ntwikkeling Othene op schema Streng op straat in Renesse X Gemeente Terneuzen peilt meningen over winkelen op zondag 14 Projectontwikkelaar positief ondanks zwakke woningmarkt 4C' Kampeerders vinden toilet vies Vechtersbazen aangehouden Goes handhaaft groene container www. nazomer fteAtival.nl zeeuwse almanak Zwanger jdactie: 0113-315649 ^w.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl nsibus 314460 A A Goes rivertentie-exploitatie: nrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; Tonaal: 020-4562500. •jjdag 20 augustus 2004 Bedevaart in Middelburg editie Zeeuws-Vlaanderen wrConny van Gremberqhe [KNEUZEN - De ontwikke- 52 van de Terneuzense nieuw- rainvijk Othene-Zuid ver- jpt, ondanks een flauwte op Zeeuwse woningmarkt, voor- poedig. Op dit moment zijn i woningen in het plan be- ond. Volgende maand wor- i er dertig nieuwe woningen geleverd. De opstartfase is volgens directeur J. Sips Projectontwikkeling Zee- md - het bedrijf dat de wijk Biwikkelt - achter de rug. iftdanks de zwakke woning- iarkt in onze regio verloopt de erkoop van woningen en de uit- ifte van bouwgrond voor Othe- -Zuid volgens plan. De gang i: er nog steeds in en die willen er ook in houden. Om die re ien zullen we op 18 september een Othene-woondag hou- en. Belangstellenden kunnen Sar.een expositie bezichtigen en de wijk een kijkje nemen in inningen die al in aanbouw De belangstelling voor de óste woondag was zo groot, la; we verwachten ook nu met n tweede editie veel mensen KT: plezier te kunnen doen", KgtSips. lok is de projectontwikkelaar aids kort in gesprek met de ge- Efente Terneuzen over de invul- fogvan de locaties voor boven- voorzieningen. „In de n]k is ruimte voorzien voor een basisschool en een supermarkt. we over de bouw van een xhool zullen spreken, moeten einde wijk overigens zeker dui- woningen bewoond zijn, aar zijn we nog niet aan toe. Is naderen nu de zeshonderd. :%een winkel ligt het iets an- In september duidelijkheid over Toonbeeld doorEugène Verstraeten TERNEUZEN - Het wordt pas in de loop van septem ber duidelijk hoeveel cur sisten het Terneuzense in stituut Toonbeeld de rug hebben toegekeerd. Burge meester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vragen van WD-raads- lidW. Broekhuysen. Broekhuysen had verno men dat naar aanleiding van de forse tariefsverho gingen bij Toonbeeld veel cursisten zijn uitgeweken naar onder meer Eeklo. In schnftelijke vragen wilde bi) graag weten om hoeveel cursisten het gaat en hoé- veel geld daarmee gemoeid is. Bovendien opperde de WD om alsnog een kos tenstijging in fasen en een kortingsregeling toe te pas sen. Dit 'om te redden wat er te redden valt'. Aanmeldingen Het college wijst er op dat het cursusaanbod en de ta neven pas kort voor de va kantieperiode bekend zijn geworden. Daardoor is de aanmeldingsperiode erg kort geweest. Dat is vol gens B en W de reden ge weest dat er tot het begin van de vakantie nog niet veel aanmeldingen zijn bin nengekomen. -Geïnteresseerden kunnen ach in de loop van de va kantieperiode alsnog aan belden", aldus B en W. Vervolgens zal vlak voor het begin van het nieuwe cursusjaar in beeld worden gebracht op welke wijze het leerlingenaantal zich heeft ontwikkeld en welke gevolgen dat met zich mee brengt. -Het duidelijke beeld van het aantal cursisten is naar Mize mening dus pas op bat moment aanwezig", s,elt het college. „In ieder geval zal de commissie Sa menleving over onze bevin- b'ögen worden geïnfor- ®eerd. Daarbij zal tevens aandacht worden geschon ken aan mogelijke effecten van de huidige en voorheen geldende kortingsrege ling.» ders, daarvoor is ruimte voor zien aan de eerste rotonde aan de Laan van Othene, een terrein dat nu braak ligt. Als projectont wikkelaar hebben we de moge lijkheden zelf in huis om daar - via de moedermaatschappij AM - iets van de grond te tillen", stelt Sips. De projectontwikkelaar heeft de voorbije tijd ook nogal wat energie gestoken in het behande len van klachten van nieuwe in woners van de wijk. Zo werd er geklaagd over de kwaliteit van de wegen, de openbare verlich ting, de bewegwijzering en straatnaambordjes en de dienst verlening van nutsbedrijf Delta. „Een aantal wegen is kort voor de bouwvak nog van een asfalt- laag voorzien. In overleg met de gemeente hebben we ook de be wegwijzering voor een reeks straten geregeld. Ook zijn we nu begonnen met de aankleding van de deelplannen waar de eer ste bewoners zijn gaan wonen. De klachten over Delta zijn bij ons bekend. Delta heeft door een reorganisatie wat proble men gekregen waar onze klan ten nu ook mee te maken krij gen. Als wij kunnen bemidde len, zullen we zeker niet nalaten om dat te doen, maar vaak gaat het om individuele contracten tussen bewoners en het nutsbe drijf. Daar kunnen wij ons als ontwikkelaar niet in mengen." Kolossaal De ontwikkeling van het plan- deel Rietlanden heeft in Terneu zen bij veel mensen vragen opge roepen. In het plandeel heeft de vroegere baas van Projectbouw Zeeland (de voorganger van Pro jectontwikkeling Zeeland), W. de Winter, een kolossaal huis la ten neerzetten waarbij de ande re woningen in het niet vallen. De verhoudingen tussen de di verse woningen in de wijk drei gen door dit soort panden in het geding te komen. Sips beaamt dit, maar stelt dat de ontwikke ling van Rietlanden een zaak van de gemeente Terneuzen is. „De gemeente bepaalt wat er in Rietlanden kan en niet kan. De welstandscommissie doet daar zijn zegje over. Naar ons toe is de welstandscommissie redelijk kritisch, maar wij ontwerpen woningen per plandeel en tre den dan voor zo'n plangedeelte met de commissie in overleg. Bij individuele bouwplannen gaat dat natuurlijk iets anders. Dat er grote en kleinere woningen in Rietlanden naast elkaar staan, is waar, maar dat heeft de ge meente ook mogelijk gemaakt. Overigens verwacht ik, als straks de beplanting is aange bracht in Rietlanden, dat er over de verhoudingen van het volume van woningen niet meer gesproken wordt", aldus Sips. Voor de nieuwbouw in Othene is veel belangstelling, ondanks de slapte op de woningmarkt. foto Camile Schelstraete Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op Naar de gevangenis. Een in blauw uniform gestoken knaapje wijst op het bordspel streng de weg. Streng, dat zijn ze in Renesse sinds een aantal jaren ook. Op wildplassen, mishandeling en andere 'uitgaansproblematiek' wordt snel en ondubbelzinnig ge reageerd. Al betekent dat lang niet altijd, zoals de o zo bekende Mono- polykreet luidt: 'ga direct door naar de gevangenis'. In het Renesser politiebureau brengt politieparketsecretaris Keesleen Westveer in alle eenzaam heid de zaterdagnacht door. Bene den is het gestommel hoorbaar van politiemensen die elkaar aflossen. Maar geen dronkelappen die bral lend bij hem binnenvallen. Ook geen gehavende jongelui die net met elkaar op de vuist zijn ge gaan. Wel een telefoontje vanuit Vlissingen - ergens na één uur. Po litiemensen hebben een man bin nengebracht voor openbare dron kenschap en belediging van agen ten. Westveer haalt de opgegeven naam door het justitiële computer systeem. Geen recidive, meldt hij aan zijn Walcherse collega's. Zijn dronkenschap komt de man desal niettemin op een boete van 25 euro te staan. Dat hij zijn frustraties woordelijk op agenten afreageer de. kost hem nog eens 220 euro. Ge lijk te voldoen, als het even kan. Het is de kracht van de lijfelijke aanwezigheid van een parketsecre taris in de nacht, in combinatie met het lik-op-stukbeleid dat in uitgaanscentra gevoerd wordt. Voorheen gingen er weken tot maanden overheen voor iemand de gevolgen van zijn daad op de deur mat zag liggen. Ga je nu de fout in, dan mag je - als je dat in je knip hebt - gelijk dokken. Of je krijgt een dagvaarding mee naar huis. De bijzondere samenwerking van politie en justitie werd bij wijze van proef in 1998 in Zeeuws-Vlaan- deren geïntroduceerd en daarna overgeheveld naar de districten Walcheren en Oosterschelderegio. Renesse is allang al niet meer alleen dat door overlast geplaagde uitgaansdorp. Waarschijnlijk heeft het scher pe lik-op-stukbeleid effect. foto Mechteld Jansen Daarvoor werden, als gevolg van de tijdsdruk, nogal eens wat pro- cessen-verbaal 'over de schutting' naar justitie gegooid. Ze waren in compleet of klopten niet, met nare consequenties als vrijspraak tot ge volg. De parketsecretarissen, die deels door politie en deels door jus titie worden geleverd, brachten daar verandering in. Zij buigen zich in een vroeg stadium over de zaken. Kijken of de bewijsvoering in orde is, beoordelen of een zaak voldoende hout snijdt om voor de rechter te laten komen en stellen in rap tempo dossiers samen. Die taak wordt een jaarrond uitge voerd. Onder meer door Westveer, die normaal gesproken in Goes kantoor houdt. Barst het zomersei zoen los, dan houdt hij met vijf col lega's echter ook 'zomerkantoor'. Gedurende zes weken is er elke nacht van de week een parketsecre taris in Renesse aanwezig. Op wie ook collega's elders een beroep kunnen doen. Ze checken of spra ke is van recidive, bepalen - voor zover er geen vast bedrag op een overtreding staat - de hoogte van de boete of zetten dagvaardingen op papier. Computers en paperas sen dus. Van persoonlijk contact met de aangehouden mensen is geen sprake Saai? „Nee hoor. Bo vendien blijf je zo onbevooroor deeld", stelt Westveer vast. Op straat in Renesse is het onder tussen gezellig rumoerig. In het po litiebureau is het de eerste helft van de nacht betrekkelijk stil. De voorgaande nacht was sprake van twintig aanhoudingen, waarbij in twee gevallen bemoeienis van Westveer nodig was. Over vijf we ken genomen hebben de parketse cretarissen in Renesse 47 zaken in handen gehad. In achttien gevallen was sprake van transacties, de rest liep uit op een dagvaarding. Renesse is allang al niet meer al leen dat door overlast geplaagde uitgaansdorp. Het scherpe beleid heeft klaarblijkelijk effect, al spe len vermoedelijk ook de vakanties voor een prikkie naar Salou een rol. Dat was in 2002 reden om het zomerkantoor van justitie niet in volle glorie op te tuigen. Vorig jaar werd echter - elke herfst volgt een evaluatie - die beknibbeling terug gedraaid, evenals dit jaar Dat heeft te maken met het feit dat het succes van de samenwerking in Re nesse niet alleen van het aantal be handelde gevallen is af te lezen. Po litieman Westveer legt uit dat hij geleerd heeft een zaak meer en meer door de ogen van een rechter te bekijken. Zijn uit de justitiestal afkomstige collega heeft op zijn beurt meer begrip gekregen voor de hectiek waarmee agenten wor den geconfronteerd. Belangrijk aspect is dat dossiers, voor zover mogelijk, nu direct weg gewerkt worden. En dat laatste merk je ook op straat. Wie de re gels overtreedt, kan meteen beta len. In ernstiger gevallen volgt een dagvaarding. Dat is dan nog altijd geen enkeltje richting gevangenis, maar je avond is wel verpest. Esme Soesman oV* GOES - Veel Nederlanders op vakantie vinden het een verschrikking: het toilet op de camping. Veel vrouwelijke campinggasten zouden bij toiletbezoek zelfs willen dat ze, net als mannen, niet op de vreemde bril hoefden te gaan zitten. Reden: campingtoiletten zijn vies. Schaamha ren, gele spetters en andere onsmakelijkheden maken de toiletgebouwen een plek waar veel campinggasten liever niet zouden komen. Al heeft de slimme toiletganger daar dan wel weer een op lossing voor. pagina 15 geen billen op vreemde brillen YERSEKE - Vijf mannen zijn in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden, nadat ze flink hadden huisge houden in Yerseke. Ze bedreigden in een horecagelegen heid een personeelslid en gingen er in een bestelauto van door. Toen ze onderweg een ander personeelslid tegenkwamen, reden ze deze klem. Ook hij werd bedreigd en kreeg een klap in het gezicht. De bestelauto werd later aangetroffen op een parkeer plaats ter hoogte van de Wouwse Tol. De vijf mannen, in de leeftijd van 19 tot 29 jaar, zijn overgedragen aan de Zeeuwse politie en zijn in verzekering gesteld. In mei van dit jaar werd er ook al geweld gepleegd in het uitgaansleven van Yerseke. Toen stak een Middelburgse bezoeker van een shoarmazaak een andere bezoeker in het been. GOES - De gemeente Goes blijft het groente-, fruit- en tuinafval (gft) gescheiden ophalen, hoewel de wettelijke plicht daartoe op termijn vervalt, zodat gemeenten flexi beler kunnen omgaan met hun afvalstromen. Goes reageert daarmee op een ledenraadpleging van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De ge meente zit daarmee op de lijn van het Openbaar Lichaam Af valstof fenverwij dering Zeeland (Olaz) en de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Beide willen verder met de gescheiden inzameling van gft, dat in het Sloege- bied wordt verwerkt tot compost. Volgens de Goese wethouder S. van 't Westeinde (milieu) is composteren nog altijd goedkoper dan verbranden in een afvaloven. Zou Goes toestaan dat burgers hun groene afval in de grijze container (restafval) gooien, dan kost verbranden 131 euro per ton. Composteren komt neer op 70 euro per ton. Overigens zal de gemeente een ruimhartig ontheffings- beleid voeren met het oog op toekomstige ondergrondse afvalopslag in bijvoorbeeld appartementencomplexen. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzen wil weten hoe de inwoners van de gemeente denken over de open stelling van de winkels op zon dag. De inwoners kunnen vra genformulieren invullen en die bij de gemeente inleveren of ze kosteloos terugsturen. De formulieren zijn verkrijg baar bij het gemeentehuis in Ter neuzen en bij de gemeentelijke vestigingen in Axel en Sas van Gent. Ook kan het vragenformu lier via het internet worden inge vuld. De enquête bestaat slechts uit twee vragen: 'Vindt u dat de zondagopenstelling voor win kels in alle kernen van de ge meente Terneuzen hetzelfde zou moeten zijn?' en 'vindt u dat de huidige zondagopenstelling voor winkels in uw woonkern moet worden verruimd of ver minderd?' Alle binnengekomen reacties worden verwerkt en de resultaten worden aan de ge meenteraad voorgelegd. De raad kan dan aan de hand van die resultaten richtgevende uit spraken doen voor het opstellen van de de nieuwe winkeltijden verordening voor de gemeente. Uiteindelijk stelt de gemeente raad die verordening vast. Over de zondagopening is de laatste maanden heel wat te doen geweest. Aanvankelijk kwamen B en W met een voor stel om de opening van winkels op zondagochtend in Terneuzen mogelijk te maken. Daarmee zouden de bakkers de concurren tieslag met hun Belgische colle ga's aan kunnen gaan. Onder druk van de christelijke partijen werd het voorstel weer ingetrok ken. Er zou gewacht worden op een evaluatie van .de huidige winkeltijden, die in de loop van volgend jaar zou worden uitge voerd. Op initiatief van de PvdA besloot de gemeenteraad net voor de vakantieperiode dat die evaluatie er sneller moet komen. De resultaten kunnen dan wor den ingepast in de nieuwe win keltijdenverordening die voor 1 januari 2005 door de gemeente raad moet worden vastgesteld. (Advertentie) 30 aus t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg NOVASTAR pop vr 3 sept 21u30 Abdijplein €7,50 De directie van de Apeldoorn- se onderneming die ook in Zeeland meerdere vestigin gen teltheeft haar werkne mers graag aan een touwtje. En daarom besloot zij het vol tallige personeel met een be- drijfstelefoon uit te rusten. Daar diezelfde directie echter zéér op de penning is, koos zij voor de goedkoopste oplos sing: een partij tweedehands mobieltjes met nummers die al eerder in omloop waren. Zo kan het gebeuren dat de werknemers met grote regel maat telefonische mededelin gen ontvangen die absoluut niet voor hun oren zijn be stemd. Gisteren kreeg een van de me dewerkers een hem volstrekt onbekende Isabella aan de lijn. Die meldde op toornige toon dat hij haar bezwangerd heeft, dat hij voor de conse quenties dient op te draaien en dat hij derhalve diep in de beurs dient te tasten. Hij vreest dat hem slechts één weg open staat: Even Apeldoorn bellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33