PZC Geweld treft Bangladesh Tribunalen vs Impasse in Najaf houdt aan beginnen eerste lerreurprocessen Duitse klimmers overleven week in bergspleet De Schreeuw van Munch geroofd Pakistan voorkomt serie aanslagen Regering VS gedoogt plan Sharon Aanslag op betogers oppositie eist zeker negentien levens logelgriep in iuidoost-Azië linru/. nazomer te6tiral.nl -*5 Nederlander in Brazilië overvallen Referendum Venezuela eerlijk China intimideert Taiwan Rebellen Nepal vallen politie aan Harde confrontatie dreigt bij VW Spanje wil vluchtelingen met baan legaliseren maandag 23 augustus 2004 NEW YORK - De Ameri- lunse regering berispt Is- raél niet om de uitbreiding van bestaande nederzettin- gen. hoewel de bouw van nieuwe woningen indruist lfgen de bepalingen van de routekaart voor vrede'. Dit meldde de Amerikaan se krant The New York Ti mes zaterdag op gezag van Amerikaanse en Israëlische regeringsfunctionarissen. Volgens de krant gedoogt VS al maanden het voor nemen van Israël om neder zettingen uit te breiden en uil de Amerikaanse rege ring Sharon niet afvallen in een periode van toch al grote politieke onrust in Is raël. Sharon heeft een con flict met een deel van zijn eigen Likoed-partij in ver band met de door hem aan gekondigde ontruiming van de Gazastrook. ANP PONTRESINA - Twee Duitse bergbe klimmers zijn gisteren in de Zwitserse Al pen in veiligheid gebracht, nadat ze bijna een week in een bergspleet hadden vastgezeten. Het duo was maandag tij dens de beklimming van de Piz Bernina verdwaald. Een van hen viel daarna op 3600 meter in een bergspleet. Tot overmaat van ramp viel ook hun mo biele telefoon stuk en was de tweede klimmer door slecht weer niet in staat hulp te halen. Als een geluk bij een ongeluk verdwaal den ook twee Tsjechische klimmers. Zij vonden het Duitse duo zaterdag, lichtten de hulpdiensten in waarna de Zwitserse luchtmacht het tweetal gisteren kon op pikken. Een van de Duitsers had gebroken rib ben, de ander leed aan onderkoeling en uitputting. Volgens een politiewoordvoerder over leefde het tweetal door de goede uitrus ting. ANP/AFP SINGAPORE - Pluimveehou- in Zuidoost-Azië beginnen verwoestende economische •volgen te ondervinden van de rogelgriep, die in dit deel van de tereld de kop opsteekt. Singa- heeft inmiddels de grenzen sloten voor Maleisische kip- beenden en eieren. markt voor pluimvee in Sin- ipore zelf is nagenoeg inge- lijrt met verkoopdalingen tot iprocent. vogelgriep, die eerder dit ten minste 27 slachtoffers lakte in Azië. heeft onlangs in ietnam drie mensen het leven De Wereldgezondheids- tganisatie maakte bekend dat "delen van China varkens zijn smet met vogelgriep. Het gaat aarbij om de gevaarlijke va- antHöNl. Het vogelgriepvirus zich bij varkens gemakkelij- dan bij vogels ontwikkelen een nog gevaarlijker varian- GPD door Robert Bloemen DHAKA - Door een aanslag in Dhaka op een protestbijeen komst van de oppositie in Bang ladesh zijn zeker negentien men sen om het leven gekomen. Onge veer tweehonderd personen raakten gewond, onder wie hoge partijfunctionarissen. De pro testdemonstratie was gericht te gen een eerdere aanslag op de oppositie. Tijdens de protestdemonstratie zaterdag voor het hoofdkantoor van de Awami Liga in de hoofd stad Dhaka gooiden onbeken den handgranaten in de menig te. Twintigduizend mensen had den zich verzameld om partij en oppositieleidster Sheikh Ha sina te horen spreken. De explosies deden zich voor tij dens de toespraak van de voor zitster van de grootste oppositie partij. Hasina zelf raakte lichtgewond aan haar hand. De oud-premier vertelde tegen de Britse omroep BBC dat partijgenoten haar had den beschermd. Zij beschuldig de de Bengalese regering, die ge vormd wordt door nationalis tisch gezinde fundamentalisti sche moslims, ervan achter de aanslag te zitten. Sheikh Hasina eiste het ontslag van de regering omdat die niet in staat zou zijn onschuldige mensen te bescher men. Aanhangers van Hasina spra ken over een poging hun partij leidster te vermoorden. De auto waarin zij na de aanslag werd weggebracht, zou zijn bescho ten. Tegenspraak De regering sprak de aantijgin gen tegen van de oppositie te gen. Premier Khaleda Zia ver oordeelde de aanslag en sprak van een laaghartige aanval. Tot gisteravond had nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Na de ontploffingen brak er pa niek uit in de menigte. Door de dikke rookwolken was er nog nauwelijks iets waarneembaar Sommige mensen maakten van de verwarring gebruik om aan het plunderen te slaan. Zij sta ken auto's en winkels in brand waarop de politie met rubberko gels en traangas ingreep. Nog in de nacht van zaterdag op zondag kwam het op veel plaat sen in Bangladesh tot protestde monstraties. Activisten van de oppositie zouden in de buurt van Chittagong uit woede over de aanslag een passagierstrein in brand hebben gestoken, waar door volgens onbevestigde be richten zeker twintig mensen ge wonden raakten. Elders in waren auto's en gebou wen het doelwit van wraakac ties. Ten val De Bengalese oppositie voert al maanden campagne om de rege- ring-Zia ten val te brengen. Bij een aanslag eerder deze maand was al een vooraanstaand lid van de oppositie om het leven ge komen. ANP (Advertentie) Lust/mi2 6ept2004 bel 0900 33 000 33 lestivalhart Abdij Middelburg HOOVERPHONIC popballads za4 sept 21u30 Abdijplein €12,50 Gewonde demonstranten liggen op de grond bij het gebouw van de Awami Liga, de voornaamste oppositiepartij van Bangladesh. foto Mufty Munir/EPA torAns Bouwmans 1ASHINGTON - De eerste Imerikaanse tribunalen voor de Hechting van buitenlandse ter- iwisten beginnen morgen for- •fflop de Amerikaanse marine rs Guantanamo in Cuba. Het bal voorlopig nog om procedu re zittingen voor de enige vier bi nu toe aangeklaagde vijande- strijders. lensenrechtenorganisaties als Bnesty International en Hu- Watch, die kritisch tjn over de 'militaire commis- die de tribunalen voeren, tn aanwezig om te controleren "aeprocessen eerlijk verlopen. Wacht wordt dat de zittin- f® "er dagen in beslag nemen, ton Altenburg, een gepensio- tord militair jurist die namens ministerie van Defensie de elitaire commissies leidt, zei Nge week te hopen dat de le- «n deze week wellicht van een dwee zaken een datum zullen «tstellen voor de eigenlijke be deling van de aanklachten. Altenburg zei echter te rekenen ?veel weerstand van de advo- den van de aangeklaagden, on- ^meer omdat er onvoldoende d® zijn om gesprekken met aangeklaagden mogelijk te "aken. Ook vernacht hij dat ad- ^ten ondervragingstechnie- «n die zijn gebruikt in Guanta- d° Ier discussie zullen stel- c Verdachten worden bijge- dn ('00r een militaire raads- den kunnen ook een eigen ci- jfle advocaat in de arm nemen, marinebasis Guantanamo waar bijna zeshonderd 'vij- wijke strijders' in een gevan geniskamp worden vastgehou den, is een speciale zwaarbe waakte rechtszaal ingericht voor de tribunalen. De ouders van de aangeklaagde Australiër David Hicks hebben aangekon digd naar Cuba af te reizen voor de hoorzitting van hun zoon voor de militaire commissie. Hicks werd in december 2001 in Afghanistan opgepakt en is aan geklaagd voor samenzwering om oorlogsmisdaden te begaan, poging tot moord en het helpen van de vijand. Hij kan hiervoor veroordeeld worden tot levens lang. Zijn advocaten zeggen dat ze niet eerder dan volgend jaar klaar zullen zijn met de voorbe reiding van zijn rechtszaak. Behalve Hicks staan twee Jeme- nieten - Salim Ahmed Hamdan en Ali Hamza Sulayman al Bah- lul - en de Soedanees Ibrahim Ahmed Mahmoud al Qosi te recht. Er zijn tot nu toe vijftien gevangenen in Guantanamo Bay aangewezen als kandidaten voor een proces, maar deze vier zijn tot nu toe als enige daadwer kelijk aangeklaagd. Regels De commissies bestaan uit zes militairen. Veel is nog onduide lijk over de regels van de com missies, maar het staat vast dat er geen hoger beroep mogelijk is bij een onafhankelijke Ameri kaanse civiele rechter. Dat kan alleen bij een militaire raad, de minister van Defensie of presi dent. Mensenrechtenorganisa ties hebben daar op. Ook het feit dat de eisen aan bewijsmate riaal minder streng zijn dan bij gewone rechtszaken is hen een doorn in het oog. GPD van onze redactie buitenland NAJAF - De impasse rond de Imam Ali Moskee in het cen trum van de Iraakse stad Najaf duurde gisteravond nog voort. Amerikaanse gevechtshelikop ters bestookten sjiitische stellin gen rond de moskee, terwijl tanks tot op enkele honderden meters van de moskee kwamen. Besprekingen die een einde moesten maken aan het nu al drie weken durende beleg van de gebedsruimte, hadden dit weekeinde geen enkel resultaat. Polen wil zijn ruim 2500 militai ren in Irak zo snel mogelijk te rugtrekken. Dat zei minister Sz- majdinksy van Defensie giste ren bij een bezoek aan de Poolse troepen in het zuiden van Irak. Aanvankelijk wilde Warschau zijn troepenmacht begin vol gend jaar verminderen tot vijf tienhonderd manschappen, maar nu wil het helemaal uit Irak weg. Polen voert het bevel over zo'n 6500 militairen in het zuiden van het land. In de afge lopen twaalf maanden zijn veer tien Polen in Irak gedood. Gedurende het weekeinde zou den 79 Irakezen zijn gedood in Najaf. De Amerikanen lijken de strop te hebben aangehaald rond de moskee, waarin zich honderden aanhangers van de radicale sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr verschanst heb ben. Het is onduidelijk of Al Sa dr nog steeds in de moskee ver blijft. Gisteren werden in de straten rond de moskee hevige gevech ten geleverd tussen strijders en Amerikaanse en Iraakse eenhe den die in pantservoeruigen de wijk intrekken. De sjiieten ge bruiken vooral mortiergranaten tegen hun belagers. Eind vorige week dreigde de Iraakse premier Allawi om de moskee te laten bestormen, maar dat is nog niet gebeurd, mede uit vrees voor een algeme ne opstand onder de Iraakse sjiieten, die de meerderheid van de bevolking vormen en de Imam Ali Moskee als een van hun grootste heiligdommen be schouwen. In Baquba, ten noorden van Bag dad, werden twee mensen ge dood bij een bomaanslag op een van onze redactie buitenland OSLO - Twee gewapende en gemaskerde overvallers hebben gisterochtend een van de vier versies van het bekendste schilderij van de Noorse schilder Edvard Munch, De Schreeuw, geroofd uit het Munchmuseum in de Noorse hoofdstad Oslo. De overvallers namen ook het doek Madonna mee. Het was de tweede keer binnen tien jaar dat een versie van De Schreeuw wordt gestolen. De waarde van het werk wordt geschat op 65 miljoen euro. De kunstroof ging met veel dreigementen ge paard Een van de overvallers zette een per soneelslid van het museum een revolver te gen het hoofd. Vervolgens gristen zij de wer ken van de muur en gingen ervandoor in een donkere Audi. Tal van mensen waren ge tuige van de roof, die rond elf uur plaats vond. Een vrouw was zo geschrokken dat zij in een ziekenhuis moest worden behandeld. Een ooggetuige verbaasde zich over het ge brek aan beveiliging. „Het enige wat je hoef de te doen was hard aan het schilderij trek ken, zodat het koord brak", aldus een Fran se journalist. Hij zei dat hij de beveiliging had getest door een ander werk van de muur te lichten. „Geen alarm, geen elektri sche bedrading, alleen het touwtje." De poli tie zette een massale zoektocht op touw. Daarbij zijn volgens een woordvoerder alle beschikbare eenheden ingezet. Enkele uren na de roof werden op een kilometer afstand de gebroken lijsten teruggevonden. Gister middag trof de politie bij een tennisclub de vluchtauto aan. De Schreeuw geldt als het symbool van de vervreemding van de moderne mens. De ver sie van het werk die nu is gestolen, stamt uit 1893. Het doek toont een vrouw met wijd- opengesperde mond, als in een doodsstrijd. Munch (1863 - 1944) was een pionier van het moderne expressionisme. Thema van zijn doeken zijn vaak dood, seksualiteit en ziekte. ANP/RTR Een van de vier versies van het bekendste schilderij van de Noorse schilder Edvard Munch, De Schreeuw. foto EPA MANAUS - Een Nederlandse hoteleigenaar (52) in het Amazonegebied van Brazilië is zwaargewond geraakt bij een overval donderdag, zo bleek dit weekeinde. Vier gewa pende mannen kwamen zijn hotel, de Amazonat Jungle Lodge in Itacoatiara op 170 kilometer afstand van Ma- naus, binnen. Ze schoten op de hotelier en bestalen een groep van twintig toeristen. Die bleven verder ongedeerd. De toeristen zaten in het hotel te eten alvorens op een jungletour te gaan. Onder hen bevonden zich ook Neder landers. Een Nederlands echtpaar vluchtte na de overval het amazonegebied in, en verdwaalde vervolgens. De poli tie trof de 52-jarige man en de 42-jarige vrouw 24 uur la ter in de jungle aan. ANP/AFP/EFÈ CARACAS 1 De Venezolaanse president Hugo Chavez heeft het referendum over zijn positie terecht gewonnen. Dat heeft een onderzoek van internationale waarnemers uitgewezen. De stembusgang is eerlijk verlopen, conclu deerden de onderzoekers zaterdag. De Venezolaanse oppositie had cle uitslag van de volks raadpleging, die vorige week zondag werd gehouden, ver worpen. Daarin stemde 59 procent van de stemmers voor het aanblijven van Chavez. ANP/AFP/RTR PEKING - China zal elke poging van Taiwan om zich on afhankelijk te verklaren tegengaan. Dit herhaalde de Chi nese president en partijleider Hu Jintao gisteren. China beschouwt Taiwan als een opstandige provincie. China dreigt het democratische eiland met 23 miljoen in woners binnen te vallen als het zich onafhankelijk ver klaart. Taiwan splitste zich aan het einde van de Chinese burgeroorlog in 1949 van het vasteland af. De spanningen tussen beide landen zijn opgelopen na de herverkiezing in maart van Chen Shui-bian tot president van Taiwan. Hij is een groot voorstander van de onafhan kelijkheid. ANP/RTR KATHMANDU - Maoïstische rebellen in Nepal hebben zes agenten ontvoerd, een militair gedood en bomaansla gen gepleegd op overheidsgebouwen. Dit alles gebeurde tijdens een aanval op het hoofdkwartier van het district Jumla in het noordwesten van het koninkrijk, aldus de po litie gisteren. Bij de operatie zaterdagavond laat waren meer dan duizend opstandelingen betrokken. Zij vochten zes uur met politie- en legereenheden. ANP/AFP HANNOVER - Bij Europa's grootste autoconcern Volks wagen is een felle strijd ontstaan over de arbeidsvoor waarden. De vakbond IG-Metall wil voor de 103.000 werknemers bij de zes vestigingen van VW in Duitsland een baangarantie van tien jaar. Verder verlangt de bond een loonsverhoging van 4 procent. De directie stelt volgens Der Spiegel vandaag een nullijn voor. Lonen en salarissen mogen volgens personeelschef P. Hartz het komende jaar niet stijgen. De personeelskos ten moeten tot 2011 met 30 procent omlaag. ANP/DPA konvooi met Iraakse functiona rissen. Drie Amerikanen kwamen om bij een aanslag in het noorden van Rak. Een Indonesische ar beider en twee Irakezen werden gedood toen zij in een hinder laag hepen bij de stad Mosul Olie-export De olie-export uit het zuiden van Irak is weer terug op het ni veau van bijna 2,5 miljoen vaten per dag. De export werd vorig weekeinde zo goed als gehal veerd, nadat de autoriteiten om veiligheidsredenen de belang rijkste van de twee oliepijplei dingen in het zuiden van het land hadden laten afsluiten. Dat gebeurde uit vrees voor acties van saboteurs. GPD/RTR van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Pakistaanse autoriteiten hebben tot tien men sen gearresteerd die deze maand aanslagen zouden hebben wil len plegen om het leiderschap van het Pakistaanse regime uit te schakelen. Onder de verdach ten, die banden zouden hebben met het terreurnetwerk Al Qae- da, zijn twee Egyptenaren. De arrestanten bereidden vol gens Pakistaanse ministers zelf moordaanslagen voor op belang rijke gebouwen en instellingen in de hoofdstad Islamabad en het aangrenzende Rawalpindi, zoals het parlementsgebouw, het militaire hoofdkwartier, de Amerikaanse ambassade, de re sidentie van president Mushar raf en het woonhuis van de pre mier. De twee Egyptenaren, Qanl Is mail en Sheikh Essa, zouden in de terreurcel 'sleutelrollen' ver vullen, zo zei minister Faisal Sa- leh Havat van Binnenlandse Za ken zaterdag. De terreurplan- nen vertoonden volgens de be windsman de kenmerken van Al Qaeda. Minister Hayat sprak van acht tot tien arrestanten en omschreef hun plan als 'groot en sinister'. Zijn collega van Informatie, mi nister Sheikh Rashid Ahmed, zei dat zes mensen waren opge pakt gedurende de week voor de geplande aanslagen op 13 augus tus, aan de vooravond van de viering van de Pakistaanse onaf hankelijkheid. Hij zei dat de po litie bij de arrestanten raketten, granaten, geweren en explosie ven had aangetroffen. De politie zoekt nog steeds drie of vier verdachten, aldus minis ter Ahmed. Hij noemde ex-parle mentslid Javed Ibrahim Piracha een 'sleutelfiguur' in het com plot. Piracha symphatiseert met het voormalige Taliban-regime in buurland Afghanistan en steunde in het verleden juridi sche acties om gearresteerde aanhangers van Al Qaeda in Pa kistan te verdedigen. Geestelijke In verband met de samenzwe ring is de politie volgens minis ter Ahmed nog op zoek naar Ab dul Rashid Ghazi. een radicale moslimgeestelijke. De politie viel de afgelopen week vergeefs een aantal moskeeën en religieu ze scholen binnen in de hoop Ghazi aan te kunnen houden. De arrestaties volgen op een gro te campagne van de Pakistaanse overheid tegen terroristen, die begon met de arrestatie van Mo hammad Naeem Noor Khan. Sinds deze computerexpert van Al Qaeda achter de tralies zit, zijn meer dan zestig verdachte militanten opgepakt. ANP/RTR van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse rege ring wil illegale immigranten een verblijfsvergunning ge ven als zij een geldig arbeids contract kunnen laten zien. Dit heeft de Spaanse ondermi nister voor Immigratie, Con- suelo Rumi, gisteren gezegd. Zij vindt dat de vorige rege ring de immigranten heeft la ten bungelen; zij zijn gelegali seerd noch uitgezet. Voor een vergunning komen ook immigranten in aanmer king die bereid zijn inlichtin gen te verstrekken over werk gevers die immigranten zon der contract laten werken. De maatregelen zijn volgens Ru- mi bedoeld om de integratie van buitenlanders beter te la ten verlopen. „Maar dat bete kent niet dat wij alle buiten landers papieren gaan ge ven", aldus Rumi. Elk jaar proberen duizenden mensen, vooral uit Afrika. Spanje te bereiken. Tussen 1 januari en 17 augustus zijn bijna 8100 van deze illegale immigranten opgepakt. Veel anderen worden niet gepakt en vinden banen in de tuin bouw in het zuiden van het land. Anderen verdrinken, vaak in het zicht van de Spaanse kust. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5