Bos juicht nog niet te vroeg 099 Warners kwaad op de Grieken Booth/Dercksen PZC laatste hoop op een zeilmedaille Ook Mutola niet op herhaling 17 riese architect irots op records de wielerbaan Baanwielrenner plaatst zich bij laatste vier op olympische sprint Radcliffe twijfelt over 10 kilometer Sport blijft buiten bezuinigingen Ier beoogd opvolger Verbruggen Amerika heeft blanke Johnson tfHENE 2004 an der Veldens ien nog kansen Bewaker gedood door een collega dinsdag 24 augustus 2004 jIHENE - Sander Douma is de- ptveek een trotse toeschouwer [ij de olympische baanwedstrij- in in Athene. Vijf wereldre is werden er al gereden op [jjn baan'. De architect uit Schermerhorn ontwierp vijftien urgeleden de wielerbaan in de Irieitse hoofdstad en was dit iMirjaar nauw betrokken bij de ipknapbeurt van het hout. zit hier te genieten. Van sontien, van haar concurren tie verschrikkelijk hard gin- a,maar zeker ook van de Au- rJische achtervolgers die hier een wereldrecord reden, ■j de wouwen worden vaker re- jds ga-eden omdat daar nog veel progressie in zit, maar fn achtervolgingsrecord bij de ainen is echt bijzonder." coma was zelf baanrenner, ede het als achtervolger tot de orselectie voor de Spelen van exico 1968. Toen hij eenmaal cbitect was, kreeg hij de op- de wielerbaan van Alk- jsr te overkappen. „Dat was raitoen Amsterdam zich kan- raat stelde voor de Olympi- kSpelen van 1992. Dat moes- esobere Spelen worden, deels gaande van reeds bestaande cómmodaties. Ik heb een plan maakt voor de baan in Alk- aar dat in het bidbook terecht- am." Spelen kwamen nooit naar Ierland, maar het ontwerp :de wielerpiste sprak de Grie- die bezig waren met het bin- nhalen van de Spelen voor 56, aan. Douma kreeg de op- ichteen wielerbaan te ontwer- 3, passend in het concept, lisje het dak wegdenkt en de •uwe stoeltjes, dan is dit de die ik vijftien jaar geleden ;n heb." Athene kreeg Spelen uiteindelijk pas in Drie maanden geleden Ie Douma terug voor de fi- touch. „We hebben an- Ive millimeter van het afgeschaafd, waardoor de inu supersnel is." ANPO door Arjen Vos ATHENE - Sinds 1936. tijdens de door de nazi's misbruikte Spelen in Berlijn, pakte Nederland nooit meer een olympi sche sprintmedaille bij het baanwielren- nen. Theo Bos kan vanmiddag de opvol ger worden van Arie van Vliet, die des tijds zilver won. Bos plaatste zich giste ren voor de halve finale. De baanwielrenner uit Hierden past ech ter wel op om nu al hoog van de toren te blazen. Hij won weliswaar moeiteloos in twee heats van de Brit Ross Edgar, maar dat zegt volgens hem niets over de halve finale van vandaag tegen de Duitser René Wolff. „De tegenstand tot nu toe was niet zo sterk, daar moet je je niet op verkijken." Bos wordt alom gezien als voorname me daillekandidaat op het koningsnummer. Zijn ster is in ijltempo gei'ezen. Nog geen drie maanden geleden werd de 21-jarige broer van Jan Bos wereldkampioen sprint, de eerste Nederlander die dat flik te sinds Leijn Loevesijn in 1971. En dat terwijl hij nog niet zo lang actief is als baanwielrenner. Eerder schaatste hij, net als Jan. Theo Bos maakt deel uit van een talentvolle lichting, die door bonds coach Peter Pieters naar de top wordt ge stuwd. Ook Yvonne Hijgenaar, die giste ren teleurstellend elfde werd op de sprint bij de vrouwen, en Adrie Visser hebben een mooie toekomst voor de boeg. Theo Bos is duidelijk het verst. Vanmid dag treft hij in de halve finale in het Ve lodrome de Duitser René Wolff. Een lasti ge klant, vindt Bos. „Hij is qua snelheid vergelijkbaar met mij, en dat was Ross Edgar niet. Daar komt bij dat Wolff tac tisch sterk is. Hij zal zelf wel van kop af willen gaan. Zo rijdt hij altijd. Ik moet dus proberen erlangs te komen." Bos versloeg Wolff één keer, maar dat was in een 'blotekontenwedstrijd', een wedstrijdje dat niks voorstelde. „In een rechtstreeks duel is hij een moeilijke te genstander." Vrijdag werd Bos vroegtijdig uitgescha keld in de olympische tijdrit. Zijn start was erbarmelijk en daarmee waren zijn kansen verkeken. Het fiasco heeft hij snel verwerkt. „Nou ja, verwerkt. Er was helemaal geen rouwstemming, hoor. Wat gebeurd is, is gebeurd. Gelukkig kwam de sprint er snel achteraan. Ik ben blij dat ik nu laat zien dat ik met de besten mee kan. Ik zit nu bij de laatste vier en dat is wel een opluchting." Vandaag worden de medailles verdeeld. Naast Wolff zijn ook Ryan Bayley (Au stralië) en Laurent Gané (Frankrijk) van de partij. Hoe groot de kans op eremetaal is? Bos wil zich er niet over uitspreken. „Het zijn alledrie sterke jongens. De ver schillen onderling zijn erg klein. Het kan goed gaan, maar het kan ook fout gaan, dus ik noem geen percentages." Sinds zijn wereldtitel is de kans op onder schatting door de concurrentie nihil. „Ze weten dat ik rap ben, dat is zeker." De vorm is er, dat voelt hij. „Ik ben mis schien nog wel beter dan toen ik wereld kampioen werd." Toch twijfelt Bos nog. „Een sportman heeft altijd twijfels en dat is maar goed ook", stelt de renner. „Anders ga je de zaak onderschatten. Ik kom straks mensen tegen met dezelfde snelheid als ik. Dan wordt het een ander verhaal. Ik ben terughoudend, ja. Eerst maar eens laten zien wat ik kan. "GPD Theo Bos versloeg gisteren de Brit Ross Edgar in twee races en bereikte de halve finale van het olympisch sprinttoemooi. foto Robert Vos/ANP ATHENE - De Britse atlete Paula Radcliffe twijfelt nog of ze vrijdag deelneemt aan de olympische 10 kilometer. Zondag moest ze als favoriete voor de eindzege na 36 kilo meter opgeven tijdens de marathon. Gisteren zei ze tij dens een persconferentie in Athene dat ze nog geen idee heeft waarom het zondag niet lukte. „Ik hoop dat ik een oorzaak zal vinden." Door de hitte waren de omstandighe den voor iedereen zwaar, zo benadrukte Radcliffe. „Maar ik denk niet dat de hitte een factor was. Ik kwam halver wege de wedstrijd tot het besef dat er geen kracht meer in mijn benen zat." Omdat ze wel graag een bijdrage wil le veren aan de Blitse ploeg, is de kans aanwezig dat ze vrij dag aan de start verschijnt. Maandag was het volgens haar echter nog te vroeg voor die beslissing. Vier jaar geleden, tijdens de Olympische Spelen in Syd ney, lag Radcliffe op de 10 kilometer kort voor het einde nog aan de leiding, maar eindigde ze uiteindelijk als vier de. ANP/RTR ATHENE - De sport, inclusief de topsport, blijft voor 2005 buiten de voorgenomen bezuinigingen van de rijks overheid. Staatssecretaris Clémence Ross-Van Dorp droeg de vreugdevolle boodschap gisteravond persoonlijk uit tijdens een bijeenkomst in Athene met sporters, vrij willigers en bestuurders. De bewindsvrouw maakte ook bekend dat zij de komende maanden gaat werken aan een nieuwe sportnota over het sportbeleid voor de komende vier jaar met heldere lijnen voor topsport, breedtesport en bewegingsbevordering. ANP ATHENE - Als het aan Hein Verbruggen en het hoofdbe stuur van de internationale wielrenunie UCI ligt, wordt de Ier Pat McQuaid de opvolger van de volgend jaar aftre dende Nederlandse voorzitter. „Het is geen geheim dat we zijn kandidatuur steunen", zegt Verbruggen, tevens IOC-lid. Verbruggen blijft zelf aan de UCI verbonden in een 'se nior function'. Dat is een voorwaarde voor het lidmaat schap van het Internationaal Olympisch Comité. „Ik kan in het hoofdbestuur blijven en zal daarnaast iets gaan doen in de internationale relaties", aldus Verbruggen, die volgend jaar september aftreedt als UCI-voorzitter. ANP ATHENE - De grote meester uit het verleden stond zelf op de tribunes in Athene foto's te maken. Amerika heeft een echte opvolger voor Michael Johnson gevonden. De blanke Jeremy Warmer veroverde gisteren de olympische titel op de 400 meter. Johnson was zijn voorganger. Wari- ner is pas twintig. Hij wordt getraind door Clyde Hart, de man die Michael Johnson groot maakte. Johnson hield de 200 en 400 meter jarenlang in zijn greep. Bij de Olympi sche Spelen in Atlanta (1996) won hij op beide afstanden olympisch goud, vier jaar later in Sydney nogeens op de 400 meter. Wariner loste hem af en gaat een grote toe komst tegemoet. Die toekomst moet ooit naar het wereldrecord van Jo hnson leiden. Dat staat al vijf jaar op 43,18 seconden. Wa riner won gisteren in 44,00. Zijn landgenoten Harris en Brew volgden op plaats twee en drie. ANP IHENE - Het duet Sonja en Bi- ta van der Velden is gisteren 6e openingsdag van het olym- h toernooi synchroonzwem- ii als dertiende geëindigd op londerdeel technische routi- De tweeling kwam tot een to- ilvan 44,334 punten. Het Rus- die duo Davidova/Ermakov Haan de leiding met 49,417. ibeste twaalf plaatsen zich na onderdelen voor de finale morgen. De vrije routine t voor vandaag op het pro- ama. De zusjes Van der Vel- t kwalificeerden zich in mei 6e Europese kampioenschap- sin Madrid voor het eerst f de Spelen. tweeling was na afloop tevre- iover hun eerste olympische feden al hadden ze geen idee i'nun score. „Ik ben zo kapot, sa daar wel maar ik zie niet op het bord staat", rea- de Bianca van der Velden, ir zus zocht op de tribune -"haar broer. „Voor ons ge- •ging het in ieder geval iek- vond Sonja. „We gaan er igen weer voor. De vrije rou- 'hgtonsook beter." tussen verwachten zich van- ■1 zeker nog te kunnen verbe- maar een plaats bij de eer- twaalf. Al lijkt er in deze ju- port na de eerste dag vaak weinig te veranderen. „We 'V® er zeker nog in. Deze "me telt voor vijftig procent, ün nog heel veel gebeuren. K&dienzit er dinsdag een an- 6 jury." tweeling verbleef de afgelo pen in Amerika om zich 6e Spelen voor te bereiden. mislukte missie in 2000 'hokken de zussen op eigen ötief naar de bakermat van Phroonzwemmen om hun •epische droom te verwezen- Bij de zwemclub Santa J3 Aquamaids in Californië Nijmeegse tweeling in kd met hun vroegere idool •ealie Bartleson. De winna- "an goud bij de Spelen van ®ta ging de uitdaging aan de zusjes naar Athene te --6® ANP door Marc van Veen ATHENE - Hij had zo'n beetje elke Griek wel kunnen wurgen. Net klaar met het hoogspringen werd tienkamper Chiel Warners weer de baan opgestuurd om de 400 meter te lopen. „Je hebt even tijd nodig om op te war men. Dat lukt niet binnen enke le minuten. Ze organiseren dit alleen voor zichzelf, niet voor de atleten", brieste de Nederlan der, die de eerste dag van de tienkamp als zevende afsloot. Warners kan goed uit de voeten op de 400 meter. In Athene is hij bezig met een sterke reeks. Al leen liep het hoogspringen gis teravond uit. Door het volle pro gramma en de finale van de 5000 meter bij de vrouwen moes ten de tienkampers haast ma ken. Warners liep wel 47,97, zijn bes te prestatie dit seizoen, maar de inwoner van Lelystad had har der gekund. „Er hadden dingen op de eerste dag beter gekund", gaf hij aan. „Maar op deze ma nier sluit je de eerste dag met een negatieve gedachte af. Die Grieken kunnen me wat. Je hebt echt even tijd nodig om de spie ren op te warmen. Ze snappen er niets van." Warners begon de eerste dag goed. Zijn 100 meter ging in 10,62; sneller was hij nooit ge weest. Alleen stond er te veel wind. Bij het verspringen, door gaans ook een goed onderdeel van de Nederlander, reikte hij tot de goede afstand van 7,74 meter. En dus was Warners na twee onderdelen derde. Na het kogelstoten zakte hij een plaats je, maar met 1,94 hoog en 47,97 op de 400 meter handhaafde hij zich met 4387 punten voorin. De Kazak Karpov leidt na de eerste dag met 4689 punten. Eugene Martineau keek met nog minder plezier terug op de ope ningsdag van de tienkamp. De 24-jarige Limburger begon wel iswaar goed, maar raakte bij het kogelstoten volledig het spoor bijster. Bij de eerste poging raakte zijn voet de balk, bij de twee daaropvolgende verdwe nen de kogels buiten het aange geven terrein. „Balen", klonk het zacht. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Het gebeurt ook bijna nooit. Heel, heel jammer. Bij de laatste twee pogingen raakte ik helemaal uit balans." Martineau besloot de tienkamp toch voort te zetten. Zijn colle ga's, trainers en moeder praat ten op hem in om het olympisch avontuur toch zo goed mogelijk af te maken. Dus stond de jonge Limburger, die zich eind mei verrassend in Götzis had ge plaatst voor de Spelen met een totaal van 8082 punten, 's avonds gewoon hoog te sprin gen. Hij ging over 2,00 meter en was daar uiterst content mee. „Ik dacht eerst: laat maar lopen. Maar nadat ik even was gaan lig gen en iedereen gesproken had, ging ik toch maar door. Dit is een mooi leerproces, hoewel ik hier eigenlijk niet ben om te le ren. Ik pak het toch mee." ANP Chiel Warners sloot de eerste dag van de tienkamp af op de zevende plaats. V;v:7>r^* foto Olaf Kraak/ANP door Pim van Esschoten ATHENE - Het zou een heel ge wone avond worden. Natuurlijk zou Maria Mutola (32) de 800 meter gaan winnen. Ze wint al tijd en overal. Dit jaar bijvoor beeld voor het twaalfde jaar op rij in Zürich, één van de sterkst bezette races van het seizoen. Maar dit waren de Olympische Spelen, ze lijken gemaakt voor verrassingen. Altijd weer. Vriendin Kelly Holmes sprintte gisteravond Maria de Lourdes Mutola op het laatste rechte stuk voorbij. Dat deden ook Hasna Benhassi en Jolanda Ce- plak, in een ongekend snelle ra ce met vijf atletes onder de 1 mi nuut 57. In de ogen van de 34-ja- rige Britse Holmes was na de fi nish af te lezen hoe blijdschap en het ongeloof om voorrang streden. Mutola berustte. „Het goud is in goede handen", zei ze. Het verlies van Mutola bewijst hoe uitzonderlijk het is om een olympische titel te prolongeren. Vraag het Maurice Greene, Sta cy Dragila of Denise Lewis, die vier jaar na Sydney hun gouden kunstje niet konden herhalen in Athene. De grote Sergei Boebka heeft aan zijn jarenlange heer schappij met de polsstok liefst zes wereldtitels, maar slechts één olympische triomf overge houden. Hicham El Guerrouj domineert de 1500 meter al sinds 1996, maar als hij vanavond in Athe ne wint, is het pas zijn eerste olympische titel.Gail Devers dan. Drie wereldtitels op de 100 meter horden heeft ze achter haar naam, maar geen olym pisch goud. Vreemd genoeg won ze wel twee keer dezelfde af stand zonder nekjes. In Athene deed de 37-jarige een laatste po ging om ook de hordesprint te pakken. Al voor de eerste horde schoot het in haar geblesseerde kuit en ze slipte onderuit. GPD door Gijs van Oosten ATHENE - Het is alle hens aan dek in de Nederlandse olympi sche zeilploeg. Zeven van de acht boten liggen voor pampus, alleen de catamaranspecialisten Mitch Booth en Herbert Derck- sen maken in de Tornado nog kans op een medaille. Zittend op z'n oranje fietsje kijkt Herbert Dercksen aan de kade in het olympisch zeilcen- trum bedenkelijk voor zich uit. De Olympische Spelen kunnen niet wachten op eerlijke wind, beseft hij. De 31-jarige Rotter dammer doet in de brandende zon zijn beklag over de wind- shifts (draaiende wind) op de Griekse zeeën. „De commercie drukt een stempel op de olympi sche zeilwedstrijden", zegt Der cksen. „Ze durven de wedstrijd niet af te schieten, want die moet live op tv. De tv is heilig." Een zeiler houdt van eerlijke wind, een wind die niet draait en vervolgens het hele veld door elkaar gooit. Want wat heeft het met zeilen te maken als de num mer laatst ineens op kop ligt door een speling van de natuur? „Het is ons gisteren (zondag) ge beurd", vertelt Dercksen. „Voe ren we op honderd meter van de bovenboei als tweede, even later gingen we er als twaalfde om heen. Is dat eerlijk zeilen?" De Tornadoklasse zeilt elf races, waarvan de laatste op zaterdag. Dercksen, die zegt namens alle zeilers te spreken, zou de twee rustdagen, vandaag en vrijdag, willen benutten. „Er is ruimte om wedstrijden af te schieten. Of we wachten of we varen een dag later. Dat maakt mij niets uit. Maar zoals het nu gaat, is niet leuk. We moeten het doen met de wind die we hebben. Je moet leven met datgene wat je krijgt." Wat in het voordeel van Derck sen spreekt, is dat hij zijn kri tiek spuit op een dag dat de Ne derlandse Tornado twee goede scores haalde. De boot eindigde achtereenvolgens als vierde en derde en verkleinde het gat na zes van de elf races op de koplo pers Lovell en Ogeltree uit de Verenigde Staten tot zes pun ten. Op plaats vijf in het tussen- klassement staan Booth en Der cksen, Europees kampioen, op één punt van het brons. Dercksen: „We hebben goed ge zeild. Er zijn kansen. Er zijn nog vijf wedstrijden te gaan en alles is nog mogelijk. Ik voor spel dat er nog rare dingen gaan gebeuren. Dat hoort bij een olympisch toernooi. De weers omstandigheden bepalen dat ie dereen meedoet. Het klassement zegt nog helemaal niets." Met nog drie Nederlandse boten in de strijd en vier boten die al hun wedstrijden hebben geva ren, ligt de druk om een zeilme daille te winnen geheel bij Booth en Dercksen. Mark Neele- man voert op zijn vijfde Spelen met Peter van Niekerk in de Star een achterhoedegevecht, hetzelfde geldt voor windsurfer Joeri van Dijk in de Mistralklas se. Na tien van de elf races staat Van Dijk op een uitzichtloze twintigste plaats. Joop Alberda kwam gisteroch tend speciaal naar het olympi sche zeilcentrum Agios Kosmas in Athene. De sportdirecteur van NOCNSF beseft ook dat in de jacht op 25 medailles, het aantal van Sydney in 2000, elke medaille er één is. Hij spoorde Booth en Dercksen aan. Dercksen: „Natuurlijk rust er een druk op onze schouders, we zijn de laatste hoop op een zeil medaille. Dat besef ik, maar zo voel ik dat niet." GPD ATHENE - Een Griekse militair die een 'olympische' plek be waakte ten noorden van Athene, is gisterochtend per ongeluk doodgeschoten door een medebe waker, een agent in opleiding. Volgens de politie richtten bei den voor de grap hun wapens op elkaar, waarop een van de revol vers afging. Een bron bij de poli tie in Athene zei dat beiden een soort Russische roulette speel den. Het incident gebeurde na bij de plek waar de mountainbi- kers hun wedstrijden rijden. Bij het voorval waren ook andere bewakers aanwezig. Zij zijn met de schutter aangehouden. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17