Middagslaapje goed voor brons PZC Slechte starts nekken Bos en Hijgenaar De vergeten beach boy uit Honolulu Fedor Hes hekelt negatieve sfeer in de zwemploeg 15 tyennis van der Geest wint olympische medaille voor zijn vader en coach Cor nge de Bruijn ils favoriete laar de finale Hockeysters zeker van halve finale Griekse gewichtheffer positief Afghaanse debuteert met record Schutter Boschman uitgeschakeld zaterdag 21 augustus 2004 ^ijs van Oosten [HENE - Uit de 'dood' herre- u tvon judoka Dennis van der ,est gisteren in de klasse van «zwaargewichten een bronzen faille op de Olympische Spe- in Athene. Na die geslaagde siie kan zijn vader en coach or van der Geest (59) na jaren spanning en overbelasting i zijn oude dag genieten. En izijn gezondheid denken. «en verloren slijtageslag van na negen minuten in de rartfinale tegen de Italiaan JoBianchessi, zag, voelde of Jorde Dennis van der Geest Ets meer. Hij wist wél dat hij an meer had in een herkan- Opgepept door zijn vader en assistent-coach Maarten eis slaagde hij er in zich te- g te vechten in het toernooi of de Koreaan Sung Beom Éi met een vol punt te ver in, ■lange middagpauze werd be lt voor een slaapje van twee r. In de massageruimte werd r bedje voor hem opgemaakt, n vader dekte hem toe, deed slicht uit en de deur dicht. *11 Cor van der Geest zijn ■Harige zoon van 125 kilogram ikker schudde voor de finale i de herkansingen, zei Dennis van der Geest: „Doe maar niet." Jawel, had zijn vader gezegd, want hij wilde per se die medail le. Waarop Dennis van der Geest antwoordde dat 'dat een optie was' om toch te ontwaken. De nachtmerrie van de Olympi sche Spelen van Sydney spookte door het hoofd van zijn vader, die, zo erkende hij later, bang was geweest dat het opnieuw verkeerd zou aflopen. Na de ze ge op Kim versloeg Van der Geest de Duitser Toelzer (in zes seconden) en in de strijd om het brons moest de Iraniër Seyed Mahmoudreze Miran er na an derhalve minuut aan geloven. De ontlading van blijdschap, het vingertje naar zijn vader („Voor jou") en de intense om helzing gaven aan hoe de fami lie Van der Geest naar een olym pische medaille had gesmacht. Cor van der Geest won acht jaar geleden in Atlanta twee olympi sche medailles met Jenny Gal en Claudia Zwiers, maar een me daille bij de mannen ontbrak op zijn erelijst. Intens had hij toege- leefd naar de gedroomde afslui ting van zijn loopbaan als coach in het topjudo. Elco van der Geest: „Omdat mijn moeder de laatste twee we ken voor de Spelen al op vakan tie was in Athene, zat ik alleen met Cor thuis. Hij had echt last van de druk, er nachten van wakker gelegen. Alle druk komt bij hem, de hele dag was hij er mee bezig. Deze medaille is goed voor zijn gezondheid." Dennis van der Geest, die het to taal aan Nederlandse judome dailles in Athene op het recor daantal van vier bracht, is heel diep gegaan voor zichzelf en voor zijn vader. Hij vertelde „nog nooit zo moe te zijn ge weest." Omdat hij de partijen te gen Kim, Toelzer en Miran - alle drie beslist met ippon - kort kon houden, overleefde hij. „Het echt blije gevoel had ik meteen na mijn overwinning, maar nu voel ik me heel leeg. Deze me daille is enorm belangrijk voor mij, omdat ik toch met de vraag zit hoe lang ik nog doorga. Dit geeft mij een enorme motivatie om zeker nog een paar jaar door Met het brons bezorgde Dennis van der Geest zijn vader Cor de gedroomde afsluiting van zijn loopbaan als coach, foto Peter Schols/GPD te gaan." Dat zal met een nieu we coach zijn. Maarten Arens, juniorenbondscoach, wordt de opvolger van Cor van der Geest. Hij krijgt een grotere rol bij de club Kenamju en past goed bij Dennis van der Geest. Boven dien doorkruist het judo niet langer de soms moeizame va- der-zoonrelatie. „Ik zeg niet wat ik ga doen, maar ik ben er wel al uit. We zullen het intern bespreken. Als Dennis zegt dat hij met mij wil doorgaan, dan ga ik door." Op de tribune hield moeder Els het tijdens de me daille-uitreiking niet droog, Dennis' zeven maanden zwange re vriendin Zaina had de koel bloedigheid om nog een paar fo to's te maken. Hij weet niet wat het vaderschap met hem gaat doen. Wel relativeert hij. „De olympische medaille geeft me veel vreugde. Maar laatst heb ik een echo bekeken en de vinger tjes geteld. Het waren er tien, toen was ik ook erg blij." GPD ÏIIIENE - Inge de Bruijn ligt koers om toch nog een gou- d plak te pakken op de Spe- lVanavond start ze als de gro- ilavoriete in de finale van de Imeter vrije slag. Gisteravond tie ze in de halve finale de ffilstetijd op de klok: 24,56. Ze ffldigde 0,34 seconde voor de immer twee, Lisbeth Lenton. aar. zei coach Paul Bergen, ze iet zich niet rijk rekenen. A34 seconde is maar een klein *tje." Hij demonstreerde het »rtwee keer direct achter el- «ar op zijn stopwatch te druk- a «Dit is 0,28", wees hij. „Zie 'ml dat het bijna niets is?" Bruijn was zelf tevreden s haar optreden. „Er zit een Ogende lijn in. Ik hoop dat ik s morgen kan afmaken. Het Strouwen is er, maar het moet de finale gebeuren. Ik ga voor s goede race, haal alles uit de sten hoop dat er goud in zit." ïgen verwacht een zware ra- -Ik moet zeggen dat ik voor gaar tweede 25 meter sterk öt Als ze goud pakt, ben ik te- over haar toernooi. Het «n mooie uitdaging." k-'een Veldhuis haalde de fina- tffiet. Ze werd in de halve fina- d negende in 25,27. Mhuis komt vanavond wel in op de estafette 4x100 wis- slag. De Nederlandse vrou- - gingen als achtste en laat- 1 naar de finale, en hadden !!'e danken aan de diskwalifi- fcevandeltaliaansen. GPD Twee vijfde plaatsen voor baanwielrenners in Athene door Arjen Vos ATHENE - Ze droomden allebei van een podiumplaats, hadden allebei een slechte start en ein digden allebei als vijfde. De baanwielrenners Yvonne Hijgen aar en Theo Bos konden elkaar gisteren in het Vélodröme van Athene een hand geven na af loop van hun olympische tijdrit. Met name de start van Bos, op de tijdrit over 1 kilometer, was dramatisch. Hij bleef bijna een seconde stilstaan voordat hij weg was. Bondscoach Peter Pie- ters kende de oorzaak. „Theo was te gretig. En dat gold eigen lijk voor Yvonne ook. Ze willen gewoon te graag. Het zijn hun eerste Olympische Spelen. Het voorwiel van Theo slipte en dan krijg je zo'n misslag. Dat haal je nooit in. Ik heb het zo nog nooit bij hem gezien. Een dure les. Maar hij komt er wel overheen." Bos, die 1.01,986 nodig had voor zijn kilometer, erkende dat hij 'iets te gretig' was. „Ik was goed gespannen en had zin om te ram men. En ik moet risico's nemen wil ik een medaille kunnen ha len. De race zelf was niet slecht. Ik heb mijn persoonlijk record met een tiende verbeterd maar het was niet genoeg. Jammer." Het goud ging in een nieuw olympisch record naar de Brit Chris Hoy, die meer dan een se conde sneller was dan Bos. Het gat met brons was ook aanzien lijk: achttiende seconde. Bos: „Ook met een normale start was ik geen derde geworden." Vandaag komt hij in actie tij dens de teamsprint, morgen - op zijn 21e verjaardag - tijdens de kwalificaties voor de individue le sprint. Bos is wereldkampi oen op dat laatste nummer. Net als Bos moest Yvonne Hij genaar op de 500 meter tijdrit, haar favoriete nummer, genoe gen nemen met de vijfde plaats. Dus was ze wat teleurgesteld. „Mijn race was goed, daar ben ik op zich heel tevreden over", vertelde de 24-jarige ex-schaats- ter. „Ik heb toch drietiende van mijn persoonlijk record afge haald. Alleen verspeelde ik drie- tot viertiende met die start. Zonde." Met een perfecte start had een medaille tot de mogelijkheden behoord. Pieters: „Yvonne heeft vaak problemen met haar start. Dat is een ramp." Hijgenaar kon de oorzaak van niet benoe men. „Ik heb er goed op ge traind", stelde ze. „Aan de con centratie lag het niet, die was goed. Misschien was het toch wat spanning. Het gaat zó snel. De timing was niet goed. Daar heb ik het laten liggen." Er werd geknald op de baan. De Australische Anna Meares bracht het wereldrecord onder de 34 seconden: 33,952. Hijgen aar reed 34,532. „Lage 34'ers, had ik wel verwacht. Maar 33'ers is extreem hard. Aan de andere kant, Meares rijdt het he le jaar al hard." GPD ATHENE - De Nederlandse hockeysters hebben zich gis teren zonder te spelen verzekerd van de halve finale op de Olympische Spelen. De ploeg van bondscoach Mare Lam- mers won in Athene de eerste drie wedstrijden, waardoor Oranje alleen in theorie de halve eindstrijd nog kon mis sen. Maar omdat Australië en Zuid-Korea gelijkspeelden (2-2) is Nederland zeker van de halve finale. De halve finales zijn dinsdag. De finale is twee dagen la ter. net als de wedstrijd om brons. Argentinië plaatste zich ook voor de halve finale. Tegen Nieuw-Zeeland werd het 3-0. China is ook zeker van een stek bij de laatste vier. Argentinië en China treffen elkaar nog om uit te maken wie als eerste eindigt in poule A. ANP ATHENE - Leonidas Sampanis is volgens het tv-station Mega betrapt op het gebruik van verboden prestatiebevor- derende middelen. De Griekse gewichtheffer won maan dag bij de Olympische Spelen brons in de categorie tot 62 kilogram. Mega maakte gisteren bekend dat Ioannis Papa- dogiannakis, de Griekse chef de mission, door het antido- pingbureau Wada op de hoogte is gebracht van het ver grijp. Het gerucht dat een atleet uit het gastland positief zou zijn, zong al de hele dag rond in de Griekse media. In de urine van de Indiase gewichthefster Chanu werden sporen van furosemide, een vochtafdrijver, opgespoord. Chanu werd vierde in de klasse tot 53 kilogram. Sampa nis en Chanu zijn de achtste en negende postieve gevallen in het gewichtheffen. De Oezbeekse kogelstootster Olga Sjoekina (27) werd betrapt op clenbuterol. Ze werd laat ste bij het kogelstoten. ANP/DPA ATHENE - Robina Muqim Yaar beleefde gisteren een on vergetelijk moment. Ze schreef historie door als eerste vrouw uit Afghanistan deel te nemen aan de olympische atletiekwedstrijden. Aan de zijde van de 37-jarige Ameri kaanse sprintdiva Gail Devers liep de pas 18-jarige Yaar in Athene in de zesde serie van de 100 meter. Ze liep naar een tijd van 14,14 seconden. Dat was drie seconden te langzaam voor de volgende ron de, maar wel een nieuw Afghaans record. Yaar was onder de indruk van haar eigen prestatie: „Ik ben niet eens laat ste geworden." ANP ATHENE - De Nederlandse schutter Dick Boschman is gisteren op de Olympische Spelen uitgeschakeld tijdens de kwalificaties op het onderdeel 50 meter liggend. In een veld van 46 schutters werd Boschman veertigste. Alleen de beste acht gingen naar de eindstrijd. Boschman (29) haalde 587 punten. Hij had minimaal 595 punten moeten scoren om tot de finale door te dringen. Boschman had vooraf al verklaard weinig kans te maken op een finaleplek. „Ik kom hier om te leren, nog niet om te winnen", sprak hij. „Dan maakt 't ook niet uit wat er op de borden staat." Na zijn liggend optreden maakte de sergeant van de Koninklijke Landmacht bekend dat hij voorlopig het luchtgeweer inruilt voor het klein kaliber. Boschman behoort met het luchtgeweer op zijn schouder tot de wereldtop, maar stelde in Athene teleur. Hij werd uitgeschakeld in de voorronde. ANP Theo Bos stelde met zijn vijfde plaats op de kilometer tijdrit enigszins teleur. foto Robert Vos/ANP Toen Pieter van den Hoogenband woensdag uit het zwembad kwam ïz'in gouden race, jubelde hij dat hij 1 de voetsporen was getreden van Minny Weissmuller en Aleksandre Po- Pov.Alleen zij, zo wist hij, wonnen ooit Nerde 100 meter vrije slag, hét ko- Pgsnummer, op twee achtereenvol- Me Zomerspelen. „Dat is toch genie- lfn' Dat hij er nog eentje was verge- PiWerd hem pas later verteld. vergeten held - Duke Kahanamoku, 13 v°or intimi - werd geboren op 24 Justus 1890 op Hawaii. Hij was een Pnos, maar had niets aan die titel. antin 1893 werd het Hawaiiaanse ko- Blngshuis door rebellen omver gewor- j*n' Dater zou hij zeggen dat zijn vader ftwoon politieman was'. Zijn zwemcarrière begon op typisch Ha waiiaanse wijze: een paar jaar na zijn geboorte ging hij met z'n vader en een oom in een kano mee de oceaan op om gedoopt te worden. Hij werd zonder pardon in het water gegooid en moest het in zijn eentje zien te redden. „Het was zwemmen of verdrinken", stelde Kahanamoku later in zijn biografie. Sindsdien waren Kahanamoku en de golven bij Waikiki Beach vrienden. Hij lag hele dagen in het water, overigens niet om te zwemmen, maar om te sur fen. Dat was zijn leven. Hij stopte, sa men met zijn vrienden, al zijn uren in het ontwikkelen van een goed surf board. Hij schaafde er aan tot hij een ons woog en zorgde voor een betere ba lans. Op zijn 25e had hij zijn technie ken zo verfijnd, dat iedereen in Hawaii en de rest van de Verenigde Staten hem kende. Toen vond hij het tijd om Au stralië te veroveren. Daar staat hij nu nog steeds bekend als 'de vader van het moderne surfen'. Het zwemmen deed Kahanamoku er ei genlijk hij. Maar dat betekende niet dat hij er minder succesvol in was. Hij kwam drie keer uit op de Zomerspelen en won vijf medailles. In 1912, in Stockholm, won de destijds bijna 22-ja- rige Hawaiiaan de 100 meter vrije slag in een wereldrecord en werd tweede met de Amerikaanse estafetteploeg. In 1916 waren er geen Zomerspelen van wege de Eerste Wereldoorlog en dus moest Kahanamoku acht jaar wachten om zijn titel te kunnen verdedigen. Hij was het zwemmen in al die tijd niet verleerd. Wat heet! Hij won in Antwer pen het koningsnummer gewoon weer, eveneens in een nieuw wereldrecord, en pakte ook goud op de 4x200 meter vrije slag. In 1924 ging Kahanamoku voor een trilogie op het sprintnummer, maar landgenoot Johnny Weissmuller zat hem dwars. De latere Tarzan - hij acteerde in twaalf films - kaapte het goud weg voor Duke Kahanamoku en zijn broer Samuel, die derde werd. Na zijn sportieve loopbaan werd de zwemheld sherrif in Honolulu. In die functie werd hij liefst dertien keer her kozen. De kiezers beloonden hem er zo voor dat hij het tropische eiland in de voorgaande decennia op de wereld kaart had gezet. Verder speelde hij mee in 28 Hollywood-films. In 1965, twee jaar voor zijn dood, werd de beach boy opgenomen in de Hall of Fame bij zo wel het zwemmen als het surfen. In de Hawaiiaanse hoofdstad kan nog steeds niemand om hem heen; hij heeft er een standbeeld en er is een strand naar hem vernoemd. Aan het einde van de twintigste eeuw werd Kahanamoku ook nog uitgeroepen tot sporter van de eeuw op Hawaii. Iedereen houdt er van hem. Pieter van den Hoogenband heeft in middels zeven olympische medailles (drie gouden, twee zilveren en twee bronzen), dat zijn er twee meer dan Du ke Kahanamoku. Daarnaast is hij op de 100 meter vrije slag zo'n twaalf secon den sneller dan zijn illustere voorgan ger ooit was. Maar hoe kon hij zo'n op merkelijk persoon nou vergeten? Goed, het zij hem vergeven. Roeland van Vliet door Cilya van der Kooy ATHENE - Binnen de Neder landse zwemploeg is een gebrek aan communicatie, onderling respect en wil tot samenwerken. Dat openbaarde Fedor Hes, coach van Top Zwemmen Am sterdam, gisteren een dag voor het einde van het olympische zwemtoernooi in Athene. De negatieve sfeer in de begelei dingsstaf, met verder de coaches Jacco Verhaeren, Dick Bergsma, de Amerikaan Paul Bergen en teammanager René Dekker, heeft volgens Hes invloed gehad op de prestaties van Oranje. „Er is helemaal geen bereidheid om het in Athene samen te doen", zei Hes. „Kennelijk zijn we geen grote jongens die voor en tijdens de Olympische Spelen een syner gie tot stand kunnen brengen. We zitten hier met ego's die alle maal hun eigen dingen doen. Ik geloof heilig in synergie. In mijn visie kan één en één drie zijn, maar de wil is er bij de anderen gewoon niet." De onvrede binnen de Neder landse zwemequipe heerst al lan ger. De medailles, individueel veroverd door (je boegbeelden De Bruijn en Van den Hoogen band, hebben dat in Athene lang weten te verbloemen. Twee maanden voor de Spelen mocht bondscoach André Cats plotse ling niet mee naar Athene. Ver haeren verweet hem ondermeer gebrek aan neutraliteit. Om de rust te bewaren, besloot de bond de kritiek op Cats niet te onderzoeken en stelde teamma nager Dekker als vervanger aan. Hes: „De zaak Cats hebben we geparkeerd, zoals dat met nog wel meer zaken is gedaan." De aanmerkingen van Verhae ren op het functioneren van de zwemmers van TZA was voor Hes aanleiding zijn onvrede naar buiten te brengen. Volgens de coach van Van den Hoogen band siert het Hes dat hij zijn ei gen weg gaat en andere trai- ningsvormen kiest, maar dat moet dan wel resultaat opleve ren. Verhaeren opperde dat het voor de toekomst van het Neder landse zwemmen beter zou zijn als Hes meer met hem zou sa menwerken. Maar volgens Hes is het kamp uit Eindhoven alleen maar met zijn eigen zwemmers bezig. „Het gaat alleen maar om goud voor Pieter, de rest interesseert ze niet. Ik vind zelf ook dat wij individueel teleurstellend heb ben gepresteerd, maar het is makkelijk conclusies te trekken als je de oorzaken niet kent." Hes noemt het kenmerkend voor de situatie dat er sinds het laat ste trainingskamp in het Itali aanse Como geen enkel overleg tussen de coaches is geweest, 's Avonds op het terras bij het olympisch dorp in Athene drin ken de trainers gezamenlijk nog wel een wijntje. „Het gaat dan over alles behalve over zwem men. Alles en iedereen wordt in deze gesprekken beschimpt en bespot. Ik heb het gevoel dat er meteen over mij en Bergen wordt gesproken zodra we weg zijn. Dat is respectloos en gaat geheel tegen mijn eigen normen en waarden in. Na de WK van 2003 probeerde Hes het belang van een goede sa menwerking al duidelijk te ma ken tijdens de evaluatie. ..Ik kreeg van Cats te horen dat ik me niet druk moest maken ovér samenwerking. Zwemmen zou een individuele sport zijn. Jacco hoefde niet met een oranje vlag op de tribune te gaan zitten om de teamgeest uit te dragen, maar dat vind ik goedkoop." In oktober kwamen de coaches toch bij elkaar om te bespreken hoe in Athene zou worden ge werkt. „Bij een goede prestatie zouden we elkaar een klopje op de schouder geven en voor de rest zou iedereen zijn eigen ding doen. Er was totaal geen visie of beleid. Ik zou er juist heel veel aan hebben als Bergen of Ver haeren mij hun mening zouden geven. Daar word ik, en dus het Nederlandse zwemmen, alleen maar beter van." De situatie in Athene heeft Hes het plezier in zijn werk ontno men. Hij twijfelt over contract verlenging bij TZA. „Ik heb voor het zwemmen drie jaar lang alles opgegeven, maar kreeg er nu weinig voor terug. Ik heb er nog altijd plezier in met mijn zwemmers te werken en moet goed nadenken of dat opweegt tegen de rest." Jacco Verhaeren wilde nog niet reageren op de kwestie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15