Pleidooi voor grotere mini-camping Strandpaviljoen wil langer open PZC Dertig jaar lief en leed bij manege Grol Goes wil jonge werklozen sneller aan baan helpen Vekabo: uitbreiding geeft kampeerboer meer bestaansrecht Vechtersbazen aangehouden Vrouw rijdt tegen boom ill Botsing door schapen Wildplassers betrapt Goes handhaaft groene container Deel winkeliers blijft precario-vrij Hnnr Melita Lanting ZiERIKZEE - De Vekabo pleit voor een verruiming van het aan tal kampeerplaatsen op mi ni-campings tot 25 eenheden. Volgens de Vekabo is uitbrei ding nodig om kleinschalige campings meer bestaansrecht te geven. De Vekabo schrijft dit in een brief aan het gemeentebe stuur over het bestemmingsplan buitengebied. „Die wens is er al heel lang", vertelt voorzitter A. Smits van de afdeling Schouwen-Duive- Iand. ..Maar het kon natuurlijk nooit omdat de wet het tegen hield Nu de Wet op de Open lucht Recreatie wordt opgehe ven, wordt het wel mogelijk, maar dat moeten we wel bevech ten bij de politiek." Opheffing Als de opheffing van de wet openluchtrecreatie een feit is, (a-ijgen gemeenten (zeer waar schijnlijk) veel meer bevoegdhe den en kan de gemeente zelf be palen hoeveel kampeereenheden worden toegestaan. Om te voor komen dat straks achter de fei ten wordt aangelopen, pleit de Vekabo er nu al voor om in het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied bepalingen op te nemen over mini-campings. „Het is niet zo dat we alles al he lemaal onderbouwd hebben. We hebben ook nog geen bijeenkom sten gehad met de politiek maar we willen het nu toch alvast aan- agenda ■STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde kerk. 20.00 uur: Orgelconcert Dirk Jan Warnaar; RENESSE Centrum, 15.00-21.30 uur: Avondmarkt; Pretplaza, hele dag: Reuzenrad; rkring, 14.30 uur: Springpiraat; rkring, 16.00 uur: Avondmarkt en Itloper; rkring, 19.00 uur: Kindertheater; WESTENSCHOUWEN Trampoline- centrum, vanaf 10.15 uur: Jacob Cats-fietsroute. YERSEKE - Vijf mannen zijn in de nacht van woensdag op don derdag aangehouden, nadat ze flink hadden huisgehouden in Yerseke. Ze bedreigden in een horecagele genheid een personeelslid en gin gen er in een bestelauto van door. Toen ze onderweg een ander per soneelslid tegenkwamen, reden ze deze klem. Ook hij werd be dreigd en kreeg een klap in het gezicht. De bestelauto werd later aange troffen op een parkeerplaats ter hoogte van de Wouwse Tol. De vijf mannen, in de leeftijd van 19 tot 29 jaar, zijn over gedragen aan de Zeeuwse poli tie en zijn in verzekering ge steld. kaarten." Smits zegt dat de poli tiek niet bang hoeft te zijn dat straks iedere mini-campinghou der overgaat tot uitbreiding. „Ik denk dat heel veel campinghou ders niet meegaan met uitbrei ding. Niet iedereen wil investe ren in uitbreiding. Want dat zal wel moeten als je meer eenhe den wilt paatsen. Denk daarbij RENESSE - Strandpaviljoenei genaar J. Kristelijn wil ruimere openingstijden voor de strandpa viljoens. Kristelijn vraagt daar om in een brief aan de gemeente raad en het college van burge meester en wethouders. Tot nu toe mogen strandpavil joens tot elf uur 's avonds open zijn. Een oneerlijke situatie vol gens Kristelijn. „Ik wil dat de openingstijden gelijkgetrokken worden met de andere horeca. Die mogen tot twee uur open blijven. Dan kan je ook eens bij eenkomsten of bruiloften heb ben." Kristelijn exploiteert paviljoen Kijkduin en was tot voor kort ook eigenaar van De Zomerzon. De gemeente heeft volgens Kris telijn altijd gezegd dat een goe de ontsluiting noodzakelijk is voor ruimere openingstijden. „En die is er nu, want dat heeft een ambtenaar zelf gezegd in de krant." Het college van B en W heeft in middels gereageerd. Het college schrijft aan Kristelijn dat er nu geen reden is om de openingstij den te verruimen, maar dat eerst de resultaten van de eva luatie van dit seizoen moeten bijvoorbeeld aan sanitair. Dat is nu berekend op vijftien eenhe den en dat zal groter moeten worden. Bovendien heeft niet ie dereen de grond voor uitbrei ding. De Vekabo wil graag dat klein schalige kampeerterreinen in het bestemmingsplan buitenge bied worden opgenomen onder worden afgewacht. „Er is nog hoop", constateert Kristelijn. De eigenaren van paviljoen C'est la Vie hebben bij het colle ge een aanvraag ingediend om het hele jaar rond te mogen blij ven staan. Dit strandpaviljoen staat aan de overgang Kamp weg in Westenschouwen en moet nu nog jaarlijks worden af gebroken. „De gemeente reali seert zich niet wat dat iedere keer kost", zegt S. Fennet van C'est la Vie. Het strandpaviljoen voldoet niet aan alle de criteria om een jaar-rond-paviljoen te worden. „We missen de toeris tenconcentratie. De geplande camping achter ons is iets ver plaatst en daarom voldoen we niet aan alle eisen." Fennet wil toch proberen een vergunning te krijgen omdat het paviljoen als enige paviljoen in Westenschouwen bereikbaar is voor minder valide mensen. Bei de andere paviljoens (die wel het hele jaar mogen blijven staan) zijn onbereikbaar voor ge handicapten en mensen met kin derwagens omdat daar een hoge trap beklommen moet worden. De brieven van Kristelijn en Fennet staan op de lijst van inge komen stukken van de raadsver gadering, aanstaande donder dag. dezelfde voorwaarden als bur gerwoningen. „Dat is beter, want als je er een recreatiebe stemming aan geeft, krijg je met stankzones te maken en dat be perkt teveel." Niet alleen de Vekabo heeft het college een brief geschreven over het bestemmingsplan. Ook de Recron roert zich in de discus sie over het gebruik van het bui tengebied, De vereniging van re- creatieondememers wijst het ge meentebestuur op de veranderin gen op het gebied van kampe ren. De kampeermiddelen wor den luxer en groter. Een tourca ravan vraagt nu gemiddeld 16 vierkante meter, een stacaravan heeft 50 vierkante meter nodig. Het gevolg is dat kampeerplaat sen ook groter moeten worden en minder minder plekken gerea liseerd kunnen worden op de zelfde lap grond. Daarom pleit de Recron voor uitbreiding van het aantal locaties voor recrea tieve doeleinden bij het Greve- lingenmeer, bij de Oosterschel- de en het Gouwe on Ee project. door Frank Balkenende GOES - Goes wil veel sneller dan nu mensen die een bijstands uitkering aanvragen of hebben weer aan werk helpen. Jongeren krijgen daarbij voorrang. Door de nieuwe Wet Werk en Bijstand kunnen gemeenten hun eigen koers varen als het erom gaat uitkeringsgerechtigden naar de arbeidsmarkt te lood sen. In Goes krijgt het reïntegratiebe- leid de titel Bovenal Werk. Doel is zoveel mogelijk mensen met een uitkering aan werk te hel pen en, als dat niet lukt, enkele dagdelen vrijwilligerswerk. Bij standsgerechtigden die hier niet aan meewerken, lopen het risi- cio gekort te worden op hun uit kering. Snelheid Vooral de snelheid waarmee de gemeente werklozen naar een baan leidt, moet omhoog. „We willen minder en kortere stap pen zetten. Tot nu toe zijn we misschien te gemakzuchtig ge weest. Ambtenaren moeten meer dan voorheen zorgen dat mensen reïntegreren", zegt wet houder M. 't Hart. De gemeente Goes telt momen teel 750 bijstandsgerechtigden. Dat aantal is de laatste jaren vrij stabiel. Gezien de capaciteit bij het Centrum voor Werk en In komen (CWI), dat een belangrij ke rol speelt in de uitvoering, en de afdeling sociale zaken, stelt de gemeente prioriteiten. Voorrang Jongeren krijgen voorrang, waarbij een opleidingsplan vaak nodig zal zijn. 't Hart wil voorkomen dat er 'een nieuwe generatie werkzoekenden ont staat'. Daarna volgen de wat oudere uitkeringsgerechtigden die op de arbeidsmarkt kansen hebben en tenslotte is er de groep kansarmen. Een baan is het eerste doel. Is die voor iemand niet bereik baar, dan kijkt de gemeente naar gesubsidieerd werk, bij voorbeeld bij het werkvoorzie ningenschap De Betho. Daarna volgt vrijwilligerswerk en eindstation is de uitkeringsge rechtigde met rust te laten. Zo wordt bij mensen van 57,5 jaar en ouder bekeken of ze nog wel een reeële kans hebben op een baan en bij werkzoekenden met jonge kinderen (onder de vijf jaar) wordt rekening gehouden met zorgtaken. Om Bovenal Werk tot een suc ces te maken, zijn harde afspra ken nodig met het CWI en Uit voeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV). De ge meente Goes wil dat het UWV zes maanden voordat de werk loosheidsuitkering eindigt, de gemeente inlicht over het reïnte- gratietraject waarin iemand zich bevindt. Werkgevers Daarnaast moet de gemeente za ken doen met werkgevers, de so ciale werkvoorziening en vrijwil- 1 igersorganisaties Volgens wethouder 't Hart moeten er ondanks de economi sche flauwte banen te vinden zijn voor bijstandsgerechtigden. „Als ik zie hoeveel buiten landers hier aan het werk zijn, moet het toch mogelijk zijn arbeidsplaatsen te vinden. We streven wel naar duurzame oplossingen, dus geen baantjes voor een week of drie." Als de gemeente in haar opzet slaagt, kan ze geld besparen op de uitkeringen. Volgens de wethouder moet dat geld worden gebruikt om (ge subsidieerde) banen te scheppen en instroomprojecten bij be drijven op te zetten. Op de lange termijn schiet de ge meente Goes er financieel niet zoveel mee op, omdat de gemeen te minder geld krijgt van de rijksoverheid als het aantal uit keringen in Goes daalt. SCHARENDIJKE - Een veertig jarige vrouw uit Keulen (D) if gistermiddag in Scharendijke met haar auto tegen een boorr gereden. Ze lette even niet goec op de weg en raakte op de Bout laan in de berm. Na twintig me ter kwam haar auto tegen eer boom tot stilstand. De bestuur ster kwam met de schrik vrij Haar auto is zwaar beschadigd. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) i PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman t Melita Lanting i Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE 1 Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Melita Lanting Strandpaviljoen De Zomerzon in Renesse. foto Marijke Folkertsma vrijdag 20 augustus 2004 Moeder M. Beije-Jansen, de broers Cees (r) en Daan Willem Beije en (uiterst rechts) medewerker Peter de Braanker in de binnenbak van manege Grol. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Manege Grol aan de Stoof- weg in Renesse bestaat dertig jaar. De familienaam Beije is al langer aan deze locatie verbonden. Henk en Magda Be ije legden de basis voor het huidige be drijf toen zij in 1953 de boerderij daar overnamen van J. Hoogenboom. De om schrijving 'dertig jaar lief en leed' kan letterlijk worden genomen voor manege Grol. Naast het intense plezier dat de geva rieerde bedrijfsvoering en de paarden- liefde opleveren, waren er enkele jaren geleden het verdriet na een brand waar bij tien paarden om het leven kwamen en de zorgen tijdens de paardenziekte en een infectiebesmetting, droes ge naamd. Lief en leed dus, maar steeds ook weer de veerkracht bij huidig eige naar Cees Beije om samen met zijn broer Daan Willem en de groep trouwe personeelsleden het bedrijf vöort te zet ten. Volgens horeca-en PR-medewerker Peter de Braanker is de moed daartoe vooral te danken aan de kracht van het familiebedrijf en de trouw van de vaste klanten. Voor Cees Beije begon het ruim dertig jaar geleden allemaal toen zijn vader hem op een tweede pinksterdag mee nam naar een paardenhandelaar in Serooskerke (W). Ze kochten daar voor een gunstige prijs drie paarden. Niet om het land te laten bewerken, de tijd van de werkpaarden was voorbij. Wel om ritten mee te maken. Dat zag Cees wel zitten. Een oude barak die nog dienst had gedaan als kippenhok, werd omgebouwd tot stal voor de paarden. Het mocht tenslotte niet veel kosten. In hetzelfde jaar diende de eerste pension gast met een paard zich aan. Weldra kwamen er meer en daarmee ook stil zwijgend het prille begin van een mane ge die in dertig jaar uit zou groeien tot een hippisch centrum. Geruime tijd gebeurde dat nog in combi natie met het boerenbedrijf. Cees en Daan Willem hielpen hun vader ook bij het bewerken van het land. De brede ex pansie van de manege werd eind jaren zeventig ingezet met de bouw van een binnenbak, twaalf stallen en een kanti ne. Kort daarop kwamen er een buiten- bak en een speelterrein voor kinderen bij. Vervolgens ook een kinderboerderij met onder meer het schaap Bruno als lu dieke bewoner, aan wie veel manegebe zoekers herinneringen bewaren. Concoursen Manege Grol speelde in op de gevarieer de behoeften van beoefenaars van de paardensport, zowel de particuliere lief hebbers als de fanatieke wedstrijdrij ders. Officiële concoursen vereisen spe cifieke faciliteiten. „Met twee binnen- bakken, een buitenbak en een ruime kantine kunnen we prima aan de eisen voldoen", zegt De Braanker trots. Hij voelt zich van jongsaf aan nauw verbon den met Grol. Ooit als jochie van zes die hier rijlessen op zijn pony kreeg en nu al enkele jaren als vaste medewerker. De rijverenigingen Renesse en De Schouwse Ruiters zijn, evenals de Fok- en Menvereniging Schouwen-Duive- land vaste gebruikers. Hun leden oefe nen hier wekelijks en met grote regel maat zijn er hippische concoursen. Daarnaast zijn er de vele particulieren die hier hun paard stallen en komen ver zorgen of lessen nemen bij een van de twee vaste instructrices van Grol. De manege biedt zomers onderdak aan cir ca 200 paarden en pony's, 's winters zijn het er ongeveer 120. „Meisjes en vrouwen zijn als klanten in de meerder heid, ongeveer 70 procent", weet De Braanker. Bij jonge meisjes geldt de pas sie voor paarden vaak als alternatief voor 'de prins' die nog moet komen. Bij Grol geldt het advies aan de ouders niet te snel in de aanschaf van een eigen paard te investeren. Als paardenliefde de puberteit overleeft, kan dat immers altijd nog. De Braanker: „Het verzor gen van een eigen paard vergt minstens tweeënhalf uur per dag. Daar moet niet te licht over worden gedacht." Manege Grol viert het dertigjarig be staan zaterdag 4 september met een ge varieerd programma op de open dag van 10.00 tot 17.00 uur. KERKWERVE - Op de Provincialeweg in Kerkwerve vond gisteravond rond half zeven een kop-staartbotsing plaats door toedoen van een kudde schapen. Het ongeval ontstond toen een 33-jarige man uit Antwerpen, dié in zijn bestelbus over de Provincialeweg reed, een noodstop maakte op het moment dat hij de dieren op de rijbaan zag. De 34-jarige vrachtwagenchauffeur uit Hellevoet- sluis die achter hem reed, was niet bedacht op de manoeu vre. Daardoor kon hij zijn voertuig niet meer op tijd-tot stilstand brengen. Hij raakte de bestelbus van achteren. Er was alleen lichte materiële schade. De schapen bleven ongedeerd. RENESSE - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag vijf mannen aangehouden voor wildplassen. Ze zijn allemaal betrapt in de omgeving van de Hoge- zoom. De wildplassers hebben alle vijf een bekeuring van vijftig euro gekregen. In dezelfde nacht zijn drie mannen (twee Duitsers en een Nederlander) aangehouden voor het drinken van alcohol op de openbare weg. Zij zijn weg gestuurd met een bekeuring van 45 euro. GOES - De gemeente Goes blijft het groente-, fruit- en tuinafval (gft) gescheiden ophalen, hoewel de wettelijke plicht daartoe op termijn vervalt, zodat gemeenten flexi beler kunnen omgaan met hun afvalstromen. Goes rea geert daarmee op een ledenraadpleging van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeente zit daarmee op de lijn van het Openbaar Lichaam Afvalstof- f en verwij dering Zeeland (Olaz) en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Beide willen verder met de gescheiden inzameling van gft, dat in het Sloegebied wordt verwerkt tot compost. Volgens de Goese wethouder S. van 't Westeinde (milieu) is composteren nog altijd goedkoper dan verbranden in een afvaloven. Zou Goes toestaan dat burgers hun groene afval in de grijze container (restafval) gooien, dan kost verbranden 131 euro per ton. Composteren komt neer op 70 euro per ton. GOES - Ze betalen al decennia geen precariorechten (bij voorbeeld voor het stallen van reclameborden op de stoep) en hoeven dat in de toekomst ook niet. De gemeen te Goes handhaaft een afspraak uit de jaren zestig, waar door 120 eigenaren van panden in de Goese binnenstad .ge vrijwaard blijven van 'stoepbelasting'. Indertijd droegen eigenaren hun stoep gratis over aan de gemeente onder de voorwaarde dat Goes de winkeliers geen precariorechten zou opleggen. Ze hoeven dan niets te betalen als ze reclameborden of rekken met koopwaar op de stoep neerzetten. Inmiddels zijn veel eigenaren al lang niet meer dezelfde. In een aantal gevallen is spfake van erfopvolging. De ge meente, die krap bij kas zit, heeft daarom bekeken of die vrijstelling op de helling moet, zodat ze de eigenaren kan aanslaan voor het gebruik van de stoep. Het college komt tot de conclusie dat de afspraak gestand moet worden ge daan. Dat scheelt de gemeente wel tienduizend euro aan precario-inkomsten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31