Nieuw soort kogel politie LPF sleept zich van crisis naar crisis De Geus vraagt meer voor minima Vals alarm bij Torentje van premier Balkenende 3 \aaktIopende Zaandammer moet cel in Beanbag-munitie werkt op verdachte als vuistslag bokser PB: vrijgeven telden mag rand Delfzijl eer open na leken munitie Drie otters zoek Onderscheid voor chauffeurs Inzamelsysteem frisdrankflesjes Hogere straf voor doden zoontje 3E*Ï5&K Stille tocht in Terblijt Women on Waves naar Portugal Studenten buiten regeling verhuiskostenvergoeding dinsdag 24 augustus 2004 ZAANDAM - Politieagen- Kn hebben gisterochtend een 59-jarige Zaandammer opgepakt, nadat zij hem voor de tweede keer had den betrapt op het naakt op de openbare weg wande len. pc man kwam op zijn eer ste tochtje een politieauto legen, waarop hij naar huis jende. Toen de agenten bij hem aanbelden, deed hij yngekleed en wel open. ya een vermanend woordje legen de, naar op dat mo- -ent bleek, dronken Zaan- dammer lieten zij hem met rdstj Toen de man voor de jyeede keer in zijn blootje en de wandel ging, hiel- cên de agenten hem aan we gens schennis van de eer baarheid. Zij brachten hem jaar het bureau waar hij mn roes kon uitslapen. AVP van onze redactie binnenland UTRECHT - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in Woerden een nieuw soort kogel gebruikt voor het uitscha kelen van een verdachte. Het gaat om een projectiel dat niet in het lichaam dringt, maar een opdoffer geeft, die te vergelij ken is met de vuistslag van een bokser. Dat heeft Cees den Bakker van het Nederlands Politie Instituut gisteren gezegd. De verdachte in Woerden was gewapend met een groot mes. Hij bedreigde een vrouw en dreigde zichzelf van het leven te beroven, aldus de politie in Utrecht. De zogeheten bean- bag-kogel maakte een einde aan die situatie. De 37-jarige Woer denaar liep een ldaplong op. Den Bakker weet niet of de ko gel hiervan de oorzaak is. Een beanbag is een soort zakje met korreltjes zo groot als bonen. Volgens Den Bakker hebben on der meer de arrestatieteams van de korpsen Rotterdam en Haag landen de beanbag in 2002 en 2003 getest. In die periode heb ben zij het wapen sporadisch in de praktijk gebruikt. De erva ring was volgens Den Bakker heel positief. Vervolgens is beslo ten het wapen toe te voegen aan de uitrusting van de vijf arresta tieteams die Nederland telt. De procedure daartoe wordt dit na jaar afgerond. Voor de officiële invoering een feit is, mag de beanbag alleen worden gebruikt met toestem ming van de officier van justi tie, wat in Woerden volgens Den Bakker ook is gebeurd. Het wapen wordt volgens Den Bakker alleen gebruikt in geval len waarin het alternatief neer schieten met gebruikelijke muni tie is. De beanbag is niet te vergelij ken met de stopkogels waarvoor de Algemene Christelijke Politie bond ooit pleitte. Deze kogel slaat in tegenstelling tot de be anbag door het lichaam heen. ANP ft HAAG - Het College Be- iemiing Persoonsgegevens BP) is er op zich niet tegen tpolitie en justitie beeldmate- il van verdachten van kleine drijven in de media vrijge- Imoet dan wel gaan om delic- met een zekere dreiging of reem gedrag. Verder moeten beelden goed zijn en moet er behoorlijke zekerheid zijn de betrokkene ook echt de rcachte is. t heeft een woordvoerder van CBP gisteren gezegd in een ciieop een voorstel om de op- «nngsberichtgeving te verrui- Een commissie van het mbaar Ministerie heeft dit stel aan de top van het OM ban. Die moet zich er nog [en, evenals minister ener van Justitie. Nu worden en foto's of videobeelden ge- sd van vermoedelijke ple- svan zware misdrijven. ANP LFZIJL - Het strand van fzijl, dat werd afgesloten na vondst van munitie, is weer Loco-burgemeester A. isman besloot daartoe giste- aannemer die het hele strand li afgezocht, verklaarde de llijn veilig. De hekken zijn sijderd. De graafwerkzaam- ia op het strand begonnen sli. De gemeente gaf daartoe acht, omdat er in mei oude itiewas gevonden. Zij wil- dk risico vermijden en de uitsluiten dat er munitie in zand zou achterblijven, aannemer zeefde in totaal ft kubieke meter zand. Daar- «erden in twee pantsergrana- fevonden. Bovendien zijn er ig zwerfkeien uit de ijstijd •vnden en is 35 kubieke me- puin verwijderd. strand van Delfzijl behoort zdoor nu tot de schoonste 'Nederland, aldus een woord sder van de gemeente. ANP OSSENZIJL - Drie van de zes otters die deze zomer in Overijssel in natuurgebied De Wieden werden uitgezet, zijn zoek. De uit Letland en Polen geïmporteerde dieren zijn uitgerust met een zender, maar drie kunnen niet meer worden getraceerd. Het is echter allerminst zeker dat de otters zijn overleden, aldus een woordvoerder van Staatsbosbeheer gisteren. De otters die worden uitgezet, krijgen operatief een zen- dertje onder de huid geplaatst. ANP DEN HAAG - Beroepschauffeurs die in hun vrije tijd zwa re verkeersovertredingen begaan, mogen daardoor niet hun puntenrijbewijs kwijtraken. De werkgeversvereni ging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) wil onder scheid tussen beroepsmatige en privé-overtredingen. Dat blijkt uit een brief die KNV gisteren naar het ministe rie van Justitie heeft gestuurd. Overtredingen die te ma- ken hebben met het beroepsvervoer, zoals overbelading r en onvoldoende rust, moeten buiten het puntenrijbewijs worden gehouden, meent het KNV. ANP DEN HAAG - De kleine frisdrankflesjes, die nu nog bij het huisvuil of als zwerfvuil op straat belanden, moeten vanaf 2006 apart worden ingezameld. De grotere flessen hoeven vanaf dat jaar niet meer meerdere keren herge bruikt te worden, al blijft het statiegeldsysteem voor die zogenoemde Pet-flessen wel behouden. Staatssecretaris Van Geel van Milieu heeft gisteren deze* plannen voor het nieuwe verpakkingenbeleid aan de'V Tweede Kamer gestuurd. Hij laat het in eerste instantie aan het bedrijfsleven over een goed inzamelsysteem voor., de kleine flesjes te bedenken. ANP AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gis- teren een 21-jarige vrouw uit Hoorn veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar wegens het medeplegen van doodslag op haar 1,5 jaar oude zoontje. Daarmee ging het', hof uit boven de door het Openbaar Ministerie geëiste vijf jaar en verdubbelde het de straf die de rechtbank in Haar- lem haar had opgelegd. Haar 25-jarige vriend, eveneens uit Hoorn, kreeg, net als-; van de rechtbank, acht jaar gevangenisstraf. Tegen hem., was tien jaar geëist. Het hof rekende het de vrouw zwaar-'" aan dat zij schromelijk tekort was geschoten in de zorg plicht voor haar kind, doordat zij hem niet weghaalde bij haar vriend, terwijl zij wist dat die hem mishandelde. - ANP - DEN HAAG - Vlakbij het Torentje van premier Balkenende is gisteren aan het begin van de middag een verdacht pakketje aangetroffen in de Hofvijver. Bomexperts onder zochten de doos, die geen bom bleek te bevatten, waarna de omgeving weer werd vrijgegeven. foto Ed Oudenaarden/ANP TERBLIJT - In Terblijt is vanavond een stille tocht ter na- gedachtenis van de vermoorde Sjef Leukel uit die plaats. C Dat liet een van de organisatoren van de tocht gisteren weten. De 69-jarige Leukel kwam ruim een week geleden bij een' roofoverval in zijn woning om het leven. Zijn 68-jarige vrouw raakte zwaargewond en ligt in het Academisch Zie- i kenhuis in Maastricht. ANP f van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het huilen staat partijvoorzitter Jan Beider na der dan het lachen: het Open baar Ministerie is een strafrech telijk onderzoek begonnen naar financiële malversaties, de par tij is vrijwel failliet en de Ka merleden en het bestuur rollen weer vechtend over straat. De politieke zomervakantie is nog niet voorbij, maar de Lijst Pim Fortuyn is alweer volop be zig. De nieuwste crisis in het be staan van de partij zou wel eens de laatste kunnen zijn. Kamerle den spreken nu openlijk over de oprichting van een nieuwe par tij. Landtmah TROOwen ETTÊf^C^E-H^ Y' De machtsstrijd in de LPF heeft inmiddels al tot vier bestuurs wisselingen in een jaar tijd ge leid. En nog vliegen de verdacht makingen en roddels in het rond. Alle perikelen hebben in middels tot een bankroete partij geleid, die een acuut tekort heeft van ruim 250.000 euro en een schuld van twee miljoen eu ro aan de grote geldschieters Ed Maas en Chris Thunessen. „Het probleem met de partij is dat we te weinig leden hebben. Daarom kan een kleine groep le den al een grote schokgolf ver oorzaken in de partij", verzucht de nieuwste partijvoorzitter Jan Beider. Tweede-Kamerlid Joao Varela ziet het anders. „We moeten zo snel mogelijk een nieuwe club oprichten en een strenge ballota gecommissie instellen om de nieuwe leden te screenen. Dat is de enige manier om van al die debielen af te komen." Zijn col lega-Kamerlid Hilbrand Nawijn staat op dat moment de pers uit te leggen dat de fractie niet uit de partij wil stappen, maar juist een nieuw bestuur wil om sa men de crisis te lijf te gaan. „Met dit bestuur hebben we het helemaal gehad. Ze doen alles achter onze rug om en dat kan niet langer. We zullen de leden raadplegen en ik ga er vanuit dat ze ons steunen." Malversaties De aanleiding voor de laatste commotie is een artikel in och tendblad de Telegraaf. Daarin staat dat de Fiod, de financiële politie, een inval deed in het par tijbureau naar aanleiding van mogelijke malversaties in de boekhouding. „Daar klopt geen hout van", weet Nawijn te mel den. Ondertussen staat partijvoorzit ter Beider beneden in de hal van het fractiekantoor van de LPF. Hij wil de administratie hebben, want er moeten nog wat finan ciële problemen worden opge lost. Hij komt er echter niet in. „En die administratie hebben wij helemaal niet", beweert Na wijn stellig. Dat klopt, want later blijkt dat het OM in Rotterdam de admini stratie heeft gekregen van een oud-bestuurslid. Beider staat intussen (ook) de pers te woord. „Ik ben zeer te leurgesteld door de reactie van de fractieleden. Ik heb vanoch tend staan huilen van teleurstel ling, dat mag u best weten." Bei der wil de problemen uitpraten en uitstel van betaling aanvra gen voor de partij. „Dan kunnen de kleine schuldeisers ook een deel van hun geld terugkrijgen. Daarna kunnen we met een ge zonde LPF verder." Of het zover komt, valt te betwijfelen. Het lijkt er op dat de fractie een an dere agenda heeft. Duidelijk is inmiddels dat met behulp van de vorige week afgetreden partij voorzitter Henrick Fabius, hard is gewerkt aan de oprichting van een alternatieve LPF. Via een faillissement zou de partij dan schuldenvrij en zonder lasti ge leden een nieuw begin kun nen maken. Zo is er al een nieuwe vereni ging LPF opgericht en hebben de medewerkers van Kamerle den de domeinnamen vereni- ginglpf.nl en de officiële websi te van de partij, lijstpimfor- tuyn.nl, op hun naam gezet. Dat leidde al tot de bizarre situatie dat Beider zich niet via de offi ciële website tot de leden kon richten. Hij moest zijn verhaal over de bestuurscrisis via discus siefora op internet aan de leden vertellen. De komende .weken mogen de leden zich uitspreken over het lot van het bestuur. Dan wordt duidelijk of er nog toekomst is voor de LPF. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet buigt zich vandaag over het 'koop krachtplaatje' voor volgend jaar. De inzet van alle ministers is de dreigende inkomensachter uitgang voor een aantal zwakke groepen te beperken. Maar de bewindslieden zitten daarbij niet op één lijn. Vooral de minis ters Zalm (Financiën, WD) en De Geus (Sociale Zaken, CDA) staan tegenover elkaar. Zalm liet vorige week weten dat hij 300 miljoen euro beschik baar heeft voor koopkrachtrepa ratie. Dat geld vindt hij door de regeling af te schaffen waarmee werknemers met fiscale steun een pc kunnen aanschaffen en door het dubbel spaarloon voor mensen met twee banen te schrappen. Zalm had die 300 miljoen eigen lijk willen gebruiken om het overheidstekort verder te verla gen, maar hij is bereid te accep teren dat het tekort een fractie hoger uitvalt. Het blijft name lijk toch onder het Europese maximum van 3 procent van het bruto binnenlands product. Maar De Geus betwijfelt of het door Zalm genoemde bedrag vol doende is. Voor de CDA-minis- ter staat een evenwichtiger koopkrachtbeeld voorop en niet de kosten die daarmee gemoeid zijn. Uit berekeningen van het Cen traal Planbureau blijkt dat mini- ma en AOW'ers zonder aanvul-;;-' lend pensioen er volgend jaar;'; bijna 2 procent op achteruit dreigen te gaan, terwijl het ge- f middelde koopkrachtverlies 1 procent bedraagt. De Geus; vindt dat de zwakste groepen juist ontzien moeten worden, al acht ook hij het een illusie dat de minima volgend jaar hele- - maal niet hoeven in te leveren. „Koopkrachtgaranties zijn niet te geven", zei hij eerder. De Geus - die zich gesteund weet door de CD A-fractie en de linkse oppositie - vindt dat de"ï hogere inkomens best wat extra's zouden kunnen bijdra gen om de laagstbetaalden te" compenseren. Erder wees hij on- der meer op een verhoging van de hoogste belastingschijf of een; aanpassing van de belasting- -t vrije voet. Voor dat soort ingre-.-- pen voelt Zalm echter niets. ;V Passen De tegenstellingen tussen Zalm en De Geus zijn niet zo groot dat daar niet met wat passen en meten uit te komen is. Ingewij den verwachten dan ook dat het kabinet vandaag een akkoord -' bereikt over de koopkrachtmaat- regelen voor 2005. Die worden; op prinsjesdag officieel gepre-;V senteerd, maar de ministers zul- len ongetwijfeld niet tot de der- de dinsdag van september wach- ten om het goede nieuws naar buiten te brengen. ANP i- DEN HELDER - Het 'abortusschip' van Women on Waves is gisteren vanuit Den Helder naar Por tugal vertrokken. Bij het vertrek zei R. Gomperts, voorzitter van de organisatie, dat het tijd wordt dat staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) voor rang verleent aan de gezondheid van de vrouw en ophoudt met politieke spelletjes.De stichting ver loor vorige week een rechtszaak over de voorwaar de dat Women on Waves alleen binnen een straal van 25 kilometer van het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam abortussen mag uitvoeren. Deze voor waarde stelde de staatssecretaris in de vergun ning. Daarom kunnen er geen abortussen op zee worden uitgevoerd. Wel heeft de stichting een ver gunning voor het geven van een overtijdbehande ling. Op de abortusboot varen zes bemanningsleden. Onder anderen twee artsen en een verpleegkundi ge vertrekken 27 augustus per vliegtuig naar Por tugal. Women on Waves wil daar de aandacht ves tigen op het recht van vrouwen op objectieve sek suele voorlichting, de beschikbaarheid van anti conceptiemiddelen en legale en veilige abortus sen. In Portugal kunnen vrouwen worden ver volgd als ze een abortus laten uitvoeren die niet medisch noodzakelijk is.De stichting is uitgeno digd door een aantal Portugese organisaties. foto David van Dam/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Studenten die we gens renovatie of sloop van hun onderkomen moeten verhuizen, kunnen geen aanspraak maken op de landelijke verhuiskosten vergoeding van 5000 euro. Van minister Dekker van Volks huisvesting mogen de verhuur ders met deze groep een lagere vergoeding afspreken. In op dracht van de Tweede Kamer zal de minister zo mogelijk met ingang van volgend jaar een lan delijke vergoeding vastleggen. Huurders die wegens stadsver nieuwing moeten verkassen heb ben dan recht op minimaal 5000 euro verhuiskostenvergoeding. Op voorstel van Kences, het ken- - niscentrum studentenhuisves- y ting, zullen studenten buiten die regeling vallen, heeft Dekker gis teren in een brief aan de Tweede - Kamer laten weten. Woningcorporaties die hun wo ningen willen vernieuwen of slo-; - pen, moeten straks een regie- ment opstellen met daarin de- verhuiskostenvergoeding die de\; bewoners minimaal krijgen. Voor zelfstandige woningen; moet dat bedrag tenminste de;,; nationale minimumvergoedingjv zijn. Voor 'onzelfstandige' wo- ningen als studentenkamers mag dat bedrag lager zijn dan.^; 5000 euro. ANP fa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3