Olieprijs piekt door Irak EENDAAGSE OPRUIMING Open Dag Gevaar oorlog om water groeit Tieners mogen niet kussen in Indonesië 5 Affaire kost adviseur van gush de kop Handel voorziet komende week geen daling ruk gasleiding elgië te hoog Spaanse politie arresteert J\eeUe KrOeS VOelt zich wee verdachten aanslagen leerling moedermavo ALLES MOET WEG kortingen 60-90% Dutroux ziet kinderen niet meer Haartransplantatie voor Berlusconi Spaans leger wil auto's wegslepen Karadzic bood overgave aan Duitse oplichters veroordeeld Eerste communie ongeldig door glutenvrije hostie Ieren vinden sporen vikingen VN smeken om hulp voor Soedan 20.00 uur Dinsdag 24 augustus 2004 Behandeling Palestijnse gevangenen in Israël roept protest op zaterdag 21 augustus 2004 WASHINGTON - Een be langrijke adviseur van het (jjnpagneteam van de Ame rikaanse president George Basil is opgestapt. The Was- hington Post meldde giste ren dat Deal Hudson zijn onbetaalde post verlaat we- ,(nS berichten over sek sueel misbruik van een stu dente in 1994. Ison, die goede contac- onderhoudt met het fitte Huis, geldt als een tan de belangrijkste lob- insten voor de rooms-ka- Èolieke gemeenschap in Ie Verenigde Staten. 54-jarige uitgever van jet conservatieve blad Cri- ïs was door Bush aange trokken om in de campag ne voor de presidentsver kiezingen rooms-katholie- je stemmers aan te spre ken De affaire rond het sek reet misbruik is aange- .mengeld door het week- ::ad National Catholic Re- :orter. Daarin doet een Voormalige studente een •rekje open over Hudsons jtdrag op de universiteit Vin Fordham. Daar doceer de hij indertijd filosofie. Volgens het slachtoffer mis lukte Hudson haar in fe- bnian 1994. Ze was naar ei- gen zeggen destijds een emotioneel wrak en suïci daal. De toen 18-jarige studente ciende een aanklacht in. teder grote druk van Hudson stemde ze uiteinde lijk in 1996 echter in met een schikking van een be- rigvan 30,000 dollar. De afgetreden Hudson Jeefj verklaard 'dat nie- cand meer spijt heeft van de gebeurtenissen dan ik, [taardat dit verhaal alleen uil politieke overwegingen au opeens opduikt'. Een woordvoerder van Natio- al Catholic Reporter heeft ontkend dat van een derge lijke opzet sprake is ge neest. ANP van onze redactie buitenland STOCKHOLM - Het gevaar dat oorlogen worden gevoerd om wa ter neemt toe. Dat komt door de explosieve bevolkingsgroei en wijdverbreide zelfgenoegzaam heid. Dat hebben wetenschappers gis- teren in de Zweedse hoofdstad Stockholm gezegd op een confe rentie tijdens de Wereld Water Week, die afgelopen zondag is begonnen. „Er zijn al oorlogen gevoerd om olie", zei prof. Willi am Milsch van de Universiteit van Ohio. „Oorlogen om water zijn mogelijk." Hij noemde het Midden-Oosten een potentiële brandhaard. „Doorgaan op de huidige weg zal tot meer conflic ten leiden", staat in een rapport van het internationale instituut voor waterhuishouding IWMI. Volgens de wetenschappers legt de groei van de wereldbevolking een enorme druk op de water voorraden die nodig zijn voor drinkwater en voedsel. IWMI-di- recteur Frank Rijsberman zei in Stockholm dat naar schatting 80 miljard dollar per jaar wordt geïnvesteerd in de watervoorzie ning, maar dat de investering op z'n minst moet worden verdub beld. ANP/RTR door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De prijs voor ru we olie is gisteren gestegen naar een record van 49,33 dollar per vat Amerikaanse WTI-olie. De groeiende zorg over mogelijke aanslagen op de Iraakse olie-in frastructuur beheerst de termijn- markt. Oliehandelaren verwachten de komende week geen prijsdaling. Naast zorgen over de veiligheid in Irak blijft de vraag naar ruwe olie onverminderd groot. China importeerde in juli 41 procent meer olie dan een jaar geleden. Ook de vraag uit de VS is onver minderd groot. Gisteren beves tigde de Amerikaanse minister van Financiën dat de VS blijven doorgaan met het vergroten van hun strategische oliereserve. Het Internationaal Energie Agentschap heeft onlangs het cijfer voor het huidige verbruik naar boven bijgesteld en denkt dat de wereldvraag naar olie in 2005 verder toeneemt. Opec-president Jusgiantoro sprak gisteren zijn ongerustheid uit over de aanhoudende prijs stijgingen. De organisatie lijkt weinig greep te hebben op de markt. Het oliekartel zei afgelo pen week dat het de productie had verhoogd, zodat de olievoor raden later dit jaar kunnen wor den aangevuld. Maar deze ver klaring stelde handelaren niet gerust. De speculanten stellen vast dat Opec nauwelijks meer capaci teit heeft om extra olie op te pompen. Ook niet-Opec-produ- centen produceren maximaal. Volgens het Internationaal Ener gie Agentschap is de markt 'krap' en is de capaciteit voor productie en infrastructuur 'kleiner dan gewenst'. Profijt Volgens olie-consultancy firma* Platts vormt Irak gisteren de be langrijkste oorzaak voor de nieu we piek die de prijs bereikte. De Iraakse export draait op halve kracht na aanslagen op de olie-infrastructuur eerder deze maand. Sjiitische milities hebben ge dreigd nieuwe aanslagen te ple gen op olie-installaties en olie bronnen. Volgens analisten van Platts zou den oliemaatschappijen op dit moment geen ruwe olie op de markt aanbieden zolang de prij zen stijgen. Ze hopen binnen kort te profiteren van een nog hoger prijsniveau, schreef een Platts-analist gisteren in een marktcommentaar. GPD l'SSEL - De gasramp op 30 iinhet Belgische Gellingen is irschijnlijk veroorzaakt door Ic hoge druk in een be- Aadigd deel van de gasleiding. Is de Belgische zender BF. egens onderhoudswerkzaam- fJen was er geen gascirculatie debetrokken leiding, i de ochtend van de ramp is gasleiding aan beide kanten gesloten waardoor de druk van 60 bar tot 71 bar. ÏP/AFP/Belga GAZA - Een Palestijnse man staat symbolisch vastge ketend in het vluchtelingenkamp Jabayla, in het noor den van de Gaza-strook. Daar werd gisteren gedemonstreerd ten gunste van Pa- lestijnen die in Israël onder onmenselijke omstandighe den zouden worden gevangenen gehouden. Afgelopen zondag begonnen Palestijnse gevangenen in Israël een hongerstaking. Daar doen intussen zo'n vijftienhonderd gedetineerden aan mee. Naar verwachting zullen de meesten van de circa 7500 in Israël gevangen zittende Palestijnen zich bij de actie aansluiten. De gevangenen eisen onder meer het recht op contact met familieleden en betere sanitaire omstan digheden. De Israëlische regering weigert op deze eisen in te gaan. "onze redactie buitenland 1DR1D - De Spaanse politie s[l gisteren twee verdachten verband met de aanslagen ill maart in Madrid gearres- rd. Dat meldde het Spaanse misterie van Binnenlandse Za- arrestanten, een Syriër en Algerijn, zijn opgepakt in ouurt van de oostelijke ha- stad Valencia-. Ze konden *den geïdentificeerd dankzij t|erafdrukken op een boek. »was gevonden in het appar ent in Leganès, waar zeven beende betrokkenen bij de plagen zich op 3 april met ex- aeven opbliezen. Ook zijn twee telefoonnummers van de Algerijn gevonden in een auto die is gebruikt bij de aan slagen van 11 maart. De politie trof de auto aan in Leganès, een voorstad van Madrid. De twee waren op 23 maart al opgepakt in verband met hetzelf de onderzoek. Ze kwamen toen vrij door gebrek aan belastende informatie. De politie be schouwt hen nu als 'potentiële betrokkenen' bij de aanslagen van 11 maart en de zevenvoudi ge zelfmoord. Momenteel zitten er twintig ver dachten van betrokkenheid bij de terreur vast, van wie achttien in Spanje. Bij de aanslagen op vier treinen kwamen 191 men sen om. ANP/EFE/RTR/AFP in opdracht van de jonge hoek van dijke zaterdag 21 augustus 9.00 -15.00 uur in het oude pand stenevate 2 heinkenszand (showmodellen) Banken, Lampen, Tafels, Decoratiematerialen, "azen, Fauteuils, Bedden, Kasten, Wandmeubels, etc. etc. KONTANTE BETALING, RUILEN NIET MOGELIJK door Hetty van Rooij BRUSSEL - „Ik lees en lees en praat en luister. Af en toe heb ik het gevoel dat ik weer op de moedermavo zit." Heeft zij daar dan ooit op gezeten? „Nou nee, dat niet. Maar dit is wel een soort tweede-kansonderwijs." Neelie Kroes, Nederlands euro commissaris in spe, krijgt tij dens haar eerste bezoek aan Brussel een voorproefje van wat haar te wachten staat. Tijdens een korte ontmoeting van de 25 nieuwe leden met de pers gaat alle belangstelling uit naar de vrouw die vanaf 1 november on eerlijke concurrentie moet be strijden. Boven haar hoofd bengelen de microfoons en het aantal came ra's op een paar meter afstand loopt op tot een stuk of tien. De vragen komen in het Engels van alle kanten. Kent zij Bill Gates, de baas van Microsoft met wie ze onvermijdelijk in conflict komt?, wil een Amerikaanse journalist weten. Is zij bang voor de enorme druk van de kant van de industrie? Weet ze al wie haar naaste medewerkers worden? En hoe zit het eigenlijk met haar Frans? Neelie, in een wollen pak dal on der de televisielampen al gauw te warm blijkt, heeft er geen en kele moeite mee. Zij accepteert dankbaar een glaasje water en geniet zichtbaar van het feit dat alle ogen op haar gericht zijn. Ja zeker, ze heeft Bill Gates ont moet toen ze president van Nijenrode was. „Maar toen kwam hij een eredoctoraat ha len en lagen de verhoudingen een beetje anders." En neen, zij verwacht geen problemen met de industrie. „Ik ben onafhanke lijk en ik zal iedereen op dezelf de manier behandelen. Als Ne derlandse bedrijven een bevoor rechte positie verwachten, dan komen ze daar wel achter." Frans Inderdaad, het commissariaat voor mededinging 'is geen post waar je veel vrienden maakt'. Neelie heeft in Brussel al een eerste keer naar woningen rond gekeken en ze weet nog niet wel ke mensen zich om zich heen gaat verzamelen. „Ik krijg veel aanmeldingen. Ze moeten uit een aantal landen komen en ik wil er in elk geval een paar vrou wen bij." En dat Frans? „Ik heb net met mijn Franse collega in het Frans een gesprek gevoerd. Maar ik zal stevig moeten gaan studeren. Absoluut!" 'Studeren' is voorlopig het sleu telwoord. Kroes voert urenlange gesprekken met haar Belgische vriend en voorganger Karei van Miert en prijst de huidige com missaris voor Mededinging Mario Monti voor zijn 'recht- door-zee-stijl'. „Mijn twee voor gangers zetten de toon. Met hen viel niet te marchanderen. Ik moet op dat pad doorgaan." Zij ontwijkt vragen over de dossiers waar ze zich doorheen ploegt. „Maar ik realiseer me goed dat ieder besluit dat ik neem straks voor een groot aantal mensen van enorm belang is." GPD BRUSSEL - Mare Dutroux, de tot levenslang veroordeel de Belgische kindermoordenaar, mag zijn twee eigen kin deren Andy (11) en Céline (8) niet meer zien. Dat heeft de jeugdrechter bepaald, zo meldde het tv-journaal van de VRT gisteren. Het is in België zeer uitzonderlijk dat het bezoekrecht van de eigen kinderen wordt geweigerd. Andy en Céline groeien op in een pleeggezin. Ze hebben een andere achternaam gekregen. Ze mogen wel hun even eens veroordeelde moeder Michelle bezoeken. ANP ROME - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft eer der deze maand een haartransplantatie ondergaan. De plastisch chirurg die de operatie uitvoerde, Piero Rosati. heeft dit in een gisteren gepubliceerd interview beves tigd. Rosati erkende evenwel in de Corriere della Sera dat de premier geen wonderen mag verwachten en een zichtbaar resultaat van de haarverplaatsing duurt nog zeker maan den. Berlusconi droeg bij een ontvangst van de Britse pre mier Blair afgelopen weekeinde een bandana, die hij ook tijdens het diner niet afdeed. ANP/DPA/RTR MADRID - Het Spaanse leger is bereid kapotte auto's en wrakken langs de Baskische wegen weg te slepen. Baski- sche sleepwagenchauffeurs staken al weken. Inmiddels staan bijna vierduizend gestrande auto's langs de wegen. De Catalaanse collega's van de Baskische slepers hebben aangekondigd woensdag ook in staking te gaan. Sleepbe drijven in nog vijf andere regio's in Spanje dreigen even eens hun activiteiten stil te leggen, indien overleg over de in hun ogen schamele vergoedingen voor hun diensten gis teren onvoldoende oplevert. ANP SARAJEVO - De van oorlogsmisdaden verdachte Bosnisch-Servische ex-politicus Radovan Karadzic bood in 1999 aan zich onder voorwaarden over te geven aan het Joegoslavië-Tribunaal. De voormalige assistent-aankla ger van het tribunaal, Graham Blewitt, heeft dit in een gisteren gepubliceerd interview gezegd. Blewitt zei tegen het Bosnische dagblad Dnevni Avaz dat een medewerker van het tribunaal in 1999 maandenlang contact had met een vertegenwoordiger van Karadzic. De voormalige politieke leider van de Serviërs in Bosnië-Her- zegovina wilde dat het tribunaal belangrijke aanklachten liet vallen in ruil voor zijn overgave. Het tribunaal kon daar niet op ingaan.ANP/AFP MÖNCHENGLADBACH - In de Duitse deelstaat Noord- rij n-Westf alen zijn gisteren drie mannen veroordeeld voor het oplichten van duizend beleggers in Duitsland en Nederland. Die zijn volgens het Openbaar Ministerie voor in totaal 1,7 miljoen euro het schip ingegaan. Een rechtbank in Mönchengladbach veroordeelde de man nen, in leeftijd vaiïërend van 33 tot 39 jaar, tot boetes van 3000 tot 8000 euro. Twee van hen kregen daarnaast twee jaar voorwaardelijke celstraf. ANP/DPA Van links naar rechts de eurocommissarissen Ferrero-Waldner (Bui tenlandse Zaken, Oostenrijk), Grybauskaite (Begroting, Litouwen). Udre (Belastingen, Letland en Kroes. foto Herwig Vergult/EPA foto Ahmed Jadallah/RTR NEW YORK - Het bisdom Tren ton in de Amerikaanse staat New Jersey heeft de eerste com munie van een meisje nietig ver klaard, omdat de bij de plechtig heid verstrekte hostie geen glu ten bevatte. Het meisje is aller gisch voor dit bestanddeel van tarwe en andere granen. Liz Pelly-Waldman, had na enig zoeken een priester bereid ge vonden haar dochter Haley een glutenvrij wafeltje te geven tij dens de plechtigheid. Vorige maand echter verklaarde het bis dom Trenton de eerste commu nie achteraf ongeldig wegens de namaakhostie. Volgens bisschop John Smith van Trenton moet de hostie van tarwe zijn gemaakt en "genoeg gluten bevatten voor de berei ding van brood'. Dat is volgens hem een regel van de Rooms-Ka- tholieke Kerk Liz Pelly heeft nu kardinaal Jo seph Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer van het Vaticaan. per brief om hulp gevraagd. ANP/AFP DUBLIN - Ierse archeologen hebben ten noorden van Dublin de resten gevonden van een vi kingvrouw die circa 1100 jaar is begraven. Daarbij zijn ook een bronzen broche en een kam. ge maakt van een bot, gevonden. In maart zijn de resten blootge legd van een vikingenbasis in het zuidoosten. Rond 795 zou den de vikingen zijn geland aan de Ierse kust. ANP door Step Vaessen JAKARTA - Een jong meisje dat droomt over haar eerste kus en die uiteindelijk ook krijgt. Dat is het thema van de film 'Kus me snel' die de afgelopen weken in de Indonesische bioscopen draaide. Tot gisteren, want toen haalden alle filmhuizen in het land in allerijl de posters weg en de film uit roulatie. De censuur droeg op om het vertonen van de film onmiddellijk te staken. Het protest tegen de vrolijke film voor tieners kwam hoofdza kelijk van één persoon. De popu laire moslimgeestelijke Abdul lah Gymnastiar sprak schande van de 'provocerende titel' die zou oproepen tot seks voor het huwelijk en overspel. „Een voor beeld van moreel verval", noemt hij de film. „Hij lokt tieners uit om te kussen en voor je het weet hebben ze seks met elkaar." Gymnastiar, die in de volks mond A.A Gym wordt genoemd, houdt dagelijks oppeppende pre ken op televisie die doorspekt zijn van humor. Dit maakt hem tot een inspirerend voorbeeld voor veel Indonesische jonge ren. Het is de jonge geestelijke ook gelukt om van het islamiti sche geloof een goed lopend be drijf te maken. Hij verkoopt cd's, boeken en koranboodschap- pen via sms. Nu ontpopt hij zich dus, met succes, ook tot moraal ridder. De censuur had aanvankelijk 'Kus me snel' goedgekeurd. Pas na de protesten van A.A Gym en andere moslimleiders kwam ze in actie. De overkoepelende or ganisatie voor moslimgeestelij ken MUI had een team ingesteld dat zich over de film moest bui gen. Dat concludeerde dat som mige gedragingen in de film, zo als het kussen van je vriendje, uit den boze zijn voor tieners. Bovendien vond de commissie dat tieners gefilmd moeten wor den terwijl ze hard leren op school en niet op het strand ter wijl ze een feestje hebben. Maar de verwerpelijkste scène vond ze dat een scholiere druppels te quila aflikt van de nek van haar vriend. Zelfs een organisatie die zich richt tegen pornografie kwam in verweer. De ophef komt nogal uit de lucht vallen nadat een paar maanden geleden voor het eerst een kus tussen twee mannen in alle bioscopen probleemloos werd vertoond. Ook is de Indo nesische televisie lang niet meer zo kuis als een paar jaar gele den. Uit films die bol staan van geweld wordt geen seconde ge knipt. Maar volgens A.A Gym moet hij zijn strijd toch ergens beginnen. GPD GENEVE - Het Wereldvoedsel programma heeft de wereldge meenschap gisteren opgeroepen zeker 40 miljoen dollar extra uit te trekken voor voedselhulp aan de vluchtelingen uit Soedan. Het gaat hierbij om hulp aan kinderen en zwangere vrouwen. De VN-organisatie liet dat in Genève weten. ANP/AFP (Advertentie) Start voorlichting: Deeltijdopleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement Duale opleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement* Voor ondernemende studenten die werk en studie willen combineren! Op de open avond wordt voorlichting gegeven over het duale traject in samenwerking met D-re>:en Het duale onderwijs kan echter ook met andere werkgevers in toerisme of vrije tijd worden vormgegeven. Neem voor meer informatie contact op met NHTV, deeltijd/duaal, 076 - 530 2203 of e-mail. trdlt@nhtv.nl. Mgr.Hopmansstraat 1 Breda. Meer info: www.nhtv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5