Publiek blijft weg bij damtoernooi Zware nederlaag ©J® ^ertetragDErags; Ganbaatar Ganjargal winnaar open groep Even geen Pakistaanse kranten voor Oltmans Nieuwe tegenslag amazone Falandt Alexei Tsjizov winnaar van slecht bezocht Zeeland Open RUGNUMMER Liefde en respect Extra pijlen maandag 23 augustus 2004 De Rus Alexei Tsjizov sloeg in Goes twee vliegen in één klap. Hij deed wedstrijdritme op en won het toernooi. foto Willem Mieras Die opmerking impliceerde dat er, ondanks het gebrek aan pu blieke belangstelling, ook vol gend jaar een Zeeland Open komt. Er is al overeenstemming bereikt met hoofdsponsor Pieter Hildering van textielbedrijf Hil- tex uit Assendelft. En daarna zal hij zich niet zomaar terug trekken. „Ik zou het liefst zien dat een bedrijf uit de provincie Zeeland dit evenement zou spon soren. Maar als dat na volgend jaar niet lukt, overweeg ik om ook daarna te sponsoren. Ik ben een damliefhebber en weet dat alle sporten die niet bij de tien populairste horen, het moeilijk hebben." Hoogtepunt Publiek of geen publiek, voor de dammers was het Zeeland Open een hoogtepunt van het seizoen. Vooral Alexei Tsjizov kon terug kijken op een prettige week. De Rus meldde zichzelf aan omdat hij wedstrijdritme wilde opdoen voor de WK-match die hij in ok tober in de Russische steden Ufa en Izjevsk tegen zijn landge noot Georgiev speelt. „Dit toernooi paste goed in mijn voorbereiding, vandaar dat ik hier graag wilde spelen. Het was meteen mijn laatste toer nooi voor de tweekamp. Nee, echt goed was ik niet. Maar dat is ook niet de bedoeling. Te vroeg in vorm zijn is niet goed." Voor de twee Zeeuwse deelne mers verliep het toernooi wisse lend. Bennie Provoost uit Aagte- kerke kon tevreden zijn met zes punten uit zeven poulewed strijden, maar liet het in de strijd om de elfde en twaalfde plaats afweten. De Zeeuws kam pioen zag een voordelige stand tegen de Let Misans als zand door zijn vingers glippen en ver loor. Arjo Kousemaker uit Goes scoor de met twee uit zeven tegenval lend en sprak van een ongeluk kig toernooi. „Ik heb veel remi ses laten schieten. Bijvoorbeeld tegen Tsjizov. In een pure remi sestand liet ik me toch nog beet nemen." Om de laatste plaats te ontlopen had hij zaterdag een ze ge op Nina Hoekman nodig, maar Kousemaker moest berus ten in een gelijkspel. Met de zege in Goes kwam er voor Ganjargal een einde aan een vermoeiende tournee langs vrijwel alle Nederlandse zomer- toernooien. Hij begon begin juli met het Duwo-toernooi in Delft en via de toernooien van Den Haag, Nijmegen en Brunssum belandde hij in Zeeland, waar hij zijn beste resultaat behaal de. De wedstrijden in Neder land waren voor Ganjargal een uitstekende voorbereiding op het Mongools kampioenschap, dat in september wordt gehou den. Dit toernooi geldt als kwali ficatietoernooi voor het Azia tisch kampioenschap. Naar huis Gisteren vertrok Ganjargal per vliegtuig naar zijn woonplaats Ulaanbaatar, maar in oktober komt hij terug naar Nederland om in de invitatiegroep van het ERMELO - Dressuuramazone Antoinette Falandt heeft bij een val van de trap haar enkelban den gescheurd. Ze is daardoor enige tijd uit de roulatie. Fa landt viel op haar vakan tie-adres van de trap. Normaal gesproken had de Schiedamse amazone deze tijd van het jaar in Athene gezeten. Ze had zich in de selectie voor de Olympische Spelen gereden. Enkele weken geleden haakte Falandt echter af, wegens een blessure van haar paard Jarwo. ANP Toernooizege Leyton Hewitt in Washington WASHINGTON - De k straliër Leyton Hewi: heeft gisteren het tenns- toernooi van Washingtu DC op zijn naam gebrach De als tweede geplaatste speler won de finale ii, twee sets van de Luxemb ger Gilles Muller; 6-3 64 Eerder dit jaar was Hewitj al de sterkste in Sydney aj Rotterdam. De 21-jarige Muller ontpd te zich als de verrassiJ van het toernooi. In de halve finales motsti zelfs de nummer één va de plaatsingslijst Am Agassi buigen- voor ts Luxemburgse linkshan®: Door zijn prestatie in Wd hington komt Muller in a vandaag te verschijnen™ reldranglijst met stip ój tophonderd binnen. In het Amerikaanse Cinc] natti was bij de vrouwa Lindsay Davenport a sterkste. De 28-jarige als eerste^ plaatste Amerikaanse w kende af met de Russisca nummer twee Vera Zvod reva; 6-3 6-2. Het was Davenports zes® toernooizege dit jaar ena 43e uit haar carrièa ANP/RTR door Koen de Vries GOES - Een evenement dat vijf oud-wereldkampioenen op de been brengt, kan normaal ge sproken rekenen op een volksop loop. Dat gold afgelopen week echter niet voor het Hiltex Zee land Open damtoernooi. De or ganisatoren van het evenement dat gewonnen werd door de Rus Alexei Tsjizov mochten blij zijn als er dagelijks twintig belang stellenden naar de Goese sport hal kwamen. De toegang was gratis. De stichting dampromotie Zee land, met aan het hoofd de ultie me damliefhebber Aart Walra ven uit Zoutelande, is al enkele jaren bezig de sport in het spot- licht te krijgen. Op Zeeuwse bo dem werden een NK voor vrou wen, een EK voor mannen, een WK voor vrouwen en diverse edities van het Zeeland Open ge houden. In de regionale, landelij ke en internationale media lever de dat aandacht op, maar het be tekent niet er veel toeschouwers komen. T oernooiformule De organisatoren proberen daar om tegelijkertijd de aantrekke lijkheid van de sport wat op te vijzelen, onder meer door met de toernooiformule te 'spelen'. Op het EK in Domburg leverde dat prachtige beelden op. omdat veel deelnemers zich via vlugger tjes voor de volgende ronde moesten zien te plaatsen. Afgelo pen week poogde men in Goes via een systeem van plusremises de vechtlust van de spelers aan te wakkeren. Een plusremise be haal je wanneer je gelijkspeelt, terwijl je meer schijven op het bord hebt. Vooral op donderdag lukte dat. Alle acht wedstrijden kenden een winnaar, een unieke score in de dam wereld. „We doen er alles aan om meer aandacht te trekken", gaf Aart Walraven zaterdagmiddag aan. „We halen topspelers naar Goes, zoeken naar een interes sante toernooiformule en heb ben het evenement dit keer la ten openen door de wereldkam pioen schaken. Veel effect heeft het niet. Wie weet hoe het beter kan, mag het zeggen." Eén van degenen die Walraven na afloop van het toernooi sug gesties deed, was Nederlands kampioen Kees Thijssen. De profdammer uit Amsterdam vond het idee van de plusremi ses niet superieur, mede omdat op de finaledag het aantal be haalde punten in de poule be langrijker werd geacht. In de strijd om de derde en vier de plaats moest Thijssen aantre den tegen voormalig jeugdwe reldkampioen Erno Prosman. De Amsterdammer moest win nen, omdat Prosman in poule A meer punten had gescoord dan Thijssen in poule B. „Als je een partij van spanning wilt bero ven, dan moet je tegen iemand zeggen dat hij aan remise vol doende heeft", stelde Thijssen. „Je kunt beter afspreken dat op de finaledag de strijd na een re mise wordt beslist met vlugger tjes. Dat is voor het publiek veel aantrekkelijker." De praktijk gaf Thijssen gelijk. Al vroeg op de zaterdagmiddag waren veel borden verlaten, om dat de partijen in snelle remises waren geëindigd. Degene die een vleugje van de finale tussen de Russen Schwarzman en Tsji zov wilde opvangen en om twaalf uur de hal betrad, was al te laat. De twee voormalige we reldkampioenen die om 9.30 uur achter het bord plaatsnamen, rookten al na twee uur en der tien minuten de vredespijp. Schwarzman moest winnen, maar zag al snel de onmogelijk heid van zijn missie in. Aart Walraven, die verschillen de redenen bedacht waarom de finaledag geen schoonheidsprijs verdiende, houdt zijn mening voor een betere. „Misschien moe ten we de finaledag een andere invulling geven. Maar in verge lijking met vorig jaar blijf ik het een verbetering vinden. Toen hadden we twee winnaars om dat alle resultaten van Valneris en Wirny precies gelijk waren. Dit jaar kon dat niet of nauwe lijks." door Daaf Kasse GOES - Ganbaatar Ganjargal is winnaar geworden van de open groep van het Hiltex Zeeland Damtoernooi. In de laatste ron de stelde de 26-jarige speler uit Mongolië dankzij een combina- tieve overwinning op René Duse- bout uit Hoogerheide zijn eind overwinning veilig. Ganjargal haalde in acht partijen veertien punten en bleef daarmee alle concurrenten minstens twee punten voor. Bijlmer-toernooi te spelen. M tweede prijs in het openj nooi was voor de Litouwer^ lery Kudriavcev, die evenaijj Kameroenees Flaubert ,\J twaalf punten behaalde J iets meer weerstandspuntel overde dan de Afrikaan. W Zeeuw werd Jan van dew ringh uit Stavenisse, die J slotronde door een geni® combinatie van Jos de Wild j en zich daarmee verzekerde] de achtste plaats in de stand. Vrijwilligster, daar word je dus niet voor betaald? „Nee, ik heb zelf een slaapplaats en een vlucht moeten regelen. Ik mag hier wel gratis van het openbaar ver voer gebruik maken en als ik aan het werk ben, krijg ik een maaltijd. De Engelse voetballer Step hen Hunt heeft zaterdag het op een na kortste debuut in de Premier League ooit ge maakt. Hunt viel in de derde- divisiewedstrijd tussen Col chester United en Chester field na 65 minuten in en kreeg 59 seconden later een rode kaart wegens een grove overtreding. Alleen Jason Crowe stond als debutant nog korter in hel veld. De speler van Arsenal viel in 1997 in tijdens een wedstrijd tegen Birmingham City, maar mocht al na 33 se conden weer met rood ver trekken. Het hockeyteam van Pakistan verloor met 4-0 van Spanje. Ook sterspeler^ hail Abbas (foto, links) kon de uitschakeling niet voorkomen. foto Tami Chappell/ffl5 door Mare Molenaars De opdracht van de Pakistaanse president Musharraf aan hockeycoach Roelant Oltmans was helder: goud in Athene. Niet meer en niet minder. De droom werd wreed verstoord. Zaterdag verloor Pakistan met 4-0 van Spanje en is daarmee uitgeschakeld voor ereme taal. Dat zal Musharraf niet prettig vin den? „Ik weet niet wat hij ervan vindt. Zelf baal ik als een stekker dat we de halve finale mislopen." In Pakistan worden de messen al ge slepen... „Dat weet ik niet. Het lijkt me ver standig om nu even geen Pakistaan se kranten te lezen. De verwachtin gen waren hooggespannen, maar dat zijn ze daar altijd. Mijn jongens heb ben keihard gewerkt, maar het is na tuurlijk niet reëel om te denken dat je met een paar maanden voorberei ding even een gouden medaille kunt ophalen. Dat is de afgelopen week in meerdere takken van sport wel bewe zen: de Olympische Spelen win je niet in een half jaar, daar is iets meer vóór nodig." De aanloop was veelbelovend. Waar ging het mis? „Het is duidelijk dat we het toernooi niet verloren hebben tegen Spanje, maar in de eerste wedstrijd, die te gen Duitsland. We hadden toen het beste van het spel. domineerden de wedstrijd en kregen uiteindelijks* waar we recht op hadden, B» breekt ons nu op dat we in een la sterke poule zitten. Korea spetM we van de mat, maar die ploegt wel door. Dat is sneu." Tegen Spanje, de ploeg van Mauri» Hendriks, was je volstrekt fa® loos... „Niets op af te dingen, al vind ik dat Pakistan dit toernooi te vaal.1 benadeeld. Ook tegen Spanje kitf» we strafcorners tegen die werke-t nergens op sloegen. Op crucialeté menten in de wedstrijd. Maar ga» excuus: Spanje heeft een hele goes ploeg en maakt absoluut kans cf goud." En nu? „Ik ga na de Spelen eerst terug Nederland. Een ontvangst bi] Mc- harraf zit er waarschijnlijk toch té in. Eind volgende maand keer ik rug naar Pakistan, als ze me nog*'-' len tenminste. Ik heb een contraö tot 1 januari. Wat ik daarna gad00 weet ik nog niet. Misschien verder» het bedrijfsleven, misschien we' gens aan de slag als bondscoach heb wat aanbiedingen uit bind en buitenland." Ook uit het binnenland, zegjelO®' je zoekt een nieuwe coach... „Dat is nu niet aan de orde. Eris^ eens op grote afstand gepolst, kan ik niet ontkennen. Maarikj10 steeds gezegd dat ik pas na de if len bereid ben om te praten. Md r dan ook." GPD het podium ziet staan, dan krijg je echt even kippenvel. Het is gewoon super." De vijftien kilometer van de 15 van Zeeland waren er zaterdag vijf te veel voor Anton Engels. De vriend van de Zeeuwse atlete Anjo- lie Wisse (die de wedstrijd wel uit liep) stapte na twee rondes uit de wedstrijd. „Ik was al eerder gestopt, maar het gaat echt niet meer. Ik heb last van mijn rechterkuit en tien ki lometer is mooi genoeg." Engels constateerde één groot ver schil met de man die hij als fysiothe rapeut van 1998 tot eind 2003 bege leidde, Haile Gebrselassie. ,,Hij was afgelopen week ook geblesseerd, maar liep zijn race wel uit." Hij doelde daarbij op de tien kilome ter, die Gebrselassie vrijdagavond liep op de Olympische Spelen in Athene. Engels, die in zijn praktijk het shirt van Gebrselassie heeft han gen waarin hij olympisch kampioen werd in Sydney, had met gemengde gevoelens gekeken naar die wed strijd. „Je zit toch met pijn in het hart te kijken. Jij zit hier in Zeeland en weet dat het in Sydney wel alle maal goed ging. Eind vorige week heb ik nog met hem gesproken. Vol gens mij wilde hij eigenlijk niet lo pen, maar hij deed het voor zijn land. De wedstrijd was één grote show van liefde en respect voor hem en het mooiste van alles vond ik dat zijn landgenoten Bekele en Sihine op hem hebben gewacht." Rinkelende mobiele telefoons zijn de grootste bron van ergernis voor sporters. Tijdens de Olympi sche Spelen wordt de toeschouwers eindeloos duidelijk gemaakt dat ze hun telefoon moeten uitzetten. Toch klinkt er geregeld een melodieus deuntje vanaf de tribunes. In één sport neemt de organisatie wel zeer strenge maatregelen om de ze bron van irritatie aan te pakken. Toen zaterdag tijdens de kwartfina les van het handboogschieten een te lefoon afging, nam de speaker on middellijk het woord: „Als dit uw mobieltje was: vergeet niet dat deze jongens extra pijlen achter de hand houden..." In het restant van die wedstrijd bleef het opvallend stil in het Pana- thinaiko-stadion. ANP door Barry van der Hooft Gaat u maar daar zitten. En neemt u daar maar plaats." Mi- cha Deij (32) weet het zelf ook: ze heeft niet de moeilijkste baan van de wereld. De inwoonster van Hoek is tijdens de Olympische Spelen in Athene actief als vrijwilligster en wijst de toeschouwers hun plaats in het hockeystadion. Hoe ben je op de Olympische Spelen terechtgekomen? „Ik wilde weten hoeveel de toe gangskaartjes kosten en kwam toen op intemét ook een inschrijfformu lier tegen om als vrijwilligster in Athene te werken. Ik heb het inge vuld, kreeg in december een nieuw formulier en in mei hoorde ik dat ik bij de geselecteerden zat. Er hadden zich 160.000 mensen ingeschreven en ik zat bij de 60.000 die mochten komen." Ik slaap bij een Canadees vrouwtje, die van haar tante een huis in Athe ne heeft geërfd. Ze verhuurt ka mers, maar omdat het zo druk is, slaap ik in een tent op het dakter ras. Er zitten ook Polen, Australiërs en Zuid-Afrikanen in huis. Het is wel gezellig en je leert veel mensen kennen." Hoe ziet jouw dag eruit? „Je mocht kiezen op welk deel van de dag je wilde werken en ik heb voor de ochtend gekozen. Ik werk in het hockeystadion en bi] de eerste wedstrijd van de dag moet ik de toe schouwers hun plaatsen wijzen. Bij de tweede wedstrijd controleer ik de accreditaties van journalisten, sporters en vips. Ik heb al een paar bekende Nederlanders langs zien ko men; Willem-Alexander, Mark Hui- zinga en natuurlijk de hockeyploe- gen." Maar het is jou toch vooral om de sport zelf te doen? „Precies. Ik ben niet naar hier geko men om te feesten, dat kan ik thuis ook. Ik wilde vooral veel sport zien en deel uitmaken van de Spelen. Als sporter zelf zou me dat niet lukken, of ik moet gaan handboogschieten ofzo. Ik vind het schitterend hier. De zwemsters heb ik brons zien win nen op de 4x100 meter, ik ben bij de honkbalwedstrijd Nederland-Cuba geweest, heb de volleyballers zien spelen, de 100 meter voor vrouwen bij het atletiek heb ik gezien en ik zat op de tribune toen Dennis van der Geest brons won bij het judo." Kortom, het is genieten in Grieken land? „Zeker. Ik vind het allemaal prach tig. En als je dan bij een medaillece- remonie een Nederlandse sporter op ATHENE - De Ier Andy Lee leed in het olympisch bokstoernooi een zware nederlaag. Hij was na de strijd om een plaats in de kwartfinale van de klasse in het middengewicht (tot 75 kilogram) zelfs niet in staat op zijn be nen te blijven te staan toen de arbiter Hassan Ndam Njikam uit Kameroen tot winnaar uitriep. foto Steve Marcus/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22