PZC Zelf broodbakken steeds populairder De tarbotine is van kop tot staart te groot voor het bord Provencaals brood 0113-315680 I.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Snord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 21 augustus 2004 Door Rien van Reems Zuiderduin Beachhotel in Zoutelande profileert zich als dé plek waar het allemaal ge beurt. Met een helikopterplat- form voor het aan- en afroe- ren van nationale en interna tionale prominenten en een Beachclub die met loungeban ken, een Mediterrane kaart en bediening tot aan de bran ding een 'St. Tropez-gevoel' tracht op te wekken. Vorig jaar augustus is boven dien naast het a la carte-res- taurant als derde eetgelegen heid de Bistro geopend. In de ze zeskantige uitstulping met veel glas worden visgerech ten geserveerd en de sfeer is er dan ook nautisch. Ik had vernomen dat er tussen Bi stro en Beachclub een uitwis seling van bepaalde gerech ten was, maar dat is niet zo volgens de Bistro-gastvrouw. Elke gelijkenis tussen bepaal de gerechten, zo verzekert zij mij, berust op zuiver toeval. De ober met martiale snor en de dames van de bediening zijn in zeeblauw tenu gesto ken. Doordat ze ook in het aanpalende a la carte-restau- rant actief zijn loopt er nog wel eens wat door elkaar bij het bestellen. Het begint ove rigens naar volle tevreden heid wanneer de begeerde aperitief, een campari-oran- ge, tweedelig ter tafel komt; de campari in het glas en vers sinaasappelsap in een ka- rafje ernaast. Zuiderduin komt op mij over als een oord vol contrasten. Hoewel een bruggetje over een smalle sloot rechtstreeks naar de Bistro voert heb ik me in de wat duistere hotel hal bij de receptie gemeld waarna de receptioniste me heel attent heeft begeleid naar het restaurant waar zij mij onder de hoede stelde van de restaurantmanager, die mij op zijn beurt overle verde aan allervriendelijkste gastvrouwen. In de schemer van het restau rant ontwaarde ik nogal wat gezinnetjes aan de dis en hoorde ik hier en daar gejen gel, maar in de bistro is het een en al licht van de onder gaande zon en heerst een aan gename rust. Wat me bezighoudt is het ver schil in status tussen restau rant en bistro, de restaurant- kaart telt naast de visgerech ten weliswaar ook zes vlees gerechten (van 15 voor de schnitzel tot 23 voor de ge bakken rundertoumedos met rode wijnsaus, eendenle ver en gebakken appeltjes), terwijl de bistro maar één vleesgerecht telt: gebakken biefstuk met pepersaus (€16), maar sommige gerechten lij ken erg veel op elkaar. Een paar voorbeelden, in het res taurant: een halve kreeft met dillemayonaise en frisse sala de (€19,50), in de Bistro: een halve kreeft met frisse salade en dillemayonaise 19,50). In het restaurant kost kreef tensoep met kervel en room €6,75 en in de Bistro üoet de zachte kreeftenbisque met een kapje van peterselieroom 6,50. Het restaurant biedt een timbaaltje van Hollandse garnalen met cocktailsaus voor €12 en ik bestel in de Bi stro een timbaaltje van Hol landse garnalen en frisse sala de (€11) als voorgerecht. Een hele hap, deze als taartje ver momde gamalencocktail, compleet met cocktailsaus. Niets op aan te merken, fris en vers, maar door de hoe veelheid gaat in de loop van het smikkelen de spanning er een beetje af. Van de twaalf hoofdgerech ten zijn er elf vis (onder meer gebakken slibtongen, €19, ge bakken sardines met papri ka, olijven en kruidenboter, €15, en een halve kreeft Ther- midor, 22,50). Apart ver meld staan de 'hele vissen': gebakken schar 12,50), ge bakken schol 14), gebak ken zeebaars (€18) en gebak ken tarbotine met kappertjes- boter en citroen (€23). Deze laatste vis wordt mij netjes geserveerd van kop tot staart op een groot bord dat voor dit gerecht toch te klein blijkt te zijn: kop, staart en vinnen bedekken de randen van het bord. Zo'n 'kleine' tarbot is relatief dun en schiet gauw te ver door bij het bakken, maar dat valt mee, mooi wit visvlees. De broccoli is naar mijn smaak te zacht. De kappertjesboter is heel lekker en past bij deze vis. Bij alle gerechten ser veert de Bistro remoula- desaus, gelukkig in een apart kommetje. Ik doop er de voor treffelijke frietjes in, met de hand, vanwege het ruimtege brek. Het Bistrodessert, een salade van vers fruit met diverse coulis en sinaasappelcrème, bestaat uit meloensoorten en appelschijfjes met sporen van ffuitsausjes. Van de crème blijft geen impressie achter. Indruk maakt wel de dessertwijn, een Zuidafri- kaanse Moscadel van Du Toits Kloof, die een mooie ba lans heeft van zuur en zoet. Alle desserts kosten €6. Ik ben benieuwd naar de Beachclub. Bistro Zuiderduin Beachhotel De Bucksweg 2 4361 SM WestkapeTle Tel OU8-561810 Tel 0118-562261 Keuken 7 dagen van de week open van 12.00 tot 16.00 uur en vanaf 18.00 uur. Creditcards: Visa, Amex en Mas tercard Kinderen: kinderkaart, kinder stoel en kleurplaat Rolstoel: goed toegankelijk Vegetarisch: in overleg Roken: niet gescheiden, in restau rant apart gedeelte Voor een brood van ca. 600 gram heeft u nodig: 350 gram witte bloem 100 gram volkorenmeel 15 gram olijfolie 5 gram suiker 5 gram zout 6 gram gedroogde gist (Dr.Oetker) 300 ml water 100 gram gemengde pitten zoals zonnebloempitten, pijnboompitten en pompoenpitten 3 eetlepels lavendelbloemetjes (te koop bij De Tui nen of gewoon uit de tuin plukken) 1 eetlepel papaverzaad (wordt ook maanzaad ge noemd) Doe de ingrediënten in deze volgorde in de bak vorm: helft van de bloem en/of het meel - water - rest van de bloem en/of het meel - olijfolie - suiker - zout - gist - de gemengde pitten - papaverzaad en la vendelbloemetjes. Zorg dat de gist niet in aanraking komt met suiker, zout of water. Selecteer het programma 'volkoren' en stel de brui- ningsgraad van de korst in. Start de machine. Haal na het tweede piepsignaal het brood uit de machine en laat het op een rooster afkoelen. Tip: Voeg eens een geraspte ui toe, dat geeft een extra dimensie aan dit brood. Voor een brood van ca. 600 gram heeft u nodig: 250 gram witte bloem 100 gram volkorenmeel 3 eetlepels Herbes de Provence (proven^aalse krui den) 5 gram olijfolie 5 gram suiker 5 gram zout 4 gram gedroogde gist (Dr.Oetker) 210 ml water 75 gram zachte brie of camembert Doe de ingrediënten in deze volgorde in de bakvorm: helft van de bloem - water - rest van de bloem plus de kruiden en de in kleine stukjes gesneden brie of ca membert - olijfolie - suiker - zout - gist. Zorg dat de gist niet in aanraking komt met suiker, zout of water. Selecteer het programma 'volkoren snel' en stel de bruiningsgraad van de korst in. Start de machine. Haal na het tweede signaal het brood uit de machine en laat het op een rooster afkoelen. Tip: Mocht u het toevallig in huis hebben, doe er dan ook een eetlepel lavendelbloemetjes bij. Kniptarwe In Nederland worden jaarlijks minimaal 55 miljoen broden zelf gebakken. In negen procent van de Nederlandse huishoudens wordt de broodbakmachine wekelijks minimaal twee keer gebruikt. Dit is bijna vier keer zoveel als in 2003, toen was dit ruim twee procent Witbrood In steeds meer keukens is een broodbakmachine te vinden. De broodbakmachine zit in Ne derland nog steeds in de lift. En het blijft niet alleen bij wit of bruin brood, gezien de kant-en-klare mix voor brood met gedroogde tomaten en Parmezaanse kaas in de schap pen van de supermarkt. Waar komt deze opmars van de broodbakmachine nu van daan? De recessie zou een rol kunnen spelen. Al naar gelang het gebruik van kant-en-klare mix of het zelf spelen met meel en gist is een zelfgebak ken brood iets goedkoper dan bij de bakker. Daar staat dan weer tegenover de broodbak- machine het meest wordt ge bruikt door gezinnen met een bovenmodaal inkomen (tien procent bakt minimaal twee keer per week zelf een brood). Een betere verklaring is te vin den in Life Living, een onder zoek van strategisch markton derzoekbureau Trendbox in Amsterdam. Het bureau volgt sinds 1990 de ontwikkelingen in houding, gedrag, interesses, hobby's, normen en waarden in Nederland onder inmiddels zo'n 70.000 Nederlanders. Daaruit blijkt duidelijk dat Ne derland de laatste jaren een duidelijke hang naar 'back to basics' vertoont. Meer aan- Voor een brood van ca. 600 gram heeft u nodig: 300 gram witte bloem 50 gram volkorenmeel 5 gram boter of margarine 5 gram suiker 5 gram zout 4 gram gedroogde gist (Dr.Oetker) 235 ml water Overtuig u ervan dat de kneedhaak op de as van het bakblik zit. Doe de ingrediënten in deze volgorde in de bakvorm: helft van de bloem en/of het meel - water - rest van de bloem en/of het meel - boter of margarine - suiker - zout - gist. Zorg dat de gist niet in aanra king komt met suiker, zout of water. Selecteer het programma 'volkoren' en stel de bruiningsgraad van de korst in. Start de machine. Haal na het tweede signaal het brood uit de machine en laat het op een rooster afkoelen. Tip: Zorg bij het vullen van het bakblik, dat de bovenlaag niet vochtig is en leg in elke hoek een van de ingrediënten, te weten zout, suiker, gist en boter, dan weet u zeker dat de gist niet vroegtijdig in aanra king is gekomen met een van de andere ingrediënten. Dit is met na me zeer belangrijk bij het gebruik van de timerfunctie. Maak er dus een goede gewoonte van op deze wijze het bakblik te vullen. brood- en banketbakkers de af gelopen jaren flink gedaald. In 1980 waren er in Nederland nog 5000. Dat aantal is de laat ste jaren geslonken tot circa 2500. Zo'n zeventig procent van de huishoudelijke brood- aankopen loopt via de super markt. De Stichting Echte Bakkersgil- de kondigde kort ge leden aan in te gaan spelen op de popula riteit van de broodmachi nes. Ze ko men daarom met speciale mixen op de markt die bij de bakkers ver krijgbaar zijn. Tip: Bij gebruik van timer-functie is het van be lang dat bij het vullen van het bakblik de bovenlaag niet vochtig is en leg in elke hoek een van de ingrediënten zout, sui ker, gist en olijfolie, dan weet u zeker dat de gist niet vroegtijdig in aanraking komt met een van de andere ingrediënten. Dit zou het bakresultaat nl. lelijk kunnen be derven. Maak er dus een goede gewoon te van op deze wijze het bakblik te vul len. dacht voor huiselijkheid en ge zelligheid, zekerheid en gebor genheid. De broodbakmachine past precies in het gat dat er lag tussen het ambachtehjk (af)gebakken brood van de bak ker en het gehannes met meel en gist in de eigen oven. Het onderzoek naar broodbakma chines is gedaan middels een representatieve steekproef on der ruim 1.100 Nederlanders. In het onderzoek zijn de zelf- bakkers die zonder machine bakken niet meegenomen. Uit gaande van ongeveer 6,5 mil joen Nederlandse huishou dens, betekent dat 1.170.000 broden per week. Daarom spreekt Trendbox met 55 mil joen broden nog van een con servatieve schatting. Nostalgie De Nederlandse Brood- en ban ketbakkers Ondernemers Vere niging (NBOV) in Gouda schrikt niet van de ontwikke- bng. „Het is de nostalgie die op een gegeven moment een rol speelt. Dan willen mensen graag zelf actief zijn in het broodmaken", aldus alge meen-secretaris T. Volkerie van de NBOV. Ondertussen is het aantal ambachtelij ke Voor een brood van ca. 600 gram heeft u nodig: 300 gram witte bloem 50 gram volkorenmeel 5 gram olijfolie 5 gram suiker 5 gram zout 4 gram gedroogde gist (Dr.Oetker) 1 bakje Tapanini Feta Tomaat (Johma, een tapenade van mediterrane ingrediënten a 80 gram) 75 gram zonnebloempitten 75 gram in kleine stukjes gesneden zachte brie of camembert 1 eetlepel gedroogde tijm 210 ml water Doe de ingrediënten in deze volgorde in de bakvorm: helft van de bloem en/of het meel - water - rest van de bloem en/of het meel - brie of camembërt - zonnebloempitten - tapenade - tijm - olijfolie - suiker - zout - gist. Zorg dat de gist niet in aanraking komt met sui ker, zout of water. Selecteer het programma 'volkoren' en stel de bruiningsgraad van de korst in. Start de machine. Haal na het tweede signaal het brood uit de machine en laat het op een roos ter afkoelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33