Ibrahimovic snoert iedereen mond record PZC Zlatan blijft onnavolgbaar Fans Feyenoord wrijven zich de ogen uit Arsenal evenaart PSV lijkt klaar voor Rode Ster Belgrado Flamboyante Zweed man van de wedstrijd tegen NAC Van de Haar is grote man bij FC Utrecht Eiber ernstig geblesseerd maandag 23 augustus 2004 door Peter van Duyl AMSTERDAM - De meest be sproken voetballer van de vori ge week hevelde zijn status met gemak tot over het weekeinde. Zlatan Ibrahimovic werd giste ren in zijn eigen Arena met ge joel en gefluit ontvangen, maar snoerde in negentig minuten te gen NAC Breda (6-2) iedereen de mond. Met ijzersterk spel en een werkelijk briljant doelpunt kroonde de flamboyante Zweed zich tot man van de wedstrijd. Het nieuwe voetbalseizoen is exact twee speelrondes oud. maar het lijkt nu al zeker dat Ibrahimovic het doelpunt van het jaar heeft gemaakt. Na iets meer dan vijf kwartier Ajax-NAC kreeg de Zweed de bal van Anthony Obodai en be gon al kappend en draaiend aan een avontuur dat pas eindigde, toen hij met een laatste kap ook de Bredase doelman Davy Schol len in de luren legde en de bal simpel had binnen geschoven. De sublieme goal (Ajax' vijfde, zijn tweede) werd door 46.000 toeschouwers gekoesterd als een moment om even bij stil te staan. Ze kunnen voor altijd ver tellen dat ze erbij waren. De schitterende treffer was een bekroning van het uitmuntende optreden van de Zweed. Ibrahi movic was balvast waar het moest, kaatste direct waar het kon. Een simpele optelsom leer de dat hij bij alle Amsterdamse doelpunten betrokken was. De aanvaller zelf wilde na af loop van geen revanche weten, maar de Arena beleefde gisteren toch echt de bizarre wraak van een getergde sportman. De Zweed werd deze week door ve len aan de schandpaal genageld door zijn opmerkelijke gedrag tijdens de oefeninterland Zwe- den-Nederland, waarin hij het stevig aan de stok had met ver schillende ploeggenoten. In de kleedkamer van Ajax werd vrijdag, in elk geval voor de buitenwereld, de vrede gete kend, maar de gebeurtenissen van woensdag hebben in Amster dam hun sporen nagelaten. De RIJSWIJK - Cupfighter FC Utrecht herstelde zich gisteren van de nederlaag bij NAC vori ge week. In de Nieuwe Galgen waard werd RBC Roosendaal met 5-1 geklopt. Grote man aan de kant van Utrecht was spits Hans van de Haar met drie doel punten. In Heerenveen hadden de bezoe kers een leuke avond. De thuisclub en tegenstander Roda JC scoorden er lustig op los. Ro da trok uiteindelijk aan het lang ste eind: 3-4. Pas in blessuretijd viel de beslissing. Na een vrije trap tikte Roda-invaller Brou wers het winnende doelpunt bin nen. Voor Heerenveen debuteer den de nieuwe aanwinsten Rza- sa en Sikora. FC Den Bosch en mede-promo vendus De Graafschap speelden op de Vijverberg in een matig duel gelijk: 1-1. ADO Den Haag begon tegen NEC agressief en aanvallend, wat leidde tot een 1-0-voor sprong. Het Haagse elftal ver zuimde echter een aantal opge legde kansen af te maken en ging na de rust steeds meer op de eigen helft spelen. NEC maakte daar dankbaar gebruik van. Denneboom scoorde de ge lijkmaker en in de negentigste minuut bezorgde Boutahar de Nijmegenaren de volle winst: 1-2. RKC Waalwijk en FC Twente wilden allebei vooral niet verlie zen. Dat resulteerde in een mati ge wedstrijd met nauwelijks hoogtepunten. Anderlecht-huur- ling Martens bracht opluchting door in de 54e minuut te scoren voor thuisploeg RKC. ANP Zlatan Ibrahimovic is het stralende middelpunt van een Ajax-feestje, nadat de Zweed op magistrale wijze voor 5-1 heeft gezorgd. Zweed werd gisteren door een deel van de F-side met een ste vig fluitconcert ontvangen en zelfs zijn gelijkmaker (1-1) riep nog een enkele negatieve reactie op. Lichaamstaal „Ik heb het wel gehoord, maar vind er verder niets van", zei Ibrahimovic na afloop, emotie loos als hij zijn kan. Zijn li chaamstaal na afloop van het duel vertelde anders. Terwijl zijn ploeggenoten het fanatiek ste deel van de Ajax-aanhang bedankten voor haar steun, beende Ibrahimovic al naar de kleedkamer, onderweg schudde hij een cameraploeg van Studio Sport van zich af. Over Zweden-Nederland wilde hij niet meer praten, van wraak op wie dan ook wilde hij niet ho ren. Zelfs over het doelpunt van de dag wilde hij niet te veel op hef maken. „Ik probeerde steeds ruimte te zoeken voor een schot, maar moest een paar keer terug. Ik weet niet of ik bij dat soort dingen nadenk, wel had ik voort durend controle over de situa tie. Het is zeker een van de mooi ste goals die ik ooit heb ge maakt", vond hij wel. Licht geïr riteerd leek Ibrahimovic slechts toen hij werd geconfronteerd met de uitspraak van zijn trai ner Ronald Koeman, dat het on mogelijk is om dit soort goals in de Spaanse of Italiaanse compe titie te maken. „Dat weet ik niet", zei de aanvaller. „Ik heb nog nooit in Spanje of Italië ge speeld." De opmerking van Koeman was overigens niet bedoeld om de prestatie van zijn spits onderuit te halen, want ook de oefenmees- ter was vol lof over de pupil met wie hij soms zoveel te stellen heeft. „Ik was licht huiverig hoe hij met de situatie zou omgaan", sprak Koeman, „maar beter kon eigenlijk niet." De technische baas had sowieso weinig reden tot klagen. Met na me na de rust presenteerde Ajax zich zoals het de afgelopen ja ren zelden te zien is geweest. De Amsterdammers - met een weer prima spelende Nourdin Bouk- han - speelden met één vrije ver dediger voortdurend voor de de fensie, vielen voortdurend aan en zetten NAC diep op de eigen helft vast. Slechts het verdedigende spel foto Hans van Weel/GPD blijft een bron van zorg voor de Amsterdamse coaches. De ma nier waarop NAC op voor sprong kwam (actie Diba, intik- kertje Cornelisse) oogde ronduit amateuristisch. En toen Ajax eenmaal op 5-1 stond gaf het ook de tweede tegentreffer veel te simpel weg. De twee treffers van Ibrahimo vic, een van John Heitinga, Wes ley Sneijder (vrije trap) en Max well plus een eigen doelpunt van Mike Zonneveld bezorgden het Amsterdamse publiek ech ter een aangenaam middagje. GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Bij Chelsea noch bij Newcastle United, zijn twee vorige werkgevers als clubcoach, schoot Ruud Gullit zo ongenadig hard uit de start blokken. Na de monsterzege op de openingsdag van de competi tie, stuwde hij Feyenoord in Til burg naar een 4-0-overwinning op Willem II. Met tien doelpunten in de eer ste twee partijtjes zorgt Gullit voor het spektakel waarvan ze in Rotterdam-Zuid alleen maar hebben kunnen dromen. De aanhang durfde in Brabant al heel brutaal 'Ruudje, Ruud- je, we worden kampioen' te zin gen. Met De Graafschap had den de Rotterdammers een week geleden een zwakke te genstander en Willem II lijkt, gelet op het povere verweer van gisteren, dit seizoen ook geen hoge ogen te zullen gooien. Het wachten is daarom op een club die Feyenoord echt op de proef gaat stellen. Maar in de tussentijd laten de fans zich lekker verwennen. Dat laatste gebeurt door een smaakmaker als Salomon Ka- lou. De jongere broer van de te genwoordig in Frankrijk voet ballende Bonaventure lijkt het hart van Ruud Gullit al te heb ben gestolen. De coach zette de deze maand pas negentien jaar geworden aanvaller tegen Wil lem II zomaar in de basis. Daar mee passeerde hij de Belgische international Thomas Buffel, die onder Bert van Marwijk al tijd kon rekenen op een startpo sitie. Kalou, die een kopie is van Bo naventure en die vorige week Buffel al in de rust mocht ver vangen, beantwoordde ander maal aan Gullits verwachtin gen. Kort voor rust zette hij Feyenoord met een prima goal op voorsprong. Daarvoor had hij ook al de kans gehad om zijn ploeg aan de leiding te hel pen, maar toen keerde Oscar Moens zijn inzet nog. Dat hij als tweede spits achter Dirk Kuijt mag opereren, vindt Ka lou geweldig. Hoewel Gullit een kleine revolutie heeft ver oorzaakt in de voorhoede van de Stadionclub, vindt de Ivori- aanse pingeldoos het zelf alle maal niet zo verrassend dat hij de voorkeur heeft gekregen bo ven Buffel, Lazovic en Smola- rek. Gelijke kansen „Ik ben niet verbaasd", zei Ka lou na afloop. „Gullit heeft ge zegd dat iedereen gelijk is in de groep en dat de besten spelen. Dat betekent dat er dit jaar ge lijke kansen zijn voor iedereen. Ik train hard en goed, dan weet je dat het beloond kan worden door de coach met een plek in Invaller en uitblinker Shinji Ono stuit op de Willem Il-verdedigers Raymond Victoria (links) en Frank van Mosselveld. het elftal." Een halfjaartje Ex celsior, dat hem vorig seizoen halverwege inlijfde, lijkt hem goed te hebben gedaan. In fe bruari stapte hij over van Jong Feyenoord naar de eerste-divi sieclub. Salomon zegt dat hij die tussenstap met zijn broer Bonaventure destijds uitvoerig heeft besproken. „Bona zei dat ik het moest doen. Het was be ter voor mijn ontwikkeling. Bij Excelsior kon ik elke week spe len." De vruchten plukt hij nu. Hij voelt zich sterker en heeft, voor zover dat nodig is, nóg meer flair. „Het vertrek van mijn broer heeft me een jaar geleden even dwars gezeten. Maar nu ik in Feyenoord 1 speel, voel ik me hartstikke gelukkig in Rot terdam." Voorlopig doet hij dat als spits, maar net zo mak kelijk kunnen ze hem op de vleugel een klusje geven. „Gul lit vindt het voorlopig het beste gaan als spits. Ik eigenlijk ook wel." Extra klasse Het was geen toeval dat Feye noord in Tilburg de leiding nam op het moment dat Shinji Ono in het veld was gebracht. De Japanner moest op de bank beginnen omdat hij net terug was van de Olympische Spelen. Maar hij liet al gauw zien dat hij extra klasse toevoegt en de concurrentie in het aanvallen de gedeelte van de ploeg nog groter gaat maken. Ono kwam in het veld voor de geblesseerd foto Ed Oudenaarden/ANP geraakte Romeo Castelen. Gul lit gebruikte de wissel meteen om van tactisch plan te veran deren. Robert Maaskant gaf la ter toe dat het lang duurde voordat zijn spelers hadden uit gevogeld hoe ze Feyenoord moesten gaan bestrijden. Ono stond aan de basis van Kalou's treffer. Vervolgens knalde hij van twintig meter zelf nummer twee binnen en gaf hij ook nog eens de assist bij de 0-3 van Hossam Ghaly, Wie dacht dat Dirk Kuijt tegen Willem II even op de achtergrond dreig de te raken, kwam bedrogen uit. De topscorer van Feye noord verzilverde in de negen tigste minuut zijn derde grote kans en bracht de Rotterdamse aanhang bijna in extase. GPD Na het fantastische doelpunt van Zlatan Ibrahimovic zag je Rafael van der Vaart een beetje zuur kijken. Hij moet toch gemengde gevoelens heb ben gehad bij die goal. omdat hij door toedoen van Ibrahimovic vanaf de tri bune moest toekijken. De overtredin gen die hij afgelopen week tijdens Zwe den-Nederland maakte vallen natuur lijk niet goed te praten. Maar ik kan me niet voorstellen dat hij het steeds ex pres deed. Je kunt namelijk niet in zijn hoofd kij ken, om te zien wat hij denkt. Zlatan stapt toch niet het veld op met de ge- rlor,Lt«, 'tin tto it miin nlapcWDimf Dn bii Ajax eens lekker pijn doen.' Daarom vertrouw ik op zijn woorden en ga ik ervan uit dat het een beetje met zijn ka rakter te maken heeft. Toch kijk ik liever naar wat hij als voet baller presteert en daar is na gisteren maar één woord voor: weergaloos! Hij heeft alles wat een spits moet hebben. Uitstraling, snelheid, hij is sterk aan de bal en verschrikkelijk technisch. Het doelpunt tegen NAC was van we reldklasse en onwaarschijnlijke schoon heid. Die verdedigers van NAC moeten het gevoel hebben gekregen dat ze op de kermis van Tilburg rondliepen, zo diii/elipr stonden ze weer on. Ik herinner me nog, toen Ibrahimovic net in Nederland was, dat voorzitter Riemer van de Velde eens zei dat Hee renveen met Allback de betere spits uit Zweden had gehaald. Inmiddels is wel duidelijk dat dat niet zo is, want Allback is in een jaar tijd voorbij ge streefd door Ibrahimovic. Hij is ge woon de beste van de twee. De wedstrijd van Ajax tegen NAC heb ik helemaal bekeken en één ding viel me wel weer op. De reacties van het pu bliek liepen heel sterk uiteen. Ibrahimo vic werd door een deel van het publiek eerst uitgefloten toen een actie misluk te. Vervolgens maakte hij die goaben ging iedereen uit z'n dak. Vijf minuten later wilde hij weer een actie maken, maar die mislukte. En toen kreeg hij plotseling applaus, waarmee duidelijk werd dat het publiek zeer snel van me ning was veranderd. Het Nederlandse publiek heeft in de eerste twee competitieronden overi gens weinig te klagen gehad. Er wordt heel veel gescoord en de ene na de ande re publieksspeler meldt zich aan. Arou- na Kone van Roda JC is een echte smaakmaker, iemand waarvoor je naar het stadion gaat. Hetzelfde geldt voor Salomon Kalou, die bij Feyenoord Tho mas Buffel uit de basis houdt. Dirk Kuijt pikte zijn doelpunt gisteren ook weer mee. Hij verdient altijd een goal, omdat Kuijt blijft werken en in dienst speelt van de ploeg. En Heerenveen blijkt ook altijd een neus voor spitsen te hebben, want Iluntelaar maakte za terdag ook een fantastische goal. We mogen dus niet klagen over de kwa liteit van de spitsen in ons land. Alleen ben ik bang dat er nu wel weer ge klaagd zal worden over het Nederland se verdedigen. Dat moet dan maar. Ik zie liever een paar goals en dat is ook waar de mensen voor betalen. Gérard de Noeijer van onze sportredactie LONDEN - Arsenal heeft giste ren het legendarische record van Nottingham Forrest uit 1978 geëvenaard na een 5-3-overwinning op Middles brough. De Londense club is sinds mei 2003 al 42 wedstrij den lang ongeslagen. De punten werden niet zonder slag of stoot binnengehaald. Henry opende de score voor Ar senal, maar vlak voor rust trok Job de stand gelijk. De Gunners kwamen daarna snel op achter stand door goals van Hassel- baink en Queudrue (1-3). Onder aanvoering van Dennis Berg kamp (2-3) begon Arsenal ver volgens aan een comeback. Pi- res, Reyes en Henry bepaalden de eindstand op 5-3. Chelsea boekte zaterdag de tweede zege in de Engelse Pre mier League. Tegen Birming ham City, met de drie voormali ge Chelsea-spelers Izzet, Gronk- jaer en Mario Melchiot in de ba sis, werd het 1-0. Invaller Joe Cole, die zijn rentree maakte na een blessure, scoorde. Manchester United herstelde zich zaterdag enigszins. De club, die het door een blessure lange tijd zonder Ruud van Nis- telrooij moet stellen, had het niet gemakkelijk tegen het ge promoveerde Norwich City. Manchester won wel, met 2-1. Liverpool was met 2-1 te sterk voor Manchester City. De Tsjech Milan Baros, topscorer op het Europees kampioenschap voetbal in Portugal, maakte zijn eerste doelpunt van het seizoen voor Liverpool. Newcastle LTnited verloor op ei gen veld met 1-0 van Tottenham Hotspur. Patrick Kluivert viel in de 77e minuut in bij Newcast le. Italië AC Milan heeft zaterdag ten kos te van Lazio Roma de Italiaanse Supercup gewonnen. Het duel tussen de bekerwinnaar en de landskampioen eindigde in Mi laan voor ruim 33.000 toeschou wers in een 3-0-zege voor Mi lan. De winst was geheel te dan ken aan Andrei Sjevtsjenko, die alle doelpunten voor zijn ning nam. Sjevtsjenko opeji de score in de 38e minuut Inj 43e en 77e minuut kwamendi. nog twee doelpunten bij. België Club Brugge won zaterdag ïuj Belgische voetbalcompetk met 2-1 van Oostende. Deifo. meen Stoica en Victor scoorde: voor Brugge, Zoko bepaalde eindstand op 2-1. Anderlecht won de uitwedsin- tegen Beveren nipt met 1-0. enige doelpunt van de landski pioen kwam tien minuten rust op naam van Mbo Mpena Schotland Celtic heeft de koppositie Schotse voetbalcompetitie ot?. genomen van Glasgow Rang? De landskampioen won gistte met 3-1 van Inverness. Hartson scoorde twee keer nu Celtic. Glasgow Rangers won5 terdag met groot gemak van P.. bemian: 4-1. Ex-Ajacied Skj Arveladze maakte het doelpunt voor de Rangers. Duitsland De Bundesligaclubs Hambuigj SV en Borussia Möncheng!& bach zijn in de eerste rondes; het Duitse bekertoernooi roe. loos uitgeschakeld. Mönche- gladbach verloor gisteren a strafschoppen van de amate® van Bayern München: 7-6 (1- HSV kwam zaterdag niet votr bij amateurclub SC Paderbon 2-4. HSV verspëelde 2-0-voorsprong, nadat Mp- de rode kaart had gekregen. VfL Wolfsburg is ondanks ia 3-0-zege op de amateurs van FC Köln nog niet zeker van de tw» de ronde. Köln diende na wedstrijd protest in, omdat Mi rian Hristov van Wolfsburg ni speelgerechtigd zou zijn. Hris tov kreeg als speler van Kaïse slautern in de bekerfinale 2003 een rode kaart. Die leven hem een schorsing van drie be kei-wedstrijden op. Omdat nadien pas een wedstrijd in bi bekertoernooi had gesp de schorsing nog twee duels v kracht. De Duitse voetbalbt» buigt zich zo snel mogelijk os de zaak. ANP/DPA/RTR/AFi door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Op weg naar de Champions League lijkt geen te genslag groot genoeg om PSV uit het evenwicht te brengen. Vertrokken spelers, geblesseer de spelers, een moeizame voorbe reiding, ongelukkige tegentref fers; het team van Guus Hid- dink is momenteel alle malheur de baas. Zaterdag speelde PSV de vrees voor een moeizame com: petitiestart op overtuigende wij ze weg. AZ kwam er met een ne derlaag van 5-1 nog genadig vanaf. Een mentaal ijzersterk PSV lijkt derhalve helemaal klaar voor de cruciale wedstrijd van woens dag tegen Rode Ster Belgrado. De sukkelende ploeg van de voorbereiding onderging de laat ste twee weken een metamorfo se. Met als voorlopige apotheose de uitstekende overwinning op de ploeg van Co Adriaanse. De voortekenen voor woensdag zijn goed, al weet ook Hiddink dat Rode Ster van een ander ka liber is dan AZ. Niet per defini tie beter, wel anders. De Ser viërs zullen er in Eindhoven geen open wedstrijd van maken. Adriaanse sloeg in zijn geldings drang weer eens finaal door. Hij wilde AZ na een redelijk eerste halfuur, en bij een 1-0-achter- stand. zo extreem aanvallend la ten spelen dat PSV zijn snel heid, loopvermogen en kracht volledig kon uitbuiten. Subliem Het oogde aanvankelijk niet su bliem wat de thuisploeg liet zien, maar het elftal stond. PSV gaf de hele wedstrijd slechts een klein kansje weg, aan Ramzi na twintig minuten. Verder had de thuisploeg, met een sterke Van Bommel als roerganger, de te genstander volledig in zijn greep. Controle en discipline zijn ook woensdag de sleutelwoorden. Van daaruit moet PSV zorgen voor die ene bevrijdende treffer, genoeg om de 3-2-nederlaag van Belgrado weg te werken. Het scenario van zaterdag lijkt daar bij uitgangspunt. Met Vogel op het middenveld en het sobere verdedigingsduo Ooijer/Alex had PSV geen noemenswaardi ge last van het wegvallen van Bouma en Cocu. PSV maakte bijna maximaal ge bruik van de momenten waarop- het kon toeslaan. Eén minuuti de misser van Ramzi zorgdeVi Bommel na een prachtige ais val via Vogel en De Jong vo 1-0. Zijn vreugde-uitbanÉ gaf wel aan met hoeveel vragi PSV aan de eerste thuiswé strijd van het seizoen was begot nen. Meest opmerkelijk wasi de ploeg zaterdag voor het rei met goed combinatievoetbal !d uitgespeelde kansen kwam PSV groeide snel in de wei strijd. De wisseltruc n Adriaanse had net zoveel pact als het inbrengen van Ras dro. De Braziliaan, van wie«6 nigen wisten of hij nog in leu was, werd in veertig minai tijd een lust voor het oog fijnzinnigheid, de baltecind ook waarmee hij de ene na ceü dere aanval inleidde, was tö Eindhovense begrippen Is? tijd ongekend. Hij stond aana basis van doelpunten van! Jong (3-0) en Park (4-011 twee andere treffers ontstof uit hoekschoppen van De (2-0 door Ooijer) en Van S:> mel (5-1 door De Jong). Spelend zoals zaterdag k Leandro een sleutelspelers- den in het nieuwe PSV. En® dink heeft nog meer troeven ter de hand. Beasley, zateiö duidelijk kampend met een«? binatie van jetlag en plans' koorts, heeft alles in ach een publieksspeler te won» Farfan kwakkelt nog met gezondheid, maar laat opdets ning zien dat hij een sèiisa kan gaan worden. De contoitf van een nieuwe topploeg 2) heel dun en heel vaag, baar. Vooralsnog telt alleen resultaat. Dat is begrijpt Als het woensdag tegen Ster misgaat, kan de ontwiffl ling van het elftal onmiddeilij in gevaar komen. GPD MKTZ - De Franse kamp*1 Olympique Lyon kan lange w niet beschikken over zijn Brank- aanse spits Giovane Eiber. De voormalige speler Bayern München liep g'stf in het uitduel met. FC Metst een kuitbeenbreuk en een v«' zwikte rechterenkel op. Ly°® de competitie matig begoM» met slechts één zege en tweef lijke spelen. ANP/Sffl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14