/Us je praat over goud, verlies je We zijn nog nooit zo hecht geweest PZC Oranje furieus op organisatie i i Toch afscheid in stijl Schuil en Görtzen Groeten uit Athene 19 Springruiter Schroder is weer fit nky van Grunsven terug in de race na matige proef Ulla Salzgeber >ii, Schellekens-Bartels kan niet meer verliezen Hijgenaar elfde in sprinttoernooi Bulgaars protest tegen Grieks goud Chinese hegemonie doorbroken Onderzoek naar Griek Sampanis Goud Tsoumeleka bij snelwandelen ATHENE 2004 dinsdag 24 augustus 2004 TS V V I ATHENE - Springruiter Wim Schroder is weer fit. Kort na zijn eerste optreden van afgelopen zondag met Montreal meldde hij zich ziek. Het bleek om een buikg riepje te gaan. Schroder behoort na één onderdeel tot de tien lijstaanvoerders bij de springruiters, die hun toer nooi vandaag vervolgen. ANP Inizenden toeschouwers waren gisteren getuige van de inhaalrace van Anky van Grunsven. De dressuuramazone is helemaal terug in de race voor een gouden medaille. foto Robin Utrecht/ANP yrFardau Wagenaar IARKOPOULO - Het onmogelijke is ogelijk. Dressuuramazone Anky van nmsven was er van overtuigd dat nnpisch goud ongrijpbaar was gewor- Haar achterstand op Ulla Salzge- trwas te groot. Maar dit zijn de Olym- kche Spelen. Gisteren reed de Neder- ndse een prima oefening in de Grand Special. Salzgeber ging de mist in. mag 'Anky' weer dromen. »f Janssen haalde de handen door p. haren. De partner en coach van An- van Grunsven kon het niet geloven, ie leven nog! Salzgeber is zo in vorm we dachten dat het over en sluiten was. Maar alles kan blijkbaar tijdens de Spelen." Toch goud voor Anky en Salinero? Hij schudde woest het hoofd. „Nee! Nee! Niets over zeggen, ik wil er niets over horen. Daar praten we nooit over, de kleur maakt niet uit. Als je praat over goud, verlies je." Van Grunsven was nog in de stal op het moment dat Salzgeber met de ervaren Rusty de arena binnenkwam. De Duit se stond vier punten voor, in de dres suur een bijna onoverbrugbare kloof. Maar waar Salinero twee dagen terug schrok van fotografen en een dure fout maakte, was het gisteren de beurt aan Rusty. Hij zag enkele grote pluizige mi crofoons in een bloembak liggen, schrok, sprong weg en raakte de omhei ning. Salzgeber trok een zuur gezicht. „Het was niet de bedoeling om het zo span nend te maken tussen Anky en mij." Met haar armen over elkaar keek ze even later naar de proef van Van Gruns ven. Ze trok het elegante hoedje van haar hoofd. Salzgeber baalde van de blonde amazone, zoals Van Grunsven twee dagen terug van de Duitse baalde. „We kunnen het goed met elkaar vin den, maar in de ring hoop ik dat ze het niet goed doet, andersom heeft zij dat ook", legde Van Grunsven later uit. De twee beste dressuuramazones ter wereld zijn al jaren eikaars grootste concurrenten. 'Ulla' is ambitieus, soms pinnig en praat alleen wanneer ze zin heeft Er zijn dagen waarop ze eerst een wijntje en een sigaret moet hebben, voordat ze haar mond opendoet. In Syd ney won ze goud met het Duitse team en individueel brons. Van Grunsven is het tegenovergestelde van de Duitse. Ze is open, vriendelijk en spontaan. En professioneel, na een zege, maar ook na een nederlaag. Ze is de olympisch kam pioene van Sydney. Half puntje Van Grunsven omhelsde Salinero, haar lach straalde uit op alle mensen in het stadion. Salzgeber draaide zich abrupt om toen ze de score zag. Van Grunsven: 77.8 procent, zij: 74.840 procent. Het verschil tussen de twee is na twee on derdelen geslonken tot een half puntje. Van Grunsven kon een paar minuten nadat ze van Salinero was gestapt nog nauwelijks geloven dat de kansen ge keerd waren. „Ik was bloednerveus. Ik kreeg Saline ro voor de wedstrijd maar niet rustig, hij was gek in zijn kop. Hij is te wild, dacht ik. Later stond hij er weer te rus tig bij. Uiteindelijk ben ik zelf maar een half uurtje plat gaan liggen, dat hielp. Ik had nooit verwacht dat ik weer mee zou kunnen doen. Dit voelt echt lekker." Morgen wacht de dres suurruiters de allesbeslissende kür in het olympisch paardensportcentrum in Markopoulo. GPD iprFardau Wagenaar iRKOPOULO - Ze heeft een nsend mannetje in haar buik, telke dag iets harder tekeer- il, Imke Schellekens-Bartels leeft de Olympische Spelen in als een droom. Gisteren reikte ze de olympische fina- Ze staat dertiende in het tus- senklassement, de beste vijftien mogen door naar de kür van morgen. En dat voor een amazo ne die drie weken geleden nog niet eens wist dat ze naar de Spelen zou gaan. Een dag voordat de Nederland se dressuurploeg naar Grieken land vertrok, kreeg ze telefoon. Of ze er rekening mee wilde hou den dat ze naar de Olympische Spelen zou gaan. Het paard van Edward Gal - kanshebber op een medaille - was geblesseerd geraakt. De dochter van amazo ne Tineke Bartels zat een dag la ter in het vliegtuig met een nood- pakketje oranjekleren. „Ik kon het niet geloven. Na het con cours in Aken had ik de hoop op gegeven om naar de Spelen te gaan. Ik had het seizoen eraan kunnen geven, maar dat heb ik niet gedaan. Ik wilde doorvech ten en op andere concoursen la ten zien dat ik goed genoeg was. Dat is mijn geluk geweest, ik ben in vorm." Kansen op een medaille maakt ze niet meer, hooguit loopt ze een plaatsje in. Schellekens-Bar tels: „Ik heb al gewonnen. Vijf maanden geleden deed ik voor het eerst aan een Grand Prix mee. Mijn kür heb ik nog maar twee keer gereden. Het is best een goede kür. Voor mij kan er toch niks meer misgaan." GPD ATHENE - Yvonne Hijgenaar heeft het sprinttoernooi bij de Olympische Spelen afgesloten als elfde. De baanren- ster uit Koedijk moest maandag in de race om de plaatsen negen tot en met twaalf de Britse Pendleton en de Ameri kaanse Reed voor zich dulden. ANP ATHENE - Bulgarije heeft protest aangetekend tegen de gouden medaille van de Griekse turner Dimosthenis Tam- pakos op het onderdeel ringen. Volgens de Bulgaren had hun zilveren medaillewinnaar Jordan Jovtsjev tot olym- pisch kampioen moeten worden uitgeroepen. De jurering, ging in hun ogen niet correct. Eerder schorste de FIG drie juryleden omdat zij de Zuid-Koreaan Yang Tae Young in de meerkamp op het onderdeel rek verkeerd beoordeel-- den. Hierdoor liep de bronzen medaillewinnaar het goud mis, dat naar de Amerikaan Paul Hamm ging. RTR/ANP ATHENE - De Zuid-Koreaan Ryu Seung-Min pakte ver rassend goud bij het tafeltennis. Hij versloeg de Chinese favoriet Wang Hao in de olympische finale met 4-2. De Zuid-Koreaan voorkwam daarmee dat alle gouden me dailles naar China zouden gaan. Tijdens de Spelen van At lanta en Sydney was dat nog wel het geval. De Zweed Jan-Ove Waldner (38) kon geen unieke reeks neerzetten. Hij lukte op zijn vijfde Spelen met voor de der- de keer een medaille te halen. Na goud in Barcelona (92) en zilver in Sydney (2000) verloor Waldner nu de troostfi nale van de Chinees Wang Liqin (1-4). ANP/SID/RTR ATHENE - Een Griekse aanklager heeft een officieel on derzoek ingesteld naar het vermeende gebruik van verbo- den middelen door de Griekse gewichtheffer Leonidas Sampanis. Sampanis moest zijn bronzen medaille in de ca tegorie tot 62 kilogram inleveren na een positieve test. Hij zegt onschuldig te zijn. Een drankje dat hij na de wed strijd, maar voor de dopingcontrole dronk, bevatte moge lijk de verboden stof. Volgens Sampanis' trainer kreeg I zijn pupil sinaasappelsap van een onbekende. RTR/ANP ATHENE - De Griekse atlete Athanasia Tsoumeleka zorg de voor een verrassing door goud te winnen bij de 20 kilo- meter snelwandelen. Ze versloeg de Russische Olimpiada Ivanova, de wereldkampioene van 2001. De Griekse won in 1 uur, 29 minuten en 12 seconden. De Australische Ja ne Saville werd derde. De winst betekende het eerste atle- - tiekgoud voor Griekenland tijdens deze Spelen. ANP olympisch programma dinsdag Atletiek <uur: tienkamp, mannen, 110m hor met Martineau en Warners jur: 110m horden, mannen, eerste i.metSedoc. •uur: tienkamp, mannen, discuswer- iuur: 200m, mannen, eerste ronde. 30 uur; tienkamp, mannen, discus- in. uur: tienkamp, mannen, polsstok uur tienkamp, mannen, speerwer- uur verspringen, mannen, kwalifi- uur: 200m, mannen, tweede ron- uur polsstokhoog, vrouwen, fina- uur. 1500m, vrouwen, eerste ron- uur tienkamp, mannen, speerwer- uur:400m horden, manneh, halve uur. 3000 steeple, mannen, finale, Vroemen. 'Euur: 200m, vrouwen, halve finale. 'Suur, 400m, vrouwen, finale. 100m horden, vrouwen, fina- tienkamp, mannen, 1500m Bte onderdeel). 1500m, mannen, finale, met feachvolleybal Hockey '-■ven 'uur. strijd om plaats 5 t/m 8. "uur halve finale Nederland-Ar- Wuur halve finale China-Duitsland. Honkbal Juur: halve finales, Japan-Austra- "uba-Canada Paardensport -ur springen, teams, eerste kwalifi- c uur springen, individueel, derde Tcatie. "ur springen, teams, finale. ?*!!diroonzwemmen «uur duet, vrije routine, voorron- t' Van der Velden/Van der Vel- Buurgala, mannen en vrouwen. Voetbal 1 ~e", halve finales, wuur. Italiè-Argentinié. ®uurlrak-Paraguav. •ojltjhal kwartfinales. 22.00 uur: Japan-China, Zuid-Ko- «land, Italie-Cuba, Brazilië-Vere- ^Staten JVielrenm j^ur: puntenkoers, mannen, finale. In sprint, mannen en vrouwen, ïn kleine finales. Ageeth Boomgaardt roemt saamhorigheid hockeyteam door Mare Molenaars ATHENE - Haar wijnhandeltje deed Ageeth Boomgaardt twee jaar geleden al van de hand. De hobby slokte eenvoudigweg te veel tijd op en moest wijken voor een hoger doel: olympisch goud, de ultieme bekroning van een imposante carrière. Athene is haar laatste kunstje, de cham pagne staat al koud. „Ik ben er totaal niet mee be zig", klinkt het kordaat als Ageeth Boomgaardt wordt ge confronteerd met het nakende afscheid. De 190-voudig interna tional leeft bij de dag en is met haar hoofd slechts bij de wed strijd van vandaag, de halve fi nale tegen wereldkampioen Ar gentinië. „Ik vind het extreem spannend. Deze pot moeten we winnen, het maakt niet uit hoe. Maar ik heb er vertrouwen in. Er is deze zomer een heel bijzon der gevoel in deze groep geko men, niet eerder was dit team zo'n hecht collectief." Boomgaard zoekt de oorzaak voor die ongekende saamhorig heid in de loodzware voorberei ding op het olympisch toernooi. Het Spartaanse regime van bondscoach Lammers sterkte de internationals niet alleen fysiek, het collectieve lijden bracht ook het besef dat er maar een ma nier is om goud te halen: met z'n allen. „Tijdens de looptrainingen pep ten we elkaar op en als iemand het te kwaad had, probeerden we die er doorheen te trekken. We zijn daardoor heel dicht naar elkaar toegegroeid en dat zie je terug in ons spel. De be reidheid om voor elkaar te wer ken is groter dan ooit." Boomgaardt was er ook al bij in Sydney, vier jaar geleden. Oran je haalde daar brons, maar de wijze waarop was weinig verhef- van onze sportredactie ATHENE - Terry Walsh wist gis teravond in Athene niet wat hij hoorde. De Australische bonds coach van de Nederlandse hock eyers wist niet beter of Oranje moest morgenavond in de halve eindstrijd van het olympisch toernooi om 21.00 uur aantre den tegen Duitsland. Totdat hij na het duel met Australië (2-1) vernam dat het duel om 18.30 uur (lokale tijd) staat gepro grammeerd. Walsh was met stomheid gesla gen. Hij bekeek het hem aange reikte speelschema nog eens goed, vloekte erop los en beende boos weg. Hij had eerder nog uit gelegd waarom hij liever om 21.00 uur dan om 18.30 wilde spelen. „Het veld, dat hier toch al niet echt geschikt is voor top- hockey, is dan een stuk beter be speelbaar", zei Walsh voordat hij van het slechte 'nieuws' op de hoogte werd gebracht. „Het is in de avond minder droog, waardoor de bal beter en sneller rolt. Dat is heel belangrijk voor ons spel. Door de brandende fend. Het team bulkte van de in dividuele kwaliteit maar hing als los zand aan elkaar. „Men taal waren we niet goed en de corner liep voor geen meter. We waren afhankelijk van momen ten of een individuele actie om een wedstrijd te winnen." Oranje oogt in Athene zowel fy siek als mentaal zoveel sterker en is na de inleidende beschietin gen van de afgelopen week de uitgesproken favoriet voor de eindzege. Boomgaardt houdt de boot af maar beseft ook wel dat Oranje zich niet langer kan ver stoppen. „Dat hoeft ook niet. Te gen Argentinië wordt het onge twijfeld heel erg spannend, maar het geeft uiteraard veel vertrouwen dat we de laatste tijd zo goed spelen. In de kop pies zit het wel goed. Wat dat be treft is de inbreng van mental coach Bill Gillissen niet te on derschatten. Als je fysiek stuk zit, ben je ook mentaal kwets baar. Dan is het fijn dat je bij hem alle bagger eruit kan gooien." Oranje won recentelijk nog drie keer van Argentinië, de laatste keer tijdens een testserie in het Spaanse Alcala. De wereldkam pioen werd toen met 5-0 versla gen. Boomgaardt hecht er geen waarde aan: op een olympisch toernooi gelden nu eenmaal an dere wetten. „Argentinië is nog net zo sterk als twee jaar gele den toen het team in Perth de wereldtitel veroverde. Wij zijn zon verdampt het sproeiwater in de late middag te snel en knjg je problemen met de balcir culatie en met het stoppen van de bal, zoals bij een strafcor- ner." Een korte reconstructie: De Griekse organisatie (Athoc) voerde voor het begin van de Olympische Spelen hetzelfde speelschema in als van Sydney 2000. Daarin stond dat de win naar van groep B. met Neder land, in de halve finales om 21.00 uur zou moeten aantre den. De internationale hockeyfe- deratie had echter in een eerder stadium al de twee duels in de halve eindstrijd omgedraaid. De Nederlandse teamleiding hield het foute schema van Athoc aan en kwam daardoor maandagavond bedrogen uit. Een faxmededeling met de wijzi ging in het speelschema werd zondag rondgestuurd, maar door teamleider Ties Kruize over het hoofd gezien. Het be richtje, zonder veel attentie- waarde, belandde in diens volle postbakje en bleef tot gister avond na de wedstrijd onbeke- ken. ANP sinds die tijd een stuk beter ge worden. Of het genoeg is, moet nog blijken." Boomgaardt (31) hoopt op een afscheid met een gouden randje Donderdag valt het doek. Een te rugkeer op de velden is uitgeslo ten. „Ik ga niet bij Dames 14 spe len of zo, dat doe ik niet. Ik ga wel een keer per week training geven bij mijn club Den Bosch. Sport blijft toch trekken. Op ver zoek van Herman Kruis, de coach, ga ik met jonge talenten aan de slag om de sleepcorner te trainen. Dat lijkt me leuk. Ik was altijd een sportgek en dat ben ik nog. Misschien dat ik wel ga tennissen," In Athene regeert nog de hockey stick. Boomgaardt, het strafcor- nerkanon, weet wat er van haar wordt verwacht maar voelt geen druk. „Als ik na al die trainings uren nog aan mezelf zou twijfe len, dan zou dat niet goed zijn. Natuurlijk probeer je, als je een strafcorner krijgt, die perfect uit te voeren. Maai' gaat het on verhoopt mis, nou ja. De wereld draait ook morgen gewoon weer door." GPD door Cilya van der Kooy ATHENE - Ondanks de misluk te missie in Athene hebben Ri chard Schuil en Guido Görtzen hun interlandcarrière enigszins in stijl afgesloten. Met een zege in het laatste groepsduel met Au stralië (3-0) en een publiekswis- sel nam het duo afscheid van het nationale volleybalteam. „De klap over het missen van de kwartfinales is hard aangeko men", keek Schuil na de over winning van gisteren terug op zijn laatste toernooi. „Ik was er twee dagen goed ziek van. Het was ontzettend moeilijk ons voor dit duel op te laden. Het is toch mooi de laatste wedstrijd winnend af te sluiten." Met hun verwoestende klappen brachten Schuil en Górtzen sinds respectievelijk 1992 en 1994 in bijna vierhonderd inter- lands talloze punten voor de ploeg op het scorebord. „Ze wa ren de afgelopen jaren enorm be langrijk", zei bondscoach Bert Goedkoop. „Door hun inbreng waren we hier in Athene. Veel andere Europese landen moes ten het vaak stellen zonder hun toppers. Guido en Richard wa ren er altijd. Zij hebben het ni veau gemaakt zodat we jonge - spelers konden inbrengen," Die talenten moeten Schuil en Görtzen de komende jaren doeri vergeten. Met Robert Horstink en Kay van Dijk heeft Goed koop twee talenten. Ze krijgen nu ruimte zich te bewijzen. Van de andere geroutineerde basis spelers gaat alleen Marko Klok zeker door. Mike van de Goor is - nog niet honderd procent zeker, Reinder Nummerdor last eeh pauze van een jaar in. ANP Ageeth Boomgaardt over de halve finale tegen Argentinië: „Ik vind het extreem s moeten we winnen, het maakt niet uit hoe." foto ipannend. Deze pot Robin Utrecht/ANP De vier Zeeuwse meiden Nienke en Bregje de Looff, Lineke ten Bokem en Hadewijch Rieff zitten in Athene. Vanuit de Griekse hoofdstad berichten ze dagelijks over hun belevenis sen tijdens de Olympische Spelen. Wij zijn er uitde huldiging van Nederlandse sporters in het Holland House is één van de hoogtepunten van de Spe len. Na twee dagen Athene hebben we Inge de Bruijn al zien crowdsurfen, Klaas Erik Zwering zijn zangdebuut zien maken en Leontien Zijl aard-van Moorsel met brons voorgoed afscheid zien nemen van het profwielrennen. Bo vendien heeft één van ons de roeiers mogen zoenen. Een korte impressie van het huldigen. Een ex-topsporter introduceert de medaillewin naars op originele wijze. Bij de zwemmers was dit Erica Terpstra, die door haar enor me enthousiasme de sfeer nog uitbundiger maakte. De me daillewinnaars betreden het podium en de zaal staat op zijn kop. Een concert van de Rolling Stones is er niks bij. Ook wij werden meegezogen in de hysterie. Als gillende tie nermeisjes juichten we onze sportidolen toe. In het echt zijn ze nog leuker dan op tv. Voor het hoogtepunt van de huldiging werd iemand uit het publiek gehaald om de winnaars te feliciteren en een door de menigte gedragen krans om hun nek te hangen. De Goden waren ons goed ge zind. Uit 3000 fans werd Line ke gekozen om de roeiers, die zilver haalden, te huldigen. Dolblij, maar met knikkende knieën, betrad ze het podium om de mannen-acht te zoe nen, terwijl 2 500 vrouwen ja loers toekeken. In de korte tijd dat we hier zijn, kunnen we zeggen dat de sfeer hier fantastisch is.*Alle nationali teiten vieren bij icinst én ver lies elke dag feest. Als we hier rondlopen, kunnen we ons am per nog voorstellen dat er voor de Spelen zo veel twij fels waren over de Griekse or ganisatie De verbindingen naar de wed strijden en de facilitaire voor-1 zieningen zijn prima, alle complexen zijn verbazingicek- kend mooi en de Grieken zijn zeer gastvrij. Zoals de kroon prins zei: Het zijn de beste Spelen ooit!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19