Kabinet stuurt Fló's naar Afghanistan Matthijssen maant tot kalmte Drie bestuurders LPF stappen op i Obragas-verkopers vervalsten contracten Man krijgt celstraf voor dreigen met aanslagen Uitmarkt wordt demonstratief Gelderlander komt met noodedities Waterconflict na eeuwen ten einde Minder misbruikmelding RK-Kerk Knokken om vrije parkeerplek Ouderen zijn ingewikkelde regelingen moe Ixtra materieel om veiligheid Isaf te garanderen Instroom van asielzoekers blijft afnemen Veerpont Amsterdam raakt op drift Hoogopgeleiden hebben afkeer van lang werken van onze redactie binnenland HELMOND - Energiebedrijf RWE Obragas uit Helmond is in verlegenheid gebracht door zes van haar verkopers. Het zestal heeft handtekenin gen vervalst om zo contracten af te sluiten met nietsvermoe dende klanten van andere energiemaatschappij en Een woordvoerder van RWE Obragas zei gisteren dat de valse contracten vooral zijn afgesloten met inwoners van Groningen, het oude leve- ringsgebied van energiemaat schappij Essent. Obragas heeft de zes colpor teurs op staande voet ontsla gen, nadat de valsheid in ge schrifte aan het licht was ge komen. Zeker vijftig nietsver moedende consumenten zijn door de fraude overgestapt van energiemaatschappij Es- sent naar Obragas. De fraude kwam aan het licht toen die consumenten een brief kre gen van Essent met de mede deling dat ze waren overge stapt op een andere energiele verancier. Volgens de woordvoerder doet Obragas er alles aan om benadeelden weer terug te brengen bij hun oude energie leverancier. Het Helmondse bedrijf heeft bij de Groningse politie aangifte gedaan tegen de zes verkopers. Volgens Essent voorkomt het ontslag van de zes niet dat er nog meer fraude gepleegd wordt. Obragas zou te hoge bonussen geven voor nieuw aangebrachte klanten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 31-jarige Rotterdammer veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, omdat hij dreig-mails heeft gestuurd aan de NOS. De man dreigde met ter reuraanslagen. Het Openbaar Ministerie had dertig maanden gevangenis straf, waarvan tien voorwaarde lijk, tegen de man geëist. In de vier e-mails, die de verdachte in april aan de NOS stuurde, gaf hij Nederland vijf dagen tijd om zijn militairen terug te trekken uit Irak. Als die eis niet werd in gewilligd, dan zouden er aansla gen volgen. Ook de Israëlische ambassade ontving een brief waarin de ver dachte dreigde met een aanslag. Naar aanleiding daarvan werd de ambassade extra beveiligd. Naar het ministerie van Algeme ne Zaken stuurde de verdachte een enveloppe met wit poeder. Uit angst voor mogelijke giftige stoffen werd daar de postkamer een dag platgelegd. Maar het poeder bleek gewoon bakmeel te zijn. De rechtbank rekent de man zwaar aan dat hij de brieven stuurde in een periode dat angst voor terreuraanslagen groot was. Zij heeft hem ook een proeftijd opgelegd van drie jaar in plaats van de gebruikelijke twee, om dat zij het risico op herhaling groot acht. ANP zaterdag 21 augustus 2004 3 AMSTERDAM - De Uitmarkt in Amsterdam, de opening van het nieuwe culturele seizoen die dit jaar "het weekein de van 27 augustus wordt gehouden, krijgt volgende week zondag een demonstratief karakter. De kunstwereld loopt te hoop tegen de bezuiniging van 19 miljoen euro. Bij die bezuiniging komt onder meer nog het verdwijnen van de ID-banen, de voormalige Melkertbanen, hetgeen vooral kleine kunstinstellingen treft. Verschillende kunst vakbonden hebben inmiddels het samenwerkingsverband 'Zuinig op kunst' gevormd. ANP NIJMEGEN - Dagblad De Gelderlander in Nijmegen is gisteren en vandaag met noodedities gekomen. Dat is het gevolg van een brand in een drukpers in Nijmegen gister morgen vroeg. De noodedities zijn gedrukt op de We- gener-persen in Apeldoorn. De brand is vermoedelijk ontstaan door een technisch mankement. Toen de brand uitbrak, waren nog maar vijf duizend van de 180.000 exemplaren van de krant ge drukt. Bij de brand is niemand gewond geraakt. ANP LEIDEN - Na achthonderd jaar is een conflict tussen wa terbeheerders in twee gebieden in Nederland definitief 'uitgevochten' Dinsdag ondertekenen het Utrechtse Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden en het Zuid-Hollandse Hoogheemraadschap van Rijnland een akkoord over het aan- en afvoeren van water. Al sinds de twaalfde eeuw ruziën de waterbeheerders over de waterhuishouding in Holland en Utrecht. Sinds een aantal decennia wordt de waterhuishouding geregeld via een sluis in de Oude Rijn in Bodegraven. ANP DEN HAAG - Het aantal meldingen van seksueel mis bruik in pastorale relaties in de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke Kerk is in de afgelopen jaren afgenomen. In 2002 kreeg de stichting Hulp en Recht, die slachtoffers van sek sueel misbruik in de RK-Kerk bijstaat, nog 47 meldingen. Vorig jaar waren dat er twaalf, dit jaar tot nu toe twee. Dat zei een woordvoerster van Hulp en Recht gisteren Het hoge aantal meldingen in 2002, ook ten opzichte van de jaren daarvoor, heeft volgens haar wellicht te maken met de publiciteit in dat jaar over honderden misbruikza- ken in de Amerikaanse RK-Kerk. ANP ROTTERDAM - Een moeder en haar drie dochters uit Rot terdam gingen gisteren op de vuist met een 43-jarige auto mobilist, die in hun ogen hun parkeerplaats inpikte. De dames gingen 's middags boodschappen doen, maar ze konden nergens een plekje vinden om te parkeren. Toen een plekje vrijkwam, bezette de 20-jarige dochter die pontificaal. De 43-jarige Rotterdammer, die zelf al stond te wachten, was het niet eens met die actie en reed de parkeerplaats op. De jongste dochter werd boos en gaf het slachtoffer door het openstaande raam van zijn auto een mep. Haar zussen en moeder schoten haar te hulp. De betrokken dames werden opgepakt. GPD UTRECHT - „Kom nu niet weer nel een lastenverzwaring en in gewikkelde compensatieregelin gen achteraf." Zo reageren de derenorganisaties gisteren op lel nieuws dat de ziektekosten premie in 2006 maximaal 1067 «no per jaar bedraagt en dat fis- nleregelingen de hardste klap pen op moeten vangen. AMSTERDAM - Een vrouw met nekklachten verlaat na een ongeval een veerpont over het IJ in Amsterdam. De veerpont raakte gistermiddag stuurloos en botste tegen een damwand achter het Centraal Station. Twee passa giers werden met lichte verwondingen naar het zieken huis vervoerd. De schade aan de buitenkant viel mee, al dus een woordvoerder van het gemeentelijk vervoerbe drijf GVB. De veerboot, tussen Amsterdam CS en het IJ-plein in Amsterdam-Noord, werd voor onderzoek naar de ponthaven gesleept. De schipper merkte dat de pont niet meer reageerde op de vaarhendel waarmee het roer en het gas wordt bediend, foto Evert Elzinga/ANP door Erwin Buter DEN HAAG - Drie van de vijf bestuursleden van de LPF zijn plotseling opgestapt. Onder hen bevindt zich voorzitter Fabius. De overgebleven bestuursleden, Beider en Moleveld, vragen uit stel van betaling aan voor de partij. Dat hebben Kamerlid Na- wijn, die als gedelegeerde is toe gevoegd aan het hoofdbestuur, en Fabius gisteren bevestigd. Het bestuur van de partij, die fi nanciële problemen heeft, was pas 19 juni aangetreden. Eerder deze week verwierp de recht bank in Rotterdam een faillisse mentsaanvraag, omdat de leden geen toestemming hadden gege ven. Fabius wilde daarop niet langer de verantwoording dra gen. Hij zegt zijn taken over te dragen aan de overgebleven be stuursleden. Beider is inmiddels voorzitter. Volgens Fabius wilde het voltal lige hoofdbestuur een faillisse ment om zo de partij op orde te krijgen. Toen Fabius in juni aan trad, had de LPF een schuld van ongeveer drie ton. Twee maan den later was volgens Fabius die schuld ongeveer verdubbeld. Volgens hem komt dat vooral omdat de vereniging LPF geen eigen reserves heeft. Fabius had bij de Kamer van Koophandel een nieuwe vereni ging LPF ingeschreven, om een herstart na het faillissement te kunnen maken. Ook wilde Fabius af van de 'straatgevechten via internet'. Volgens hem was een kleine groep leden verantwoordelijk voor intimidatie en provocatie. Hoewel de nieuwe vereniging geen officiële taken uitvoert, sluit Fabius niet uit dat de leden met deze vereniging alsnog 'kie zen voor een schone start'. Hij wil de komende tijd praten met veel leden. De fractie in de Tweede Kamer is het 'gezeur' zat, zei Nawijn gisteren. „Wij willen ons gewo ne politieke werk doen. Dit schaadt onze naam." Het Kamer lid zegt dat de overgebleven be stuursleden uitstel van betaling willen aanvragen. Op die ma nier kunnen schuldeisers buiten de deur worden gehouden. De partijleden hebben wel hun toe stemming verleend voor deze maatregel. Ledenvergadering De eerstvolgende ledenvergade ring staat in november gepland. Beider gaat er vanuit dat die wordt doorgeschoven naar be gin volgend jaar. „De zaak is in twee maanden weer behoorlijk verziekt. Er moet veel worden gerepareerd.ANP itfirJaco van Lambalqen 0 HAAG - De Nederlandse jssie in Afghanistan wordt gs uitgebreid. Het kabinet he loot gisteren zes F16's en een [DC-10 tankervliegtuig te leve- envoor de internationale stabi- satiemacht (Isaf) in Afghani- p, Met dit materieel moet de reiligheid worden gegarandeerd de aanloop naar de presi- mtsverkiezingen op 9 oktober. Ie toestellen kunnen op uit- ukkelijk verzoek van de com mandant van de stabilisatie macht ook luchtsteun geven aan Isaf-troepen die op de grond worden aangevallen. De gevechtsvliegtuigen en het tankervliegtuig, afkomstig van de vliegbasis Volkel, worden ge stationeerd op de luchtmachtba sis bij de stad Manas in Kirgi zië. In Afghanistan zijn geen ge schikte vliegvelden voor de F16's, meldt minister Kamp van Defensie in een brief aan de Tweede Kamer. Het F16-detachement telt tus sen de 170 en 210 militairen. Hun aantal hangt nog af van de mate waarin de Nederlandse eenheid op de basis bij Manas kan rekenen op steun van de daar gelegerde Amerikanen. Apaches De F16's vertrekken medio volgende maand naar Afghani stan. Zij blijven daar in princi pe acht weken, maar deze ter mijn kan worden verlengd als er bij de presidentsverkiezingen een tweede ronde nodig is. Het kabinet besloot ook de vier Nederlandse Apache-gevechts helikopters zes maanden langer in Afghanistan te houden. Zij zullen nog tot 31 maait 2005 ver kenningsvluchten uitvoeren en transporten van Isaf beveiligen. Ook zijn ze bruikbaar bij de op bouw van de Nederlandse basis in de provincie Baghlan. Daar gaan vanaf volgende week zes tig militairen heen om het kam pement in de hoofdstad Pol e Khomri op te bouwen voor het provinciale reconstructieteam dat daar vanaf 1 oktober zal hel pen bij de wederopbouw van de regio. GPD HAAG - Het aantal men jan dat in Nederland asiel aan- paagt, is fors afgenomen. De wste vier maanden van dit jaar (jenden 3433 mensen een asiel- BBoek in. Dat is een afname Ki 53 procent in vergelijking net dezelfde periode in 2003. lat staat in de Rapportage faemdelingenzaken van minis- Verdonk van Vreemdelingen- aken. De meeste asielzoekers framen uit Irak, Somalië en Af- éanistan. Ook is er een dalende ja onder alleenstaande minder de asielzoekers (ama's). Van januari tot en met april kwamen 'f229 ama's aan in Nederland, lejwijl dat er in heel 2003 nog 1216 waren, Eft aantal mensen dat Neder- and wordt uitgezet via het uit telcentrum op Schiphol en Rot- adam Airport, neemt gestaag te De eerste vier maanden wer- den 1845 vreemdelingen verwij fd, 50 procent meer dan in het luiste kwartaal van 2003 toen el248 illegalen werden uitge- tANP De in het CSO verenigde oude rorganisaties vrezen dat niet iedereen voor 100 procent com- ensatie krijgt. Bovendien is be- "at ouderen en zieken de buidige compensatiemiddelen Éa de belasting en de bijzonde- ebijstand amper benutten. ,Het oerwoud aan regelingen wordt door nieuwe compensatie- delingen nog ingewikkelder." bouderen vinden dat er een lens is bereikt. Vorige maand s de netto AOW voor het eerst Eet 1 tot 3 euro per maand ge bald. Volgens de ouderenbon den staat het water bij veel oude- a aan de lippen. ANP door Bouke Berqsma DEN HAAG - „We hebben be grip voor alle commotie bij het thuisfront in Nederland. Maar de achterban moet ook vertrou wen hebben in onze professiona liteit. Dat vertrouwen, daar heb ben we recht op, als we hier in Irak de poort uitgaan." Dat heeft de commandant van de on geveer 1350 Nederlandse militai ren in Irak, luitenant-kolonel Kees Matthijssen, gisteren ge zegd vanuit het Nederlands kamp 'Camp Smitty' in As Sa- mawah tegen het ANP. Matthijssen heeft een bewogen week achter de rug waarin wachtmeester Jeroen Severs van de Koninklijke Marechaus see omkwam en vijf andere mili tairen ernstig gewond raakten. Het afgelopen etmaal lijkt de toestand in de 'Nederlandse' pro vincie Al Muthanna zich weer iets te stabiliseren, meent Mat thijssen. De grote rechtstreekse aanval van vorige week zaterdag was 'een verschrikkelijk harde ge waarwording, die ons met de neus op de harde realiteit heeft gedrukt', stelt Matthijssen. De Nederlanders werden volledig verrast door een hinderlaag in Ar Rumaythah. Het vuurge vecht op verschillende locaties hield vier uur aan. De lokale be volking had de Nederlanders niet gewaarschuwd voor de komst van milities van de sjiiti- sche geestelijke Muqtada al Sa- dr. Matthijssen zegt dat hij nog steeds 'de overtuiging heeft dat de meerderheid van de lokale be volking gesteld is op de Neder landers en een vreedzaam be staan wil opbouwen', Matthijs sen: „Het zijn moeilijke tijden voor de bevolking, nu de mili ties van Al Sadr hier ook ko men. Het is niet zo dat ze ons he lemaal geen informatie meer ge ven, maar het wordt minder. We hebben aanwijzingen dat de be volking wordt geïntimideerd." Najaf Matthijssen wijt de sterk ver slechterde situatie aan de strijd tussen de Amerikanen en Al Sadr in Najaf, op niet veel meer dan tachtig kilometer van het Nederlands gebied. Het onderzoek naar de hinder laag van afgelopen zaterdag loopt nog steeds. Waarom bij voorbeeld waarschuwde nie mand voor de aanval? Waarom schoten de Iraakse veiligheids diensten, die samenwerken met het bataljon van Matthijssen, de Luitenant-kolonel Kees Matthijssen (2e van rechts) op 10 juli tij dens de ontvangst van een lokale sjeik in As Samawah. foto Ruud Mol/ANP Nederlanders niet te hulp? Het zijn vragen waarop ook de com mandant nog geen antwoord kan geven. Wel geeft hij aan zeer tevreden te zijn met de door minister Kamp van Defen sie toegezegde versterkingen in de vorm van twaalf Patria-pant- serwielvoertuigen, extra terrein wagens met mitrailleurs en zes tig infanteristen. Om nog zwaar der geschut als YPR-pantser- voertuigen of Leopard-tanks heeft hij niet gevraagd. Matthijssen benadrukt dat de militairen overdag nog vrij nor maal kunnen optreden en dat het daarom niet gevaarlijker is om extra civiel-militaire projec ten voor de bevolking op te zet ten. De hoop is dat daarmee de bevolking meer gesteld raakt op de Nederlanders en ze een vol gende keer bij een dreigende hin derlaag zal waarschuwen. Risico van het vak Af en toe moet er in open jeeps gereden worden. „Vanuit een Pa- tria-pantservoertuig kun je niet met de lokale bevolking praten. Maar als het niet verantwoord is, doen we het niet." Verder worden de steden zoveel moge lijk gemeden, en gaan de pa trouilles zwaarder bewapend en beveiligd op pad. Helemaal vei lig wordt het echter nooit, geeft Matthijssen toe. „Dat is het risi co van het vak." ANP door Marcel Proos AMSTERDAM - Slechts eenderde van de pas afgestudeerde hoogopgeleiden wil 40 uur of meer per week werken. Ongeveer de helft wil het liefst vier dagen per week aan de slag. Deze mensen willen vaak meer tijd kunnen besteden aan hun partner, gezin of het huishouden. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde stu die van de Stichting voor Economisch On derzoek van de Universiteit van Amster dam. Hieraan werkten de afgelopen zes jaar vijftigduizend Nederlanders mee die net van een hogeschool of universiteit zijn afge studeerd. In 1999 gaf 37 procent van hen aan 40 uur of meer te willen werken. De ja ren daarna is dit percentage gedaald tot 28 in 2003. Dit jaar gaf echter 31 procent van de afge studeerden te kennen 40 uur of langer te wil len werken. Volgens de onderzoekers heeft dit te maken met de matige arbeidsmarkt. De hoogopgeleiden willen zich niet uit de markt prijzen. Vooral mannen kregen de af gelopen jaren een afkeer van een volledige werkweek. In 1999 wilde 54 procent van hen 40 uur werken, dit jaar is dat 44 pro cent. Onder vrouwen bleef dit percentage rond de 22 hangen. ANP N°u, DE. S£X ME.T JOU ISJ ELK GEV^L- IN ORDE .PAT S'cHLHLT EEN Hoop GLZE-U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3