^SG-terrein moet versneld open Streng op straat in Renesse n o* I Goes ziet heil in nieuw registratiesysteem huishoudelijk afval okale Partij Vlissingen wil vrachtverkeer niet door Gravestraat rnemuiden zet inds op voor port en cultuur PV wil markt «plaatsen IDUllü. nazomer teitival.nl - 4t Kampeerders vinden toilet vies Motie voor overhevelen subsidie School en gemeente delen kosten Zwanger felie: 0113*315649 O.pK.ll Gitredactie@pzc.nl bus 31, «60 AA Goes -rtentie-exploitatie: „rri-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. ijdag 20 augustus 2004 Bedevaart in Middelburg editie Walcheren wAb van der Sluis [JSSINGEN - De Lokale Par- ïlissingen (LPV) wil de Aag- Dekenstraat op het KSG-ter- versneld openstellen voor rhtauto's. Zo kan voorko- worden dat het toeleve- jverkeer na aanleg van de delijke ontsluitingsweg over Dok schade veroorzaakt woningen in de Grave raal. Ook wil de fractie dat de (fkmarkt een nieuwe plek igt, zodat verkeer van en ar de binnenstad beter kan orslromen. De LPV heeft het [lege schrifteljke vragen ge- 2005 moet er een tijdelijke tsluitingsweg komen via de mingsweg. Een pontonbrug ■Het Dok moet automobilis- naar de kruising Kouden- met de Onderstraat bren- r. waar een nieuw parkeerter- wordt aangelegd met twee- nderd plaatsen. LPV verwacht problemen als nieuwe weg wordt openge- !d De verkeersdoorstroming de Gravestraat zal te wensen erlaten en vrachtwagens zul- de veroorzaken aan de mngen. voorziet de partij. is het volgens de LPV onmo- ijk om in twee richtingen irde Gravestraat te rijden, cdat aan weerszijden gepar- erd mag worden, lie problemen te voorko- stelt de LPV voor om de ije Dekenstraat op het iG-terrein versneld open te en te verbinden met de 'openbare' Aagje Deken- Eiat, Door de parkeervakken l Coosje Buskenstraat (tus- 8 makelaar Begijn en de INEMUIDEN - Arnemuiden lijgt een gemeenschapsfonds lorde financiering van culture- sociale en sportieve projec- i Het fonds moet worden ge- ied door giften, schenkingen legaten. a idee komt van een inwoon- a-van hel. dorp. Ze deed het orstel tijdens de wijktafel in cember vorig jaar. De wijkbe- ergroep heeft het idee inmid- uitgewerkt. Het geld uit het Is moet besteed worden in ricmuiden. De projecten moe een gemeenschappelijk be- !g dienen. Voorstellen voor tojecten worden door de wijk- keergroep voorgelegd aan de ijktafel, de vergadering van be iers die vier keer per jaar itsvindt. De wijkbeheer- ;e? gaat het fonds ook behe ren keer per jaar moet deze erover verantwoording afleg- aaan de wijktafel. Tijdens de Ogende vergadering van de Mei wordt de oprichting in het fonds besproken. RINGEN - De Lokale Par ingen vraagt het college geen andere plek gevonden 0worden voor de weekmarkt. de bouw van De Fonteyne ünde kramen nu in de Coosje Penstraat. Op vrijdag levert grote problemen op. Er «ansoms files vanaf de Nieuw- dijk en het Bellamypark tot a het kruispunt Sloeweg/ isbrandystraat. De fractie wil het college met spoed op legaat naar een andere plek. ternatieve locaties zouden ■Men zijn: de Walstraat, Wal- raat-zuid. Zeilmarkt, Lange Zeemanserve en het Bel- mypark. (Advertentie) 3caugt/mi2 Aept2004 bel 0900 33 00033 ^'ivalhart Abdij Middelburg NOVASTAR »p «sept2lu30 Abdijplein Edah) op te heffen en tijdelijk tweerichtingverkeer in te stel len kunnen vrachtauto's met bouwmateriaal voor het nieuwe winkelcentrum De Fonteyne via de Koningsweg, Aagje Deken straat, Coosje Buskenstraat naar de Spuistraat rijden. „De Aagje Dekenstraat op het Schel- deterrein is een brede straat met aan weerszijden bestaande par keervakken", aldus de partij. Op de hoek Koningsweg/Aagje Dekenstraat is een parkeerter rein wat bij openstelling direct in gebruik kan worden geno men. Automobilisten hoeven dan niet over de pontonbrug. De loopafstand vanaf dit terrein tot het centrum is vrijwel gelijk aan die vanaf het geplande parkeer terrein bij de Koudenhoek. Knelpunten De LPV erkent dat er voor deze oplossing een aantal knelpunten is. Het KSG-terrein wordt in fa ses overgedragen aan de gemeen te. De huidige portiersloge moet versneld gesloopt worden. Tus sen de open te stellen Aagje De kenstraat en de nog niet overge dragen KSG-terreinen moet een duidelijke scheiding komen. De partij vraagt ook nogmaals naar het omdraaien van de rijrich ting op de boulevard. Het is nu niet mogelijk om het centrum te verlaten via de boulevard. De enige route is via de Spui straat. Door de rijrichting om te draaien of tweerichtingver keer in te stellen, kunnen auto mobilisten sneller het centrum uit. - '«SP- -~~ (PM -.raFgBHSf ty- ~;7-r-;;. '-77 -7 --5" --- •j— v "'- ;r~ - 7 '-'■■zTflr - jJ. ->;"c "x'-r -*•" - - - GOES - De oogst is binnen, maar er blijft altijd wat achter. Een vrouw raapt uien fiets, zodat ze de komende weken de salade van pit kan voorzien of een flinke pan op een akker aan de Kattendijksedijk bij Goes. Een volle zak kan mee achterop de hachee kan koken. Zo kan fietsen een smakelijk uitje zijn. foto Willem Mieras Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op Naar de gevangenis. Een in blauw uniform gestoken knaapje wijst op het bordspel streng de weg. Streng, dat zijn ze in Renesse sinds een aantal jaren ook. Op wildplassen, mishandeling en andere 'uitgaansproblematiek' wordt snel en ondubbelzinnig ge reageerd. Al betekent dat lang niet altijd, zoals de o zo bekende Mono- polykreet luidt: 'ga direct door naar de gevangenis'. In het Renesser politiebureau brengt politieparketsecretaris Keesleen Westveer in alle eenzaam heid de zaterdagnacht door. Bene den is het gestommel hoorbaar van politiemensen die elkaar aflossen. Maar geen dronkelappen die bral lend bij hem binnenvallen. Ook geen gehavende jongelui die net met elkaar op de vuist zijn ge gaan. Wel een telefoontje vanuit Vlissingen - ergens na één uur. Po litiemensen hebben een man bin nengebracht voor openbare dron kenschap en belediging van agen ten. Westveer haalt de opgegeven naam door het justitiële computer systeem. Geen recidive, meldt hij aan zijn Walcherse collega's. Zijn dronkenschap komt de man desal niettemin op een boete van 25 euro te staan. Dat hij zijn frustraties woordelijk op agenten afreageer de, kost hem nog eens 220 euro. Ge lijk te voldoen, als het even kan. Het is de kracht van de lijfelijke aanwezigheid van een parketsecre taris in de nacht, in combinatie met het lik-op-stukbeleid dat in uitgaanscentra gevoerd wordt. Voorheen gingen er weken tot maanden overheen voor iemand de gevolgen van zijn daad op de deur mat zag liggen. Ga je nu de fout in, dan mag je - als je dat in je knip hebt - gelijk dokken. Of je krijgt een dagvaarding mee naar huis. De bijzondere samenwerking van politie en justitie werd bij wijze van proef in 1998 in Zeeuws-Vlaan deren geïntroduceerd en daarna overgeheveld naar de districten Walcheren en Oosterschelderegio. Renesse is allang al niet meer alleen dat door overlast geplaagde uitgaansdorp. Waarschijnlijk heeft het scher pe lik-op-stukbeleid effect. foto Mechteld Jansen Daarvoor werden, als gevolg van de tijdsdruk, nogal eens wat pro cessen-verbaal 'over de schutting' naar justitie gegooid. Ze waren in compleet of klopten niet, met nare consequenties als vrijspraak tot ge volg. De parketsecretarissen, die deels door politie en deels door jus titie worden geleverd, brachten daar verandering in. Zij buigen zich in een vroeg stadium over de zaken. Kijken of de bewijsvoering in orde is, beoordelen of een zaak voldoende hout snijdt om voor de rechter te laten komen en stellen in rap tempo dossiers samen. Die taak wordt een jaarrond uitge voerd. Onder meer door Westveer, die normaal gesproken in Goes kantoor houdt. Barst het zomersei zoen los, dan houdt hij met vijf col lega's echter ook 'zomerkantoor'. Gedurende zes weken is er elke nacht van de week een parketsecre taris in Renesse aanwezig. Op wie ook collega's elders een beroep kunnen doen. Ze checken of spra ke is van recidive, bepalen - voor zover er geen vast bedrag op een overtreding staat - de hoogte van de boete of zetten dagvaardingen op papier. Computers en paperas sen dus. Van persoonlijk contact met de aangehouden mensen is geen sprake. Saai? „Nee hoor. Bo vendien blijf je zo onbevooroor deeld", stelt Westveer vast. Op straat in Renesse is het onder tussen gezellig rumoerig. In het po litiebureau is het de eerste helft van de nacht betrekkelijk stil. De voorgaande nacht was sprake van twintig aanhoudingen, waarbij in twee gevallen bemoeienis van Westveer nodig was. Over vijf we ken genomen hebben de parketse-. cretarissen in Renesse 47 zaken in handen gehad. In achttien gevallen was sprake van transacties, de rest liep uit op een dagvaarding. Renesse is allang al niet meer al leen dat door overlast geplaagde uitgaansdorp. Het scherpe beleid heeft klaarblijkelijk effect, al spe len vermoedelijk ook de vakanties voor een prikkie naar Salou een rol. Dat was in 2002 reden om het zomerkantoor van justitie niet in volle glorie op te tuigen. Vorig jaar werd echter - elke herfst volgt een evaluatie - die beknibbeling terug gedraaid, evenals dit jaar Dat heeft te maken met het feit dat het succes van de samenwerking in Re nesse niet alleen van het aantal be handelde gevallen is af te lezen. Po litieman Westveer legt uit dat hij geleerd heeft een zaak meer en meer door de ogen van een rechter te bekijken. Zijn uit de justitiestal afkomstige collega heeft op zijn beurt meer begrip gekregen voor de hectiek waarmee agenten wor den geconfronteerd. Belangrijk aspect is dat dossiers, voor zover mogelijk, nu direct weg gewerkt worden. En dat laatste merk je ook op straat. Wie de re gels overtreedt, kan meteen beta len. In ernstiger gevallen volgt een dagvaarding. Dat is dan nog altijd geen enkeltje richting gevangenis, maar je avond is wel verpest. Esme Soesman As> GOES - Veel Nederlanders op vakantie vinden het een verschrikking: het toilet op de camping. Veel vrouwelijke campinggasten zouden bij toiletbezoek zelfs willen dat ze, net als mannen, niet op de vreemde bril hoefden te gaan zitten. Reden: campingtoiletten zijn vies. Schaamha ren, gele spetters en andere onsmakelijkheden maken de toiletgebouwen een plek waar veel campinggasten liever niet zouden komen. Al heeft slimme toiletganger daar wel een oplossing voor. pagina 15 geen billen op vreemde brillen ZIERIKZEE - De fractie van GroenLinks in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad wil dat ten behoeve van het Platform voor mensen met een beperking eenmalig een uitzondering wordt gemaakt op de subsidieverorde ning. Het Platform heeft over 2003 subsidiegeld overge houden en zou dit restant graag overhevelen naar dit jaar, gezien de hoge uitgaven waar het binnenkort voor komt te staan. Volgens de subsidieverordening is die over heveling niet toegestaan, omdat het verzoek daartoe te laat werd ingediend. Volgens GroenLinks was het Plat form echter niet voldoende voorgelicht door de gemeente over de subsidievoorwaarden. De fractie pleit in dit ver band voor betere informatie én voor de toestemming aan het Platform het restant van vorig jaar alsnog over te he velen naar 2004. GroenLinks dient daartoe in de raadsver gadering op donderdag 26 augustus een motie in. GOES - De gemeente en het Goese Lyceum voor Beroeps onderwijs delen de kosten die de school heeft gemaakt voor tijdelijke huisvesting van leerlingen in de voormali ge Peugeot-garage aan de Westhavendijk in Goes. Het col lege van burgemeester en wethouders wil maximaal 55.000 euro van de benodigde 110.000 euro betalen. Het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs, dat door een ingrij pende verbouwing van de hoofdvestiging leerlingen op drie verschillende locaties moest onderbrengen, was er vanuit gegaan dat de gemeente de kosten zou dragen. Het college weigerde dat in eerste instantie, waardoor de school met een forse tegenvaller zat. Het bedrag voor de tijdelijke huisvesting kon zo hoog oplopen, omdat er aller lei (brand)veiligheidsmaatregelen in het tijdelijke onder komen moesten worden getroffen. De school vond het niet fair dat zij werd opgezadeld met die kosten en teken de protest aan, temeer omdat de gemeente zou hebben aangegeven dat zij in dit soort gevallen de portemonnee trekt. Bij het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs was gisteren niemand aanwezig voor een reactie op het colle- gebesluit. door Frank Balkenende GOES - Hoeveel en welke soor ten afval bieden burgers aan en wat zijn de kosten voor trans port en verwerking? En: hoe ligt dat in de buurgemeente? Die vragen kan het registratiesys teem dat het Regionaal Afval Overlegorgaan Zuid-Nederland (RAOZ) momenteel ontwikkelt, beantwoorden. Het systeem heet BRAM (Benchmarking, Registratie, Afval en Monitoring) en wordt eerst in de drie zuidelijke provincies Zeeland. Noord-Bra bant en Limburg geïntrodu ceerd. Het RAOZ vraagt gemeenten de kosten van het systeem te beta len. De ontwikkelingskosten ko men voor Zeeland neer op 50.000 euro en de onderhouds kosten op 500 euro per tiendui zend inwoners. Die bedragen worden hoger als niet alle ge meenten aan het monitorsys teem meedoen. Het systeem moet per 1 januari 2006 te ge bruiken zijn. Aanhaken Het Goese college van burge meester en wethouders heeft de ze week besloten deel te nemen, mits de andere Zeeuwse gemeen ten ook aanhaken. Goes ziet voordelen De huidige manier van registreren en het maken van overzichten kost veel rekenwerk. Een goede kosten-baten-analyse is vaak moeilijk en een vergelijking ma ken met andere gemeenten in de regio is nu niet mogelijk, want er worden verschillende syste men en rekenmethodieken ge bruikt. Het ROAZ stelt dat gemeenten wel beschikken over basisgege vens, maar vaak zijn die weinig gestructureerd en te summier om er echt beleid op te kunnen baseren. Een gemeentebestuur wil bij voorbeeld weten of het inzame len en verwerken van huisvuil goedkoper en beter kan. Dan moet het weten wat een milieu straat per inwoner en per ton af val kost, maar ook wat het kwijt is aan beleid en voorlichting. Handig Daarbij is het handig ook eens bij de buren te kijken en daar van te leren. Het nieuwe regis tratiesysteem biedt het voordeel dat elke gemeente precies dezelf de parameters gebruikt, zodat bijvoorbeeld Goes haar presta ties kan vergelijken met Kapel- Ie. Dergelijke vergelijkingen zijn continu mogelijk. Een gemeente die daar slim mee omgaat, moet volgens het RAOZ kosten kun nen besparen. zeeuwse almanak De directie van de Apeldoom- se onderneming die ook in Zeeland meerdere vestigin gen telt, heeft haar werk nemers graag aan een touw tje. En daarom besloot zij het vol tallige personeel met een be- drijfstelefoon uit te rusten. Daar diezelfde directie echter zéér op de penning is, koos zij voor de goedkoopste op lossing: een partij tweede hands mobieltjes met num mers die al eerder in omloop waren. Zo kan het gebeuren dat de werknemers met grote regel maat telefonische 'mededelin gen ontvangen die absoluut niet voor hun oren zijn be stemd. Gisteren kreeg een van de me dewerkers een hem volstrekt onbekende Isabella aan de lijn. Die meldde op toornige toon dat hi] haar bezwangerd heeft, dat hij voor de conse quenties dient op te draaien en dat hij derhalve diep in de beurs dient te tasten. Hij vreest dat hem slechts één weg open staat: Even Apeldoorn bellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9