Igrariërs tegen gebiedsindeling PZC Touwtjes, babbelaars en vlas De emmertjes blijven leeg bij jubileumtoernooi SC Kijkje in de hangars van Zeeland Airport Vijfde traditionele boerenkoopdag in Koudekerke Dorpsraad wijst op fouten in bestemmingsplan onering legt ondernemingsgeest aan banden iirpsraad zoekt stuurslid agenda Mishandeling in Renesse Hoofdwond bij botsing Gewonde bij bedrijfsongeval Rolstoelster gewond bij botsing Bromfietser botst tegen boom Portemonnee van vrouw gerold bij nader inzien maandag 23 augustus 2004 jlERLAND - De zorgvuldig- iBaarmee het bestemmings- bebouwde kom Oosterland «oesteld 'aat te wensen over. schrijft de dorpsraad Oos- ud in een brief aan het ge ldbestuur. dorpsraad wijst het gemeen- tsluur op de fouten in het plan en het feit dat de opstellers met oude gegevens hebben ge werkt. „Als er een brandweergarage is ingetekend die al dertien jaar niet meer op die plek zit, dan denk je toch: 'waar zijn ze mee bezig zegt voorzitter H. Clerx. „En dat is echt niet het enige wat fout is gegaan." De dorpsraad schrijft in de brief ook tegen een winkelconcentra tie in het centrum te zijn. „Waar om moet alles op slot", zegt Clerx. „Het is de charme van het dorp dat hier en daar een winkel zit." De dorpsraad wijst het gemeentebestuur op de ka rakteristieke lintbebouwing die door de vorming van een cen trumgebied teniet wordt ge daan. Daarnaast blijft de uitbreiding van het industrieterrein een hei kel punt. De dorpsraad wil het industrieterrein graag uitbrei den om vertrek van bedrijven uit het dorp te voorkomen. „Oos terland heeft een goede midden stand en daar moet je voor knok ken." Ook de woningbouw is een punt van zorg voor de dorpsraad. De raad pleit voor de bouw van meer goedkope woningen voor starters en jongeren. De dorpsraad dringt verder aan op een veilige kruising met de N59. „De gemeente heeft een in spanningsverplichting voor het opheffen van gevaarlijke situaties", aldus de dorpsraad. lARENDIJKE - Schrap het idee van zonering uit het be- mningsplan buitengebied, zegt Agrarisch Schouwen ïeland in een inspraakreac- Deze gebiedsindeling is te minerend voor de ontwikke- \an de agrarische sector. pinden dat op elke plaats jelfde mogelijk moet zijn", j. Gaanderse van Agrarisch ouwen Duiveland. het voorontwerp bestem- gsplan buitengebied is het ei- opgedeeld in vijf verschil- egebieden (zones). Voor ie- gebied is vastgesteld wat belangrijkste is. erisme rde Kop van Schouwen ligt ladruk op toerisme en langs Oosterscheldekust-west op r. Aan deze zonering is het aten van Nieuwe Economi- Dragers in het buitenge- igekoppeld. Die bieden be iers van het buitengebied de gelijkheid om (meer) inkom- te krijgen. „Nieuwe econo- chedragers zijn belangrijk", Gaanderse. „Wij zijn de bes- aankleders van het platte- i Als wij langer in stand blij- door nevenactiviteiten te plooien, heeft dat grote waar voor het buitengebied. Maar nn moeten wij niet belem- 1 worden. Zoals het plan er ligt, worden ondernemers in |cs gedrukt. Als ik een thee- - nkerij wil beginnen, kan r zo zijn dat de gemeen- ifgt dat op mijn bedrijf al- huifkarrenverhuur mag ko- .Dat gaat te ver. Wij stellen STERLAND - De dorpsraad Oosterland is op zoek naar sterking. N. de Bruin heeft af- eid genomen van het bestuur lat ze is verhuisd, ididaten kunnen zich mel- j een van de bestuurs- en. De bestuursverkiezing op 12 oktober. SJREEKACTIVITEITEN redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a postbus 80 ocoabzierikzee 'Tel: 0111-454647 fax: 0111-454657 I: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ♦faKleemans ,Ali Pankow Esme Soesman Mfilita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie i Stationspark 28 Postbus 31 '^0 aa goes fa'(0113)315500 fax: (0113)315669 -e-mail: redactie@pzc.nl INTERNET "ww.pzc.nl É-mail: web@pzc.nl fiMorgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge- Purende de openingstijden; «lerdags tot 12.00 uur dat er een lijst is met nieuwe eco nomische dragers en wij willen zelf bepalen welke activiteit wij leuk vinden en wat voldoende rendement oplevert." Een ander kritiekpunt is de ma nier waarop het bestemmings plan geschreven is. Dit bestem mingsplan gaat uit van regels. Wat mag wel en wat mag niet, de zogenoemde toetsingsplanolo gie. „Wij vinden dat een bestem mingsplan veel meer moet uit gaan van de ontwikkelingspla nologie. Je legt nu de onderne mingsgeest te veel aan banden", zegt Gaanderse. Ontwikkelings planologie gaat er van uit dat de overheid alleen de randvoor waarden opstelt. Daardoor kan het ruimtelijke beleid beter vol doen aan de maatschappelijke wensen en kan sneller worden ingespeeld op ontwikkelingen. Discussie Deze manier van denken is nog volop in discussie bij Rijk, pro vincies en gemeenten en past in het beeld van een terugtredende overheid. „Het is niet zo dat in het nieuwe bestemmingsplan niets meer mogelijk is, maar ver anderingen kunnen alleen wor den doorgevoerd met vrijstellin gen en wijzigingsbevoegdheden en dat kost veel moeite. Het plan mist de flexibiliteit en dat is de rode draad van onze kri tiekpunten." Gaanderse benadrukt overigens dat het beslist niet alleen kom mer en kwel is in het nieuwe plan. „We zijn erg tevreden met de manier waarop we in de klankbordgroepen hebben kun nen werken. Daarvoor wil ik de gemeente echt een pluim ge- igh-haamstede - Dorpshuis De töe, 13.30 uur: Bridgen; tloimeerde kerk Platboslaan, 20.00 I 'Maandagavondzang; iesse- Pretplaza, hele dag: Kermi- 3ttie; lümeter, 14.30 uur: Mystery Quest; hng, 19.00 uur: Kindertheater. Een hoefsmid geeft een demonstr; door Melita Lanting DREISCHOR - In de verre omtrek van Dreischor staan de bermen vol met au to's. Daartussen krioelt het van de voet gangers, fietsers en auto's die zich een weg proberen te banen. Soms rijdt een automobilist zich klem met als gevolg dat tientallen anderen ook stil komen te staan. Het is een verkeerschaos tijdens de tra ditionele vlasdag. Allemaal veroorzaakt door de regen. Weilanden, die anders als parkeerplaats werden gebruikt, zijn onbegaanbaar. 'Parkeren op eigen risi co' is een veelzeggende tekst op een bordje bij zo'n weiland. Niemand die het er op heeft gewaagd, het weiland is leeg. Eenmaal in het dorp is het ook dringen geblazen. Rondom de hele ring staan kraampjes. Van alles wordt te koop aan geboden. Van helende stenen, boterbab- belaars en loempia's tot linnen theedoe- i het beslaan van paardenhoeven. ken voor vijftien euro. Wat opvalt is het enorme aanbod aan handwerken, naast de gebruikelijke truien, scou- bidou-touwtjes en horloges. Dames zit ten te spinnen en iemand anders pro beert handgemaakte vilten hoeden te verkopen. „Ze zijn wel lekker zacht", zegt een man maar hij loopt toch maar door. De hoed is niet echt geschikt voor een man. Op de stoepen van de huizen zitten kin deren overtollige huisraad te verkopen. Daphne zit er al vanaf negen uur. „Ik heb wel goed verkocht", vertelt ze. Ze heeft ook niet veel meer op haar kleed. Een paar overbodig geworden compu termuizen en een afvalemmer. Een uur tje later komt diezelfde afvalemmer voorbij in het mandje van een rollator. Daphne heeft weer zaken gedaan. Bij de kramen van het landbouwmu seum is het helemaal dringen. Vlassers laten zien hoe het gewas vroeger werd bewerkt. Niet ongevaarlijk, zo legt, Ri- nus Quist uit. „Het gebeurde wel dat je een tik op je vingers kreeg van die schoe pen", vertelt hij terwijl hij naar de het zwingelen wijst. „Dan riep je wel eens wat lelijke dingen." Schep Quist is een van de weinigen die het vak nog van oudsher kent. „We stonden vroeger als jongens hele dagen in het vlas", vertelt hij. Hij is nu een van de drijvende krachten achter de kramen op de ring. „Ik zag het vanochtend om zeven uur niet zitten. Ik benhier niet naartoe gegaan met mijn vlas maar met een schep." Hij wijst op een gootje wat foto Marijke Folkertsma is gegraven. Het stond hier helemaal blank." Daar is 's middags niets meer van te zien. De straten zijn droog en de terras jes zitten vol. Ook het terras in de kerk trekt redelijk wat publiek. Achter het orgel zit Arjen de Vos te spelen. Het no digt uit om even tot rust te komen en in de kerkbanken te genieten van de mu ziek. Ook in het dorpshuis is het druk. Daar is een hobbybeurs. Kaarten maken is nog steeds mateloos populair. Of het nu driehoekjes-vouwen is of 3-D. Alles is er te koop. Ad en Willy zitten achter een kraam met van alles en nog wat. Ze verkopen Turkse handdoeken - gebor duurd en met kant en lint afgewerkt - voor vier euro vijftig of een heerlijk rui kend stuk zeep, kunstig verstop in een handgevlochten 'mandje' met bloemen. Echt duur zijn de spulletjes niet. „Het moet leuk blijven", zegt Willy. De twin tigste vlasdag is afgesloten met een con cert in de kerk. KERKWERVE - Het échte ge heim bestaat niet. De een geeft de voorkeur aan een dotje ma den, de ander verkiest een worm en de derde zweert bij een che misch goedje met trendy kleur tjes. Wat de vissers allemaal wel gemeen hebben is de liefde voor de sport. Vijfenzestig leden van de hengelsportvereniging Oos- terschelde vieren het 50-jarig ju bileum van de club in Kerkwer- ve bij een forellenvijver. Oud-voorzitter B. Vroegop heeft aan het einde van de middag drie forellen in zijn emmer. „Ik houd het bij een worm en een made", legt hij zijn succes uit. De meeste leden hebben minder geluk. De vis wil niet echt bijten en de emmertjes blijven leeg. Ook voorzitter P. Willemse heeft nog geen enkele vis gevan gen. Hij vindt het niet zo erg. „Vandaag staat de gezelligheid voorop." Daarmee lijkt het wel snor te zitten. Een slager is naast de vijver bezig om het vuur op te stoken voor de barbe- que. Het is maar goed dat hij zijn auto heeft volgeladen inet vlees, want met een stuk of tien forellen zou het anders wel een karig maal zijn geworden. foto Marijke Folkertsma RENESSE - Een zeventienjarig meisje is zaterdagavond mishandeld door een bekende van haar. De mishandeling vond plaats aan de Stoofweg in Renesse. Ze klaagde over pijn aan het hoofd, de buik en een hand. VLISSINGEN - Een 22-jarige man uit Vlissingen heeft za terdagmiddag een hoofdwond opgelopen bij een botsing. Het slachtoffer reed rond half zes op de Sloeweg in Vlisr singen. Hij had te laat in de gaten dat zijn voorganger, een 36-jarige inwoner van Oost-Souburg, afremde. Een botsing was het gevolg. De 22-jarige sloeg door de bot sing met zijn hoofd tegen de voorruit en liep een hoofd wond op. Hij is met een ambulance overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. RITTHEM - Op een bedrijfsterrein aan de Engelandweg in Ritthem is gisterochtend een 55-jarige Vlissinger ge wond geraakt. De man bestuurde een busje. Hij wilde een autoduwbak verlaten vanaf een dek, waaraan geen rij— brug was gekoppeld. Het gevolg was dat het busje terecht kwam op de rijbrug, die een dek lager was gekoppeld. Dè chauffeur liep een hersenschudding op. Hij is met een am bulance overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij een nachtje ter observatie moet blijven. VLISSINGEN - Een 41-jarige rolstoelster uit Vlissingen is zaterdagochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een fietser in haar woonplaats. De vrouw is met ver wondingen aan haar schouder en hand overgebracht naar het ziekenhuis. De vrouw reed met haar elektrische rolstoel over de Schel- destraat. Ze kwam uit de richting van de Aagje Deken straat. Ter hoogte van de T-splitsing met de Bouwen Ewoutstraat wilde een 42-jarige fietser uit Vlissingen, die op de stoep van de Scheldestraat reed, de weg opfietsen. Hierbij liet hij het slachtoffer, dat aan de linkerkant kwam aanrijden, niet voorgaan. MIDDELBURG - Een 26-jarige bromfietser uit de ge meente Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag met onbekende verwondingen opgenomen in het ziekenhuis van Vlissingen. De man reed rond 2.35 uur op de Seissin- gel in Middelburg door nog onbekende oorzaak op de stoeprand. Iets verderop botste hij tegen een boom. Van de man is bloed afgenomen om te bepalen of hij onder in^ vloed van alcohol verkeerde. MIDDELBURG - Een 50-jarige vrouw uit Maastricht iS' zaterdagavond het slachtoffer geworden van een zakken roller in het centrum van Middelburg. De vrouw mist haar portemonnee met daarin een klein bedrag aan con tant geld en wat persoonlijke papieren. door Mieke van der Jaqt ARNEMUIDEN - De Avia- markt op Zeeland Airport, een beurs voor beroepsluchtvaart en andere belangstellenden, bleek zaterdag vooral voor de laatste groep een aantrekkelijk evene ment. Want al kun je altijd een rondvlucht maken, of een vlieg tuigje kopen in het winkeltje, nu kon je dat combineren met een kijkje in de enorme hangars en een uitleg over de regeling van het luchtverkeer. Veel belangstelling trokken de demonstraties met modelvlieg tuigjes en de historische vlieg machines die stonden opgesteld. De hele dag knorden kleine vliegtuigjes met passagiers voor rondvluchtje omhoog en om laag. Nergens krijg je zo'n goed idee van het vliegen als in de cockpit, naast of achter de pi loot, met headset op. De bedrijven op Zeeland Air- port, dat op de borden overigens nog met Vliegveld Midden-Zee land staat aangegeven, hadden voor het eerst sinds jaren weer eens de overeenstemming gevon den die noodzakelijk is om geza menlijk het 'product vliegveld' te promoten. Het publiek stelde dat op prijs'. Het kon zien wat er allemaal bij komt kijken om een vliegtuigje te onderhouden, hoe secuur een parachute moet worden inge pakt, wie er allemaal met de vei ligheid bezig zijn en dat ook zo'n klein vliegveld met de hal ve wereld contacten onder houdt. Wat het vliegveld ook graag wil de laten zien: dat een verharde start- en landingsbaan toch wel erg veel beter zou zijn, werd ook duidelijk, al was het overtuigen der geweest als de regen van 's ochtends flink had doorgezet. Dan had er immers geen vlieg tuig meer kunnen opstijgen of landen. KOUDEKERKE - Voor de vijf de maal wordt zaterdag de tradi tionele boerenkoopdag gehou den op een weiland tegenover Groeneweg 3 en 5 in Koudeker ke. Boerenkoopdagen werden vroe ger gehouden als bijvoorbeeld een boer stopte met zijn bedrijf. Overbodige spullen, variërend van machines tot melkbussen, werden tijdens een boerenkoop dag verkocht. Zo'n dag was een middel bij uitstek om goedkoop aan spullen te komen, maar het betekende tegelijkertijd een so ciaal evenement. De stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen blies de traditie vijf jaar gele den nieuw leven in. Voor dit jaar hoopt de organisatie op 250 ingebrachte kavels voor de vei- ling. Door te selecteren probeert de stichting een zo breed mogelijk aanbod aan spullen te verkopen. Op dit moment zijn nog niet alle inschrijvingen binnen, maar de organisatie gaat ervan uit dat er in ieder geval paarden, jongvee en allerlei soorten pluimvee wor den verwacht. Verder staan er tractoren, landbouwwerktui gen, handgereedschap en aller lei (antieke) gebruiksvoorwer pen. De veiling begint om 10 uur. De kijkdagen zijn op don derdag 26 augustus van 19 tot 21 uur, vrijdag 27 augustus van 13.30 tot 21 uur en op de veiling dag zelf van 9 tot 10 uur. Parke ren in de berm van de Groene weg mag niet uit veiligheidsover wegingen. Naast het evenemen tenterrein is een groot parkeer terrein. De Koudekerkse Ringrij- ders Vereniging houdt tijdens de Boerenkoopdag een wed strijd. In het artikel over cijfers van dorpshui zen (PZC, 19-8) is gesproken over een brief van de dorpsraad Oosterland. Dit is niet juist. De brief was afkomstig van het bestuur van het dorpshuis Ooster land en niet van de dorpsraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29