Slowaaks Paradijs niet voor angsthazen Vloervrees Pittig wandelen op de Veluwe zaterdag 21 augustus 2004 Wil Ryanair naar Rome Wie op vakantie gaat naar Slowakije mag eigenlijk een bezoek aan het Slowaaks Paradijs niet overslaan. Een groot en vooral ruig natuurgebied waar je spannende dingen kunt beleven. loorGERARD CHEL Moeten we daar overheen? Niet ie dereen in ons ge zelschap is direct dolenthousiast bij het zien van de eerste hindernissen. Inder- een wandeling door het Slowaaks Paradijs is even iets an ders dan een strandwandeling bijEgmond. Hier. in het hartje van Slowakije, moet je er iets meervoor doen. We staan aan de voet van een bijna loodrecht omhoogprie- mende metalen trap. 'n Beetje roestig en vooral erg nat. Vlak ernaast spat een waterval klate- naar beneden. Hier stopt bet glibberige pad. Willen we verder - en dat willen we - zullen we steil omhoog moeten. Dat wordt behoedzaam klauteren dus. Maar als de eerste zenuwen weer onder bedwang zijn, rest bet lekkere genieten. Al na een klein half uurtje lo- pen, begrijpen wij waarom dit stuk natuurgebied 'paradijs' wordt genoemd: 'raj' in de loka le taal. Een prachtig nationaal park met vooral een lekkere rui- s natuur. Zeer dicht bebost set loof- en vooral naaldbo- Waar wel routes zijn uitge speld en paden zijn aange- 1, maar allemaal heerlijk pri mitief. Hier is even geen reke ning gehouden met wandelwa gens en rolstoelen. We lopen door tunnels van bevroren water Want de diverse steile en lange trappen die wij deze ochtend re gelmatig op ons pad tegenko men, zijn maar een onderdeel van onze avontuurlijke wande ling. We stappen schoorvoetend «er metalen roosters, houden ras vast aan slingerende tou wen en kettingen. Even zo vaak moeten we kloven of wild stro mende beekjes oversteken via bouten of metalen bruggetjes, waarvan wij ons iedere keer af vragen of dat wel goed gaat. 'Moet ik daar overheen?' Nee, vooreen beetje angsthaas is het Slowaaks Paradijs helemaal Wij zijn onze wandeling begon- aen in Dedinky, een klein ge tocht aan een mooi stuwmeer. Ir staat een hotel, ernaast een camping, wij kiezen voor de ïrderij. Midden in het dorp Genieten van het uitzicht vanaf een van de vele plateaus in het Slowaaks Paradijs. Foto's GPD huren we met z'n vieren bij een oude vrouw voor duizend kro nen (25 euro) voor een nacht een grote zolderkamer. Met ge bruik van privé-toilet en douche. En de hond mag ook mee. Eigenlijk betalen we iets meer dan normaal, want de boe rin had er eerst niet zo'n trek in de kamer te verhuren. Een hoop wasgoed voor slechts een nacht. Uitvalsbasis Ontbijten doen we natuurlijk er gens in het dorp. Op het dorp splein een soort van winkel an nex cafetaria. We zijn niet de enigen, meerdere wandelaars slaan hier hun proviand in en happen in een broodje. Uit de vi trine kiezen we wat we denken lekker te vinden, yoghurt, sala mi, kaas, een sapje. Met koffie en thee ligt er snel een stevige bodem. Het dorp heeft een paar kroegen en een enkel restau rant. Heel eenvoudig allemaal en goedkoop: we zien ons dan ook omringd door vele rugzak kers. Dedinky is een van de uitvals- plaatsen voor korte of meer daagse tochten door het Slo waaks Paradijs. Er zijn er meer dere, maar in Dedinky stopt ook de trein en in het eerder ge noemde stuwmeer kun je zwem men of kanoën. Altijd verfris send na een inspannende wan deling. En je vindt er de enige stoeltjeslift in het park, waar door je bij voorbeeld je tocht kunt beginnen op de hoogvlak te van Geravy en het voorspel kunt overslaan. In Dedinky ko men vrijwel alle routes samen die door het gebied zijn uitge zet. Behalve hikes zijn er ook routes voor mountainbikes. In totaal zo'n driehonderd kilome ter. Groot voordeel is dat de duur van de routes verschilt. Van een klein uur tot een hele dag. Variërend van makkelijk te lopen voor beginners en fami lies met kinderen, tot zware etappes voor ervaren stappers. Grotten en holen Het Slowaaks Paradijs is een karstgebergte, begrensd door twee rivieren, met diverse val leien en canyons, maar ook met plateaus en heuveltoppen op ruim duizend meter, 's Winters kun je er zelfs skiën. Omdat het gebied goed beschermd wordt, leven er bij voorbeeld meer dan 4.200 verschillende soorten die ren, waarvan enkele nergens an- houten bruggen over watervallen, moet ik daar overheen?... De ijsgrot van Dobsinsk. ders ter wereld schijnen voor te komen. En als we de folders mo gen geloven, kent het park meer plantensoorten per vier kante meter dan waar ook in Eu ropa. Ook grote roofdieren huizen er: de beer, wolf, lynx. Zij het dat deze vooral gesignaleerd wor den in dat deel van het park dat niet voor het publiek toeganke Dedinky aan het stuwmeer is de startplaats voor diverse routes door het Slowaaks Paradijs. 26,5 meter heeft bereikt. Vele, vele tienduizenden jaren oud. Vanuit Dedinky ben je er zo. Met de nodige extra kleding - buiten is het plus 25, binnen min 10 graden - in de handbaga ge wagen we ons aan de klim. Eerst de heuvel op waarna we, uiteraard onder begeleiding, de koele diepte in duiken. Via hou ten trappen dalen we een dikke zeventig meter af en zijn al di rect omgeven door ijskoude wanden. We lopen van kamer naar kamer door tunnels van be vroren water en verbazen ons steeds opnieuw over de impo sante ijsmassa's. Stalagmieten en kolommen van ijs. Bevroren watervallen, eigenlijk. Vroeger werd de grot 's zomers gebruikt om er te schaatsen. Maar die gekkigheid is voorbij. Gelukkig, want anders was er van dit paradijs niet veel meer over. Algemene informatie: lijk is. De diversiteit van het Slo waaks Paradijs wordt onder streept door de aanwezigheid van 350 grotten en holen, waar van overigens maar een, Dobsinsk, voor het publiek geo pend is. Het is wel een hele bij zondere, want een van de zeld zame ijsgrotten. De grot bevat bijna 110.000 kubieke meter ijs dat een maximale dikte van Lowcost carrier Ryanair vliegt vanaf 20 septem ber dagelijks van Eindhoven naar Rome. Tick ets kosten vanaf €27,99 voor een enkele reis. Voorts gaat de maatschappij een aantal nieuwe lijndiensten onderhouden tussen Europese ste den, meestal vanuit Londen Stansted, naar on der meer Santander en Riga. Eigen culturele arrangement Een museum bezoeken en daarna een hapje eten in de buurt of overnachten in een leuk ho tel. Wie zelf een cultuurarrangement wil sa menstellen kan daarvoor de nieuwe website www.crossart-route-moderne-kunst.com raad plegen. Crossart is een samenwerkingsverband van tien musea voor hedendaagse en moderne kunst in Nederland en de Duitse grensstreek. Op de computer kan men via een interactieve landkaart en tal van bezienswaardigheden en horecagelegenheden een persoonlijk uitstapje bijeen te puzzelen. Spoorwegmuseum op koers De bouw van het nieuwe Spoorwegmuseum in Utrecht vordert goed. De staalconstructie van het 10.500 vierkante meter grote gebouw staat overeind en het hoogste punt is bereikt. Het nieuwe museum wordt gebouwd als een mo derne variant van de negentiende-eeuwse spoorwerkplaats: een industriële kathedraal van staal en glas ingevuld met metselwerk. Er komen drie grote loodsen zonder ramen die dwars door het dak heen steken: de zogenaam de werelden. Dit worden de hoofdattracties van het museum, grote hoge studio's waarin treinen de hoofdrol spelen. Het nieuwe mu seum opent in het voorjaar. Reis boeken Roeien door Europa Een drie meter lange roeiboot met een zeiltje, leuk voor een tochtje door kanalen en rivieren tijdens de zomervakantie. De Engelsman San dy MacKinnon begint enthousiast aan zijn reis door de Britse binnenwateren. De reis verloopt natuurlijk met hindernissen, maar gelukkig krijgt MacKinnon onderweg veel hulp van vrienden en vreemden. Sneller dan verwacht bereikt hij het eindpunt Londen. MacKinnon heeft dan de smaak van varen en vrijheid al zo te pakken, dat hij het Kanaal oversteekt naar Calais. De tocht gaat verder door onder meer Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Roemenië, helemaal tot de Zwarte Zee. MacKinnon ontrafelt de romantiek van het sla pen in een open bootje, als hij 's morgens over dekt door slakken wakker wordt. Hij maakt ruzie met sluiswachters, raakt gecharmeerd van Cochem en komt vast te zitten in een antieke Weense lift. Lezend in 'De wonderlijke reis van Jack de Crow' be sef je ietwat jaloers dat ontdekkingsreizigers nog steeds bestaan, en dat hun bestemmingen soms letterlijk om de hoek liggen. De wonderlijke reis van Jack de Crow, A J MacKinnon, uitgave Hollandia, €24,90, ISBN 9064103860. Slowaaks Verkeersbureau, Strawinskylaan 623, 1077 XX Amsterdam, tel. 020-575 21 81, www.slovakiatourism.sk. Zie ook www.slovenskyrai.sk en www.slowakiie.paqina.nl. Gloppen van Vlieland Vlieland is een populaire vakantiebestem ming, al zullen de meeste bezoekers meer voor het zand en de zee komen dan voor de histo rie. De toeristen die zich wel afvragen naar wie en wat de vele gloppen (stegen) zijn vernoemd, vinden de antwoorden in de Gloppengids van Vlieland. Het is een aardig en informatief boek je met veel oude foto's, dat vooral regelmatige Vlielandreizigers zal bekoren. De Gloppengids verscheen voor het eerst in 1994, na tien jaar werd het kennelijk tijd voor een bijgewerkte uitgave. Alleen vreemd dat de auteur nog steeds in guldens rekent. Gloppengids van Vlieland, Reynildis van Dits- huyzen, uitgave Akribeia, €15,95, ISBN 9080816132. ALICE PLEKKENPOL (3 Het kwam vanwege de televisie. Naarmate er in Toronto meer wolkenkrabbers verrezen, werd de ontvangst slechter, klap tegen de zijkant of rommelen net de antenne hielp niet. De uitzendsig- "ifen stuiterden tegen de hoge gebou wen en dit veroorzaakt een effect dat in Rkkringen 'ghosting' wordt' genoemd. Daardoor krijgt de kijker twee program ma's door elkaar te zien, het een als spookachtig decor van het andere. oplossing was een zendtoren die met top en schouders boven de skyline uit insteken, de CN Tower. Het gebouw is tojna twee Eiffeltorens hoog. pet ziet eruit als een pijl die door een ap- Pis geschoten en daarna rechtop is ge t-Je kunt het in een paar seconden na- tenen en dat is, heb ik een architect 'ren vertellen, kenmerkend voor alle imde 'grote' bouwwerken ter we reld. betonnen 'pijl' is 553 meter hoog. tolls als geheel hoogtevreesvrije kijker jtogje niet tot helemaal bovenin. Wel ton je in de Space Deck op 447 meter 'an het hoogste uitzicht ter wereld genie- !en. Zo'n honderd meter lager hangt de Door DIRK MULDER 'appel'. Die bestaat uit een ronddraaiend restaurant, een coffeeshop en een twee de bezoekersgalerij. Bij de ingang aan Front Street kocht ik een kaartje. Toen er genoeg mensen wa ren om een lift te vullen, mochten we naar boven. Als we nog vragen hadden moesten we niet aarzelen om ze te stel len, zei de geüniformeerde mevrouw die de knopjes bediende. Er viel een wat be drukte stilte. Terwijl we door de glazen achterwand zagen hoe we met zes meter per seconde boven Toronto uitstegen, zocht iedereen koortsachtig naar een in- telligertte vraag. Net toen ik er een had ('hoeveel treden heeft de trap?') waren we al boven. Het zijn er trouwens 2579, las ik later. De CN Tower dateert uit 1976. In 1994 kreeg iemand het idee om in de vloer van de onderste bezoekersgalerij een gat van vier bij zes meter te maken en er hel der glas in te zetten. Een dikke 340 me ter onder je zie je de begane grond. Rationeel weetje datje niet door die gla zen vloer zal zakken. Er zal echt geen dun laagje vensterglas in zitten, stelde ik mezelf gerust. Toch durfde ik er niet zo maar op te gaan staan. Net als de andere bezoekers testte ik het eerst voorzichtig uit, met één voetje, alsof het vroeg win- terijs was en jk probeerde of het wel zou houden. Er kraakte niets en er sprongen geen barsten in. Ik zette er een tweede voetje bij. Na een paar keer diep ademha len schuifelde ik naar het midden en bleef daar staan, te ver van de rand om me vast te kunnen grijpen als ik in een wak viel. Nagenietend van mijn heldendaad lag ik die avond op mijn hotelbed te zappen. Dankzij de CN Tower was de ontvangst ongekend scherp. En nu nog een paar be hoorlijke programma's. Samen met Staatsbosbeheer en Buitenhuis Out Fit houdt Bureau Veluwe Ranger maandag 23 augustus een kennismaking met de nieuwste wandelvorm Nordic walking. Na een technische instruc tie wandelen de deelnemers onder begeleiding van een Veluwe Ranger tussen 10.00-12.30 uur door het Hoenderloose Bos. Onder weg attendeert een boswachter op al het fraais dat er te zien is. Voor de liefhebber van een pittige avondwandeling is er maandag 30 augustus vanaf 17.30 uur een begeleide natuurwandeling van circa vijftien kilometer. Al wandelend ervaart u het invallen van de avond: de stilte, de boslucht en een wegspringend ree. Beide tochten kosten €15, aanmelden via tel. 055-378 13 18. Race tussen oldtimers Taptoe viert jubileum Soms doen de oudjes het nog prima. Dat blijkt 29 augustus in Alphen aan den Rijn, als daar een oldtimerrace wordt gehou den op het industrieterrein de Hoorn. Auto's van voor 1972, doen verdeeld over verschillen de klassen mee aan de wed strijd. Het evenement heeft plaats tusen 10.00-18.00 uur. Meer informatie: tel. 0172-49 56 00, e-mail info@vvvalphenaandenriin.nl. De Nationale Taptoe Breda wordt dit jaar groter dan ooit. Het vijftigjarig bestaan wordt opgeluisterd door diverse bui tenlandse orkesten, maar ook zijn alle beroepsorkesten van de Nederlandse krijgsmacht present. In verband met de jubi leumviering zijn de data en aan vangstijden aangepast. De Tap toe begint 27 augustus en duurt tot en met 5 september, alleen op 30 augustus is er geen optre- Foto ARCHIEF Het gouden jubileum van de Nationale Taptoe Breda krijgt extra aandacht. den. De avondvoorstellingen du- Kaarten zijn te koop bij ticket- ren van 20.30-23.00 uur. de ma- service, GWK's en grotere post kantoren en VW's. Telefonisch reserveren kan via 0900-300 12 50. Meer informatie: www.nationaletaptoe.nl. tinee op 4 september begint om 14.00 uur. Op zaterdag 28 augustus para deren de orkesten door de bin nenstad van Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39