Skaten, vallen en opstaan PZC Mentaal verzuim OLYMPISCHE KRINGEN Skates en skeelers zaterdag 21 augustus 2004 W Door WILL GERRITSEN „Ik heb alles dubbel", zegt Sam Stals (ll)over het assor- timentje pols-, knie- en elle boogbeschermers dat thuis grijpklaar ligt. Sam ge bruikt de accessoires die skateblessures helpen te voorkomen echter maar sporadisch. „Het aantrek ken duurt me te lang. Ik ska te trouwens maar honderd meter of zo. Mijn moeder? Die vindt vallen mijn eigen schuld. Een helm heb ilc niet. Te duur." Klas- en plaatsgenoot Wesley Tege- laers (12) zal ook al zelden of nooit betrapt worden op het dragen van de bescher mingsstukken. „Soms doe ik nog wel de polsbescher mers om. Ik heb dit soort spullen alleen gebruikt toen ik met skaten begon." Het is nu voor Wesley voor al een kwestie van timema- nagement: „Nou, stel dat je één keer per jaar valt. Dan heb je een weekje wat pijn. Maar denk eens aan alle tijd die je hebt bespaard!" Hoe lang duurt dan het aantrek ken van de bescherming? „Een minuut. Of twee minu ten. Nee, dat is niet echt lang", erkent Wesley. Uit een onderzoek van de Alkmaarse gezondheidswe tenschapper Maaike de Wit (dat ze uitvoerde als sta giaire van de Universiteit Maastricht voor Stichting Consument en Veiligheid), blijkt dat vele skatende en skeelerende leeftijdgenoten zonder enige bescherming de straat opgaan. In haar en quête onder 872 leerlingen van de drie hoogste groe pen van basisscholen in het hele land komt naar voren dat slechts 36 procent pols- beschermers draagt, 28 pro cent de kniebeschermers en 14 procent de elleboogbe schermers. Slechts 5 pro cent van de kinderen zet een helm op. Maaike de Wit heeft het onderzoek vorige maand in de European Jour nal of Public Health gepubli ceerd. Overigens maken ook vol wassen skaters zich weinig kopzorgen over hun veilig heid. Canadese onderzoe kers turfden het gebruik van de beschermende uit rusting bij 877 skaters van alle leeftijden op straten en pleinen in vijftien gemeen ten en stelden vast dat slechts één op de vier spor ters de polsbeschermers droeg. De andere middelen werden nog minder ge bruikt. Toch kan het simpele ge bruik van de veiligheidsuit rusting een hoop ellende voorkomen. In een onder zoek, verschenen in het vak blad The New England Jour- In bijgaand artikel over beschermende accessoi res zijn skates en skeelers gemakshalve op een hoop gegooid, maar er zijn verschillen tussen bei de schaatsen-op-wieltjes. Skates, of nog beter in-line skates, rusten op vier wieltjes en hebben remblokjes. Die ontbreken echter bij de skates van stuntskaters die halsbre kende toeren uithalen en hun hand niet om draaien voor een luchtacrobatisch potje airen op de half-pipe. Skeelers hebben vijf wieltjes en zijn bedoeld voor recreanten die lange afstanden afleggen. Ook bij skeelers ontbreken de remblokjes. Werklustige apen Amerikaanse onderzoekers zijn erin geslaagd van doorgaans lui aangelegde apen echte 'workaholics' te maken door een gen in hun hersenen uit te scha kelen. Apen zijn wat werk betreft net mensen: als ze een taak moeten verrichten, lopen ze de kantjes eraf tot vlak voor het tijdstip waarop het werk ge daan moet zijn. Pas dan beginnen ze zich echt in te spannen. De onderzoekers van het Nationale Insti tuut voor Geestelijke Gezondheid in Bethesda, Ma ryland, injecteerden een dna-streng in de hersenen van hun proefdieren die een gen uitschakelde dat betrokken is bij het verwerken van 'beloningssigna len' in het brein. Het resultaat was dat de dieren be ter hun best deden en minder fouten maakten. De onderzoekers zeggen dat hun werk kan helpen bij de behandeling van bijvoorbeeld mensen met een depressie. Als gevolg van ernstige valpartijen belanden jaarlijks zo'n 8700 skaters op de afdeling Spoedeisende Hulp. Beschermende uitrusting kan letsel voorkomen, maar wie gebruikt die? Altijd verse aardbei Onderzoekers van Universiteit Wageningen heb ben een aardbei zodanig genetisch weten te modifi ceren dat hij bestand is tegen vruchtrot. De aardbei heeft minder bestrijdingsmiddelen nodig en is lan ger houdbaar. Het zal nog wel een paar jaar duren voor deze aardbei in de winkels zal liggen. De aardbei is ontwikkeld M met behulp 8^^. -< vfMjr Mf vanzogenoem- Ejjjfc). 'X Jm de^soort eigen bei-gen'krach- tiger hebben gemaakt. De nieuw ontwikkelde aardbei is niet ge voelig voor rot", aldus onderzoeker H. Schouten van het Wageningse onderzoeksinstituut Plant Re search International. Vruchtrot is een schimmel die veel voorkomt bij aardbeien. Telers gebruiken nu nog gif om de schimmel te bestrijden. T. rex-puber had groeispurt nal of Medicine, vergeleken Amerikaanse wetenschap pers skaters die met aller hande kwetsuren bij de EH- BO-afdelingen van zieken huizen waren beland. Con clusie: de sporters zonder polsbeschermers hadden ruim tien keer zoveel kans op een polsbreuk als hun lotgenoten die ze wel had den gedragen. De slcaters/skeelers zonder elle boogbeschermers liepen ruim negen keer zoveel kans op een fractuur als hun verstandige medespor ters die deze uitrusting wel gebruikten. Kniebescher mers bieden echter veel minder soelaas: de kans op knieletsel kon slechts een beetje worden verminderd. Zo bezien kan jaarlijks bij duizenden skaters letsel worden voorkomen. Elk jaar worden 8700 skaters op de afdeling Spoedeisende Hulp behandeld. Daarmee behoort het 'wielschaatsen' relatief tot een van de ge vaarlijkste sporten (zie de grafiek bij dit artikel). Cij fers van Consument en Vei ligheid wijzen uit dat bijna driekwart van de ska- teslachtoffers die in het zie kenhuis worden afgeleverd armletsel heeft. Polsfractu ren komen nog het meest voor. In bijna één op de tien gevallen is er sprake van hoofdletsel. Maaike de Wit: „In Nederland skaten zo'n twee miljoen mensen. Het is gezond en ook een heel toegankelijke, leuke sport." Echter, vrijwel iedereen maakt wel eens een smak. „Ja, in mijn onderzoek on der de leerlingen bleek dat het afgelopen jaar 91 pro cent minstens één keer is gevallen. Daarvan had 43 procent schaafwonden en blauwe plekken aan de val partij overgehouden en 2 procent had iets gebroken." Waarom dragen dan toch zo weinig skaters bescher ming, waarvan de effectivi teit afdoende is gebleken? „De meeste kinderen ant woorden op die vraag 'ik stunt niet', gevolgd door 'het zit niet lekker of het knelt'. Ook hoor je vaak dat ze niet bang zijn. Met name stuntskaters schatten de kans op het krijgen van een ongeval of op blauwe plek ken en schaafwonden lager in dan recreatieve skaters. Echter in die groep zie je juist de ernstigere ongeval len." Opmerkelijk: slechts een kleine minderheid van de kinderen (12( procent) ziet de bescherming niet zit ten omdat die 'niet stoer' is. „Uit mijn onderzoek is ge bleken dat kinderen niet in zien hoe gevaarlijk skaten is. Ouders zouden moeten opletten of hun skatende kinderen bescherming dra gen en goed leren skaten. Jong geleerd is oud gedaan. Je kunt met een campagne inspelen op de opvatting van kinderen dat het aan trekken van de beschermen de materialen te veel werk is. Gebruik een slogan als: één minuut om je skates aan te trekken en één mi nuut voor je bescherming. Zorg er bovendien voor dat deze spullen altijd bij el kaar liggen." De roofdinosauriër Tyrannosaurus rex maakte tus sen zijn veertiende en achttiende levensjaar een 'groeispurt' door waarbij de dieren per dag wel twee kilo zwaarder konden worden. Dat constateert onderzoeker Gregory Erickson van de staatsuniversiteit van Florida aan de hand van onderzoek naar de 'jaarringen' in de bot ten van zeven T. rex-slcelet- ten. De betrokken dieren wa ren tussen 2 en 28 jaar oud, concludeert Erickson. Raadselachtig is wel hoe het dier aan genoeg voedsel kwam om zijn groeispurt vol te houden. Jonge exemplaren haalden waarschijnlijk wel 40 kilome ter per uur bij het jagen op prooi, maar naarmate de dieren zwaarder werden, nam ook hun maxi mumsnelheid af. Naar alle waarschijnlijkheid ver anderde T. rex later in zijn leven van een actief roofdier in een aaseter. Aantal keren spoedeisende hulp per 100.000 sporturen 3 Schaatsen 4 Hockey 5 Mountainbiken 6 Basketbal 7 Veldvoetbal/Motorsport 24 8 Volleybal 9 Vechtsport 10 Squash Bron: Stichting consument en veiligheid 1 Zaalvoetbal Terwijl bedrijfsdirecteuren zichzelf in deze crisistijden nog altijd stevige loonsverho gingen voorschrijven, zijn hun werk nemers stevig de klos. De Nederland se werknemer krijgt te veel betaald, roept heel besturend Nederland in koor. Bovendien werkt de Nederlan der minder uren dan zijn collega's in Europa en de rest van de wereld. Dus daalt de productiviteit en ver plaatst de Nederlandse werkgelegen heid zich naar de lage lonenlanden. Het oplossen van al deze treurnis zit al even eenvoudig in elkaar. De ceo - zo heet een directeur tegen woordig - krijgt meer geld, omdat hij zijn bedrijf door deze moeilijke tijden moet loodsen. Daar mag wat tegenover staan! De werknemers moeten hun steentje bijdragen door meer uren te draaien voor hetzelfde salaris. Of eventueel zelfs nog wat salaris inleveren. Anders is het ge daan met de concurrentiekracht van onze bedrijven op de wereld markt. En dan wordt massale werke loosheid ons deel! Tegen zoveel ceo-logica kunnen vakbonden geen vuist meer maken. Ze zijn snel murw geslagen in dit tijdsgewricht van ongebreideld indi vidualisme. En ook de geïndividuali seerde werknemer weet nauwelijks meer hoe zich te verdedigen. Die langere werkweek en de salariskor tingen komen er dus aan. De ceo krijgt meer, zijn werknemers min der. Wie ontevreden naar zijn werk gaat, werkt minder hard. Ellc weten schappelijk onderzoek trekt diezelf de conclusie. Als de Nederlandse werknemers over vijfjaar méér moet werken voor hetzelfde of zelfs een lager loon, dan zal het gros met tegenzin naar het werk gaan. En zul len ze ook minder hard werken. De arbeidscijdverlenging en de loonma tiging zullen in dat geval weinig nut hebben. Misschien zelfs contra-, productief uitpakken. Maar de chief executive officer, zoals de ceo voluit heet, is natuur lijk ook niet gek. Hij ziet de bui al hangen. Dus worden er al preventie ve maatregelen bedacht, die het eventuele lamballen en tijdverlcwis- ten door weerspannige werkne mers moeten tegengaan. Een be langrijk wapen in de strijd is wegge legd voor het mentale verzuim, een nieuwe term die steeds vaker op duikt. Mentaal verzuim wil zeggen dat u tijdens het werk niet aan het werk bent voor uw baas. Dat u on productief bent. Het mentale ver zuim omvat veel overtredingen. Sur fen op de computer voor eigen doel einden, bijvoorbeeld. Of kletsen bij de lcoffieautomaat met collega's. Doen alsof u nadenkt over een be- drijfsprobleem, maar ondertussen in gedachten bij uw vakantieliefde, sportavond, vriendenweekend of schouwburgbezoek zijn. Uw toilet- bezoek valt eveneens onder men taal verzuim. Net als het printen of kopiëren van enkele A4-tjes voor privé-gebruik. Enzovoort. Dit mentale verzuim wordt de ko mende jaren hét centrale slagveld van ceo en werkgever. Er zijn al be drijfjes die ondernemingen door lichten op mentaal verzuim. Het zou me niet verbazen als ergens al een innovatief bedrijfje bezig is met de ontwikkeling van een hersen- scannende pet. Een bedrijfspet die werknemers verplicht moeten dra gen. Een pet die onmiddellijk be gint te piepen zodra ze in een brein mentaal verzuim signaleert. De strijd tussen werkgever en werknemer draait niet meer om ar beid. Het is de geest die in bezit moet worden genomen. Voor 4 personen 800 gram runderlapPen 0,5 dl olijfolie 1 qrote ui 1/2 glas rode wqn 1 laurierblad^^ witteuitjesCof5|al itotten) 800 gram kleine v- 2 tenen knoflook 50 gram boter 1 bos peterselie pen stevige schaal en L3aak een'kruisje in bet suddeTde peterselie en roer erdoor^ bereidt, de ef aan kunt Griekse graankorrel -elvormige PaS" die typ' ta bi). Vrijdag de 13e barstte de Olympi sche gekte eindelijk los. Grieken land staat al maanden in de start blokken om er een mooi sport- spektalcel van te maken. Ze doen wat ze leunnen om de tienduizen den atleten en supporters zich zo veel mogelijk thuis te laten voe len. Aan de Griekse restaurants zal het niet liggen. Die zijn, weet ik uit ervaring, ook buiten het Olympisch jaar toonbeeld van gast vrijheid. U moet het me maar niet kwalijk nemen, maar ik ben een echte Griekenland-fan, ook in culinair opzicht. Ik heb heel wat eilandjes gehopt, met de rugzak. Eerst zon der, later ook mét kinderen. In elk haventje werden we weer even hartelijk ontvangen, als we van de loopplank van de veerboot af kwa men lopen. Rooms? Rooms? Come look! Vooraf onderdak boelcen was dan ook absoluut overbodig. Tegenwoordig schijnt deze vorm van toeristen ronselen niet meer te mogen, maar daar is het inter net voor in de plaats gekomen. Ie der pensionnetje heeft z'n eigen website. Reken maar dat ik de komende tijd vaak voor de tv te vinden ben. Niet omdat ilc zo gek ben op zeilwedstrijden, maar omdat de boten vertrekken uit de ha ven van Agios Kosmas. Daar vlakbij heb ik een onvergetelij ke Stifdo (stoofschotel met uien, zie recept) gegeten, on der de druivenranken van een gezellige tavema, met vrolij ke Griekse live-muziek op de achter- nee voorgrond. En de Marathon dan, over het origi nele parcours van 490 jaar voor Chr., dwars door Athe- Griekse boerensalade (Choriatiki), met Olympische ringen. Foto Karei de Vos ne! Stel je voor dat ik, al sportkij- kend, een glimp opvang van dat leuke binnenpleintje in de Plaka, waar ik ooit op een gammel stoel tje zat te smullen van die goddelij ke kip met'citroensaus. Om dezelf de sentimentele redenen verheug ik me ook erg op de wielerwed strijden op de weg. Mega-operaties Je moet er toch niet aan denken, hoeveel kilo moussalca, gevulde paprika's, souflalci en tzaziki en Griekse salade er doorheen zal gaan, de komende weken in het Olympisch dorp. Over mega-opera ties gesproken. Per dag zullen in 3 restaurants 500 koks 50.000 maal tijden bereiden voor 17.000 spor ters en officials. Het dieet is voor namelijk mediterraan, laat de or ganisatie weten, met veel vis, groenten en fruit. Een buitengewoon gezond dieet, is gebleken uit diverse internatio nale wetenschappelijke onderzoe ken naar de relatie tussen voeding en hart- en vaatziekten en kanker. Van alle Europeanen worden de bewoners van het Griekse eiland Kreta het oudst en blijven ze het langst gezond. Hun voeding speelt daarbij een belangrijke rol. De sporters leunnen op dat punt dus gerust zijn. Het ergste dat ze kan overkomen is dat ze, net als ik. last krijgen van Olympische krin gen. Onder hun ogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34