Parachute wordt steeds kleiner PZC Rusland staat voor dilemma in klein en armetierig Georgië Huursoldaten staan boven de wetgeving Sport voorkomt isolement oudere Waaghalzen nemen meer risico tijdens het springen te gast 20 augustus 1954 vrijdag 20 augustus 2004 De vrije val die een parachutist maakt zodra hij het vliegtuig uit springt, duurt nog geen minuut. Voor de echte waaghalzen is dat niet genoeg. Zij gebruiken daar om steeds kleinere, wendbaard ere valschermen om met enorme snelheid op de aarde af te sui zen. door Remko Tanis Schwooosch! Met een nood gang suist Martin van den Brakel op de grond ai'. De para chute, niet veel groter dan een fors uitgevallen strandvlieger, draait horizontaal. Met opge trokken benen scheert hij over het gras, zijn voeten niet meer dan een halve meter boven de grond. Snelheid: 84 kilometer per uur. Pas na enkele tiental len meters raken zijn voeten de grond. Het is de nieuwste trend in de parachute-sport: 'swoopen'. Daarbij gaat het niet om de kunstjes in de lucht, maar om een spectaculaire landing. Een Braziliaan haalde twee weken geleden op Texel de hoogste snelheid met 'swoopen' kort bo ven het gras: 105,4 kilometer per uur. Zijn parachute was vol gens ooggetuigen 'niet groter dan een zakdoek': 4,5 vierkante meter, een derde van een norma le chute. De moderne parachute is al lang veel meer dan een 'val scherm'. Ervaren springers wil len veel meer dan alleen bene den komen: zij azen op snel heid, precisie en complete con trole. Het materiaal heeft zich de afge lopen jaren razendsnel ontwik keld. Moderne schermen zijn lichter en wendbaarder en kun nen veel hogere snelheden berei ken. Eind jaren tachtig was de gemiddelde parachute ruim 22 vierkante meter groot, nu 15. Het probleem is dat er onvol doende high tech instructiema teriaal is dat springers leert om gaan met de nieuwste scher men. Hierdoor stijgt het aantal blessures onder ervaren sprin gers. „Het materiaal ontwikkelt zich sneller dan de mens", zegt Her man Landsman van Paracen trum Texel. „De meeste ongeval len gebeuren dan ook bij men sen die met kleine chutes sprin gen, maar er wat inschatting en reactievermogen betreft niet mee om kunnen gaan. Een pi loot van een Cesna moet je ook niet. zonder extra opleiding in een F16 zetten." Ook al is het vijftien jaar gele den, Pim Pennock herinnert het zich nog als de dag van giste ren: zijn eerste sprong met een kleinere parachute. „Alsof je in eens stuurbekrachtiging in je Citroën hebt. Je trekt even kort aan je koordje en hup, je maakt een enorme beweging naar links." Pennock, die in twintig jaar zesduizend keer uit een vliegtuig is gesprongen, staat middenin het veld waar de para chutisten landen die deze hele week meedoen aan het Neder lands kampioenschap in Stadt- lohn, net over de grens bij Win terswijk. Hij wacht op de eerste swoopers, die net zijn opgeste gen om op 1,5 kilometer hoogte uit te stappen en met tweehon derd kilometer per uur naar be neden te suizen. Racelicentie Swoopers zijn volgens Pennock de Formule 1-coureurs van de para-sport: „Het zijn parachu tisten met een racelicentie. Ze gebruiken digitale apparatuur, want met het blote oog de juiste inschatting van afstand maken, gaat niet meer op die snelheid." De stichting Consument en Vei ligheid maakt zich zorgen. „Er varen springers willen steeds sneller. De nieuwe valschermen reageren feller en onverwacht op stuurbewegingen", aldus een woordvoerder. „Door de hoge snelheid is het moeilijker botsin gen met andere springers of ver keerde landingen te voorko men." Paul Wolf, organisator van de kampioenschappen in Stadtlohn, wijt de ongelukken vooral aan menselijke fouten. „Een aantal mensen overschat zichzelf door te denken dat je na een paar honderd sprongen al met een klein, snel scherm kan springen. Dat lukt je niet. Maar je hebt altijd die idioten die het tóch willen, omdat ande ren het ook doen." 'Gebroken enkeltjes' zijn de prijs voor de ontwikkelingen in de pa ra-sport, meent Wolf. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de koepelorganisatie voor alle luchtsporten, heeft de regels in middels aangescherpt. Er zijn strenge eisen aan de ervaring die een springer moet hebben, voor hij of zij met nieuw materi aal de lucht in mag. „Er wordt hard gewerkt om het lesmateriaal op modern niveau te brengen", zegt Pennock. „De apparatuur voor springers wordt in ieder geval steeds be ter. Sommigen hebben hele boordcomputers mee. Uiteinde lijk wordt de sport er veiliger van." Maar het nieuwe materi aal lokt ook weer nieuwe waag halzen uit, die op zoek gaan naar de volgende grens om te genaan te lopen. Nog kleinere chutes, nog meer snelheid. Pen nock: „Het houdt wel een keer op." In 2003 is er bij de Nederlandse paraclubs een record aantal pa rachutesprongen gemaakt: 98.379. Daar komen nog de 9445 tandemsprongen bij die 'springtoeristen' vaak eenmalig maken, vastgeketend aan een er varen springer. Medische hulp Vorig jaar moest 84 keer medi sche hulp- worden ingeroepen bij een parachute-ongeval, of wel 1 op de 1167 sprongen. Bij 1 op de 550 sprongen ging er wel iets mis, maar was een dokter niet nodig. Vaak gaat het dan om lichte kwetsuren of techni sche fouten die met een sisser af lopen, zoals het gebruik van de reservechute. Dat laatste gebeurt volgens de parachutebond KNVvL steeds vaker bij ervaren springers. Ze gaan wel met een klein val scherm naar beneden, maar ze verhezen de controle als het val scherm begint te draaien. Gemiddeld valt in Nederland één dode per jaar in de pa ra-sport. In 2003 en tot nu toe ook in 2004 heeft - voor het eerst sinds 1998 - niemand in Nederland een fatale sprong ge maakt. GPD Regeringen vallen steeds meer terug op paramilitaire organisaties, oftewel huurlin gen, waarover ze geen contro le hebben en die dus straffe loos hun gang kunnen gaan. Dat moet veranderen, meent het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat benadrukt dat ook huur soldaten onder de Conventies van Genève vallen. door Bob Kroon Huursoldaten, al in onze Tachtigjarige Oorlog te gen Spanje ingezet als 'waardgelders', behoren tot een van de oudste beroepen ter wereld. De vorige eeuw raakte het begrip huurling in onbruik, maar het afschaffen van de dienstplicht heeft een nieuwe bloeiperiode ingeluid voor eigentijdse waardgel ders. Vooral in de Verenigde Staten is de vraag naar hun hand- en spandiensten groter dan ooit. Zo'n vijftien procent van de Amerikaanse strijdkrachten bestaat uit huurlingen. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) schat dat alleen al in Irak en Afgha nistan meer dan twintigdui zend huurlingen dienst doen. Zij worden geronseld door particuliere veiligheidsbedrij- ven als DynCorp, Blackwater Security en Brown Root. De naam waardgelders heeft overigens zijn betekenis niet verloren, want de moderne huurling verdient tussen de 500 en 1500 dollar per dag. De omzet van de huurlingen- industrie wordt geschat op liefst 100 miljard dollar. Generaals Ondernemingen als DynCorp halen ook uitgediende be roepsmilitairen van stal en beweren over meer generaals per vierkante meter te be schikken dan het hele Penta gon. Het Amerikaanse minis terie van Defensie heeft on derhoud, verzorging en bewa king van zijn modernste ge vechtsvliegtuigen, maar ooi van de grote vliegdekschep® uitbesteed aan deze semi-®. litaire hulptroepen. Ook de CIA is een klant van de ronselfirma'si de Balkanoorlog Brown. Root een contiiuü van 2,2 miljard dollar in de wacht en DyiiCorp-huurlin- gen verdienden er in I nog wat bij met geo:u seerde prostitutie. Bij de"mis- handeling van Iraakse gevan- genen in de Abu Ghraibge vangenis waren ook huurlin gen betrokken. Maar die lava- men niet voor de krijgsraad, want ze vielen buiten h litair strafrecht. Regeringen vallen meer terug op paramilitair organisaties, waarover geen controle hebben, nieei het ICRC. Als de hoeder va_ de Conventies van Genève ziet het ICRC dit als a acuut probleem. „Want h krijg je vat op een Zuid-Afti- kaanse huursoldaat van et. Amerikaanse firma, die ziel; in Irak of Afghanistan mis- draagt?", vraagt een woord voerder zich af. Rechtsorde „Huurlingen zijn tegenwoor dig niet langer een randver schijnsel", stelt ICRC-juris Gilles Carbonnier. „Ze na men steeds meer militaire ta ken over, maar ze opereren volledig buiten de internatio nale rechtsorde." Theoretisch vallen huurlingen onderhol strafrecht van het land waai ze dienst doen. „Maar in Irak en dat soort regio's komt hol er op neer, dat ze rustig hi gang kunnen gaan", aldus Carbonnier. In een officiële nota heeft het ICRC de be trokken regeringen er op ga wezen, dat de Conventies van Genève wel degelijk gelden voor 'werknemers uit de mili taire privésector' en dat he! hoog tijd wordt voor juridi sche maatregelen te treffente- gen de straffeloosheid van huurlingen. GPD Ouderen houden met bridge, tennis of wandelen hun socia le netwerk in stand. Regelma tige beweging helpt ouderen langer zelfstandig te blijven en dat is ook economisch van belang. Sportverenigingen, welzijnswerk en gemeente moeten de handen ineen slaan om dit te bevorderen. door Marian ter Haar De sportverenigingen rich ten zich vooral op de jon geren. Ze laten zich leiden door prestaties en winnen. Voor ouderen zijn gezellig heid en plezier de belangrijk ste motieven om te bewegen. De sportvereniging die oude ren in haar ledenbestand wil, moet zich verdiepen in de wensen en behoeften van de ze snel groeiende groep. De vereniging die luistert naar ouderen, moet bereid zijn de organisatie en de ei gen sport kritisch onder de loep te nemen. Soms is de ho ge contributie de eerste hin dernis voor 50-plussers om lid te worden. Ouderen heb ben meer gelegenheid om overdag te sporten, maar daar bieden verenigingen te weinig gelegenheid voor. Ouderen willen best sportief presteren, maar ze' voelen niet veel voor een competitie waarbij ze elk weekeinde ver plicht moeten opdraven. De 50-plusser geniet van zijn vrijheid en wil zich niet te veel vastleggen. Ook de sportbeoefening zelf kan voor ouderen te belas tend zijn. Een voetbalwed strijd van twee keer 45 minu ten kan te inspannend zijn, maar twee helften van 30 mi nuten is te behappen. Volley bal is ook spannend als het net iets lager hangt. Aanpassing van het spel of de spelregels alleen is niet voldoende. Verenigingen en sportbonden moeten beden ken hoe zij ouderen aan zich willen binden. Een vereni ging kan hiervoor de eigen 50-plus leden raadplegen. De ze oudere sporters kunnen een rol van betekenis spelen in het verleiden en begelei den van ouderen die graag willen kennismaken met een sport en anderen die de draad weer willen oppakken. Niet alleen de georganiseerde sport moet zijn organisatie wijze kritisch bezien, het aan bod van de welzijnsvoorzie ningen in wijken en buurten is eveneens aan vernieuwing toe. Een laag inkomen leidt gemakkelijk tot sociaal isole ment. Samen met anderen be wegen, kan dit voorkomen. Zo doet het Nederlands Insti tuut voor Sport en Bewegen (NISB) mee aan een experi ment voor geïsoleerde hulpbe hoevende ouderen in Emmen, Lelystad en Nunspeet. NISB onderzoekt met de Rijksuni versiteit Groningen in hoever re de gezinszorg ouderen kan stimuleren tot gezamenlijke sport en beweging om zo hun sociale netwerk te verstevi gen. Bezuinigingen Het welzijnswerk staat onder druk door bezuinigingen en reorganisaties en kan alleen onmogelijk voldoen aan de vraag van ouderen om laag drempelig aanbod dicht bij huis. Het ligt voor de hand dat het welzijnswerk voor ouderen in een gemeente sa menwerking zoekt met sport verenigingen. Wat de één niet heeft, kan de ander immers le veren. De sportvereniging draait vooral op vrijwilligers, de welzijnssector beschikt over professionals en in ge-, sprek met de sportvereniging kan dat tot het sportaanbod voor de oudere verbeteren. Ook de lokale overheid kan met vrij simpele ingrepen een steentje bijdragen aan een ac tievere levensstijl. Bijvoor beeld door het plaatsen van bankjes op wandelroutes. Daarnaast kan de gemeente ouderen met AOW of een klein pensioen financieel hel pen met de contributie of het aanschaffen van sportkle- ding. Kortom, sport en bewe gen kan isolement van oude ren voorkomen. GPD Marian ter Haar is sectorma nager Welzijn en Gezondheid bij het NISB. door Remco Reiding Het kleine en armetierige Ge orgië bezorgt Rusland steeds meer kopzorgen. Betrok kenheid bij een nieuwe oorlog in de Kaukasus is het laatste waar de grote buur op zit te wachten. Vrijwel dagelijks druppelen berichten binnen van slachtoffers in het oplaaien de conflict tussen Georgië en de opstandige regio Zuid-Ossetië. Een oorlog is niet eerder zo dichtbij geweest, sinds Michail Saakasjvili in de zogehten 'ro zenrevolutie' de macht overnam in Georgië. Saakasjvili, die in januari met een overweldigende meerder heid werd gekozen als Georgi sche president, beloofde een ein de te maken aan de economi sche malaise, corruptie en sepa ratisme in zijn land. Toen hij in mei de rebellerende leider van Adzjarië, Asian Abas- jidze, wegjaagde en de regio weer onder het centraal gezag plaatste, greep Rusland niet in. Moskou ontving de afgezette po tentaat, nadat Saakasjvili hem een vrijgeleide had aangebo den. In Adzjarië wonen vooral Geor- giërs, die het vertrek van de cor rupte Abasjidze en de komst van Saakasjvili toejuichten. Het merendeel van de inwoners van de andere twee opstandige provincies, Zuid-Ossetië en Abchazië, streeft daarentegen naar aansluiting" bij het grote Rusland. Zij hebben Russische paspoorten gekregen, betalen met Russische roebels en staan de Georgische president niet met bloemen, maar met wapens op te wachten. Rusland heeft beide regio's al tijd gesteund en is voornemens dat te blijven doen. De grote buur accepteert niet dat Geor gië het gezag over de regio's her stelt. Gefluisterd wordt zelfs dat Mos kou niet heeft ingegrepen in Adzjarië op voorwaarde dat Saakasjvili de twee andere re gio's met rust zou laten. Van een dergelijk 'gentlemen's agreement', als zo'n akkoord werkelijk bestaat, trekt Saakasj vili zich in elk geval niets aan. De jonge, onervaren president lijkt bewust olie op het vuur te gooien om te peilen tot welke prijs Rusland een oorlog wil voorkomen. Bovendien zou Saakasjvili bewust gevechten uitlokken om het Westen ervan te overtuigen dat Rusland niet in staat is de vrede te handha ven en dat de internationale ge meenschap een rol moet spelen in de conflictzone. Het Russi sche ministerie van Buitenland se Zaken waarschuwde al dat Georgië op dit moment' met vuur speelt'. Olie Saakasjvili gokt er vooral op dat de Verenigde Staten hem steunen om zo de eigen belan gen veilig te stellen. De Verenig de Staten beschouwen Georgië als een strategisch belangrijk land. De pijpleiding Ba- koe-Ceyhan gaat enorme hoe veelheden olie van de Kaspi sche Zee door Georgië west waarts voeren. De Amerikaanse militaire basis in het staatje vormt bovendien een goede springplank naar Cen- traal-Azië, dat de VS beschou wen als een risicogebied vanwe ge de vele moslims die daar wo nen. Een stabiel land met een pro-Westerse leider in de 'ach tertuin' van Rusland legt de Ver enigde Staten ook geen windeie ren. Hereniging van Zuid-Ossetië met Georgië zou dus niet slecht uitkomen, maar de VS zijn aller minst gebaat bij onrust in Geor gië of een hoog oplopend con flict met Moskou. Militaire steun blijft vooralsnog uit, al trainen Amerikaanse - en naar verluidt ook Britse - militaire specialisten al enkele jaren Ge orgische troepen. Rusland heeft evenmin weinig trek de Verenig de Staten tegen de haren in te strijken. Vredesmacht In een oorlog zou Moskou zon der twijfel zelf betrokken ra ken, al is het maar omdat vijf honderd Russische militairen in Zuid-Ossetië onderdeel uitma ken van een 'vredesmacht'. Vanwege de slopende oorlogen in de Kaukasus-republiek Tsjetsjenië zit Rusland niet op een nieuw, militair conflict te wachten. Het valt dus te betwij felen of Zuid-Ossetië en Abchazië Moskou een oorlog waard zijn. Anderzijds heeft Moskou veel te verhezen. Zonder Zuid-Ossetië SPANNING - De spanning tus sen Amerika en China neemt toe. Volgens het Chinese pers bureau Nieuw China hebben een Amerikaanse kruiser, een torpedojager en vier escorte vaartuigen in samenwerking met de strijdkrachten va^ Tsjang Kai Tsjek gisteren ac ties uitgevoerd voor de kust van Tsjekiang. Volgens het persbureau is er sprake van provocatie. VN-AGENDA - De Nederland se regering heeft met veront waardiging kennisgenomen van het Indonesische besluit om de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Neder land vindt dat Indonesië me die actie wrijving en interna tionale moeilijkheden veroor zaakt. ADVISEUR - De heer Ml Schroots, directeur!,van heti westelijk Arbeidsbureau Middelburg, gaat in op het ver zoek van de minister van socia le zaken om adviseur te wor den bij de Surinaamse rege ring. Schroots zal adviezen ge ven op het gebied van arbeids bemiddeling en arbeidsvoor® ning. De Russische president Vladimir Poetin zit in zijn maag met de dreigende situatie in Georgië. Rusland zit niet te wachten op een nieuwe oorlog. foto AP en Abchazië raakt Rusland con trole en invloed in de Kaukasus kwijt. Bovendien is Georgië een beduidend zwakker land zon der de hereniging met de opstan dige regio's. Blufpoker Als Saakasjvili de belofte van beëindiging van separatisme niet nakomt, kan dat wel eens leiden tot een forse afname van de steun voor de president van Georgië. Daar heeft Rusland belang bij, omdat Saakasjvili het Russi sche streven om de voormalige sovjetstaatjes te blijven domine ren dwarsboomt en hij zich erg nadrukkelijk als pro-Westers doet gelden. De grote vraag blijft of een ge welddadig conflict valt te ver mijden en vooral wie in dat ge val water bij de wijn doet. Wel licht bindt Saakasjvili in, als een vreedzame oplossing én steun van het Westen lang uit blijven. Voorlopig volhardt Georgië ech ter in het spelletje blufpoker, laat Rusland zich niet in zijn kaarten kijken en vallen in Zuid-Ossetië dagelijks doden. GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: r #A - Postbus 31 X liv 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax: (0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per post geldt een Postbus 8070 toeslag. 4330 EB Middelburg E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax:(0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maandvooi E-maïl: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Goes: Stationspark 28 Postbus 31, 4460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,20 Tel. (0113)315670 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Terneuzen: Postbank 35.93.00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax. (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regels" E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113)315555 Fax: (0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes! Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315550 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315549 Fax: (0111)454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax: (0114)372771 8,30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteree Auteursrechten voor ukmouuum a Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concom W w» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvoo (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enP ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig (j#**! de derden. Als u op deze informatie geen pi Postbus 314460 AA Goes. an van Wegener or ooor ons zorgvuium a— |s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij' rit" Behoort tot 'zr WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4