Hinder door werk aan brug Expositie Haagse schilders in kerk Brouwershaven PZC Ode aan mens en natuur Statiefeesten Hulst keren op nieuwe locatie weer terug Skimmer gaat strijd met blauwalg aan Vertraging bij Haringvliet Werkstraf voor knokpartij tijdens stappen in Renesse Kunst Ara Chia verlicht leven in ziekenhuis kunst door Esme Soesman ZIERIKZEE - Verkeer richting Rotterdam kan vanaf vrijdag 3 september rekenen op ernstige verkeershinder. In verband met werkzaamheden aan de Haring vlietbrug moeten automobilis ten het met één rijstrook doen. Voor tractoren, fietsers en voet gangers zijn eveneens speciale regelingen gemaakt. Mensen die vanuit Roosendaal of Zierikzee richting Rotterdam willen, worden door Rijkswater staat geadviseerd tijdens de och tendspits om te rijden via de Al7 en Al6 richting Dordrecht. In de richting Roosendaal of Zie rikzee zijn twee rijstroken be schikbaar, maar in de richting Rotterdam slechts eentje. Het verkeer wordt de parallelweg op gestuurd, waar langzaam ver keer even niet welkom is. Voor fietsers en voetgangers worden pendelbussen ingezet, die tus sen Cromstrijen (Molendijk) en de parallelweg op het Hellegats plein rijden. Landbouwverkeer wordt drie keer daags onder be geleiding over de brug gevoerd. Zes dagen per week - niet op zondagen - vertrekken deze transporten op vaste tijden; om 5.45, 13.00 en 20.45 uur. Elk transport begint vanaf het zui den, vanaf vaste opstelplaatsen. Het begeleid overzetten van noord naar zuid vindt aanslui tend plaats. Landbouwverkeer dat te laat aankomt, moet op het eerstvolgende transport wach ten. De werkzaamheden die aan de Haringvlietbrug worden ver richt, worden gecombineerd met een asfalteringsklus op het traject tussen Heinenoord en Nu- mansdorp. Op dit traject zijn buiten de spits om minder rijstroken dan normaal beschik baar. Weggebruikers worden on der meer via tekstborden langs de weg over de werkzaamheden geïnformeerd. De ooi-zaak van alle verkeershin der is dat het hardhouten rijdek van de klep van het basculedeel van de Haringvlietbrug wordt vervangen door een aluminium exemplaar. Deze verandering in materiaalkeuze wordt voor het eerst toegepast op de brug die dé verbinding vormt tussen Rot terdam en het zuiden. Het brug dek is nu nog opgebouwd uit planken van de tropische hard houtsoort azobé - afkomstig uit de oerbossen van Kameroen. Het in 1984 vernieuwde rijdek van de hoofdrijbanen is inmid dels, mede als gevolg van het steeds drukker wordende ver keer, aan vervanging toe. Het op nieuw toepassen van deze hout soort is geen optie. Azobéhout ontbeert het FSC-keurmerk (Fo rest Stewardship Council) - dat voor verantwoord bosbeheer staat. Op Europees niveau is af gesproken dat in Nederland al leen nog maar hout met dit keur merk zal worden gebruikt. Omdat meerdere houten brug dekken in de nabije toekomst aan vervanging toe zijn heeft Rijkswaterstaat naar alternatie ven gezocht. De aluminium va riant is één van de gevonden op lossingen. Bij de toepassing er van komt nog aardig wat kij ken, omdat kenmerken als ge wicht en uitzetting als gevolg van temperatuurverschillen niet hetzelfde zijn als bij azobéhout. De werkzaamheden beginnen vrijdag 3 september om tien uur 's avonds en gaan door tot en met zaterdag 16 oktober rond middernacht. dinsdag 24 augustus 2004 door Frank van Cooten HULST - De Statiefeesten in Hulst krijgen nieuw leven inge blazen. In de jaren tachtig was dit evenement een jaarlijks te rugkerend festijn op het terrein van Milock. Woningbouw op die plek betekende het einde voor de Statiefeesten. De reconstructie van kruising Het Scharnier hield ook de aan leg van een nieuw plein in. De nieuwe kruising en het ver nieuwde Statieplein zijn weer een tijdje in gebruik. Het Scharnier wordt in het weekeinde van zaterdag 4 en zondag 5 september feestelijk geopend. De Statiefeesten moe ten de opening van de nieuwe kruising en het vernieuwde Statieplein extra luister bij zetten. Het is de bedoeling dat het niet bij die ene keer blijft, maar dat de feesten een jaar lijks terugkerend evenement worden. Burgemeester J.F. Mulder opent de Statiefeesten op vrijdag 3 sep tember. Hij arriveert in een boe meltreintje en geeft als stations chef het startsein voor de exposi tie Treinen in Zeeuws-Vlaande- ren. Deze tentoonstelling jj staat voornamelijk uit fotoma] riaal. In een tent is vrijdaJ vond van 21.00 tot 1.00 uur3 schuimparty. Op zaterdag en zondag kan J 14.00 tot 16.00 uur een ritjewj den gemaakt met het boend treintje. Verder is er op beidecJ gen een autoshow van 10.00a 17.00 uur, geeft advocatenkaj toor De Rechter op zaterdag «J half uur gratis advies, word van 8.00 tot 17.00 uur een red melmarkt gehouden en zijnd brouwerij De Halve Maand 10.00 tot 17.00 uur oude d bachten te zien. In de tent is vd 21.00 tot 01.00 uur $j Zapp-avond. De vroege vogels kunnen opaJ dagmorgen van 10.00 tot 12J( uur in de tent een ontbijtje kd gen. In de tent is ook een opd den van Termenieke. VerkeaJ veiligheidsorganisatie 3\jj houdt van 10.00 tot 17.00 oj een ogen- en remmentest, va 10.00 tot 17.00 uur is er eend tiekmarkt en van 10.00 tot lil uur kan er weer gesnuffeld ww den op de rommelmarkt. De kinderen zijn van 14.00 J 16.00 uur uur welkom op de ld dermiddag in de tent. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Nieuwerkerk is gis teren door de Middelburgse poli tierechter voor het mishandelen van een vrouw en een agent ver oordeeld tot honderd uur werk straf en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man had zich op 25 april dit jaar in het uitgaanscentrum van Renesse gemengd in een vecht partij. Daarbij zou hij een vrouw geduwd hebben, waar door zij viel en knieletsel opliep. Vervolgens had de man het werk van de politie gefrustreerd door een agent te slaan. Officier van justitie H. den Hartog stel de vast dat drank er de ooraj] van was dat een incident in eq horecagelegenheid uit de haa liep. Buiten kwam het tot een vecht partij. Strafpleitster V. Serre rens zei dat haar cliënt lx slachtoffer van de vechtpaiii wilde weghouden. Over het ind dent met de politieman beweer de ze dat hij geprobeerd heel zich los te rukken. Ook zou haa cliënt een gebroken enkel heli ben opgelopen bij de confront! tie met de agent, tegen wie ee civiele vordering loopt. De offi cier eiste 120 uur werkstraf a een maand voorwaardelijke vangenisstraf. door Mariëtte den Engelse OOLTGENSPLAAT -Bergings bedrijf DST-Dintelsas uit Din- teloord heeft samen met het Haarlemse bedrijf Absorbit een mogelijke oplossing gevon den voor de overlast van blauw alg. Met speciale borstels kan de blauwalg van de oppervlak te van het water worden ge haald. Gisteren was er een demonstra tie van het apparaat, dat met een mooi woord skimmer heet. Rijkswaterstaat, provincie, ge meenten en waterschappen wa ren uitgenodigd een kijkje te komen nemen bij de Kram mersluizen. „Normaal gespro ken liggen bij de sluizen kilo meterslange velden blauwalg", zegt R. van der Zee van DST-Dintelsas. „Het is vreemd dat we nu naar blauwalg moe ten zoeken." Drap Dan maar varen naar de Gala- theese haven vlakbij Ooltgens- plaat. In de hoek van de haven ligt nog wat blauwalgendrap. De skimmer wordt er op afge stuurd. Veel van de genodig den hebben het inmiddels la ten afweten. Wel zijn de Steen- bergse wethouders M. Lam- bers en J. van der Ploeg van de partij. Bi] het sluisje van Bene- densas zijn regelmatig proble men met blauwalg. „We willen goed op de hoogte blijven van de ontwikkelingen", zegt Lam- bers. Maar volgens de wethou der moet er naar veel facetten worden gekeken. „Want als de blauwalg uit het water wordt gehaald, is het dan gft-afval of niet? De algen scheiden toxi sche stoffen uit. Als dat valt on der chemisch afval, dan is het afvoeren gecompliceerder. Zijn de kosten dan voor de ge meente?", vraagt de wethouder zich af. Ondertussen wordt de skim mer te water gelaten door een kraan die op een duwboot staat. Er komt veel personeel en materieel aan te pas om het kleine apparaat aan het werk te krijgen. De skimmer moet naar het uiterste hoekje van de haven gesleept worden en dat De skimmer, het kleine apparaatje op de voorgrond, wordt de haven ingetrokken. foto Thom van Amsterdam valt niet mee. Een bewoner van Ooltgensplaat waagt zich op het kleine apparaat om er een touw aan vast te knopen. De skimmer ziet er uit als een een soort catamaran maar dan op schaalmodel. Tussen de twee drijvers lopen twee bor stels als een soort lopende band door het water. Het is de bedoeling dat de blauwalg zich hecht aan de borstels. De bor stels transporteren de alg dan uit het water en dumpen het in een bigbag A. van der Wees van Rijkswa terstaat vindt het idee van de skimmer aardig. „Maar we moeten niet de illusie hebben dat Rijkswaterstaat twintigdui zend vandie apparaten gaat ko pen om het hele Volkerak mee schoon te maken." Lokaal kan het wel nuttig zijn, denkt hij. „Met name in de havens van Dintelmond, Oude Tonge, Tho- len en Benedensas, is regelma tig overlast van blauwalg. Daar zou je het apparaat mis schien kunnen gebruiken." door Marianne van de Polder MIDDELBURG - „Het gev« van machteloosheid dat je hebl als iemand die belangrijk voo je is in het ziekenhuis ligt, t voor iedereen hetzelfde." Dati de reden dat kunstenaar Mohaffl med Selim uit Middelburg, ooi wel Ara Chia genoemd, zij schilderijen exposeert in ziekeir huis Walcheren in Vlissinga Hij wil iets voor de zieken belt kenen. Het leven van Ara Chia is ven van rustig geweest. Over de her komst van zijn bijnaam vertel hij: „Ara Chia is de naam va een berg in het Turkse deel va Koerdistan. Mohammed Sela is een Arabische naam, maar 5 ben geen Arabier. Ik ben es Koerd, vandaar dat ik mezëi die naam heb gegeven." Ara Chia groeide op in het de! van Koerdistan dat in Irak i;? en volgde in Suleymania 4 kunstacademie. Hij vertelt. .3 heb voor de kunst gekozen, oc- dat ik op de lagere school i goed bleek te zijn in tekenen® schilderen. Ik kreeg altijd com plimenten van mijn ondersv; zer. Op de kunstacademie!^ Saddam Hoessein alle touwtja in handen. Er gebeurden ras dingen, zo moest de rector t? een gegeven moment maar 2 een fabriek gaan werken. Vrijj heid in de kunst was ver te zee- ken. Na de academie moest Ara Cü voor het regime van Sadda Hoessein in militaire dienst. Ja renlang heeft hij veel ellectf meegemaakt. Hij besloot tf vluchten en woont inmiddels ze ven jaar in Nederland. schilderijen hadden in Irak voor al een politiek karakter'. ..La® zien wat er gebeurd is in Irak,® heel belangrijk", vindt hij. In Nederland is hij tot rust gety men. Dat is te zien aan zijn werk. Hij maakt gebruik W verschillende stijlen. Son» werkt hij realistisch, somsab-j stract. Chia geeft ook les in schil deren en keramiek. „Ik geef toj maar ik leer zelf ook. Elke dag, leer ik namelijk wel een nieuw Nederlands woord. Bij het lesge ven vind ik het belangnjk dat: mijn leerlingen fouten maken Als je geen fouten maakt, lefffl namelijk niet", vertelt hij. j Het werk van Ara Chia is D0I| tot en met 31 augustus te zien ml het ziekenhuis in Vlissingen. gesloten bij een grote groep beeldhouwers die gezamenlijk werken in een open atelier op het landgoed Lux et Terra in Lierop. Tal van exposities vol gen. Haar beelden, in diverse steensoorten, vaak vormgegeven in een stalen constructie, vor men een ode aan mens en na tuur. Ronde en cirkelvormige elementen zijn karakteristiek voor haar werk. Verschuuren: „Steen heeft als materiaal iets eigens, dat ik al tijd zo veel mogelijk in zijn waarde laat. Een boeiende oer- massa om mijn ideeën en ge dachten vorm te geven. De cir kel, die ik vaak toepas, staat voor de eeuwige herhaling van gebeurtenissen in de natuur. Ik geloof zelf heel sterk in de kracht van deze herhaling." Menselijk Een gegeven dat zich aftekent in hoofdzakelijk abstract werk, al geeft de steen soms een figuur lijke vorm prijs, zoals in Vlinde ren door Mexico. Een lichtvoe tig object met witte vleugels van albast, bevestigd aan een stalen middendeel. Net als in Passie, een beeld van een menselijke fi guur met een viool, vervaardigd uit arduin. Dat echtelieden elkaar inspire ren toont het werk van partner Dees Verschuuren. Ook voor hem blijkt steen het uitdruk kingsmateriaal bij uitstek voor zijn gebeeldhouwde zonnewij zers. Mede-exposanten zijn: Louis Wiemes, Gea van Moorselaar, Ans Motte, Henk Zwaan, Leo de Boey. Gerdi Zwaan, Alie Kalver- da, Han Hildalgo, Gerda Vande- perre, Peter Sluyter, Jos van On na, Piet van der Linden, Lidia Hulskamp, Jeanne Smeets, Ma rijke in den Bosch, Marie-José van Bezey, Jef de Cock, Hardy en Lis Rumburk. Mengeling Zij zorgen voor een aanzienlijk aantal beelden in natuursteen, marmer, arduin, brons, koper, staal, keramiek, hout en glas of een mengeling van materialen. Kleurrijke schilderijen zijn er ook, in diverse stijlen van Nest Martens, Marten Randa en Ber ry. Dat betekent dat men in Ga- lerichel niet dadelijk is uitgeke ken. Tentoonstelling beelden en schilde rijen t/m 12 september in Galeri chel, Weststraat 38 in Aardenburg. Open: dagelijks 13-18 uur. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Polder landschappen, duinen, het alle daagse leven van vissers en boe ren, zonsondergangen en stille vens. Het is allemaal te zien in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven onder de titel 'Haag se Schilders'. Joke Constandse uit Haaksber gen en Karin van Koes- veld-Groet uit Den Haag zijn de initiatiefneemsters. Beiden woonden tijdens hun kin derjaren in Brouwerhaven. Zij ^brengen met deze expositie een postuum eerbetoon aan twee Haagse schilders met wie ze een speciale band hadden en aan en kele andere leden van die Haag se kunstkring. Joke Constandse deelde haar le ven lange tijd met de kunstschil der Meinert Volkers. Karin van Koesveld is in het bezit van een collectie schilderijen die haar grootvader Herman Heuff in de vorige eeuw maakte. Constandse kwam op het idee van deze hommage-expositie toen ze na vele jaren weer eens in Brouwershaven was en de Sint Nicolaaskerk bezocht „Een prachtige locatie om dit soort klassieke werken te tonen. Ik bezit zelf een mooie collectie schilderijen van Volkers en zijn toenmalige kunstvrienden, on der meer Arnold Smith, Gerard Zwart, Dick Braam en Beer Mengels", vertelt Constandse. Van Koesveld-Goet voelde wel voor het idee deze expositie aan te vullen met werk van Herman Heuff en van enkelen van diens tijdgenoten. De initiatiefneemsters beoogden een kleinschalige presentatie en hebben de opstelling van de pa nelen bewust intiem gehouden. Het oudste werkje op deze expo sitie dateert van 1825. Het is een pentekening van een landschap van J. W. van Borse- len. Hermann Heuff vertoefde ooit in Zierikzee en liet zich hier inspireren tot een fraai olieverf schilderij met monumentale ge vels. Kleurpotlood Meindert Volkers verbleef met enige regelmaat op Schou- wen-Duiveland. Zijn fascinatie voor duinen en landschap resul teerde in tekeningen en olieverf schilderijen. De opmerkelijkste werken van zijn hand blijken echter met kleurpotlood ingevul de tekeningen. De contrasten tussen lucht, land, begroeiing en bebouwing komen daarin opti maal tot hun recht. Specifieke aandacht verdient ze ker ook het schilderij Het Al ziend Oog van Volkers. Tussen al zijn klassieke werken, valt dit op als goed geslaagde po ging van een abstracte weerga ve. Een ander opvallend werkje is het Boerderijtje van Chris Soer, een mooie combinatie van pot lood- en krijttekening. De kun stenaar biedt er onder meer met subtiel kleurgebruik een type rend sfeerbeeld mee uit tijden van weleer. Het werk van de 'Haagse Schil ders' is nog lot en met donderdag 2 september te zien in de Sint Nico laaskerk, dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. door Anita Tournois AARDENBURG - De beelden tuin van Galerichel vormt een le vendige achtergrond voor het werk van meer dan twintig beel dend kunstenaars. Verstopt tus sen weelderig groen of oprij zend uit de lavendelperken pas seren tal van disciplines de re vue. Binnen zijn naast beelden ook schilderijen te bezichtigen. Een van de kunstenaars die jaar lijks een vaste inbreng heeft, is Lenie Verschuuren-Hendriks uit Asten in Brabant. Een beeld houwster die niet over één nacht ijs is gegaan, maar zich terdege in materie en werkwijze heeft verdiept, Naast cursussen model- en portrettekenen, leert zij ook beeldhouwen en brons technieken. Van 1981 tot 1990 stort ze zich op het keramische vlak en het hieraan inherente glazuren en engoberen. Aanslui tend volgt ze een verdere beeld- houwopleiding, de discipline die haar toch het meest aan spreekt. Van 1991 tot 2000 be kwaamt zij zich steeds verder op dit gebied en start een eigen atelier. Tegenwoordig is ze aan- Beeld Passie van Lenie Verschuuren-Hendriks in de beeldentuin van Galerichel. foto Camile Schelstraete Werken van Haagse schilders in de Sint Nicolaaskerk. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44