ic De wielen kunnen er zo onder, hoor De poederdoos zorgt voor een vlekvrij tapijt Woonwagens als huizen WOON fcihredaotie@pzc.nl (bus 31,4460 AA Goes eflentie-exploitatie: rrl on Midden-Zeeland: 0113-315520; Lviaanderen: 0114-372770; ,naal: 020-4562500. erdag 21 augustus 2004 W5i Broodjes bakken van eigen deeg W 6! Skaters lopen veel letsel op W 7 Gentse Soulwax op Lowlands De woonwagen met twee verdiepingen van Kabelt en De Wulf steekt boven de andere wagens op woonwagenkamp Grote Kreek uit. foto's Camile Schelstraete Het bouwen van steeds grotere en luxere wo ningen is niet alleen voorbe houden aan 'burgers'. Ook woonwagenbewoners, of 'reizigers', doen mee aan de ze trend. De nieuwste woon wagens lijken in niets meer- op de houten caravans van weleer. Het zijn riante vil la's, weliswaar van kunst stof, maar wielen hebben de meeste al lang niet meer. De overstap naar het wonen in een huis lijkt daarom niet groot, maar de meeste reizi gers blijven hun kamp trouw. „Het is de sfeer." Joop Kabalt en Roos de Wulf, samen met jeugdige medekampbewoners. Op de achtergrond is hun nieuwe woonwagen te zien. Op het woonwagencentrum aan de James Cookestraat, aan de rand van de Hulster nieuwbouwwijk Groote Kreek, verrijst momenteel een zeer bij zondere woonwagen. De wagen heeft een extra verdieping en steekt daarom hoog boven de rest van de wagens uit. De toe komstige bewoners zijn Joop Ka- balt en Roos de Wulf (beiden ne gentien jaar oud). Het droomstulpje van het kop pel heeft een flinke omvang. Met een hoogte van vier meter, een lengte van elf meter en een breedte van ruim zeven meter is de ambulante woning een mar kante verschijning voor wie langs de wijk rijdt. „Het is eigen lijk de breedte van twee wagens en daar hebben we één woon plek van gemaakt", zegt Kabalt. Voor de bovenverdieping op de woonwagen heeft hij een bouw vergunning moeten aanvragen. Hoewel het bouwwerk kan door gaan voor een 'normaal' woon huis, is het geheel gemaakt van hout en kunststof. De muren lij ken van steen, maar ook die zijn gemaakt van stevig kunststof. Inspiratie voor zijn woonwagen deed Kabalt op aan de hand van een echte woning in Philippine. „Toen ik in het dorp was voor mijn werk, zag ik dat huis en dacht direct: Zo wil ik het ook! Ik heb foto's genomen en we heb ben het in woonwagenversie na gebouwd. Ik ben er ontzettend tevreden mee." Hoewel er in de streek gespecia liseerde bedrijven zijn die woon wagens fabriceren, bouwt Ka- Voordat men de woonwagen binnentreedt: eerst de schoenen uit! balt zijn woonwagen groten deels zelf, met de hulp van zijn vader. „Een jaar geleden zijn we eraan begonnen. We hebben toen de ombouw en de wagen in zijn huidige staat binnen vier weken geplaatst." Binnen is de wagen nog verre van voltooid. Alles moet nog worden aangelegd, geïnstalleerd en afgewerkt. Kabalt is zelfstan dig ondernemer. Hij plaatst in de hele streek hekwerken. Door zijn drukke werkzaamheden vlot het klussen aan de wagen niet zo. Binnen enkele weken zullen de dakpannen op de wagen worden geplaatst en gaat Kabalt samen met zijn vader verder met de rea lisatie van zijn 'droomstekkie'. Ze hopen namelijk dat ze er over een jaar in kunnen gaan wo nen. Kabalt en De Wulf zijn er nog niet uit hoe groot de keuken zal worden. De verdere indeling is wel al bekend. Een grote woon kamer en hal met een toilet voor de bezoekers beneden. Op de bo venverdieping komen drie slaap kamers en een badkamer. De woonwagen rust op enkele enorme stalen balken. Wielen zitten er niet onder. Kabalt: „Die kunnen er zonder proble men gewoon onder worden ge last hoor. Anders kan de wagen in delen worden verplaatst. Het is dus niet zo dat hi] niet meer te verplaatsen is. Ik heb gemerkt dat veel veel burgers daaraan twijfelen, als ze praten over woonwagens." Kabalt heeft het over vooroorde len. En die zijn er genoeg. De problemen van woonwagen kamp Vinkenslag nabij Maas tricht zijn bij iedereen wel be kend. Kabalt: „Dat doet ons ima go geen goed. We zijn echt niet allemaal zo, maar worden wel over één kam geschoren. Men sen willen soms niet zien, dat wij ook hardwerkende mensen zijn, zoals ieder ander. We we ten dat er over ons, reizigers, veel vooroordelen zijn, maar die zijn zeker niet terecht." Frans Bauer Hoewel hun wagen meer op een huis lijkt dan op een woonwa gen, moeten Kabalt en De Wulf er niet aan denken om in een echt huis, in een gewone straat, in een normale woonwijk te wo nen. De Wulf: „Het is vrij sim pel. We zijn er beiden mee opge groeid en weten niet beter. We hebben het onderling gewoon altijd gezellig samen. Die fami liaire sfeer is heel belangrijk." Kinderen rijden op hun fietsen door de straten, hondjes blaffen en bewoners wandelen bij el kaar binnen. „Die gezelligheid maakt het bijzonder. Een be langrijk gezegde bij ons is: de kinderen moeten het goed heb ben en de koelkast moetgevuld zijn met eten en drinken. Het kan altijd gebeuren, dat er on verwacht bezoekers komen.Die kunnen allemaal gewoon aan schuiven. Die sfeer, dat is het le ven op een woonwagenkamp." Ze zijn zeker niet allemaal fan van Frans Bauer en handelen niet allemaal in oud ijzer. En er staat niet bij iedereen een porse leinen beeldje voor het raam. De Wulf: „Daar hou ik helemaal niet van. In mijn wagen komen die zeker niet te staan." Ook honden en katten komen niet binnen. „Daar moeten de mees ten van ons niet aan denken! Or de, netheid en hygiëne zijn bij ons van groot belang. Bij sommi gen is het wel eens wat minder, maar wij hebben dat toch hoog in het vaandel staan." Dat verklaart ook waarom de schoenen voor het betreden van de woonwagen altijd uit moe ten. Tegenwoordig is de integra tie met de burgerbevolking dui delijk beter geworden. Door de kleinere woonwagenkampen is het contact met de aangrenzen de buurtbewoners een stuk be ter en aangenamer. De grote woonwagencentra van vroeger zijn verdwenen en heb ben plaats gemaakt voor kleine re kampen met minder stand plaatsen. Zij grenzen bijna alle- De woonwagen in aanbouw van Kabalt en De Wulf lijkt van steen, maar is helemaal gemaakt van kunststof en hout. maal aan de rand van nieuw bouwwijken. Kabalt: „Burgers uit de wijk zijn al regelmatig een kijkje komen nemen en com plimenteerden ons met de mooie wagens. Dat is dan toch wel leuk." De Wulfs moeder heeft nog heel andere tijden meegemaakt: „Toen ik een klein meisje was mochten sommige ouders met weten dat we van het kamp kwa men. Anders mochten we niet komen spelen. Burgerkinderen mochten ook nooit bij ons spe len van hun ouders. We zouden stinken, steeds lopen schelden en iedereen bang maken. Geluk kig is dat nu allemaal anders." De gemeente Hulst telt nu zes centra met in totaal 53 stand plaatsen, onderverdeeld in huur wagens (eigendom van de ge meente) en eigen woonwagens. Het vroegere grote kamp van de gemeente, De Rape in Hulst, wordt langzaamaan ontman teld. De standplaatsen op de nieuwe centra zijn niet meer zo ruimbemeten als vroeger het ge val was. Slechts spaarzaam ko men er nieuwe standplaatsen bij. De Wulfs broer zal hierdoor waarschijnlijk zijn intrek moe ten nemen in een normale wo ning. Kabalt: „Roos en ik hadden de mazzel dat er in Hulst nog een plaats vrij was. Anders moesten we misschien in een huis gaan wonen. Dat had ik niet echt zien zitten." Gino van den Broecke serie woonberoepen wekelijks een beroep cPhet gebied van wonen centraal. De meest heenlopende personen komen aan bod: van ikadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of iüzenwasser. Vandaag: de tapijtreiniger. foto Ruben Oreel Naam: Ko Meulmeester Woonplaats: Oost-Souburg Beroep: tapijtreiniger Belangrijkste gereedschap: stofzuiger Bij het binnentreden van het huis van tapijtrei niger Ko Meulmeester valt de enorme deur mat onmiddelijk op. De schoonloopmat. „Zo blijft het tapijt in de rest van het huis schoner. Iedereen loopt gewoon door met zijn schoenen aan. Dat maakt niet uit. Het is toch schoon?", zegt hij, wij zend op het lichtgele tapijt in de woonkamer. „Al leen hier zit nog een lichte vlek. Gisteren is er een bos rozen omgevallen. Dat komt nu wel mooi uit, dan kan ik meteen een demonstratie geven." De daad bij het woord voegend, pakt hij een zakje poeder en strooit het over de vlek. Daarna neemt hij een apparaatje met ronddraaiende borstels, waarmee hij de poeder inmasseert. „Het poeder absorbeert het vuil en trekt het uit het tapijt. Nadat het een uurtje ingewerkt heeft, kan het poeder opgezogen Worden. Dari is de vlek helemaal verdwenen." Al zeventien jaar reinigt Meulmeester (61) op deze wijze tapijten van parti culieren en bedrijven. Verder geeft hij advies over de reiniging. „Hiervoor werkte ik in een meubelzaak en ik merkte dat het noodzakelijk is dat mensen goed voorgelicht worden over de onderhoud van het ta pijt. Meestal ontbreekt de kennis hierover, ook in de meubelbranche. Dan moet een tapijt na een paar jaar de deur uit, omdat het zo lelijk is gewor den. Dat is zonde. Je ziet dan ook dat de verkoop van tapijt afneemt. Mensen kiezen steeds vaker voor een gladde vloer." Meulmeester krijgt veel klanten die last hebben van stofallergie. „Er is altijd beweerd dat tapijt stofallergie zou veroorzaken, maar niets is minder waar. Juist op een gladde vloer heb je veel meer last van stof. Als een kamer geventileerd wordt, waait er automatisch stof en vuil naar binnen door de open ramen. Een tapijt houdt dit vast. Ter wijl bij een harde vloer het stof door het hele huis waait en overal op de meubels en de grond blijft liggen. Iemand met een stofallergie heeft daar veel meer last van. Dat weten de meesten niet." Stof en vuil zijn volgens Meulmeester makkelijk uit een tapijt te verwijderen, zonder dat er nog een gedeelte achterblijft. Namelijk met de bor stelstofzuiger. Deze stofzuiger heeft borsteltjes die tegengesteld aan elkaar draaien. „De borstels kloppen het tapijt op, waardoor de haren over eind komen te staan en er blijft niet zoveel vuil achter als bij een gewone stofzuiger." Tapijt heeft volgens Meulmeester nog meer voor delen boven een harde vloer. „Het is geluiddem pend en een stuk zachter. Als de kleinkinderen ko men zal ik sneller met ze over grond rollebollen dan bij mijn dochter thuis. Die heeft namelijk par ket." Maar tapijt heeft toch ook zijn nadelen? Vlekken zijn er bijvoorbeeld meestal niet gemakkelijk uit te krijgen. „Dat is echt niet zo. Bijna elke vlek krijg ik eruit met het poeder. Lukt dat niet dan heb ik ook nog een agressief goedje waarmee ik werkelijk alles schoon krijg. Maar dat verkoop ik niet hoor, dat kan alleen gebruikt worden als je een beetje verstand hebt van tapijt. Meestal wordt de specialist er pas bijgehaald als het te laat is. Dan zit de vlek er al een tijdje in. Als mensen met een actie ondernemen wanneer er iets omvalt, is de schade aanzienlijk minder. Men moet het vuil meteen oplepelen, daarna opdeppen met een lauw warme doek, dan met een droge doek deppen tot het vocht eruit is. Hier komt dus helemaal geen schoonmaakmiddel bij kijken. Dat is meestal de fout. Het schoonmaakkastje wordt opengetrok ken en dan worden er allerlei middeltjes op de vlek gespoten. Daar wordt het vaak niet beter van." Heel soms gebeurt het dat Meulmeester het advies geeft om het tapijt eruit te halen. „Als het te veel vervuild is, of er zitten overal vlekken, dan houdt het op. Er moet nog eer te behalen zijn aan mijn werk. Maar dat is slechts een paar keer voorgeko men. Over het algemeen krijg ik elk tapijt schoon. Ik heb zelfs hele grote vlekken chocolademelk uit een wit wollen tapijt gereinigd. Dus eigenlijk is er voor elke vlek een oplossing." Lieneke Fieret Het interieur van de woonwagen van Roos de Wulf's ouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29