QBELISOL olitiek kiest cultureel aanbod Het is net een gezinnetje Sproeivliegtuigen toegestaan Aanpak vandalisme met vernielingsmeter mhh sAib ïemeente zet raagtekens bij mgevingsplan mluit is bepalend voor aanbesteding Mondragon Bromfietser loopt beenbreuk op Agressieve vrouw in behandeling Rijden zonder rijbewijs bestraft Huiler gevonden op strand Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma vr open 10.00 - 17.30. za 10.00 16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc. alu en hout 300 irr showroom Vraag naar onze thuisblijversactie jwrAli Pankow RIKZEE -Moet de gemeente juwen-Duiveland helemaal •ffn geld meer investeren in het aliureel podiumaanbod, moet -juist wat dieper voor in de .jidel worden getast of moet et bestaande budget gehand eld worden? Ie politiek zal binnenkort een pis moeten maken uit drie ies. Van die keus is afhanke- of de aanbesteding voor een émieuwd theater Mondragon iZienkzee wordt voortgezet, üe aanbesteding dient te wor- gestaakt als de gemeente- zou besluiten geen geld r«r te steken in het aanbod ui podiumkunsten op Schou- rer.-Duiveland. ie: zou inhouden dat er geen lekomst meer is voor een aaeentelijk cultureel aanbod. Daarmee zou de investering van 0exploitant in een multifunc- mele zaal in Mondragon ook snkans van slagen hebben. leid i dat de gemeente voor odiumaanbod beschikbaar lelt. wordt gestoken in het zoge- kten niet-rendabele deel van exploitatie. de sluiting van theater (Advertentie) Its!i u a I1» I i s s n g e n 27 - 28 - 29 AUGUSTUS 2004 ivww.smallsail.nl factie: 0113-315649 ..vWlpzc. n I rmail:redactie@pzc.nl «bus31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: a m Midden-Zeeland: 0113-315520; L.Vlaanderen: 0114-372770; "anaal: 020-4562500. jaterdag 21 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Olmenstraat in Goes. zeeuwse almanak Globetrotter De kalende man, die zijn da gelijks werkplek in Terneu- zen heeft, mag na lange va kantiereizen graag verhalen van zijn belevenissen. Colle ga's hoorden het knikkend en alras knikkebollend aan. Deze week keerde hij echter stilletjes terug op zijn werk plek. Hij zeeg neer achter zijn beeldscherm en bleef vervol gens urenlang opvallend afwe zig. Tot die ene collega fijn tjes opmerkte dat hij door zijn wereldreis kennelijk het contact met de thuisbasis vol ledig kwijt ivas en misschien zelfs de taal niet meer sprak. Toen wendde het kalende hoofd zich af van het beeld scherm en het sprak: „Je moe' deus nie dinken da'k ut nie óór. Ik zit gewóón mee een jet lek!" GOES - Aardappeltelers op Schouwen-Duiveland mogen tijde lijk met een vliegtuig de aardappelvelden besproeien. Dat heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden besloten. Het gaat om het hele gebied ten noorden en westen van de binnendijken van de polder Vierbannen en polder Sirjansland. Het waterschap heeft deze beslissing genomen omdat de akkers te nat zijn om met een trekker het land op te gaan. Door de aan houdende warmte en de vochtigheid is het risico dat de aardap pelziekte phytophthora de kop op steekt erg groot. Deze schim mel kan zich razendsnel verspreiden en is in staat om binnen twee weken een totaal gewas ten gronde te richten. Regelmatig sproeien is noodzakelijk om de aardappelziekte de baas te blij ven. Telers kunnen een gedoogbeschikking krijgen als ze binnen het gebied vallen en er sprake is van een teeltbedreigende situa tie. Meer informatie is te vinden op www.wze.nl. foto Marijke Folkertsma RENESSE - Een 20-jarige bromfietser uit Burgh-Haam- stede is in de nacht van donderdag op vrijdag gewond ge raakt bij een ongeluk in Renesse. De man reed - volgens de politie vermoedelijk met hoge snelheid - over een ver keersdrempel op de Hogezoom ter hoogte van de Kabbe- laarsweg. De bromfietser werd daardoor gelanceerd, ver loor de macht over het stuur en botste tegen een bord aan de linkerzijde van de weg. De man werd met een open beenbreuk per ambulance overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam. MIDDELBURG - Een 58-jarige vrouw uit Brouwersha ven moet maximaal een jaar voor haar psychische proble men behandeld worden in kliniek De Mare in Halsteren. Dat was gisteren volgens politierechter R. Reinarz de eni ge optie. Zij achtte de verdachte niet strafbaar, omdat ze volledig ontoerekeningsvatbaar was toen ze de strafbare feiten pleegde. De politierechter nam daarmee de conclu sie over van de psychiater en de psycholoog. De vrouw verkeerde in een psychose toen ze in het laatste kwartaal van vorig jaar mensen lastigviel. Zo belaagde ze een echtpaar en confronteerde ze de echtelieden met scheldpartijen. Ook had ze in die periode de eigenaar van een elektrozaak uitgescholden en bedreigd. Een vrouw had ze telefonisch bedreigd. Zelf had de vrouw veronder steld dat er sprake was van een complot tegen haar. „Nu kijk ik er anders tegen aan." De politierechter vond voor op staan dat de Schouwse de behandeling in De Mare, waar ze inmiddels is opgenomen, afmaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 33-jarige inwoner van Zierikzee bij verstek voor het rijden zonder geldig rijbewijs tot twee weken cel. Een agent zag de verdachte op 15 februari in Kerkwerke in een auto rijden, terwijl die sinds 2001 niet meer beschikt over een geldig rijbewijs. In de strafmaat werd meegenomen dat de man vorig jaar nog is veroor deeld voor het rijden zonder rijbewijs. RETRANCHEMENT - Een badgast heeft gistermiddag op het strand bij Retranchement een zeehondenbaby gevon den. Strand wachten brachten de uitgeputte huiler - een zeehondenbaby die zijn moeder kwijt is - vervolgens naar strandpaviljoen De Zeemeeuw, waar het diertje in een wasmand kon uitrusten. Het zeehondje is overgebracht naar de zeehondencrèche in Pieterburen. Drie jaar gele den spoelde op dezelfde plaats ook een huiler aan. door Mieke van der Jagt Thoolse burgers. Met z'n allen kunnen die Tholenaren waar- GOES - Het vandalisme blijft schijnlijk genoeg leuke dingen de pan uit rijzen. Vernielingen, verzinnen die je met een slordi- graffity, zwerfvuil: de gemeen- ge 20.000 euro per jaar kunt ten hebben handenvol werk om doen. het op te ruimen, schoon te ma- De vraag is of het helpt, zo'n ver ken en op te lappen. En het kost nielingsmeter. Maakt het wat handenvol gemeenschapsgeld. uit of je weet hoezeer de acties van je buurman je in je porte- De gemeente Tholen probeert er monnee raken? M. Stoutjesdijk wat aan te doen. Op de website uit Sint-Maartensdijk denkt van Tholen kun je de vernie- van wel. „Als je ziet dat iemand lingsmeter aanklikken en zien iets stuk maakt, roep je hem mis- hoeveel geld er in een kwartaal schien niet meteen ter verant- is uitgegeven aan reparatie en woording, maar je geeft het wel vernieuwing van gemeentelijk sneller aan, als je weet wat de bezit dat opzettelijk is vernield, kosten zijn." A. de Vos-de In het eerste kwartaal van dit Raadt uit Goes, gelooft er niet jaar vloeide er bijna 6000 eu- zo in. „Ze weten toch donders roop die manier uit de Thoolse goed dat het duizenden euro's kas. Geld waarmee de gemeente kost als ze een heel bushokje liever leuke dingen had gedaan. aan diggelen slaan. Het zou al- Met de vernielingsmeter beoogt leen helpen als ze het zelf moes- Tholen twee dingen: het pakken ten betalen, maar van een kale van de vandalen, zodat de kos- kip kun je niet plukken. Boven- ten op hen kunnen worden ver- dien zorgen de vandalen wel dat haald en bewustwording bij de ze niet gezien worden." (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Daar moet je naar toe. Mondragon in 2001 worden pro fessionele theatervoorstellingen gegeven in enkele dorpshuizen. De gemeente trekt daar nu jaarlijks 69.400 euro voor uit. Verder is voor programmering, huur en overhead van poppo dium Brogum in de gemeentebe groting een structureel bedrag van 48.000 euro opgenomen. Tenslotte verleende de gemeen te voordat Mondragon dichtging nog een bijdrage van 5.000 euro in de zaalhuur voor de jaarvoorstelling van Muziek vereniging Kunst en Eer en voor het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater. Het totale gemeentelijk budget voor podiumactiviteiten komt daarmee op 122.400 euro. Als de gemeenteraad besluit dit bedrag te handhaven, kan vol gens het college van B en W een minimaal cultureel aanbod ge realiseerd worden. Er bestaat dan echter weinig ruimte om ontwikkelingen bin nen de amateurkunst tegemoet te komen. Ook zou in dit geval de investe ring van de exploitant in een multifunctionele zaal niet opti maal zijn. Bij handhaving van het bestaan de budget kunnen twintig pro fessionele theatervoorstellingen en twintig popconcerten gepro grammeerd worden, maar blijft er geen ruimte over voor onder steuning van incidentele activi teiten onder meer vanuit de ama teurkunst. Optie Een derde optie die het dage lijks gemeentebestuur de raad voorlegt is het budget met 30.000 euro te verhogen. Daarmee zou de multifunctione le zaal in Mondragon zestig da gen per jaar door de gemeente gehuurd kunnen worden. Volgens B en W biedt die optie de toekomstig investeerder ex ploitant meer zekerheden en zal die dan ook eerder bereid zijn kwalitatief te investeren in een multifunctionele podium voorzie ning. Het college van B en W heeft in dit geval bewust niet zelf een standpunt ingenomen, maar vraagt de raad in de vergade ring op donderdag 30 september een keus te maken uit de voorge stelde opties. Eerder al, op dinsdag 31 augus tus, staat dit onderwerp op de agenda van de commissie Sa menleving en Bestuur die vanaf 19.30 uur vergadert in het Zie- rikzeese gemeentehuis. IERIKZEE - De gemeente Sfhouwen-Duiveland vindt dat kprovincie in het eerste Zeeuw- «omgevingsplan te weinig reke- ung houdt met de belangen van felandbouw. Verder acht de ge- wente het plan nogal abstract «weinig helder. Ifl omgevingsplan van de pro- iacie wordt de wettelijke opvol- trvan het Streekplan Zeeland, ilieubeleidsplan Groen Licht het waterhuishoudingsplan Simen Slim Water. Voorafgaan- fcaan dit integrale omgevings- pn heeft de provincie de hoofd lijnen ervoor vastgesteld. Is die zogeheten hoofdlijnenno ta wordt gesteld dat landbouw- ctiviteiten daar dienen plaats tvinden waar de waterhuishou ding daar geschikt voor is. Dat i de gemeente iets te kort door k bocht. „Deze uitspraak gaat torbij aan het feit dat grote de- fevan het zo gewaardeerde en karakteristieke buitengebied gorden gedomineerd door de wdbouw", schrijft de gemeen- s*n haar reactie op de hoofdlij ennota. «gemeente voegt daar aan toe kinaar haar idee de redene- ®g omgekeerd dient te wor- tei De overheid moet ten be- «ve van de landbouw zorgen togen dat de waterhuishouding wal in de provincie goed is. •erder zegt de gemeente in de wfdlijnennota de koppeling Ken infrastructuur en ruimte- -jke ontwikkeling te missen, 'tomeningen als de Wester- tóeldetunnel en de Westerschel- Container Terminal hebben PM gevolgen voor de verkeers toren, stelt de gemeente. Het- fr vraagt om een visie in het «der van het omgevingsplan en «l ontbreekt in de ogen van de f®eente nog in de hoofdlijnen- lota. tox vmdt de gemeente dat de P'ovincie in de nota te star om- H met woningbouw. De pro- tocie koppelt woningbouw op ïloreidingslocaties aan een ^smumpercentage van de be lande woningvoorraad. De ge ënte vindt dat dat niet mag ®den tot belemmering van wo- ^gbouw in andere kernen, bui- *n de uitbreidingslocaties. De ^eente pleit voor een knelpun- «oregeling voor woningbouw. eerste Zeeuwse omgevings plan komt maandag 30 augustus 3:in de orde tijdens de vergade rs van de gemeentelijke com- tossie Openbare ruimte. Rianne van der Poest Clement (60) ruimt de tafel af, Mien Raas (55) spoelt voor, Els de Mees ter (63) laadt de boel in de vaat- wasmachine en Piet Schrier (65) zet de spullen weer in de kast. De vier verstandelijk gehandicapte bewoners van de Olmenstraat in Goes werken als een goed geoliede machine. Je moet het ook niet wagen om per ongeluk aan Els te vragen of zij wel eens de tafel afruimt, want dan begint ze de hele riedel weer van voren af aan. Behalve van het inruimen van de vaatwasser, is Els trouwens ook van de was. „Ik doe het in de machine, haal het er weer uit, hang het buiten en dan opvou wen en alles weer netjes in de kas ten leggen." Ze weet het perfect. De slaapkamer van Rianne ligt vol met grote stapels langspeelplaten met kinderliedjes, sprookjes en Nederlandstalige muziek. „Frans Bauer, die vind ik goed"meldt ze. Rianne's grote hobby is 'knipse- len'. Vijf ochtenden in de week gaat ze naar dagbestedingscen trum De Rank om lekker te scheu ren uit kranten en tijdschriften. Ze heeft net een flinke stapel oude nummers van Vorsten gekregen en dus hangen overal foto's van Maxi ma en de Belgische Fabiola. In de huiskamer beneden zijn Piet en Els ondertussen druk bezig om een boodschappenlijst te maken. „Kijk bananen." Piet houdt een keurig geplastificeerd kaartje om hoog met daarop een plaatje van een tros bananen dat uit een recla mefolder van de dichtstbijzijnde supermarkt is geknipt. Hij kijkt er eens goed naar en verdwijnt dan naar de voorraadkast voor een in spectie. „Nog vijf". Els knikt eeris. „Dan hebben we er nog genoeg." Piet mag vanavond met één van de begeleidsters mee boodschappen doen. Aan de hand van de afbeel dingen op de kaartjes kan hij zelf in de supermarkt de spullen vin den die de huishouding in de 01- Nadat ze uitgebreid haar haren heeft gekamd wil Mien Raas (midden) wel met haar huisgenoten Piet Schrier (links), Rianne van der Poest Clement (rechts) en Els de Meester (op stoel) op de foto. foto Dirk-Jan Gjeltema menstraat de komende week nodig heeft. „Ik ben met pensioen", zegt Piet wanneer hem naar zijn bezigheden wordt gevraagd. Hij is er zelf nog nauwelijks aan gewend. Werkte ja renlang met veel plezier bij de Betho in de plantsoenendienst. Piet woonde in die tijd in een woongemeenschap waar maar een paar uurtjes per dag begeleiding aanwezig was. Maar na zijn pensio nering vereenzaamde hij er. Bij stichting Het Gors, die verstan delijk gehandicapten huisvest, aan werk of een dagbesteding helpt en begeleidt, bedachten ze toen dat het wel leuk zou zijn als Piet elke dag bij Els in de Olmenstraat zou komen lunchen. Het bleek een schot in de roos. Els was net als Piet de hele dag thuis en vond een beetje aanspraak wel gezellig. Toen er in de Olmenstraat een plaatsje vrij kwam, stond Piet bovenaan de lijst. De zee aan vrije tijd vult hij met koersballen en bil jarten. En in het weekeinde gaat hij vaak bij zijn moeder op bezoek. Rianne laat zich zuchtend en steu nend op de bank ploffen. Het is warm, ze heeft hoofdpijn en ze moet - ter ere van het bezoek van 'de mevrouw van de krant' - ook nog met kopjes thee sjouwen. Maar ze gaat vanavond wel met haar mentrix naar de film. Shrek 2. En eten bij de McDonald's. Friet met een hamburger. Het is maar dat we het weten. Klokslag vier uur wandelt Mien Raas de huiskamer binnen. Els zet meteen water op en zoekt het goe de kopje uit de kast Helaas zorgt de mededeling dat de fotograaf voor de deur staat voor zoveel op schudding bij Mien dat de thee bijna onaangeroerd blijft staan. Ze wil niet op de foto, of nee, ze wil wel op de foto, maar dan met een schoon T-shirt aan. Uiteindelijk verschijnt ze na tien minuten weer ten tonele in hetzelfde T-shirt. Ze heeft haar haren gekamd en nu is het goed. Els fietst graag en goed. En dus kan ze één keer per week naar De Bocht, een vrijetijdscentrum en eët- huis aan de Bocht van Guinea. Ze schenkt er elke vrijdagochtend kof fie en thee. „En dat vindt iedereen zo lekker", vertelt ze. „'Man. wat zet jij toch een lekkere koffie', zeg gen ze dan." Mien maakt schoon in Het Werk centrum van Het Gors op bedrij venterrein De Poel, waar onder meer houten speelgoed wordt ge maakt en bij een bedrijf je daar vlak in de buurt. „Stofzuigen, dweilen, stof afnemen. En als ik moe ben ga ik even zitten", zegt ze. „Dan hou ik pauze." Elke zomer gaat Els samen met Mien en nog wat vrienden, vrien dinnen en begeleiders op vakantie. Dit jaar voerde de reis naar Volen- dam. Ze gaat kordaat voornaar haar kamer, waar ze een grote foto te voorschijn tovert. Daarop een schalks lachende Els. Van top tot teen in Volendammer kostuum. Ingrid Huibers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51