't Is zo eenzaam op de boerderij stof in je laarzen Bet cowboy gevoel: eelt op je handen Boer op zoek zaterdag 21 augustus 2004 27 Ze doen alles om 'aan de vrouw te komen', maar het lukt veel jonge boeren niet of slechts moeizaam. Als ze al een dame weten te strikken, meest al noodgedwongen buiten hun eigen leefomgeving, dan haakt die vaak al gauw af als ze ho ren van het agrarisch bestaan van hun partner. Vooral derti gers zitten omhoog: voor hen is het nu of nooit. Boer Rik (32): „Als je geen vrouw hebt op mijn leeftijd, val je buiten boord." Er valt een spat regen op het donke re parkeerterrein van discotheek Bill's Bar in Markelo. Het haperende schijnsel van een oude lantaarnpaal verlicht een groene glasbak. Een groepje boeren staat daar zwijgend naast. Via internet hebben ze hier af gesproken om vanavond te gaan stap pen. Doel: lol maken én een leuke vriendin opdoen. Ineke (37) bekijkt de groep. Ze heeft ruim twintig aanmeldingen. Samen met haar vriendin is ze initiatiefneem ster van de stapavond. Ze zijn de eni ge vrouwen. In de discotheek is het rustig. Boerenzoon Maarten (36), ge huld in spijkerbroek en geruit over hemd, inspecteert 't publiek. „Dit lij ken me geen boerenmeiden", zegt de melkveehouder, wijzend op enkele jon ge meisjes die staan te swingen. Maarten is een zogeheten 'boer op zoek'. Hij is niet de enige. Officiële cij fers over het aantal boeren dat geen vrouw kan vinden zijn er niet, maar er zijn voldoende aanwijzingen dat het om duizenden agrariërs gaat. In krap een jaar tijd hebben een kleine 1500 boeren (en enkele boerinnen) zich gere gistreerd op de internetsite www.farm- date.nl, een platform voor boeren die op zoek zijn naar een vrouw. Voor veel boeren is het niet makkelijk een geschikte partner te vinden. Hun so ciale netwerk is vaak klein. Boven dien wil lang niet iedere vrouw de rest van haar leven tussen koeien en var kens op de boerderij slijten. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) zijn er in de agrarische sec tor ruim 165.000 mannen werkzaam, tegenover slechts 89.000 vrouwen. Dat betekent dat veel boeren een meis je van buitenaf moeten halen. Dat valt niet mee. Rik (32) weet dat. Hij steekt een siga ret op in de woonkamer van zijn ouderlijk huis, een boerderij ergens achteraf in Twente, waar kippen bui ten kakelend opschrikken van elke passerende auto. Boerenzoon Rik woont nog thuis, bij zijn ouders. Hij is single. Zijn vrienden zijn inmiddels allemaal getrouwd of wonen samen. „Hier in 't dorp kijken ze mij erop aan.Elk verjaardagsfeestje is het raak: hé Rik, waar is je vriendin?. Ik wil dol graag een vrouw." Vandaar dat Rik bij enkele relatiebureaus staat inge schreven. Ook is hij via internet op zoek naar een meisje, 'dat wel wat van de boerderij moet weten.' „Mijn ouders zijn bang dat ik straks als vijf tigjarige vrijgezel elke avond in het ca fé zit. Als je geen vrouw hebt op mijn leeftijd, val je buiten boord." Hij dooft zijn sigaret en grijpt naar een glas frisdrank. Af en toe krijgt Rik geld van zijn ouders. Om de contribu tie van het relatiebureau te betalen of om een avondje te stappen. De druk vanuit familie en omgeving om een partner te vinden is groot, stelt hij. „Zie dat je het vanavond voor elkaar krijgt, jongen", krijgt Rik vaak te ho ren als hij in de auto stapt voor een feestje. De beperkte huwelijksmarkt voor boe ren levert televisiemakers gouden ber gen op, in Engeland en België althans. Bij de zuiderburen zorgde het pro gramma Boer zoekt vrouw op de com merciële zender VTM eerder dit jaar voor enorm hoge kijkcijfers. Ruim een miljoen Vlamingen volgden elke maan dagavond de belevenissen van een boe renzoon, die op zoek was naar een ge schikte wederhelft. Kijkers zagen hoe jonge vrouwen hielpen om hooi te sta pelen. Ook moesten ze koken en een handje helpen bij het kalven van een koe, een nogal bloederige klus; alles om maar in de gunst te komen van de jonge boer. Naar de slotaflevering ke ken zes op de tien Vlamingen die op dat moment de televisie hadden aan staan. Plannen voor een Nederlandse versie liggen inmiddels op tafel. De KRO heeft de uitzendrechten van het oor spronkelijke Britse idee Farmer wants a wife) gekocht. In België staan boerenzonen sinds de serie in elk ge val in de belangstelling van jongeda mes. Mooi man Nederlandse jonge boeren hebben wel eens hoger op de ladder van de popula riteit gestaan. Zoals begin jaren negen tig, waarin de muziekgroep Mannen koor Karrespoor hits scoorde met nummers als Mooi Man en Lekker op de trekker. Het mannelijke gezelschap vatte in café De Karre in het Overijs selse Tuk het plan op om hoerenlied jes te maken, die een enorm succes ble ken. Ook bij menig vrouw. Heel Nederland zong 'Wij ben de boer tjes van het platteland. Wij houden van het leven, met een biertje in de hand. En as 't werk gedoan is op de boerderij. Goan we 's avonds noar de kroeg, want dan ben' we vrij.' Ook bands als Normaal en Rowwen Hèze zorgden met hun hits af en toe voor een revival van het ruige, afwisselen de boerenbestaan: 't is stoer om boer te zijn, de vrouwtjes komen vanzelf. De realiteit is anno 2004 anders, ver telt de 36-jarige Maarten in Bill's Bar in Markelo, tijdens de stapavond. De boerenzoon uit een klein plaatsje in Gelderland heeft moeite om boven de muziek uit te komen. De bebrilde Maarten heeft een kantoorbaan, maar runt daarnaast samen met zijn vader een melkveehouderij. Hij woont nog thuis. Maarten wil niet alleen blijven. „Je moet toch wat proberen?" Daarom zoekt hij een geschikte vriendin, die op z'n minst iets met het boerenleven moet hebben. „Ze mag geen excentrie ke hobby's hebben. Een meisje dat graag met de rugzak wil backpacken in Australië is niets voor mij. Ik kan heus wel een weekje van de boerderij weg, maar echt geen weken", zegt hij. Boerenprentjes Maarten heeft zich ingeschreven op de internetsite farmdate.nl, waarop mo menteel ongeveer 500 mannen en 190 vrouwen met een agrarische achter grond een advertentie hebben ge plaatst. Op het kantoor van webdesig ner Pieter Bosch staan drie computers te zoemen, midden in een fonkelnieu we woonwijk in Dronten. Niets doet denken dat het kloppend hart van de datingsite zich hier bevindt, of het moeten de talloze boerenprentjes aan de muren zijn. Bosch glimlacht. De site, net een jaar in de lucht, is een succes. Bosch heeft hem vooral uit idealisme gemaakt, want geld levert het amper op. „Ik heb twintig jaar in de landbouw ge werkt. Koeien melken, varkens voe ren. Geloof me, ik ben op veel boerde rijen geweest en ben daar heel wat jon ge eenzame boeren tegengekomen." Nadat een hernia hem velde, startte hij een bedrijfje dat internetsites maakt. Ook begon Bosch de boeren-datingsi- te. Per maand trekt de internetpagina een kleine 15.000 bezoekers.Ongeveer één a twee keer per week ontvangt de 44-jarige Bosch e-mail van dolgelukki ge boeren die via zijn site een partner hebben gevonden. „Laatst schreef er eentje dat hij dankzij de site weer elke ochtend fluitend de koeien melkt. Mooi toch?" Ineke stapt een beetje bezweet van de dansvloer in Bill's Bar. De boeren kij ken toe, de meesten van hen zijn bij het tafeltje blijven staan, een glas bier in de hand. „Ik denk dat boerenjon gens wat ingetogener zijn dan ande ren", vertelt Ineke. „Om een meisje te versieren heb je wat lef en durf nodig. Velen zijn tijdens het chatten op inter net heel spontaan, maar op het mo ment suprème, in het echt, vallen ze stil. Tja, en de hele avond op een kluit je blijven staan werkt niet." Zelf is Ineke niet op zoek naar een boer. Via haar zus belandde de Gelder se bij toeval op datingsite. Dat vond ze een geinige datingclub met gezelli ge mensen, waardoor ze is blijven han gen. Nu organiseert ze eens in de paar maanden stapavonden voor de groep fanatieke internettende boeren, zoals vanavond in Markelo. Ze begrijpt de problemen van jonge agrariërs wel. „Boeren gaan wel naar feestjes en partijen, maar dat zijn vaak schuurfeesten waar ze steeds de zelfde mensen tegenkomen." Bovendien, stelt ze, leer je nu eenmaal in de stad sneller andere jongeren ken nen dan ergens achteraf op een boerde rij- Bretels Even verderop vertelt Rik over zijn 'versiertrucs'. Hij wijst op zijn opval lende USA-bretels. Een succesnum mer, verzekert hij. „Ik heb wel tien verschillende soorten. Vaak ga ik za terdagavond uit in een discotheek in Duitsland, net over de grens. Nou, dan ga ik lol maken en in een klein halfuurtje heb ik het gezelschap in po Een paar klompen bij de deur; steeds vaker staat het paar van de man alleen. foto Phil Nijhuis/GPD avond, alhoewel dat de gezelligheid later op de avond geen geweld aan doet. In kleine groepjes druppelen de boeren de disco uit, weer richting par keerplaats. Vaak op aandringen van degenen die nuchter zijn gebleven en moeten rijden. Een jonge boer schuift zijn lege glas aan de kant. Hij klimt van de kruk, waarop hij vrijwel de hele avond heeft gezeten, 't Is mooi geweest, vindt hij. „Morgen weer vroeg op om de beesten te voeren." Zijn moeder zal zoals al tijd de boterhammen smeren. Rudi Buis lonaise achter me aan lopen." Van avond houdt hij zich rustig. Het pu bliek is een beetje te jong, vindt ook hij. Via relatiebureaus en internet heeft Rik al wel een paar dates gehad. Een échte vriendin heeft hij nooit ge had. Vaak is het één of twee dageaeen beetje aan, maar dan hoort het meisje dat hij van de boerderij komt, waarna het meteen over is. „Dat is me al een paar keer overkomen." Van meiden uit de stad moet Rik wei nig hebben. Zijn laatste ervaring met een dame uit Utrecht liep uit op een deceptie. „Die wilde meteen de koffer induiken Tja, daar hoef ik thuis niet mee aan te komen. In mijn dorp moet je daar mee oppassen, want daa-r krijg je meteen straatpraat van." Op de internetsite stralen sommige op roepjes iets van wanhoop uit. Boeren, meestal in de dertig, voor wie de tijd begint te dringen: 'Wie helpt me, ik wil niet langer alleen tussen de koeien wonen?' Ook de boeren in de disco theek in Markelo vertellen zonder uit zondering toe te zijn aan een relatie. Veel eisen stellen ze niet, zolang het meisje de boerderij maar een warm hart toedraagt. Dates komen er niet voort uit de stap Nederland kent diverse countryfestivals. Een van de bekendste is het Floralia Coun try Festival in Oosterhout. Jaarlijks trek ken tussen de tien- en twaalfduizend men sen naar het tweedaagse evenement dat af gelopen weekend voor de 24ste keer werd gehouden. Het gros van de bezoekers is der tig jaar of ouder. Ook gezinnen vind je hier, jongeren ontbreken goeddeels. Die voelen zich meer aangetrokken tot de modernere countrymuziek, die vaak veel beter dans baar is. Overal op het terrein zitten plukjes men sen, voor de beide podia is het gezellig druk. Het Rotterdamse echtpaar Arie en Ahe van Rij heeft zich genesteld op een biels van een border. Hij is gestoken in een zwart overhemd met op de borst twee ade laars en spijkerbroek, zij draagt een witte blouse met zwarte rozen en eveneens een spijkerbroek. Ze noemen zich liefhebbers van countrymu ziek. „De pure countrysound spreekt ons aan. Daar komen we voor." Het echtpaar behoort tot de groep bezoekers die rustig naar de muziek luistert. De overigen komen volgens mede-oprichter Rook Kieboom van het festival om te paraderen. „Ze hijsen zich in de meest extreme uitdos singen en lopen vele malen heen en wéér op het terrein. Ze voeren een show op, willen graag gezien worden. Muziek of het dhnsen op muziek is voor hen bijzaak." Gerard van Wanrooij uit Oosterhout is ver slingerd aan countrymuziek. „Als het uit het hart komt, is het mooi." Drie hoeden, vele paren laarzen en western- pakken hangen bij hem thuis. Vandaag is zijn uitdossing beperkt tot een overhemd en een bowtie. Dat is een touwtje dat bijeen gehouden wordt met een metalen plaatje, in dit geval versierd met een rodeorijder. „Als ik hier loop tussen de anderen, voel ik me cowboy." Op het festivalterrein ligt een houten dans vloer, maar gedanst wordt er nauwelijks. Arie en Alie van Rij hebben een broertje dood aan line-dancing. „Het lijken wel gees telijk gehandicapten zoals ze zich bewegen op de dansvloer", zegt Arie. Alie valt hem bij: „Als je een walsje wilt maken, drukken ze je gewoon weg." Secretaris Ron Welters van de Dutch Coun try Western Dance Association (DCWDA) erkent dat linedancers en liefhebbers van klassieke country soms moeilijk door een deur gaan. „Linedancers gaan vaak in de eerste plaats voor de dans en pas daarna komt de muziek. Dat wil wel eens botsten met de echte muziekliefhebbers." In tegenstelling tot het vrij oude publiek op het festivalterrein, trekt line-dancen vooral jeugd. De helft van de honderdduizend le den van de DCWDA is onder de achttien jaar. „Ook zien ze er anders uit. Geen pakken die dichtbij de kleding van honderd jaar ge leden komen, maar moderne shirts en spij kerbroeken. Je kunt er makkelijk mee over straat, niemand zal het echt opvallen", al dus Welters. Hoewel ze zich als cowboys verkleden, vindt voorzitter Cees Schoolderman van New Deep Country Dancers uit Den Helder dat line-dancen weinig van doen heeft met een cowboy-gevoel. „Vroeger maakte men muziek rond het kampvuur, maar de voet jes kwamen nauwelijks van de grond. Dat is pas veel later ontstaan." Henk van Ingen r f cowboy is 'hot'. Duizenden Nederlan ders trekken naar countryfestivals, 'eelvoud doet aan line-dancing en wie echte ruige cowboygevoel wil ei-varen, 'zwaar in de buidel om in Amerika te iveedrijven. lassogooien en brandmer- Voor elke liefhebber is er een eigen bovgevoel. „Het lijken wei geestelijk ge- jlicapten zoals ze zich bewegen op de Svloer." ioiet zo lang geleden klopte hij het vuil zijn stoere comwboy-outfit af, aan de •van de Rocky Mountains in Canada. Strik mijmert over die periode, inmid- weer zittend achter zijn bureau bij een «keringskantoor in Den Haag. Hij gaat «ai in de weer met saaie dossiers en de Puter „Die enorme rust in de Rocky Wains, de puurheid en eenvoud. Ik zou at voor geven om dit iedere dag te bele- •zegt Strik. „Eelt op je handen en stof laarzen. Dat is wat ze bij ons krijgen", Sylvia Jobse van Time Out Reizen. De sorganisatie biedt werkvakanties aan "oord-Amerika. Lasso-werpen, kalfjes Jgcn en brandmerken, veedrijven en lan- «cktochten door de Rocky Mountains, Is mogelijk. 'Staag tochten maakt, is bij een guest Jieaan het goede adres. De echte man en vrouwen laten zich echter vrijwillig Wen op een working ranche. Jobse: „Je 'jft bij een familie die puur rondkomt de opbrengsten van de veehandel. Van W?ens vroeg tot 's avonds laat ben je 'Pin touw." pboys in spe zijn veel geld kwijt. Een blijf °p een boerderij kost rond 180 dol- nacht. Daar komt de vliegreis nog bij. Hard werken en nog geld toe betalen ook. Jobse: „Soms verbaas ik me erover als mensen erg enthousiast vertellen over het aanleggen van een irrigatiesysteem. Maar ja, het is wel de pure cowboy-ervaring." Daar zijn steeds meer Nederlanders naar op zoek. Countryfestivals trekken jaarlijks vele duizenden bezoekers, 200.000 line-dan- cers vertonen regelmatig hun kunsten en ook de muziek geniet steeds meer populari teit. Met name het ruige buitenleven waar in de buffelende cowboy zich staande pro beert te houden, spreekt mensen aan. „Wel ke knul droomt er nou niet van om zich in een cowbovpak te hijsen en op een paard te klimmen?", zegt Roy Strik. Van jongs af aan is hij gefascineerd door cowboys en indianen en heeft hij een grote liefde opgebouwd voor de Verenigde Staten en Canada. Al bijna vijftien jaar is hij er jaarlijks te vinden, waarvan de afgelopen twee jaar op een guest ranche. „Ruim drie jaar geleden klom ik tijdens een reis door Canada voor het eerst op een paard. Dat is me zo goed bevallen, dat ik lessen in Neder land heb genomen." Sindsdien is Strik verkocht. Leeft hij voor de twee weken op een ranche, leest hij alles wat los en vast zit over hoe de Noord-Ame rikaans bevolking in de negentiende eeuw vee dreef en leefde. „Ik probeer die manier van leven zo dicht mogelijk te benaderen. De eenvoud, ontdaan van uiterlijk vertoon en pretenties spreekt me enorm aan. Na een paar dagen daar denk ik al: ik wil nooit meer terug." Wie wil proeven aan het cowboy leven, hoeft niet de grens over. Fred de Rooij (45) uit Breda heeft een flink gedeelte van zijn leven op de vaart doorgebracht. Al die tijd Het Floralia Country Festival in Oosterhout heeft hij zijn vriendin de kop gek gepraat over Western Riding. Dit is een soort dres suur waarbij alle aspecten van het werk van een cowboy aan bod komen. Nu De Rooij bij de gemeente Amsterdam werkt, heeft hij als ambtenaar de tijd en ruimte zijn droom te verwezenlijken. Zes keer per week bestijgt hij Rosita Wincinca- fa ('meisje' in indianentaal) en oefent hij de foto Johan van Gurp/GPD patronen van Reining, een van de vele disci plines binnen het Western Riding. Stoer maar toch ontspannen zit hij in het zadel. De Rooij heeft er altijd van ge droomd cowboy te zijn. „Ik heb gevonden wat ik zoek. maar mijn roeping gemist. Als ik mijn leven kon overdoen, zou ik een ma nege beginnen. Dan kan ik iedere dag met paarden doorbrengen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27