Euroregiotuinen zijn nu al uitgebloeid Fiasco 23 zaterdag 21 augustus 2004 Een lijdensweg van acht jaar en nog is het leed niet geleden. Wat een toeristische trekpleister van grote allure had moeten worden, is nu bijna gesmoord in de zompige Zeeuwse klei. De Euregiotui- nen aan de rand van Oostburg dreigen letterlijk te verwelken. Met veel goede wil en eindelijk een beetje geluk valt een faillis sement mogelijk nog te vermij den. Maar één ding staat vast: er zijn honderdduizenden eu ro's aan overheidsgeld verloren gegaan. Door bestuurlijke dwa lingen, gebrek aan daadkracht en volkomen verkeerde inschat tingen. De verantwoordelijke (oud-)bestuurders en mensen, die hoofdschuddend vanaf de zijlijn meekeken, spelen elkaar nu de zwarte piet toe. Roddel en achterklap doen hun werk. Hoog tijd voor een reconstruc tie. De Euregiotuinen in Sluis zouden uitgroeien tot een dagattractie van formaat. Met de kasteeltuinen in het Noord-Limburgse Arcen als klin kend voorbeeld. In '96, bij de presenta tie van het ontwerp, ging een klein ge juich op. De locatie leek prima: bij de stadswallen van Sluis zouden de Eure giotuinen jaarlijks minstens 100.000 bezoekers trekken. Een geweldige im puls voor het toerisme en de werkgele genheid in de kwijnende regio. Toen Sluis aarzelde, greep Oostburg z'n kans. Na ongekend veel tegenslag zwaaiden vorig jaar de hekken van het toeristisch-educatief tuinencom- plex aan de Nieuwstraat in Oostburg eindelijk open. De toegang tot meer dan twintig gesponsorde voorbeeldtui nen, Engelse landschapstuinen en tui nen in renaissance- en barokstijl. Met als middelpunt het futuristische bezoe kersgebouw. Nauwelijks een jaar later - eind juli - gooide het stichtingsbestuur het bijl tje er al bij neer. Vice-voorzitter Frans van Dongen mistroostig: „De bezoekers bleven weg en wij zagen geen kans het park en het bijhorende gebouw exploitabel te maken. Op 1 september gaat de poort dicht."en commissie van 'wijze mannen' van de provincie, Rabobank Zeeuws-Vlaande- ren, het demissionaire bestuur en de gemeente buigt zich onder leiding van gemeentesecretaris Theo Reijns nu over de vraag wat er met de 'restan ten' van de tuinen en het gebouw moet gebeuren. Zwartkijkers riepen al direct dat het nooit iets zou worden met het acht hectare grote tuinencomplex. Ook oud-Kamerlid Huib Eversdijk, gerui me tijd voorzitter van het eerste stich tingsbestuur, moest gaandeweg zijn mening bijstellen. „Het ambitieniveau lag te hoog. De verwachte bezoekers aantallen vond ik aan de ruime kant. Het moest dus allemaal minder. Derge lijke verhalen wilde eigenlijk nie mand horen. Daarom ben ik uit het be stuur gestapt. Ik zag er geen brood meer in." De raad van de toenmalige gemeente Sluis-Aardenburg had in april 1997 een vooruitziende blik. Er was toch te weinig vertrouwen in een goede af loop. Daardoor ketste een subsidiever zoek van ruim 280.000 euro, noodzake lijk om de cofinanciering vanuit Brus sel, de provincie en 'Den Haag' rond te krijgen, af. Projectontwikkelaar en toenmalig bestuurslid Nico Boussen destijds: „Andere overheden weten het project gelukkig wél op z'n waar de te schatten. Er zit meer dan 500.000 euro uit de Europese subsidie- pot in de pijplijn." Teloorgang Toenmalig burgemeester Gosse Noor dewier van Oostburg wilde met de Eu regiotuinen de economische teloor gang van de regio tot staan brengen. In september 1997 ging de gemeente raad akkoord met een subsidie van bijna drie ton, plus 226.000 euro voor grondaankopen. De totale kosten wer den geraamd op zo'n vier miljoen eu ro, de ene helft gefinancierd door be drijven en particulieren, de andere helft door gemeente, provincie, Rijk en de Europese Unie. Tot en met 2000 leek er geen vuiltje aan de lucht. Volgens Jan de Waard (tot dat jaar bestuurslid namens de Ra bobank) was het financiële plaatje rond. „Het streven was de tuinen eind 2002 te openen. De subsidieaanvragen gingen vlot de deur uit en er werd in alle rust een begin gemaakt met het grondwerk." Eind '99 werden de be stekken en aanbestedingen afgerond en snel daarna werden contracten ge sloten met de aannemers en architect voor de bouw van het multifunctio neel bezoekerscentrum en de aanleg van drainage, waterpartijen, sloten, vijvers en het parkeerterrein. Bert van de Hoef, destijds zo'n ander half jaar projectleider van de Euregio tuinen, stelt terugblikkend vast dat het project toen eigenlijk al 'volledig vierkant' liep. De besluitvorming en de communicatie in het bestuur haper foto's Peter Nicolai ren, kregen de opdrachten." Maar hoe zat het dan met die zoge noemde spookrekeningen en schimmi ge transacties? Er waren, ging het ver haal, zelfs rekeningen betaald waar voor nooit enige prestatie was gele verd. Maar de provinciale commissie Onderzoek en de accountants, die de boeken namens het nieuwe bestuur op basis van de toen beschikbare infor matie doorspitten, vonden geen be wijs. Ingewijden houden echter ook nu nog vol dat het gebeurde. Opval lend is ook dat opdrachten van de stichting via Lafoma bv, een bedrijf van bestuurslid Boussen, werden ver strekt. Bolijn noemt dit, op zijn zachtst gezegd, 'vreemd'. „Want waar om geef je als stichting dan zelf geen opdracht? Daar hadden ze Lafoma toch niet voor nodig?" Boussen erkent dat er kunstgrepen werden toegepast om subsidies veilig te stellen, maar dat het in feite om niets anders ging dan een vorm van leverancierskrediet. „De stichting zou bij daadwerkelijke levering van goederen en diensten beetje bij beetje afbetalen." Reddingsplan Het water steeg de stichting tot aan de lippen. In mei vorig jaar ging de raad van de nieuwe gemeente Sluis ak koord met een reddingsplan. Met een garantie voor een geldlening van 750.000 euro zou het tij alsnog kun nen worden gekeerd, was de gedachte. Tegenstemmen zou leiden tot een enor me kapitaalvernietiging. De gemeente kocht voor 300.000 euro ook vijf hecta re grond van de stichting, die een eer dere lening van ruim 226.000 euro aan de gemeente diende terug te betalen. Ook de Euregio Scheldemond sprong bij. Het complex zou deel gaan uitma ken van een netwerk van vijf strate gisch gelegen bezoekerscentra aan de kust. Met de Euregio pasten het minis terie van Economische Zaken en de ge meente samen nog eens 426.000 euro bij. En met dat extra geld ging het nieuwe stichtingsbestuur aan de slag. De opdracht: het park vóór 1 oktober 2003 gereedmaken voor exploitatie, management aanstellen en een toe komstvisie ontwikkelen. Van Dongen: „In die opzet zijn we ge slaagd, maar na de opening zagen we ons geconfronteerd met tal van proble men. De prognoses van de Oxford Groep uit Heemstede, op basis waar van we aan de slag gingen, bleken niet realistisch en onhaalbaar. De bezoe kersaantallen waren teleurstellend en ook de evenementen sloegen niet aan. Het was onverantwoord zo door te gaan." Ondanks de sluiting op 1 september zijn de Euregiotuinen niet failliet, al ligt de deurwaarder op de loer. Moe ten verstrekte subsidies worden terug betaald, dan kan het alsnog helemaal fout lopen. De bijna twee miljoen ge meenschapsgeld die in het project werd gepompt, lijkt in elk geval verlo ren. Bolijn steunt het pleidooi van gedepu teerde Jacques Suurmond (financiën, ook lid van het bestuur van de subsi diërende Euregio) voor een diepgaand onderzoek. Bolijn: „Het is hoog tijd dat de onderste steen boven komt. Er zijn nog te veel onduidelijkheden." Wout Bareman en René van Stee De Euregiotuinen zouden de economische teloorgang van de regio tot staan moeten brengen De bijna twee miljoen gemeenschapsgeld die in het project werd gepompt, lijkt verloren den. Het project werd begeleid door te veel mensen met te weinig deskundig heid. Eind 2000 trok hij z'n conclusies en stapte over naar Neeltje Jans. Van de Hoef nu: „Het ontbrak aan slag kracht. Vanaf het begin had een pro jectmanager de touwtjes strak in han den moeten nemen, maar dat gebeur de niet. Op den duur werden allerlei adviezen genegeerd. Neem de aanbe steding van het gebouw. Nadat de knoop eind '99 was doorgehakt, wer den nog eens allerlei varianten tegen het licht gehouden. Intussen was het maart. Het plantseizoen was voorbij, terwijl er ondanks het slechte weer wel plantjes de grond in hadden ge moeten om de Europese subsidie vei lig te stellen. Ook de werving van sponsors voor de voorbeeldtuinen be gon veel te laat. Een kwart van de tui nen had klaar moeten zijn, zodat de bezoekers tenminste iets geboden had kunnen worden." Raadslid Carien Bolijn (Dorpsbelan gen Toerisme), destijds wethouder in Oostburg, noemt het inzetten van goedwillende hobbyisten dé cruciale fout. Dat Van de Hoef als projectma nager nauwelijks resultaat boekte, vindt ze dan ook begrijpelijk. Ze be treurt nog steeds dat tuinarchitect Bosch en Slabbers uit Middelburg (verantwoordelijk voor het groen) als gevolg van de steeds grotere finan ciële problemen moest wijken. En ook de aanstelling van de voormalige Oost- burgse wethouder Bram de Feyter als coördinator was een blunder. Bolijn: Overmacht Toenmalig bestuurslid Boussen repte van overmacht en was ervan over tuigd dat het met die subsidies wel goed zou komen. Dat bleek te optimis tisch. De stichting kon fluiten naar de subsidie van ruim 286.000 euro. Voor Bolijn hét zoveelste bewijs van de on macht, de ondeskundigheid en de lichtvaardige manier waarop het be stuur de subsidievoorwaarden inschat te. „Het is onbegrijpelijk dat je drie plantseizoenen mist. Vooraf weet je nooit welk weer het wordt. Maar die plantjes hadden gewoon moeten wor den gekocht. En kun je ze niet plan ten, dan zet je ze gewoon ergens weg. Dan was de toegezegde subsidie ge woon uitbetaald." Het steekt Boussen, dat hem en zijn kompanen voortdurend de zwarte piet wordt toegespeeld. Behalve aan het missen van drie plantseizoenen wijt hij de problemen ook aan het veel te dure ontvangstgebouw. Het kostte ne gen ton, terwijl het bestuur een maxi mum had gesteld van 550.000 euro. „Allemaal dankzij het gedram van Noordewier. Hij was goede vriendjes met de architect en wilde kost wat kost een dure variant overeind hou den. Uiteindelijk gingen we akkoord, omdat hieraan ook weer subsidievoor waarden waren verbonden. Noorde wier zou ook zorgen voor aanvullende sponsoring, maar daarvan kwam niets terecht. Daardoor zaten we wel met een gat van ruim drie ton, bovenop de 286.000 euro die we aan subsidie mis liepen." Niet zo innig Noordewier is op vakantie en kan dus niet reageren op de aantijgingen. Bo lijn verklaart echter dat de contacten tussen Noordewier en architect Rau niet zo innig waren als Boussen sugge reert. Er waren immers drie architec ten in de markt. Volgens haar werden binnen het college van B en W in die dagen nauwelijks woorden vuilge maakt aan de Euregiotuinen. „We stonden er als college vrij ver vanaf. Ja, zelfs toen Noordewier zitting had in het stichtingsbestuur. Er is te lang gedacht dat het wel goed zou komen." Op straat en in de wandelgangen werd wél druk gespeculeerd. De drai nage, de regeninstallatie en het grond werk deugden niet, luidde het. Dat bleek achteraf juist, want later werd een deel van dat werk opnieuw uitge voerd. Ook aanbestedingsprocedures waren ondoorzichtig, ging het ge rucht, waardoor alleen 'bevriende' be drijven van bestuursleden opdrachten werden gegund. Boussen doet het af als 'geleuter'. „De bedrijven, die het werk het goedkoopst konden uitvoe- „Met alle respect, maar ik denk niet dat hij geschikt was voor die taak." De eerste paal van het inmiddels fors afgeslankte bezoekersgebouw (een ontwerp van de Amsterdamse archi tect Thomas Rau) ging in februari 2001 de grond, een half jaar later dan voorzien. Nauwelijks een jaar later gonsde het van de geruchten: de dead line van 31 december 2002, cruciaal met het oog op de Europese subsidies, zou worden overschreden. Oorzaak, het slechte weer blokkeerde de aan plant. De eerste paal voor de Euregiotuinen ging in februari 2001 de grond in. Oud-Kamerlid Eversdijk, geruime tijd stichtings voorzitter, wordstelt met de voering zijn helm, rechts oud- burgemeester Noordewier van Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23