Geen hoogbouw aan dijk Mannee Henny heeft een duwtje in de rag nodig Uitzicht op een achtergevel Oprichtster zet punt achter Artemis en wordt politicus Wereldwinkel Tholen 12,5 jaar Kunstenares droomt van atelier urunü. nazomer fteAtiral.1 Thoolse Kameleon in film Scooterrijder in ziekenhuis na val Noodlokalen St. Willibrord op tijd Weg naar Stavenisse tijdelijk dicht Forse straf voor dronken rijden !oto-expositie ontgekleurde oombladeren Goes voor één Jag in de handen van kinderen Goese commissie accepteert wel gestapelde bouw in hart nieuwe wijk THOLEN - De wereldwinkel in Tholen bestaat 6 september twaalfeneen half jaar. De leden vieren dat op die dag met een be sloten avond in het Kunstcen trum. De Wereldwinkel begon in 1989 in de Stoofstraat. Inmiddels is de winkel via de Bakstraat te rechtgekomen in de Kerkstraat. Om het jubileum te vieren, de len vrijwilligers tijdens de bra derie in Tholen op 27 en 28 au gustus folders uit, met een pak ketje wierook en een lotnum mer. In de winkel kan men zien of men prijs heeft. De wereld winkel wil dit najaar een be zoek brengen aan een van de le veranciers, De Evenaar in Liem- pde. Advertentie Intijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Bic/.clmgscslraat 102A.4421 BV Kapelle Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 Kunstenares Henny van Zunderen is arbeidsongeschikt, vaak vermoeid en wenst zich daarom een atelier naast haar huurhuis, stichting op te richten, bereid zijn een bestuur te vormen en fondsen en sponsors willen werven." door Frank Balkenende GOES - Al jaren is ze volledig arbeids ongeschikt, ze lijdt aan chronische ver moeidheid, maar om achter de gera niums te vegeteren, is niets voor de Goe- se Henny van Zunderen. Kunst is haar passie, ze schildert en boetseert. Haar doorzonwoning in de Goese Polder wordt er zo langzamerhand te klein voor. Ze droomt van een atelier naast haar huurhuis. Ze heeft er al een planne tje voor gemaakt, nu die geldschieter nog vinden. Voor een uitkeringsgerechtigde zijn de mogelijkheden beperkt. Een lening kan de 57-jarige Henny op haar buik schrij ven, eigen kapitaal heeft ze niet. Toch, sinds vorig jaar het lampje in haar hoofd aansprong, wil ze haar idee ver wezenlijken: een aanbouw aan haar huurwoning, liefst met een zolder voor de opslag van kunstwerken en materia len. Niet puur voor haar alleen, ze wil er ook andere kunstenaars begeleiden. „Op een nacht kon ik niet slapen en heb toen virtueel mijn huis verbouwd. Zo kwam ik op het atelier. Ik heb natuur lijk zitten piekeren hoe ik zoiets voor el kaar kan krijgen, want ik heb zelf geen geld. Ik ben eerst maar eens naar de wo ningbouwvereniging gegaan om te vra gen of een aanbouw mogelijk is. Daar zeiden ze dat er best een mouw aan te passen is, dus die weg ligt open." Voor verdere raad en daad trok ze de stoute schoenen aan en maakte een af spraak met een notaris. „Die man was heel vriendelijk, enthou siast over mijn iniatief en is bereid mij te helpen." De oprichtingspapieren voor de Stichting Kracht en Spel liggen klaar. Nu kijkt ze tegen een flinke hob bel aan. Henny zegt dat ze zelf geen op richter mag zijn. „Als de stichting in komsten heeft, kan dat gevolgen heb ben voor mijn uitkering. Ik mag het het niet, anders had ik het al gedaan. Ik zoek dus mensen die mij willen helpen de stichting op te richten, bereid zijn een bestuur te vormen en fondsen en sponsors willen werven. Ik schat dat de bouw minstens twintigduizend euro vergt." Natuurlijk heeft ze al geneusd in haar vrienden- en kennissenkring, maar dat heeft niets opgeleverd. „Je denkt aan vutters, mensen met vrije tijd, maar de een ziet er niks in en een ander is bang dat 'ie financiële risico's loopt. Je moet het leuk vinden om zoiets van de grond te krijgen." Op de 3,5 meter brede strook naast haar woning zou het atelier moeten verrij zen. Henny wil het per se aan huis heb ben „Mijn conditie is soms zo beroerd dat ik geen puf heb om op de fiets te stappen. Dat kost me gewoon te veel energie. Bovendien kun je geen grote kunstwerken op je fiets meenemen en zeker niet als het regent." Henny schildert al 25 jaar, met horten en stoten, zoals ze zegt. Ze heeft al ver schillende keren geëexposeerd in Goes, onder meer in het Lunchcafé, het ge zondheidscentrum De Pijlers en de se niorencomplexen Gasthuis en De Horst. „Ik zoek mensen die mij willen helpen een foto Willem Mieras Sinds ze een jaar of zes terug een cursus creatief hulpverlener volgde, is haar ar tistieke ontwikkeling in een stroomver snelling geraakt. „Ik zat artistiek vast. Sinds die opleiding, waarbij je veel naar jezelf moest kijken, ben ik als mens gegroeid en gaat het schilderen me makkelijker af. Ik werk nu veel meer vanuit mijn onderbuik." Henny schildert veelal oermotieven, soms bijna naïeve kunst met een indi aanse inslag. Twee platte gezichten die elkaar in het midden van het doek ra ken. Kleurrijk, met veel verf en dikke lijnen opgezet. Ook maakt ze manda la's, cirkelvormige abstracties die het innerlijk weerspiegelen en een helende kracht bezitten. Het huis staat vol met schilderijen en beeldjes, want ze boetseert ook, bij voor keur in groepjes. Met een vriend schil dert ze af en toe samen. Dan wordt het krap in de huiskamer. Ze zou ook graag eens een groot doek willen maken, zeg maar anderhalf bij twee meter. Daar is nu geen ruimte voor. „Ik wil eens een keer uitpakken. In een atelier kan dat. Als de tijd rijp is, komt dat er gewoon. Daar ben ik van overtuigd." dinsdag 24 augustus 2004 bil door Maurits Sep MIDDELBURG - Artemis be staat niet meer. Oprichter en di recteur Jeannette Poorter heeft haar reïntegratiebureau voor vrouwen opgeheven. Zij stort zich volledig op een politieke carrière met haar partij De Om kering. Poorter heeft haar bedrijf afge bouwd na de affaire rond het zwartboek van oud-cliënten, eind vorig jaar. Belangstelling van langdurig werkloze vrou wen die weer een baan zoeken, was er nog steeds, benadrukt Poorter. Ze zegt echter bewust geen nieuw contracten te heb ben geworven bij overheden 'om ruimte te maken voor nieuwe dingen'. „Dat zwartboek heeft de beslissing om te stoppen niet versneld, ik zat gewoon niet meer achter opdrachten aan." Op de internetsite van Artemis neemt Poorter afscheid van cliënten en opdrachtgevers. Dat vrouwen zelf het bureau kunnen kiezen dat hen weer aan een baan moet helpen, beschouwt Poorter als de verdienste van Ar temis. Slechte herinneringen be waart ze aan de instanties en ambtenaren die over reïntegra tie beslissen. Ze is blij dat ze zich niet meer met de bureaucra tie hoeft bezig te houden. „Bo vendien kregen de paar grote bu reaus altijd heel veel cliënten en de vele kleine bureaus heel wei nig. Daar konden wij geen be leid op maken." Het zwartboek van ontevreden cliënten blijkt volgens haar af scheidsbrief toch ingrijpender te zijn geweest dan ze wil doen voorkomen. Ze schrijft: 'Ik stop ermee omdat ik ook genoeg heb van de eeuwige klaagzang van vele cliënten. Nooit was het voor sommigen genoeg. Bijna een jaar heb ik er voor nodig ge had om over die teleurstelling heen te komen.' „Met het sluiten van Artemis valt het doek voor de vrouwen- re'ïntegratie", zegt Poorter. Het creëert tegelijkertijd ruimte voor nieuwe bedrijven die zich op specifieke doelgroepen wil len richten, zoals vrouwen, merkt ze op. „Mensen kunnen te genwoordig zelf hun bureau kie zen, dus het wordt gemakkelij ker voor nieuwe vrouwenbu reaus." De panden van Artemis in Middelburg en Drachten wor den verkocht. Poorter heeft neg geprobeerd Artemis als bedrijf te verkopen. Dat is niet gelukt. „Omdat potentiële kopers mij e5r- bij wilden hebben op de looü- lijst, maar dat wilde ik niet. Het is voor mij echt tijd om te stop pen." Ze moet verder, schrijft Poorter in op haar site. 'Ik ga groter, uni verseler... de politiek.' Ze stort zich volledig op haar partij De Omkering, die ze twee jaar gele den heeft opgericht. Ze gaat met een aantal gelijkgestemden een strategisch plan voor de toe komst verzinnen. Poorter: „Vanaf oktober ga ik op markten staan. Mijn boek uit delen, staand op een kist mijn verhaal vertellen."Twee jaar ge leden heeft Poorter nog gepro beerd namens de LPF in de poli tiek te belanden als staatssecre taris emanicaptiezaken. Dat mis lukte toen - haar sollicitatie brief raakte zoek. Ze afficheer de zichzelf ook als de vrouwelij ke Pim Fortuyn. Maar De Omke ring zal niet dezelfde fouten ma ken als de LPF, stelt ze. „Ik heb geleerd van wat er met de LPF is gebeurd. Anderzijds, voor een partij met zo veel onervaren mensen doen ze het ook niét slecht." Tot het begin van haar politieke carrière houdt Poorter (51) rust in haar huis in de Ai-dennen. (Advertentie) 30 aug t/m 12 Aept 200. bel 0900 33 000 33 THOLEN - De Thoolse replica van de legendarische boot De Kameleon mist dit jaar de Thoolse braderie. De boot wordt gebruikt voor filmopnames voor de tweede Kame leonfilm Kameleon Ahoy. Thoolse scouts bouwden de boot tien jaar geleden na, door een oude roeiboot op te knappen en te voorzien van een automotor. Een echte Ka meleon heeft nooit bestaan, daarom wordt de replica uit Tholen gebruikt voor de film. Niet alleen de boot schittert op het witte doek: bestuursle den van de stichting Kameleon Vaarders Zeeland krijgen een figurantenrol. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Een 31-jarige man uit de gemeente Goes belandde in de nacht van zondag op maandag in het ziekenhuis na een val met zijn scooter. Door onbekende oorzaak raakte hij op de Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinderen de macht over het stuur kwijt en ging onderuit. Hij liep schaafwonden op en werd over gebracht naar het ziekenhuis, zijn scooter raakte bescha digd. GOES - Het St. Willibrordcollege in Goes beschikt net op tijd over zeven extra noodlokalen. Die zijn nodig, omdat de aanwas dit schooljaar explosief is gegroeid. De plaat sing loopt volgens schema, waardoor de lokalen beschik baar zijn als de lessen woensdag 8 september weer begin nen. „Wij zijn heel blij dat het zo voorspoedig gaat", vertelt plaatsvervangend rector P. Bruys. „Het enige is, dat de in richting van de lokalen nog niet af is. We moeten nog vloerbedekking leggen en zorgen voor meubilair en lesma teriaal." De noodlokalen komen uit Wassenaar, waar de gemeente ze gratis kon komen ophalen. STAVENISSE - De hoofdrijbaan van de provinciale wég Tholen-Stavenisse (de N286) is tussen 1 september en 15 oktober drie weken lang afgesloten voor verkeer. Het gaat om het stuk weg tussen de Weelweg en de bebouwde kom van Stavenisse. Het wegoppervlak wordt gefreesd en er komt een nieuwe asfaltlaag. Fietsers en bromfietsers kunnen tijdens de afsluiting gebruik maken van het nieu we fietspad, het overige verkeer wordt omgeleid. Wan neer de afsluiting precies begint, is afhankelijk van het weer. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- meijer veroordeelde gisteren een 36-jarige inwoner van Bruinisse voor dronken rijden conform de eis tot vijftien maanden rijontzegging en 36 urn* werkstraf. De verdachte veroorzaakte op 27 mei dit jaar in Kapelle een ongeval door achterop een auto te botsen. Uit de blaastest bleek dat de man 1.080 microgram scoorde. Dat is vijf keer zo veel als is toegestaan. „Een verschrikkelijk hoog alcohol percentage. Dat is volstrekt onverantwoord gedrag", stel de de politierechter vast. In de strafmaat werd het onge val als strafverzwarend meegenomen. PELLE - De Goese hobby-fo- graaf Ad Lijnse exposeert van september tot en met 1 okto- [f in het gemeentehuis van Ka- tlle. Lijnse fotografeert met na- tnaluur. ijdens de expositie in het ge lentehuis van Kapelle ligt het cent op de bonte kleuren die aderen in de verschillende sei- enkunnen aannemen. Het me edeel van de werken bestaat I collages en verzamelingen. 1 foto's zijn gemaakt in aid-Beveland, maar ook in frika en de Verenigde Staten, leexpositie is de zien op maan- ig, woensdag en donderdag in 9 tot 16 uur en op dinsdag 1 vrijdag van 9 tot 13 uur. GOES - De laatste zaterdag van jtzomervakantie (4 september) lordt Goes omgetoverd tot kin- ierstad. In de binnenstad zijn er lilracties zoals een springkus- ai, schminken, een demonstra- jevan de jeugbrandweer en op- ïdens van diverse clowns. Ic nieuwe kinderburgemeester ■ndrea Geuze opent de dag om (130 uur in de trouwzaal van tl stadhuis. Zij krijgt voor één lig de ambtsketting om. Nieuw 6t jaar is een tent op de Grote Isrkt, waar Miss Nederland irjie de Regt kindermode- ■jxs presenteert en kinder- »r De Suzen en De Guzen uit ipelle optreedt. Op de Vlas- rkt kunnen de kinderen mo- jektegels maken met zelf mee- H nomen oude sleutels. De te- Is worden later opgenomen in bestrating van de Vlasmarkt. REDACTIE bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 460 AA goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) dHuibers Miekevan der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie tationspark 28 Postbus 31 ^60 aa goes lel: (0113)315500 pax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl internet «ww.pzc.nl "■mail: web@pzc.nl i^nrFrank Balkenende (10ES - Hoogbouw aan de Kat- tendijksedijk in de nieuw te bou- (en wijk Mannee in Goes, gaat raadsfracties te ver. Gestapel de bouw is mogelijk, maar dan a het hart of aan de zuidrand 1» de wijk. Gat was de teneur gisteren in de Goese commissie grondgebied. Ge gemeente heeft de uitgangs uren voor de wijk Mannee, r,arvan de de bouw moet begin- jen in 2007. in een nota samen- •rbald. ;a protesten van een aantal be- coners van Het Goese Meer heeft het college van burgemees- leren wethouders de maximale louwhoogte onlangs terugge- iracht van twintig naar twaalf teter. Niettemin handhaaft het eüegede mogelijkheid om com- .exen met drie tot vier bouwla- a neer te zetten op een af- land van 35 meter van de Kat- mdijksedijk. Voor bewoners van het Goese Meer is daarmee allerminst aan hun bezwaren tegemoetgeko men. Namens de Vereniging van Bewoners van het Goese Meer ageerde T. Jansen gisteren in de commissie tegen de bouwhoog te, die het landelijke karakter van het gebied te veel zou aan tasten. „De Kattendijksedijk en omge ving is cultureel waardevol en is een belangrijk uitloopgebied voor wandelaars, fietsers en rol stoelers. Als dat verloren zou gaan, wordt Goes een stukje ar mer." En dat gebeurt volgens Jansen als er een hoog complex uittorent boven de Kattendijkse dijk. Die verdwijnt 'in het niets'. Zij adviseerde de bouw hoogte op zes tot acht meter te houden en met schuine daken te werken. Wat ook meespeelt in de bezwa ren is dat toekomstige bewoners vanuit de hoogste etages in Man nee vrijelijk in tuinen in het Goe se Meer kunnen kijken. Verschillende commissieleden konden zich voorstellen dat ge stapelde bouw nodig is om de het plan financieel rond te krij gen, maar dan bij voorkeur in het hart of aan de zuidrand van Mannee. Ze wilden de dijk op tisch sparen. Daarmee was die discussie gevoerd. Ontsluiting Er was ook wat gesteggel over de ontsluiting van de nieuw bouwwijk. Het college denkt aan twee varianten via de wijk Noordhoek: vanaf de splitsing Ringbaan-Oost, Oranjeweg en Werflaan of vanaf de Werf- laan-Noordhoeklaan. De WD wenst echter een verbindings weg tussen Ringbaan-Oost en de Manneeweg, waarop de wijk Mannee kan aansluiten. Deze weg lost volgens de liberalen meteen ook sluipverkeer op in Kloetinge en op de Goese Meer- laan. „Twee vliegen in één klap", zei WDer S. Heijning. De WD voerde dit voorjaar al actie voor de verbindingsweg, die wordt geopperd in het ge meentelijke verkeers- en ver voersplan, door pamfletten te verspreiden in belanghebbende wijken aan de oostrand van Goes en dorpen Kattendijke en Kloetinge. Volgens wethouder M. 't Hart is het verkeersprobleem niet zo groot en is de verkeersintensi teit niet van dien aard dat die (kostbare) verbindingsweg di rect moet worden aangelegd. „Maar is het aan de raad om prioriteiten in de verkeerspro blematiek te stellen." door Rob Paardekam YERSEKE - De mannen die el kaar elke middag gezelschap houden bij het praathuisje aan de Meerpaalweg in Yerseke had den een prachtig uitzicht. Tot de gemeente een vergunning verleende voor een nieuwe loods, die pal voor het praathuis je werd gezet. Nu kijken de man nen tegen een achtergevel aan. Dat viel niet in goede aarde en dus deden ze hun beklag bij de gemeente. Die vind het ook een beetje sneu en daarom wil ze het kotje verplaatsen naar een an der plekje op de dijk, ongeveer zeventig meter verderop. Op dat stukje dijk rust echter de be stemming waterschapsdoelein den en dus mag het praathuisje er eigenlijk niet komen. Daarom wil de gemeente een vrij stel lingsprocedure volgen. Dat kan wel de nodige tijd in beslag ne men, waardoor de Yersekse man nen nog maanden tegen een muur aankijken. De gemeente wil het huisje daarom voor een tijdje gedogen op de nieuwe plaats. De mannen die elkaar elke middag gezelschap houden bij het praathuisje aan de Meerpaalweg in Yerse ke moeten nog maanden tegen een muur aankijken. foto Dirk-Jan Gjeltema theater op locatie in Zeeland opera SWEETHEART COME op de Westkappelse Zeedijk ma 30 aug t/m wo 1 sept vr 3 en za 4 sept di 7 en wo 8 sept vr 10 en za 11 sept 20u30 Westkapelle Domburg 22.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35