QBELISOL >ZC Binnenvaart ideale partner WCT Het is net een gezinnetje )rankzondaar klaagt liet over uitspraak Voorproefje op de mosseldag Schuttevaer: ontsluiting achterland over water beperkt overlast Brand in Nieuwstraat snel geblust Rotonde voor betere doorstroming Huiler gevonden op strand Schouwenaar verdedigt titel burgemeesterswielrennen VAKANTIES OP ZAKFORMAAT: DFDS SEAWAYS Reizen l Daar moetje naar toe. IMAllIl SAlIk holen biedt trnielingsmeter :gen vandalisme I Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10.00 -17.30, za 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, aiu en hout 300 m! showroom Vraag naar onze thuïsblijversactie factie: 0113-315649 ww pze.nl Sedactie@pzc.nl «bus 31,4460 AA Goes fvertentie-exploitatie: JL en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; [ionaal: 020-4562500. aterdag 21 augustus 2004 editie Bevelanden-Tholen GOES - De Goese brandweer is gisteravond rond acht uur uitgerukt voor een brand in de Nieuwstraat. Voorbij gangers hadden rook gezien in een van twee naast elkaar gelegen leegstaande panden. Met twee tank-autospuiten was de brandweer binnen enkele minuten ter plaatse en ook de autoladder kwam mee. Het gebruik daarvan is vas te prik bij alle branden in de binnenstad. Bij aankomst bleek de brand in een pril stadium. Materiaal tussen het plafond van de begane grond en de vloer van de eerste ver dieping van het pand Nieuwstraat 17 bleek te zijn ont brand. Het vuur was snel onder controle. Bevelvoerder H. de Poorter kon over de oorzaak van de brand nog niets meedelen. Vandaag komt de technische recherche de zaak onderzoeken. De Poorter was blij dat de schade beperkt is gebleven tot rook en waterschade. „Dat is vooral te danken aan de oplettende voorbijgan gers die de melding hebben gedaan." VLISSINGEN-OOST - Zeeland Seaports gaat de door stroming van het verkeer in het Sloegebied verbeteren. Daarvoor wordt de rotonde op de kruising van de Frank rijk weg met de Europaweg-Oost aangepast. Verkeer dat op die rotonde aankomt, moet vooraf een rijstrook kiezen. Wie de rotonde helemaal linksom wil rijden, moet de link se opstelstrook kiezen, wie rechtdoor wil kiest de middel ste strook en wie rechtsaf wil kiest de rechtse. Volgens het havenschap voorkomt dit dat auto's en vrachtwagens onnodig op elkaar moeten wachten. De aan passing van de rotonde aan de Frankrijkweg begint vol gende week maandag, 23 augustus, en duurt tot eind okto ber. Verkeer dat naar de havens 1000 tot 6000 moet, wordt omgeleid via de Engelandweg over de Europa- weg-Noord. De havens 6050 tot 9990 zijn bereikbaar via de N62 (de weg naar de Westerscheldetunnel) en de Euro- paweg-Oost. RETRANCHEMENT - Een badgast heeft gistermiddag op het strand bij Retranchement een zeehondenbaby gevon den. Strandwachten brachten de uitgeputte huiler - een zeehondenbaby die zijn moeder kwijt is - vervolgens naar strandpaviljoen De Zeemeeuw, waar het diertje in een wasmand kon uitrusten. „Hij heeft een kleine verwonding aan zijn bek, maar ver der is hij gewoon moe. Zijn ogen vallen continu dicht", vertelde Jurgen de Jonge van De Zeemeeuw. Het zeehond je is overgebracht naar de zeehondencrêche in Pieterbu- ren. Drie jaar geleden spoelde op dezelfde plaats ook een huiler aan. Die werd Jannis gedoopt, naar de eigenaar van De Zeemeeuw Jannis van de Voorde. „Hoe dit jong gaat heten, weten we nog niet", aldus De Jonge. door Maurits Sep MIDDELBURG - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middel burg verdedigt vrijdag 27 augus tus zijn titel nationaal kam pioen burgemeesterswielren nen. Hij rijdt een halve thuis wedstrijd. Het kampioenschap vindt dit jaar in Zeeland plaats, op Neeltje Jans. Schouwenaar won vorig jaar het burgemeesterskampioen schap wielrennen in Geldrop. Hij versloeg de gastheer, burge meester C. Leij ten van Geldrop (brons). Het zilver ging naar burgemees ter H. Vondervoort van Boekei (de geboorteplaats van Leontien van Moorsel). Als verdedigend kampioen organiseert Schouwe naar dit jaar de wedstrijd. Op Neeltje Jans wordt een speciaal parcours uitgezet. De burge meesterswedstrijd begint om 17.00 uur. De wedstrijd wordt op gang ge bracht door de roeifietser Derk Thijs en de ligfietser Bram Moens, die allebei uit Middel burg komen. De prijs voor de strijdlustigste renner wordt uit gereikt door Bennie Ceulen, de Nederlandse vertegenwoordiger van de Société du Tour de Fran ce. Zeeland hoopt in 2006 een Tour etappe te mogen organiseren. Dat hoopt ook Limburg. Burge meester Constant Nuytens van Valkenburg zal ook meedoen aan het burgemeesterskampioen schap op Neeltje Jans. Toertocht Het kampioenschap wielrennen voor burgemeesters is een onder deel van de burgemeestersfiets dag. De 120 deelnemers rijden eerst een toertocht van het Del ta Paviljoen naar het gemeente huis van Veere in Domburg en langs de kust terug naar Neeltje Jans. Zij worden begeleid door de oud-profs Kees Bal, Jo de Roo, Jos Schipper en Jos van Vleu ten. (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant zeeuwse almanak Globetrotter De kalende man, die zijn da gelijks werkplek in Terneu- zen heeft, mag na lange va kantiereizen graag verhalen van zijn belevenissen. Colle ga's hoorden het knikkend en alras knikkebollend aan. Deze week keerde hij echter stilletjes terug op zijn werk plek. Hij zeeg neer achter zijn beeldscherm en bleef vervol gens urenlang opvallend afwe zig. Tot die ene collega fijn tjes opmerkte dat hij door zijn wereldreis kennelijk het j contact met de thuisbasis vol- ledig kwijt was en misschien zelfs de taal niet meer sprak. Toen wendde het kalende j hoofd zich af van het beeld- I scherm en het sprak: „Je moe' deus nie dinken da k ut nie óór. Ik zit gewóón mee een jet 1 lek!" sof Aector Dooms 1DDELBURG - Een 28-jarige «oner van Vogelwaarde stak neren in Middelburg zijn te ldenheid over zijn straf niet der stoelen of banken. „U left me gematst. Hartstikke be- nkt", was zijn reactie op de bpraak van politierechter Reinarz. (Advertentie) est i v a I I s s i i< g e n 27 - 28 - 29 IUGUSTUS 2004 ww.smallsail.nl I De man kreeg voor dronken rij den op een bromfiets een boete van 400 euro en zes maanden rij ontzegging, waarvan vier maan den voorwaardelijk. De verdach te werd 15 februari dit jaar in Vogelwaarde betrapt met een al coholpercentage dat ruim vier maal zo hoog lag als is toege staan. „Het alcohol zat nog in mijn bloed van een verjaardagsfeest je van de avond tevoren", zei hij. „U viel van de brommer", merkte de politierechter op. Het bracht de man niet van zijn stuk. „Ik had een aanval van epi lepsie. Daar gebruik ik gebruik medicijnen voor." Officier van justitie J. Zondervan vond de combinatie medicijnen en al cohol onverstandig. „U moet wel heel veel hebben gedronken als er de volgende dag nog zo veel alcohol in uw bloed zit." De officier eiste zes maanden rijontzegging en 360 euro boete. De verdachte gaf aan het rij bewijs nodig te hebben in zijn nieuwe baan. Daar hield de rech ter rekening" mee. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Olmenstraat in Goes. i^rWout Bareman KNEUZEN - De overlast van ffcsterschelde Container Ter- Dal (WCT) in het Bevelandse iterland kan worden beperkt [;he( transport van en naar de nninal grotendeels over water keurt. De schippersvereniging minklijke Schuttevaer noemt icontainen ervoer per binnen wip een goed alternatief voor insport per spoor en over de een brief aan gedeputeerde ran Waveren (ruimtelijke or- ning) stelt Schuttevaer vast dat de Zeeuwen grote moeite hebben met de gevolgen van de aanleg van de WCT. Daarbij gaat het zowel om de aantasting van natuurwaarden als om de overlast langs de achterlandver bindingen (weg en spoor). Regiocoördinator J. de Vries en voorzitter J. Vogelaar van de af deling Midden-Zeeland van Schuttevaer wijzen de gedepu teerde er op dat de binnenvaart het containervervoer goedkoop, veilig en zonder noemenswaar dige milieu-overlast voor z'n re kening kan nemen. „Indien deze mogelijkheid na der wordt onderzocht, zal blij ken dat het resterende noodzake lijke transport over spoor en weg zo gering is dat van hinder geen sprake meer is en dat daar door investeringen om hinder te vermijden, achterwege kunnen blijven." De Vries en Vogelaar voorspellen dat het draagvlak voor de WCT hierdoor sterk zal groeien. Bij de uitwerking van de plan nen voor de WCT is rekening ge houden met de aanleg van een binnenvaartkade, die voldoende mogelijkheden biedt om het grootste deel van de container stroom te verwerken. Schutte vaer wijst er nog eens op dat 90 procent van het achterland via waterinfrastructuur wordt ont sloten. Intermodaal is zelfs hon derd procent bereikbaarheid ge garandeerd. De Vries en Voge laar in de brief: „Een goede lo gistieke vormgeving kan een aanzet zijn tot milieuvriendelijk goederenvervoer, waarbij de overlast minimaal is. Ze vinden een onderzoek naar eventuele aanvullende maatrege len om de goederenstroom in goede banen te leiden dan ook de moeite waard. Wordt priori teit toegekend aan het container vervoer over water, dan zou Zee land daarmee een trend zetten. Schuttevaer vermoedt dat een dergelijk initiatief in aanmer king zou kunnen komen voor fi nanciële steun van 'Brussel' 'ES Het vandalisme blijft pan uit rijzen. Vernielingen, Éi, werfvuil: de gemeen- ihebben handenvol werk om Hop te ruimen, schoon te ma len op te lappen. En het kost itdenvol geld. Gemeenschaps- gemeente Tholen probeert er üaan te doen. Op de website i Tholen kun je de melingsmeter aanklikken en hoeveel geld er in een firtaal is uitgegeven aan repa- tie en vernieuwing van ge- atelijk bezit dat opzettelijk lemield. In het eerste kwar- ilvan dit jaar vloeide er bijna Beuroop die manier uit de oolse kas. Geld waarmee de neente liever leuke dingen gedaan. ie vernielingsmeter beoogt sla twee dingen: het pakken lie vandalen, zodat de kos- I op hen kunnen worden ver- i!d en bewustwording bij de wise burgers. Met z'n allen saen die Tholenaren waar- üjnlijk genoeg leuke dingen Ennen die je met een slordi- 1(1.000 uro per jaar kunt faag is of het helpt, zo'n ver- tingsmeter. Maakt het wat of je weet hoezeer de acties s je buurman je in je porie- Mee raken? Stoutjesdijk uit Sint-Maar- siijk denkt van wel. „Als je :iat iemand iets stuk maakt, P je hem misschien niet met- ter verantwoording, maar je 'Het wel sneller aan, als je rtwat de kosten zijn. Ik kan foorstellen dat mensen uit met zomaar een vandaal spreken, maar bij de politie r;jeeen verklaring kwijt." Vos-de Raadt uit Goes, ge- er niet zo in. „Ze weten a donders goed dat het dui nen euro's kost als ze een K bushokje aan diggelen Het zou alleen helpen als ce' zelf moesten betalen, Sr van een kale kip kun je K Plukken. Bovendien zorgen 'andalen wel dat ze niet ge worden." p°f niet gezien, maakt soms «naai niets uit. Dat bleek Paar jaar geleden in het (pBorssele, waar telkens op- "w het Viskot vernield werd. jPoiitie had de indruk dat het 'edorp wist wie de daders wa rnar mensen die bereid wa- 'te getuigen, waren niet te «en. YERSEKE - Pas vandaag barst de mosseldag in alle hevigheid los, maar Yerseke nam gisteren al een voorproefje met onder meer een braderie en kinderspelen in het centrum. Toch waren het de in Zeeuwse klederdracht geklede ringstekers die de meeste aandacht naar zich toe trokken. Dat ze de ring met enige regelmaat niet om hun stok wisten te prikken, werd hen vergeven. „Ach", riep de commentator. „Op Walcheren kunnen ze dat nu eenmaal beter." foto Willem Mieras Rianne van der Poest Clement (60) ruimt de tafel af, Mien Raas (55) spoelt voor, Els de Mees ter (63) laadt de boel in de vaat- wasmachine en Piet Schrier (65) zet de spullen weer in de kast. De vier verstandelijk gehandicapte bewoners van de Olmenstraat in Goes werken als een goed geoliede machine. Je moet het ook niet wagen om per ongeluk aan Els te vragen of zij wel eens de tafel afruimt, want dan begint ze de hele riedel weer van voren af aan. Behalve van het inruimen van de vaatwasser, is Els trouwens ook van de was. „Ik doe het in de machine, haal het er weer uit, hang het buiten en dan opvou wen en alles weer netjes in de kas ten leggen." Ze weet het perfect. De slaapkamer van Rianne ligt vol met grote stapels langspeelplaten met kinderliedjes, sprookjes en Nederlandstalige muziek. „Frans Bauer, die vind ik goed", meldt ze. Rianne's grote hobby is 'knipse- len'. Vijf ochtenden in de week gaat ze naar dagbestedingscen trum De Rank om lekker te scheu ren uit kranten en tijdschriften. Ze heeft net een flinke stapel oude nummers van Vorsten gekregen en dus hangen overal foto's van Maxi ma en de Belgische Fabiola. In de huiskamer beneden zijn Piet en Els ondertussen druk bezig om een boodschappenlijst te maken. „Kijk bananen." Piet houdt een keurig geplastificeerd kaartje om hoog met daarop een plaatje van een tros bananen dat uit een recla mefolder van de dichtstbijzijnde supermarkt is geknipt. Hij kijkt er eens goed naar en verdwijnt dan naar de voorraadkast voor een in spectie. „Nog vijf". Els knikt eens. „Dan hebben we er nog genoeg." Piet mag vanavond met één van de begeleidsters mee boodschappen doen. Aan de hand van de afbeel dingen op de kaartjes kan hij zelf in de supermarkt de spullen vin den die de huishouding in de 01- Nadat ze uitgebreid haar haren heeft gekamd wil Mien Raas (midden) wel met haar huisgenoten Piet Schrier (links), Rianne van der Poest Clement (rechts) en Els de Meester (op stoel) op de foto. foto Dirk-Jan Gjeltema menstraat de komende week nodig heeft. „Ik ben met pensioen", zegt Piet wanneer hem naar zijn bezigheden wordt gevraagd. Hij is er zelf nog nauwelijks aan gewend. Werkte ja renlang met veel plezier bij de Betho in de plantsoenendienst. Piet woonde in die tijd in een woongemeenschap waar maar een paar uurtjes per dag begeleiding aanwezig was. Maar na zijn pensio nering vereenzaamde hij er. Bij stichting Het Gors, die verstan delijk'gehandicapten huisvest, aan werk of een dagbesteding helpt en begeleidt, bedachten ze toen dat het wel leuk zou zijn als Piet elke dag bij Els in de Olmenstraat zou komen lunchen. Het bleek een schot in de roos. Els was net als Piet de hele dag thuis en vond een beetje aanspraak wel gezellig. Toen er in de Olmenstraat een plaatsje vrij kwam, stond Piet bovenaan de lijst. De zee aan vrije tijd vult hij met koersballen en bil jarten. En in het weekeinde gaat hij vaak bij zijn moeder op bezoek. Rianne laat zich zuchtend en steu nend op de bank ploffen. Het is warm, ze heeft hoofdpijn en ze moet - ter ere van het bezoek van 'de mevrouw van de krant' - ook nog met kopjes thee sjouwen. Maar ze gaat vanavond wel met haar mentrix naar de film. Shrek 2. En eten bij de McDonald's. Friet met een hamburger. Het is maar dat we het weten. Klokslag vier uur wandelt Mien Raas de huiskamer binnen. Els zet meteen water op en zoekt het goe de kopje uit de kast. Helaas zorgt de mededeling dat de fotograaf voor de deur staat voor zoveel op schudding bij Mien dat de thee bijna onaangeroerd blijft staan. Ze wil niet op de foto, of nee, ze wil wel op de foto, maar dan met een schoon T-shirt aan. Uiteindelijk verschijnt ze na tien minuten weer ten tonele in hetzelfde T-shirt. Ze heeft haar haren gekamd en nu is het goed. Els fietst graag en goed. En dus kan ze één keer per week naar De Bocht, een vrijetijdscentrum en eet huis aan de Bocht van Guinea. Ze schenkt er elke vrijdagochtend kof fie en thee. „En dat vindt iedereen zo lekker", vertelt ze. „'Man, wat zet jij toch een lekkere koffie', zeg gen ze dan." Mien maakt schoon in Het Werk centrum van Het Gors op bedrij venterrein De Poel, waar onder meer houten speelgoed wordt ge maakt en bij een bedrijfje daar vlak in de buurt. „Stofzuigen, dweilen, stof afnemen. En als ik moe ben ga ik even zitten", zegt ze. „Dan hou ik pauze." Elke zomer gaat Els samen met Mien en nog wat vrienden, vrien dinnen en begeleiders op vakantie. Dit jaar voerde de reis naar Volen- dam. Ze gaat kordaat voor naar haar kamer, waar ze een grote foto te voorschijn tovert. Daarop een schalks lachende Els. Van top tot teen in Volendammer kostuum. Ingrid Huibers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47