Geduld met Al Sadr is op EENDAAGSE OPRUIMING Indonesische president sluit monsterverbond met oude club Catalaanse kust is zuiplappen beu ALLES MOET WEG kortingen 60-90% [inerikanen bestoken Najaf met grof geschut jPeng probeert aam te zuiveren anval op eldenstatus ohn Kerry Israël mogelijk eerder naar stembus Italië eert De Niro Georgië neemt delen van Zuid-Ossetië in t Corruptie kost China miljarden Drie verkrachters onthoofd Zo zat als een zwarte beer Nederlander in Cambodja vrijuit Zusjes vermoorden zwagers Premier van Hongarije treedt af vrijdag 20 augustus 2004 „gnre redactie buitenland y\F - Het geduld van de aabe regering en de Ame- taanse strijdkrachten met aqtada Al Sadr is op. De op- ,ndige sjiitische geestelijke en ja militie kregen gisteren van jclijk premier Allawi nog één uisom hun posities in de heili- ,jiad Najaf vrijwillig te veria- Amerikaanse nationale vei- heidsadviseur Condoleezza ■ezei dat het hoog tijd is voor .e omdat Al Sadr toch niet [onderhandelen. Amerikanen bestookten ge- ipende aanhangers van Al «jr gistermiddag alvast met geschut. Amerikaanse as rukten 's avonds op tot op imeter van de Imam Ali-mos- «aar Al Sadr zich schuil- «It In tal van plaatsen in de [RING - De ex-premier van kina. Li Peng, poogt zijn naam zuiveren. Hij geldt voor velen >de 'slachter van Peking' om- ,1 hij in juni 1989 op bloedige ijze een einde liet maken aan udentenbetogingen voor her- inningen op het Plein van de unelse Vrede. iheeft in een blad van'de com- umstische partij geschreven de toenmalige sterke man g Xiaoping het leger op- negin te ginjpen. De in 1988 ingetreden ex-premier om- hnjft zich als een timide fiwkomer die slechts uitvoer- wat Deng hem opdroeg. De 1997 overleden Deng zou de emier hebben bevolen te laten >n dat hij dapper en volwas- oeg was om een eind te aken aan de democratiserings- weging. üt partijstukken die enkele ja- 'den uitlekten is echter gieken dat Li wel degelijk een rol had bij het neer- sa van het protest. ANP in onze redactie buitenland ASHINGTON - John Kerry teeg vijf lintjes voor zijn mili- e optreden in Vietnam. Maar swiftbootveteranen voor de larheid' beweren dat de des- 25-jarige marineofficier de urheid heeft verdraaid over ju heldendaden. tl in mei opgerichte politiek Hecomité - gefinancierd door ipporters van president Bush - mint via interviews, een recla- tboodschap op televisie en een 'A rond dat Kerry heeft gelo- n om een purperen hart en ■onzen ster te krijgen. Gisteren ri één van Kerry's belagers, Liy Thurlow, echter door een sienkaanse krant in zijn hemd zet hn Kerry laat zich graag ver zeilen door strijdmakkers die stijds met hem (hij was de ka tern) in een snelle marineboot brouilleerden over Vietname- nneren. Veertien van deze ka- eraden waren aanwezig op de socratische Conventie in bon, vorige maand. Ook Jim stiann, de man wiens leven op 13 maart 1969 redde Of hem met gevaar voor eigen uit het water op te vissen, «voor kreeg Kerry een bron- Bster. °iy Thurlow was kapitein 'teen boot die in 1969 betrok- was bij een actie in de Bai 'Privier. Hi] bestrijdt dat Ker- onder vuur lag toen hij Rass- 'nn fedde. Dat in de motive- voor de Bronzen Ster van ^7 staat dat alle betrokken Kneden werden beschoten, is *S«ns hem totaal uit de lucht ^epcn. heb geen schot gehoord", Ku'gde hij in een verklaring hi juli naar buiten werd Sracht door de anti-Kerrv 'ossier Oude Stad waren rookpluimen te zien. Na meer dan twee weken strijd in Najaf was er ook gisteren geen aanleiding te veronderstel len dat Al Sadr zijn verzet staakt. Verklaringen dat hij be reid is de moskee te verlaten en een politiek bestuurlijke rol te gaan vervullen, zijn van geen waarde gebleken. De impasse in Najaf lijkt nu al leen nog door gewelddadig in grijpen opgelost te kunnen wor den. Het voortouw zal daarbij door de Irakezen genomen moe ten worden. Zij zullen de heilige moskee moeten binnentreden om Al Sadr en de zijnen aan te pakken. De Amerikanen kun nen gezien de heilige status van het gebedshuis annex mauso leum alleen het pad effenen voor de Iraakse eenheden. Het politiebureau in Najaf is gis teren getroffen door zeker vier mortiergranaten. Volgens medi sche bronnen in de sjiitische hei lige stad zijn daardoor zeker acht mensen omgekomen. On der de doden zijn zeker vijf agen ten, meldde een politiewoord voerder. Krachtproef De uitgestrekte sjiitische buiten wijk van Bagdad, Sadr City, was woensdagavond laat en gis teren het toneel van een verhe vigd Amerikaans offensief tegen sjiitische rebellen. In het stads deel met circa twee miljoen in woners zouden twintig tot vijf tig doden zijn gevallen. Voor interim-premier Allawi is er veel aan gelegen het verzet van Al Sadr en zijn aanhangers te breken. De geloofwaardig heid van de ongekozen eerste mi nister staat op het spel. Als hij het vertrouwen van de Irakezen wil winnen, en dan vooral van de sjiitische meerderheid, zal hij doortastend moeten optreden, zonder dat de heiligdommen in Najaf schade oplopen. Allawi voelt ook de hete adem in zijn nek van de Arabische we reld, waar grote groepen de pre mier toch vooral beschouwen als een vazal van de Verenigde Staten. De Arabische Liga, die in Cairo zetelt, benadrukte giste ren dat de burgers en de heilige plekken in Najaf gespaard moe ten worden. ANP/AFP/DPA door Ad Bloemendaal plan voor terugtrekking uit de Gazastrook en een klein deel van de Westelijke Jordaanoever uit te voeren. Medewerkers van Sharon lieten weten dat de premier het belang van het land boven dat van de partij stelt en 'doorgaat met het vormen van een stabiele coalitie' Maar de kans dat Sharon daarin slaagt is bijzonder klein. Steeds meer poli tici menen daarom dat vervroegde parlementsver kiezingen onvermijdelijk zijn geworden. GPD TEL AVIV - Premier Ariel Sharon heeft een pijn lijke nederlaag geleden in zijn Likoedpartij. De le den verboden hem de Arbeiderspartij de rege ringscoalitie binnen te halen. Het woensdagavond laat door de partij uitgespro ken verbod maakt het zo goed als onmogelijk het ROME - Robert de Niro wordt begin volgende maand de Italiaanse natio naliteit verleend, ondanks protesten van Amerikanen van Italiaanse afkomst. Dat heeft een woordvoer der van het Italiaanse mi nisterie van Cultuur giste ren laten weten. De groep 'Zonen van Italië' had een boze brief naar de Italiaanse premier Silvio Berlusconi gestuurd. Vol gens hen heeft De Niro in diverse filmrollen een 'ver vormd' beeld van de Itali aanse gemeenschap in de Verenigde Staten gescha pen. De Niró, die Italiaanse overgrootouders had, speel de maffiarollen in onder meer de films The Godfa ther II en Goodfellas. Hij krijgt het erestaatsburger- schap tijdens het filmfesti val in Venetie, dat op 1 sep tember begint. ANP/AFP TSCHINVALI - Gewapende Ossetiërs dekken elkaar tij dens gevechten met het Georgische leger in een buiten wijk van Tschinvali, de hoofdstad van de opstandige re gio Zuid-Ossetië. Georgië heeft gisteren voor het eerst toegegeven dat zijn troepen in Zuid-Ossetië in de aanval zijn en bezig zijn de afvallige provincie in te nemen. „We hebben diverse strategische punten onder controle gekregen", zei president Michail Saakasjvili in de Geor gische hoofdstad Tbilisi tegen de pers. Daardoor kan het leger „snel de hele regio onder controle krijgen", voegde hij eraan toe. Tot nu toe had Georgië steeds ge zegd dat zijn troepen, die officieel een vredesmacht zijn, zich beperkten tot defensieve beantwoording van beschietingen. door Step Vaessen JAKARTA - In haar wanhopige pogingen om de verkiezingen te winnen op 20 september, heeft de Indonesische president Mega wati een monsterverbond geslo ten met politieke tegenstanders en oude vijanden. Zelfs de partij van de dochter van de oud-dicta tor Soeharto heeft ze toegelaten. De 'Nationale Coalitie' werd gis teren gepresenteerd in Jakarta. De leider van de coalitie is de voorman van de grootste partij Golkar, Akbar Tandjung, die een paar maanden geleden werd vrijgesproken van corruptie. Golkar, het oude machtsvehikel van Soeharto, is van oudsher een politieke tegenstander van Megawati's partij. De coalitiepartijen hebben sa men meer dan tweederde van het aantal zetels in het parle ment en moeten daarom een be dreiging vormen voor Megawa ti's tegenstander Susilo Bam- bang Yudhoyono. Zijn kleine De mocratische Partij heeft nauwe lijks zetels. Als de coalitie stand houdt, dan lijkt hij na een ver kiezingszege te moeten opbok sen tegen een onwillig parle ment. Maar de coalitie is niet zo eensgezind als de leiders van de vier partijen doen geloven. Voor al de provinciale en regionale leiders van Golkar zien niets in een verbond met Megawati, de vrouw tegen wie ze zo fel cam pagne hebben gevoerd. Yudhoyono noemde Megawati's coalitie eerder een vorm van oli garchie, een verbond van de poli tieke elite, enkel en alleen be doeld om eigen belangen veilig te stellen. Naar verluidt heeft Megawati Golkar ten minste acht kabinetsposten beloofd en een vergoeding voor de campag- nekosten, die gemaakt zijn tij dens de parlementsverkiezingen en de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen. Partijvoorzitter Tandjung lijkt maar één doel te hebben met de coalitie en dat is het president schap in 2009. Megawati mag volgens de wet nog maar één pe riode van vijf jaar regeren. Elke president in Indonesië kan maxi maal twee termijnen aan de macht blijven Als Yudhoyono wordt gekozen, moet Tandjung mogelijk nog tien jaar wachten voordat hij aan de beurt is. De voorzitter van Golkar lijkt weer helemaal te zijn opgeklommen uit het politieke dal na zijn cor ruptiezaak. Zijn rivaal oud-ge neraal Wiranto is van het toneel verdwenen na diens verlies tij dens de verkiezingen van vorige maand. Terwijl Tandjung Wiran to openlijk tegenwerkte in zijn pogingen om president te wor den. lijkt hij Megawati wel alle steun te geven. Hoewel Yudhoyo no ver voorligt in de opiniepei lingen, kan Golkar tot in de ver re uithoeken nog gevaarlijk wor den. Maar Yudhoyono put moed uit zijn populariteit onder de be volking. GPD PEKING - Vierduizend Chinese functionarissen hebben zich in de afgelopen twintig jaar uit de voeten gemaakt met het duizelingwekkende bedrag van 50 miljard dollar aan illegaal verworven geld. Dat bleek gisteren uit een rapport van het ministerie van Handel. Daarmee heeft China het op drie na grootste corruptiepro bleem ter wereld, aldus de schrijvers van het rapport. In veel gevallen gaat het om zwart geld dat wordt wegge sluisd naar buitenlandse bankrekeningen. ANP/AFP/RTR RIYAD - Drie Saoedische mannen zijn gisteren geëxecu teerd, omdat ze een minderjarige jongen hadden ontvoerd en verkracht. Ze zijn met een zwaard onthoofd in de zuid westelijke regio Asir. De drie hadden een auto gestolen. Onder invloed van alco hol - een zonde tijdens de vastenmaand ramadan - ont voerden zij de jongen. Zij namen hem mee naar de woes tijn waar ze hem dronken voerden en verkrachtten. De executies van gisteren brengen het totaal dit jaar op twaalf. Vorig jaar voltrok Saoedi-Arabië aan zeker 52 mensen het doodvonnis. ANP/AFP SEATTLE - Een Amerikaanse zwarte beer heeft zich te goed gedaan aan 36 blikjes bier. Medewerkers van een camping in de staat Washington vonden het dier laveloos temidden van de tientallen leeggedronken blikjes. De wilde beer ontdekte het bier in koelboxen van kam peerders. Met zijn klauwen en tanden opende hij de blik ken. Het dier bleek een fijnproever, meldde de Amerikaan- .se nieuwszender CNN gisteren. Nadat de beer een blikje van het massaproduct Busch had geprobeerd, stapte hij over op het plaatselijke merk Rainier. ANP PHNOM PENH - Een Cambodjaanse rechtbank heeft gis teren een 48-jarige Nederlander vrijgesproken van kinder misbruik. De aanklager heeft beroep aangetekend. De man werd in mei gearresteerd. Hij zou ontucht hebben gepleegd met zeven minderjarige jongens en pornografi sche foto's van hen hebben genomen. De rechter achtte dat echter niet onomstotelijk bewezen en sprak hem vrij. Hij moet het hoger beroep in de gevangenis afwachten. De actiegroep Action pour les Enfants, die de zaak des tijds onder de aandacht van de politie bracht, heeft fu rieus gereageerd en beschuldigt de rechtbank in Phnom Phen van corruptie. Het bewijs voor het misbruik lag vol gens de organisatie voor het oprapen. ANP/AFP/DPA BOMBAY - Twee Indiase zusjes hebben eikaars echtge noot doodgeschoten in een gegoede buitenwijk van Bom bay. Waarschijnlijk hadden zij ruzie gekregen over geld. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Farida Ahmad greep in het heetst van de strijd naar het vuurwapen van haar man en schoot haai' zwager dood. Haar zus Gazala wist haar het wapen te ontfutselen en nam vervolgens wraak door Farida's man met drie kogels te doden. Beide zusjes zijn gearresteerd. ANP/AFP President Megawati Soekarnoputri (tweede van rechts) met haar nieuwgevormde coalitie waarvan zelfs de vroegere aartsvijand Golkar deel uitmaakt. foto Bagus Indahono/EPA foto Eduard Kornienko/RTR BOEDAPEST - De Hongaarse premier Peter Medgyessy is gis teravond laat afgetreden. De re gerende socialisten lieten hun ei gen premier vallen, nadat hij op ramkoers met de liberalen was gekomen. Eerder op de dag had Medgyessy al gedreigd met aftre den na een hevige ruzie met de kleinere coalitiepartner. „Voor de Socialistische Partij is het van belang de coalitie en de succesvolle regering voort te zet ten en daarom is besloten ge bruik te maken van het recht om een nieuwe premier te nomi neren", zo liet partijvoorzitter Kovacs weten na spoedoverleg met de partijtop van de liberale Vrije Democraten en Medgyes sy. Hiermee werd duidelijk dat de socialisten hun coalitiepart ner boven hun premier hadden verkozen. De confrontatie tussen Medgyes sy en de Vrije Democraten be reikte een climax, nadat de pre mier woensdag drie ministers, onder wie minister van Economi sche Zaken Istvan Csillag, de laan had uitgestuurd. De libera len weigerden het ontslag van hun partijgenoot Csillag te ac cepteren. De socialisten hebben inmiddels Peter Kiss, voormalig minister van Arbeid en een belangrijk partijlid, naar voren geschoven om Medgyessy te vervangen, zo meldden bronnen binnen de par tij. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland BARCELONA - De Catalaanse kust wordt geplaagd door drink gelagen. De Catalaanse minister van Binnenlandse Zaken, Mont- serrat Tura, heeft maatregelen aangekondigd. Dat berichtte gis teren het dagblad La Vanguar- dia in Barcelona. De krant wijst erop dat het pro bleem zich niet beperkt tot Llo- ret del Mar, waar dronken jonge ren vorige week met elkaar op de vuist gingen. Veel plaatsen langs de kust worden 's avonds en 's nachts bevolkt door stom dronken jongeren, toeristen maar ook jongeren uit de regio. Plaatselijke kroegbazen en som mige reisbureaus doen er vol gens de bewindsvrouw alles aan om klanten aan het drinken te krijgen en te houden. Tura vindt dat onaanvaardbaar. Volgens de krant komen bijvoor beeld Nederlandse jongeren in groten getale naar Salou om er in een soort ritueel voor het eerst stomdronken te worden en geslachtsgemeenschap te heb ben. Nederlandse ondernemers lokken volgens de krant 'zeer jonge jongeren' naar het nachtle ven van onder meer Salou. De verkopers van alcoholische ver snaperingen houden hun klan ten zo lang mogelijk aan het drinken met lage prijzen en aan biedingen, zoals drie drankjes voor de prijs van twee en de ver koop van drank in grote cylin ders in plaats van glazen. Reis bureaus bieden onder meer kroe gentochten aan en welkomst drankjes in elk van de talrijke gelegenheden die tijdens een 'ex cursie' van ongeveer tien uur worden bezocht. Het voortdurende 'happy hour' wordt evenwel in veel plaatsen een treurige sleur. De plaatselij ke politiekorpsen kunnen de ve le dronkaards vaak niet meer aan. De Catalaanse autoriteiten hebben daarom in tal van toeris tische kustplaatsen maatregelen moeten nemen, waardoor men sen en materieel permanent kun nen worden ingezet voor de be strijding van rellen. In Ampuria- brava bijvoorbeeld heeft de poli tie twintig man extra achter de hand voor de dronken nachtbra kers. Volgens de Catalaanse poli tie, de Mossos d'Esquadra, be gonnen de problemen enkele ja ren geleden en nemen ze met het jaar toe. Talrijke ondernemers in de Cata laanse horeca steunen de minis ter Ze vrezen dat de veel maar goedkoop drinkende jongeren hun koopkrachtigere klandizie verjagen. ANP in opdracht van de jong; hoek van dijke zaterdag 21 augustus 9.00 -15.00 uur in het oude pand stenevate 2 heinkenszand (showmodellen) Banken, Lampen, Tafels, Decoratiematerialen, Vazen, Fauteuils, Bedden, Kasten, Wandmeubels, etc. etc. KOKTANTE BETALING, RUILEN NIET MOGELIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5