Hoofdpijn van de pijnstiller PZC erk van beeldhouwer Mare jaerhout staat zijn mannetje Bewegingen in keramiek Een pas de deux in de vlammen 13 MAbb SAlIk ELICHT Studenten niet in de prijzen Extra bussen naar Rotterdam Bromfietser krijgt twee boetes Nieuwe vrachtwagen voor Sluis Werkstraf voor verduistering bij tabobank fcjtfAector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige lTOmv uit Den Haag ontkende ivteren in Middelburg in dienst elrekking geld te hebben ver duisterd bij de Rabobank in Sas au Gent. Voor politierechter fcReinarz zaterdag 21 augustus 2004 stond het als een «aal boven water dat de oud-in- loonster van Axel zich in 2002 ver de rug van twee bejaarde trouwen 1500 euro had toegeëi- ,d en veroordeelde haar tot veertig uur werkstraf. Het scha- ebedrag moet de verdachte aan |eStaat terugbetalen. W; püwen van 85 en 72 jaar Uen 26 april en 6 mei geld op jijde Rabobank, waar de ver achte de transacties deed. De j.Rabomedewerkster liet de jouwen het bankafschrift van |e kasopname tekenen voor ho- i-re bedragen dan ze in werke- jkheid ontvingen. Zo kreeg de jarige klant 600 euro, terwijl jphet opnameformulier 1600 eu- 3 stond vermeld. Op identieke ijze verging het de 72-jarige jouw. Zij nam 250 euro op, ter- mi ze voor een transactiebe- fcjg van 750 euro had gete ld. Officier van Justitie J. jhondervan meende dat er spra- fewas van een rancune ten op- chte van de werkgever, omdat die periode haar contract af- :p en de besprekingen over r. nieuwe verbintenis niet zo lepel verliepen. Hij eiste tach- i uur werkstraf. Raadsman L. in Hevele vond dat het Open- ar Ministerie niet ontvanke- jk was, omdat de zaak meer wee jaar op de plank had legen De politierechter vond it het dossier niet de schoon- adsprijs verdiende, maar acht- I de verduistering overtuigend wezen. Ze hield in de uit maak rekening met het tijds- jfrloop en het blanco strafblad. (Advertentie) (f« 51 i u a l\ II11 s s 1 r 9 e n 27 - 28 - 29 AUGUSTUS 2004 door Maurits Sep Een pilletje helpt tegen de hoofdpijn. Maar van te veel pilletjes krijg je juist hoofdpijn. En je raakt eraan ver slaafd, waarschuwen de huisartsen. Christine de Laeter (51) uit Biervliet lijdt aan hoofdpijn. Ze heeft al twintig jaar last van terugkerende migrai- ne-aanvallen. Eens in de twee weken krijgt ze zo'n aanval. Dankzij medicatie is dat goed te bestrijden. Omdat De Laeter al zo lang migraine heeft en dus ook al die tijd medicijnen slikt, is ze wel eens bang geweest ervan afhankelijk te worden. „Heb ik te veel genomen? Slik ik al te lang? Dat heb ik me zeker afgevraagd." Het antwoord is 'nee'. Zij gebruikt alleen medicijnen als ze migraine heeft, anders niet. Je kunt hoofdpijn krijgen van medicij nen, weet De Laeter, Zeeuws consulent van de Nederlandse Vereniging van Hoofdpijnpatiënten. „Niet zozeer door de dosis, maar door het aantal keren dat je een pijnstiller gebruikt." Het Nederlands Huisartsen Genoot schap waarschuwt daarvoor. Mensen die langdurig medicijnen slikken tegen de hoofdpijn, raken eraan gewend en Verslaving uiteindelijk verslaafd. Bovendien kan juist het overmatig gebruik ervan nieu we pijn in het hoofd veroorzaken. Dan gaan patiënten nog meer pillen slikken. Dat is het gevaar van medicijn versla ving, bevestigt Lenneke Strijd van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD). „Het verschil tus sen gewoonte en verslaving is soms erg klein. Voor alle middelen geldt dat ge bruik heel geleidelijk overgaat in mis bruik en daarna in verslaving. Niet be wust, of omdat mensen waar wat aan rommelen, maar omdat ze zich er niet bewust van zijn dat ze de mist ingaan." Hoe langer je gebruikt, hoe meer je no dig hebt om hetzelfde effect te berei Te veel pijnstillers slikken tegen hoofdpijn kan leiden tot nieuwe hoofdpijn en tot een verslaving aan het medicijn. foto Ruben Oreel ken, schetst Strijd de ontwikkeling naar een verslaving. Dat geldt voor drank en drugs, maar zeker ook voor pijnstillers en slaap- en kalmeringsta bletten. „Veel mensen realiseren zich niet dat als ze drie jaar lang tabletten in nemen om in slaap te komen, ze net zo goed een placebo kunnen slikken." Een placebo is een middel dat in uiterlijk en smaak vergelijkbaar is met het medi cijn, maar niet dezelfde werkzame stof fen heeft. „Voor een korte periode is het goed een medicijn te nemen. Maar slik je iets een langere tijd, dan moet je je af vragen of het middel nog wel werkt, of dat er een psychologisch effect is opge treden: 'Ik gebruik het dus het werkt'." De geestelijke afhankelijkheid (ik moet het gebruiken anders voel ik me niet goed) wordt versterkt door de lichame lijke afhankelijkheid (het inderdaad niet goed voelen en de onthoudingsver schijnselen). Als dat wordt bedoeld met de versla ving aan hoofdpijnmedicijnen, kan Christine de Laeter zich in de waarschu wing vinden. Maar eigenlijk vindt ze verslaving niet het goede woord. „Dat doet mij te veel denken aan iets dat men sen gebruiken omdat ze het lekker vin den, er plezier aan beleven. Hoofdpijn tabletten slik je niet om die reden." Wie nooit hoofdpijn heeft, weet niet hoe het je leven kan verpesten, zegt ze. Voor al het sociale leven. Als je rust hebt, kun je leuke dingen doen. Met vrienden en familie. Maar als je dan ineens hoofd pijn hebt, moet je weer afhaken. De migraine-aanvallen van De Laeter zijn haast voorspelbaar. „Ik voel ze aan komen. Er zit een patroon in. Ze komen bij voorkeur in het weekeinde en in rus tige periodes. Kortom, als ik kan ont spannen. Of geen ontspanning dus de beste medicatie is? Nou, of juist volle dig ontspannen gaan leven." Kleine kwaal Hoofdpijn wordt over het algemeen als een kleine kwaal gezien, merkt De Lae ter. „Daar ga je niet voor naar de huis arts. Wel wordt gemakkelijk naar pijn stillers gegrepen." En omdat veel pijn stillers vrij te koop zijn, lijken ze niet ge vaarlijk, voegt Strijd daaraan toe. Vooral patiënten die al vaker last heb ben van hoofdpijn of migraine gaan uit voorzorg pijnstillers slikken, stelt het Nederlands Huisartsen Genootschap. Het gebruik van pijnstillers op drie da gen in de week, wordt als overmatig be schouwd. Naar schatting 320.000 Neder landers behoren tot de risicogroep. Het ZCAD en Emergis helpen jaarlijks maar enkele medici jnverslaaf den (zo wel pijnstillers als slaap- en kalmering middelen). De Nederlandse Vereniging van Hoofdpijnpatiënten heeft een paar- honderd Zeeuwse leden. Maar zowel Strijd als De Laeter waarschuwen dat in werkelijkheid veel meer Zeeuwen lij den aan chronische hoofdpijn en een pijnstillerverslaving. Toen het ZCAD enkele jaren geleden middels een cam pagne meer aandacht besteedde aan me dicijnverslaving, meldden zich prompt vier keer zo veel verslaafden aan. Toen de campagne voorbij was, zakte dat weer in tot een paar per jaar. Strijd: „Of ze weten het van zichzelf niet dat ze verslaafd zijn, of ze schamen zich en durven zich niet bij ons te melden." STOCKHOLM - Aaron Oostdijk (18) uit Kruiningen en Stephan de Regt (17) uit Heinkenszand zijn niet in de prij zen gevallen tijdens de Stockholm Junior Water Prize, de ze week tijdens de Wereldwaterweek in de Zwee.dse hoofdstad. De hoofdprijs, uitgereikt door kr.oonprinses Victoria, ging naar Japan. Een eervolle vermelding was er voor Israël. In totaal 26 landen hadden deelnemers naar Stockholm af gevaardigd. De jongeren moesten er een onderzoekspro ject presenteren dat gericht is op water en milieu. Neder land was voor het eerst sinds enkele jaren weer vertegen woordigd. Aaron Oostdijk en Stephan de Regt wonnen in juni de na tionale voorronde met hun onderzoek naar de ontwikke ling van het zoutgehalte van het Veerse Meer, na de inge bruikname van de ververskoker in de Zandkreekdam. Een hoofdprijs was niet voor hen weggelegd. „Dat had den we ook niet verwacht", zegt De Regt. „We hebben wel goed commentaar gekregen van de jury. Bovendien was het erg leuk om erbij te zijn." Donderdag mochten ze aanschuiven bij het koninklijk banket. „We hebben dus samen met de koning en konin gin van Zweden gegeten." OUDE TONGE - Busbedrijf Connexxion zet extra bussen in tijdens de werkzaamheden aan de Haringvlietbrug. Vanaf drie september wordt grote verkeershinder ver wacht tussen Goeree-Overflakkee en Rotterdam omdat de brug wordt opgeknapt. Het busbedrijf mag tijdens de werkzaamheden over de pa rallelweg rijden en zet in de spits het dubbele aantal bus sen in. Connexxion verwacht daarom dat er nauwelijks sprake is van extra reistijd. In Oude Tonge (bij het busstation) en in Achthuizen (bij het P&R terrein aan de Schaapsweg) is extra parkeerruim te gehuurd voor automobilisten die de bus willen pakken. De werkzaamheden duren tot 16 oktober. MIDDELBURG - Een 24-jarige brommerrijder uit de ge meente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag twee keer bekeurd. Bij een alcoholcontrole op de Poelendaeleweg in Middelel- burg bleek dat hij teveel had gedronken, bovendien was zijn brommer opgevoerd. Hij kreeg twee boetes en een rijverbod van zes uur. SLUIS - De sector gemeentewerken van de gemeente Sluis heeft gisteren een nieuwe vrachtwagen in gebruik genomen. Het voertuig is een haakarmvrachtwagen voor containers en wordt onder meer gebruikt voor het transport van af val naar de stortplaats van OLAZ in Temeuzen. Verder zal het voertuig worden ingezet om zand te vervoeren, wit- en bruingoed op te halen en als strooiwagen. Het is de tweede haakarmvrachtwagen van de gemeente Sluis en hij vervangt zijn vijftien jaar oude voorganger. Inclusief aanpassingen is met de aanschaf van de vracht wagen een investering van ongeveer 110.000 euro ge moeid. kunst Hor Anita Tournois 1DENBURG - Mare Claer- hit, beeldhouwer uit Ingelmun- aer, België, maakt wonderlijke terken in brons. Gegoten op M door hem speciaal ontwik- lelde unieke manier. In een com- linalie van de oeroude verloren lastechniek en een eigen ont worpen modern vacuümsys- leeni. Buitenissige, magische, keelden, die tot eind augustus kun 'mannetje' staan in de zij beuk van de Sint-Baafskerk. Mannetje, gedrochtje', een fi- aurtje, dat in tal van Claer- buls beelden tot leven komt. 'onderlijk wezentje, mixture in mens en dier, telkens ver- 'hillend van vormgeving, dat ion familie zou kunnen noemen Kr.trollen en dwergen. Met ron- bolle ogen, waarboven stevi- wenkbrauwen, spitse, vaak sge neuzen en geopende, open vallende of wijd opengesperde ?onden Karakteristieke uit- mkkingen, waardoor deze fi- fJiirtjes enigszins weerloos, hief tot zelfs onnozel aandoen. Kaar tegelijkertijd ontroeren ke' een soort Calimero-effect fon Zij zijn groot, maar ik ben Um Een effect waaraan ook rest van hun lijf beant woordt Ledematen in de vorm van langgerekte armen of benen vormen meestal de rechtstreek se verbinding met de bolle, rech te, ei- of peervormige hoofden. Hoofden die op hun beurt in ve le gevallen zijn versierd met hoofddeksels in de vorm van kappen, potten of schalen. Ge dragen door voeten die vogelpo- ten kunnen evenaren. Eigenzin nige details, ontsproten aan de natuur, als de kunstenaars meest gebruikte inspiratiebron, maar evenzeer aan zijn ongebrei delde fantasie. Naast elementen uit de natuur ziet men ook vor- bij nader inzien het stukje 'Muzikale zoektocht in tien oude Zijdemuseum' in de krant van iseren is per abuis de verkeerde foto 'Wukt. Er had een foto moeten van muzikanten Rob Maaskant en Aalberts van Het Bedrijf v/h, maar shats daarvan stond er een foto van «fiwfirk van kunstenaar Kees van Cit- Fafgedrukt, die vandaag in de krant «moeten staan. Een bronzen sculptuur van Mare Claerhout. foto Camile Schelstraete ^§Kr, Strenesse, F CC mm (Advertentie) Armani jeans, van Laack, Escada. St. Emile. Laurel. Stizzoli Delscher presenteert de nieuwe herfst/winter collectie 2004/2005 4461 AH Goes Tel: 01 13 227607 (Advertentie) ANNEGEER STUMPHIUS sopraan PETER WÖPKE cello, MARIANNE DE BOER piano Franz Schubert, Robert Schumann Johannes Brahms, Richard Strauss Kaarten 7,50; INFO: Oil8-623650 men die gelijkenis vertonen met alledaagse voorwerpen als een fluitketel, een potkachel of een lamp. Wat deze kunstenaar voor al blijkt te interesseren is het on noembare, het niet direct in de dagelijkse realiteit aan te dui den leven. Een voorliefde ook voor het onbeduidende, kwets bare. Dat echter niet wegneemt dat af en toe een portie ironie komt bovendrijven. Tal van deze fantasierijke beel den in een concept, dat mis schien wel uniek te noemen is, doen van zich spreken in bin nen- en buitenland en nodigen op hun beurt direct of indirect uit tot het bedenken en schrij ven van net zulke fantastische verhalen. Wonderlijke werken, die ooit bijzonder raak werden getypeerd met 'De dingen die God vergat'. Tentoonstelling: 'Je Binnenste bui ten', t/m eind augustus vu Sint-Baafskerk in Aardenburg Openingstijden: dagelijks van 13.00-17.00 uur. Anneke Coppoolse-Schipper bezig met de inrichting van haar expo- sitie in De Bewaereschole. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De organische oer kracht van de natuur fascineert haar. Zij tracht oneindige bewegingen en de schoonheid van de na tuur in organische of geabstraheerde vormen tot uiting te brengen. Anneke Coppoolse-Schipper toont het resultaat daarvan met haar expositie in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede, die van middag om 15.00 uur wordt geopend. Coppoolse toont hier keramische objecten waar water en golven haar inspiratie voor boden, maar ook tuinobjecten als voorloper daarop en opmer kelijke schalen uit een eerdere periode. De expo- sante heeft zich sinds 1991 toegelegd op kera miek. In feite bracht een niet zelf verkozen veran dering in haar leven de ommekeer naar het zelf standig kunstenaarschap. „Ik was docente teke nen en textiele werkvormen aan de huishoud school in Oostkapelle, maar die school hield plot seling op te bestaan. Toen ben ik een andere rich ting gaan volgen", vertelt Anneke Coppoolse. Zij dacht eerst nog aan grafische techniek, maar het werd keramiek simpelweg omdat het MIKV (Insti tuut Kunstzinnige Vorming) in Middelburg daar een cursus voor aanbood. Deze kunstvorm sprak Coppoolse zeer aan, vooral ook het ambachtelijke aspect ervan. Ze is er zich de afgelopen jaren steeds verder in gaan bekwamen. De expositie in De Bewaerschole geeft een indruk van de meer traditionelere vormen die zij vooral in de eerste jaren creërde. Haar zoektocht naar een evenwicht tussen spanning en harmonie blijkt duidelijk door de grillige randafwerking en de boeiend kleureffecten. Coppoolse experimenteer de bijvoorbeeld net zo lang met ijzeroxyde totdat ze een klei met rood/bruin tint verkreeg die ze met witte klei kon combineren. Haar filosie voor gebruik van glazuur luidt: „Kleur moet niet aflei den, maar de vorm versterken." Soms kiest ze dan ook voor blank, ongeglazuurd werk, zoals bij twee platte schalen met bijzonder reliëf en golfef- fect. Golven Glazuur met fraaie blauwtinten in subtiel con trast met grijs en groen heeft Coppoolse aange bracht op sommige keramische objecten waarmee zij golven visualiseert. Ze zijn in deze tentoonstel ling in diverse afmetingen te aanschouwen en wor den ook op gevarieerde wijze gepresenteerd. Voor al de bundeling van kleinere golven tussen glas of op een spiegelplaat benadert de oneindigheid van een doorgaande beweging die de kunstenares be oogt. Anneke Coppoolse exposeerde al diverse ma len eerder in deze regio tijdens haar deelnamen aan De Kunstschouw. Haar huidige tentoonstelling in De Bewaerschole is tot en met zaterdag 18 september te zien van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. door Rolf Bosboom DOMBURG - Het is de vervoe ring in verf verbeeld. De Haar lemse kunstenaar Kees van Cit- ters weet op zijn schilderijen als weinig anderen de toewijding van musici, dirigenten en dan sers weer te geven. Duingalerie in Domburg toont momenteel een uitgebreide selectie van zijn werk. Een deel van zijn werk komt in de zomermaanden tot stand, als hij met zijn veldezel door bos sen en duinen trekt. Dat levert kleurrijke, sterk impressionisti sche schilderijen op. Vier voor beelden ervanzijn in Domburg te zien. Compleet anders zijn de ballet- en muziekschilderijen van Van Citters, die het overgrote deel van de tentoonstelling vormen. Het zijn heel precieze afbeeldin gen, met oog voor de details van de hoofdpersoon. De achter grond, het decor waarin de per sonen figureren, oogt juist eer der surrealistisch. Soms kil- blauw, vaak vuurrood. Af en toe is het alsof er op een vulkaan wordt gedanst of gespeeld. Een pas de deux in de vlammen. Op alle schilderijen is de ultie me concentratie zichtbaar, de kunstenaar die volledig opgaat in zijn uitvoering. De ogen zijn vrijwel altijd gesloten. De ballet dansers zijn vaak afgebeeld in een uiterste pose. Veelal zijn ze anoniem, maar ook Rudolf Nure- jev is herkenbaar. Bijzondere belangstelling heeft Van Citters voor dirigenten. In Domburg zijn schilderijen te zien met daarop Leonard Bern stein en Herbert von Karajan, mooie portretten van mannen die haast in trance proberen het uiterste uit hun orkest te halen. Ondergesneeuwd Temidden van de vele grootfor maat doeken van Van Citters, dreigt het werk van de andere twee exposanten in Duingaleriè wat ondergesneeuwd te raken. Yvi De Backer, een kunstenares uit Brugge, maakt kleine beel den in brons en verschillende steensoorten. Het zijn vooral vrouwfiguren, engelen soms. Wat groter zijn de bronzen naak ten van Komelia Northolt. Bij zowel De Backer als Northolt is dans ook een van de inspiratie bronnen. Ze maakten diverse beelden van ballerina's. Hun werk sluit daardoor toch mooi aan op dat van Van Citters. Expositie tot 31 oktober in Duinga lerie, Badhuisweg 2 in Domburg, dagelijks 11-21 uur De beste plek voor het vinden van werk is nog altijd jobTrack.nl OJ°bTrack.nl ttgeoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55