laatbloeiers Ze zijn een tikkeltje vreemd, die topsporters PZC Ted Troost RUDEN RIEMENS zaterdag 21 augustus 2004 Het Oranje-gedoe is hij moe. Met de atleten op de Olympische Spelen heeft hij te doen. Ted Troost is de topsport voorbij. De gevoels- leer is hem veel te kostbaar om te in vesteren in atleten die louter uit zijn op betere resultaten. Tientallen topsporters heeft hij behandeld, maar veruit de grootste indruk maakte Pim Fortuyn. „Het voelde als een groot voorrecht om hem aan te mogen raken." Het was op Hemelvaart en hij was bijna dood. Bloedpropjes in de longen. „Kreeg ik een kaart van een vriend waarop stond: Goede dag uitgekozen! Je laat je toch niet kisten hè?" Hij schudt van het lachen. Ted Troost(68) is voor een paar dagen in Rotterdam waar hij therapeuten traint en nog enkele patiënten (een golfer en een autocoureur) behandelt. Meestal is hij bij zijn gezin in Zwitserland, ver weg van het 'overgeïndividualiseerde Nederland', dat hij in 2000 ontvluchtte 'van wege de manier hoe mensen met elkaar de ruimte delen, de weg gebruiken, het open baar vervoer. Ik ben altijd weer blij als ik het land verlaten heb.' Ted Troost. Zijn naam is een begrip. Nog steeds worden mentaal begeleiders 'de Ted Troost van de ploeg' genoemd. Hij was een van de eersten en vooral de bekendste. „Toen ik in 1968 begon had ik het gevoel dat ik een soort apostel was, daarna werd ik een roepende in de woestijn en toen bijna een teleurgestelde werkezel." Nadat schaatskampioen Hein Vergeer twin tig jaar geleden openlijk vertelde hoe de be handelingen van Troost hem hadden gehol pen, klopte de ene na de andere topsporter bij hem aan. „Ze voelden dat ze beter kon den, maar het kwam er niet uit." Op zoek naar blokkades, legden ze bij Troost hun ziel bloot. Ze vertelden over hun twijfels en angsten en Troost luisterde, vroeg, voelde, streek, tilde iemand bij zijn vel op, ging op een rug staan of nam iemand op schoot. Hij zag wielrenner Henk Lubberding, doel man Hans van Breukelen, ruiter Albert Ver voorn, tennisser Richard Krajieek, sehaats- ter Yvonne van Gennip, de voetballers Mar co van Basten, Ruud Gullit, Johan Cruijff en al die anderen. „Ik maak mensen door aanraking duidelijk dat ze meer kunnen dan ze denken. Ik geef ze gemoedsrust, lief de, respect, integriteit, interesse." Sporters liepen met hem weg, maar coaches en andere begeleiders zagen hem liever gaan dan komen. „Ik werd een kruising ge noemd tussen Raspoetin en Onze Lieve Heer. Dat is toch vreselijk?! Ik riep weer stand op bij mensen. Ik kreeg te horen dat ik meereed op de bagagedrager van Gullit en Van Basten." „Achteraf denk ik dat ik gewoon te vroeg was. Ik was mijn tijd vooruit. Net als met de gemengde sauna die ik opende in 1968, dat was toen ook not done. Nu zou het anders zijn. Iedereen lijkt nu op zoek te zijn naar spiritualiteit. Je hoeft geen blaadje open te slaan of er wordt een of andere therapie aan geboden." In 1998 trekt hij zich terug om zich te bezin nen en vindt dan Microsoft Europa op zijn pad. „Het bedrijfsleven is anders prestatie gericht dan topsport. Wij werken nu enkele jaren met Microsoft Europa en merken dat de sfeer in het bedrijf is veranderd. Mensen kunnen gemakkelijker met elkaar de ruimte delen, zijn minder bedreigend voor elkaar, zelfverzekerder van hun plaats. Ze hebben niet alleen contact met elkaar via e-mail, maar voeren ook gewoon een gesprek." Dat het prettige werkklimaat tot een lager ziekteverzuim leidt, meer betrokkenheid geeft en dus betere prestaties, zal bij de lei ding ongetwijfeld meespelen als Troost weer eens wordt gevraagd iemand drieën eenhalve dag onder handen te nemen in een berghut in Chamonix. „Allemaal zijn het razend intelligente men sen die altijd hebben 'vertrouwd op htm ver stand. Ze zijn verbaal sterk en hebben ge leerd verborgen agenda's te bewaken. Daar moeten wij doorheen prikken en ze opnieuw leren voelen. Dat is veel moeilijker dan wer ken met topsporters. Topsporters behandel je met twee vingers in je neus." Kielhalen Tikje vreemd, vindt hij ze, die sportlui. „Dat je vier jaar van je leven wilt inleveren voor een afwikkeling van een paar minuten in een zwem- of turnwedstrijd. Die verbroe dering vind ik wel leuk, maar of je daar al die tijd voor op moet offeren... Als ik naar de Olympische Spelen kijk en ik zet het ge luid uit zodat ik het gejuich niet hoor, dan heb ik wel met die mensen te doen." „Je moet toch een rasegoïst zijn en behoor lijk gefrustreerd om na een lange en inten sieve voorbereiding 42 kilometer hard te lo a Ted Troost: „Zo' n vent moeten ze kielhalën." pen? De mensen die om de sporters heen lo pen, lijken er meer plezier aan te beleven dan de sporters zelf. Die worden geleefd. Als je ziet hoe zo'n interviewer een totaal ontredderd turnmeisje bevraagt... dat vind ik ontluisterend, wreed, meedogenloos. Zo'n vent moeten ze kielhalen." „Vroeger stond ik midden in de nacht op om Mohammed Ah te zien boksen, terwijl ik he lemaal niet zo'n boksfanaat ben. De wijze waarop die man zijn sport beleefde, de pas sie, die mis ik nu wel. De sport is zo verzake lijkt. Het gedoe rond Oranje volg ik allang niet meer. Ik kijk nu of ik iets terugzie van hetgeen Marco en ik met elkaar hebben be leefd." „De lijn die we hebben ingezet, zet Van Bas ten nu door. Hij is bezig met vernieuwen en heeft het team uitgebreid met een mentaal begeleider. Marco heeft alles in zich om een om een goede bondscoach te worden: zelf kennis, geduld, inzicht en liefde voor het vak." Enkele jaren geleden noemde Troost de he ren van Oranje 'verwend en totaal verziekt door de commercie', „Er zijn maar weinig mensen die de weelde van geld kunnen dra gen. Marco kan dat en heeft als geen ander de bagage in huis om de jonge jongens te le ren hoe ze met die weelde moeten omgaan." In zijn werkkamer in Rotterdam staat een fauteuil die vroeger het pronkstuk was in het ouderlijke huis. Ted je zat er bij zijn va der op schoot. Vader overleed toen hij 17 jaar was. Troost is gehecht aan de stoel en «Ss. foto Cees Zorn/GPD heeft hem al twee keer laten stofferen. Er naast staat de behandeltafel waarop een keur aan wereldkampioenen en Olympische atleten heeft gelegen „Wie ik het beste heb behandeld?" Hij kijkt weg en denkt na. „Mezelf. Ik heb van alle mensen hier geleerd. Ik ben heel erg ge groeid." Hij kan niemand opnoemen die hij nog graag op tafel zou willen hebben. Zo kijkt hij niet naar mensen. Met één uitzonde ring. „Ik heb in het voorjaar van 20Ó2 met Harry Mens gebeld over Pim Fortuyn. Ik vond hem er niet goed uitzien. Mmmm, bromde Harry en vijf minuten later had ik Fortuyn aan de telefoon. Gaat het goed met je, vroeg ik. Nee, zei hij. Nou, waarom kom je dan niet langs? We hebben een paar ont moetingen met elkaar gehad. Die waren nog al indrukwekkend." Het gelaat van Troost staat voor het eerst in twee uur op ernstig. „Het voelde als een groot voorrecht om hem aan te mogenn ken. Die man ontroerde mij. Hij had een gelofelijk inzicht in andere mensen." Troost was bijna dood die Hemelvaart!! „Het was kwart over zes 's ochtends op parkeerplaats bij het station en pikkedc ker. Ik kreeg het heel benauwd en voeld me krachteloos. Ik kon geen stom woon: meer uitbrengen en het lukte nog net on de trein te stappen naar Luzern. Alle® mensen om me heen, maar niemand die hielp want ze dachten waarschijnlijk lamdronken was. Hoe ik naar de taxisla plaats ben gekomen, weet ik niet meer leek uren te duren. De chauffeur heeft i onmiddellijk naar het ziekenhuis gebra en daar liet een verpleegkundige allest haar handen vallen om mij te helpen. Hij had beter naar zijn lichaam moeten teren. Uitgerekend hij, auteur vanheto Het lichaam liegt nooit. „Ik heb een ach lespeesblessure veronachtzaamd. Juistl ik dacht dat ik naar de dokter moest ga vanwege gevaar op trombose, kreeg ik( dubbele longembolie. Ik heb ervan gele De strijd die ik voerde tegen windmola zeer relatief. Zonder mij gaat het leven woon door."Getuige zijn veronachtzaai achillespeesblessure moet ook Troost 0] ten dat hij dicht bij zijn gevoel blijft-H doet hij dat? „Elke avond kijk ik in des gel en vraag ik mezelf of ik iemand sch< heb gedaan. Of ik een mensenhart pijn gedaan. In het verleden heb ik op dezif van mensen getrapt. Als mensen onbes den vragen stellen of mij het gevoel gev dat ze geen rekening met me houden da ontstaat er een irritatie die ik moeilijk' plek kan geven." Maar spijt? „Ik hebsp dat ik niet heb geluisterd naar mijn jon dochter toen zij vijf jaar geleden indet gy lag te schreeuwen. Ik was bij een vri die een man had uitgenodigd met een i lijk voorstel. Drie kwartier lang heefti dochtertje liggen schreeuwen. Toenvie uitgeput in slaap. Daarna heeft die ma! overgehaald om samen in zaken te gaai ben toen financieel opgelicht, mijn doe heeft dat voorvoeld." Misschien had ze gewoon honger, veria ze naar een bedje, had ze last van kram „Nee, dat was allemaal niet aan1 deord' voorvoelde het. Iedereen heeft het talei te voorvoelen, maar we hebben afgelofi om er naar te luisteren." Ook hij toen.' inhaligheid." Monique del

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22