PZC Usedom is zo gek nog niet 0 Q I r Vraag tkantwoord Mvw.pzc.nl Mail; redactie@pzc.nl postbus314460 AA Goes advertentie-exploitatie: wnnrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520 NUU uim 1/1.^79770 Zeeuws- ;-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 21 augustus 2004 Reizen Uitgaanstip Bezoekers aan het Land van Ooit in Drunen kunnen op 28 en 29 augustus genieten van 150 Arabische volbloeden. Tij dens het Arabisch Volbloed paarden Festival worden de mooiste dieren aangewezen, die uiteraard ook in actie ko men www.ooit.nl. Slenterend over de boulevard ofbarrevoets over het strand waan je jezelf in een mondaine badplaats. En voor een deel klopt dat ook. Het ene hotel is nog luxueuzer dan het andere. En dan ineens zie je een villa in een overwoekerde tuin; vergane glorie. Dan word je meteen weer herinnerd aan de tijd dat het eiland Usedom in de Oostzee deel uitmaakte van de socialistische heilstaat DDR. Peenemünde Wolgast Naturpark Insel Usedom Herlngsdorf VAhlbeck DUITSLAND Op het langgerekte strand is volop ruimte. Foto-s USEDOM TOURISMUS Swlnemünde Anklam DUITSLAND \POLEI\ )orRONALD VRUGTEMAN Pratend met de eilandbe woners valt binnen twee minuten het woord 'Wende', de om- Kkeerin 1989 toen het IJzeren Wijn voorgoed werd opge- Éken. Hoewel niet iedereen c Oost-Duits land er zo over zal fenken, is er op Duitslands op Gi na grootste eiland over één te grote eensgezindheid: 'Die We war eine sehr gute Sa fe' ^timmeren al jaren flink aan t weg op toeristisch gebied, to voornamelijk in eigen aid. Er komen hier wel toeris- ffluit onder meer de Scandina- feche landen, Zwitserland en Nederland maar het is nog >ndjesmaat. We hopen dat dit i komende jaren verandert, fe bieden op Usedom namelijk aprima toeristisch product', Evelyn Huhndorf, pr-vrouw Usedom Tourismus. si toerisme op Usedom is, na- toe DDR in oktober 19S0 offi- «1 bij de Bondsrepubliek island werd gevoegd, niet Gegrond gestampt, tt eiland met de meeste zon- Kivan Duitsland (door meteo- in de afgelopen dertig !t onderzocht) is al sinds an- dialve eeuw een geliefd oord 'bij te komen van de dagelijk- beslommeringen. Vooral het to veertig kilometer lange tostrand trekt al sinds jaar en badgasten met name uit Ber- fe Tegenwoordig is dat niet an- to Het leeuwendeel van de bisten (meer dan dertig pro- is afkomstig uit de regio tojn/Brandenburg. Daarna ton inwoners van Sachsen -a zestien procent) en dan feuit het dichtbevolkte Noord- p-Westfalen met iets meer ®acht procent. ^zandstrand 'Met al is Usedom jaarlijks goed voor bijna acht miljoen overnachtingen. De toeristen komen voornamelijk voor strand- en fietsvakanties. Het eerste ligt tamelijk voor de hand als je het prachtige lange- rekte zandstrand ziet aan de re latief kalme Oostzee. Maar voor fietsers heeft het eiland ook veel fraais in petto. In feite is heel Usedom een uniek nationaal park en wie er alleen maar naartoe zou gaan om er van het strandleven te ge nieten mist veel. Nabij de Poolse grens (Swinemünde) bevinden zich de prachtige, beschermde natuurgebieden Mümmelken- see bij Bansin, Gothensee en Thurbruch in de buurt van Her- ingsdorf en Golm bij het plaats je Ahlbeck. Eigenlijk zouden we de fiets moeten pakken, maar omwille van de tijd heeft de Usendomse VW een Landrover, compleet met chauffeur, gehuurd om ons de mooiste plekjes weg van het strand te tonen. Het wordt een tochtje door prachtige bossen en weidelandschappen, bezaaid met stille meertjes waar reigers en ooievaars hun maaltje zoe ken en hoog boven ons een vis arend zweeft op de thermiek. Vlakbij de Poolse grens, bij een meertje waar een oorverdoven de stilte heerst, parkeert de chauffeur de terreinwagen en wordt een grote mand geopend. Picknick! Terwijl we genieten van de heerlijke broodjes met verschillende soorten worst en kaas en een pittig 'Süppchen' en af en toe uithalen naar al te opdringerige muggen, vertelt Evelyn dat Usedom een keur aan ovemachtmgsmogelijkhe- den heeft. Het eiland telt 200 ho tels, pensions en gasthuizen met in totaal zo'n 12.000 bed den, ongeveer 1500 vakantiewo ningen, meer dan 500 'Zimmer ffei'-faciliteiten; in totaal 52.000 bedden voor toeristen. Daarbij zijn nog niet de elf kuurklinie- ken met ongeveer 1800 bedden geteld. Het overgrote deel van die bed den is slaapplaats voor toeristen uit de Duitse hoofdstad. Use dom wordt dan ook niet voor niets de 'Badewanne (badkuip) von Berlin' genoemd. De gemid delde leeftijd van de gasten is 45. Volgens Evelyn zijn het voor namelijk ouderen, die Usedom in voor- en naseizoen aandoen om te kuren, te wandelen langs het strand of te fietsen over het Testcentrum V2 Een roemrucht plekje op het eiland Usedom is het vijfhonderd inwo ners tellende Peenemünde, waar Hitier een voor die dagen hi-tech testcentrum voor wapentuig liet bouwen. Onder uiterste geheimhou ding werkten in Peenemünde ten tijde van het nazi-regime 15.000 mensen, onder wie veel dwangarbeiders uit verschillende landen waar onder Nederland. Tientallen jaren was Peenemünde hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Aanvankelijk onder de nazi's, later in de DDR toen daar een marinehave werd gevestigd. In Peenemünde stond onder meer de wieg van de zogeheten V(ergel- tungswaffe)2. Een raket die veel schade aanrichtte in met name Lon den, maar ook, na de invasie van de geallieerden in Normandië, in Ant werpen en Luik. De ontwikkeling van de afschrikwekkende wapens stond onder lei ding van Wernher von Braun, die na de oorlog in de Verenigde Staten verder werkte aan de ontwikkeling van raketten. Van Hitlers rakettenwerkplaats is niet veel meer over, want het Sov jet-leger heeft na 1945 het grootste deel van het complex opgebla zen, zoals was overeengekomen in het akkoord dat de VS, Groot-Brit- tannië en de Sovjet-Unie in 1945 in Potsdam sloten. Het Historisch-Technisches Informationszentrum, gevestigd in de elek triciteitscentrale van het voormalige complex, biedt een gedetailleerd overzicht (foto's, videofilms en overblijfselen) van hoe het er in de na zi-tijd aan toe ging in Peenemünde, welke vernietigende gevolgen de V2 had voor de inwoners van steden als Londen en Antwerpen en hoe de V(ergeltungswaffe) 2 aan de basis stond van het latere ruimtevaart programma van de Amerikaanse NASA. Het informatiecentrum Peenemünde is van april tot en met oktober al le dagen, behalve maandag, geopend van 9.00-18.00 uur, en van november tot en met maart dagelijks, behalve maan dag, van 10.00-16.00 uur. Van juni tot en met september is het centrum ook op maandag geopend' www.v2rakete.de Overigens biedt Peenemünde ook nog een veel vrediger mu seum, namelijk het Pommersches Bettenmuseum dat van april tot en met oktober dagelijks open is van 10.00-18.00 uur www.peenemuende-info.de/D/bettenmuseum/ eiland en gezinnen met jonge kinderen in het hoogseizoen. Tuinkabouters 'Maar', zegt Evelyn, 'we willen ons ook nadrukkelijker manifes teren op het gebied van vakan ties voor singles. We hebben pri ma voorzieningen voor mensen die zich solo willen vermaken. Denk maar aan het hele well- ness-gebeuren, dat op Usedom voortreffelijk is. Ook biedt het eiland volop mogelijkheden om contacten te leggen met andere singles en wie komt er dan over een tijdje weer een nieuw gezin netje hier de vakantie doorbren gen.' De restanten van de pichnick worden netjes opgeruimd en dan gaat het hotsend en bot send over een landweggetje naar Swinemünde. Het Poolse grensplaatsje is befaamd om de reusachtige markt, de zogehe ten 'Polenmarkt', een waar para dijs voor koopjesjagers met als bijzonderheid een immens aan bod aan tuinkabouters. Swine münde (Swinoujscie op z'n Pools) was ooit een prachtige Pruisische badplaats, maar in de Tweede Wereldoorlog is hier be hoorlijk huisgehouden. Slechts een paar monumentale gebou wen zijn ongeschonden uit de strijd gekomen. Op Usedom hoef je niet te vre zen voor een overvol strand. Er is altijd wel ergens een gerief lijk plekje zonder dat je hand doek aan handdoek met me- de-zonaanbidders hoeft te lig gen. Een van de favoriete plaat sen aan het strand is Herings- dorf, het oudste zeekuuroord van het eiland. Al in de negen tiende eeuw trokken Pruisische notabelen naar het plaatsje om te kuren. Een van de bijzonder heden van Heringsdorf is de pier, die met 508 meter de lang ste is van Duitsland. In Heringsdorf, maar ook in de andere badplaatsen zoals Ahl beck, Bansin, Koserow en Zinno- witz bieden luxueuze hotels prachtige vergezichten over zee. Prachtige villa's, die gedu rende het communistische tijd perk verpauperden zijn in oude glorie, maar voorzien van mo derne voorzieningen, hersteld, maar ook veel gloednieuwe ho tels bepalen de skyline van het eiland. Usedom is een eiland van con trasten. Aan de kust heeft het - nagenoeg alles wat je verwacht tegen te komen in een mondai ne badplaats en enkele honder den meters landinwaarts stap je in een wereld van stilte of het nu de prachtige bossen met de meren zijn of de ingedutte dorp jes met zandpaadjes waaraan kleine, witgeklakte huisjes staan. 'Deze gevarieerdheid proberen we zodanig te benutten, opdat Usedom een bestemming wordt waar het 't hele jaar door goed toeven is. 's Zomers aan het strand, 's winters in een van de kuurhotels, maar ook in lente en herfst is er volop te beleven. Je kunt hier prachtig zeilen, gol fen of paardrijden. Weet je ove rigens hoe het eiland aan zijn naam is gekomen? Eeuwen gele den kwamen de bewoners bij el kaar om een naam te bedenken voor het eiland, maar niemand kon iets leuks bedenken. Om wat schot in de zaak te krijgen, zei toen iemand: 'Het eerste woord dat nu iemand zegt, zal de naam van het eiland wor den.' Niemand durfde toen nog spontaan wat te zeggen. Tot bij een van de eilandbewoners het geduld opraakte. Hij sprong op en zei: 'O so dumm, dass wir kei- nen Namen finden.' O-so-dumm werd toen de naam en dat is over de jaren heen Usedom ge worden', zegt Evelyn Huhndorf. De naam Usedom mag dan mis schien een beetje raar zijn, het eiland is zo gek nog niet. Eigen haard is goud waard Terwijl de één al na een week reik halzend uitkijkt naar eigen bed en wc, de kledingkast en de koelkast blijft een ander met plezier de rest van zjjn leven op het vakantieadres" wonen. Hoe lang gaat u het liefst op zomervakantie? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Flierefluiten Uit de vakantievraag van vorige week blijkt dat het ultieme vakantiegevoel ontstaat doordat we even helemaal geen verplichtingen meer hebben. Een beege staren naar de wolken en genie ten van de lokale keuken; tijdens de vakantie doen we waar we zelf zin in hebben. De uitslag: (j) Geen verplichtingen 39% Uit dagelijks ritme 19% Genieten van de zon 16% Nieuwe culturen ontdekken 16% Uitrusten 7% Anders 3% Waterpret in Amsterdam Ik hoorde dat er volgend jaar in Amsterdam van alles te doen is op en rond het water. Herman ter Balkt, woordvoerder van het Am sterdam Toerisme en Congres Bureau (ATCB): 'Van maart tot december 2005 zijn er tal van evenementen op en rond het water, zoals de opening van het nieuwe muziekgebouw aan het IJ, het festival Aquamusica en de belichting van bijzondere bruggen. Hoogtepunt is Sail Amsterdam van 17 tot en met 21 augustus. Er liggen in de IJ-haven dan vijftien drie- en vier- masters afgemeerd. Om echt van de sfeer te ge nieten verblijf je een paar dagen in Amster dam, bijvoorbeeld op een woonboot, en sta je om een uur of vijf, zes op om te zien hoe het le ven op de schepen langzaam ontwaakt. Voor een weekendje Sail is het wel handig reeds te reserveren, want het belooft druk te worden.' Informatie over slapen op een woonboot:, www.citymundo.com. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Slapen en spelen in oud fort September is Nationale Fortenmaand, en dan bieden forten extra activiteiten en tentoonstel lingen aan. Zo is er het Waterliniepad, een 160 kilometer lang wandelpad langs de Nieuwe Hollandse Waterlinie, van Muiden tot Werken dam. Er is een routegids te koop bij boekhan dels, VW's of via www.wandelnet.nl. Tijdens een tweedaagse fietsexcursie langs de Waterlinie overnachten deelnemers op veld bedden in een fort. De tocht kost €60, aanmel den kan via tel. 030-602 8 602. Tijdens het Open Monumenten weekend (11 en 12 septem ber) verandert Fort Vechten in een speelfort met levende historie. In Fort Lunet I wordt ver teld over vleermuizen en is er een kinderspeur tocht. In Fort Rijnauwen brouwen kinderen heksensoep. Fort Blauwkapel houdt 18 septem ber roeitochten en een kinderspeurtocht. Deze en veel meer activiteiten staan vemeld in de Fortemaandbrochure die verkrijgbaar is bij VW's in Utrecht en grotere VWs elders in het land. Meer informatie: www.fortenmaand.nl en www.utrechttoerisme.nl. Vakbezoekersdag 27 augustus 2004 Het eiland Usedom is van uit Nederland redelijk goed per auto (ook met caravan) te berei ken Vliegen kan ook met Basiq Air vanaf Rotterdam naar Berlijn en dan verder met trein of bus Sinds mei is het ook mogelijk vanaf het Duitse Mönchengladbach (over de grens bij Venlo) met Globus Airlines naar Usedom te vliegen Meer informatie Usedom Touris mus GmbH, Baderstrasse 5,17459 Seebad Ukeritz. tel. (dag en nacht) 0049-1805 873366, www.usedom.de V4 en - campets Droomcarav Trends Nieuwtjes Qesign techniek tavanin< Winterwoud L terreinwagens www.caravan-salon.de CARAVAN SALON DÜSSELDORF 28-8 t/m 5-9-2004 -153*061 Messe Düsseldorf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37