Beperkte hoogbouw Mannee Rolls Royce onder de caravans PZC Eerst in de file, dan mosselen eten Michiel Joziasse zorgt voor stijlvol einde ringrij seizoen Goes stelt bezwaarmakers Goese Meer in het gelijk agenda Vlissingse jongen (16) geslagen Oproer in Goes Hoofdwond bij botsing Rolstoelster gewond bij botsing Bromfietser botst tegen boom Boerenkoopdag in Koudekerke maandag 23 augustus 2004 b9 jjftprFreek Janssen jgOES - De hoogbouw langs de faUendijksedijk van de Goese Kuffbouwwijk Mannee wordt Lguit twaalf meter, in plaats ^'twintig meter. De gemeente komt daarmee tegemoet aan be daren van bewoners van het (foese Meer, die vreesden voor L uitzicht. twoners van de Goese Meer- ian en de Kokkelbank dienden B bezwaar in tegen het voome- Kn om een twintig meter hoge jat vlak langs de Kattendijkse- jjk te bouwen. De gemeente w ooit aan de bewoners van If, Goese Meer hebben beloofd fel de omgeving landelijk zou Üjven en dat hoogbouw uitge ven was. lok kunnen toekomstige bewo- js van de hoogste etages wel ig\Tijelijk uitkijken op de hui- jen m het Goese Meer. De be- paarmakers opperen dat de ge beente beter laagbouw kan fonen aan de rand van Man- li jmplexen met meer verdiepin- kunnen beter dicht bij de jdworden gebouwd. gemeente geeft de bezwaar- èers gelijk. Hoewel ze niet ig wil afzien van hoog- langs de dijk, schroeft ze „'maximale bouwhoogte terug sar twaalf meter. Goes streeft tlfs naar negen meter, drie me- irhoger dan de dijk zelf. lezwaar een ander bezwaar van de ewoners van het Goese Meer ordt ingewilligd: de groen- rook tussen de Kattendijkse- ijk en de nieuwbouw wordt reder dan eerst de bedoeling ss gemeente wilde de groenzo- twintig tot dertig meter reed maken, maar de bezwaar- akers zagen de strook liever itzo breed als die langs de aan- enzende wijk Noordhoek (35 eter). ces legt ook een aantal bezwa- tegen het nieuwbouwplan ast zich neer. Zo zijn bewo- rs van de wijk Noordhoek redactie bevelanden/tholen •nspark 28 Nbus31 '4460 AA goes Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 'E-mail: redgoes@pzc.nl -frank Balkenende (chef) Jngrid Huibers Miekevan der Jagt freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie •Stationspark 28 -Postbus 31 ^60 AA goes del. (0113)315500 ^ex. (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl INTERNET www, pzc.nl -mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: °800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur niet gelukkig met het voorne men om de ontstluiting van Man nee door hun wijk te laten lo pen. Liever hebben ze dat er een nieuwe weg wordt aangelegd, die het verkeer langs de oost kant van Noordhoek naar Man nee leidt. De gemeente ziet dat niet zitten. De nieuwe weg zou de karakte ristieke Stelleweg ontsieren en er zou extra grond aangekocht moeten worden. Bewoners van het Goese Meer maakten zich zorgen om het wel- standsvrij bouwen in Mannee. Ze hopen dat er voldoende rand voorwaarden en uitgangspunten worden aangereikt, met andere woorden: dat de gemeente paal en perk stelt aan de fantasie van de architect. In de reactie laat de gemeente weten dat er wel de gelijk bepaalde voorschriften gelden, zoals maximale bouw hoogte, bebouwde oppervlakte en kaprichting. Op verzoek van de gemeente raad heeft het college van burge meester van wethouders onder zocht of de bouw van Mannee eerder kan beginnen dan decem ber 2007. Het college heeft inderdaad een mogelijkheid gevonden om de bouw te bespoedigen. Door het samenvoegen van twee plannen die betrekking hebben op Mannee, kan de bouw wel licht al in het eerste kwartaal van 2007 beginnen. Het samenvoegen van de plannen scheelt namelijk in het aantal procedures en dus veel "in tijd. STREEKACTIVITEITEN ERGEN OP ZOOM Voor stadhuis Grote Markt, 19.30 uur: Stads- indeling onder leiding van een gids; MISWEERT - Boomdijk/Zeedijk, 8.30 ".Kindervakantieweek; Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; ÏINKEIMSZAND - Achter de Hervorm- kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; APELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil- sclub; OOuur: Volksdansen; 13.30 uur Socië- l: 14.30 uur: Gymnastiek; ilGroenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- gen voorcarapatiénten; IUININGEN - Ons Dorpshuis, DM7.00 uur: Biljartclub senioren; 30 uur: schaakclub "de Zwarte Da- fCHORE Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- söek; 13.30 uur: Sociëteit; NT-ANNALAND Eind Sluispolder- g, 19.30 uur: Nattelaarzentocht; MELDINGE De Wemel, 00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten «biljarten; 14.00 uur: Koersbal; ERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 30 uur: Bewegen voor ouderen; 130uur Biljarten in de hal; inses Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver- ïkrondvaart op de Oosterëchelde. Yerseke tijdens de Mósseldag: bomvol. door Mieke van der Jagt YERSEKE - De Yersekenaren hebben zaterdagochtend bezorgd naar de lucht gekeken. Zou het zo grauw blijven rege nen? Dan zou toch de Mosseldag, het af scheid van een oud organisatiecomité en de vuurdoop voor een nieuw, wel eens lelijk in het water kunnen, vallen. Maar tegen elf uur, als de regen nog niet is opgehouden maar zich al wel een veelbelovende spleet licht in de wolken laat zien, staat het verkeer op de Zand dijk al bijna vast. Vanaf de A58 wurmt zich een file van Belgische auto's tussen de files die van de Oude Rijksweg en van de andere kant komen. Het wordt loeidruk op de Mosseldag. In De Zaete, het dorpshuis van Yerseke dat de titel partycentrum voert, verza melen zich op dat moment de hotemeto ten, de mosselsector en nog wat gewoon volk dat zich ook mocht verheugen in een uitnodiging. In afwachting van een mosselmaaltijd zullen burgemeester A. Verbree van Reimerswaal en gedepu teerde A. Poppelaars het woord voeren. Ook zal het gezelschap de première bele ven van de nieuwe Mosselfilm. Bij ieder couvert ligt een boarding pass. Na de maaltijd mag de hele club meevaren op de Yerseke 20, maar eerst komen de sprekers. Verbree heeft expres zijn ambtsketting thuisgelaten. Hij wil als voorzitter van de Producentenorganisatie Mosselen eens flink van leer trekken tegen de na- tuurbeschei-mers die geen middel schu wen om de schelpdiervissers uit de Wad denzee te krijgen. Zijn betoog is ook ge richt aan het adres van de politiek, die zich met het wetenschappelijk geweld van de Waddenvereniging om de oren laat slaan. De burgemeester pleit voor een wetenschappelijke aanpak door de mosselsector zelf en daagt Poppelaars uit daar een steentje aan bij te dragen. Poppelaars pakt het niet op. Zijn be toog is een pleidooi voor samenwerking met de recreatieve sector. Yerseke zou de mooiste parel moeten worden in het collier parels dat van de Oosterschel- de-attracties kan worden geregen. De provincie wil daar graag aan meewer ken. Intussen is het wel erg lekker gaan rui ken in De Zaete. De damp van zeker een mosselton aan gekookte mosselen, drijft in sliertjes de grote zaal binnen, waar het licht is uitgeknipt om de film goed tot zijn recht te laten komen. De drie mosselkwekers bij wie we aan tafel mochten komen zitten, zijn wel tevre den over het resultaat. Een Vlaamse pre sentatrice laat zien hoe de mosselkweek in zijn werk gaat en een Vlaamse kok tovert nog even virtuoos met de oogst. Het gezelschap krijgt er vooral meer trek van. Zaad Als de schalen dampend op tafel ko men, geven de kwekers Verbree gelijk. De politiek laat zich inpakken door de natuurbeschermers, die onderzoekers naar hun hand zetten en onderzoeksre sultaten naar believen verdraaien. De mosselkwekers hebben een groot ge brek aan mosselzaad op de percelen waar ze mogen vissen. Waar wel zaad ligt, mogen ze niet komen. Een noorder ling, die even aan tafel komt buurten, zegt dat er genoeg mosselzaad in de wa terkolom heeft gezeten. Steigerpalen, trossen, markeringen: alles wat langer dan eventjes onder water heeft gezeten in de Waddenzee, zat veel meer dan an dere jaren vol met mosselzaad en half wasmosseltjes. Dat er zo weinig op.de bodem terecht is gekomen, moet te wij ten zijn aan predatoren, die alles heb ben weggeroofd. Met zulke praktijkinformatie hoef je, volgens de kwekers, niet aan te komen luchtfoto Willem Mieras bij de natuurbeschermers. „Die doen ge woon altijd of wij met eurotekens in on ze ogen rondvaren. Maar dat is onzin, Wij doen ons werk graag en we hebben er verstand van. Je gelooft toch zeker niet dat wij een belang op de korte ter mijn nastreven. Ik heb een zoon van veertien. Ik zou graag willen dat hij mijn bedrijf kan voortzetten op de Wad denzee en in de Oosterschelde. Nie mand heeft zo'n groot belang bij een evenwichtige Waddenzee als wij. Het is nota bene onze inkomensbron." De schelpdiersector lijkt zich erbij te heb ben neergelegd dat het binnenkort is af gelopen met de mechanische kokkelvis serij in de Waddenzee. Maar de stress is er bij de mosselvissers nog niet minder om. Een dieptepunt op de veiling: 23 eu ro per ton, heeft daar geen goed aan ge daan. Eersteklas Die mosselen mogen dan klein zijn ge weest, met een gering vleesgewicht, de zeevruchten die op de tafels in De Zaete staan, zijn pico bello. Als iedereen is uit- gesmuld roept de voorzitter van het nieuwe comité het gezelschap op om aan boord te gaan bij het mosselponton. De drie kwekers maken dat ze weg zijn. Ze varen vanmiddag met hun eigen schepen hele horden bezoekers rond. Omdat het Mosseldag is, maar vooral omdat ze het leuk vinden. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ze zijn best wel trots op hun bijzondere cara van, een Constructam Coral uit 1967. De klassieker was jaren lang in het bezit van het Rode Kruis in Middelburg. Richard en Marion Amersfoort uit Mid delburg passen tijdens evene menten van de Constructam Ca ravan Club zelfs hun levensstijl aan. Dan draaien ze singles en lp's in plaats van cd's. En de kof fie komt niet uit de Senseo, maar uit de percolator. Met ge malen koffiebonen. Richard en Marion hebben iets met de jaren zestig en zeventig. In huis staan, om maar wat te noemen, lavalampen. Een paar jaar geleden kocht Richard een Mercedes cabriolet 230 SL uit 1965. Daar hoort natuurlijk ook een klassieke caravan achter. Bij toeval stuitte het stel in Vlis- singen op een Constructam cara van, type Condor. Opvallende kenmerken zijn de ronde ramen aan de voorkant van de cara van. „Het leek ons gewoon een leuk model", vertel Richard. Hij wist toen nog niet dat de Cons- tructam-fabriek slechts een kwart eeuw heeft bestaan en dat de caravan in de jaren zestig werd beschouwd als de Rolls Royce onder de caravans. De ei genaar van de Constructam waarop Richard en Marion hun oog hadden laten vallen, had de caravan eigenlijk al verkocht aan iemand die de toerwagen wilde gebruiken als tuinhuisje. Het Middelburgse echtpaar wist de Vlissinger toch zo gek te krij gen de Constructam aan hen te verkopen voor een kleine 435 eu ro. Via internet kwamen Richard en Marion achter de geschiede nis van hun bezit. De firma, die was gevestigd in het Belgische Temse, begon met de productie in 1958. Opvallend was de grote raampartij aan de ronde voor kant. In 1960 was er een voor die tijd revolutionaire ontwikke ling: een serie caravans gedeelte lijk van polyester en deels van aluminium. Dat leverde een bij zondere stroomlijning op en, misschien nog wel belangrijker, perfecte rijeigenschappen. De onderbouw van de Constructam is twee keer zo zwaar als de bo venbouw, waardoor het zwaarte punt in de caravan ligt. „Ze lig gen heel vast op de weg", weet Richard. „Op het dak zitten sleu ven, waar de wind tussendoor gaat. Dat geeft ook nog 's extra vastigheid op de weg. Ze zijn veel minder windgevoelig dan andere caravans." Via een buurvrouw, die Richard en Marion zag knutselen aan de Constructam, kwam het Middel burgse paar aan hun huidige ca ravan. Caravans hebben sinds kort een eigen kenteken. Ze moeten gere gistreerd staan bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Het Rode Kruis zag op tegen de kos ten. Voor een prijs onder de marktwaarde kochten Richard en Marion het afdankertje van het Rode Kruis, dat nog groten deels in originele staat bleek te zijn. Met wat nieuwe ramen, banden, dakluiken, kussens en typeplaatjes kon de caravan VLISSINGEN - Een 16-jarige jongen uit Vlissingen heeft zaterdagavond een pak slaag gekregen van een Boulevard bewoner. De jongen was met twee vrienden een balletje aan het trappen tegen een muurtje aan de Kommedijk. De bewoner had de jongens drie weken geleden al verteld daar niet te voetballen, anders zouden er klappen vallen. De man voegde deze keer de daad bij het woord. Hij gaf de 16-jarige een klap op het hoofd. Toen de twee vrienden de belager vroegen hun vriend met rust te laten, hield hij op. De jongen heeft aangifte gedaan. GOES - De Goese politie had in de nacht van vrijdag op zaterdag nogal te kampen met respectloos gedrag jegens de politie. Eerst werden twee Goesenaars aangehouden die vanaf een terras op de Grote Markt bij een andere kroeg hun drankje gingen halen. In Goes is het nadrukke lijk verboden met glas en alcohol over straat te gaan. Toen de politie een 36-jarige Goesenaar aansprak, gooide deze de inhoud van zijn glas naar de agenten. Een 47-jari- ge Goese was het vervolgens met de aanhouding niet eens en beledigde de gezagsdragers. Wat later die nacht greep de politie in toen een 17-jarige uit Heinkenszand en een 18-jarige uit 's Gravenpolder in de Lombardstraat met el kaar op de vuist waren gegaan. Tijdens de aanhouding van de vechtjassen begon een 27-jarige Terneuzenaar de agenten uit te schelden. Ook hij kreeg een bekeuring. VLISSINGEN - Een 22-jarige man uit Vlissingen heeft za terdagmiddag een hoofdwond opgelopen bij een botsing. Het slachtoffer reed rond half zes op de Sloeweg in Vlis singen. Hij had te laat in de gaten dat zijn voorganger, een 36-jarige inwoner van Oost-Souburg, afremde. Een botsing was het gevolg. De 22-jarige sloeg door de bot sing met zijn hoofd tegen de voorruit en liep een hoofd wond op. Hij is met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. VLISSINGEN - Een 41-jarige rolstoelster uit Vlissingen is zaterdagochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een fietser in haar woonplaats. De vrouw is met ver wondingen aan haar schouder en hand overgebracht naar het ziekenhuis. De vrouw reed met haar elektrische rolstoel over de Schel- destraat. Ze kwam uit de richting van de Aagje Deken straat. Ter hoogte van de T-splitsing met de Bouwen Ewoutstraat wilde een 42-jarige fietser uit Vlissingen, die op de stoep van de Scheldestraat reed, de weg opfietsen. Hierbij liet hij het slachtoffer, dat aan de linkerkant kwam aanrijden, niet voorgaan. MIDDELBURG - Een 26-jarige bromfietser uit de ge meente Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag met onbekende verwondingen opgenomen in het ziekenhuis van Vlissingen. De man kwam reed rond half drie op de Seissingel in Middelburg door nog onbekende oorzaak óp de stoeprand. Iets verderop botste hij tegen een boom. Richard en Marion Amersfoort uit Middelburg voor hun Construc tam Coral uit 1967. foto Ruben Oreel weer de weg op. Alleen de origi nele wieldoppen ontbreken nog, maar die liggen al te wachten op montage. „We proberen", ver telt Richard, „zoveel mogelijk de originele staat te behouden." Dat betekent uiteraard ook een bruin/oranje voortent en niet het alledaagse blauw/grijs dat elke moderne toerwagen heeft. „Als we ergens op een camping staan", lacht Marion, „hebben we altijd veel bekijks. De mees te caravans zijn vierkant en wit. Wij zijn altijd de enige ronde met een oranje luifel. Hij is al tijd heel makkelijk te vinden." Sinds vorig jaar is het stel lid van de Constructam Caravan Club, eigenaren en liefhebbers van de klassiekers. Marion is penningmeester, Richard lid van de evenementencommissie. Twee maal per jaar wordt een kampeerevenement georgani seerd, steeds in een ander deel van het land. Van maandag 30 augustus tot 6 september komen ongeveer 25 klassieke caravans bijeen op camping De Zandput bij Vrouwenpolder. Publiek is welkom op zaterdag 4 september, vanaf 11 uur. Alle caravans zijn dan vrij te bezich tigen. door Sandra van de Vreugde OOSTKAPELLE - Michiel Jo ziasse is de absolute Oostkapel- se favoriet en het is bijna onmo gelijk om hem te verslaan. Hij laat namelijk zelden of nooit een ring hangen. Zo ook niet za terdag, tijdens de laatste wed strijd van de afdeling Oostkapel- le van dit seizoen. Met 22 van de 22 ringen werd hij kampioen. Deze keer voelde hij wel de hete adem in de nek van Simon de Visser, die lekker op dreef was. Met 21 ringen werd hij een goede tweede. Ke vin Maljaars, die eerder dit jaar al furore maakte als debutant, werd met 20 ringen derde. Mal jaars won ook de jeugdbeker en de prijs voor de volgringen bij de ongehuwden; een belofte voor de toekomst. Carin Fran- cke is altijd weer goed voor een aantal prijzen tijdens de plaatse lijke wedstrijden. Ze won deze keer de pollepel, de vierde prijs bij de versiering van de trek paarden en de ommekeer op de jubileumring. Ze moest in de pollepelkamp Michiel Joziasse verslaan op de 14 mm. ring. De familie Geldof, altijd goed vertegenwoordigd tijdens de wedstrijden in Oostkapellem, nam ook nu wat prijzen mee naar huis. Wim Geldof won de eerste plaats bij de versiering van de trekpaarden, zoon Karei moest deze keer genoegen ne men met de tweede plaats. Jan Gel dof won de wisseltrofee op de kleine ringen. Bij de versie ring van overige paardenrassen was het Rianne Francke die met haar tuigpaard de hoogste eer behaalde, voor Bram Roose en Ceesje Hogeweg. In Ritthem werden de paarden nog een keer voor de sjees gezet. Tien koppels kwamen aan de start en Martin Brouwer en Dig- na de Visser waren daar ook bij; zij staken alle 75 ringen en won nen de wedstrijd. De jury vond hun versiering ook het mooiste, zodat zij daar eveneens de eer ste prijs wonnen. Tweede wer den Rijk en Corrie Geljon en dit koppel werd daarnaast het mooist geklede paar. Derde bij de versiering werden Leo de Vis ser en Elske van Liere. Een mooie strijd was er in de boerenronde, die gewonnen werd op 26 mm. door David Dek ker en Kim Comelisse. Dekker moest het opnemen tegen de boe ren Martin Brouwer, Leo de Vis ser en Rian Asscheman, maar hij was de enige die alledrie de ringen van 26 mm. meenam. Een kamp na een ronde op 26 mm. werd gewonnen door Dinge- man de Visser en Lianna Brou wer die in de kamp drie maal de 20 mm. ring staken. Agenda Z.R.V. Zaterdag 28 augustus ringrijden in Kapelle, Van der Biltlaan: van 8.00 tot 17.30 uur. Dom burg, bij verzorgingshuis Sirh- nia: van 9.30 tot 17.00 uur, in Koudekerke, tijdens de boeren koopdag: van 10.30 tot 17.30 uur, in Westkapelle, op de Markt: van 7.30 tot 18.00 uur, in Veere, afdeling Gapinge, op het Oranjeplein: van 8.00 tot 17.30 uur en in Biggekerke, aan het Kerkplein: van 8.00 tot 17.30 KOUDEKERKE - Voor de vijf de maal wordt zaterdag de tradi tionele boerenkoopdag gehou den op een weiland tegenover Groeneweg 3 en 5 in Koudeker ke. Boerenkoopdagen werden vroe ger gehouden als bijvoorbeeld een boer stopte met zijn bedrijf. Overbodige spullen, variërend van machines tot melkbussen, werden tijdens een boerenkoop dag verkocht. Zo'n dag was een middel bij uitstek om goedkoop aan spullen te komen, maar het betekende tegelijkertijd een so ciaal evenement. De stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen blies de traditie vijf jaar gele den nieuw leven in. Voor dit jaar hoopt de organisatie op 250 ingebrachte kavels voor de vei ling. Paarden, jongvee en aller lei soorten pluimvee worden ver wacht. Verder staan er tracto ren, landbouwwerktuigen, hand gereedschap en allerlei (antieke) gebruiksvoorwerpen. De veiling begint om 10 uur. De kijkdagen zijn op donderdag 26 augustus van 19 tot 21 uur, vrijdag 27 au gustus van 13.30 tot 21 uur en op de veilingdag zelf van 9 tot 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25