Aantal zeehonden in Delta daalt Natuur gaat vóór verdiepen ipsberg gaat looit meer weg lit Kanaalzone Sanering bij Damen raakt Vlissingse scheepswerf niet 13 gunstige tendens van afgelopen jaren is omgeslagen Jildefeesten in Sluiskil onumenten p zondag open Introductie Roosevelt Academy Bezit valse ov-kaart bestraft Boete voor dronken fietsen Hoge windmolens bij BASF Beperkte schade bij brand nazomer teitival.nl Wandeltocht langs grenspalen Oogstfeest in boerderij IJzendijke dinsdag 24 augustus 2004 jorRilHi Antonisse ÜDDELBURG - De toename •0 het aantal gewone zeehon- Jjp in de deltawateren is knipt omgebogen in een forse iling. In 2002 werden nog 170 eren geteld, deze zomer ligt de flreop 107. Wel is op de Bol mde Ooster voor de Brouwers- meen groep van circa 65 grij- zeehonden opgedoken. de neerwaartse lijn - na i^n tien jaar van gestage groei - is geen duidelijke verklaring, zegt Henk Zandstra, zeezoogdie- rendeskundige bij de provincie Zeeland. Mogelijk is het zeehon denvirus, dat in 2003 rondwaar de, van invloed. Ook kan sprake zijn van toenemende verstoring door recreatie. En wellicht verja gen de grijze zeehonden de ge wone. „Een beetje raar jaar", noemt Zandstra 2004. In de eerste plaats door de komst van de grij ze zeehonden in de Voordelta. „We hadden er eerst maar enke- nfRené van Stee UISKIL - Sluiskil staat van nderdag tot en met zondag in I leken van 24e editie van de liefeesten. Onder het motto «(s)t goed' is een gevarieerd uitgebreid programma sa- ugesteld met onder meer mu- k, sport, spelletjes, een rom- tlmarkt en een braderie. jaftrap is donderdagavond 10 uur in de feesttent aan oenoord. Daarna zijn de prijs- srters en de deelnemers aan creatieve workshop aan de irt De avond wordt afgeslo- i met folkmuziek door The ren een optreden van Henk BGEN OP ZOOM - De monu- nten van Bergen op Zoom azondag extra geopend. Sint Gertrudiskerk, de Ge sgenpoort en de Synagoge enen hun deuren van 13.00 16.30 uur. Het Oude Stad- i kan worden bezocht van DO tot 16.00 en tijdens dezelf- uren kunnen bezoekers de Pe- (de toren van de Sint trudiskerk) beklimmen. Op Grote Markt vindt een jeu de iles-toernooi plaats. Vrijdagmiddag begint om 14 uur een seniorenmiddag met mu ziek van een draaiorgel en optre dens van Frans de Schepper en Cyril Peeters. Vanaf 15.30 urn- zijn er kinderspelen. Optredens van Jan Keizer en Lee Towers luisteren de zomerse muzieka vond in de feesttent op. Het eer ste optreden begint om 20 uur. Zaterdagochtend is er vanaf 10 uur een grote autoshow. De Gil de Wandeltocht en de sportmid dag beginnen om 13 uur. Een half uur later beginnen petan- queliefhebbers en gaaibollers aan hun wedstrijden. De clown Francesco di Creatore en de Sas- se K3 verzorgen - eveneens van af 13.30 uur - een kindershow. Ook harmonie De Rustende Moe ders maakt zijn opwachting. Om 15 uur begint het 3e Open Kanaalzone Darttoernooi. In de feesttent draait dan al het rad van fortuin. Coverband Dexter is vanaf 22 uur de afsluitende act van de derde feestavond. Traditiegetrouw is er zondag vanaf 10 uur een oecumenische dienst. Om 11 uur begint de su- perbrunch. Dweilband Ein Prosit verzorgt de muzikale om lijsting. De braderie en rom melmarkt beginnen om 12 uur. Diederick Benjaminz verzorgt vanaf 14 uur dansmuziek bij de superbingo. Dennie Chistian staat vanaf 17.30 uur op het pro- gx-amma. Zijn optreden vormt de afsluiter van het vierdaagse feest. Ie exemplaren van en nu is in eens die hele groep verschenen. Het is lastig te zeggen waar ze vandaan komen", aldus Zands tra. „Het kan zijn vanuit de Waddenzee, maar ook vanaf de Engelse oostkust." Hij merkt op dat de grijze en ge wone zeehonden, hoewel fami lie, zich afzonderlijk van elkaar ophouden. De grijze is flink gro ter dan de gewone en heeft een donkerder vacht. De beesten houden zich dicht bij elkaar op een plaat op. De jonge dieren - met de bekende witte vacht - worden in de winter geboren. De gewone zeehond gedraagt zich minder familie-achtig en ligt liever apart. Deze dieren krijgen in de zomer baby's. Op de Bol van de Ooster lagen voor gaande jaren veel gewone zee honden. Die zijn met onbekende bestemming vertrokken, echter niet naar andere deltawateren. Het aantal van 170 gewone zee honden in 2002 daalde in 2003 tot 155: 87 in de Voordelta, 20 in de Oostei-schelde, 46 in de Wes- terschelde en twee in de Greve- lingen. Zandsti-a gaat ervan uit dat het zeehondenvirus bij de daling een x-ol speelde. „Op zich valt het nog mee, in vergelijking tot de achteruitgang in de Wad denzee." De recentste telling toont dit jaar 172 zeehonden aan. Als daar de groep grijze zeehonden van wordt afgetrokken, komt dit uit op 107 gewone zeehon den (waarvan 26 in de Ooster- schelde en 38 in de Westerschel- de). In september houdt Zands- tra de laatste seizoentelling. Recreatie Dat verstoring door met name watersportei*s de tellingen be hoorlijk kan beïnvloeden, blijkt uit de resultaten van een rond vlucht in juli, toen er veel recrea tiedruk in en om de leefgebie den optrad. Er werden slechts 120 dieren waargenomen, waar van een deel zwemmend. Zandstra herinnert eraan dat er in 1984 nog maar drie zeehon den in de deltawateren aanwe zig waren en in 1994 inmiddels 24. Het aantal bleef gestaag stij gen. Tellingen vanuit een vlieg tuig, sinds 1996, bieden meer in zicht in de ontwikkeling. De pro vinciaal zeezoogdierendeskundi- ge' is erg benieuwd naar de situa tie volgend jaar. „Het kan zijn dat de hele groep grijze zeehon den dan weg is. Of er weer meer gewone zeehonden zijn, is af wachten." Dit seizoen zijn zo wel in Wester- als Oosterschel- de twee jonge dieren gemeld. Van een ander zeezoogdier, de bruinvis, houden zich twee tot drie exemplaren de laatste jaren op in de Oosterschelde. Zand stra: „Ze kunnen zich er kenne lijk goed handhaven. Er is ge noeg voedsel beschikbaar." Ook in de Westerschelde worden re gelmatig bruinvissen waargeno men. i- êf Grijze zeehonden op de Bol van de Ooster voor de Brouwersdam. foto provincie Zeeland MIDDELBURG - De eerste ongeveer 140 studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg zijn gisteren begon nen aan hun introductieweek. Zij werden veiwelkomd in de Bui'gerzaal van het stadhuis. Deze week zijn er allerlei vooi'lichtingsbijeenkomsten, om de studenten goed voor te bei"eiden op hun verblijf in Middelburg en hun studie. Zo maken zij kennis met hun 'tutor' (begeleidende do cent), ontdekken ze de stad en brengen ze een bezoek aan de Zeeuwse Bibliotheek en Hogeschool Zeeland. De intro ductieweek wordt zaterdag afgesloten met een beachvol- leybaltoernooi in Zoutelande, georganiseerd door studen tenvereniging RASA. Volgende week maandag beginnen de colleges. De dag erop verricht koningin Beatrix de offi ciële opening van de Roosevelt Academy. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- meijer heeft gisteren een 46-jarige Hagenaar voor heling van een valse OV-studentenkaart zestig uur werkstraf op gelegd, waai-van twintig uur voox-waardelijk. Een conduc teur betrapte de man in de trein op het Zeeuwse traject toen hij naar zijn plaatsbewijs vroeg. Op de OV-studen tenkaart had de treinreiziger zijn foto geplakt. Ook naam en gebooi'tedatum klopten niet. De verdachte zei de OV-studentenkaart, die afkomstig bleek uit een gestolen partij, voor vijftig euro in Den Haag te hebben gekocht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 37-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor dronken rijden op een fiets en het beledigen van een politieman 350 euro boete opgelegd. De Middelburger werd op 13 december vorig jaar in zijn woonplaats aange houden. Hij blies 925 microgram. r*uim vier keer zoveel als is toegestaan. Na zijn aanhouding liet hij zijn ongenoe gen blijken door 'fuck you' tegen de agent te roepen. BATH - Energiebedrijf Electrabel wil zes 135 meter hoge windmolens neerzetten op het terrein van chemieconcern BASF, pal tegen de Nederlandse grens. Op die plaats heeft het bedrijf onlangs ook al een nieuwe koeltoren van negentig meter hoog geplaatst. De windmolens zullen niet al te veel opvallen tegen de achtergrond van de Ant werpse industiie. Bovendien komen in de naastgelegen Anna Mariapolder bij Bath binnenkort ook windturbines te staan. MIDDELBURG - Dankzij kordaat optreden van de bewo ners kon een brandje in de nacht van zondag op maandag in Middelburg in de kiem worden gesmoord. Rond 3 uur ontstond brand in een slaapkamer van een woning boven een tattooshop aan de Vlasmarkt door een vergeten, bran dende kaars. De bewoners wisten het beginnende vuurtje met dekens en kleding te doven. In het pand waren, inclu sief een aantal logées, negen mensen aanwezig. Een kind en een volwassene moesten voor nader onderzoek naar het ziekenhuis in Vlissingen. De brandweer heeft de wo ning geventileerd. orWout Bareman LZATE - Het bedrijf Rhodia tmie gaat de immense berg fosforgips net over de Mms-Vlaamse grens in Zelza- West afdekken met een enor- hocveelheid teelaarde. Het Ickent dat de bewoners van arbeiderswijk Klein-Rusland a (ie voet van de berg er niet hoeven te rekenen dat het ftig meter hoge gevaarte - zes hectare groot - ooit nog uit Dachtertuin verdwijnt. gipsberg is sinds jaar en dag s van de grootste afvalhopen Vlaanderen. Qua hoogte doet tgipsstort niet onder voor de -veis in de Vlaamse Arden- ^Bij de productie van fosfor- - komen massa's gips vrij als Jlproduct. In het bedrijf wor- i fosfaateilsen bewerkt met Jvelzuur. Dat levert fosfor- z en gips op. Het afvalgips dt samen met water afge- sd naar het gipsstort. Een tlallen metei's diepe onder- sdse kleiwand moet voorko- eekadetkorps &SINGEN - Het Zeekadet- 'PsScheldemond houdt zater- 2 oktober zijn jaarlijkse Msordag. *ordt over de Westerschelde rcren met het betonningsvaar- i Zaandam. Doel van deze 5 geld binnen te halen ter fcsteuning van de Zaandam, tocht duurt van 11.00 tot W uur. Aanmelden kan via lers@zeelandnet.nl (Advertentie) 01010. loaujt/m 12 sept 2004 WC90033 000 33 ^alhart Abdij Middelburg WASTAR op |3sept21u30 Abdijplein men dat het afvalwater in con tact komt met de omgeving. Een groot aantal pompen haalt het water uit de grond voor hei'ge- bruik. De gipsberg is inmiddels aange groeid tot twintig miljoen ton. In de vergunningen is een hoog te van vijftig meter als maxi mum vastgesteld en het grootste deel van de berg heeft die hoog te nu bereikt. Dat de berg ooit zal slinken is zeer onwaarschijnlijk. Jaren lang onderzoek naar mogelijkhe den tot hergebruik leverden niets op. Alleen in de champig nonteelt wordt een minimale hoeveelheid afgezet. In de bouw is het niet bruikbaar. De vergun ning van Rhodia loopt nog door tot 2011. Tegen die tijd moet de gipsberg over een oppervlakte van 86 hectare volledig zijn afge dekt met laag teelaarde van een meter dik. En die moet weer worden voorzien van beplan ting. Er is uitgerekend dat daar voor ongeveer 600.000 kubieke meter grond moet worden aange voerd. Naast de gipsberg verrijst sinds enkele jaren ook een gigantische berg met zwaar verontreinigd slib uit het Kanaal Gent-Temeu- zen. De Administratie Waterwe gen en Zeewezen van de Vlaam se Gemeenschap (AWZ) be schikt over een vergunning, die ook pas in 2011 afloopt. Uitbreiding De Vlaamse regering wil het im mense slibdepot, waarin ook ruim honderdduizend kuub ver ontreinigd slib uit het Zeeuws-Vlaamse deel van het kanaal is gedumpt, met min stens vijftien hectare uitbrei den. Door de jaren heen werd al ruim vijf miljoen kubieke meter slib in het depot bij het gehucht Callemansputte gestort. Ligt het aan de Vlaamse overheid, dan komt daar nog minstens drie miljoen kuub bij. Het ge meentebestuur van Zelzate ver zet zich sinds jaar en dag tegen de gigantische afvalbergen in haar achtertuin. De grensge meente heeft langzamerhand het imago van 'dé stortplaats van Vlaanderen'. Klein-Rusland werd tot nu toe afgescheept met een groengordel van nauwelijks enkele meters hoog. door Rinus Antonisse DEN HAAG - Eerst het natuur- herstel van de tweede verdie ping in de Westerschelde daad werkelijk uitvoeren. Pas daarna mag een nieuwe verruiming van de vaargeul ter sprake komen. Los van het verdiepingsvraag- stuk, moet de rivier méér ruimte krijgen. Dat kan door op een aantal plaatsen in Zeeland de zeedijken landinwaarts te ver plaatsen en het getij toe te la ten. Ofwel: ontpolderen. Dit stellen zeven Nederlandse en Vlaamse natuur- en milieuor ganisaties, verenigd in de coali tie De Schelde Natuurlijk! Ze presenteerden gisteren hun visie op de toekomst van het Schel- debekken aan minister Veerman (LNV) in Den Haag en gedepu teerde Kramer (natuur en water) in Vlissingen. Tegelijk be gon een campagne om de natuur waarden van de Wester- en Zeeschelde beter bekend te ma ken. Volgens de groen-blauwe coali tie dreigt de natuur in de komen de Ontwikkelingsschets 2010 verkwanseld te worden. Ge vreesd wordt dat van broodno dig herstel weinig terecht komt. In de visie komen de organisa ties met een reeks concrete voor stellen: brakwater getij-invloed in de Hedwigepolder en een deel van de Prosperpolder (Groot-Saef- tinge); zoutwater getij-invloed in de Perkpolder, Nijspolder, Molen polder, Ser-Arendspolder, Hoog landpolder en Hellegatpolder (in Zeeuws-Vlaanderen); zoutwater getij-invloed in de Van Hattumpolcler, Everingepol- der en Zuidpolder (op Zuid-Be veland); buitendijks broedgebied op plaat Hooge Springer (voor Hoofdplaat); grensoverschrijdend zeereser vaat op de Vlakte van de Raan (Westerscheldemonding); natuurontwikkeling in het Zwin en aanleg van het natuur- plan Waterdunen (in West-Zeeuws-Vlaanderen); aanleg van een brakke tot zou te inlaag bij Ellewoutsdijk; natuurherstel Kalkense Meer sen bij Gent en in de Durmeval- lei bij Temse. De plannen stroken met andere maatschappelijke belangen, zo als veiligheid, toerisme/ recrea tie en (lokale) economische ont wikkeling, aldus de organisa- Gedeputeerde Kramer wordt bij de presentatie van de Scheldecampagne 'geholpen' door een uit de kluiten gewassen scholekster. foto Ruben Oreel ties. Ze ondex-strepen dat de na tuur in het Scheldebekken van even groot belang is als toegan kelijkheid en veiligheid. Als grootste actuele bedreiging wordt de door Vlaanderen (met name Antwerpen) geëiste derde verdieping van de vaargeul be schouwd. Dit kan een verder ver lies van slikken en schorren ver- HULST - Wandelclub De Smok kelaars in Stekene houdt don derdag de Grenstochten. Deze midweekse wandeltocht gaat zowel over Belgisch als Ne- derlands grondgebied, waarbij de grenspalen divei'se keren wor den gepasseerd. De afstanden zijn 7, 14 en 22 kilometer. De start is bij zaal Koningshei in Belgisch Koewacht. Zowel de 7 als de 22 kilometer is volledig bepijld voor rolstoel gebruikers. Alle afstanden gaan door een bloembollengebied van lelies. Afhankelijk van de lengte van de tocht gaan de deelne- mers door bloembollenvelden, langs kreken en door bosgebie den. Tijdens de 22-kilometer- tocht lopen de wandelaars via een oud krekengebied naar het gehucht de Kruisstraat, waar in een oude boerderij wat kan wor den gegeten en gedronken. Van daaniit gaat het langs een natuurgebied naar de Neder landse Koewacht. De start is tus sen 9.00 en 15.00 uur. oorzaken, juist de gebieden die van wezenlijk belang zijn voor de talloze vogelsoox-ten die af hankelijk zijn van de Wester schelde. Anders dan bij de compensatie voor de tweede verdieping (1997-1998 uitgevoerd) het ge val is. dient volgens de organisa ties uitbreiding van de opper vlakte zoute slikken en schorren grote voorrang te krijgen. Ze hebben daar bij hun natuui*vooi- stellen dan ook volop rekening mee gehouden. Directeur A. de Gelder van Vogelbescheiming Nederland merkte op dat de rivier in een te knellend korset zit. „Er moet een beweging op gang komen om meer ruimte in de Wester schelde te krijgen". De campag ne is bedoeld daar de handen voor op elkaar te kiïjgen. door Henk Postma VLISSINGEN - De donkere wol ken boven Damen Shipyards drijven aan Vlissingen voorbij. Het scheepsbouwconcern hikte de afgelopen twee jaar tegen for se verliezen aan, en gaat nu diep snijden in de reparatiewerven. Maar dat raakt Vlissingen niet, verzekert directeur R. Berkvens van de Koninklijke Schelde Groep. In Rotterdam daarente gen gaan twee van de vier repa ratiewerven dicht. Berkvens ver wacht dat Damen dit jaar weer positieve resultaten boekt. Damen Shipyards zakte de afge lopen twee jaar diep in de rode cijfers: 19,6 miljoen euro verhes in 2003, en 12 miljoen het jaar daarvoor. De banken schoten het concern onlangs te hulp door de kredietlimiet op te rek ken met 200 miljoen eux-o. Vol gens directeur Kommer Damen heeft die verruiming niet te ma ken met liquiditeitsproblemen, maar met de behoefte aan voorfi- nanciei*ing van werk. „Reders doen voor nieuwe schepen een steeds kleinere aanbetaling." De verhezen zouden voor een be langrijk deel zijn te wijten aan problemen bij de Oekraïense werf Okean. Dat financiële lek zou inmiddels zo goed als ge dicht zijn. De plannen om fors te snijden in de Rotterdamse scheepsreparatiewerven staan daar los van, benadrukt Damen. Die sanering is het gevolg van een 'onverwacht versnelde uit val van vraag in de repax-atie- markt'. Bij de vier Rotterdamse werven van Damen Shipx'epair werken nu nog ruim 550 mensen. De werven Van den Brink en Vlaar- dingen-Oost staan op de nomina tie om te worden gesloten. Er dx-eigt ontslag voor 240 man. De ingreep komt niet geheel onver wacht. Met de vakbonden wordt al geruime tijd over sanering ge sproken. De Vlissingse reparatie- werf Scheldepoort blijft buiten schot, ook al omdat die licht winstgevend is. Volgens vakbondsbestuurder Ruud van den Bergh van FNV is de ingreep in het Rotterdamse ri goureuzer dan verwacht. „Er wox-dt al geruime tijd over ge sproken. Daarbij gingen we er vanuit dat één werf op texirxijn zou worden gesloten en dat de sociale problematiek middels een goede ouderenregeling zou worden opgelost. De plannen van minister De Geus om alle prepensioenregelingen te schrap pen, hebben een dikke streep door deze oplossing gehaald." Dat de nu aangekondigde reor ganisatie harder uitpakt dan aanvankelijk de bedoeling was, heeft volgens Van den Bergh ook te maken met de controver se binnen de top van Damen. Het operationele management zou een 'zachte sanering' voor staan, terwijl de financiële ma nagers kiezen voor een hax'de in greep in het Rotterdamse om zo 'in een keer klaar te zijn'. Hoewel de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen buiten schot blijft, is daar niet alles pais en vree. Volgeixs Van den Bergh bestaat er onvrede over de manier waarop bij reorgani satie van werkzaamheden met sommige personeelsleden wordt omgegaan. Hij wil boven water hebben of sprake is van slecht personeelsbeleid of van 'indivi duele kwesties'. IJZENDIJKE - De boerderij van Mare Buijsse en Annemieke De Koninck aan de Zacharias- weg in IJzendijke is zondag voor de derde keer het decor van een oogstfeest. Het evenement begint traditiege trouw om half tien met een rond rit met paard en wagen door de IJzendijkse polders. Op het feestterrein bij de boerde- rij is van alles te beleven. Stal De Brabander verzorgt een trek paardenshow. Ook worden paar den van nieuwe hoefijzers voor zien. Het progranxma vermeldt ver der een spelcix'cuit op basis van het televisieprogramma 'Spel zonder gx-enzen'. Het oogsfeest omvat verder onder meer een roofvogelshow en vermaakt voor de jongsten. Vooxrnalig veearts Pol van de Vijver uit IJzendijke praat de on derdelen aan elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45