\anpak opvang daklozen steekt PZC PZC Het bluesgevoel in IJzendijke Afval als kunst Houtenkwartier gaat niet in de aanbieding VOC-schip Breskens sloeg brug met Japan YD verwijt B en W 'overrompelingstactiek' 11 agenda penluchtspel ergen op Zoom GroenLinks steunt platform Rijverbod voor drankrijder School en gemeente delen kosten Winkels Goes blijven precario-vrij Schapen zorgen voor botsing vrijdag 20 augustus 2004 ififtf/nut Ba reman jKEUZEN-BenW van Ter- Brn stampen bij de besluit- „ning over de vestiging van en nachtopvang voor jjsen daklozen als een oli- Di door de porseleinkast, ^-fractievoorzitter W. Broek en verwijt het college een jrrompelingstactiek', waarte- d de omwonenden van het toe- üislige centrum zich nauwe- b kunnen wapenen. oekhuysen: „Ze worden aks voor een voldongen feit plaatst. Het college is. begrijp it mededelingen vanuit het (Huis, van plan een plan van rpak aan de gemeenteraad redactie zeeuws-VLAANDEREN "Alllem Alexanderlaan 45 'ostbus 145 ;:30 AC TERNEUZEN iel; 0115-645769 fax; 0115-645742 Email; redtern@pzc.nl fonny van Gremberghe '•chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Ents Bakker (sport) Raudeloo 16 Rostbus 62 B hulst iel' (0114)372776 fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Rostbus 31 ^60 AA goes Te|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 'R-mail: redactie@pzc.nl Ternet ^.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; naterdags tot 12.00 uur voor te leggen. Is dat door de raad goedgekeurd, dan volgt een bijeenkomst met de omwo nenden. Maar wat hebben die mensen dan nog in te brengen? Misschien mogen ze dan nog meepraten over wat extra straat verlichting of eens een extra politiepatrouille in hun straat. De pap is dan al gestort." De VVD'er reageerde gisteren fu rieus op krantenartikelen, waar in melding werd gemaakt van het voornemen van het college om de gemeenteraad vóór 1 no vember een uitspraak te ontlok ken over de locatie (het Stad huisplein) en de verdere aan pak. Die datum houdt verband met verplichtingen die een aan tal partners al voor het opvang centrum is aangegaan. Behalve de gemeente zijn dat woning stichting Clavis, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), het Leger des Heils en het Algemeen Maat schappelijk Werk. Broekhuysen ziet in de 'fatale datum' van 1 november hét bewijs dat B en W al veel verder zijn gevorderd met de voorbereidingen dan ze doen voorkomen. „Kennelijk is die instanties te verstaan gegeven dat het alle maal wel voor elkaar zou komen en dat ze dus rustig al verplich tingen konden aangaan en al ini tiatieven konden ontplooien ter voorbereiding op de inrichting van het opvangcentrum in De Tijman." Het maakt, volgens het raadslid, ook duidelijk dat het college zich nauwelijks iets aantrekt van de woede, het onbe grip en de bezorgdheid van de omwonenden, zoals die begin juli tijdens een eerste informatie avond werden geventileerd. Broekhuysen bereidde gisteren vragen aan het college voor. Hij wil onder meer weten waarom niet eerst nogmaals met de om wonenden van De Tijman aan het Stadhuisplein wordt ge praat pver aspecten als de hand having van de openbare orde en veiligheid. „Het zou getuigen van goed be stuur als voor die weg zou wor den gekozen, en niet voor de overrompelingstactiek die het college nu toepast.. We hebben net een hele lange periode ach ter de rug met colleges die op pa triarchale wijze bestuurden. Ik dacht dat we daar vanaf waren, maar we gaan kennelijk gewoon op de ouderwetse manier voort." fflËÊKACTIVITEITEN IB, - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: (gnen biljarten; INGE - Malpertuus. 13.30 u: Kaarten ]jai,jokeren; 13.30 uur: Koersbal; O0)E - De Twee Duiven, 20 uur: (kunstprogramma Adrie Ooster- jNGSTDIJK - Horecacentrum De Vo- L2Ö.OO uur: Kaarten; HST- De Lieve, 13.00 uur: Open een re 13.30 uur: Jeu de boules; JEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 (•Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; EUWVLIET - In - en outdoorcentrum, 17 30 uur; Adventure Kids activi- m voor jeugd van 8 t/m 12 jaar; Cen- Tussen 21.30 en 23.30 uur: Ver dijken- en dorpenroute over 22 ki- rcrerrond Nieuwvliet en Groede; DSTBURG - Centrum, vanaf 20 uur: c.iteiten i.v.m. Eenhoornweekend; 15 VAN GENT - Sint Albert, 13.00 [Vni biljarten en spelmiddag; CHOONDIJKE - Tragel Oost 21,13.00 r. Open huis liefhebberstuin 'Juust linou', ITRANCHEMENT - N.H. kerk, 19.30 rOaniêlla Buijck (zang) en Wouter rderWild (orgel) NT JANSTEEN - Café de Kroon, ilOuur Kaarten; Kitteisterrein, 19.00 uur: Schieting staande wip; NEUZEN - Centrum, 22.00 uur en jazz op Rondje Markt met o.a. Rymg Dixies en de Lamaketta's; Vaste, 13.30 uur: Soos voor minder- fen Ons Verzetje, biljarten en klaver- ai; ïlhal'tZwaantje, 9.00 uur Bowls; S100RPE - 19.00 uur: receptie met liftend jubileumviering carnavals- Kiging de Koeters. RGEN OP ZOOM - Schande Santie, heet het muzikale penluchtspel dat in september Hel Markiezenhof van Ber- mop Zoom te zien is. Het stuk ul over Sanne, een jonge in het Bergen op Zoom oeind achttiende eeuw. line is een ongehuwde moeder (zwanger raakt van een sol- al Als tot overmaat van ramp üond bij de geboorte sterft, ïdt Sanne beschuldigd van :ord. In de gevangenis leert ze ia Palm kennen, een feministe ant la lettre die zich het haar '•aantrekt. El stuk wordt twintig keer op- toerd, van vrijdag 10 tot en ft zaterdag 18 september, aden zijn vanaf morgente 'p bij Toerisme Bergen op ffliop de Grote Markt. Michel Lelong (midden) probeert een aantal cursisten in drie dagen de fijne kneepjes van hei finger picking bij te brengen. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Je hebt blues en je hebt blues. Een bluesdeuntje pingelen is zelfs voor beginnende gitaristen een ei tje, maar de blues daadwerkelijk voelen tijdens het spelen is iets heel anders..En juist dat onderscheidt de groten van de kleintjes. De uit het Franse Tours afkomstige gi taardocent Michel Lelong is volgens ve len zo'n 'grote meneer in het bluescir cuit'. Hij is auteur van verschillende in structieboeken en -methodes op audio- en videotapes en geeft met regelmaat stages in Engeland. Tot en met zaterdag helpt hij Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse gitaristen in Uitspanning Cadsandria aan de Waterpoortstraat in IJzendijke te zoeken naar een juiste balans tussen techniek en gevoel. Dat doet hij op uitnodiging van Mare Snauwaert uit Knokke en Jean Guillet uit Brussel, die jaarlijks aan zijn gitaar workshop in Engeland deelnemen. „Ik ben gek van de authentieke blues en folk, de echte fingerpicking (tok- kel)-stijl. Michel blinkt daar in uit. Hij geeft les in Frankrijk, maar ook regel matig in Engeland. Daar zijn gitaar workshops heel normaal, in tegenstel ling tot Nederland en België. Daarom wilden we proberen ook in deze regio een paar lesdagen te houden", vertelt Snauwaert. En dus trachten acht gitaristen in drie dagen tijd de fingerpickingtechniek on der de knie te krijgen. Dat doen ze in een prachtige setting: een kleine ruimte op de eerste verdieping van de voormali ge bierbrouwerij met een houten vloer, kale muren en een paar stoelen. Geen overbodige luxe, op een biertje na dan. Dit kamertje ademt blues, het laat de muziek puurder dan puur klinken. Foefje Alhoewel, muziek... het gitaarspel van de leerlingen klinkt in eerste instantie vooral als ongeorganiseerd gejengel. Le long probeert iedere cursist individueel een technisch foefje bij te brengen, waarna het oefenen is geblazen. Even later blijkt waar hij naartoe wil. De cur sisten kijken één voor één verrast op als foto Camile Schelstraete Lelong de klassieker Candyman van Mississippi John Hurt inzet. Daar moet al hun gepiel dus toe leiden. Ook dat van Peter de Smet, gitaarbou wer uit Schoondijke. „Via-via kwam ik in contact met Mare Snauwaert. Hij vroeg mij voor hem een gitaar te bou wen. Dit jaar bestaat mijn zaak PDS Guitars tien jaar. Mare vond dat een aardige aanleiding om in de buurt van Schoondijke een locatie te zoeken. Het werd Uitspanning Cadsandria in IJzen dijke, omdat hier een heel authentieke sfeer heerst. Het is de bedoeling om hier jaarlijks een workshop te geven, telkens met een andere instructeur", vertelt De Smet. Zaterdag showt De Smet in het kader van zijn jubileum een aantal van zijn gi taren in de 'lesruimte' van Cadsandria. Op de begane grond geeft Lelong die zelfde dag vanaf 20.30 uur een concert. door Frank van Cooten HULST - Het ziet er niet naar uit dat de Woonstichting Hulst het Houtenkwatier voor een ap pel en een ei kan overnemen van de gemeente. De gemeente heeft de opbrengst hard nodig voor de financiering van de vervangen de huisvesting van de verenin gen die nu nog in het activitei tencentrum zitten. Het college zoekt voor gebrui kers van dit activiteitencentrum vervangende huisvesting. Met uitzondering van de Handyclub is dat gelukt. Zo is in De Blaau- we Hoeve een ruimte beschik baar voor het jeugdbiljart en is met het Jeugdvakantiewerk Hulst een akkoord bereikt over nieuwbouw bij 't Jagertje. Wat het college betreft, kan de Handyclub onderdak krijgen in de locatie Gildenstraat van het Reynaertcollege. „Met het be stuur van de Handyclub is afge sproken dat de optie Reynaert college serieus wordt bekeken. Wat ons betreft is het een prima ruimte, omdat onder meer de werkbanken al beschikbaar zijn", zegt wethouder F. van Driessche. Als het aan de Woonstichting Hulst had gelegen, waren alle verenigingen in Het Houten- kwartier gebleven. Deze corpo ratie diende een paar maanden geleden een plan in voor ver bouw van het activiteitencen trum. Op de eerste en tweede verdieping zouden appartemen ten worden gebouwd. De vereni gingen zouden op de begane grond mogen blijven. Een groot deel van de Hulster politieke partijen had wel oren naar deze optie, omdat dan niet naar alter natieve huisvesting gezocht zou hoeven worden. Het college vaart echter een an dere koers. De verenigingen kun nen niet in het gebouw blijven. „Het college wil de activiteiten bundelen in de bestaande accom modaties. Daar kiezen we be wust voor", zegt Van Driessche. „Dus bijvoorbeeld de toneelver eniging in Den Dullaert. Het Houtenkwartier verbouwen tot een ruimte waar ook de vereni gingen kunnen blijven, is op zich sympathiek, maar het is dan wel een nieuwe accommoda tie dat extra geld kost. Het gaat dan om de exploitatie en het be heer." Twee gedachten Omdat de verenigingen nu toch moeten verkassen is nog niet duidelijk of het gebouw blijft staan, of wordt gesloopt. Betrok ken partijen hinken op twee ge dachten. Door de bouw van ap partementen in het bestaande gebouw hoeft geen duur en tijd rovend archeologisch onderzoek te worden verricht. Nieuwbouw is echter goedkoper -•;V - - Zo moet het dus niet van Liesbeth Minderhoud. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel OOSTBURG - Nee, stinken doet het niet in het gemeentehuis in Oostburg. Dat zou je eigenlijk wel verwachten, als je de titel van de tentoonstelling letterlijk neemt en de 'bende' aan schouwt. Een doormidden gesne den kliko, verdorde bloemen en busjes met verfresten; er zijn frissere dingen te bedenken. Afval haal eruit wat erin zit, is een expositie waarmee materi aal dat mensen rijp achtten voor de vuilnisbelt nieuw leven wordt ingeblazen. Zo heeft Gilles van Sparrentak uit Middelburg zijn werk de ti tel Waste meegegeven, luistert het werk van de Terneuzense Saskia de Maréé naar de slogan Haal er uit wat er niet in hoort en spreekt Liesbeth Minder houd uit Domburg het publiek belerend toe met de titel Zo moet het dus niet. Het werk van Caroline Passenier uit Middel burg is titelloos. De kunstwerken van afval zijn onderdeel van de provinciale af- valcampagne 'Afval, haal er uit wat er inzit!' De expositie is nog te bezichti gen tot en met vrijdag 3 septem ber. ZIERIKZEE - De fractie van GroenLinks in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad wil dat ten behoeve van het Platform voor mensen met een beperking eenmalig een uitzondering wordt gemaakt op de subsidieverorde ning. Het platform heeft over 2003 subsidiegeld overgehouden en zou dit restant graag overhevelen naar dit jaar, gezien de hoge uitgaven waar het binnenkort voor komt te staan. Volgens de subsidieverordening is die overheveling niet toegestaan omdat het verzoek daartoe te laat werd inge diend. Volgens GroenLinks was het Platform echter niet vol doende voorgelicht door de gemeente over de subsidie voorwaarden. De fractie pleit in dit verband voor betere informatie én voor de toestemming aan het Platform het restantbedrag van vorig jaar alsnog over te hevelen naar 2004. GroenLnks dient daartoe in de raadsvergadering op donderdag 26 augustus een motie in. AXEL - Op de Buitenweg in Axel is gisteravond rond ze ven uur een 56-jarige automobilist uit de gemeente Ter- neuzen aangehouden wegens rijden onder invloed van al cohol. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een boete. GOES - De gemeente en het Goese Lyceum voor Beroeps onderwijs delen de kosten die de school heeft gemaakt voor tijdelijke huisvesting van leerlingen in de voormali ge Peugeot-garage aan de Westhavendijk in Goes. Het col lege van B en W wil maximaal 55.000 euro van de beno digde 110.000 euro betalen. Het Goese Lyceum voor Be roepsonderwijs, dat door een ingrijpende verbouwing van de hoofdvestiging leerlingen op drie verschillende loca ties moest onderbrengen, was er vanuit gegaan dat de ge meente de kosten zou dragen. Het college weigerde dat in eerste instantie, waardoor de school met een forse tegen valler zat. De school vond het niet fair dat zij werd opge zadeld met die kosten en tekende protest aan, temeer om dat de gemeente zou hebben aangegeven dat zij in dit soort gevallen de portemonnee trekt. GOES - Ze betalen al decennia geen precariorechten (bij voorbeeld voor het stallen van reclameborden op de stoep) en hoeven dat in de toekomst ook niet. De gemeen te Goes handhaaft een afspraak uit de jaren zestig, waar door 120 eigenaren van panden in de Goese binnenstad ge vrijwaard blijven van 'stoepbelasting'. Indertijd droegen eigenaren hun stoep gratis over aan de gemeente onder de voorwaarde dat Goes de winkeliers geen precariorechten zou opleggen. Ze hoeven dan niets te betalen als ze reclameborden of rekken met koopwaar op de stoep neerzetten. Inmiddels zijn veel eigenaren al lang niet meer dezelfde. In een aantal gevallen is sprake van erfopvolging. De gemeente, die krap bij kas zit, heeft daarom bekeken of die vrijstelling op de helling moet, zodat ze de eigena ren kan aanslaan voor het gebruik van de stoep. Het colle ge komt tot de conclusie dat de afspraak gestand moet worden gedaan. Dat scheelt de gemeente wel tienduizend euro aan precario-inkomsten. door René van Stee BRESKENS - De roem van Bres kens is ook doorgedrongen in Amsterdam. Niet vanwege de be kendheid als vissersplaats, maar door de spectaculaire ont dekkingsreis van het VOC-schip de Breskens in 1643. In het Amsterdamse Hotel Oku- ra, onderdeel van de gelijknami ge Japanse hotelketen, wordt 27 augustus de 'Breskens Room' ge opend, een vergaderzaal ver noemd naar het schip. Hiermee wordt andermaal de van oudsher unieke relatie tussen Nederland en Japan onder de aandacht gebracht. De VOC leg de in de zeventiende eeuw de ba sis voor de handelsrelatie tussen Nederland en Japan die zelfs leidde tot een handelsmonopo lie. Ondanks de verschrikkingen tijdens de Tweede Wereldoorlog bestaan er vandaag de dag nog steeds nauwe banden tussen bei de landen. In het boek 'De VOC op zoek naar de Goud- en Zilvereilan den' doet P. Vonk de waarge beurde avonturen van de Bres kens uit de doeken. Het verhaal begint op het VOC-schip de Amsterdam, waar Willem Verstegen in 1635 schreef over de verhalen die hij in het Verre Oosten had gehoord over een rijk Goud- en Zilverei land. Het college van de Heren XVII, het dagelijks bestuur van de VOC, besloot uiteindelijk tot een zoektocht. Na enkele vergeefse pogingen was het in 1643 de beurt aan het jacht de Breskens, die samen met de Castricum (type fluit) op pad ging. Een jacht was inder tijd een relatief zwaarbewapend scheepstype van ongeveer 39 me ter lang, 8 meter breed en een laadvermogen van circa 300 ton. Het schip vertrok op 26 maart 1642 vanuit Breskens met 44 zee lieden en 15 soldaten aan boord naar Batavia. De kapitein was Lieven van Couwenburg, afkom stig uit Zeeuws-Vlaanderen. Vanuit Batavia begon op 3 fe bruari 1643 de eigenlijke ontdek kingsreis. Wegens schade en gebrek aan le vensmiddelen deed het schip tweemaal de baai van de stad Yamada op de Japanse oostkust - aan. Bij het tweede bezoek wer den de kapitein en enkele be manningsleden opgepakt en naar het hof van de Shogun ge bracht. Daar werden zij ter dood veroordeeld omdat zij de het verbod om Japans grondge bied te betreden, hadden over treden. Die maatregel was ingesteld om dat in Japan het vermoeden be gon te rijzen dat de Jezuïeten, die dankzij de Portugezen en Spanjaarden grote invloed had den verkregen, het land wilden koloniseren of zelfs een greep naar de macht zouden doen. De Europeanen hadden dit in ande re delen van zuidoost-Azië ook al gedaan. Uiteindelijk kon de Shogun ervan worden overtuigd dat de bemanning te goeder trouw was geweest. De gevange nen werden vrijgelaten. Vermoedelijk ten gevolge van de Breskens-affaire hebben de Ja panners regelingen ontworpen, waarin onder meer was bepaald dat Nederlanders naar Japan mochten komen om handel te drijven, maar hun komst aan land direct moesten opgeven. Andere gevolgen waren de be vordering van het handhaven van het handelsmonopolie en het begin van het gebruik van de Nederlandse taal in de ver houding tussen de Japanse auto riteiten en de Nederlandse han delaren. paginal 4 Breskens Room in Hotel Okura KERKWERVE - Op de Provin- cialeweg in Kerkwerve vond gis teravond rond half zeven een kop-staartbotsing plaats door toedoen van een kudde schapen. Het ongeval ontstond toen een 33-jarige man uit Antwerpen, die in zijn bestelbus over de ro- vincialeweg reed, een noodstop maakte op het moment dat hij de dieren op de rijbaan ont- waardde. De34-jarige vrachtwagenchauf feur uit Hellevoetsluis die ach ter hem reed, was niet bedacht op de manoeuvre. Daardoor kon hij zijn voertuig niet meer op tijd tot stilstand brengen. Hij raakte de bestelbus van achte ren. Er was alleen lichte materiële schade. De schapen bleven onge deerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35