Natuur Scheldebekken krijgt geen voorrang Gedupeerden miljoenenstrop gezocht Thailand tekent met Nederland verdrag over gevangenen 7J l~gl4° Zeeuwse landbouw verliest monopolie in de polders eeuw steekt oosendaler iet priem in rug Zoeken naar vermiste recreanten gestaakt Cipiers VS voorgeleid Raar jaar voor zeehonden Finalekans Bos en hockeysters 17 t/m 19 Windhoos houdt huis 22° Neerslagrijk VersPreid regen- en onweersbuien. Aantrekkende zuidwestenwind en maxima rond 21 graden. 246e jaargang no. 199 insdag 24 augustus 2004 nummer 1,20 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland en Thailand hebben gistermiddag het verdrag getekend, dat het voor gevangenen mogelijk maakt een deel van hun straf in eigen land uit te zitten. Het duurt nog enkele maanden voor het verdrag in werking treedt. De Tweede Kamer heeft de rege ring onder druk gezet om de overeenkomst met Thailand te sluiten. Dat omdat de gedeti neerden in dat land onder erbar melijke omstandigheden in de gevangenis zitten. Thailand be straft met name drugsdelicten zeer zwaar. De bestraffing in Nederland wijkt zo veel af van de Thaise praktijk dat minister Donner van Justitie eerder geen moge lijkheden zag voor een akkoord. Het verdrag regelt dat gedeti neerden als er een einduit spraak is van de rechter - er mag geen beroep meer lopen - én ze een deel van hun straf heb ben uitgezeten, kunnen vragen om de resterende straf in eigen land uit te zitten. Iemand die in Thailand levens lang heeft gekregen voor drugs handel kan na acht jaar gevange nis zo'n verzoek doen. Probleem is dan nog wel dat er vervolgens volgens de Nederlandse opvat tingen geen 'reststrafmeer is en de gedetineerde meteen bij aan komst op Schiphol zou moeten worden vrijgelaten. Bangkok heeft zich daar steeds tegen verzet, maar minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft afgesproken dat Thailand accep teert dat in Nederland de Neder landse regels zullen gelden. GPD door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De landbouw heeft niet langer het monopolie op het gebruik van de Zeeuwse polders. Nu zijn voor deze gron den andere economisch belang rijke activiteiten ook mogelijk en zelfs wenselijk. Dat geldt in elk geval voor de polders langs de deltawateren. Directeur M. Hemminga van stichting Het Zeeuwse Land schap merkte dit gisteren in Vlis- singen op bij het begin van de campagne De Schelde Natuur lijk! „De Zeeuwse economie is geen zuivere landbouweconomie meer, zoals vroeger. Daar hoort dan ook bij dat er een heroriën tatie moet zijn op het gebruik van grond, waar vroeger geen discussie over mogelijk was." Hemminga maakte zijn opmer kingen met het oog op de Schel- de-visie van de Neder- lands-Vlaamse natuur- en mi lieubescherming. Daarin wordt gepleit voor ontpolderen ter ver groting van veiligheid en natuur lijkheid. „Bij het toelaten van getijdenin- vloed kunnen kustpolders ook een rol spelen bij het uitbouwen van de aquacultuur in de provin cie", betoogde Hemminga. „Of een impuls geven aan het toeris- tisch-recreatief product van de streek." In het kader van De Schelde Na tuurlijk! zijn tien concrete plan nen voor ontpoldering en na tuurontwikkeling aangegeven, pagina 13 natuurherstel gaat voor verdieping LLAND - Een 59-jarige osendaler is zondagmiddag n het Spuikanaal in Rilland it een priem in zijn rug gesto- n. De man had even daarvoor i woordenwisseling gehad il een man uit 's-Gravenpol- len twee mannen uit de ge uite Reimerswaal. i slachtoffer was rond drie taan het vissen in het Spuika- il in Rilland, vlak bij de fekraksluizen, waar ook een [tal mannen bezig was met ijetski. Toen de twee vissen- echtparen klaagden over het nag van de mannen, onstond woordenwisseling. Dat leid er uiteindelijk toe dat een «de drie mannen met een ijze- i priem op de 59-jarige man t Roosendaal instak en hem «keer in zijn rug raakte. De asendaler moest in het zieken- s worden opgenomen met «longperforatie. daders hebben zich vrijwil- gemeld op het bureau, toen koorden dat ze gezocht wer- KATWIJK - De politie en de reddingsbrigade in Katwijk hebben gistermiddag hun zoektocht naar een 62-jarige vermiste Duitser gestaakt. De hele dag is op zee (foto), het strand en in de duinen gezocht, maar dat leverde niets op. De Duitser wordt sinds zondagmiddag vermist. De zoekactie kwam zondag op gang nadat fami lie de kleding van de man op het strand bij Katwijk had gevonden. Ook een 38-jarige man die sinds zaterdag op het IJssel- meer verdween, is niet gevonden. De Waterpolitie heeft gisteren twaalf uur lang met drie boten en twee duikers op het IJsselmeer bij Lemmer gezocht, maar zonder re sultaat. Omdat drie dagen zoeken niets heeft opgeleverd, is de speurtocht definitief beëindigd. De vermiste was vrij dagavond met twee vrienden vanuit Lemmer vertrok ken om te gaan vissen op het IJsselmeer. Wegens het slecht weer besloten ze zaterdagochtend met hun ijze ren schip en een rubberboot terug te varen naar Lem mer. Toen een van de scheepjes op drift raakte, sprong de 38-jarige in het water om het vaartuig weer op koers te brengen. Na korte tijd verdween hij onder water. foto Huibert Guijt/ANP Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Buitengebied: 21, 22 en 23 nrRinus Antonisse LISSINGEN - Minister ternian van Landbouw, aluur en Voedselkwaliteit dl de natuur in het Schel lakken geen voorrang bo- dtoegankelijkheid en vei- heid. Hij zei dit gisteren Den Haag bij de start u de campagne De Schei- Natuurlijk! [Nederlandse kabinet maakt fe wel sterk voor een samen- igende uitvoering van het teluik natuurlijkheid/veilig- ü'toegankelijkheid, verzeker- Veerman. Ook de nieuwe amse regering staat daar vol ts hem achter. minister erkende dat de na- ir m het Scheldebekken het ard is hersteld en behouden iforden. bar het is wel een afweging evele belangen", aldus Veer- n, die als voorbeeld ontpolde- i noemde. „Andere belangen Ktten zich daartegen, zoals van veiligheid en landbouw, sajn gevoelige, vaak emotio- !e zaken." minister opende een speciale fcelde-campagnebus, het elde-ervarium genaamd, die tomende tijd in Nederland Belgie te zien is. Onder het Ito 'Schatten van de Schelde' wordt voorlichting over de na tuurwaarden gegeven. Enkele uren later nam gedeputeerde Kramer in Vlissingen de bus in gebruik. Daarbij uitte directeur M. Hem minga van Het Zeeuwse Land schap zijn grote bezorgdheid over de nieuwe Ontwikkelings- schets 2010 voor de Schelde. „Ik ben behoorlijk verbijsterd over het concept." Hij vertelde dat in de schets ingezet wordt op een maximale verdieping van de Westerschelde en dat slechts een basispakket aan natuur waarden voorgesteld wordt. Hemminga beklemtoonde dat Nederland en Vlaanderen op grond van de Europese regels verplicht zijn de natuurlijkheid van het Scheldebekken te behou den en te herstellen. Ontpolde ring is onontkoombaar. „Op sommige plekken die binnen dijks liggen, zal het getijdenwa- ter in de toekomst vrij spel moe ten hebben", aldus Hemminga. Ook gedeputeerde Kramer zei dat ontpolderen nodig is, waar bij de natuur gekoppeld moet worden aan andere belangen (zo als recreatie en zilte cultures). „Dan is er wel degelijk draag vlak voor ontpolderen." Hij is bezorgd over de wijze waarop de Zeeuwen voorgelicht worden over de Ontwikkelings- schets. Hij vreest dat het bureau Proses (verantwoordelijk voor de schets) hieraan niet genoeg aandacht schenkt. Hij is het macabere gezicht van de Abu Ghraib gevangenis in Bagdad: korporaal Charles Gra- ner (foto). Gisteren werd hij voorgeleid voor een Amerikaanse militaire rechtbank bij het Duitse Mann heim. Met zijn collega's Megan Ambu- hl, Ivan Frederick en Javal Da- vois wordt Graner ervan be schuldigd, met drie anderen, Iraakse gevangenen te hebben mishan- p™ deld en vernederd. ^3 Aan de gestage groei van het aantal gewone zeehonden in de deltawateren is plotseling een eind gekomen. Waarom, weet zeezoogdierendeskundige Henk Zandstra ook niet precies. 2004 is 'een beetje een raar jaar', zegt hij. Mede door de groep grijze zeehonden die op- 0^ eens in de Voordelta is opgedoken. Twee belangrijke halve fi nales met Nederlandse in breng staan vandaag op het olympische program ma. Theo Bos (foto) komt in actie op het koningsnum mer van het baanwielren- nen, de sprint. Daarnaast werken de hoc- keyvrouwen hun halve fina le af tegen Argentinië. 'drie de mannen zijn ingeslo- Yoor verhoor. Het gaat om •5-jarige man uit 's-Graven- fo en twee mannen, van 23 20 jaar, uit de gemeente Rei- swaal. (Advertentie) urdgIazen dïüren Vakkundige montage! Glashandel MELIESTE geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur br^oneweg 20, GOES. Tel. (0113)227854 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Curator J. Wind roept beleggers van New World Products op om zich te melden. Het Middelburgse be drijf ging twee maanden gele den failliet. Wind denkt dat 750 mensen gedupeerd zijn door het bedrijf, voor een totaalbedrag van 40 tot 60 miljoen euro. Het bedrijf, dat kantoor hield aan het Goudend in Dauwendae- le, beloofde mensen een rende ment van 10 procent per jaar op investeringen in citrusplantages in Costa Rica. Eind vorig jaar stopte het bedrijf de betalingen aan de investeerders. In juni werd het bedrijf failliet ver klaard. Ook een aantal bv's die verbonden zijn aan New World Products is inmiddels failliet. Een groot deel van de investeer ders is via tussenpersonen bij New World Products terechtge komen. Wind uit twijfels over de betrouwbaarheid van die tus senpersonen. „Als ik bij de in vesteerders vraag om alle infor matie die zij hebben op te stu ren, dan krijg ik een folder, een inschrijfformulier en een brief je. Als ik dat lees, dan begrijp ik niet waar dat geld naar toe gaat en welk risico ik loop. Mis schien hebben die tussenperso nen meer of andere informatie, maar ik vind het een beetje ei genaardig. Kennelijk kregen ze leuke provisies." Inmiddels is een vereniging op gericht die zou proberen om het geïnvesteerde geld terug te krij gen of het bedrijf nieuw leven in te blazen. Daarvoor moeten ge dupeerden eerst nog eens 3500 euro betalen. „Ik kan me voor stellen dat je dat betaalt als je al 50 mille kwijt bent", zegt Wind. Voorwaarden Hij verbaast zich wel over de voorwaarden die de vereniging stelt. Zo is in het contract een ar tikel opgenomen waarin het be stuur wordt gemachtigd om mensen die informatie verschaf fen te vrijwaren van claims. „In het bestuur zijn ook een aantal van die tussenpersonen aanwe zig. Door te tekenen beperk je de mogelijkheden om een tussen persoon aan te spreken als die toevallig door het bestuur gevrij waard is. Dit ruikt niet prettig." De vereniging wil volgens Wind met met hem samenwerken. „Ik heb als curator veel betere we gen om dat geld bij elkaar te krijgen dan individuele crediteu- MUIDEN - Een windhoos heeft gisteravond aanzienlijke schade ver oorzaakt in Muiden en Weesp (Noord-Holland). Volgens de politie is daarbij een lichtgewonde gevallen door rondvliegend glas. De windhoos trok even na zes uur over Weesp naar Muiden. Een aantal bomen werd ontworteld (foto) en dakpannen vlogen van de daken. foto Evert Elzinga/ANP ren. Ik begrijp niet waarom men sen mij niet van informatie voor zien. Tot nu toe hebben zich nog maar tien investeerders ge meld." Wind moet als curator proberen om zo veel mogelijk geld uit het failliete bedrijf te halen, zodat het vervolgens kan worden ver deeld over de schuldeisers. Het faillisement is aangevraagd door de belastingdienst. Het Middelburgse bedrijf pre senteerde zich drie jaar geleden met veel bombarie. De ambassa deurs van Argentinië, Costa Ri ca, Uruguay, Ecuador en Chili waren daarbij aanwezig. Een dikke maand later waarschuw de de Stichting Toezicht Effec tenverkeer (nu Autoriteit Finan ciële Markten) beleggers om niet met het bedrijf in zee te gaan. Die waarschuwing is nooit ingetrokken. Inmiddels zou ook de Fiod een onderzoek hebben ingesteld. Die instantie kon dat gisteren niet bevestigen. Bij de politie Zeeland zijn geen aangiftes tegen het bedrijf ge daan. De directie van New World Products was gisteren niet bereikbaar. Het kantoor van het bedrijf wordt al een tijd niet meer gebruikt. Ook de pri- vételefoonnummers zijn niet meer in gebruik. De vereniging van investeerders was evenmin bereikbaar. (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik (postlbankrekenmgnummer TTTT PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon trett u nadere infoimatie aan. 8"711688"55553011 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). CU per kwartaal met automa tische incasso 56.60). O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 iMHi WÊKÊÊt (Advertentie) Morgen is't Woonsdag! blauw, rood of groen °P*ri van 10-22 uur. Aanbiedingen zi|n alleen morgen geldig, zolang IKEA' °°4 3,rekt Max 3 p.p Informatielijn 0900 235 45 32 (O 10/min www woonsdag nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1