Jonge werkloze krijgt voorrang Streng op straat in Renesse 4# Goes ziet heil in nieuw registratiesysteem huishoudelijk afval ]oes wil bijstandsgerechtigden veel sneller aan baan helpen Iioolse haven ordt opgeknapt nazomer teitiral.nl O Kampeerders vinden toilet vies Botsing door schapen Motie voor overhevelen subsidie Wildplassers betrapt Zwanger [jactie: 0113-315649 rfpzc.nl l3il redactie@pzc.nl Uus31,4460 AA Goes /ertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; y ws-Vlaanderen: 0114-372770; Jionaal: 020-4562500. ijdag 20 augustus 2004 Bedevaart in Middelburg editie Bevelanden-Tholen r Prank Balkenende IES - Goes wil veel sneller „nu mensen die een bijstands- kering aanvragen of hebben aan werk helpen. Jongeren ijgen daarbij voorrang. de nieuwe Wet Werk en stand kunnen gemeenten hun koers varen als het erom uitkeri ngsgerechtigden de arbeidsmarkt te lood- In Goes krijgt het reïntegra- leleid de titel Bovenal Werk. e! is zoveel mogelijk mensen >n uitkering aan werk te penen, als dat niet lukt, enke dagdelen vrijwilligerswerk. >:andsgerechtigden die hier aan meewerken, lopen het ao gekort te worden op hun sering ural de snelheid waarmee de -eente werklozen naar een leidt, moet omhoog. ,,We jen minder en kortere stap- zetten. Ambtenaren moeten dan voorheen zorgen dat !sen reïntegreren", zegt wet- •derM.'t Hart. es telt momenteel 750 bij- indsgerechtigden. Dat aantal de laatste jaren vrij stabiel, aende capaciteit bij het Cen- voor Werk en Inkomen Ril), dat een belangrijke rol Kit in de uitvoering, en de af- lingsociale zaken, stelt de ge- snie prioriteiten, ageren krijgen voorrang, arbi] een opleidingsplan ek nodig zal zijn. 't Hart wil erkomen dat er 'een nieuwe Kiatie werkzoekenden ont- at'. Daarna volgen de wat fee uitkeringsgerechtigden top de arbeidsmarkt kansen wen, en tenslotte is er de ^kansarmen. ir Sanne Schelfaut 10LEN - De gemeente Tholen de haven van Tholen op lappen en het aantal ligplaat- verder uitbreiden. Volgens Khouder E. Goossen is dit no- het teruglopen van de oolse havenopbrengsten een dl toe te roepen. worden geconfronteerd 'steeds minder handelsactivi- fliin de haven. Daarnaast is aantal ligplaatsen van boten gering om dit te compense- Megt Goossen uit. Volgens ii is de doelstelling van het »lse college van B en W om 'verlies zoveel mogelijk te be en. „Om dat te bereiken ]e denken aan een uit- iding van het aantal ligplaat- De recreatievaart in Neder ig zit nog steeds in de lift, ar is zeker een markt voor."- kheeft Goossen plannen voor opknapbeurt van de Thoolse en .,In september beramen her op het gemeentehuis een deg over wat er allemaal S#is. )an moet je denken bijvoorbeeld nieuwe igors. het wegzetten van 'ves. Kortom, het aantrekke- maken van het havenge- •gens Goossen zullen alle be- ghebbende partijen in en ;d de haven kunnen meepra- over de plannen. Met name itersportvereniging De Kogge «n belangrijke partner. In i'ember zal er een gesprek itsvinden met het bestuur de watersportverening as meuwe clubhuis eveneens de haven zal verrijzen. De eie telt momenteel 150 lig- ütsen Daar komen zo'n hon- plaatsen bij van de inwo on Waterfront. Als het de wethouder ligt, is hier- de limiet nog niet in zicht. Advertentie IDUUÜ. !caugt/mi2 aept 2004 kl 0900 33000 33 bolhart Abdij Middelburg NOVASTAR pop jsept 21u30 Abdijplein Een baan is het eerste doel. Is die voor iemand niet bereik baar, dan kijkt de gemeente naar gesubsidieerd werk, bij voorbeeld bij het werkvoorzie ningenschap De Betho. Daarna volgt vrijwilligerswerk en eindstation is de uitkeringsge rechtigde met rust te laten. Zo wordt bij mensen van 57,5 jaar en ouder bekeken of ze nog wel een reeële kans hebben op een baan en bij werkzoekenden met jonge kinderen (onder de vijf jaar) wordt rekening gehouden met zorgtaken. Om Bovenal Werk tot een suc ces te maken, zijn harde afspra ken nodig met het CWI en Uit voeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV). Goes wil dat het UWV zes maanden voor dat de werkloosheidsuitkering eindigt, de gemeente inlicht over het reïntegratietraject waarin iemand zich bevindt. Daarnaast moet de gemeente za ken doen met werkgevers, de so ciale werkvoorziening en vrijwil ligersorganisaties Volgens wethouder 't Hart moe ten er ondanks de economische flauwte banen te vinden zijn voor bijstandsgerechtigden. „We streven wel naar duurzame oplossingen, dus geen baantjes voor een week of drie." Als de gemeente in haar opzet slaagt, kan ze geld besparen op de uitkeringen. Volgens de wet houder moet dat geld worden ge bruikt om (gesubsidieerde) ba nen te scheppen en instroompro- jecten bij bedrijven op te zetten. Op de lange termijn schiet Goes er financieel niet zoveel mee op. omdat de gemeente minder geld krijgt van de rijksoverheid als het aantal uitkeringen in Goes daalt. GOES - De oogst is binnen, maar er blijft altijd wat achter. Een vrouw raapt uien op een akker aan de Kattendijksedijk bij Goes. Een volle zak kan mee achterop de fiets, zodat ze de komende weken de salade van pit kan voorzien of een flinke pan hachee kan koken. Zo kan fietsen een smakelijk uitje zijn. foto Willem Mieras Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op Naar de gevangenis. Een in blauw uniform gestoken knaapje wijst op het bordspel streng de weg. Streng, dat zijn ze in Renesse sinds een aantal jaren ook. Op wildplassen, mishandeling en andere 'uitgaansproblematiek' wordt snel en ondubbelzinnig ge reageerd. Al betekent dat lang niet altijd, zoals de o zo bekende Mono- polykreet luidt: 'ga direct door naar de gevangenis'. In het Renesser politiebureau brengt politieparketsecretaris Keesleen Westveer in alle eenzaam heid de zaterdagnacht door. Bene den is het gestommel hoorbaar van politiemensen die elkaar aflossen. Maar geen dronkelappen die bral lend bij hem binnenvallen. Ook geen gehavende jongelui die net met elkaar op de vuist zijn ge gaan. Wel een telefoontje vanuit Vlissingen - ergens na één uur. Po litiemensen hebben een man bin nengebracht voor openbare dron kenschap en belediging van agen ten. Westveer haalt de opgegeven naam door het justitiële computer systeem. Geen recidive, meldt hij aan zijn Walcherse collega's. Zijn dronkenschap komt de man desal niettemin op een boete van 25 euro te staan. Dat hij zijn frustraties woordelijk op agenten afreageer de, kost hem nog eens 220 euro. Ge lijk te voldoen, als het even kan. Het is de kracht van de lijfelijke aanwezigheid van een parketsecre taris in de nacht, in combinatie met het lik-op-stukbeleid dat in uitgaanscentra gevoerd wordt. Voorheen gingen er weken tot maanden overheen voor iemand de gevolgen van zijn daad op de deur mat zag liggen. Ga je nu de fout in, dan mag je - als je dat in je knip hebt - gelijk dokken. Of je krijgt een dagvaarding mee naar huis. De bijzondere samenwerking van politie en justitie werd bij wijze van proef in 1998 in Zeeuws-Vlaan- deren geïntroduceerd en daarna overgeheveld naar de districten Walcheren en Oosterschelderegio. Renesse is allang al niet meer alleen dat door overlast geplaagde uitgaansdorp. Waarschijnlijk heeft het scher pe lik-op-stukbeleid effect. foto Mechteld Jansen Daarvoor werden, als gevolg van de tijdsdruk, nogal eens wat pro cessen-verbaal 'over de schutting' naar justitie gegooid. Ze waren in compleet of klopten niet, met nare consequenties als vrijspraak tot ge volg. De parketsecretarissen, die deels door politie en deels door jus titie worden geleverd, brachten daar verandering in. Zij buigen zich in een vroeg stadium over de zaken. Kijken of de bewijsvoering in orde is, beoordelen of een zaak voldoende hout snijdt om voor de rechter te laten komen en stellen in rap tempo dossiers samen. Die taak wordt een jaarrond uitge voerd. Onder meer door Westveer, die normaal gesproken in Goes kantoor houdt. Barst het zomersei zoen los, dan houdt hij met vijf col lega's echter ook 'zomerkantoor'. Gedurende zes weken is er elke nacht van de week een parketsecre taris in Renesse aanwezig. Op wie ook collega's elders een beroep kunnen doen. Ze checken of spra ke is van recidive, bepalen - voor zover er geen vast bedrag op een overtreding staat - de hoogte van de boete of zetten dagvaardingen op papier. Computers en paperas sen dus. Van persoonlijk contact met de aangehouden mensen is geen sprake. Saai? „Nee hoor. Bo vendien blijf je zo onbevooroor deeld", stelt Westveer vast. Op straat in Renesse is het onder tussen gezellig rumoerig. In het po litiebureau is het de eerste helft van de nacht betrekkelijk stil. De voorgaande nacht was sprake van twintig aanhoudingen, waarbij in twee gevallen bemoeienis van Westveer nodig was. Over vijf we ken genomen hebben de parketse cretarissen in Renesse 47 zaken in handen gehad. In achttien gevallen was sprake van transacties, de rest liep uit op een dagvaarding. Renesse is allang al niet meer al leen dat door overlast geplaagde uitgaansdorp. Het scherpe beleid heeft klaarblijkelijk effect, al spe len vermoedelijk ook de vakanties voor een prikkie naar Salou een rol. Dat was in 2002 reden om het zomerkantoor van justitie niet in volle glorie op te tuigen. Vorig jaar werd echter - elke herfst volgt een evaluatie - die beknibbeling terug gedraaid, evenals dit jaar. Dat heeft te maken met het feit dat het succes van de samenwerking in Re nesse niet alleen van het aantal be handelde gevallen is af te lezen. Po litieman Westveer legt uit dat hij geleerd heeft een zaak meer en meer door de ogen van een rechter te bekijken. Zijn uit de justitiestal afkomstige collega heeft op zijn beurt meer begrip gekregen voor de hectiek waarmee agenten wor den geconfronteerd. Belangrijk aspect is dat dossiers, voor zover mogelijk, nu direct weg gewerkt worden. En dat laatste merk je ook op straat. Wie de re gels overtreedt, kan meteen beta len. In ernstiger gevallen volgt een dagvaarding. Dat is dan nog altijd geen enkeltje richting gevangenis, maar je avond is wel verpest. Esme Soesman g GOES - Veel Nederlanders op vakantie vinden het een verschrikking: het toilet op de camping. Veel vrouwelijke campinggasten zouden bij toiletbezoek zelfs willen dat ze, net als mannen, niet op de vreemde bril hoefden te gaan zitten. Reden: campingtoiletten zijn vies. Schaamha ren, gele spetters en andere onsmakelijkheden maken de toiletgebouwen een plek waar veel campinggasten liever niet zouden komen. Al heeft slimme toiletganger daar wel een oplossing voor. pagina 15 geen billen op vreemde brillen KERKWERVE - Op de Provincialeweg in Kerkwerve vond gisteravond rond half zeven een kop-staartbotsing plaats door toedoen van een kudde schapen. Het ongeval ontstond toen een 33-jarige man uit Antwerpen, die in zijn bestelbus over de Provincialeweg reed, een noodstop maakte op het moment dat hij de dieren op de rijbaan zag. De 34-jarige vrachtwagenchauffeur uit Hellevoetsluis die achter hem reed, was niet bedacht op de manoeuvre. Daardoor kon hij niet meer op tijd remmen. Hij raakte de bestelbus van achteren. Er was alleen lichte materiële schade. De schapen bleven ongedeerd. ZIERIKZEE - De fractie van GroenLinks in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad wil dat ten behoeve van het Platform voor mensen met een beperking eenmalig een uitzondering wordt gemaakt op de subsidieverorde ning. Het Platform heeft over 2003 subsidiegeld overge houden en zou dit restant graag overhevelen naar dit jaar, gezien de hoge uitgaven waar het binnenkort voor komt te staan. Volgens de subsidieverordening is die over heveling niet toegestaan, omdat het verzoek daartoe te laat werd ingediend. Volgens GroenLinks was het Plat form echter niet voldoende voorgelicht door de gemeente. De fractie pleit in dit verband voor betere informatie én voor de toestemming aan het Platform het restant van vo rig jaar alsnog over te hevelen naar 2004. RENESSE - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag vijf mannen aangehouden voor wildplassen. Ze zijn allemaal betrapt in de omgeving van de Hoge- zoom. De wildplassers hebben een bekeuring van vijftig euro gekregen. In dezelfde nacht zijn twee Duitsers en een Nederlander aangehouden voor het drinken van alco hol op de openbare weg. Zij kregen een boete van 45 euro. door Frank Balkenende GOES - Hoeveel en welke soor ten afval bieden burgers aan en wat zijn de kosten voor trans port en verwerking? En: hoe ligt dat in de buurgemeente? Die vragen kan het registratiesys teem dat het Regionaal Afval Overlegorgaan Zuid-Nederland (RAOZ) momenteel ontwikkelt, beantwoorden. Het systeem heet BRAM (Benchmarking, Registratie, Afval en Monitoring) en wordt eerst in de drie zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg geïntrodu ceerd. Het RAOZ vraagt gemeenten de kosten van het systeem te beta len. De ontwikkelingskosten ko men voor Zeeland neer op 50.000 euro en de onderhouds kosten op 500 euro per tiendui zend inwoners. Die bedragen worden hoger als niet alle ge meenten aan het monitorsys teem meedoen. Het systeem moet per 1 januari 2006 te ge bruiken zijn. Aanhaken Het Goese college van burge meester en wethouders heeft de ze week besloten deel te nemen, mits de andere Zeeuwse gemeen ten ook aanhaken. Goes ziet voordelen. De huidige manier van registreren en het maken van overzichten kost veel rekenwerk. Een goede kosten-baten-analyse is vaak moeilijk en een vergelijking ma ken met andere gemeenten in de regio is nu niet mogelijk, want er worden verschillende syste men en rekenmethodieken ge bruikt. Het ROAZ stelt dat gemeenten wel beschikken over basisgege vens, maar vaak zijn die weinig gestructureerd en te summier om er echt beleid op te kunnen baseren. Goedkoper Een gemeentebestuur wil bij voorbeeld weten of het inzame len en verwerken van huisvuil goedkoper en beter kan. Dan moet het weten wat een milieu straat per inwoner en per ton af val kost, maar ook wat het kwijt is aan beleid en voorlichting. Daarbij is het handig ook eens bij de buren te kijken en daar van te leren. Het nieuwe regis tratiesysteem biedt het voordeel dat elke gemeente precies dezelf de parameters gebruikt, zodat bijvoorbeeld Goes haar presta ties kan vergelijken met Kapel- Ie. Dergelijke vergelijkingen zijn continu mogelijk. Een gemeente die daar slim mee omgaat, moet volgens het RAOZ kosten kun nen besparen. zeeuwse almanak De directie van de Apeldoorn- se ondernejmng die ook in Zeeland meerdere vestigin gen telt, heeft haar werk nemers graag aan een touw tje. En daarom besloot zij het vol tallige personeel met een bedrijfstelefoon uit te rusten. Daar diezelfde directie echter zéér op de penning is, koos zij voor de goedkoopste op lossing: een partij tweede hands mobieltjes met num mers die al eerder in omloop waren. Zo kan het gebeuren dat de werknemers met grote regel maat telefonische mededelin gen ontvangen die absoluut niet voor hun oren zijn be stemd. Gisteren kreeg een van de medewerkers een hem vol strekt onbekende Isabella aan de lijn. Die meldde op toor nige toon dat hij haar bezwan gerd heeft, dat hij voor de con sequenties dient op te draaien en dat hij derhalve diep in de beurs dient te tasten. Hij vreest dat hem slechts één weg open staat: Even Apeldoorn bellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25