PZC DUIZENDEN Inge de Bruijn krijgt wat ze wil Bronzen slotakkoord Van Moorsel Giraffe vestigt Olympisch record op 100 meter sprint f Wonder geschiedt bij vlaggenschepen Iwemster noemt zichzelf na afloop onsterfelijk en legendarisch Ranglijst Phelps pakt achtste medaille Theo Bos naar kwartfinale Griek wint turngoud aan ringen Topdrie scoort er lustig op los (THENE 2004 iSatlin wint 00 meter factie: 0113-315640 Lw.pzc.nl iPosioua 314460 AA Goes I Advertentie-exploitatie: JLj. en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7«.uws-Vlaanderen: 0114-372770; pjonaal: 020-4562500. jmaanc Landag 23 augustus 2004 OPEC. Palletvoordeel bij AutoTeam: Autoteam wij witten Kijk op www.autoteam.nl blije klanten www.autoteam.nl ATHENE - Op het podium ging 0 van alles door haar heen, zei (.maar niet dat ze sinds zater dagavond de meest succesvolle jiederlandse olympische sporter ioit is. „Wow", reageerde ze op- jïtogen. met het goud nog om nek. De Bruijn kreeg zater dag op de 50 meter vrije slag op de valreep waar ze zo op aasde: (nnpisch goud en eeuwige toem. was haar achtste olympi- [iie medaille in totaal, en haar :erde van goud. Die gouden me- ulle, die ze veroverde onder eziend oog van premier Bal- nende, is de méést speciale. Het voelt weer als vanouds. Kaar deze is echt tien keer ::oier dan die van Sydney. Dit aakt me onsterfelijk, legenda- gdf. jubelde ze. „Ik wilde niet huis zonder goud. Als ik iet gewonnen had, was ik echt kt gebleven." Je Bruijn had in Athene drie leBruijn flöO-2004) sn Moorsel 000-2004) ihud de Mortanges 524-'28-'32) ankers-Koen 548) inden Hoogenband 00-2 0 04) istenbroek 86) olympische titels te verdedigen. Ze stond er twee af, op de 100 meter vlinderslag en 100 meter vrij. De derde, op de korte sprint, kon ze behouden. Daar mee is haar toernooi geslaagd, ze blijft olympisch kampioen. De voorbereiding was niet goed genoeg om nog meer te kunnen binnenhalen dan een gouden, een zilveren en twee bronzen me dailles. De Bruijn nam risico's door in Athene te zwemmen. Ze zette haar onoverwinnelijke status op het spel, en kon die alleen op de 50 vrij behouden. Ze had een lange neus kunnen trekken naar ATHENE - Zwemster Inge de ruijn is na zaterdag de beste ederlandse olympiër aller tij- h Z B 2 2 haar criticasters, maar dat wei gerde ze. „Ik ben niet haatdra gend. En volgens mij gunt bijna iedereen me dit succes. Het is ge woon knap wat ik hier geflikt heb", vond ze. „Het had ook heel anders kunnen aflopen." Bergen De Bruijn bedankte speciaal haar coach Paul Bergen, die haar eerst wegstuurde omdat ze te weinig trainde, maar haar daarna weer opving. Met 'bloed, zweet en tranen', zoals De Bruijn het formuleerde, hielp Bergen de Barendrechtse weer naar het hoogst haalbare: olym pisch goud. „Ik heb alles aan hem te danken. Coach Bergen heeft mij gemaakt." Bergen beschouwde de zege van zijn zwemster als een 'grote op luchting'. Hij was er vooraf niet gerust op. „Het was niet makke lijk. Ik vond het zenuwslopend. Op 50 meter kan heel veel mis gaan. En dat kun je niet meer corrigeren." De Amerikaan is om die reden ook niet gechar meerd van de korte sprint. „Wij hebben voor de vlinderslag ge traind. Niet voor de 50 meter vrij. Dit goud is eigenlijk een 'happy accident'." Hoe de toekomst eruit gaat zien, De Bruijn weet het nog niet pre cies. Wel liet ze gisteren weten dat ze beslist doorgaat met zwemmen. Voor hoe lang en op welke manier, dat liet De Bruijn nog in het midden. „Dit is zó mooi. Ik moet er veel voor over hebben maar ik krijg er ook veel voor terug. Dat wil ik nog niet missen. Maar ik ga nu eerst op vakantie en van mijn medailles genieten." Haar leeftijd - De Bruijn wordt morgen 31 - is geen bezwaar om door te gaan. De Bruijn: „Ik ben fit. Fit genoeg om vandaag te winnen. Ik zie hier genoeg mei den rondlopen die wel jonger maar ook minder afgetraind zijn. En routine is ook belang rijk." Minder succesvol verliep de slot- avond voor de vrouwenestafette ploeg op de 4x100 wisselslag. De ploeg sloot de finale als zes de af, en dat was ook nog dank zij de diskwalificatie van Groot-Bnttannië. Stefanie Lui ken en Madeion Baans liepen grote achterstand op. Inge de Bruijn, die net haar gouden fina le achter de rug had, en Marleen Veldhuis kwamen nog sterk te rug, maar verder dan de zesde stek kon Nederland niet reiken. GPD ATHENE - Geen tweede Spitz, wel een unieke zwemko- ning. De Amerikaan Mark Spitz blijft met zevenmaal goud (München 1972) de zwemheid van meer dan een eeuw Olympische Spelen. Zijn landgenoot Michael Phelps is op negentienjarige leeftijd al een legende. Phelps pakte op de slotdag van het zwemtoemooi op de 4x100 wissel zijn achtste medaille, de zesde gouden. Hij deed alleen in de serie mee. In de finale van de afsluiten de wisselslagestafette zag hij teammaats Aaron Peirsol. Brendan Hansen, Ian Crocker en Jason Lezak naar winst en een wereldrecord snellen: 3.30,68. ATHENE - Baanwielrenner Theo Bos heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinale van het sprinttoemooi. Hij komt vanmiddag in actie tegen de Brit Edgar Ross. Teun Mulder werd uitgeschakeld. Eerst verloor hij in de acht ste finale van Theo Bos, daama was ook de herkansing niet aan hem besteed, pagina 17 podium buiten beeld voor baanploegen ATHENE - Dimosthenis Tampakos werd gisteren een held in Griekenland. De turner won olympisch goud aan de ringen met de score van 9,862. Het eerste turngoud voor Griekenland in 108 jaar. Tampakos kwam op de laat ste wild card het olympisch toernooi binnen. Hij pikte die wild card af van Yuri van Gelder. Als de spelen niet aan Athene waren vergeven, had Van Gelder het laatste start bewijs ontvangen. Hij had er recht op maar chauvinisme gaf de doorslag. RIJSWIJK - Feyenoord, PSV en Ajax hebben hun posities in de topdrie in de Holland Casino Eredivisie na twee wedstrijden al ingenomen. De drie clubs wonnen ook hun tweede wedstrijd en werkten dit weekeinde vooral aan het doelsaldo. Puntenloos zijn nog steeds FC Twente, ADO Den Haag, Willem II en RBC Roosendaal. PSV liet opnieuw zien dat scoren geen probleem is. Na de winst op RBC (5-2) werd zaterdag AZ met 5-1 verslagen. Zelfs het aanvallende voetbal van Co Adriaanse kon daar niets aan veranderen. In Tilburg versloeg de Feyenoord Willem II met 4-0. Dirk Kuijt scoorde zijn vierde doel punt van de competitie en mag zich even topscorer noe men. Ajax volgt PSV en Feyenoord op de voet. De Amster dammers versloegen NAC gisteren met 6-2. pagina 14 Ibrahimovic snoert iedereen de mond HENE - Justin Gatlin (22) lt als een enorm Amerikaan- sprinttalent met maar één I: de grootste sprinter aller tn worden. Gisteravond ver fde hij voor het oog van de fltld de olympische titel op de meter. voorkwam dat Maurice ^ene zijn titel prolongeerde, süm won in 9,85 seconden, maner twee Francis Obikwe- een Portugese Nigeriaan, b eenhonderdste trager. Mau- Greene kreeg brons voor 9.87, Ei-Jan Liefers (1500 m) hield gisteren tijdens de halve fi- staande tussen alle wereld- ps en Simon Vroemen steeple) was zaterdag al foef. Beiden ogen morgen :n in de finale mee te om de medailles. ANP 15 •nieuwe generatie regeert Wielrenster sluit carrière af met derde plaats op achtervolging door Arjen Vos ATHENE - Het moet een raar ge voel zijn vandaag. Die fiets zien staan en er voor het eerst sinds mensenheugenis niet op te hoe ven klimmen. Leontien Zijl- aard-van Moorsel kon zich er gisteravond nog niet veel bij voorstellen. De wielrenster sloot haar imposante loopbaan stijl vol af met een bronzen olympi sche medaille op de achtervol ging. De succesvolste Nederlandse renster ooit heeft een zware week achter de rug. Tijdens de wegwedstrijd viel ze, drie dagen later pakte ze met barstende hoofdpijn goud in de tijdrit en weer vier dagen later was er brons op de baan. „Het was bijna onmenselijk", vond de 34-jarigei „In Sydney waren de wieleron- derdelen uitgestrekt over twee weken, hier is alles in één week gepropt. Ik had twee dagen de tijd om mijn wegbenen om te zet ten in baanbenen. Nu ben ik he lemaal naar de donder, ik ben bijna dood. Alleen mijn hart tikt nog. Als ik mijn eigen bedje zie, kom ik er een week niet meer uit." Het fietsen gaat ze missen, dat staat vast. De enorme druk die ze al die jaren ervoer bepaald niet. Soms was hij niet te dra gen. „Af en toe was het tegen het ziek zijn aan, dan had ik de druk niet onder controle", aldus Van Moorsel. „Zelfs bij gewone criteriums in Nederland was-ie aanwezig. De mensen verwach ten van mij dat ik altijd win. En ik legde mezelf ook veel druk op, absoluut. Maar het is het me allemaal waard geweest." Op die ene vreselijke periode na, de periode dat de eetstoornis anorexia haar in zijn greep had. Van Moorsel: „Ik wil alles over doen, maar dat niet. Het waren de ongelukkigste jaren in mijn leven. En het was ook zo onno dig." Het zal haar nooit meer ge beuren. zegt ze. „Zolang ik bij mijn vent blijf." Dik moeke Ze gaat netjes aftrainen, wil geen 'gezellig dik moeke' wor den. „Ik denk dat mijn gewicht een beetje gaat schommelen. Met ups en downs. Maar ik ben te ijdel om het uit de hand te la ten lopen." Het brons nam ze gisteravond in het snikhete Atheense Vélodro- me in ontvangst uit handen van IOC-lid Hein Verbruggen. Van Moorsel koestert de plak. „Ik heb er alles uitgegooid wat er in zat." Ze kijkt met genoegen terug op de week in Athene. „Het was een mooie week. Natuurlijk baalde ik enorm toen ik tegen de straat ging. Ik was zó sterk die zondag. Die wedstrijd viel in de periode van de maand waar in ik het sterkst ben", verwees Van Moorsel naar haar menstru atie. „Maar daar moet ik verder niet op terugkijken. Het maakt het goud tijdens de tijdrit alleen maar mooier. En nu op de baan reed ik mijn beste tijd ooit. Als iemand voor de Spelen had ge zegd dat ik hier een tijd van 3.27 minuten zou gaan rijden, had ik hem voor gek verklaard. Als je zo je carrière mag afslui ten.." Wellicht had er meer in gezeten op de baan. Had ze de Nieuw-Zeelandse Ulmer, die het goud won in een wereldre cord, kunnen bekampen. „Maar dan had ik me moeten specialise ren, en de wegwedstrijd en de tijdrit op de weg moeten laten schieten. Dat wilde ik niet, want die wedstrijden vind ik veel te mooi." Het zit er op, het is voltooid. Van Moorsel kan aan een 'nor maal' leven beginnen. Beseffen doet ze het dus nog niet. „Het lijkt me heel raar. Het gevoel dat je niks meer hoeft. Het was allemaal heel mooi. Er zijn maar weinig dagen in mijn wie- lerloopbaan geweest dat ik geen zin had om te fietsen. Maar ik ben er toch wel blij om dat het over is." GPD (Advertentie) Wat een atletisch geweld in Athene. Maar de echte Olympische recordhouders °P de 100 meter zijn onze giraffen met een tijd van 7,2 seconden. Kom naar Diergaarde Blijdorp en meetje krachten met de snelste lopers, de beste springers 6,1 de krachtigste zwemmers. Olympics 2004: meetje krachten met de dieren in Diergaarde Blijdorp. "•*8 geopend vanaf 9.00 uur. www.diergaardeblijdorp.nl Z001YMPICJ IlYMP DIERGAARDE BLIJDORP In haar eentje geniet Leontien van Moorsel nog even na van haar laatste wedstrijd. Het zit erop. foto Robert Vos'ANP Uit de as van de tot misluk king gedoemde missies bij zo wel de mannen als de vrou wen in de dubbelvier, verre zen in het afgelopen half jaar twee achten. De twee vlaggen schepen zorgden voor een wonder in het kwakkelende Nederlandse roeien. De man tien wonnen olympisch zilver, de vrouwen brons. door Gijs van Oosten ATHENE - Michiel Bartman, 37 jaar, gepokt en gemazeld in het roeien, stond te trillen van emotie. Het uiteenvallen van de dubbelvier door onder ling geruzie had hem vorig jaar diep getroffen. Alles had hij in het werk gesteld om het kwartet roeiers, een serieuze medaillekandidaat, te redden op weg naar Athene. Maar er was geen basis om verder te gaan. Daarmee vervloog de olympische droom voor de man, die in 1996 in Atlanta goud had gewonnen en vier jaar geleden in Sydney zilver. Op nieuwjaarsdag besloot Bartman alles in het werk te stellen om zijn roeiloopbaan positief af te sluiten. Hij stap te in het project van de Hol land Acht van coach Mark Emke, die met een minimale voorbereidingstijd een poging ondernam zich te kwalifice ren voor de Olympische Spe len. Van de dubbelvier gingen Gerritjan Eggenkamp en Die- derik Simon met hem mee. dissident Geert Cirkel niet. Pas in juni werd kwalificatie afgedwongen, een plaats in de finale leek het hoogst haal bare. Maar gisteren zorgde de acht met stuurman Chun Wei Cheung voor een sensatie op het meer van Schinias. De boot eindigde als tweede, na halverwege nog op vijfde posi tie te hebben gelegen. De Amerikanen pakten het goud. „Dit is waanzinning", zei Bartman. „Na al het gesteg gel van vorig jaar doet deze medaille mij heel veel." De slagroeier voelde zich be schimpt toen hij zich nog een maal aan het avontuur in de acht waagde. „Ik kreeg de stront van roeiend Nederland over me heen. Kwaadheid haalt in mij het beste boven. L Met Diederik heb ik drie me dailles gehaald op drie ver schillende Spelen. Die presta tie verdient respect en is histo risch." Het collectief van de acht (Bartman, Vellenga, Eg genkamp, Derksen, Mensch, Gabriëls, Vermeulen en Si mon) zegevierde waar de dub belvier aan verdeeldheid ten onder was gegaan. Bartman: „We weten dat we technische roeiers zijn, maar het moet wel klikken. De acht moet ma chinaal goed gaan, het is min der verfijnd, het sleur- en trapwerk. Maar dat maakt de acht juist zo'n mooi num mer." Een sprookje is de opmars van de vrouwenacht (Tanger. Siegelaar, De Haan, Van Rumpt, Dekkers, Hommes, Smulders, Wegman en stuur- vrouw Workel). In mei samen gesteld uit twee vieren, nam de boot de snelste en kortste weg naar een medaille. De ploeg had in minder dan drie maanden zeven races nodig om tot brons te komen achter Roemenië en de Verenigde Staten. In de winnende Roemeense acht schreef Elisabeta Lipa geschiedenis. De 39-jarige moeder van een zesjarige zoon won in haar zesde olym pische optreden haar achtste olympische medaille, waar van vijf gouden. Lipa boekte haar eerste succes in 1984 in de dubbeltwee. De aanloop van de Nederlandse achten was aanzienlijk minder lang. Bondscoach René Mijnders: „We hebben 't op z'n Grieks gedaan." GPD pagina 15 brons voor lichte twee Michiel Bartman Inge de Bruijn weet het na haar gouden 50 meter vrije slag: ze heeft zich onsterfelijk gemaakt. foto Yves Herman/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13