Zwarte Polder zout en zoet iMr Bij de slager elke week een koehuid ophalen Nieuwe Raadkaart Op 'n dag eit t'n d'n aoftocht geblaèze ONDERWEG dinsdag 24 augustus 2004 Het gebeurt alleen in de zomermaanden dat er honderden mensen, vooral als het mooi weer is, dage lijks door het natuurgebied trekken. Nee helaas, niet om van de natuur te genie ten, maar van het strand. De Verdronken Zwarte Pol der, een gevarieerd complex van duinen, schorren, slik en zand, ligt namelijk tus sen de bewoonde wereld (met vele campings) en het strand. Om de verstoring van de na tuurwaarden te minimalise ren, heeft de beheerder van het gebied, de Stichting Het Zeeuw se Landschap, een plankier aan gelegd. De strandgangers lopen rechtstreeks over het plankier naar het strand. Waarschijnlijk hebben ze geen idee van het unieke karakter van dit gebied. Gelukkig blijkt er wel interesse voor. De excursies die in de zo mermaanden iedere dinsdaga vond gehouden worden, worden door vele belangstellenden be zocht. Het grootste deel van de deelnemers zijn. jawel, toeris ten. De Verdronken Zwarte Polder is ontstaan door een dijkdoor braak in 1802. Het water stroom- Slechts bij hoge vloed loopt de Zwarte polder nog onder water. De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. de de in 1623 aangelegde Zwar te Polder binnen. Het gebied is deels opnieuw bedijkt: de Her- dijkte Zwarte Polder. Het ande re deel bleef via de bres die in de duindijk geslagen was, in con tact met de zee. Het in- en uit stromende zeewater vormde geu len in de voormalige akkers en zette klei en slib af. In de loop van de tijd verzandde het ge bied. Slechts bij hoge vloed loopt het zoute water nog naar binnen. De wind heeft de voor malige zeedijk overstoven met zand, waardoor zich duinen ont wikkelden. Zij begrenzen het ge bied aan de kant van de zee. Aan de landkant wordt het be grensd door een zeedijk. Daarop ligt een fietspad, dat een prach tig uitzicht biedt over de Ver dronken Zwarte Polder. Toch moet je door de knieën om het gebied beter te leren ken nen. Er groeien namelijk unieke plantensoorten. Dat is te dan ken aan het feit dat er invloed is van zowel zout zeewater als van zoet regenwater, en dat de bo dem zowel zand als klei bevat. Een redelijk bekend plantje is zeekraal. Om te ontkiemen en te groeien heeft het zoet water no dig. Het leeft echter in een zout milieu. Bij een regenbuitje in het voorjaar heeft het plantje slechts een half uur nodig om te ontkiemen en de eerste wortel tjes te vormen. Dat rappe tempo is nodig om overspoeling door het zoute water van de vloed voor te zijn. Een andere plant is de zoutmel- de. Die past zich aan het zoute milieu aan, door het zout uit te scheiden. Als je goed kijkt, kun je aan de onderkant van de smal le blaadjes de uitgescheiden zoutkristallen zien. Meer rich ting het strand, waar de bodem puur uit zand bestaat, groeit het zeepostelein. Dat is een echte pionier. De plaatsen waar het zand alles heeft overstoven, is een goede voedingsbodem voor dit geel/groene lage vetplantje. De blaadjes zitten kruisgewijs en dicht opeen aan de stengel. De bovenste bladeren fungeren op die manier als parasolletje voor de onderste. Nog zo'n bijzonder plantje is de zandzegge. Het ziet er uit als een grijsgroen gras. De wortel lijkt wel een telefoonkabel! Die kruipt namelijk onder de grond, en kan meters lang kan worden. Aan deze wortelstok ontsprin gen scheuten op een afstand van zo'n vijf centimeter van elkaar. De soortenrijkdom van de plan ten in de Verdronken Zwarte Polder is ook te danken aan de schapen die in een deel van het gebied lopen. Door hun gegraas worden de sterkere plantensoor ten ingeperkt, en ontstaat een voedingsbodem voor meer kwetsbare soorten. Het Drentse heideschaap is een sterk ras, dat weinig verzorging nodig heeft. Omdat het water in het terrein te zout is, zorgt Het Zeeuwse Landschap voor schoon drink water. In de tijd dat de vrouw tjes moeten lammeren, in het foto Carolien van de Kreeke vroege voorjaar, krijgen de scha pen onderdak in een schuur in Oostburg. Het duinstruweel dat zich ont wikkeld heeft aan de binnen kant van de voormalige zeedijk vormt een ondoordringbaar ge heel. Bramen domineren. Aan koebramen, die herkenbaar zijn aan de dikke stengels, vormen zich in het najaar grote, zoete bramen. De vruchten van de dauwbraam smaken wat wrang en zijn blauw/grijs van kleur. In de streek dragen ze de naam 'schimmelkousen'. Naast bra men staat er vlier, sleedoorn, hondsroos, meidoorn en duindoorn. Op het hoogste punt van de wan delroute, bovenop het duin, is een uitkijkpunt. Het feit dat het bankje steeds weer onder gesto ven wordt met zand, illustreert de dynamiek van het duin. Vanaf dit punt heb je prachtig zicht over het grote gebied. Carolien van de Kreeke Staatsbosbeheer biedt van daag de mogelijkheid om nachtdieren te kijken bij het Bos van Erasmus en De Knok- kert. Vertrek om 21.30 uur van af parkeerplaats de Knokkert, Knokkertweg, Nieuwvliet. Deel name: €2,-, kinderen, €1,-. Staatsbosbeheer houdt vandaag een wandeling door de bossen van Westerschouwen. Vertrek 19.00 uur vanuit de excursie- schuur, Kraaijensteinweg, Wes- tenschouwen. Deelname: €2,-. Aanmelden bij VW Schou- wen-Duiveland: 0900-2020233. Vandaag kan er, onder leiding van Staatsbosbeheer, een excur sie per paardetram gemaakt worden door natuurgebied Ture luur. Vertrek om 18.30 uur, vanaf Res taurant Heerenkeet. Deelname: €7,50, kinderen, €5,50. Het Zeeuwse Landschap (HZL) houdt morgen een natuurexcur- sie in de Verdronken Zwarte Pol der bij Nieuwvliet. Vertrek om 19.30 uur vanaf parkeerterrein Zeedijk, Nieuwvliet-Bad. Kos ten €1, kinderen €0,50. Morgen kan er met een gids van Staatsbosbeheer naar nachtdie ren gekeken worden in het Braakmanbos bij Hoek. Vetrek om 21.30 uur vanaf recreatiecen trum De Braakman. Prijs: €2,-, kinderen: €1,-. HZL leidt wandelaars morgen rond in het Verdronken Land van Saeftinghe. De zware tocht is niet geschikt voor hartpatiën ten, minder validen en kinderen onder de 10 jaar. Laarzen en re servekleding worden aanbevo len. Vertrek om 14.00 uur bij het be zoekerscentrum Saeftinghe, Em- maweg 4, Nieuw-Namen. Deel name: €5, €2,50 voor kinderen. Staatsbosbeheer houdt morgen een excursie door natuurontwik kelingsproject De Prunje op Schouwen. Vertrek 13.30 uur bij de boerde rij aan het eind van de Prun- jeweg, Serooskerke. Deelname: €2, kinderen €1,-. Aanmelden bij VW Schouwen-Duiveland: 0900-2020233. HZL leidt donderdag een excur sie door natuurgebied het Zwin. Vertrek 10.00 uur bij bezoekers centrum 't Zwin, Retranche- ment. Deelname: €3,50, €2,- voor kin deren. In de Meeuwenduinen bij Wes- tenschouwen houdt Staatsbosbe heer donderdag een excursie. Vertrek om 19.00 uur vanaf de uitkijktoren aan de Weijdeweg. Deelname: €2,-. Aanmelden bij VW Haamstede: 0900-2020233. Staatsbosbeheer houdt vrijdag een speciale excursie over kunst en natuur in het kunstbos in Axel. Vertrek vanaf de waterto ren in Axel om 19.00 uur. Deel name: gratis. N a t uurbeschermi ngsvereni ging 't Duumpje houdt zondag een excursie bij Paulina schor, tus sen Biervliet en Hoek, over de steltlopers. Vertrek om 12.45 uur vanaf het monument nabij Paulina schor. Deelname: gra tis. In Middelburg wordt zaterdag een bomenexcursie gehouden. Deze gaat langs de monumenta le en exotische bomen van de binnenstad. Vertrek: 11.00 uur, vanuit De Drukkerij, Markt 51, Middel burg. Deelname: €1,20 en kinde ren €0,50. Maandag houdt 't Duumpje een wandeling door de landerijen van Strijdersgatpolder. Goed schoeisel, bijvoorbeeld laarzen is een aanrader. Vertrek om 19.00 uur vanaf de parkeer plaats bij het Erasmusbos. Deel name: gratis. Onder leiding van een gids van 't Duumpje is er een fietstocht (20 km) van Breskens naar Hoofdplaat, vice versa. Vertrek om 19.00 uur vanaf Breskens, op de hoek Dorpsstraat, Grote Kade. Deelname: gratis. Intussen is 't eêl gewoon oare dat t'n d'r nie mir is. Z'n flui- te in 't vrolijke geluud van k'ding k'ding op de rails. De kleine stasieonnetjes midden in de durpen in oe de buurtbewo ners uutliepe om deêl te neme an de gezéllige drukte van an- kommende in vertrèkkende mén sen. De daègelijkse wagon, van in naèr Zurrikzeê, volgelaèje mee studènten van de ambacht- schole, mulo in hbs. Die goeie aauwe R.T.M. van oöns. 'n Loco motief as 'n butterdoaze mee "n openieng an de ziekaante, in 't zwarte gezicht van de machi nist. Stilzwiegend eit 'n de pupe an Maèrten egee. Op 'n dag eit t'n stiekem d'n aoftocht geblaèze. 'k Zou ni mi wete wanneer dat ewist eit... Ma dat kan ok wél aan mien lègge. Ik was d'r ok zö eêne die docht dat 't gos boven de Moerdiek groener was as bie oöns. Ma mee schaède in schaande bin m'n wies oare, ménsen. Noe zitte m'n uren ach ter 't stuur van d'auto om genoe gen te neme mee bruggen in dammen, die van oónze eilan den aollemaèle schiereilanden emaèkt Die oónze Zeêuwse stroamen tot binnewaètertjes lie- te oare, waè de geur van 't droa- gende klapperwier in schèllep- dieren is verdwene. Nie ver keerd, ma toch... Van èrregens an de uutènden van zijn aèderen tot an z'n arte in de Rozenstraète van Rotter dam zurregde de R.T.M. vö vei lig vervoer van ménsen in vracht. Bolussen In 't naèjaèr wiere de goederen wagons op kleine rangeerterrein- tjes gelaèje mee beslikte glibbe rige sukerpeeën vö Dinteloard, die oöns zeker stélden van 't zoe te kommetje thee, in die lékkere brune zeêuwse bolussen. As m'n vroeger in de Rozen straète in Rotterdam an ekom- me waère, verkeerden wilder plotselieng in 'n eêl aandere wè- reld. Zö vérs van tussen de koeien keke m'n vanoönder de klèppen van oónze pètten op te- ge de oage gevels van de groate stad, in oónze oagen minstens van 't kaliber van New York. As m'n noe in diezèlfde buurte kom- me zie m'n oe m'n oöns in vroe ger jaèren daèrop verkeken Fiets Mien eige durpje is van 'n spoor lijn verstoke gebleve, M'n laège tevee buten de route, begriep je wé. Daèrom m'n bie oöns 't ver lies nie zö aard evoeld as in de west'oek van Schouwen, Zurrikzeê, Noardgaauwe en in Duvelaand. Wilder moste eêst op de fiets naè Zurrikzeê om plaèse ,te neme op de aarde oute bankjes in de trein. Dan op Zie- pe mee de boat naè Numans- durp en dan wï vaèrder mee d'n tram naè Rotterdam. Naè bie- naè 'n dagreis stienge m'n dan in Oöllaand in mit gin mogelijk' eid zou je diezèllefde dag nog naè je durp terug kunne kere. Daèrom wier dat eiland deü oöns soms jaèren achtereên nie verlaète. Verdriet ao m'n daè nie van. M'n wiste ommes nie be ter. Ok in mien eige durpje eit d'n tied nie stil estaè. Lèt wèl, je oar mien nie zégge dat oöns durp d'r nie moai uut ziet. De aauwe kotjes bin mit hulp van de rampe in 1953 verdwene. Uzen bin gerestaureerd, 'n Nieu we straète is gebouwd op de plèkke waè 'k vroeger in mien bédde lag. Toen koerden in de oage iepen in de durpsring nog de outduven. Ik kénde de liedjes uut mien aod want ik lag d'r daè- gelijks naè te luustere. Ik wist precies as t'n an de laoste regel bezig was. Overleden Deze weke bin m'n d'r nog 's op bezoek ewist. De jaèrlijks terug kerende erdenkieng van de doad van 'n paèr zeer geliefde familie leden. 'n Aandere bezoekster die m'n op 't kèrrek'of ontmoetten bleek de echtgenoate van 'n goeie vriend uut mien jeugd, die énkele maènden daèvö overle den was. Dat eit mien toch meer edaè dan ik aonvankelijk edocht ao. Ik weet nog zö precies oe d'n d'r vroeger uutzag. Oe d'n daège- lijks langs oönzen tuun kwam mee de mèllekbusse om vö z'n groatmoeder de mèllek te bezur- rege. Zö dunne oónze rijen uut mèn- sen, in niemand die 't kan te- gen-aauwe. As m'n mekaore dan nog 's ontmoete is dat meêsta op 't kerrekóf of in 'n cre matorium. Tot dien tied m'n van mekaore nie ewete of m'n d'r nog waère. Soms as mien vraauwe 'n paar boodschappen doet in Zurrikzeê, wacht ik mee oönzen oönd in de auto op d'r. Dan kiek ik naè de ménsen in perbeer ik ze te herkènne, overigens zoönder succes. Rollator Mien zus zeit: „Dat komt omdat je bie de verkeerde generaosie zit te zoeke. Jij kiekt alleêne ma naè ménsen die gries bin. Ma je mö kieke na ménsen die gries bin in bovendien mee 'n rollator loape." Dan realiseer ik m'n eige da dat mien generaosie is. Misschien bin d'r nie zó vee mi over eé. Wat m'n nie aollemaèle mee emaèkt in oöns leven Mobili- saosie, oorlog, de rampe van 1953, in de naèoorlogse kaansen om van je leven 'n succes te maè- ke. Want laè m'n eerlijk weze mén sen, d'r is ok vee ten goede veraanderd. Wie ao d'r van kun ne droame da t'r zó wat bie ie der van oöns 'n autootje vö de deüre zou staè in da m'n tiental len keren naè Spanje ewist om in 'n paèr weken oónze buuk bruun te laète bakke. Laè m'n dus nie oöntevreeje weze. De R.T.M Mee aol die auto's kunne m'n die noe wè misse. Joop van Zijp Een lange dorpsstraat met leibomen. Dat moet wel We- meldinge zijn, constateert een flink aantal inzenders naar aan leiding van de raadkaart van vo rige week. Ze hebben het bij 't verkeerde eind. De ansichtkaart die in 1904 door ene Dien ver zonden werd aan de jongeheer W.L. Mulder te Zwolle, is een afbeelding van de toenmalige Dorpsstraat in Oudelande. Een uitgave van Th. de Bart Wz; fo to en lichtdruk zijn van Gebr. Van Straaten, Middelburg. Vroeger stond de straat bekend als Doelstraat, tegenwoordig is de naam Burgemeester Van Lierestraat. De woning halver wege links met uithangbord was de winkel en bakkerij van J.P. Jansens, later C. Douw, schrijft J.J.P. Remijnse uit Ka- pelle. ,,De travalje is van de smid Joh. Meeuwse. Op de ach tergrond de woning van Koetse, de timmerman, later verkocht aan Wirtz zijn schoonzoon en die heeft het huis verkocht aan A.J. Wirtz uit Kamerland." De woning links met de blinden is nog bewoond geweest door overgrootvader W. Remijnse (bijnaam Thomas) van deze in zender „De huizen zijn afgebro ken en op deze plaats wonen nu mijn voormalige buren, M. den Herder." J.C. Schrijver uit Krabbendijke geeft aan dat in het witte huis op het eind van de straat slager C. de Jager woonde. „In de jaren vijftig kwam ik wekelijks langs om een koehuid op te halen van de slacht. Gelukkig was de 'straat' toen geen 'weg' meer, dus ver hard met steen." Volgens M. van Sabben uit 's-Gravenpolder werd de smid se van Meeuwse later overgeno men door A. Sommeyer. „Naast de winkel van Jansens, later Ti ne Jansens, de hervormde pasto rie. Aan de rechterkant, niet op de foto te zien, staan een klap- banke, de kerk en de herberg-ca- fé. Oudelande is vooral mooi om zijn leilindes. Nog steeds." M. Mol uit Middelburg merkt op dat de foto genomen is vanaf de plek waar de Achterweg be gon. De moeder van C. Cappon uit Heinkenszand (geboren in 1885) verstuurde ooit een an sicht met daarop vijf kleine af beeldingen van Oudelande. „Eén ervan lijkt precies op de afgebeelde foto in de krant, al leen met andere personen. De kaart werd tussen 1900 en 1910 verzonden aan een kennis op de Hollandse hoeve, bij de familie De Jager." Ook C.M. de Meester uit Goes wijst op de niet-zichtbare klap- bank. rond een prachtige kas tanjeboom. „In één van de hui zen links wachtte ik bij de fami lie Jac. Huissoon in oktober 1944 de bevrijding af." M. C. van de Voorde uit Goes weet de kaart thuis te brengen dankzij de zomerse fietstochten door de Zak van Zuid-Beveland. Aardig te weten is dat het wa pen van Oudelande een zoge naamd 'sprekend' wapen is: een oude man. De in 1962 door de destijds zelfstandige gemeente raad ingestelde vlag met drie ba nen blauw-zwart-groen geeft op symbolische wijze het oude land weer; de banen verbeelden lucht, aarde en water. Door de vorming van de Zwake in 1014 lag Oudelande lange tijd met Borssele en Baarland op een ei land. De niet-zichtbare kerkto ren uit de veertiende eeuw be hoort tot het oudste type Zeeuw se torens. Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: L.W.A. Minneboo, Ter- neuzen, C.J. Matthijsse, Oude lande en J. Zuidweg, Kapelle. De nieuwe raadkaart uit Hans Lindenberghs collectie werd in 1943 verzonden; één jaar later veranderde het beeld drastisch. Vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderhe den over oude en nieuwe situatie zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 28 augustus worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Drie waar debonnen zijn beschikbaar voor goede oplossers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22