Tehuizen reanimeren alleen op verzoek Diepenhorst was retorisch talent PZC Nederland moet zich beter wapenen tegen veranderingen in het klimaat PZC Cliënt moet bij opname wens kenbaar maken Justitie wil foto verdachten kleine misdaad publiceren Dorp staat voor derde keer in iorte tijd blank 'rouw eist van VN inzage in rapport Lubbers Over het water lopen Bewijs goed gedrag voor woning Vooral lingerie raakt zoek Motorracer rijdt in op publiek Proeverij van oorlogsvoedsel Dubbele psychische WAO-keuring 23 augustus 1954 maandag 23 augustus 2004 .«Henk van Ingen DEN' HAAG - Bewoners van ver pleeghuizen van Meavita Woon- I(irg9 in de regio Haaglanden OTrdcn alleen gereanimeerd als veen verklaring hebben onder- leketid waarin dat uitdrukkelijk jt opgenomen. Cliënten, familie van patiënten 0 personeelsleden hebben een nef van de directie ontvangen aarin dit 'nee. tenzij reani- eerbeleid' uit de doeken wordt i. Volgens een woordvoer der van Meavita betekent deze stap niets meer dan het formali seren van de manier waarop al jarenlang wordt gewerkt. „Voor afgaande aan een opname be spreken we met een patiënt of hij of zij gereanimeerd wil wor den bij een hart- of ademstil stand. In 99 van de honderd ge vallen wordt daar van afgezien en passen we het dus ook niet toe. Dat hebben we nu op pa pier gezet." De woordvoerder wijst erop dat de bewoners van de Meavi- ta-verpleeghuizen gemiddeld 85 jaar. vaak dementerend en ern stig ziek zijn. In de meeste geval len is het daarom zinloos ze te reanimeren. „Een arts is in prin cipe verplicht te reanimeren, maar als hij gegronde redenen heeft om aan te nemen dat dit meer kwaad dan goed doet, dan moet de arts het niet doen." Onderzoek Een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid zegt dat verpleeghuizen zelf hun beleid voor reanimatie be palen. Het is volgens hem bij veel verpleeghuizen de gewoon te bij de opname te vragen of men nog gereanimeerd wil wor den. Toch verricht de Inspectie voor de Gezondheidszoi'g een 'oriënterend' onderzoek. Het CDA is geschrokken van de ze 'IJzeren Heinen-mentaliteit'. Tweede-Kamerlid Ormel kan zich voorstellen dat in individue le gevallen wordt besloten niet meer te reanimeren, maar vindt 'een standaard nee, tenzij' te ver gaan. SP-Tweede-Kamerlid Kant noemt de gang van zaken 'onzorgvuldig'. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Landelijke Selectiecommissie Opspo ringsberichtgeving van het Openbaar Ministerie wil fo to's en videobeelden van ver dachten van relatief geringe misdrijven via de media kun nen verspreiden. Daarbij wordt gedacht aan vermoedelijke plegers van bij voorbeeld winkeldiefstal, op ruiing en bedreiging. De com missie heeft de top van het OM, het college van procu reurs-generaal, geadviseerd de geldende aanwijzing voor opsporingsberichtgeving te verruimen, zo bevestigde het afgelopen weekeinde een woordvoerder van het colle ge- Tot dusver werden alleen af beeldingen van verdachten van zware misdrijven als ver krachting, moord en doodslag via de daartoe geëigende pro gramma's gepubliceerd, zoals Opsporing Verzocht. De laat ste jaren zijn er, vooral op re gionaal en lokaal niveau, tal van opsporingsprogramma's bijgekomen. Daarin wordt veelal aandacht besteed aan kleinere misdrijven die de po litie met behulp van dergelij ke programma's wil ophelde ren. Het college van procu reurs-generaal zal het advies van de selectiecommissie be studeren. Uiteindelijk beslist minister Donner van Justitie of de verruiming van de aan wijzing er daadwerkelijk komt. ANP MAASDIJK - Het Westland is de nacht van vrijdag op za- Itrdag opnieuw getroffen door rateroverlast. Overvloedige re- veroorzaakte vooral problemen in het dorp Maas dijk, dat voor de derde keer in mini een week onder water ham te staan. De brandweer jftle vijf pompen in. Toch kon tiet worden voorkomen dat gro- delen van Maasdijk over- stroomden. mnder Ewoud Vreugdenhil rordt er moedeloos van. Zowel woning als zijn tuin ston den blank. Hij heeft nog gepro beerd met zandzakken het wa- te keren, maar dat mocht te! baten. „Geestelijk word ik moe van. Het gaat niet ens om de schade maar dat het de zoveelste keer gebeurt." jirysanlenteler Van der Ende throk 's nachts wakker van de erste druppels. „Je hoort tegen- roordig elk druppeltje vallen", egt hij. Niet alleen zijn bedrijf terd overspoeld, ook zijn wo- ,En we hadden alles net roog.GPD DEN' HAAG - De 51-jarige me- eiverkster van de Verenigde ialics die een klacht heeft inge- iend tegen Hoge Commissaris oor de Vluchtelingen Lubbers icgens seksuele intimidatie, wil jnzage in het onderzoeksrapport dat de VN over de zaak hebben opgesteld. Op basis van dit rap- ort verklaarde secretaris-gene- aal Annan vorige maand de aanklacht ongegrond. nbbers had wel inzage in het ipport. De klaagster heeft een menkaanse advocaat in de ai genomen. Dat meldde zater- t tv-programma Nova. De rouw overweegt in beroep te aan tegen de uitspraaak van Man. olgens de wouw zou Lubbers aar na een vergadering eind vo- 'i jaar in haar billen hebben ge nepen. te Nederlandse oud-premier egt dat hij slechts een vriend- ehappelijk gebaar heeft ge laakt ANP UITHUIZEN - Drie mensen lopen in het Nederdse waddengebied. Dit gebied ligt ten noorden van de kustlijn Gro- ningen-Friesland. Het beschermde natuurgebied valt twee keer per dag droog. Het Oostelijke Waddengebied is voor een groot deel beschermd en daarom niet toe gankelijk voor publiek. Een wadloop tocht biedt nog een mogelijk om iets van dit deel van ons land te zien. Per jaar ma ken meer dan twintigduizend mensen door Peet Vogels DEN HAAG - Hij was minister van Onderwijs, lid van de Eer ste en de Tweede Kamer en hoogleraar. Maar de meeste men sen kennen prof. mr. Isaac Arend Diepenhorst van zijn op tredens voor de NCRV-tv. Zater dag overleed hij op 88-jarige leeftijd in Zeist. De politiek werd Diepenhorst met de paplepel ingegoten. Zijn vader was Kamerlid voor de ARP, de groepering waarvoor Diepenhorst ook actief was tot deze in 1981 opging in het CDA. Diepenhorst begon zijn carrière in het onderwijs, als hoogleraar strafrecht aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. In de jaren vijftig van de vorige eeuw kwam hij voor de ARP in de Eer ste Kamer. Het hoogtepunt brak aan in 1965, toen Diepenhorst minister van Onderwijs werd in het kabinet-Cals. Dat kabinet struikelde echter een jaar later in de befaamde Nacht van Sch- melzer. Ook in het volgende inte rimkabinet-Zijlstra bleef Die penhorst minister van Onder wijs. Rumoerige acties Hoewel gepokt en gemazeld in de universitaire wereld, kreeg hij te maken met protesten van de studenten. In die jaren kwam de studentenbeweging sterk op zetten en dat leidde tot rumoeri ge acties. Diepenhorst zag het met ongenoegen aan. In 1967 verruilde hij zijn minis terschap voor een zetel in de Tweede Kamer; in 1971 werd hij opnieuw senator en hervatte hij zijn carrière aan de Vrije Univer- Diepenhorst (tweede van rechts) in het gezelschap van Smallen- broek (links), Cals (tweede van links) en Vrolijk, nadat ze in 1965 door de koningin waren beëdigd als minister. foto ANP siteit waar hij zowel hoogleraar als rector magnificus was. Diepenhorst was een overtuigd lid van de ARP. maar hij stemde voor de opheffing van de partij toen het CDA ontstond. Veel heeft hij niet meer voor de partij kunnen doen, want het CDA PlE- JONGEMAN YJAAN- JE- Ata£ ÓMTTftOuwEN> IMT iV)T VOOft IE-MANt> Of- /MOET wT EEN wBfiRAt-SING BZ-JVEN door Henk van Ingen DEN HAAG - Het wordt hoog tijd dat in beeld wordt gebracht hoe 'klimaatbestendig' Neder land is. Alleen dan is het moge lijk voorbereid te zijn op de ge volgen van de verandering van het klimaat. Volgens Keimpe Wieringa van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) wordt bij de aanleg van woon wijken, industriegebieden en in frastructurele werken niet of nauwelijks rekening gehouden met de problemen die de sterke temperatuurstijging veroor zaakt, waarmee Nederland de komende eeuw te maken krijgt. „We zetten nu zaken neer op plekken waar we over een jaar of vijftig misschien grote finan ciële inspanningen moeten ple gen om ze te beschermen. Be leidsmakers zouden daar meer rekening mee moeten houden." Toch loopt Nederland volgens hem voorop ten opzichte van an dere landen. „Er is de afgelopen tien jaar een omslag in het den ken gekomen. Ook de politiek realiseert zich steeds meer de ge volgen en lijkt bereid actie te on dernemen. Kijk maar naar de dijken die flink zijn opgehoogd. Wat dat betreft zijn we het knap ste jongetje van de klas. Maar het kan een stuk beter." Wieringa wijst erop hoe kwets baar Nederland nu al is doordat het zwaartepunt van de econo mie in de Randstad ligt. Het risi co dat dit gebied een keer onder water loopt, neemt alleen maar toe nu de zeespiegel blijft stij gen en rivieren meer water moe ten verwerken. „Op basis van de huidige kennis zouden we daar nooit het hart van onze econo mie leggen. Maar dat is natuur lijk achteraf gemakkelijk ge zegd." De onderzoeker pleit voor het in kaart brengen van al le kwetsbare gebieden en de ge volgen die natuurrampen en an dere catastrofes door klimaat verandering, daarop hebben.Uit een onlangs gepubliceerd rap port van het Europees Milieu agentschap, dat mede door het RIVM is opgesteld, blijkt dat aan het einde van de 21e eeuw zonder maatregelen de tempera tuur in Europa maximaal met zes graden toeneemt. En dat heeft grote gevolgen voor zowel mens als dier. Extreem koude winters blijven uit, terwijl extreem warme zo mers en zware regen- en hagel buien toenemen. In 2003 stier ven twintigduizend meer men sen In West- en Zuid-Europa RENKUM - Om een woning in de Renkumse wijk Fluiters heuvel te krijgen, is voortaan een bewijs van goed gedrag nodig en een uittreksel van het Bureau Krediet Registra tie (BKR). Wooncorporatie Vivare heeft de maatregel ge nomen om de leefbaarheid in de wijk, waar door de over last huurwoningen langer leeg staan, te vergroten. In Nijmegen stelde wooncorporatie Talis eerder voor twee probleemwijken de eis dat nieuwe huurders een baan hebben. GPD AMSTERDAM - Dure dameslingerie is deze zomervakan tie opvallend vaak gestolen of zoekgeraakt. Dat blijkt uit de jongste inventarisatie van reisverzekeringsmaatschap pij De Europeesche. Net als vorig jaar zal het mobieltje de toptien waarschijnlijk aanvoeren. Volgens hoofd marketing van De Europeesche, Walter van Tiel, weerspiegelt de lijst trends in de samenleving. „Vroeger was het gebruikelijk om op vakantie slechts een paar goedkope onderbroeken mee te nemen. Nu vindt men mooie onderkleding veel belangrijker." ANP EEXT - Tijdens een motorrace in het Drentse Eext is gis termiddag een motorrijder op het publiek ingereden. Drie mensen raakten gewond, van wie een ernstig. Over de precieze toedracht van het ongeval kon de politie nog niets melden. De race maakte deel uit van een brade rie in het dorp. Na het ongeluk besloot de organisatie de festiviteiten in Eext te hervatten. Het was de vijfde keer dat in Eext een klassieke Motor- GrandPrix werd georganiseerd, een race voor histori sche- en klassieke wegrace-motoren. Er kwamen gisteren twintigduizend bezoekers op het evenement af. ANP GROESBEEK - Het Zweedse wittebrood, dat aan het eind van de Tweede Wereldoorlog boven Nederland werd uitgeworpen door de bevrijders, smaakte in de herinne ring van velen heerlijk zoet. Zestig jaar later blijkt het brood echter nauwelijks anders te smaken dan het wit brood dat nu overal te koop is, zo bleek gisteren tijdens een proeverij van oorlogs- en distributievoedsel in het Na tionaal Bevrijdingsmuseum 1944 - 1945 in Groesbeek. Vooral oudere mensen kwamen naar Groesbeek om de smaak van hun kinderjaren nog eens te proeven. ANP DEN HAAG - Werknemers met psyschisehe klachten en rsi ondergaan voortaan een dubbele WAO-keuring. Een proef in de regio Alkmaar heeft uitgewezen dat deze aan pak vruchten afwerpt. Minister De Geus van Sociale Za ken heeft dat zaterdag gezegd. Hij hoopt zo te bereiken dat mensen met psychische klachten minder snel in de WAO terechtkomen. Ook rsi-patiënten en mensen die lij den aan cle vermoeidheidsziekte ME moeten straks langs twee keuringsartsen. De proef in Alkmaar was gericht op jonge vrouwen, een categorie met een verhoogd risico om wegens psychische aandoeningen in de WAO te belanden. ANP een wadlooptocht. Gisteren is gelopen van Uithuizen naar Rottumeroog, een af stand van dertien kilometer. foto Koen Suyk/ANP schrapte hem van de kandida tenlijst voor de Eerste Kamer. Bij het grote publiek was Die penhorst vooral bekend door zijn televisie-optredens. In de ja ren zestig was hij bij de NCRV te zien als forumlid. Een opval lende man met zijn zware bril en zijn galmende stem. Maar meer nog dan zijn verschijning was welsprekendheid z'n han delsmerk. Zijn foutloze, ellen lange volzinnen met rollende r's die sloten als een bus. Zijn krachtige stem en retorische ga ven kwamen hem ook van pas bij het preken. Want behalve rechtsgeleerde was Diepenhorst ook afgestudeerd als theoloog. Diepenhorst bekleedde diverse bestuursfuncties en was enkele jaren voorzitter van de Onder wijsraad. De laatste jaren deed Diepenhorst het rustig aan. Hij had vrede met zichzelf, zo zei hij in een vraaggesprek vier jaar geleden en kon terugkijken op een rijk, vol leven. GPD METAALSTAKING - Na twee weken staken de Beierse me taalarbeiders nog steeds door. De arbeiders eisen hogere lo nen. Beierse vakbondsleiders hebben aangekondigd dat de staking wordt uitgebreid en verscherpt. KONIJNENZIEKTE - De ge vreesde konijnenziekte myxo- matose heeft zich over heel Walcheren verspreid. Nog steeds worden nieuwe gevallen gemeld. Het gaat dan voorna melijk om dieren die nog niet waren ingeënt. Duizenden tam me Walcherse konijnen zijn al aan de ziekte bezweken. On duidelijk is hoeveel wilde ko nijnen het leven hebben gela ten. Jagers hadden de wilde ko nijnenstand al flink uitge dund, omdat deze dieren een gevaar opleveren voor de zee weringen. VREEMDE BLOEM - Verschil lende bloemisten zijn een kijk je komen nemen in de tuin van de Goesenaar Weststrate in de P.C. Quantstraat. Daar bloeit een dahlia die uit twee knop pen tot een is vergroeid. Dit verschijnsel is bij andere plan ten uit deze familie niet onge woon, maar komt bij de dahlia zelden voor. door de extreme warmte. Na tuurrampen komen vaker voor en veroorzaken steeds meer schade. De afgelopen tien jaar is het aantal weer- en klimaatcata strofes zelfs verdubbeld ten op zichte van het decennium daar voor. Driekwart van de gletsjers in de Alpen is in 2050 verdwenen en veel van het daardoor vrijko mende water stroomt door Ne derland naar zee. Dat betekent flinke ophoging van (rivier)dij- ken en aanpak van de zeewerin gen. Europa heeft nu al een jaarlijk se schadepost van ongeveer 11 miljard euro door de klimaatver andering en dit bedrag neemt al leen maar toe. Al is dit volgens Wieringa een grove schatting. „De werkelijke schade is waar schijnlijk een veelvoud van dit bedrag." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-maïl: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnomenten)admimstratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op doze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3