PZC tfnnenvaart ideale partner WCT Het is net een gezinnetje BELISOL Standwerker verkoopt een verhaal X chuttevaer: ontsluiting achterland over water beperkt overlast lissinger krijgt ierkstraf voor laan vriendin herapie voor gressieve vrouw SMAllb SAlIk 4# Rotonde voor betere doorstroming Huiler gevonden op strand Boete voor posterdief Aanrijding in Meliskerke Schouwenaar verdedigt titel burgemeesterswielrennen HHHHHMlflÉiAIÉH Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10.00 - 17,30, za 10.00 -16.00' ulir" SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en hout 300 m2 showroom Vraag naar onze thuisblijversactie (actie: 0113-315649 JjlTOdactie@p2c.nl Ibus 31,4460 AA Goes yertentie-exploitatie: j en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ïionaal: 020-4562500. terdag 21 augustus 2004 editie Walcheren cirWnut Bareman {NEUZEN - De overlast van Vesterschelde Container Ter- aal (WCT) in het Bevelandse ilerland kan worden beperkt ihei transport van en naar de [ininal grotendeels over water Btsïindt. De schippersvereni- Koninklijke Schuttevaer it het containervervoer per pnenschip een goed alterna- fvoor transport per spoor en ff de weg. en brief aan gedeputeerde in Waveren (ruimtelijke or- ng) stelt Schuttevaer regio and vast dat de Zeeuwen e moeite hebben met de ge- ^en van de aanleg van de CT. Daarbij gaat het zowel aantasting van natuur- aarden als om de overlast de achterlandverbindin- cWg en spoor). aiocoördinator J. de Vries en Kotter J. Vogelaar van de af lag Midden-Zeeland van feuttevaer wijzen de gedepu- ffde er op dat de binnenvaart [containervervoer goedkoop, elig en zonder noemenswaardi- Ijfèu-overlast voor z'n reke- ag kan nemen. „Indien deze cgelijkheid nader wordt onder licht. zal blijken dat het reste nde noodzakelijke transport rer spoor en weg zodanig ge- 'at van hinder geen spra- is en dat daardoor alle noteringen om die hinder te Himjcten achterwege kunnen lijven." De Vries en Vogelaar Kerspellen dat het draagvlak ucrde aanleg van de WCT hier- ioraanzienlijk zal worden ver- bt. Bij de uitwerking van de jaen voor de WCT is reke- £j gehouden met de aanleg DDELBURG - Een 23-jarige woner van Vlissingen is giste- i in Middelburg voor huise- 1 geweld veroordeeld tot veer- g uur werkstraf, waarvan de i voorwaardelijk. Ook moet i zich onder reclasserings- wicht stellen. feman had op 6 december vo- 1 jaar zijn vriendin mishan- id door haar te slaan. Het chtóffer hield er een loszitten- tand en blauwe plek aan er Eerder had ze verklaard haar vriend haar keel had atgeknepen, maar gisteren i de vrouw dat de striemen in hals het gevolg waren van ruzie met een meisje. „Ik ei het aangedikt", zei ze over aangifte. De relatie is een fr maanden verbroken ge est, maar is inmiddels weer isteld. Officier van justitie Zondervan trok zijn conclu- 5-„Dan heeft u een valse aan gedaan." Hij vond, evenals politierechter, het slaan be- De politierechter vonnis- conform de eis. ®DELBURG - Een 58-jarige fwiw uit Brouwershaven moet •or haar psychische problemen thandeld worden in kliniek De in Halsteren. Dat was gis- volgens de Middelburgse Mlierechter R. Reinarz de eni- 1 optie. - achtte de verdachte niet fcfbaar, omdat ze volledig on- ^eningsvatbaar was toen de strafbare feiten pleegde. "touw verkeerde in een psy- ^e toen ze vorig jaar mensen ®gyiel met scheldpartijen en ^igingen. Zelf dacht de dat er sprake was van complot tegen haar. „Nu 'Ihiker anders tegen aan", zei 1 De politierechter vond voor staan dat de Schouwse de be deling in de kliniek, waar ze opgenomen, afmaakt. (Advertentie) van een binnenvaartkade, die voldoende mogelijkheden biedt om het grootste deel van de con tainerstroom te verwerken. Schuttevaer wijst er nog eens op dat 90 procent van het achter land via waterinfrastructuur wordt ontsloten. Intermodaal is zelfs honderd procent bereik baarheid gegarandeerd. De Vries en Vogelaar in de brief: „Een goede logistieke vormge ving kan een aanzet zijn tot mi lieuvriendelijk goederenver voer, waarbij de overlast mini maal is." Ze vinden een onder- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een standwerker is geen praatjesmaker, maar een all-round mana ger. Lydia van de Ruit uit Capelle aan de IJssel is één van de standwerkers die gis teren in Vlissingen probeerde haar vlek- kenspons aan de man te brengen. „Wij verkopen een verhaal. Het product krijg je erbij." Het is druk bij de parasol van Van de Ruit. Geïnteresseerd publiek staat drie rijen dik. De standwerkster probeert met humor en met serieuze overredings kracht mensen te overtuigen van het nut en de noodzaak van de vlekkenspons. Af en toe neemt ze een slok uit een fles jon ge jenever („gewoon leidingwater, hoor") om een sopje te maken. Na afloop van haar verkooppraatje, gaan de sponzen over de geïmproviseerde toonbank. Van de Ruit is al tweeëntwintig jaar standwerkster. De Vlissingse van oor sprong volgde haar vader op. Elke week, soms zelfs een paar dagen in de week, is ze ergens anders te vinden. De afgelopen paar dagen nam ze deel aan twee zware concoursen. „Vergelijk het maar met de Olympische Spelen." Ze heeft dan ook een beetje pijn in de keel, verontschul digt ze zich. Chagrijnig Het standwerken is haar lust en haar le ven. „Je bent eigen baas", begint ze met' de opsomming. „Heb je een stille kraam, dan moet je elke week naar dezelfde markt. Ik zie elke dag andere gezichten. Aan concoursen meedoen is leuk. Men sen toespreken is leuk. Het is gewoon een heel leuk vak." Of ze veel verkoopt en of haar verhaal aanslaat, hangt voor een groot deel van het publiek en het weer af. In Vlissingen zit het Van de Ruit niet echt mee. De men sen zijn chagrijnig, omdat de zon niet Lydia van de Ruit demonstreert haar vlekkenspons aan het Vlissingse publiek. schijnt. „Ik wil de Vlissingers niet afval len, maar ze zijn toch een beetje conser vatief en terughoudend. Met toeristen kun je toch meer doen. Je maakt 's een grapje met iemand. Je moet wel een sen sationeel product hebben. Dan worden mensen nieuwsgierig en blijven ze staan. Ze willen weten hoe het afloopt," De Capelse standwerkster heeft een vast verhaal in haar hoofd. Ze wijkt af en toe wel af, afhankelijk van het soort mensen dat blijft staan. Of ze de vlekkenspons nu wel of niet verkoopt, vindt ze soms niet zo erg. „Iemand zei pas tegen me: Het maakt mij niet uit of die spons nu wel of niet werkt. Voor die prijs heb ik in ieder geval kunnen lachen... Die reacties maken mijn werk leuk." Aan het einde van het concours mag Van de Ruit met algemene stemmen van de ju- Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Olmenstraat in Goes. Rianne van der Poest Clement (60) ruimt de tafel af, Mien Raas (55) spoelt voor, Els de Mees ter (63) laadt de boel in de vaat- wasmachine en Piet Schrier (65) zet de spullen weer in de kast. De vier verstandelijk gehandicapte bewoners van de Olmenstraat in Goes werken als een goed geoliede machine. Je moet het ook niet wagen om per ongeluk aan Els te wagen of zij wel eens de tafel afruimt, want dan begint ze de hele riedel weer van voren af aan. Behalve van het inruimen van de vaatwasser, is Els trouwens ook van de was. „Ik doe het in de machine, haal het er weer uit, hang het buiten en dan opvou wen en alles weer netjes in de kas ten leggen." Ze weet het perfect. De slaapkamer van Rianne ligt vol met grote stapels langspeelplaten met kinderliedjes, sprookjes en Nederlandstalige muziek. „Frans Bauer, die vind ik goed", meldt ze. Rianne's grote hobby is 'knipse- len'. Vijf ochtenden in de week gaat ze naar dagbestedingscen trum De Rank om lekker te scheu ren uit kranten en tijdschriften. Ze heeft net een flinke stapel oude nummers van Vorsten gekregen en dus hangen overal foto's van Maxi ma en de Belgische Fabiola. In de huiskamer beneden zijn Piet en Els ondertussen druk bezig om een boodschappenlijst te maken. „Kijk bananen." Piet houdt een keurig geplastificeerd kaartje om hoog met daarop een plaatje van een tros bananen dat uit een recla mefolder van de dichtstbijzijnde supermarkt is geknipt. Hij kijkt er eens goed naar en verdwijnt dan naar de voorraadkast voor een in spectie. „Nog vijf". Els knikt eens. „Dan hebben we er nog genoeg." Piet mag vanavond met één van de begeleidsters mee boodschappen doen. Aan de hand van de afbeel dingen op de kaartjes kan hij zelf in de supermarkt de spullen vin den die de huishouding in de 01- Nadat ze uitgebreid haar haren heeft gekamd wil Mien Raas (midden) wel met haar huisgenoten Piet Schrier (links), Rianne van der Poest Clement (rechts) en Els de Meester (op stoel) op de foto. foto Dirk-Jan Gjeltema menstraat de komende week nodig heeft. „Ik ben met pensioen", zegt Piet wanneer hem naar zijn bezigheden wordt gevraagd. Hij is er zelf nog nauwelijks aan gewend. Werkte ja renlang met veel plezier bij de Betho in de plantsoenendienst. Piet woonde in die tijd in een woongemeenschap waar maar een paar uurtjes per dag begeleiding aanwezig was. Maar na zijn pensio nering vereenzaamde hij er. Bij stichting Het Gors, die verstan delijk gehandicapten huisvest, aan werk of een dagbesteding helpt en begeleidt, bedachten ze toen dat het wel leuk zou zijn als Piet elke dag bij Els in de Olmenstraat zou komen lunchen. Het bleek een schot in de roos. Els was net als Piet de hele dag thuis en vond een beetje aanspraak wel gezellig. Toen er in de Olmenstraat een plaatsje vrij kwam, stond Piet bovenaan de lijst. De zee aan vrije tijd vult hij met koersballen en bil jarten. En in het weekeinde gaat hij vaak bij zijn moeder op bezoek. Rianne laat zich zuchtend en steu nend op de bank ploffen. Het is warm, ze heeft hoofdpijn en ze moet - ter ere van het bezoek van 'de mevrouw van de krant' - ook nog met kopjes thee sjouwen. Maar ze gaat vanavond wel met haar mentrix naar de film. Shrek 2. En eten bij de McDonald's. Friet met een hamburger. Het is maar dat we het weten. Klokslag vier uur wandelt Mien Raas de huiskamer binnen. Els zet meteen water op en zoekt het goe de kopje uit de kast. Helaas zorgt de mededeling dat de fotograaf voor de deur staat voor zoveel op schudding bij Mien dat de thee bijna onaangeroerd blijft staan. Ze wil niet op de foto, of nee, ze wil wel op de foto, maar dan met een schoon T-shirt aan. Uiteindelijk verschijnt ze na tien minuten weer ten tonele in hetzelfde T-shirt. Ze heeft haar haren gekamd en nu is het goed. Els fietst graag en goed. En dus kan ze één keer per week naar De Bocht, een vrijetijdscentrum en eet huis aan de Bocht van Guinea. Ze schenkt er elke vrijdagochtend kof fie en thee. „En dat vindt iedereen zo lekker", vertelt ze. „'Man, wat zet jij toch een lekkere koffie', zeg gen ze dan." Mien maakt schoon in Het Werk centrum van Het Gors op bedrij venterrein De Poel. waar onder meer houten speelgoed wordt ge maakt en bij een bedrijfje daar vlak in de buurt. „Stofzuigen, dweilen, stof afnemen. En als ik moe ben ga ik even zitten", zegt ze. „Dan hou ik pauze." Elke zomer gaat Els samen met Mien en nog wat vrienden, vrien dinnen en begeleiders op vakantie. Dit jaar voerde de reis naar Volen- dam. Ze gaat kordaat voor naar haar kamer, waar ze een grote foto te voorschijn tovert. Daarop een schalks lachende Els. Van top tot teen in Volendammer kostuum. Ingrid Huibers zoek naar eventuele aanvullen de maatregelen om de goederen stroom in goede banen te leiden dan ook de moeite waard. foto Ruben Oreel ry de Vlissingse Brandingbokaal mee naar huis nemen. „Ze was correct, viel op door haar goede manier om mensen aan zich te binden en haar hele uitstra ling was goed", zei W. de Smit van de or ganisatie na* afloop! Tweede werd Nido van Schaijk uit Rot terdam met zijn micro vezeldoekjes, ge volgd door Bertus de Regt uit Middel burg met de groenteschaaf VLISSINGEN-OOST - Zeeland Seaports gaat de door stroming van het verkeer in het Sloegebied verbeteren. Daarvoor wordt de rotonde op de kruising van de Frank rijk weg met de Europaweg-Óost aangepast. Verkeer dat op die rotonde aankomt, moet vooraf een rijstrook kiezen. Wie de rotonde helemaal linksom wil rijden, moet de link se opstelstrook kiezen, wie rechtdoor wil kiest de middel ste strook en wie rechtsaf wil kiest de rechtse. Volgens het havenschap voorkomt dit dat auto's en vrachtwagens onnodig op elkaar moeten wachten. De aanpassing van de rotonde aan de Frankrijkweg begint maandag en duurt tot eind oktober. Verkeer dat naar de havens 1000 tot 6000 moet, wordt omgeleid via de Engelandweg over de Europaweg-Noord. De havens 6050 tot 9990 zijn bereik baar via de N62 (de weg naar de Westerscheldetunnel) en de Europaweg-Oost. RETRANCHEMENT - Een badgast heeft gistermiddag op het strand bij Retranchement een zeehondenbaby gevon den. Strandwachten brachten de uitgeputte huiler - een zeehondenbaby die zijn moeder kwijt is - vervolgens naar strandpaviljoen De Zeemeeuw, waar het diertje in een wasmand kon uitrusten. „Hij heeft een kleine verwon ding aan zijn bek, verder is hij gewoon moe. Zijn ogen val len continu dicht", vertelde Jurgen de Jonge van De Zee meeuw. Het zeehondje is overgebracht naar de zeehondencrêche in Pieterburen. Drie jaar geleden spoel de op dezelfde plaats ook een huiler aan. Die werd Jannis gedoopt, naar de eigenaar van De Zeemeeuw Jannis van de Voorde. „Hoe dit jong gaat heten, weten we nog niet", aldus De Jonge. MIDDELBURG - Voor de diefstal van twee posters is gis teren in Middelburg een 22-jarige man uit Koudekerke veroordeeld tot 200 euro boete. Daarnaast vorderde de po litierechter dat hij zijn deel van de schade, 63 euro, aan het benadeelde bedrijf vergoed. De verdachte had op 5 de cember vorig jaar in Vlissingen samen met een kompaan de posters gestolen. MELISKEKE - Twee personenauto's zijn vrijdagochtend rond tien uur op de kruising Dorpsstraat en de Burge meester Huijsmanstraat in Meliskerke in botsing geko men. Een 67-jarige automobilist uit Bochum in Duitsland verleende op de kruising geen voorrang aan de voor hem van links komende 39-jarige automobilist uit de gemeen te Veere. Er was alleen zware materiële schade. door Maurits Sep MIDDELBURG - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middel burg verdedigt vrijdag 27 augus tus zijn titel nationaal kam pioen burgemeesterswielren nen. Hij rijdt een halve thuis wedstrijd. Het kampioenschap vindt dit jaar in Zeeland plaats, op Neeltje Jans. Schouwenaar won vorig jaar het bufgemeesterskampioen- schap wielrennen in Geldrop. Hij versloeg de gastheer, burge meester C. Leij ten van Geldrop (brons). Het zilver ging naar burgemees ter H. Vondervoort van Boekei (de geboorteplaats van Leóntien van Moorsel). Als verdedigend kampioen organiseert Schouwe naar dit jaar de wedstrijd. Op Neeltje Jans wordt een speciaal parcours uitgezet. De burge meesterswedstrijd begint om 17.00 uur. De wedstrijd wordt op gang ge bracht door de roeifietser Derk Thijs en de ligfietser Bram Moens, die allebei uit Middel burg komen. De prijs voor de strijdlustigste renner wordt uit gereikt door Bennie Ceulen, de Nederlandse vertegenwoordiger van de Société du Tour de Fran ce. Zeeland hoopt in 2006 een Tour etappe te mogen organiseren. Dat hoopt ook Limburg. Burge meester Constant Nuytens van Valkenburg zal ook meedoen aan het burgemeesterskampioen schap op Neeltje Jans. Toertocht Het kampioenschap wielrennen voor burgemeesters is een onder deel van de burgemeestersfiets dag. De 120 deelnemers rijden eerst een toertocht van het Del ta Paviljoen naar het gemeente huis van Veere in Domburg en langs de kust terug naar Neeltje Jans. Zij worden begeleid door de oud-profs Kees Bal, Jo de Roo, Jos Schipper en Jos van Vleu ten. (Advertentie) Ba iêJBfi wa r Wmr\, I mJE flj mWA A 'JBrm S Elke week in de zaterdagkrant Daar moet je naar toe. zeeuwse almanak Globetrotter De kalende man, die zijn da gelijks werkplek in Terneu- zen heeft, mag na lange va kantiereizen graag verhalen van zijn belevenissen. Colle ga's hoorden het knikkend en alras knikkebollend aan. Deze week keerde hij echter stilletjes terug op zijn werk plek. Hij zeeg neer achter zijn beeldscherm en bleef vervol gens urenlang opvallend afwe zig. Tot die ene collega fijn tjes opmerkte dat hij door zijn wereldreis kennelijk het contact met de thuisbasis vol ledig kwijt was en misschien zelfs de taal niet meer sprak. Toen wendde het kalende hoofd zich af van het beeld scherm en het sprak: „Je moe' deus- nie dinken da'k ut nie óór. Ik zit gewóón mee een jet lek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9