n Grond voor natuur bij Zierikzee Borsele verbaast toeristen if§§f Honderd hectare gekocht Man gewond tijdens sleutelen Autoloze zondag in centrum Antwerpen Frontale botsing Veel aandacht voor jeugd in Oostburg Dode bruinvis aangespoeld mm algemeen ❖w Auto over de kop op A58 Schelpdierexpert moet op leerstoel Piloten zonder grenzen vliegen met kinderen Jongen (11) gewond bij ruzie zeeuwse almanak Barcode Redactie: 0113-315649 „yyVVV.pZC.nl F.mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7Peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Ëonaal: 020-4562500. maandag 23 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Freek de Jonge oefent show op Zeeuws publiek editie Schouwen-Duiveland rinorMelita Lanting ZIERIKZEE - De Dienst Lande lijk Gebied heeft ruim honderd hectare landbouwgrond aange kocht in de buurt van Zierikzee. Driekwart (74 hectare) wordt in gericht als natuurgebied. De jonden zijn onderdeel van plan Tureluur. De aangekochte grond ligt voor een groot gedeelte langs de Nieu- Koolweg (de weg richting gh-Haamstede) en langs de Oosterschelde bij Borrendam- me. In de toekomst wordt de MIDDELBURG - Een 24-jarige Middelburger is gisteravond tond zeven uur bij het sleutelen zijn auto zwaargewond ge raakt. De man is met een trau mahelikopter overgebracht naar jhetziekenhuis in Antwerpen. De man stond aan de voorkant zijn wagen te sleutelen op een pleintje aan de Torenhof- straat. Plotseling begon de auto rijden. Hij kwam klem te zit ten tussen de auto en dé garage- muur. Omstanders konden hem tit zijn benarde positie bevrij- en. ANTWERPEN - De Antwerpse binnenstad werd gisteren over spoeld door voetgangers en fiet sers. Het hele gebied tussen Leien en Scheldekaaien was ook autovrij. Tussen tien uur 's morgens en zes uur 's avonds was hartje Antwerpen verboden gebied voor de auto. Om toch zoveel mogelijk volk naar Antwerpen te lokken, was net openbaar vervoer voor de ge legenheid gratis. En daar werd massaal gebruik van gemaakt. Duizenden mensen zakten naar ie oude binnenstad af of fiets ten langs één van de autovrije routes. „De bedoeling is dat de mensen de rust in de binnenstad leren kennen", aldus de Ant werpse schepen van Mobiliteit, Ludo Van Campenhout. De autoloze zondag gisteren was pas de eerste in een reeks van drie. In september volgen er aog twee; op 5 september en op 19 september. Op die dagen zijn er ook specia- evenementen voorzien in de ScheldestadOp 5 september •roden de Bevrijdingsfeesten plaats. Het is dan precies 60 Par geleden dat Antwerpen werd bevrijd van de Duitse be zetters. '•eertien dagen later gaat de au- tovnje dag gepaard met de vijf de editie van het literatuurfesti val Zuiderzinnen. De jubileum uitgave staat in het teken van Antwerpen Wereldboekenstad, «n titel die de Scheldestad van de Unesco een jaar lang mag dra gen Het volledige programma van ée autovrije zondagen is te vin den op www.anlwerpen.be. De dne autovrije zondagen in Ant werpen moeten uitmonden in de Europese autovrije dag op woensdag 22 september. ®)DELBURG - Bij een fronta- ■e aannjding tussen een brom- en een snorfietser op de Wal- dierseweg in Middelburg zijn ?steravond drie personen ge wondgeraakt. pi zijn met armbreuken en j^nwonden overgebracht naar ziekenhuis in Vlissingen. El!|i 17-jarige bromfietser uit de §eHeente Veere kwam ter hoog- levan de Hoogelandseweg op de verkeerde weghelft terecht. Hij jWste frontaal op een snorfiets, ^stuurd door een 26-jarige Ar- HMnuidena,ar. grond als natuurgebied overge dragen aan de Vereniging Na tuurmonumenten. Vorig jaar dreigde de aankoop van grond voor natuurgebied nog te stagne ren door de bezuinigingen. Door samenwerking tussen de provin cie Zeeland en de Dienst Lande lijke Gebied is het toch gelukt om de financiering rond te krij gen. De natuur die bij Zierikzee wordt gerealiseerd krijgt een an der karakter dan het prunjege- bied, wat zich kenmerkt door grote, open waterpartijen. Bij Zierikzee wordt de natuur klein schaliger, met karrenvelden en kreken. In het gebied liggen nog oude .karrenvelden. Dit zijn vochtige, brakke graslanden die zijn ontstaan door afgravingen achter de zeedijk. Die afgegra ven grond werd gebruikt om de zeedijken te versterken. In het natuurgebied worden nog be staande karrenvelden gerestau reerd en worden nieuwe karren velden gemaakt. Kreeklopen Aan de noordkant van het ge bied worden oude kreeklopen weer hersteld en daardoor on- staat een brakwaterlandschap wat aantrekkelijk is voor ty pisch Zeeuwse planten en die ren. In het gebied komen ook wandel- en fietspaden. Naar ver wachting zal in 2008 worden be gonnen met het inrichten van het natuurgebied. De aangekochte grond was ei gendom van veehouderij bedrijf De Ruijter. Dit bedrijf zet de ac tiviteiten voort op een nieuw be drijf aan de Striepweg bij Brij- dorpe. door Frank Gijsel OOSTBURG - Oostburg beleef de een succesvol Eenhoorn weekend. De Ondernemersvere niging had een zeer gevarieerd programma verzorgd en dat zorgde er voor dat de be langstelling groot was. Vooral op zaterdag genoten veel be zoekers van de oude ambach ten. Aan de kraampjes werden nog net voor het afsluiten van het seizoen zaken gedaan: voetbal shirtjes van de helden van het Europees voetbalkampioen schap gingen tegen dumpprij zen de deur uit en de Holland se Nieuwe werd met smaak naar binnen gewerkt, terwijl de jeugd zich vermaakte met het bungy-jumpen op het Le- delplein. Onderwijl was het een drukte van belang bij twee stand werkers op de Markt, die de mensen probeerden over te ha len voor een paar euro's een verrassingspakket te kopen. Het leverde hilarische tafere len op. Een groep ambachtslieden had tijdens de boerenmarkt even eens niet over belangstelling te klagen. Zo liet palingroker R. Andriessen uit IGoosterzan- de zien hoe hij zijn werk uitoe fent en hoefsmid G. Dellaert uit het Belgische Damme stond met het zweet op het voor hoofd paarden te beslaan. Opvallend was dat de jeugd erg aan zijn trekken kwam in Oostburg. Op een boerenpaard van de stoeterij van de Spreeu wenburg kon een gratis 'ritje worden gemaakt en in de feest tent trad de Brabantse clown Snoepy en zijn kompaan Staf- ke op. De wat oudere jeugd ver maakte zich 's avonds met een optreden van de band Stiel Wiels en de liefhebbers van de dartsport konden zich gisteren vergapen aan de kunsten van de bekende Britse darter Mar- tin Adams. De leden van de ondernemers vereniging liepen met een glimlach rond. Volgens Martin Rijk was gezocht naar bij zondere, vernieuwende activi teiten. „Dit slaat wel aan, heb ben we nu gemerkt. Vooral om dat we de nodige aandacht aan de jeugd besteden. De combina tie die we gemaakt hebben met de boerendag is een succes. We zijn duidelijk op de goede weg met dit weekend" foto Wim Kooyman Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op het innen van (toeristenbelasting. Veel toeristen kunnen hun oren niet geloven als ze een camping boeken in Borsele. Geen toeristenbelasting? Echt niet? In tegenstelling tot het mo- nopoly-spel gaat het geld er niet op de grote hoop, maar komt het ten goede aan het toe risme in de gemeente. Een uit zondering in Zeeland. Een regeling ook waar iedereen blij mee is: de gemeente, de cam pinghouders en de toeristen. Die betalen een eenheidsprijs en daar komt geen toeslag meer bovenop. Duidelijker kan het nauwelijks. Niet dat Borsele het geld van een boompje kan plukken. Cam pingeigenaren betalen de ge meente wel, maar spreken jaar lijks een vast bedrag af, licht ambtenaar M. Boogerd toe. Dat komt volgens haar neer op onge veer twintig euro per plaats per jaar. „Of die dat bedrag doorbe rekent aan zijn gasten moet hij zelf weten. De opbrengst beste den we geheel aan het toerisme, bijvoorbeeld aan de VW of pro motie." Een werkwijze die Borselse re- creatieondememers erg waarde ren. „Het scheelt een hoop admi nistratieve rompslomp", zegt Helma Zweemer, samen met haar man eigenaar van mini- camping de Krukel in Borssele. „Het is ideaal: elk jaar krijg je een rekening. Komt er een cam ping in de gemeente bij, dan krijgt iedereen daarvan bericht. De hoogte van het bedrag per De gasten van minicamping de Krukel in Borsele hoeven net als alle andere campeerders in de gemeen te geen toeristenbelasting te betalen. foto Willem Mieras ondernemer wordt dan ook enigszins aangepast." Zweemer berekent de belasting door in de prijs van een staanplaats. „Het kan gebeuren dat je in een slecht seizoen niet het met de gemeente afgesproken bedrag haalt. Terwijl je dat toch hebt betaald. Dat vind ik gewoon een ondernemersrisico. Ze zegt dat de afspraak haar veel werk uit handen neemt. „Toeristenbelasting geldt per persoon per nacht en verschilt voor volwassenen en kinderen. De belasting draag je achtex-af af. Dat betekent veel gereken en controles." Ze zegt het te mei-ken dat de ge meente het geld besteed aan toe ristische doelen. „Of het nu gaat om het doen van onderzoe ken of het aanleggen van fiets routes, het geld dat van toeris ten komt, wordt gebruikt om het toerisme in Borsele te verbe teren." Borsele is de enige van de der tien Zeeuwse gemeenten die geen toeristenbelasting heft. De steden en dorpen die het wel doen, houden er een behoorlijke cent aan over. En dat geld 'ver dwijnt' veelal in de algemene re serve. In normaal Nederlands: op de grote hoop. Natuurlijk be talen gemeenten daar ook din gen van die het toerisme ten goe de komen, maar het is meestal onduidelijk om hoeveel geld dat gaat. De tarieven per nacht schommelen tussen de 25 euro cent (Reimerswaal) en de 80 eu rocent (Sluis). De opbrengst ver schilt eveneens sterk: 13.000 eu ro per jaar in Reimerswaal tot 3,3 miljoen euro in Veere en op Schouwen-Duiveland. Die laatste gemeente heeft on langs besloten om een gedeelte van de opbrengst te gebi-uiken om het toerisme op het eiland te verbeteren. Sommige plaatsen lijken toeris tenbelasting te zien als een ma nier om snel geld te verdienen. Hulst hief in 2001 nog 23 euro cent per persoon per nacht. Dit jaar is dat 50 eurocent; meer dan een verdubbeling. Ook in Sluis, Tholen en Veere zijn de bedragen de afgelopen drie jaar flink gestegen. De Recron, de OP BEZOEK POSTSTRAAT STAVENISSE €120 KOTTERSTRAAT THOLEN €100 INKOMSTEN BELASTING BETAAL 200 VOORSTRAAT STR00D0RP C0LUNSPLAAT NOORD-BEVELAND €60 €60 NIEUW-HAAMSTEDE - Een dode bruinvis is zaterdag middag aangespoeld op het strand bij Nieuw-Haamstede. Het dier is opgehaald door de EHBZ-Zeeland (Eerste Hulp bij Zeezoogdieren) en naar de destructie gebracht. Het ging om een mannetje van ongeveer anderhalf jaar oud. „Het dier was 1 meter en negen centimer groot en was al in verregaande staat van ontbinding", vertelt J. van der Hiele van de EHBZ. De bruinvis is ongeveer een week geleden op zee doodgegaan en met opkomend tij aangespoeld bij strandpaviljoen de Strandloper. „Het is de 34-ste bruinvis die dit jaar aanspoelt in Zeeland. Vorig jaar hebben we in totaal 31 bruinvissen gevonden, dus we zitten nu al boven het aantal van vorig jaar. Hoe dat komt weet ik niet, dat is voer voor de wetenschappers." ARNEMUIDEN - Een 30-jarige automobilist uit Bergen op Zoom is in de nacht van zaterdag op zondag over de kop geslagen op de A58 ter hoogte van Amemuiden. De man bleef ongedeerd. Hij is samen met zijn inzittende, een 29-jarige vrouw uit Vlissingen, met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De vrouw moest behandeld worden aan haar nek en rug. De bestuurder raakte door het vele water op de weg de macht over het stuur kwijt. De auto kwam in de berm te recht, botste tegen een verkeersbord en belandde uiteinde lijk ondersteboven op de A58. YERSEKE - Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vindt dat een bijzonder hoogleraarschap in de schelpdier cultures niet door een vogelaar moet worden ingevuld, maar door iemand met echte deskundigheid op het gebied van schelpdierkweek. Als voorzitter van de Producenten organisatie Mosselen, pleitte hij er zaterdag tijdens de Mosseldag in Yerseke voor om die deskundigheid in Ant werpen te zoeken. Verbree is het meer dan beu dat de wetenschap de prak tijk telkens weer ondersneeuwt met 'hele leugens en halve waarheden'. Als de mosselkwekers, hun visie en ervarin gen proberen in te brengen, wordt hen volgens Verbree voortdurend de mond gesnoerd met wetenschappelijke in terpretaties die 'vaak op eenzijdige visies berusten'. Daar om zou de sector zelf de wetenschap aan de gang moeten zetten, vindt de voorzitter van de producentenrganisatie. Dat kan omdat het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek (RIVO) in Yerseke de schelpdiercultuur gaat onderzoe ken. Verbree verwacht binnen een half jaar een aanvraag voor een bijzonder hoogleraarschap schelpdiercultures in Wageningen. Een leerstoel die in nauwe samenwerking met het RIVO, en vooral met de mosselsector, zou moeten worden ingevuld. vereniging van recreatieonder nemers in Nederland, is niet te gen het heffen van toeristenbe lasting. Maar de wijze waarop het nu gebeurt, is de vereniging een doom in het oog. Vooral om dat de laatste tien jaar gemeen tes de tarieven fors hebben ver hoogd. Vaak met tientallen pro centen tegelijk; onder het mom van: wat maakt die verhoging van 50 naar 75 eurocent of van 75 eurocent naar een euro nu uit? Maar het heeft wel degelijk ne gatieve gevolgen, zegt Ton Weg man, regiomanager van de Re cron in Zeeland. ..Het doorberekenen van de be lastingverhoging schrikt toeris ten af. Want die kijken niet al leen naar de prijs van een staan plaats, maar ook naar de hoogte van de belasting. Rekent een on dernemer de verhoging niet door, dan gaat dat niet alleen ten koste van zijn winst, maar ook van het geld om te kunnen investeren in vernieuwing en verbetering van de kwaliteit. Juist dat is voor Zeeuwse onder nemers zo hard nodig om de con currentiestrijd met andere re gio's niet te verliezen." Het huidige systeem is boven dien erg onhandig, aldus Weg man. „Het levert voor onder nemers veel administratief ge doe op. En gemeenten moeten mensen vrij maken om dat al lemaal weer te controleren. Het stoort ons bovendien dat de opbrengst veelal op de grote hoop terecht komt. We willen dat het geld wordt gebruikt voor het verbeteren van het toe ristisch product in Zeeland. In Borsele gebeurt dat op een heel goede manier. Schouwen-Duive land is ook op de goede weg. Maar het gebeurt nog veel te weinig." Jeffrey Kutterink door Melita Lanting ZIERIKZEE - Zevenenzestig zie ke of gehandicapte kinderen hebben zaterdag een speciale 'I Can Fly-dag' meegemaakt in Le lystad. De kinderen waren te gast in het Aviodrome waar de stichting Piloten zonder Gren zen de kinderen hebben meege nomen op een rondvlucht. On der de deelnemers waren zes kin deren uit Zeeland. De achtjarige René uit Zierikzee was samen met haar moeder en zusje naar Lelystad gekomen. „Ik ben in een helikopter ge weest", vertelde ze. „Het opstij gen vond ik wel heel spannend. Toen ik naar beneden keek, leek alles heel klein. En toen we gin gen landen, zag ik allemaal an dere vliegtuigen." De kinderen hebben niet alleen een stukje gevlogen. Ze konden ook op de foto bij Monique Vel- zeboer, oud-topsporter en foto graaf en na afloop kregen ze een luchtdoop-certificaat. Ook een rondleiding door het luchtvaart museum stond op het program ma. „Het was heel leuk en heel ont roerend". vertelde Y. Russ van Aviodrome. „Het is fijn om zo veel mensen blij te maken." De stichting Piloten zonder Grenzen bestaat uit vrijwilli gers die werkzaam of actief zijn in de luchtvaart. De organisatie vliegt voor hulporganisaties in ontwikkelingslanden, bijvoor beeld Afrika. Wegen zijn er nau welijks of slecht begaanbaar en daarom wordt vaak gebruik ge maakt van een vliegtuig. De me dewerkers vliegen doktoren en verplegers naar de ziekenhuizen of brengen goederen naar hulp posten. De stichting bemiddelt ook bij het versturen van hulpgoederen vanuit Nederland naar ontwik kelingslanden, zodat de kosten zo laag mogelijk blijven. Door mee te werken aan de jaar lijkse I Can Fly-dag hoopt de stichting haar naamsbe kendheid in Nederland te ver groten. NIEUWVLIET - In een recreatie centrum in Nieuwvliet raakte vanmorgen een 11-jarige Duitse jongen gewond. De jongen zou tijdens het spelen ruzie hebben gekregen met ande re kinderen. Hij is toen geschopt en geslagen. De Duitse jongen had pijn in zijn onderbuik. Zijn verwondingen waren zo ernstig dat hij met de ambulance is over gebracht naar het ziekenhuis in Knokke. De politie onderzoekt, de zaak. Dit kon geen toeval meer zijn. Voor de zoveelste keer zat de kortingssticker bij nagenoeg elk product in de winkelwa gen met aanbiedingen precies over essentiële informatie ge plakt. Peinzend stond ze bij de wagen. In de ene hand een product waarvan alleen dui delijk was dat het iets voor de persoonlijke verzorging van heren was, in de andere een zakje met een of andere saus. En zo zat de hele winkelwa gen vol afgeprijsde verrassin gen. Ten einde raad ging ze naar de klantenservice om te vra gen of dit het werk was van een vakkenvuller met humor De medewerker in kwestie, die erbij geroepen werd, be weerde echter bloedserieus dat het niet anders kon. „Wij mogen namelijk niet over de barcode heen plak ken." Vandaar dus, dat die sticker telkens over de pro ductnaam geplakt werd. „Maar dan weten de mensen toch helemaal niet wat ze ko pen?", vroeg de klant verbijs terd. „Jawel hoor", antwoord de hij zonder aarzelen. „Deze aanbiedingen ivorden name lijk alleen gekocht door men sen die deze producten al ken nen. 'f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27