplossingen voor de ziektewet, de WAO, de vut en het prepensioen. Dat zijn voor ons geen gemakkelijke proble men, maar we lopen er niet voor weg. Maar het eenzijdig hakken van dit kabinet is onaanvaard baar." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt eer toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per postgeld!?? toeslag. E-mail: lezersservice pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand** het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 j Alle bedragen zijn inclusief6°; Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Re9® voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adveriere" erij rrovinGiaie reeuwse courant ov is een onderdeel van hel Wegenor-concern.D' s verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruiktvoe (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dionrtWJJr ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wogener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden Ml zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot iri* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4