Yerseke bomvol op Mosseldag 1- H2 2035 Verschuren PZC FOTOVOORDEEL Met vakantie? Michiel Joziasse zorgt voor stijlvol einde ringrij seizoen Is* Hw Geef lucht Geef leven Geef! Schelpdiersector eet en tobt tussen smullende toeristen Goese politie heeft het druk met stappers FOTO VIDEO www.verschurenfotovideo.nl Lees de PZC, krant voor Zeeland Giro 55055 Alzheimer mag geen nationale ramp worden. giro 2502 maandag 23 augustus 2004 door Mieke van der Jagt YERSEKE - De Yersekenaren hebben zaterdagochtend be zorgd naar de lucht gekeken. Zou het zo grauw blijven rege nen? Dan zou toch de Mossel dag. het afscheid van een oud or ganisatiecomité en de vuurdoop voor een nieuw, wel eens lelijk in het water kunnen vallen. Maar tegen elf uur. als de regen nog niet is opgehouden maar zich al wel een veelbelovende spleet licht in de wolken laat zien. staat het verkeer op de Zanddijk al bijna vast. Vanaf de A58 wurmt zich een file van Bel- GOES - De Goese politie had in de nacht van vrijdag op zater dag nogal te kampen met res pectloos gedrag jegens de wets- handhavers. Eerst werden twee Goesenaren aangehouden die vanaf een ter ras op de Grote Markt bij een an dere kroeg hun drankje gingen halen. Iri Goes is het nadrukkelijk ver boden met glas en alcohol over straat te gaan Toen de politie een 36-jarige Goesenaar aansprak, gooide de ze de inhoud van zijn glas naar de agenten. Een 47-jarige Goese was het met de aanhouding niet eens en beledigde de gezagsdra gers. Wat later die nacht greep de po litie in toen een 17-jarige uit Heinkenszand en een 18-jarige uit 's Gravenpolder in de Lom bardstraat met elkaar op de vuist waren gingen. Tijdens de aanhouding van de vechtjassen begon een 27-jarige inwoner van Terneuzen de agenten uit te schelden. Ook hij kreeg van de politie een bekeuring voor bele diging van ambtenaar in func tie. gische auto's tussen de files die van de Oude Rijksweg en van de andere kant komen. Het wordt loeidruk op de Mosseldag. In De Zaete, het dorpshuis van Yerseke dat de titel partycen trum voert, verzamelen zich op dat moment de hotemetoten, de mosselsector en nog wat gewoon volk dat zich ook mocht verheu gen in een uitnodiging. In af wachting van een mosselmaal tijd zullen burgemeester A. Ver- bree van Reimerswaal en gede puteerde A. Poppelaars het woord voeren. Ook zal het gezel schap de première beleven van de nieuwe Mosselfilm. Bij ieder couvert ligt een boarding pass. Na de maaltijd mag de hele club meevaren op de Yerseke 20, maar eerst komen de sprekers. Verbree heeft expres zijn ambts ketting thuisgelaten. Hij wil als voorzitter van de Producenten organisatie Mosselen eens flink van leer trekken tegen de na tuurbeschermers die geen mid del schuwen om de schelpdier vissers uit de Waddenzee te krij gen. Zijn betoog is ook gericht aan het adres van de politiek, die zich met het wetenschappe lijk geweld van de Waddenvere niging om de oren laat slaan. De burgemeester pleit voor een we tenschappelijke aanpak door de mosselsector zelf en daagt Pop pelaars uit daar een steentje aan bij te dragen. Samenwerking Poppelaars pakt het niet op. Zijn betoog is een pleidooi voor samenwerking met de recreatie ve sector. Yerseke zou de mooi ste parel moeten worden in het collier parels dat van de Ooster- schelde-attracties kan worden geregen. De provincie wil daar graag aan meewerken. Intussen is het wel erg lekker gaan ruiken in De Zaete. De damp van zeker een mosselton aan gekookte mosselen, drijft in sliertjes de grote zaal binnen, waar het licht is uitgeknipt om de film goed tot zijn recht te la ten komen. De drie mosselkwe kers bij wie we aan tafel moch ten, komen zitten, zijn wel tevre feÉtl hB De toegangswegen naar Yerseke waren traditiegetrouw verstopt. den over het resultaat. Een Vlaamse presentatrice laat zien hoe de mosselkweek in zijn werk gaat en een Vlaamse kok tovert nog even virtuoos met de oogst. Het gezelschap krijgt er vooral meer trek van. Zaad Als de schalen dampend op tafel komen, geven de kwekers Ver bree gelijk. De politiek laat zich inpakken door de natuurbe schermers, die onderzoekers naar hun hand zetten en onder zoeksresultaten naar believen verdraaien. De mosselkwekers hebben een groot gebrek aan mosselzaad op de percelen waar ze mogen vissen. Waar wel zaad ligt, mogen ze niet komen. Een noorderling, die even aan tafel komt buurten, zegt dat er ge noeg mosselzaad in de waterko lom heeft gezeten. Steigerpalen, trossen, markeringen: alles wat langer dan eventjes onder water heeft gezeten in de Waddenzee, zat veel meer dan andere jaren vol met mosselzaad en halfwas mosseltjes. Dat er zo weinig op de bodem terecht is gekomen, moet te wijten zijn aan predato- ren, die alles hebben wegge- roofd. Met zulke praktijkinformatie hoef je, volgens de kwekers, niet aan te komen bij de natuurbe schermers. „Die doen gewoon al tijd of wij met eurotekens in on ze ogen rondvaren. Maar dat is ortzin, Wij doen ons werk graag en we hebben er verstand van. Je gelooft toch zeker niet dat wij een belang op de korte ter mijn nastreven. Ik heb een zoon van veertien. Ik zou graag wil len dat hij mijn bedrijf kan voortzetten op de Waddenzee en in de Oosterschelde. Niemand heeft zo'n groot belang bij een evenwichtige Waddenzee als wij. Het is nota bene onze inko mensbron." De schelpdiersector lijkt zich erbij te hebben neerge legd dat het binnenkort is afge lopen met de mechanische kok kelvisserij in de Waddenzee. Maar de stress is er bij de mos selvissers nog niet minder om. luchtfoto Willem Mieras Een dieptepunt op de veiling: 23 euro per ton, heeft daar geen goed aan gedaan. Eersteklas Die mosselen mogen dan klein zijn geweest, met een gering vleesgewicht, de zeevruchten die op de tafels in De Zaete staan, zijn pico bello. Als ieder een is uitgesmuld roept de voor zitter van het nieuwe comité het gezelschap op om aan boord te gaan bij het mosselponton. De drie kwekers maken dat ze weg zijn. Ze varen vanmiddag met hun eigen schepen hele horden bezoekers rond. Omdat het Mos seldag is, maar vooral omdat ze het leuk vinden. door Sandra van de Vreugde OOSTKAPELLE - Michiel Jo ziasse is de absolute Oostkapel- se favoriet en het is bijna onmo gelijk om hem te verslaan. Hij laat namelijk zelden of nooit een ring hangen. Zo ook niet za terdag, tijdens de laatste wed strijd van de afdeling Oostkapel- le van dit seizoen. Met 22 van de 22 ringen werd hij kampioen. Deze keer voelde hij wel de hete adem in de nek van Simon de Visser, die lekker op dreef was. Met 21 ringen werd hij een goede tweede. Ke vin Maljaars, die eerder dit jaar al furore maakte als debutant, werd met 20 ringen derde. Maljaars won ook de jeugdbe- ker en de prijs voor de volgrin- gen bij de ongehuwden; een be lofte voor de toekomst. Carin Francke is altijd weer goed voor een aantal prijzen tijdens de plaatselijke wedstrijden. Ze won deze keer de pollepel, de vierde prijs bij de versiering van de trekpaarden en de ommekeer op de jubileumring. Ze moest in de polïepelkamp Michiel Jozias se verslaan op de 14 mm ring. De familie Gel dof, altijd goed vertegenwoordigd tijdens de wedstrijden in Oostkapelle, nam ook nu wat prijzen mee naar huis. Wim Geldof won de eerste plaats bij de versiering van de trekpaarden, zoon Karei moest deze keer genoegen ne men met de tweede plaats. Jan Geldof won de wisseltrofee op de kleine ringen. Bij de versie ring van overige paardenrassen was het Rianne Francke die met haar tuigpaard de hoogste eer behaalde, voor Bram Roose en Ceesje Hogeweg. In Ritthem werden de paarden nog een keer voor de sjees gezet. Tien koppels kwamen aan de start en Martin Brouwer en Dig- na de Visser waren daar ook bij; zij staken alle 75 ringen en won nen de wedstrijd. De jury vond hun versiering ook het mooiste, zodat zij daar eveneens de eer ste prijs wonnen. Tweede wer den Rijk en Corrie Geljon$j koppel werd daarnaast mooist geklede paar. Derfc! de versiering werden Leo dei ser en Elske van Liere. Een mooie strijd was er boerenronde, die gewcr werd op 26 mm door Davids ker en Kim Cornelisse. moest het opnemen tegen de i ren Martin Brouwer, Leo dei ser en Rian AsschematiK hij was de enige die alled» ringen van 26 mm meenam; kamp na een ronde op 25: werd gewonnen door Dinge de Visser en Lianna Br® die in de kamp drie maal® mm. ring staken. Agenda Z.R.V. Zaterdag 28 augustus ringnt in Kapelle, Van der Bildj van 8.00 tot 17.30 uur, D: burg, bij verzorgingshuis S nia: van 9.30 tot 17.00 uit, Koudekerke, tijdens de bost koopdag: van 10.30 tot 1" uur, in Westkapelle, op Markt: van 7.30 tot 18.00uc Veere, afdeling Gapinge,op| Oranjeplein: van 8.00 tot iï uur en in Biggekerke, aas Kerkplein: van 8.00 tot li Automobiliste rijdt tegen j OOSTKAPELLE - In de Doj straat in Oostkapelle is den van een Duitse automobii zondagmorgen volledig ven» geraakt bij een eenzijdig oei val. De 27-jarige Duitse reedow Oostkapelseweg, komende de richting Domburg. Op T-splitsing met de Molens Dorpsstraat wist zij niet p hoe verder te rijden. Zijn rechtdoor tegen een kunsti paal. Door de klap en het trottoirki telde de auto. De vrouw ras! niet gewond. per k.b. rolletje ongeacht het aantal cm, ind. indexprint afdrukken op formaat iu 1-29 stuks 0.26 30-49 stuks 0.24 50-99 stuks 0.20 100 of meer 0.15 Eenmalige opstartkosten Breda: RiddèrstraatLange BrugstraatMiddelburg Lange Geere, Roosendaal: Dr. Brabersstraat, Oosterhout: ArendstraatZuiderhout, Steenbergen Kaaistraat, Rijen: Wilhelminaplein. afdruk Het aantal kinderen met astma is in de afgelopen tien jaar verdubbeld- Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen met astma. wvm.astmafonds.nl www.alzheimer-nederland.nl VERRAS EEN ANDER MET UW KRANT (Rllltnif IWHHM atom******** PZC KRANT VOOR ZEELAND Op onderstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw afwezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantieadres (binnen Nederland) of waardebonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeerde envelop sturen naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl (kopje 'abonneren'). De bon dient uiterlijk 2 weken vóór de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Ter voorkoming van onjuiste adressering, kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. Vakantieservice-antwoordformulier Naam: Voorletter(s): m/v Postcode: Woonplaats: Telefoon: e-mail: maakt gebruik van één van de nevenstaande aan te kruisen vakantieservicemogelijkheden in de periode (minimaal 1 week) D ander bezorgadres in Zeeland (gratis service). Deze optie geldt niet vca bezorging op campings en bungalowparken, hiervoor kunt u waardebonnen aanvragen D waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) D postverzending Nederland 0,50 per dag) restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam:_J1J Naam hotel: Geldt niet voor bezorging op campings en bungalowparken, hiervoor kunt u waardebonnen aanvrage Straat:nr: Postcode: datum: t/m datum: Woonplaats:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 10