Yerseke bomvol op Mosseldag PZC Met vakantie? Kanker betekent lang niet altijd het einde Beperkte hoogbouwi Goese wijk Mannee BEZORGERS Geef lucht Geef leven Geef! Schelpdiersector eet en tobt tussen smullende toeristen Zestienjarige krijgt klappen vanwege voetb Giro 55055 e Alzheimer mag geen nationale ramp worden. giro 2502 maandag 23 augustus 2004 door Mieke van der Jagt YERSEKE - De Yersekenaren hebhen zaterdagochtend bezorgd naar de lucht gekeken. Zou het zo grauw blijven rege nen? Dan zou toch de Mosseldag, het af scheid van een oud organisatiecomité en de vuurdoop voor een nieuw, wel tiens lelijk in het water kunnen vallen. Maar tegen elf uur, als de regen nog met is opgehouden maar zich al wel een veelbelovende spleet licht in de wolken laat zien, staat het verkeer op de Zand dijk al bijna vast. Vanaf de A58 wurmt zich een file van Belgische auto's tus sen de files die van de Oude Rijksweg en van de andere kant komen. Het wordt loeidruk op de Mosseldag. In De Zaete, het dorpshuis van Yerseke dat de titel partycentrum voert, verza melen zich op dat moment de hotemeto ten, de mosselsector en nog wat gewoon volk dat zich ook mocht verheugen in een uitnodiging. In afwachting van een mosselmaaltijd zullen burgemeester A. Verbree van Reimerswaal en gedepu teerde A. Poppelaars het woord voeren. Ook zal het gezelschap de première be leven van de nieuwe Mosselfilm. Bij ie der couvert ligt een boarding pass. Na de maaltijd mag de hele club meevaren op de Yerseke 20, maar eerst komen de sprekers. Verbree heeft expres zijn ambtsketting thuisgelaten. Hij wil als voorzitter van de Producentenorganisatie Mosselen eens flink van leer trekken tegen de na tuurbeschermers die geen middel schu wen om de schelpdiervissers uit de Waddenzee te krijgen. Zijn betoog is ook gericht aan het adres van de poli tiek, die zich met het wetenschappelijk geweld van de Waddenvereniging om de oren laat slaan. De burgemeester pleit voor een wetenschappelijke aan pak door de mosselsector zelf en daagt Poppelaars uit daar een steentje aan bij te dragen. Samenwerking Poppelaars pakt het niet op. Zijn be toog is een pleidooi voor samenwerking met de recreatieve sector. Yerseke zou de mooiste parel moeten worden in hel collier parels dat van de Oosterschel- de-attracties kan worden geregen. De provincie wil daar graag aan meewer ken. Intussen is het wel erg lekker gaan ruiken in De Zaete. De damp van zeker éen mosselton aan gekookte mosselen, drijft in sliertjes de grote zaal binnen, De toegangswegen naar Yerseke waren traditiegetrouw verstopt. waar het licht is uitgeknipt om de film goed tot zijn recht te laten komen. De drie mosselkwekers bij wie we aan ta fel mochten komen zitten, zijn wel te vreden over het resultaat. Een Vlaamse presentatrice laat zien hoe de mossel- kweek in zijn werk gaat en een Vlaam se kok tovert nog even virtuoos met de oogst. Het gezelschap krijgt er vooral meer trek van. Als de schalen dampend op tafel ko men, geven de kwekers Verbree gelijk. De politiek laat zich inpakken door de natuurbeschermers, die onderzoekers naar hun hand zetten en onderzoeksre sultaten naar believen verdraaien. De mosselkwekers hebben een groot ge brek aan mosselzaad op de percelen waar ze mogen vissen. Waar wel zaad ligt, mogen ze niet komen. Een noorder ling, die even aan tafel komt buurten, zegt dat er genoeg mosselzaad in de wa terkolom heeft gezeten. Steigerpalen, trossen, markeringen: alles wat langer dan eventjes onder water heeft gezeten in de Waddenzee, zat veel meer dan an dere jaren vol met mosselzaad en half wasmosseltjes. Dat er zo weinig op de bodem terecht is gekomen, moet te wij ten zijn aan predatoren, die alles heb ben weggeroofd. Met zulke praktijkinformatie hoef je, volgens de kwekers, niet aan te komen bij de natuurbeschermers. „Die doen ge woon altijd of wij met eurotekens in on ze ogen rondvaren. Maar dat is onzin, Wij doen ons werk graag en we hebben er verstand van. Je gelooft toch zeker niet dat wij een belang op de korte ter mijn nastreven. Ik heb een zoon van veertien. Ik zou graag willen dat hij mijn bedrijf kan voortzetten op de Wad denzee en in de Oosterschelde. Nie mand heeft zo'n groot belang bij een evenwichtige Waddenzee als wij. Het is nota bene onze inkomensbron." De schelpdiersector lijkt zich erbij te heb ben neergelegd dat het binnenkort is af gelopen met de mechanische kokkelvis serij in de Waddenzee. Maar de stress is er bij de mosselvissers nog niet minder luchtfoto Willem Mieras om. Een dieptepunt op de veiling: 23 eu ro per ton, heeft daar geen goed aan ge daan. Eersteklas Die mosselen mogen dan klein zijn ge weest, met een gering vleesgewicht, de zeevruchten die op de tafels in De Zae te staan, zijn pico bello. Als iedereen is uitgesmuld roept de voorzitter van het nieuwe comité het gezelschap op om aan boord te gaan bij het mosselpon ton. De drie kwekers maken dat ze weg zijn. Ze varen vanmiddag met hun ei gen schepen hele horden bezoekers rond. Omdat het Mosseldag is, maar vooral omdat ze het leuk vinden. door Freek Janssen GOES - De hoogbouw langs de Kattendijksedijk van de Goese nieuwbouwwijk Mannee wordt hooguit twaalf meter, in plaats van twintig meter. De gemeente komt daarmee tegemoet aan be zwaren van bewoners van het Goese Meer, die vreesden voor hun uitzicht. Bewoners van de Goese Meer- laan en de Kokkelbank dienden een bezwaar in tegen het voorne- mèn om een twintig meter hoge flat vlak langs de Kattendijkse dijk te bouwen. De gemeente zou ooit aan de bewoners van het Goese Meer hebben beloofd dat de omgeving landelijk zou blijven en dat hoogbouw uitge sloten was. Ook kunnen toekom stige bewoners van de hoogste etages wel erg vrijelijk uitkijken op de huizen in het Goese Meer. De bezwaarmakers opperen dat de gemeente beter laagbouw kan plannen aan de rand van Mannee. Complexen met meer verdiepingen kunnen beter dicht bij de stad worden ge bouwd. Gelijk De gemeente geeft de bezwaar makers gelijk. Hoewel ze niet volledig wil afzien van hoog bouw langs de dijk, schroeft ze de maximale bouwhoogte terug naar twaalf meter. Goes streeft zelfs naar negen meter, drie me ter hoger dan de dijk zelf. Ook een ander bezwaar van de bewoners van het Goese Meer wordt ingewilligd: de groen strook tussen de Kattendijkse dijk en de nieuwbouw wordt breder dan eerst de bedoeling was. De gemeente wilde de groenzone twintig tot dertig me ter breed maken, maar de be zwaarmakers zagen de strook liever net zo breed als die langs de aangrenzende wijk Noord- hoek (35 meter). Goes legt ook een aantal bezwa ren tegen het nieuwbouwplan naast zich neer. Zo zijn bewo ners van de wijk Noordhoek niet gelukkig met het voorne men om de ontstluiting van Man nee door hun wijk te laten lo pen. Liever hebben ze dat er een nieuwe weg wordt aangelegd. die het verkeer langs d?C( kant van Noordhoek naai nee leidt. De gemeente ziet dat niet^ De nieuwe weg zou dekt ristieke Stelleweg ontsier er zou extra grond aan^ moeten worden. Bewoners van het Goese jj maakten zich zorgen om^ standsvrij bouwen in Ze hopen dat er voldoendei voorwaarden en uitgang^ worden aangereikt, met':' woorden: dat de gemeen!; en perk stelt aan de fania^ de architect. In de react* de gemeente weten dat er gelijk bepaalde voorst gelden, zoals maximale i* hoogte, bebouwde oppenj en kaprichting. Op verzoek van de gen# raad heeft het college van a meester van wethouders os zocht of de bouw van eerder kan beginnen dank ber2007. Het college heeft inderdaaj mogelijkheid gevonden bouw te bespoedigen. Doot samenvoegen van twee pk die betrekking hebben op! nee, kan de bouw wellicb! het eerste kwartaal van 20J; ginnen. Het samenvoeg de plannen scheelt namtj het aantal procedures en tijd. VLISSINGEN - Een 16-p Vlissinger heeft zaterdagn een pak slaag gekregen van Boulevard-bewoner. De jongen was met tweevri den een balletje aan het tap tegen een muurtje aandeS medijk. De bewoner had de gens drie weken geleden i teld daar niet te voetballa ders zouden er klappen r4 De man voegde deze kee daad bij het woord. Hij gil 16-jarige een klap op het ho Toen de twee vrienden del) ger vroegen hun vriend met! te laten, hield hij op. De ja heeft aangifte gedaan. KRANT VOOR ZEELAND In Burgh-Haamstede en Zierikzee zoeken wij M/V Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Gratis regenpak Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 51 11 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken. De minimumleeftijd is 15 jaar. Het aantal kinderen met astma is in de afgelopen tien jaar verdubbeld. Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen met astma. KWF Kankerbestrijding is im949 opgericht op initiatief van Koningin Wilhelmina. Sindsdien strijden we voor minder kanker, meer kans op genezing en een betere kwaliteit van leven vooralle kankerpatiënten en hun dierbaren. Overal waar we kun nen, gaat KWF Kankerbestrijding actief de strijd aan tegen kanker, j Door wetenschappelijk kanker onderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedigen van een gezonde leefstijl en goede voorlichting te geven. Dooronsinte zetten vooralle kankerpatiënten en voorde bestrij- I ding van alle soorten kanker KWF Kankerbestrijding is ervoor iedereen die met kanker te maken krijgt Ookals kanker wel het einde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen in Nederland zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. KWF Hulp-en informatielijn 0800 - 022 66 22 (gratis) KWF Ceversl ij n 0900 - 2020041 (o,oi p/min) Giften kunt u overmaken op giro 26000, of doneer direct via onze site: www.kwfkanker- ^bf; bestrijding.nl www.alzheimer-nederland.nl VERRAS EEN ANDER MET UW KRANT fmilttll IHRIM PZC KRANT VOOR ZEELAND Op onderstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw afwezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantieadres (binnen Nederland) of waardebonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeerde envelop sturen naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl (kopje 'abonneren'). De bon dient uiterlijk 2 weken vóór de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Ter voorkoming van onjuiste adressering, kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. Vakantieservice-antwoordformulier Naam: Voorletter(s):m/v Straat:nr: Postcode: Woonplaats: Telefoon: ander bezorgadres in Zeeland (gratis service). Deze optie geldt rije bezorging op campings en bungalowparken, hiervoor kunt u waardebonnen aanvragen waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) postverzending Nederland 0,50 per dag) D restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam: Naam hotel: e-mail: maakt gebruik van één van de nevenstaande aan te kruisen vakantieservicemogelijkheden in de periode (minimaal 1 week) Geldt met voor bezorging op campings en bungalowparken, hiervoor kunr u waardebonnen aanvrage" Straat: nr: Postcode: datum: t/m datum: Woonplaats:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30