Fortis moet nog wat groeien PZC Parkoersrecord vanwege prijzengeld BSC met Borsele Sloepoort Cup aan de haal Briquet komt goed uit op drassig land 21 jrtis krijgt commodatie bij sportieve veau past ngerius-Kort f minuten hter winnares Fitheid korfballers baart trainer Ralph Gillissen lichtelijk zorgen Koerts wint opnieuw in Spijkenisse Vogondy tekent bij Crédit Agricole De Jong beste Nederlander op EK GP van Tsjechië voor Gibernau Cricketers Pakistan verslaan India maandag 23 augustus 2004 Jf.SOUBURG - Het eerste „van korfbalvereniging For feit eigenlijk al een jaar te gin de hoofdklasse. Pas aan einde van het seizoen zal na- ijk de nieuwe accommodatie Kdzijn- „Dan heeft ons com- de uitstraling die ook bij sportieve niveau past", zegt .voorzitter Ad Vos. Souburgse club was al jaren Verhandelingen met de ge ste Vlissingen over de bouw i nieuwe kantine en inves- daarom geen cent meer huidige kantine. Daardoor onderkomen van Fortis louwvalgeworden. „Maar", Vos, „het voordeel is dat afgelopen jaren veel heb- kunnen sparen en het daar- allemaal net iets luxer kan nieuwe kantine." ilan is dat er tussen de thai De Belt en de spoorlijn kleedruimtes gebouwd der., waar bovenop een uit- 'an de tribune komt. maast komt er op de kopse .van de sporthal een kanti- twee keer zo groot is als dige. Het huidige derde wordt het hoofdveld. In 200 5 moet alles klaar zijn. guwbouw heeft niets te ma- met het feit dat Fortis 1 de hoofdklasse is gepromo- Maar het komt volgens goed uit. „Het is een geluk- samenloop van omstandig- Eigenlijk gaat alles goed de club. Zo goed zelfs, dat bijna afvraagt wanneer het mis zal gaan." irfbalblad volgt ib een jaar iT-SOUBURG - Het Neder- Korfbalblad, een maande- tijdschrift van de korfbal- gaat Fortis een heel jaar ?n In vijftien afleveringen hele club worden belicht, bet eerste team op het veld hoofdklasse debuteert en immodatie grondig wordt >uwd, heeft bij de keuze it tijdschrift om Fortis er- pikken een belangrijke rol eld. door Roeland van Vliet OOST-SOUBURG - Vorig jaar hielden alle korfballers van For tis nog wel wat over in de over gangsklasse. maar die luxe heb ben de Souburgers nu niet meer. '„We zullen elke week optimaal moeten presteren om alleen al te genstand te kunnen bieden", vindt trainer Ralph Gillissen, die met zijn ploeg op 11 septem ber debuteert in de hoofdklasse. De grootste problemen voorziet Gillissen bij de fitheid van zijn achttal. Volgens hem kunnen zijn spelers het fysiek wel aan, maar hij zet vraagtekens bij hun scherpte omdat ze al op hun te nen moeten lopen. „Ik ben be nieuwd hoe het gaat met hun handelingssnelheid, hun concen tratie en hun coördinatie. Bij voorbeeld, wordt de bal aan het einde van de wedstrijd nog zo goed geplaatst als aan het be gin?" Gillissen toonde die bezorgd heid zaterdag aan het einde van de jaarlijkse oefendag. Fortis verloor daarop van Deetos (15-12) en Die Haghe (15-7). „In de eerste wedstrijd konden we nog wel goed meekomen, zeker nadat we in de tweede helft al onze schroom van ons hadden af geworpen", vertelde de trainer. „Maar tegen Die Haghe. dat ook een beter team heeft dan Dee tos, was de accu bij veel van ons leeg. Ik heb vorig jaar al gezegd dat de balsnelheid bij ons om hoog moet, maar met het lagere tempo van toen redden we het nog in de overgangsklasse. Maar vandaag legde met name Die Haghe ons probleem feilloos bloot. Je zag dat de tegenstan ders de bal makkelijk konden onderscheppen, omdat wij niet snel en zuiver genoeg passten. In drie aanvallen achter elkaar konden we geen schot lossen om dat we de bal al weer heel snel kwijt waren. Nou was dit de tweede zware wedstrijd op één dag, maar we zullen er wel aan moeten werken." De competitie begint pas op 11 september en daarvoor heeft Fortis nog drie oefenduels. Maar als de Souburgse ploeg dan nog niet helemaal naar wens functioneert, vindt Gillis sen dat ook niet eig. „Als we reëel zijn, weten we dat we pas na de zaalcompetitie om behoud hoeven te spelen. De zes wed strijden in de eerste helft van de veldcompetitie kunnen we daar om ook nog gebruiken om te le ren en aan het niveau te wen nen." „Maar", zo stelde Gillissen, „het is niet de bedoeling dat we ons in die eerste wedstrijden hele maal laten wegschieten. Ik vind dat we met een goed gevoel de zaal in moeten gaan. want ook daarin willen we de titel pakken en naar de hoofdklasse promove ren. En als we op het veld geen vertrouwen opdoen, heeft dat misschien nadelige gevolgen voor het zaalseizoen en de twee de helft van het veldseizoen." Wil Fortis zich op het veld hand haven op het hoogste niveau van Nederland, dan zal de ploeg vanaf maart punten moeten gaan pakken in de degradatie poule, de poule waarin de num mers drie en vier van de eerste helft van de veldcompetitie te rechtkomen. Gillissen: „Dan moeten we dus ook van ploegen als Deetos winnen. Dat lukt al leen als we nog een stukje groeien." Wat bij de mannen ge nie door een Keniaan, deed België woonachtige Ma- aanse bij de vrouwen. Fati- aouf verbrak met 50.01 het parkoersrecord van Irma m in de 15 van Zeeland, lies Jongerius-Kort uit Zie le eindigde op een derde Is, Anjolie Wisse werd vijf- al, die uitkomt voor CABW lijvel, liep vanaf de start on- eigd aan kop en stoomde ien kilometer lang door rich- parkoersrecord. Jongerius He ruim vijf minuten later Baouf in 55.24, maar moest veel toegeven op de mun twee Ka Soud, de Ma- «ans kampioen crosscoun- *004 die een tijd liep van Sletevan AV'56 zocht direct «passeren van de finishlijn Kteuning bij haar metgezel lin de Wilde en Wilko de die de hele race naast haar •ea gelopen. Jongerius leek put. aar dat was slechts zei ze later in Sportpunt d. „Conditioneel zit het öngwekkend goed. Ik heb Rbeeld helemaal geen last ijnbenen, maar na drie ki- kreeg ik last van een pin mijn nek waar ik wel problemen mee heb Ik denk dat ik iets te "an start ben gegaan, het er opeens in. Ik heb daar- geprobeerd om er vanaf ftoen, maar niets hielp. Op dour wist ik het echt niet Schouwse atlete was on- liet onwillige spiertje te- over haar tijd. „Ik heb gelopen dan vorig jaar. wat dat betreft: ik kan het RL' fa van Zeeland was één van «einige wedstrijden waar- Jongerius dit jaar deel- GPC-voetballer Regillio Pinas gaat in Nicuwdorpin de halve finale de strijd aan met SSV-aanvoerder Marcel Kole. door Jasper Harthoorn NIEUWDORP - GPC is er zater dag net niet in geslaagd beslag te leggen op de Borsele Sloepoort Cup. De Vlissingse ploeg kwam in de finale van het toernooi tegen het Roosendaalse BSC nog wel laat op gelijke hoogte, maar verloor in de straf- schoppenreeks. De eerste helft van de eindstrijd was het aanzien niet waard. BSC had een licht overwicht, maar beide ploegen kwamen niet tot uitgespeelde kansen. Tot Ahmed Didi de score open de met een mooie lob over GPC-doelman Henry Guingo. De Vlissingers protesteerden nog, omdat er aan het doelpunt een handsbal was voorafgegaan, maar de treffer werd goedge keurd. De achterstand bleek de Vlissin gers te inspireren tot een beter tweede bedrijf. BSC werd onder druk gezet en er kwamen kan sen op de gelijkmaker. Wessel Leyer stuitte echter tot twee keer toe op de keeper. Diezelfde Leyer ging ook neer in het straf schopgebied, maar scheidsrech ter Filius zag er geen strafschop in. Op dat moment moest GPC zijn topscorer Regilio Pinas, die in alle drie de poulewedstrijden het net vond, al missen. De aan valler had zich verstapt en zijn enkel daarbij verstuikt. Pas in de laatste seconden van de wedstrijd maakte Björn Ron de nog de gelijkmaker. Een voor zet van de goed spelende aan winst Marco Schroevers kopte hij knap binnen. Maar in de strafschoppenserie ging het alsnog mis voor GPC. Door missers van Danny Bomer en Leo de Groot verloren de Vlis singers de serie met 4-3 en won BSC de Borsele Sloepoort Cup. GPC-trainer Carlos de Jonge was blij met het goede spel van zijn ploeg, maar wilde er geen enkele conclusie aan verbinden voor de competitie. „Het is een mooi resultaat, zeker als je kijkt tegen wat voor sterke ploegen je moet spelen. Maar het resultaat zegt niet zoveel. SSV'65 heeft vo rig jaar gewonnen en die heb ben tot op het laatste moment te gen degradatie moeten spelen." Aanvoerder Jeroen van Ommen was er niet al te rouwig om dat de penaltyserie verloren ging. „We hebben lekker kunnen spe len, goed ritme op kunnen doen. En we zijn er echt voor gegaan, er was veel wilskracht in ons team. Dat zag je terug in de tweede helft, toen hebben we BSC vastgezet op hun eigen helft." Titelverdediger SSV'65 stelde te leur. In de halve finale kon de ploeg van Cees Houtepen het niet bolwerken tegen een veel ge motiveerder GPC. SSV'65 had via Christiaan Boon de beste kansen van de wedstrijd, maar de spits had zijn dag niet. Boven- Keniaan Gilburt Kiptum voltooit 15 van Zeeland in 45.07 door Euqène de Kok GOES - Dat één van de drie Kenianen die zaterdag aan de start verschenen, de 15 van Zeeland zou winnen, verwachte vrijwel iedereen. Dat ook het parkoersre cord zou sneuvelen durfde hun Duitse be geleider halverwege al te voorspellen. „Dat betekent weer wat meer prijzen geld", glunderde hij. Gilburt Kiptum bleek de snelste van het trio en liep een recordtijd van 45.07. Het groepje Kenianen, dat verder be stond uit Francis Kiprop en Ezekiel Kiprotich Kimutai. toonde zich vanaf de start van de door AV'56 georganiseerde wedstrijd oppermachtig. De drie vorm den vrijwel direct een kopgroep waarin ook de Ethiopiër Latta Jiru Waqo en de Marokkanen Yassine Aboutarab en Said Kanfaoui plaatsnamen. De laatste werd aangemoedigd door drievoudig winnaar van de 15 van Zeeland en ploeggenoot Ja- mal Baligha. Hij liep in de vijfde editie zelf niet mee. „Ik doe het deze week even rustig aan", zei Baligha na afloop. „Ik ben momenteel hard aan het trainen voor de Dam tot Damloop van volgende maand en de marathon van Rotterdam. Deze wedstrijd paste niet echt in mijn voorbereiding. Misschien volgend jaar weer. Baligha moet zaterdag al snel het vermoe den hebben gekregen dat zijn parkoersre cord van 45.17 eraan zou gaan. De Kenia- SPIJKENISSE - Wielrenner Jans Koerts heeft zaterdag de Tour de Rijke op zijn naam gebracht. Na 198,2 km bleef de Nederlander in de straten van Spijkenisse de Bel gische renner Gorik Gardeyn en landgenoot Wilco Zuider- wijk net voor. Vorig jaar was Koerts ook al de sterkste in wat toen nog Tour Beneden-Maas heette. In 2003 versloeg hij medevluchter Erik Dekker in de sprint. ANP ATHENE - De Fransman Nicolas Vogondy heeft een twee jarig contract getekend bij Crédit Agricole. Dat maakte de Franse wielerploeg zaterdag bekend. De 27-jarige wiel renner kwam zijn gehele loopbaan uit voor fdjeux.com. In 2002 werd Vogondy kampioen van Frankrijk. ANP/AFP SKOVDE - Edward de Jong was zaterdag in het Zweedse Skövde de beste Nederlander in het Europees kampioen schap golf voor amateurs. Hij werd 21e op 13 slagen van de Engelsman Matthew Richardson die de titel veroverde met 273 slagen (-15). Zijn landgenoot Gary Lockerbie ein digde als tweede met 274. Van de acht Nederlanders kwa men er naast De Jong nog twee door de schifting. Wouter de Vries eindigde als gedeeld 46e met 291 slagen en zijn vijftienjarige broer als gedeeld 53e met 292. ANP BRNO - Motorcoureur Sete Gibernau heeft de Grote Prijs van Tsjechië gewonnen. De Spanjaard versloeg op het cir cuit van Brno zijn twee grote rivalen in de MotoGP-klas- se, de Italianen Valentino Rossi en Max Biaggi. Gibernau boekte zijn derde GP-zege dit seizoen en kroop in de WK-stand dichter naar leider Rossi. De vijfvoudig wereld kampioen heeft nu een voorsprong van 17 punten. In de 250cc-klasse was de overwinning voor de Argentijn Sebastian Porto. Hij bleef de Fransman De Puniet en de Spanjaard Pedrosa ruim voor. De Nederlander Henk van de Lagemaat, die dankzij een wilcard mocht meedoen in Brno, finishte op een ronde achterstand als negentiende en laatste. De Spanjaard Jorge Lorenzo zegevierde in de 125cc-klas- se. In de laatste ronde nam de 17-jarige motorcoureur bru taal de leiding in de race stond deze niet meer af. De Itali aan Dovizioso kwam als tweede over de meet, De Italiaan Locatelli werd derde. Raymond Schouten, de enige vaste Nederlandse deelnemer aan de GP-races, verbleef de ge hele race in de achterhoede. Zijn 26e plaats was bij lange na niet toereikend voor WK-punten. AMSTELVEEN - De Pakistaanse cricketers hebben het drielandentoernooi in Amstelveen geopend met een zege. De Pakistani versloegen aartsrivaal India voor 10.000 fel meelevende toeschouwers met 66 runs. De wedstrijd werd door regenval ingekort van 50 naar 33 overs. Pakistan produceerde 192 runs voor het verlies van zes wickets. Shoaib Malik werd topscorer met 68 runs. In de laatste drie overs sloegen Razzag (35 not out) en Moin (27 not out) 42 runs bijeen. India kon Pakistan niet bedrei gen. Na 27 overs was de Indiase ploeg op 127 all out. ANP De Ethiopiër Latta Jiru Waqo voert de kopgroep aan in de 15 van Zeeland. De Kenia nen Francis Kiprop (25) en Gilburt Kiptum (24) hijgen in zijn nek. foto Willem Mieras nen Kiprop en Kiptum legden in een ij zingwekkend tempo hun drie ronden in de omgeving van Sportpunt Zeeland af. Alleen Waqo, die traint bij PSV in Eind hoven, kon de twee nog even volgen, maar ook hij moest hun in de tweede ron de laten gaan. De derde Keniaan Kimu tai had, net zoals Aboutarab en Kanfa oui, al eerder moeten lossen. Dat Kimutai zijn twee landgenoten moest laten gaan was volgens zijn Duitse begeleider Paul Boltesdorf geen verras sing. „Hij is lid van de loopgroep van Rueben Kosgei (olympisch kampioen 3000 meter steeple-chase in Sydney) en is meer een steepleloper", legde hij uit. „De andere twee zijn echte tienkilometer- lopers. Kiprop traint vandaag voor een foto Willem Mieras dien miste Peter de Jong vanaf elf meter. Het doelpunt viel dan ook aan de andere kant. Erik de Ruiter zette een sliding in op de bal, die over de verbouwereerde Christel van Campenhout het doel in zeilde. Later zou SSV'65 de derde plaats bemachtigen ten koste van RCS. Beide ploegen konden zich maar moeilijk opladen voor de troostfinale die dan ook in een bloedloze 0-0 eindigde. De Goessenaren waren koelbloedi- ger vanaf de penaltystip en wis ten zo hun vege lijf nog enigs zins te redden. Eindstand: 1. BSC, 2. GPC, 3 SSV65, 4. RCS, 5. 's-Heer Arends- kerke, 6. Nieuwdorp, 7 Zaamslag, 8. Patrijzen, 9. FC Dauioendaele. wedstrijd in september in Keulen. Daar is hij haas op de tien kilometer. Hij moet vandaag van mij proberen om tien kilo meter binnen de dertig minuten te lo pen." Kiprop voldeed in Goes aan de verwach tingen van zijn trainer, maar won de race niet. Op het laatste stuk van het parkoers versnelde Kiptum en liep weg bij Kip rop. De winnaar verbeterde het parkoers record uiteindelijk met elf seconden, 45.07. Kiprop finishte tien seconden na hem. Derde werd de Ethiopiër Waqo op een kleine vijftig seconden „Ik had eigenlijk verwacht dat Kiprop vandaag sterker zou zijn", verkondigde Boltesdorf kort na de finish. „Maar. je weet het nooit bij hun. Ze hebben al va ker tegen elkaar gelopen en de ene keer wint de een, dan weer de ander. Waar schijnlijk hebben ze in het eerste gedeel te ook samengewerkt om het parkoersre cord te verbeteren. Vanwege dat prijzen geld." Beste Zeeuw in de 15 van Zeeland was, net zoals vorig jaar. Arjan Beije (Delta Sport). De atleet uit Burgh-Haamstede fi nishte op een twaalfde plaats in 49.59 en bleef Theo Rabout (De Wielingen) ruim een minuut voor. „Het ging wel aardig", zei een fris ogende Beije. „Ik ben onder de vijftig minuten gebleven, maar heb net geen persoonlijk record gelopen op de vijftien. Een paar weken geleden was ik in Kapelle negentien seconden snel ler." door Lucien Roelandt THOLEN - Het concours van de Eendrachtruiter uit Tho- len geldt al jaren als de krachtmeting tussen het Zeeuwse en West-Brabafttse ruitergilde. Een krachtmeting die dit jaar door de weergo den behoorlijk werd gedwars boomd. Een aantal combina ties zegde daarom af. De ruiters die wel van start gingen bewezen echter dat de sappige grasmat geen enkel probleem betekende. Bij het springen bleven de gevreesde glijpartijen uit en in de dres suur werd hoog gescoord. Springamazone Ellen Briquet uit Vogelwaarde: „Het is voor mij bijna honderd kilometer rijden, dan besluit je niet zo maar om rechtsomkeer te maken. En het valt best mee, op deze grasmat is goed te rij den." Briquet onderstreepte haar woorden door met Now or Ne ver de klasse Z op haar naam te schrijven. En met Ticino en Princes Santi in de klasse M respectievelijk als derde en vierde te eindigen. „Ik denk dat het terrein nu zelfs beter lag dan voor die hoosbui", stelde Briquet dan ook achter af. „Een grasland zoals hier geeft bij droogte voor de paar den nogal eens problemen om dat het niet vlak ligt. Nu trap ten de paarden net door de bo venlaag heen en hadden ze met kalkoenen (stalen pen nen) onder de ijzers een goeie grip op de bodem." Ook Antonie van der Ven zag zijn reis vanuit Zeeuws- Vlaanderen beloond. De voor Hulst uitkomende ruiter stuurde in de klasse M de Ani- mo-zoon Johan in de klasse M naar de tweede stek, achter de Brabander Willem Jan Pig- gen met Revenge. Delta Mossel So Lovely vol deed aan de hoog gespannen verwachtingen van haar ama zone Carolein van de Plasse. De merrie gaf er weer maar eens blijk van dat de hoogte van de hindernissen in de klasse B absoluut geen pro bleem voor haar vormen. Met twee foutloze rondjes en een stijlcijfer van 50.5 toonde de combinatie uit Yersekë zich superieur. Toch denkt Van de Plasse er nog niet aan om de overstap naar L te maken. „So Lovely is een geweldig paard, waar ik hoge verwach tingen van heb. Maar ze is ook nog jong. Ik wil daarom niets forceren. Ik rijd rustig de punten in de klasse B vol en stap dan pas over naar L. Ze springt ook nog te onge controleerd." Dressuur In een uit overwegend Bra banders bestaand deelnemers veld zorgde Helma van der Slikke in de klasse Z2 dres suur voor succes van de thuisclub. De amazone uit Poortvliet stuurde de goed be wegende Lucky met 184 naar het oranje erelint. Zij bleef daarmee de Brabanders Patri cia Verdonck en Jolanda Ver beek, die met 183 punten de tweede stek moesten delen, voor. Ook in Zeeland mag het Frie se ras op steeds meer belang stelling rekenen. Niet alleen voor zijn geweldige uitstra ling blijken de gitzwarte vier voeter steeds meer in trek. maar ook qua beweging trekt de Fries steeds meer aan dacht. Dat bewees Mariët Koster. De amazone uit Yerse- ke zorgde in de klasse Ml met de Friese merrie Veralvn met 161 punten voor een Zeeuwse overwinning. In de klasse L2 toonde Mieke Evertse zich met Tiara sterk. De amazone uit Heinkens- zand stuurde de Farring- ton-dochter met respectieve lijk 175 en 168 punten in bei de proeven naar de zege. Met een tweede en derde plaats droeg Sibylle Burm met Sharon haar steentje bij aan het Zeeuwse succes. De ama zone uit Hulst was hiermee best tevreden. „Ik rijd Sharon nog niet zo lang. Ze is nogal heet gebakerd en dat zorgt nog wel eens voor probleem pjes. Maar het gaat steeds be ter. De twee proeven van van daag waren goed voor drie winstpunten. Het zware ter rein speelde daarbij mis schien ook wel een rol. Het was voor de paarden zwaar werk, dus had Sharon weinig energie over voor rare stre ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21