Raad wil onderzoek Euregiotuin PZC PZC Vrouwenbond gaat naar Bosnië Antillianen willen feest vieren met Terneuzenaren SP Vlissingen vraagt naar meubelfabriek -11 fracties Sluis steunen pleidooi voor opheldering gang van zaken ;oncert voor iroject Oeganda uuwerk ontactgroep anfareconcert Miniatuur Werkstraf voor dronken rijden tijdens ontzegging Dronken bestuurders aangehouden Inhaalverbod op Traktaatweg Roep om informatie bouwplannen Vrijgesproken van bedreiging Ringrijdersdag in Domburg Middelburgse synagoge houdt open dag agenda wwvo. nazomer testival.nl dinsdag 24 augustus 2004 grRenévanStee SLUIS - Evenals de raadsfrac- je van Dorpsbelangen Toeris- DC en gedeputeerde J. Suur- 10nd (financiën) willen ook de verige partijen in de gemeente- 2ad van Sluis een onderzoek aarde teloorgang van de Eure- jöttiinen aan de Nieuwstraat in jostburg. JGTEKERKE - De jffO-werkgroep van de Neder- ludse hervormde kerk in Aagte- <rke organiseert vrijdag een oncert. De opbrengst gaat naar irn voorlichtingsproject over ids in de buitenwijken van [ampala, de hoofdstad van Oe- concert wordt gegeven door 'out Bosschaart (student orgel in het Conservatorium in Den iag) en Ronald Joosse (student ompet aan het Conservato ir in Utrecht). Zij beginnen if. 20 uur in de kerk. De toe ing is gratis, maar bij de uit ing wordt een collecte gehou- B voor het project. ESTKAPELLE - Het al eer- i verplaatste vuurwerk in èstkapelle staat - als het weer t keer meezit - donderdag op sprogramma. Het schouwspel gint om 22.00 uur op de Zee ster hoogte van de tank. [DDELBURG - Contactgroep [Ochtenden houdt dinsdag 28 ptember een bijeenkomst voor rouwen in de Ontmoetingskerk ide Oosterscheldestraat 1 in Idelburg. Ank Verboom, me ierker van vrouwenprogram- 's bij de EO, spreekt over ea, bedrogen door haar vader, ninacht door haar man'. De Eenkomst duurt van 9 tot 30 uur. IDDELBURG - De fanfare t en Volharding uit jt-Souburg geeft zondag 5 lember een concert in Minia- r Walcheren in Middelburg, optreden wordt gegeven ter igenheid van het vijftigjarig aan van Miniatuur Walche- 5t de fanfare treedt ook slagwerkgroep van Vlijt en harding op. Het concert be- iom 14.30 uur. (Advertentie) Inlijstwerk? lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier j iaiingsestraai 102A.4421 BV Kapclle j Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 redactie walcheren Suitenruststraat 18 Postbus 8070 •330 EB MIDDELBURG lel: 0118-493000 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl j^van der Sluis (chef) ladiaBerkelder tdith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée <oende Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA GOES lel (0113)315500 ^(0113)315669 :fltail: redactie@pzc.nl '"TERNET Wfcpzc.nl E-mail; web@pzc.nl ^orgklachten: (800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur Het park sluit op 1 september de deuren omdat het nieuwe be stuur van de Stichting Euregio- tuinen geen kans ziet het toeris- tisch-educatieve tuinencomplex rendabel te maken. In het pro ject is bijna twee miljoen euro gemeenschapsgeld gestoken, waaronder ook ettelijke tonnen door de gemeente Sluis. Bij een faillissement lijkt dit geld voor goed verloren. Onbekend is ver der of uitgekeerde subsidies te rugbetaald moeten worden. Op nieuw gemeenschapsgeld in het project steken is, wat de lokale politici betreft, nagenoeg uitge sloten. „Het is hoog tijd een goed onderzoek uit te voeren om eindelijk precies in beeld te krij gen waar en wanneer het fout is gegaan en wie hiervoor verant woordelijk is. En hoe lastig het ook zal zijn: alle gegevens moe ten boven water komen, want daar heeft het tot dusver ook aan ontbroken", verklaart L. Flikweert (CDA). Evenals A. Rosendaal (Nieuw West), R. den Dekker (WD-Ge- meentebelangen) en J. Wielak ker (PvdA) hoopt Flikweert op een doorstart van het project. Dit laatste is voor Rosendaal (Nieuw West) minstens zo be langrijk. „We moeten vooral vooruitkijken. Het park biedt volop mogelijkheden en dus ook perspectieven op een doorstart. Laat de voor dit doel benoemde commissie zijn werk dus doen", aldus Rosendaal. Oordeel De fracties zijn niet eensluidend in hun oordeel over wie de hand schoen moet oppakken. J. Wiel akker (PvdA) en R. den Dekker (WD-Gemeentebelangen) den ken dat het verstandig is een on derzoek buiten de gemeente om uit te voeren, omdat het project ondanks de gemeentelijke subsi die toch vooral een zaak van de Stichting Euregiotuinen is. Wielakker: „Een onderzoek met de overige partners in het pro ject is natuurlijk een optie. De provincie heeft er bijvoorbeeld ook geld in gestoken." Den Dek ker denkt in het uiterste geval aan het inschakelen van een on afhankelijk bureau. Rosendaal en Flikweert vinden dat de raad van Sluis nadrukke lijk bij een onderzoek moet wor den betrokken. Wat Flikweert betreft neemt de provincie het voortouw omdat zij meer ge wicht in de schaal kan leggen. Alle fracties zijn het er over eens dat er lering moet worden worden getrokken uit het deba cle rond de Euregiotuinen. Ze ker met het oog op besluiten over onder meer Sluis aan Zee, de herinrichting van Cad- zand-Bad en de 'vernieuwbouw' van het gemeentehuis in Oost burg. Over een aantal van deze kwesties wordt vermoedelijk nog dit jaar de knoop doorge hakt. PvdA, CDA en WD-Gemeente belangen vinden overigens dat de raad weinig valt te verwijten Flikweert: „Wij hebben het on derwerp meermalen aan de orde gesteld. Op onze vragen kwa men nooit bevredigende ant woorden. In feite hebben we nooit de kans gehad om de voort gang van het project te bewa ken. Dat moet in de toekomst ze ker anders." Fikweert en Rosendaal vinden dat vooral het toenmalige colle ge van B en W in Oostburg veel valt te verwijten Burgemeester G. Noordewier was destijds be stuurslid van de Stichting Eure giotuinen. Hij heeft volgens bei de fractievoorzitters te veel zijn eigen gang kunnen gaan. Zienswijze C. Bolijn (Dorpsbelangen Toe risme) - indertijd wethouder in Oostburg -, Wielakker en Den Dekker vinden deze zienswijze te kort door de bocht. Zij wijzen onder meer op het feit dat de te loorgang van de Euregiotuinen een sluipend proces was, waar door bijsturing op den duur nau welijks meer mogelijk bleek. Vooral Bolijn vindt het dan ook niet terecht om nu alles op het bordje van Noordewier of het toenmalige college te leggen. Katie Schiewold-Wilbrink reist af naar Bosnië om te kijken hoe de giften van de Gereformeerde Vrouwenbond gebruikt worden. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Katie Schiewold-Wil brink uit Vlissingen reist zaterdag af naar Bosnië. De penningmeester van de Gereformeerde Vrouwenbond gaat kij ken hoe het geld dat de bond schenkt aan een goed doel, wordt besteed. Het is de eerste keer in het bestaan van de bond dat dit gebeurt. De Gereformeerde Vrouwenbond za melt al jaren geld in voor vrouwen die op de vlucht zijn of die hun leven op de rails willen krijgen na de oorlog. Elk jaar kiest de bond een ander project uit. Deze keer gaat het geld naar de Stich ting Vluchteling die vrouwen in Bosnië leert hoe ze een eigen bedrijfje moeten opzetten en runnen. „We zijn door de Stichting Vluchteling uitgenodigd om een week in Bosnië een kijkje achter de schermen van het pro ject te nemen", zegt Schiewold-Wil brink die in het landelijk bestuur van de Gereformeerde Vrouwenbond zit. „Ik vind het spannend om te gaan. Het kan best heel emotioneel worden. De vrouwen in Bosnië hebben zeer tragi sche dingen meegemaakt. Wanneer je van vrouw tot vrouw kunt praten, ko men die verhalen makkelijk los. Maar misschien vormt de taal een barrière en blijven de gesprekken oppervlakkiger. Ik heb eigenlijk geen idee wat ik kan verwachten. We gaan naar een aantal kleine dorpjes. Misschien is het er heel schrijnend en zien we veel verwoestin gen door de oorlog. Ik probeer me er geen voorstelling van te maken. Ik wil er onbevangen heen gaan." In de oorlog zijn tienduizenden mannen vermoord. De Stichting Vluchteling schat dat 350.000 mensen ontheemd zijn. „De vrouwen waren voor de oorlog volledig afhankelijk van hun mannen", vertelt Schiewold-Wilbrink. „Ze moe ten nu leren economisch zelfstandig te worden. Door het project van de stich ting kan dat." Hoe de cursussen in Bosnië zijn inge deeld, hoe lang ze duren en hoeveel vrouwen er aan meedoen, weet Schie wold-Wilbrink nog niet precies. „Dat gaan we daar zien. Maar het afgelopen jaar hebben we een soortgelijk project in Sierra Leone gesteund. Die vrouwen leerden hoe ze een klein naaiatelier, crèche of winkeltje moesten opzetten en hoe ze dat financieel moesten regelen. Zoiets zal het in Bosnië ook zijn." De Gereformeerde Vrouwenbond hoopt 15.000 euro op te halen voor de vrou wen in Bosnië. „Onze leden houden bij eenkomsten, rommelmarkten of andere evenementen en de opbrengst daarvan maken wij inmiddels al acht jaar over aan de Stichting Vluchteling. Dat werkt beter dan wanneer we zelf het geld ergens naar toe brengen. Boven dien hebben mensen meer aan hulp in de vorm van kennis, dan in de vorm van geld." Het wordt nog een hele uitdaging om foto Ruben Oreel 15.000 euro bijeen te krijgen, zegt de penningmeester. „In Zeeland hebben we 213 leden en lan delijk zijn dat er 5500. Inmiddels verlie zen we jaarlijks 400 tot 500 leden aan ouderdom. Nieuwe leden krijgen we al jaren niet meer. Jonge vrouwen sluiten zich tegenwoordig niet meer aan bij een vrouwenbond. Die tijd is voorbij. Hope lijk zorgt ons bezoek aan Bosnië ervoor dat we het project dichter bij onze le den kunnen brengen. Normaal schreef een medewerkster van de Stichting Vluchteling een stukje in ons vereni gingsblad over de projecten die we steunden. Nu kunnen we zelf vertellen hoe het daar is, hoe het met het project staat en hoe belangrijk het is dat er geld voor ingezameld wordt." Schiewold-Wilbrink benadrukt dat het beslist geen snoepreisje wordt. „Ik wil niet dat mensen denken dat hun geld aan onze reis besteed wordt. De vrouwenbond betaalt de reis van één vrouw. Stichting Vluchteling vergoedt de reis van de andere drie vrouwen uit het budget voor voorlichting en fonds werving." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Stichting Antilliaans Beraad Terneuzen houdt komend weekend voor de eerste keer het Festival de las Culturas op de Terneuzense Markt. „Integratie, daar gaat het om op dit feest", zegt Hélène Smekens van de Stichting Antil liaans Beraad Terneuzen. De Antilliaanse inwoners van Terneuzen timmeren sinds een klein jaar met steun van de ge meente flink aan de weg om de beeldvorming over hun bevol kingsgroep te verbeteren. Zo ruimt een groep Antilliaanse mannen wekelijks zwerfvuil op, probeert de band Xplosion met merenguemuziek zijn steentje bij te dragen en op de lokale ra diozender Omroep Terneuzen kunnen de Antillianen hun ei kwijt in een eigen programma. „Integratie, daar gaat het om op dit feest. We willen verschillen de culturen dichter bij elkaar brengen en laten zien dat je niet alle Antillianen over één kam moet scheren. Het is de be doeling dat de inwoners van Ter neuzen ons beter leren kennen. Dat kan tijdens dit feest, maar ook nog in een later stadium. We zijn namelijk ook bezig met de oprichting van een theater groep en een brassband", vertelt Hélène Smekens. Souvenirs Het marktfeest staat voor dans, live-muziek en uitheemse souve nirs en etenswaren. Smekens be nadrukt dat het festival los staat van het begin juli gehou den Sancocho-festival in Sas van Gent, dat hetzelfde doel na streefde als de stichting. Daar werd, in tegenstelling tot in Terneuzen, ook een carnavals optocht gehouden. „Het was de bedoeling om die optocht ook in Terneuzen te houden, maar he laas waren in Sas van Gent'veel versierde wagens door de regen kapotgegaan. Zij konden dus jammer genoeg niet meer naar Terneuzen komen", zegt Sme kens. Zowel zaterdag als zondag wordt de Markt vanaf 13.00 uur bezet door kramen met produc ten uit landen als Ecuador, Ve nezuela, Slowakije, Brazilië, Mexico en Aruba. Op de zater dag opent om 13.15 uur een Bel gische djembé-groep het muzi kale gedeelte van het evene ment. De band speelt om 16.15 uur nog een keer. De Terneuzense/Axelse show band New Adventure geeft de eerste dag twee keer acte de pre sence. De Antilliaanse muzikan ten van Xplosion verzorgen op beide dagen meerdere optre dens. Net als DJ Sidney Libax, die wekelijks op Omroep Terneu zen plaatjes draait in zijn pro gramma Anochi Antillano. Hij verzorgt de muziek tussen alle optredens. Gospelkoor MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Lame- ijer heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Oud-Vossemeer voor dronken rijden en het rijden tijdens een ontzegging veroordeeld tot een jaar rijont zegging en veertig uur werk straf. De man werd op 26 maart in Vlissingen betrapt met een alco holpercentage van 645 micro gram, bijna drie keer zoveel als toegestaan. Het rijbewijs werd meteen ingenomen. Hij negeer de het rijverbod door even later weer in zijn auto te stappen. Toen de politie hem de tweede keer aanhield blies hij 595 mi crogram. De man was zijn baan kwijtgeraakt. Officier van justi tie H. den Hartog eiste een jaar rijontzegging, 28 uur taakstraf en 1300 euro boete. De politie rechter liet de boete vallen. Ter compensatie verhoogde hij het aantal uren van de werkstraf. MIDDELBURG - In de nacht van zondag op maandag heeft de politie twee mannen aangehouden die met te veel drank op achter het stuur zaten. Op het Bellamypark in Vlissingen werd een man uit Co lombia aangehouden omdat hij een blaastest weigerde. Op de rondweg in Biggekerke werd een 21-jarige man uit Tilburg betrapt op het rijden onder invloed. De politie maakte verder nog proces-verbaal op tegen een 29-jarige Middelburger op de Kanaalweg in zijn woon plaats. De man mocht niet rijden, omdat hij een rij-ont- zegging heeft. TERNEUZEN - De provincie heeft in samenspraak met Rijkswaterstaat een inhaalverbod ingesteld op de Trak taatweg (N62) tussen Terneuzen en Westdorpe. De maat regel houdt verband met een toename van de verkeers drukte op de weg in verband met de werkzaamheden aan de Ring in Antwerpen. Het verbod, dat met borden wordt aangegeven, blijft voor lopig van kracht tot eind november. Tegen die tijd zullen in Antwerpen de meeste werken aan de Ringweg zijn afge rond, waardoor het verkeersaanbod op andere wegen in de regio Vlaanderen/Zeeuws-Vlaanderen weer normaal zal worden. GOES - Het Goese college van burgemeesters en wethou ders geeft in maart 2005 aan hoe de vlag er voor de drie woningbouwlocaties in 's-Heer Arendskerke bijhangt. Nu de provincie de ontwikkeling van de wijk Overdedijk heeft afgewezen - Goes moet eerst open plekken in de kern opvullen of daar ruimte scheppen - willen de raads fracties duidelijkheid over bestaande plannen voor de Deestraat, de Landweg en bij zorgcentrum Poelwijck. De eerste twee plannen slepen zich al jaren voort. In de Goese commissie grondgebied hamerden verschillende le den er gisteren op dat onderhand eens duidelijk moet zijn wanneer er kan worden gebouwd in 's-Heer Arendskerke. In de Goese raad heerst enige frustratie, omdat een meer derheid tot twee maal toe het college opdroeg de ontwik keling van Overdedijk te onderzoeken en de provincie te overtuigen van de noodzaak daartoe. Daar kwam niets uit, want de provincie volhardt in haar standpunt. De Goese fracties hebben zich daar nu bi] neergelegd. MIDDELBURG - Een 43-jarige vrouw uit Borssele is gi$- teren door de Middelburgse politierechter vrijgesproken. De verdachte werd ervan beschuldigd haar buurmeisje met de dood te hebben bedreigd. Politierechter R. Lame- ijer vond de aangifte van het slachtoffer te weinig voor het bewijs. Die vrijspraak had ook raadsman H. Dunsbergen bepleit. „Er zijn geen getuigen die gehoord hebben wat ze heeft ge zegd." De strafpleiter wees op de pesterijen van de bureh, waaraan zijn cliënte al drie jaar bloot staat. De vrou^v had zelf verklaard dat ze haar een oor wilden aannaaien. „Ik ben onschuldig", zei ze. Officier van justitie H. den Hartog eiste een boete van 175 euro. Op zondag wordt om 13.00 uur begonnen met een gospelkoor uit Utrecht. Om 15.00 uur is er folkloris tische dans van de Antilliaanse dansgroep Tropical Creations uit Den Haag. De Steel Electric Dance Showband, gevormd door in Amsterdam woonachti ge Surinamers, speelt om 16.00 uur. Vanaf 18.00 uur spelen zij nog eens. Het festijn wordt om 22.00 uur afgesloten door DJ Sidney en Xplosion. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De SP-fractie in de Vlissingse gemeenteraad wil weten of meubelfabriek Ara besk op het KSG-terrein mag blijven. De partij heeft het colle ge van B en W schriftelijke vra gen gesteld. De SP bracht onlangs een be zoek aan de meubelfabriek, die in particuliere handen is. Tij dens het gesprek met de eige naar van het terrein bleek dat er nog geen overleg is geweest tus sen de gemeente Vlissingen en de meubelfabriek. Arabesk valt in het deel van het door de gemeente Vlissingen aangekochte KSGF-terrein, dat in de eerste fase wordt gesloopt en heringericht. De SP wil weten of het de bedoe- DOMBURG - De Domburgse ringrijdersvereniging houdt za terdag de jaarlijkse ringrijders dag bij zorgcentrum Simnia in Domburg. Behalve voor de gebruikelijke prijzen, wordt er ook gestreden om de Jan Maas-beker. Maas was jarenlang lid van de Dom burgse ringrijdersvereniging. Toen hij in het verzorgingshuis Ter Mantelinge werd opgeno men, stelde hij een speciale be ker ter beschikking. Inmiddels is Jan Maas overleden, maar zijn naam blijft aan de beker verbonden. De prijs wordt uitge reikt door zijn dochter. Naast de ringrijwedstrijd is er een am bachtenmarkt en een rommel markt. Voor kinderen is er een spelcircuit gemaakt. De ringrijdersdag begint om 10.00 uur. MIDDELBURG - De Middel burgse synagoge is zondag 5 sep tember geopend voor publiek in het kader van de Europese dag van het Joodse erfgoed. De syna goge is te vinden aan Heren straat 12. Het gebedshuis is van 11.00 tot 16.00 uur open. ling is dat de meubelfabriek dp dezelfde plaats kan blijven. Als Arabesk zou moeten verhuizen, dan moet het college binnen af zienbare tijd gaan overleggen met de meubelfabriek. Het kost namelijk geruime tijd om een be drijf te verplaatsen. De SP wil ook weten wat het gaat kostên om een dergelijk bedrijf even tueel te verplaatsen. Tot slot vraagt de partij of de opstallen van de meubelfabriek ingepast kunnen worden in het deel van het KSG-terrein dat wordt her ingericht. „Behoudt het bedrijf dan ook zijn aansluiting op de tijdelijke ontslui tings weg, dje via de Koningsweg gaat lopen-*" STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach. Prooyenseweg 26, 19.00 uur: Ex cursie en kaasproeven; OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum, 16.30 en 19.00 uur: Roofvogel show; OOST-SOUBURG Palazzoli Huls, 10.00-11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaaksb- cièteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Hotel Arion, 19.15 uur: Zomeravorid- bridge; Fort Rammekens, 19.30-21.00 uur: Rondleiding door historisch fort en het naastgelegen bos- en natuurgebied; VROUWENPOLDER - Oranjezon, In gang pompstation. 19.15 uur: Excursie door het voormalig waterwingebied: ZOUTELANDE Langstraat, 13.00-21.00 uur: Markt. Advertentie «o auSt/mi2Aept20O4 bel 0900 33 00033 theater op locatie in Zeeland opera SWEETHEART COME op de Westkappelse Zeedijk ma 30 aug t/m wo 1 sept vr 3 en za 4 sept di 7 en wo 8 sept vr 10 en za 11 sept 20u30 Westkapelle Domburg €22,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11