Een raar stel, maar het werkt wel Q8P Volleyballers falen op de Spelen Anky ai verkeken PZC PZC Gouden kans van Greene de grootste bluffer, Gatiin de snelste Roeidrama voor de lichte vier Groeten uit Athene 15 Marit van Eupen en Kirsten van der Kolk winnen brons in lichte dubbeltwee ATHENE 2004 Iraanse bokser betrapt op doping Schermscheidsrechter geschorst Weer dopinggeval gewichtheffen Zeilster Brouwer kan het nog wel Duitsland is goud eventing kwijt Geen medailles kleiduivenschutters Zwemcoaches eggen ruzie bij maandag 23 augustus 2004 jjnnrfiijs van Oosten VTHENE - Geluksbeertjes, een klavertje vier, een nummer van ile band U2 en een nachtelijke droom: alles wees op een medail le voor de Nederlandse lichte vroiivvendubbeltwee. De roeis- lers Marit van Eupen en Kirsten iaii der Kolk braken gisteren nel het verleden door in Athene olvmpisch brons te winnen. Van der Kolk had de nacht voor de finale een droom. De 29-jari- ge blondine had een medaille rcnhaar nek hangen, alleen kon 4-e de kleur met herkennen. Het gevoel was fantastisch." Bijgeloof speelde voor de twee Kn belangrijke rol in de aan loop naar de Spelen. Vrijdag brachten ze een bezoek aan de van Poseidon, de Griek en heerser van de zee. Ze hadden gisteren twee knuffels mee. Van Eupen (34) spendeerde n de zomer uren aan het naaien ran twee miniroeipakjes, met zonwerende mouwen en NOCNSF-logo. Een klavertje lier zat in de bagage, evenals een boeddhabeeldje. Van der Kolk: „Toen we het wa- opgingen, hoorde ik uit de luidsprekers 'A Beautiful Day' ran U2 klinken, het nummer van de Spelen in Sydney. Ik ge- oofde dat het ging lukken." Kirsten van der Kolk en Marit van Eupen (liggend) kunnen amper bevatten dat ze brons hebben gewonnen. Daar zag het na een trage start niet naar uit. De Nederlandse lichte dubbeltwee kwam na 500 meter door als zesde, maar stoomde daarna op spectaculai re wijze in het veld op. Halver wege, op het 1000-meterpunt was de boot opgeschoven naar de vijfde plaats, na 1500 meter naar de vierde plaats en na twee kilometer als derde over de fi nish. Net achter Roemenië, dat voor de derde maal in dezelfde samenstelling olympisch kam pioen werd, en Duitsland. Van Eupen en Van der Kolk kwamen vier jaar terug in Syd ney en vorig jaar op het wereld kampioenschap tot een zesde plaats in de enige olympische, dus zwaar bezette klasse voor lichte vrouwen. De beloning voor de noeste arbeid kwam in de vorm van een bronzen medail le, aan het einde van een jaar vol tegenslagen. In november vorig jaar botsten ze in de Hel van het Noorden, een roei wedstrijd in Groningen, tegen een brug. Van Eupen hield er een heupblessure aan over en Van der Kolk langduri ge rugklachten. In januari van dit jaar kreeg Van Eupen de schrik van haar leven toen bij haar een hartritmestoornis werd vastgesteld. Uit medisch onderzoek bleek ze geen hartaf wijking te hebben, wel besloot ze het rustiger aan te doen en de trainingen aan te passen. De talrijke obstakels waren voor het duo een bron van moti vatie. Het ritueel van het bijge loof zweepte hen verder op. Ka- foto Toussaint Kluiters/ANP rakterologisch zijn ze twee te genpolen, halen ze elkaar soms het bloed onder de nagels van daan, maar Van Eupen en Van der Kolk zijn elkaar ook 'enorm gaan waarderen'. Van Eupen: „We zijn een raar stel, maar het werkt wel." GPD ATHENE - Na het bekend wor den van de uilslag van de finishfoto barstte Gerard van der Linden in snikken uit. Slechts vijfhonderdste van een lichte mannenvier door de fi nish. Het was niets en tegelij ker genoeg om hun wereld te doen instorten. mans, Ivo Snijders en Gerard van der Linden kwamen giste ren vanuit het achterveld in de tot Amalia Catherina gedoopte boot dicht bij olympisch brons. seconde later dan Italië ging de Joeri de Groot, Karei Dor- De Groot, slagroeier: „Ongelo- ben." GPD felijk. Als we één van de 250 halen iets beter hadden ge daan, hadden we nu een me daille gehad. De vierde plek is de rotste plek die je kunt heb- ATHENE - De Iraanse bokser Salman Karimi, die de Spe len door een blessure miste, is betrapt op dopinggebruik. Welke substantie er is aangetroffen bij de bokser die uit komt in de klasse tot 69 kilo, is niet bekendgemaakt. Kari mi heeft een schorsing van twee jaar gekregen. ANP/SID ATHENE - De Internationale Schermfederatie FIE heeft de scheidsrechter bij de finale floret tussen Italië en Chi na, voor twee jaar geschorst. „Arbiter Joszef Hidasi heeft een ernstige technische fout begaan, die afbreuk doet aan de goede reputatie van onze sport", zo stelt de federatie. De Hongaar zou tenminste zes scorefouten hebben ge maakt, allemaal in het voordeel van Italië. Ook zou hij hebben verzuimd strafpunten uit te delen voor overtredin gen van de Italianen. Italië won de finale nipt van China, met een score van 4b tegen 42. ANP/AFP ATHENE - Rusland heeft gewichthefster Albina Cho- mitsj uit de olympische ploeg verwijderd. De zwaarge wicht is betrapt op dopinggebruik. Chomitsj is het zoveel ste dopinggeval in het gewichtheffen. Eerder tijdens deze Spelen werden acht gewichtheffers betrapt op het ge bruik van verboden middelen. ANP/RTR ATHENE - Zeilster Carolijn Brouwer heeft met vuur werk afscheid genomen van Athene 2004. De tweevoudi ge wereldkampioene in de Europe werd gisteren in de elf de en laatste race tweede. Daarmee belandde ze op de ne gentiende plaats in het eindklassement. Brouwer bood vrijdag excuses aan voor haar zwakke prestaties bij de Spelen. Ze sprak van mentale problemen. ANP ATHENE - Duitsland is de twee gouden medailles voor eventing (military) kwijt. Bettina Hoy (individueel) en de landenploeg moeten het eremetaal inleveren omdat het Hof van Arbitrage voor de Sport (CAS) het protest van Frankrijk, Groot-Brittannië en de VS tegen de gang van zaken gegrond verklaarde. Hoy had bij het springen een straf van veertien punten moeten krijgen door een blun der bij de start. Daartoe besloot de jury ook, maar de com missie van appèl draaide dat terug. Het CAS stelt dat de Franse ploeg goud toekomt en de Britten zilver. De Ameri kanen worden derde. In het individuele klassement wint de Britse Leslie Law nu, vóór de Amerikaanse Kimberley Severson en haar landgenote Pippa Funnell. ANP/RTR ATHENE - De Nederlandse kleiduivenschutters hebben in Athene niet kunnen meestrijden om de olympische me dailles op het onderdeel skeet. Hennie Dompeling en Jan Cor van der Greef plaatsten zich niet voor de finale. Dom peling had over vijf series van 25 duiven zes missers, Van der Greef tien. In het eindklassement werd Dompeling 21e en Van der Greef 34e. ANP ATHENE - Alsof er niks was ge beurd, wandelden TZA-trainer Fedor Hes en Philips-trainer lacco Verhaeren na het olympi sche zwemtoernooi gezamenlijk Je media tegemoet. Na een goed gesprek was de kou tussen hen leiden uit de lucht, lieten de toeezwemtrainers weten. Hes en Verhaeren vlogen elkaar afgelopen week publiekelijk in Je haren. Eerst liet Verhaeren ach kritisch uit over het preste ren in Athene van Hes' zwem- ners. De Amsterdamse coach naaide in een reactie uit naar Verhaeren. Volgens Hes is de in de begeleidingsstaf bene- cenpeil. Er zou niet worden sa- aengewerkt en overlegd en hij '.erweet dat Verhaeren. Na een föprek erkende Hes dat zijn uit spraken ongelukkig waren. „Ik spijt van de manier waarop i het gezegd heb, maar blijf tel achter de inhoud mijn op merkingen staan. Het was niet Émom ons zo te uiten." Verhae- ren: „We houden er op sommige Kinten verschillende visies op 'f Het is belangrijk dat we dichter bij elkaar komen." GPD Richard Schuil komt op afscheidstoernooi niet toe aan gekke dingen sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 aa goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Fnts Bakker Coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Rorry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 *460 aa goes Tel: (0113)315500 F«: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET wvwv.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl door Pim van Esschoten ATHENE (GPD) - „Gefaald. He laas." Richard Schuil buigt zijn 202 centimeter voorover, leunt op een hek. Een en al frustratie. De nederlaag tegen Italië (3-0) maakte een einde aan zijn olym pisch toernooi. En de Fries be sloot eerder al na Athene een punt achter Oranje te zetten. Hoe dat voelt, een einde op deze manier? „Ik voel niks. Volgend jaar misschien, dan zal ik het missen. Het is zuur, we wilden naar de kwartfinale en dan zien of we nog gekke dingen konden gaan doen. Maar nu. Naar het Holland House dan maar." Om bij de eerste vier in poule B van het olympisch volleybaltoer nooi te komen en dus de kwartfi nale te halen, moest Nederland winnen van Italië en vervolgens Australië. Verliezen met 3-2 te gen de azzuri bood zelfs kans, al was die theoretisch. Alle reken werk kon zaterdag de prullen bak in met de afgetekende ne derlaag (25-19, 25-21, 25-20). Na afloop pakte Bert Goedkoop Schuil beet, voerde een kort ge sprek. „Richard uitte zijn frus tratie verkeerd. Dan moet je even praten, Schuil zelf wil geen namen noemen. „Als ik pro blemen heb, praat ik ze in de kleedkamer wel uit." Zijn frustratie moet vooral op de passing zijn gericht, die in Athene niet goed was. Wisselval lig vooral. Aan de andere kant is de service van Oranje niet van internationaal niveau. Schuil: „Dat is het verschil tussen de topteams en ons." Goedkoop: „Passing en servicedruk, daar verliezen we het hier op." Wil Oranje meedoen, dan moet het zoals andere teams twee, drie topserveerders hebben. Goed koop. „Maar ik heb ze niet." Schuil noemt het Oranje dat hij nu verlaat „zeker geen zinkend schip. De jonge jongens hebben lengte, kracht. Er zit veel poten tie. Daarom heeft Bert ook voor vier jaar bijgetekend." Goed koop trok alles uit zijn ploeg. Tactisch en emotioneel. Hij liep tegen een simpele conclusie aan: „We kunnen niet beter." Steunpilaar Guido Görtzen (34) stopt nu. captain Reinder Num merdor (27) wil volgende zomer met Oranje overslaan. En ook Schuil zet er een punt achter. „Nou ja. ik ben 31 jaar. Niet echt oud dus. Ja, natuurlijk krijg ik volgend jaar spijt en zal ik het missen. Maar niet die 300 kilometer in de auto vanuit Friesland voor de training." Schuil, in Atlanta lid van het gouden team, voelt kort na het verlies tegen Italië nog lang geen berusting. „Klote, we zit ten hier nog een hele week. We kunnen niet naar huis, nee. In het olympisch dorp is niets te be leven. Ik heb het al een paar da gen helemaal gehad daar. Ik denk dat ik op het balkon ga zit ten, beetje voor me uit staren." De gedachten gaan ook bij Schuil terug naar de tweede door Pim van Esschoten ATHENE - In de wereld van ra zendsnelle lijven, grote woorden en intimidatie is hardloper Mau rice Greene nog altijd de groot ste bluffer. Athene? Olympische Spelen? „Die gouden plak ligt voor mij klaar op het postkan toor van Athene. Ik hoef 'm al leen maar op te halen." De olympisch kampioen van Sydney vergiste zich. Op de baan waar hij zelf in 1997 voor het eerst wereldkampioen werd en twee jaar later het wereldre cord verbeterde tot 9,79 secon den, leed hij ook zijn meest sma delijke nederlaag. Geklopt door een telg van de nieuwe genera tie Amerikaanse sprinters. Jus tin Gatlin (22) won in 9,85, de Portugees Francis Obikwelu werd tweede in 9,86, Greene kreeg het brons als troostprijs. In dezelfde wondere wereld van de atletiek was hel koningsnum mer bij de vrouwen ook al een surprise. De 100 meter, het olym pisch hoogtepunt toch, werd ge wonnen door een Wit-Russische die vorig jaar niet verder kwam dan plaats 134 op de ranglijst met 11,45 seconden. Gevolgd door een studente uit Florida, die twee maanden terug niet durfde te dromen van Athene. Eerste vraag voor Yuliya Neste renko (25) na haar triomf. Hoe verklaart ze die opmerkelijke progressie? (Oftewel: dit kan geen zuivere koffie zijn). De blonde sprintster leek zich van de ondertoon van de vraag nau welijks bewust, antwoordde op gewekt dat ze sinds dit jaar een nieuwe masseur heeft. En een andere manier van trainen. „Maar over de details vertel ik niks, dat is geheim." Nesterenko won dit jaar brons door Fardau Wagenaar ATHENE - De kans dat Anky van Grunsven olympisch goud wint, is zo goed als nul. De Duit se Ulla Salzgeber moet van haar paard vallen, wil de kampioene van Sydney nog in de buurt ko men van het hoogst haalbare. Zaterdag in de finale van de lan- denwedstrijd raakte ze zo ver achterop, dat ze alleen nog kan hopen op zilver of brons. Vier jaar terug in Sydney won ze goud met de toen zeventienja rige Bonfire. In 2004 danst Van Grunsven met Salinero door de olympische arena. Tien jaar, su pertalent, maai- onervaren. Het doel is op de Spelen van Peking 2008 te winnen. Haar verplichte oefening tijdens de landenwed- strijd ging redelijk. Er was al leen één probleem: de fotogra fen in de hoek. Salinero schrok van het geklik van fototoestel len. Volgens de amazone klonk het alsof er een mitrailleur werd leeggeschoten. „Elke keer als we richting die hoek gingen, voelde ik hoe bang Sali was." Daardoor maakte het paard fou ten en galoppeerde te bruut weg tijdens een elegante pirouette. „Maar het is niet de schuld van de fotografen, het is de onerva renheid van het paard", zei ze. Van Grunsven staat na het eer ste onderdeel (Grand Prix) der de, het verschil tussen haar en Salzgeber is vier procent. Dat is te veel. De dressuurruiters heb ben twee onderdelen te gaan, de Grand Prix Special en de kür. Maar na één olympische dag, moest Van Grunsven haar 'ne derlaag' al toegeven. Van teleur stelling was niet veel te zien bij de amazone. Ze is realist, zei ze. „Goud zit er niet in, maar dat is niet erg." GPD De Nederlandse volleyballers Guido Görtzen, Rob Bontje en Richard Schuil (van rechts naar links) beseffen na de nederlaag tegen Italië dat het olympisch toernooi er voor hen vroeger dan gehoopt op zit. foto Toussaint Kluiters/ANP wedstrijd, tegen de VS. Naar de voorsprong van 23-19 in de eer ste set, die toch nog verloren ging. Dat bleek cruciaal. Na Athene gaat hij naar Italië. Naar Modena, waar hij hoopt een grote prijs te pakken. Hij ziet op tegen de eerste training. „Vier jongens die hier in het veld stonden, spelen bij Mode na. Dat wordt niet leuk als ik de kleedkamer binnenkom." GPD op de WK-indoor op de 60 me ter. „Ik heb het hele jaar ge traind met Athene in gedachten, dat heeft me geholpen. Maar goud? Nee, daar heb ik nooit aan gedacht." Deze zomer won ze races in Ga teshead, Iraklion en Rome en vooral de zege in die laatste wed strijd (Golden League) gaf haar vertrouwen in Athene. Nesteren ko won in 10,93 seconden, nipt voor Lauryn Williams. GPD Vanaf vandaag bericht de Vlissingse Nienke de Looff (25) elke dag over haar beleve nissen tijdens de Olympische Spelen in Athene. Ze heeft met haar zusje Bregje (22) en haar vriendinnen Lineke ten Bokem (22) en Hadewijch Rieff (21) als onderkomen een boot in de haven gehuurd. Het viertal gaat zoveel moge lijk wedstrijden bezoeken. Zoals je je vroeger al weken van te voren kon verheugen op je verjaardag, zo keken wij een hele tijd uit naar ons ver trek richting Olympische Spe len. Het gaf het gevoel van een oud Kinderen voor Kinde ren-liedje, waarin een klein meisje zich afvraagt: mama papa. zeg me toch... Hoeveel naachtjes slapen nog? Al tijdens de Spelen in Syd ney, vier jaar geleden, waren mijn zusje Bregje en ik, als fa natiek sportliefhebbers, vast besloten. dat we er de volgen de keer zelf bij zouden zijn. Wat er ook zou gebeuren, wij gingen naar Athene. Zo ge beurde het ook. Ruim een half jaar geleden werden vlieg tickets geboekt en een slaap plaats vastgelegd. Een tien meter lang jacht in een van de havens aan de westkust zou ongetwijfeld de meest geschik te manier zijn om in Athene te verblijven. We vertrokken vrijdagavond naar Athene. Zoals een onvergetelijke va kantie hoort te verlopen, was er na een uurtje al een pro bleem. Net aangekomen op het vliegveld van Brussel, ble ken we vier tickets in handen te hebben van de dag ervoor. Ondanks het nachtelijke tijd stip was het Belgische grond personeel zo vriendelijk toe te geven dat de fout niet bij ons lag en konden we alsnog, het zij een paar uur te laat, de lucht in. Drie uur en een onge makkelijk slaapje later, zet ten we voor het eerst voet op Olympische bodem. We brach ten een bliksembezoek aan on ze toekomstige woonplaats, om vervolgens zo snel moge lijk verder te racen in de rich ting van onze allereerste spor tieve activiteit, het keihard aanmoedigen van de Neder landse volleybalmannen. Wellicht bent u inmiddels op de hoogte van de uitslag. Mor gen zullen wij u berichten hoe de tragische uitschakeling door ons is ervaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15