PZC De Zwaakse Weel krijgt de ruimte Retranchement is nog steeds een vesting weerwoord Ziltig zoet in de Zwarte Polder 22 Oudelande mét travalje 22 Samen sterk voor gezonde Schelde 23 Zweten op Kanaal door Walcheren 23 NAAR BUITEN Redactie bijlagen: 0113-315680 jyww.pzc.nl F.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: woord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 24 augustus 2004 Gelijk Sint Barthel, zo ook het najaar (Sint Bartholomeus is 24 augustus) Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen, suggesties en weerwoorden zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC: postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl De Zwaakse Weel staat bekend als een van de mooiere natuurgebieden in Zeeland. Geliefde plek voor het maken van bruidsfoto's. Als het aan beheerder Vere niging Natuurmonumenten ligt, wordt de Zwaakse Weel nóg mooier. Door ver dubbeling van het huidige natuurgebied krijgt de weel - eigenlijk geen weel, maar restant van de brede Zwake - veel meer ruimte. Dat komt de natuurwaarden, die nogal te lijden hadden van agrarische activiteiten, bijzonder ten goede. de hele Boonepolder aan de Bie- zelingse Ham. Het water in het gebied is nu zoet en dat blijft zo. Ontpolde- ren is niet aan de orde. Daar voor liggen de polders te hoog opgewassen. Door de verhoging van het waterpeil is het nodig dat het gebied een eigen water systeem krijgt, om zo te voorko men dat omringend cultuurland te nat wordt. Beijersbergen on derstreept dat de nieuwe inrich ting ook waterberging oplevert, zeg maar opvanggebied bij over vloedige regen. Opvallende verandering is dat het boeren tot aan de kreek ver leden tijd is, stelt Boon. „Geen mais meer tot aan het water. Het landschap wordt veel mooier." John Beijersbergen schildert het toekomstbeeld: het water van de getemde stroom- geul, de natte moerasachtige graslanden met rietvelden, bloemrijke graslanden en langs hogere randen struweel en bos jes. Streekeigen, dat speekt. De Oosterzwakepolder blijft open. In de Boonepolder komt een hoekje moeras en vooral vochtig/droog grasland. „Einde lijk eens een fatsoenlijk natuur ontwikkelingsproject op Zuid/Beveland", verzucht hij. „Daar hebben we lang op moe ten wachten." Arjan Boon geeft aan dat de be- foto Mechteld Jansen volking bij de uitwerking van de plannen betrokken wordt. Daar willen Natuurmonumen ten en de provincie flink werk van maken, zodat de inspraak geen wassen neus is. Op 4 sep tember wordt een speciale Zwaakse Weeldag georgani seerd. „We zetten in op zo'n dui zend bezoekers. Onze districts commissie is er uiteraard, er zijn informatiekramen over het herinrichtingsplan en de moge lijkheden voor recreatief mede gebruik. Ook houden we rond wandelingen. Tevoren versprei den we een huis-aan-huis een folder." Met de aan- en opmer kingen die de mensen aanrei ken, gaan Natuurmonumenten en de provincie serieus aan de slag, Verzekert Boon. Als aanzet worden voor het recreatief mede gebruik enkele mogelijkheden op een rij gezet. Het is de bedoe ling de bestaande wandelroute anders in te richten, onder meer dichter langs de kreek. Ook kan langs de oude spoorlijn een pad komen, richting Westerschelde. Boon vindt het belangrijk dat de natuurwaarden niet aange tast worden door een toestroom van bezoekers. „Je moet het dus uitgekiend vorm geven." Hij hoopt dat de herinrichting in 2005 kan beginnen. Rinus Antonisse John Beijersbergen, voorzit ter van de provinciale werk groep Natuurontwikkeling, ziet het helemaal voor zich. Een groots halfopen landschap, met als opvallende onderdelen de kreekrest en de befaamde bloem- dijken. Aan de westkant aanslui tend op het besloten heggenland- schap van de Zak van Zuid-Be veland en in het oosten de zee dijk met erachter de weidse Wes terscheid e. In zo'n gebied is het voor dieren en planten goed toe ven. Trouwens - ook de recreant en de plaatselijke (recreatie)on- dernemers varen er wel bij. „Het zal heel fijn zijn als de tot een slootje verworden kreekrest Oosterzwake weer beter zicht baar wordt in het landschap", zegt Beijersbergen. „Je krijgt ook fantastische laaggelegen, vochtige weilanden. Die hebben zó veel mogelijkheden." Wat hem betreft komen er nieuwe kansen voor het waardevolle, bijna overal verdrongen veen- mosrietland (dat zo wonderlijk meeveert als je erover loopt). Beijersbergen legt uit dat het niet de bedoeling is de opper vlakte van het open water te ver groten. Wel wordt het waterpeil verhoogd, zodat er tussen water en land een pias-dras overgangs gebied ontstaat. „Zo verzachten de harde grenzen in geleidelijke overgangen", legt hij uit. De moerassen en natte graslanden waren er vroeger ook, met bijbe horende vogels als de roerdomp en porseleinhoen. Die zijn vertrokken, maar Be ijersbergen rekent op hun terug keer. Dat moet, als de leefom standigheden weer gunstig zijn, lukken. „Het porseleinhoen heeft hier tot in de jaren tachtig gebroed", weet hij. „Otters za ten er vroeger ook. Ik heb nog de verhalen gehoord hoe er op ze gejaagd werd. Op hun terug keer mikken we echter niet." Arjan Boon van de Vereniging Natuurmonumenten is blij met de aanzienlijke uitbreiding. Lan ge tijd vormde een boerenbe drijf in het terrein een hinder lijk aanwezig obstakel. Dat is nu aangekocht. Van de opstal len blijft alleen het te restaure ren woonhuis met schuur staan, De Zwaakse Weel vanuit de lucht gezien, met op de achtergrond Kwadendamme. foto Willem Mieras Vissen in natuurgebied de Zwaakse Weel. op een aanwas omringd door wa ter; de rest wordt gesloopt. „We willen het, met een aantal beper kingen, verhuren of verkopen", vertelt Boon. De uitbreiding van de Zwaakse Weel is opgenomen in het groen-blauwe netwerk dat door de hele provincie tot stand moet komen (de ecologische hoofd structuur genaamd). Nog niet alle grond is voor natuurdoelen verworven, maar met de herin richting wordt daarop niet ge wacht. Behalve de omgeving van de Zwaakse Weel zelf, wordt ook de rand van de Oos terzwakepolder aangepakt en Drie ganzen staan doodstil in de fraaie tuin van een schilderachtig huis in Retran chement. Beelden of...? Maar dan keren ze, als op commando, nuffig hun achterwerk naar de wandelaars toe. De tuin ligt aan het wandelpad langs een watergang, afgezet met treurwilgen. De ene fraaie tuin komt na de ander. Veel bloeiende lavatera in zachtroze en in de wind wiegende rozen. Bij één van de witgeschilderde huisjes staat een blauwe bank met de tekst 'Una giomata parti- colare'. Je zou er bijna de rest van de dag op vertoeven. Maar dat is niet de bedoeling. Doel van deze dag is de Wallen- route over de vestingwallen van Retranchement. Een wandeling met een historisch accent. Im mers, na de herovering van Sluis werd in 1604 in opdracht van Prins Maurits een nieuwe versterking op de rechteroever van het Zwin aangelegd met de fraaie naam Retranche- ment-Cassandria. Cassandria is in onbruik geraakt, Retranche ment bleef tot op de dag van vandaag. Retranchement is het Franse woord voor verschansing. En dat was ook het doel van de ver sterking: aanvallers de toegang tot het Zwin beletten. De aar den vestingwallen zijn nu toe gankelijk voor een ieder die dat wil. De dorpsbewoners maken er in ieder geval dankbaar ge bruik van om er hun avondom metje over te maken. De route is duidelijk aangege ven en begint op de Markt. Maar veel wandelaars starten volgens R. Tierrens bij 'zijn' WV-informatiepunt aan de Zwinstraat, vanwege de parkeer- mogelijkheden daar. Hij runt ho tel 't Zwin, verhuurt fietsen, scooters en quads (zo'n klein vierwielig motorvoertuig), bezit ook de frituur ernaast en wijst en passant wandelaars de weg over de wallen... Daar beginnen wij dus ook. Na een paar minuten komen we bij de voetbrug en daar wacht een onaangename verrassing in de vorm van een stopbord en prik keldraad. Dat maakt de brug tot een onneembare vesting. Wat nu? Op onze schreden terug. Tierrens weet van niets en raadt aan de wandeling elders te be ginnen. Op zich is dat geen pro bleem. Overal staan de bordjes Wallenroute, dus in feite kun je op ieder punt in de route begin nen. Op naar de Markt. Het is nog vroeg in de ochtend en er is wei nig volk op de been. De Markt is rustig, de terrasstoelen nog leeg. Er is weinig dat doet denken aan het verre verleden, toen de Markt dienst deed als exercitie plein voor de soldaten van het garnizoen dat binnen de wallen was gelegerd. In 1644 verrees de stenen bebouwing aan het plein. Eerst een woning, gevolgd door herberg, muziekkiosk en kerk. Later werd er ook een school ge bouwd. die nu dienst doet als dorphuis met de naam d'Ouwe Schööle. Een schilder is er druk bezig. Het markante gebouw stamt uit 1884. Even verderop vraagt een molen de aandacht. De houten stan derdmolen (bouwjaar 1643) is nog één van de vier molens van dit type die zeeland telt. De mo len maakt onderdeel uit van het project Ruimte voor molens, ge financierd door de Europese Unie-Intereg IH en Euregio Scheldemond, zo valt te lezen op een groot bord aan de voet van de houten molen. Bij het op de wind zetten van de wieken, het kruien, wordt bij dit type de hele molen gedraaid. Wat heel bijzonder is om te zien. Even verder gaat de route de be bouwde kom uit en de wallen op. Deze authentieke aarden wallen vormen een natuurmonu ment en zijn in handen van Het Zeeuwse Landschap. We lopen langs een watergang met de fraaie naam Contre Escarpe, dat betekent extra verdediging, de buitenste gordel. Een schitte rende omgeving. Het water is de verblijfplaats van onder meer de zeldzame boomkikker, die al leen in deze buurt nog voor komt. Het diertje is, meestal in de avonduren, te herkennen aan zijn wat kefachtige gekwaak. Koolwitjes fladderen rónd en li bellen zweven over het waterop pervlak. Even later is in de Contre Escar pe een met gras begroeide heu vel te zien. Daar lag ooit het fort Oranje Nassau. Prins Maurits liet het in het midden van de Tachtigjarige Oorlog, in 1621 bouwen. In het noorden liet Maurits fort Oranje neerzetten en tussen beide forten werden wallen, bastions en grachten aangelegd. Fort Oranje Nassau werd tijdens een zware storm door de zee weggeslagen. Verderop komen drie mannen aangelopen. Medewerkers van het Zeeuwse Landschap zo blijkt en zij hebben een simpele verklaring voor de wegversper ring die we eerder tegenkwa men bij de voetbrug. „Het Zeeuws Landschap 'huurt' koeien van een boer om het ge bied hier te begrazen. Die koeien moeten we af en toe ver plaatsen. Dan zetten we de boel af", verklaart veldmedewerker Adri de Zwart. Zijn collegae Piet en Peter knikken eensge zind. „We gaan de spullen nu weer opruimen." We zien een aantal Belgische witblauwen rustig grazen. Ze hebben hun plek snel gevonden. We steken vervolgens de Dorps straat over en gaan aan het ein de van de Killedijk het schelpen pad op. Al snel valt het oog op een witte grenspaal. Niet zo maar één, het is dé beruchte 364, onderdeel van 'De drieling van Retranchement'. In 1843 be sloten België en Nederland dat de grens in het midden van de Zwingeul zou komen. Aan weerszijde van de geul kwamen zogenaamde verklikkers, deze witte grenspalen. Toen de geul werd ingedamd kon de definitie ve paal geplaatst worden. Nog een stukje Dorpsstraat en opnieuw het Schelpenpad op. Een laatste blik op de duinenrij en het strand van het Zwin en via de Molenstraat terug naar de Markt. Als we nog even bij de brug gaan kijken, zien we het drietal wegsjouwen, één met het prik keldraad, een ander met het stopbord op zijn rug. Annemarie Zevenbergen Contre Escarpe Retranchement BELGIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21